4220 HET NIEUWE AVONDBLAD BERICHT IJMUIDEN. (IJ) muider (T)axi (Ó)nderneming VREESWIJKs Zelf binder gratis! Visscherij-Snufies 2 Ie JAARGANG No. 117 ZATERDAG 21 MAART 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 lus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave bourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en AlgemeeneDrutek-erijïN.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer IS ct. Dij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aartbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. at.T.-r ADVERTENTTëN, OPGEGEVEN VOOR, DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers ziin ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen f2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- by overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen ènz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zeïf Is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevaüen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLgr Bank te Schiedam. Centrale voor Werkloozenzorg „Jong Holland snakt naar werk". Men schrijft ons: Wat werkloosheid is weet ge nog wel. En wat een werkkamp is weet ge ook nog. Maar se wacht vol ongeduld op het antwoord van de Centrale voor Werkloozenzorg, die door den Raad van Nederlandsche Kerken ge sticht werd, op de vraag: Wat kan ik doen? Drie dingen: Bidden en werken. Dat zijn er maar twee, zegt ge natuurlijk en gelijk hebt ge. Maar het werken kan op tweeërlei manier gebeuren, bijv. door zelf de hand uit de mouw te steken en door uw hand in den geldbuidel te doen. Die drie dingen zijn er dus voor u te doen. Bidden allereerst. Een Christen is een mensch, die met bidden begint. Want zon der Gods zegen zal het werk niet gelukken. Als Christelijk Nederland voor het werk van de Centrale bidt en den nood van onze jeugd legt voor den troon der genade, dan is het voornaamste geschied. Dan geeft God gewillige harten, om te werken en te geven. 3 Én daarmede zijn de twee andere dingen genoemd. Er moet voor de acht kampen m ons land, ni bij Ede. Bussum, Roekanje, Ommen, Oude Mirdum, Roden, Rumpen en Chaam, een ton gouds worden opgehaald. Reken maar uit. Elke deelnemer kost de Centrale" f 2.50 per week. (De rest ongeveer f 5 betaalt het Rijk). Honderd deelnemers kosten per week dus f 250. Elk kamp duurt acht weken, zoodat honderd deelnemers over die acht weken kosten 8 maal f 250 is f 2000. In een jaar zijn er tenminste 5 kamp periodes van 8 weken. Per jaar kost zoo'n kamp dus f 10.000. Acht kampen kosten f 80.000. Maar dan zijn we er nog niet. We moeien ook nog aan de jeugdorganisaties subsidie geven voor de gewone kampen, die een week duren; daarvoor hebben we f 15.000 noodig. De rest is noodig voor reclame-drukwerk, administratie, enz. enz. Met minder dan f 100.000 kunnen we niet toe. U kunt dus heel \yat doen. Nu wilt ge nog weten waar uw arbeidskracht vereischt wordt. Op bijna driehonderd plaatsen zijn comi tés gesticht. In onze plaats kunt u terecht bij: 'het plaatselijk comité van de Centrale voor werkloozenzorg. bestaande uit: Ds. L. J. VAN DER MEULEN. Voorzitter. Ds. J. W. SWAAN. vice-voorzitter. Mi'. G. J. BIEWINGA-GYMINK. secretaresse. A. KRIJGER, penningmeester. J. FIDDER, J. B. OSKAMP, leden. HET VERKEERSONGEVAL OP DEN ZEEWEG. In ons blad van jl. Woensdag maakten wij melding van een aanrijding op den Zeeweg bij de Kievitslaan tusschen een vrachtauto van den heer G. v. d. K. en een luxe-auto. Nader vernemen wij omtrent dit ongeval, dat de heer G. v. d. K. moest uitwijken voor een auto, die met twee felle lichten op hem af reed. Om een aanrijding te voorkomen was de heer v. d. K. genoodzaakt, het trot toir op te rijden. De andere auto stopte dwars over den weg. Een aanrijding vond dus niet plaats. Het bleek, dat de bestuurder van den luxe-auto