DAMRUBRIEK Turksche taktiek vindt navolging in Engeland; lock McAvoy verliest; Tegenvallers voor Wales; Major Buckley op het oorlogspad; Spanning in de Engelsche League ten opzichte van promotie en degradatie; De lersche Vrijstaat triomfeert; H. F. C. heeft nog een kans; Het Nederlandsch B-elftal op dreef. j voorbeeld doet goed volgen. Het is nog •Smo lang geleden, dat bij een voetbalwed- .-/in Turkije het publiek het niet eens was t rte beslissingen van den scheidsrechter. Ft wat in ons land gelukkig nooit voorkomt. Xr'tnpschouwers liepen in grooten getale het iirln 00 en de arbiter zag zich om verschil- E redenen genoodzaakt het spel even te t ten Dit was voor de Constantinopolitaan- ehe brandweer gereede aanleiding om eens te ifvionstreeren, wat moderne organisatie ver- Ta. een minimum van tijd waren de Xlniipvoerders in den aanval, daarbij de w Katie zorgvuldig in acht nemend en het Tntde niet lang, voordat de in stroomlijn wegvluchtende menigte het volkomen met de mining van den referee eens was, althans moesten werden er niet meer gehoord. Tiéze moderne methode van massa-suggestie h«Jt niet nagelaten ook in andere landen de aandacht op de psychologische overredings vracht van stroomen koud water te vestigen S het Turksche bad-voorbeeld heeft Zaterdag ?i in Cardiff Arms Park ter gelegenheid van ri'p'n rugby-wedstrijd Wales—Ierland navol- z-L o-evonden. Deze match was van het hoog stebelang, immers als Ierland won, zou het voor de eerste maal sinds 1899 in één seizoen Phceland, Schotland en Wales verslagen heb ben de z.g. „Triple-crown" (drievoudige kroon) en 'tevens het „internationale" kampioen schap het vorige jaar veroverd, hebben be houder. Wales daarentegen had door een ge lijk spél tegen Engeland reeds een kostbaar mmt verspeeld en moest deze partij winnen, om als nummer één te eindigen. Een uur voor den aftrap, toen er meer dan 60000 toeschouwers, waaronder 5000 uit Ier land op het terrein aanwezig waren, werden dé hekken gesloten. Dit was niet naar den zin van het voor de ingangen staande duizend koppige publiek, dat zich met geweld toegang verschafte, waardoor het speelveld door een vloedgolf van mensehen overstroomd werd. Toen kwam de brandweer er aan te pas. die van haar kant eveneens een vloedgolf organi seerde, wat een klaterend succes had. Binnen enkele' minuten was het laaiende enthousias me door het water dermate gebluscht, dat uit de menigte een sissend en zelfs fluitend ge luid opsteeg, het beste bewijs, dat de afkoe ling vakkundig was geschied. Wales won tenslotte met den kleinst moge- lijken voorsprong met een penalty-goal (3—0), toegekend wegens het niet spelen van den bal. Hoe de Ieren tegen het einde ook aanvielen, de Welshmen heilden stand en veroverden al dus het „internationale" kampioenschap. Weliswaar moet de wedstrijd SchotlandEn geland nog gespeeld worden, doch het -resul taat daarvan heeft geen invloed meer op de bezetting der bovenste plaats. Jock McAvoy, de Britsche middengewicht-' bokskampioen, is er niet in geslaagd, te New- York den neger John Henri Lewis te overwin nen en daarmede den halfzwaargewicht-we- reidtitel te veroveren. Lewis was veel zwaar der en grooter dan de Engelschman en be schikte bovendien over meer uithoudingsver mogen, wat in de tweede helft van de match tot uiting kwam. Aanvankelijk had McAvoy succes met aanvallen op maag en ribben van Zijn tegenstander en behaalde een punten- voordeel in de eerste, vierde, zesde en zevende jfonde. De goede verdediging en vlug voeten werk van Lewis beletten McAvoy echter een kr.ock-out te bewerkstelligen en hij kwam sieeds verder achter te staan. Door een laatste krachtsinspanning wist hij de twee laatste ronden op zijn naam te brengen, maar dit was niet voldoende om den punten-achterstand ir. te loopen en na vijftien ronden had Lewis zijn titel behouden. Ondanks McAvoy's nederlaag is reeds nu de plaatsruimte bij zijn wedstrijd tegen Jack Pe tersen op 23 April te Londen zoo goed als uit verkocht, wat merkwaardig is, als men be- denkt, dat er tusschen deze boksers twee klas- 6e.n gewichtsverschil bestaat. Intusschen is. er sprake van een ontmoeting tusschen den Duitscher Mex Schmeling en Joe Louis, te houden in Philadelphia in Juni van dit jaar. De winnaar van deze match, die ongetwijfeld Louis zal zijn, krijgt dan het recht den wereldkampioen Jim Braddock voor den titel uit te dagenen te verslaan. Want Braddock, die slechts door gebrek aan eerste klasse zwaargewichten, zooals Dempsey, Tun-; ney of Carpentier, kampioen is geworden, maakt, wat zijn capaciteiten betreft, in de rij i der wereldtitelhouders wel een heel poover figuur. Het is niet alleen met rugby, dat Ierland aan Wales een tegenvaller heeft