zoo beschonken was, dat hij een ernstig gevaar voor het verkeer op leverde. Door een anderen chauffeur werdde luxe. auto naar de plaats zijner toestemming gereden. NEUTRALE BEWAARSCHOLEN. Men schrijft ons: Den 17den Maart 1936 verklaarde minister Slotemaker de Bruine, dat het inderdaad» de eenige oplossing zal zijn, dat het voorberei dend onderwijs aan het particulier initiatief wordt overgelaten, daar de gemeenten het niet meer kunnen betalen. Ruim drie jaar geleden heeft het gemeente bestuur van Velsen deze oplossing al gevon den, en het was de Vereeniging Volksonder wijs, die zich toen het lot van het kleuter onderwijs aantrok. Drie jaren lang worden twee vroegere gemeentelijke voorbereidende scholen geëxploiteerd door Volksonderwijs. Den 17den Maart 1936 vergaderde het be stuur van Volksonderwijs, om den financiee- len toestand ten opzichte van de Bewaarscho- len nog eens grondig te bekijken. Dank zij den velen vrienden van ons neu traal voorbereidend onderwijs kan geconsta teerd worden, dat de toestand niet bepaald noodlijdend is, en dat, als de vrienden trouw blijven, cle exploitatie op den duur niet tot de onmogelijkheden behoort. Maar er zijn moeilijkheden, zeer groote! Behoorlijke verwarming en verlichting, be nevens water, kosten Volksonderwijs per jaar f757,36. De sociale wetten (invaliditeits- en ziekte verzekering) eischen f479,46. Dan nog sala rissen, schoonmaak, leermiddelen, enz. Dat dat niet alles uit de post „schoolgelden" kan worden betaald, is duidelijk. Volksonderwijs kan dus de hulp van haar vrienden niet missen, integendeel, zij is ge noodzaakt, steeds weer opnieuw aan te klop pen en moet doorloopend trachten nieuwe bronnen aan te boren. Thans beijvert zich wederom een commissie, om een bazar te houden. De tot heden ge houden bazars hebben een goede herinnering achtergelaten: bij het bestuur door de gel dige vrucht, bij de bezoekers door de goede inrichting. In de school aan de Casembroot- straat wordt aanstonds op 2, 3 en 4 April een bazar gehouden. De verloting, daaraan verbonden, belooft alvast een succes te worden. Er zyn nog loten verkrijgbaar, maar men haaste zich. Onthoudt alvast 2, 3 en 4 April. De volgende week hoort u nadere bijzonderheden over de zen bazar, VLUG-VEILIG- VERZEKERD. (Adv. Ingez. Med.) „Niet goed voor onzen naam". Het verlaten van de „Sch. 135'' De heer H. Sneevliet over Sovjet-Rusland. Vrijdagavond heeft in gebouw Cycloop een openbare vergadering plaats gehad van het P. A. S. te IJmuiden. Als spreker trad op de heer H. Sneevliet, lid der Tweede Kamer. Aangekondigd was, dat gesproken zo uworden over het onderwerp: ,De laatste veranderingen in de Sovjet Unie; een antwoord aan Ds. Snethlage", maar ge zien de vergadering van Ds. Snethlage reeds een maand geleden gehouden werd, achtte spreker het beter, te spreken over den alge- meenen toestand, waarmede de vergadering accoord ging. De heer Sneevliet gaf eerst een overzicht van de Fransche Commune. Het is, zeide spry ker, heden, 20 Maart, 65 jaar geleden dat de:y heeft plaats gehad. De Fransche Commune die ondergegaan is, heeft ons veel geleerd, evenals de October-revolutie in Rusland. Te genover het communisme van Staling nemen wij evenzeer stelling als tegen de S. D. A. P., omdat het kapitalistisch kwaad begint binnen te dringen in hetgeen de kameraden in de roode October-revolutie hebben veroverd. Dit zeide spreker om aan te toonen, dat hij niet tegen het communisme is, maar wel waar schuwde hij tegen de lijn zooals die thans door Stalin gevolgd wordt. Vervolgens besprak de heer Sneevliet den binnenlandschen toestand. Honger en ellende „bloeit" in ons land, trots eenige beloften, uitgesproken in de troonrede. Sprekende over de internationale verwikke lingen, waarin ons land nauw betrokken door het besluit inzake de sancties, zeide de heer Sneevliet, dat 'door de houding van Co- lijn, wij werden ingedeeld naast Engeland en hiermee werden geplaatst in een politieke draaikolk. Achter Colijn stonden de commu nisten en de S. D. A. P. die daardoor Colijn een zekere vastheid gaven. Inzake luchtbe scherming stonden beide partijen eveneens aan de-zijde van Colijn. Straks zal de Kamer worden voorgelegd een voorstel tot het votee- ren van 54 millioen voor het militairisme. Dit om het kapitalisme te dienen, terwijl op alles en nog wat bezuinigd moet worden. Het mili tairisme heeft een on verzadigden honger, waaraan Colijn wil voldoen. Hooge uitgaven voor militairisme vinden we niet alleen hier, maar dit is eeni nternationaal verschijnsel, Wat is dit voor een wereld, vraagt spreker? Iedereen wil den vrede, ieder wil het goede, en allen doen het kwade. De wereld lijkt een groot krankzinnigengesticht. Een wondere we reld. Een wereld vol rijkdom. Alles wat noodig is voor productie machines en werkkrachten is er in overvoeld. Scherpe critiek oefende spre ker uit op het kapitalistisch stelsel, dat zich zelfs niet ontziet, om de jonge werkkrachten naar beneden- te halen en hen doet-werken voor een loon zooals in de 80'er jaren werden uitbetaald. De S. D. A. P. helpt hieraan mee. Spreker wees hierbij op het werkkamp der A. J. C.'ers te Vierhouten, waar men de jongeren reeds voor niets leert werken. Toen minister Slingenbërg dit werkkamp bezocht, wapperde de driekleur boven de vlag van de A. J. C. Verder sprekende over den economischen toestand, noemde spreker deze een wanorde, die niet beter wordt door de arbeiders af en toe naar een vergadering te halen, maar door de onterfden op te roepen, om gezamenlijk een einde te maken aan dezen ellendigen toe stand. Het Nationaal Socialisme, noemde spre ker niet een toevallig opkomend iets. Het is een macht, door het kapitalisme gevormd om de arbeider nog meer te knechten. Daarom werd dit door de heeren reeders in IJmuiden zoo goed ontvangen en met instemming be groet. De ontbindende krachten openbaren zich sinds de oorlog meer en meer in het ka pitalisme. De N. S. B. moet in deze zorgen voor versterkende middelenu voor dit stelsel. Te rugkomende op den internationalen toestand waarbij de houding van verschillende regee ringen werd besproken noemde spreker het Verdrag van Versailles een roovers-verdrag. Dit alles, zeide spreker, kan de arbeiders „Si berisch koud" laten. De groote Europeesche deining, ontstaan door de handeling van Duitschland, moet door de arbeiders goed onder de oogen gezien wor den. omdat dit ons plaatst voor een onzekere toekomst. De teekenen wijzen er op, dat het tot een feilen strijd moet komen voor de ar beiders. Hierbij heeft de arbeidersklasse van de S. D. A. P. niets te verwachten. Fel gispte spreker de houding van de S. D. A. P., die na laat op te komen voor de arbeidende klasse. De S. D. A. P. noemde de heer Sneevliet een partij, die onderhandelt met en ten soltte ca pituleert voor het kapitalisme. Sprekende over het communisme zeide spreker, is men in Rusland met Stalin ook buiten het spoor van het werkelijk socialisme geraakt. De weg, door Lenin aaangewezen heeft men verlaten en vele nieuw lichters, zooals Ds. Snethlage, die van de arbeidersbeweging niets weten, moeten voor de Sovjet Unie en het communisme reclame maken. Met een opwekking, om met het beeld van Lenin voor oogen, den strijd te aanvaar den voor een wereld-revolutie, eindigde de heer Sneevliet zijn rede. Na beantwoording van een paar vragen door spreker werd de vergadering gesloten. N.A.S.B. AFDEELING IJMUIDEN. Sport Vereent 2 ontvangt Zondag de Lin- denboys 2 uit Amsterdam. De wedstrijd begint te 2 uur en wordt gespeeld op het terrein der N.A.S.B. aan den Hagelingerweg. Sport Ver eent 3 ontvangt O.C.B.Z. 2 te 12 uur op het zelfde terrein. De adspiranten spelen te 10 uur een wed strijd tegen een elftal van school H. TAXI ONDERNEMING Uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het binnendringen van water in den motorlogger „Cornelia Maria" SC-H. 135 gedurende de reis over de Noordzee, als gevolg waarvan de bemanning het schip heeft v'erlaten. De Raad is van oordeel, dat het volloopen van de motorkamer van de „Cornelia Maria" SCH. 135 is veroorzaakt door het losraken van het deksel van den buitenboordskoelwa- terafsluiter. Het is wel zonderling, zegt de Raad, dat de motorist, die nog eenige minuten tevoren alles in de motorkamer in orde had bevonden, aan een defect van bedoelden afsluiter in het geheel niet heeft gedacht. Hij dacht al leen aan een. gat in de scheepshuid, of schoon van het ergens tegen stooten van het schip niets was bemerkt. De angst heeft den opvarenden, den ka pitein incluis, parten gespeeld. Vandaar, dat er nagenoeg niets gedaan is. Men heeft alleen getracht met spek en werk een denköeeldi' gat in de huid te dichten, terwijl veel te weinig is gedaan om te trachten door hand pompen. en scheppen de motorkamer leeg te krijgen. Dat, ook na den eersten schrik, de motorist in het geheel niet aan den afsluiter heeft gedacht, komt den Raad onbegrijpelijk voor. Alles wijst er op, dat allen aan boord de kluts waren kwijtgeraakt. De Raad realsieert zich volkomen, dat de kapitein in zulke oogenblikken de beman ning niet in de hand heeft. Maar indien de kapitein zelf het hoofd koel had gehouden, zou dit ongetwijfeld van invloed zijn geweest op de houding der bemanning. In elk geval was er niet de minste reden om een schip, dat alleen water in de motorkamer heeft, zelfs indien, dit wordt verlaten, geheel in den steek te laten. Hij had eerst met den Belgischen kapitein moeten overwegen de „SCH. 135" vast te maken. Uit het voorafgaande volgt, dat de Raad het optreden van den kapitein en de be manning van de „SCH. 135" niet kan goed keuren. Er ligt iets beschamends in dezen loop van zaken, dat den naam van den Ne derlandsche derlandschen visscherman geen goed doet. Tenslotte wil de Raad nog de aandacht vestigen op de zeer ongunstige plaats van den hierbedoelden buitenbooröafsiuiter. Ook de inrichtoing zelf waarbij de toestand kan intreden, dat de draad van de draadstang invreet en bij het open- en dichtdraaien het deksel meedraait is niet aan te bevelen. Op groote schepen komt een dergelijke in richting- niet meer voor. Wel in de binnen vaart. Een deksel met bout verdient echter verreweg de voorkeur. DE. HEER EN MEVR. F. P. VERMEULEN— KOUWENHOVEN VEERTIG JAAR GE TROUWD. Naar wij vernemen zullen de heer en me vrouw F. P. VermeulenKouwenhoven Don derdag 26 Maart a.s. den dag herdenken, waar op zij voor veertig jaar in den echt werden verbonden. BIJ HOED OF OVERHEMD Heerenmodes Trompstraat 22 Dag en Nacht disponibel. TEL. 470 8 ZEEWEG 175 (Adv. Ingez. Med.) Grooter binnenlandsch verbruik van onze Zuivel producten. Een propaganda-commissie benoemd. (Adv. Ingez. Med.) Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Ter bereiking van bovenstaand doel is door het Crisis-Zuivelbureau een krachtige pro paganda ter hand genomen, waarvoor het bureau de beschikking kreeg over een bedrag uit het Landbouw-Crisisfonds. Begonnen is met het oprichten van z.g. Kernen, voor elke provincie één. Gelderland en Overijsel wer den vereenigd tot één kern, terwijl de plaat sen Amsterdam. Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht elk een afzonderlijke kern vor men, zoodat er in ons land nu 14 kernen zijn. De Noord-Hollandsche kern is gezeteld te Alkmaar en wordt gevormd door Ing. D. C. de Waal, directeur van het Boter- en Kaascon trole-station, voorzitter, geassisteerd door twee leden, een secretaris en een vasten me dewerker. Genoemde kern. is begonnen met ■het oprichten van zoogenaamde districts- propaganda-commissies, waarvan er 24 zul len komen. Momenteel zijn er reeds 20 ge- installeerd. Alzoo heeft de kern zich ver zekerd van een net van vaste medewerkers over het gansche kerngebied en rekent zij door de werkzaamheid dezer commissies goed werk te kunnen verrichten voor ons volk in 't algemeen en voor onzen boerenstand in het bijzonder. De Noord-Hollandsche kern heeft voor de gemeenten Velsen, Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin en J-Ieemskerk één propaganda-com- missie benoemd, (Commissie No. 18). Eere-voorzitters dezer commissie zijn Mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, Mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester van Bever wijk en W. M. J. A. Vreugde, burgemeester van Heemskerk. Tot voorzitter is benoemd de heer W. P. Maris te Driehuis en tot leden mevr. Moens te Beverwijk, Dr. L. S. Limborgh Meijer te Velsen, Ing. H. A. B. Bunnemeijer te-Beverwijk, I. S. Hagen te Velsen, J. Zwa nenburg te IJmuiden, J. Bisschop te Bever wijk, H. H. Meijer te Velsen. J. Goedhart te Velsen, L. J. Henneman te Beverwijk. I. Slig- gers te IJmuiden, M. Need te Driehuis, C. Joor te Wijk aan Zee en Duin. Als secretaris der commissie fungeert de heer W. Chr. Su- werink, chef der afdeeling Onderwijs, ter ge meente-secretarie van Velsen. De commissie is inmiddels reeds met hare werkzaamheden begonnen en door haar inia- tiatief zijn reeds verschillende lezingen met demonstx'aties gehouden voor de afdeelingen van verschillende vrouwenbonden, welke uit muntend geslaagd zijn. Verschillende plannen voor een grootere propaganda naar buiten zijn in een verge vorderd stadium van voorbereiding en op een binnenkort te houden persconferentie zullen hierover nadere inlichtingen worden verstrekt. Deze plannen omvatten: filmavonden, le zingen, demonstraties, oprichting van melk- kiosken, bevordering gebruik van melk voor schoolvoeding etc. Inlichtingen betreffende de werkwijze der commissie etc. zijn voor belanghebbenden en andere betrokkenen steeds te verkrijgen bij den secretaris der commissie ten stadhuize te Velsen. R.K. VROUWENBOND. Dinsdagavond a.s. zal voor de afdeeling van den R.K. Vrouwenbond een lezing met lichtbeelden gehouden worden door een missiezuster uit Noord-Afrika. Verder zal op dezen avond de organisatie van een ge zelligen dag voor de leden worden bespro ken. Denzelfden avond houdt de afdeeling LTmuiden-Oost een bijeenkomst in het Patronaatsgebouw, waarin pater Verheggen zal spreken over de Surinaamsche missie. DE HEER D. J. VAN DIJK TOT HOOFD COMMIES BENOEMD. Bij K.B. van 11 Maart 1936 is met ingang van 15 Maart 1936 benoemd bij het dep. van Landbouw en Visscherij tot hoofdcommies in vasten dienst drs. D. J. van Dijk, thans werk zaam bij het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden. EXCURSIE NAAR DE SLUIZEN. Per ^extra-trein kwamen hier gistermor gen 300 priesterstudenten aan van het semi narie Hageveld, onder leiding van den sub regent, de zeergel. heer prof. J. Starrenburg, en twees professoren. Langs het Noordzee kanaal kwamen de studenten bij de R.K. kerk, welke onder leiding van pastoor J. C. de Moei en kapelaan P. C. Meereboer werd bezichtigd. Vervolgens ging het naar de sluizen, waar onder leiding van deskundig personeel van de rijks-electriciteitswerken de nieuwe sluis werd bezichtigd. Alles, ook de centrale en de werken onder den grond wer den in oogenschouw genomen, waarbij de jongelieden de grootste belangstelling toon den. In het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Mahustraat werd een ontbijt gebruikt. Te ruim drie uur keerde het gezelschap weder terug. Mevrouw. Wilt U uw kamers laten behangen? Vraagt onze mooie collectie moderne Behangsels dan even ter inzage. Vakkundige behangers ter Uwer beschikking. (Voor zelfbehangers gratis afranden.) EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL H. M. BAKKER, GEN. CRONléSTRAAT 135 - TELEF. 11357 (Adv. Ingez. Med.) De Duitsche vertegenwoordiger Von Ribbentrop (blootshoofds) en de andere leden der Duitsche delegatie voor het St. Jamespaleis te Londen, waar de Volkenbondsraad vergadert. CCXLVII. Ziezoo, daar ben ik weer. Na een gedwon gen onderbreking van vier weken wordt de zaak op den ouden voet voortgezet, d.w.z. eiken Zaterdag hoop ik weer mijn zeer ge waardeerde vrienden van de Groote Ploeg het een en ander te vertellen van het bedrijf, dat ons allen zoo na aan het hart ligt. Er kan in een jaar in het bedrijf weinig geschieden en in vier weken kan er veel ge schieden. Welnu, in de vier weken van mijn afwezigheid is er veel geschied. Want einde lijk zijn de nieuwe voorstellen bekend ge worden, waarop de zeevisschers en de haven arbeiders in de toekomst him werkzaamhe den mogen verrichten. We zijn er allen van geschrokken, want als deze nieuwe regeling een feit wordt, zullen de werknemers in het visscherijbedrijf hun thans toch al schamel loon nog meer zien verminderen. Mijn lezers zullen reeds de berekeningen van het nieuwe loon der zeevisschers onder de oogen hebben gehad en gezien hebben, wat de loonsverlaging beteekent. Ze zullen er zeker, net als ik, van geschrokken zijn. Want het komt daarop neer, dat er voor alle opvarenden van den rang van matroos af- naar beneden voor moeder de vrouw niets meer dan een tientje per week over blijft, althans wat de opvarenden van de kustbooten betreft. In theorie liikt het wel wat meer, maar de practijk zal aan toonen, dat het zoo is en niet anders. Alleen voor lien, die het geluk hebben, het geheele jaar door onafgebroken „vaart" te hebben zal de berekening wat gunstiger uitvallen, maar wie zijn die gelukkigen? Voor de opvarenden van de tusschen- en de groote booten is de regeling natuurlijk iets gunstiger. Dg laatste jaren zijn tal van schepen voor zien van radio, echolood en V.D.-patent, alle hulpmiddelen, die zijn ingevoerd om de pro ductiviteit der schepen op te voeren. De principieele fout van de nieuwe regeling nu is, dat men de opvarenden een deel van de kosten dezer installaties laat betalen, al is het dan ook een klein deel. Want bij een normale vangst van een schelvischboot be teekent de aftrek hiervoor een vermindering van het „deel" der geheele bemanning van ongeveer 10 a 12 gld„ een bedrag, dat bij lange na niet voldoende is om de kosten van deze installaties te betalen. Dit principe is er echter niet minder onjuist door en naar mijn meendng is deze nieuwigheid in de voorgestelde regeling wel de minst geluk kige. Laat ons er maar weer het beste van ho pen en dat is, dat de voorstellen van de com missie, wanneer ze in een vergadering der Reedersvereeniging in behandeling komen, zoodanig gewijzigd worden, dat de gevolgen voor de opvarenden minder noodlottig zijn. Met de visscherij gaat het weer slecht. Be hoorlijke besommingen worden niet meer ge maakt en het gevolg is. dat weer tal van schepen uit de vaart zijn genomen. Een groote verrassing was de reis van de Een dracht die met 800 manden makreel van de Westkust terugkwam. En a.s. Maandag wordt de Gerberdina Johanna met 1300 manden makreel verwacht. De Silvain is ook weer klaar gemaakt en ik vermoed, dat die ook wel dien kant uit zal gaan. Als we nu maar niet spoedig van het goede te veel krijgen. Er kwamen deze week binnen 34 trawlers, 65 loggers (waarvan 39 op Maandag), eenige beugers en een paar haringschepen. De 39 loggers, die Maandag binnen kwamen be- somden gemiddeld f 265, de twee, die Dins dag aan de markt kwamen gemiddeld f 620. Commentaar overbodig. PIETERMAN, j..

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1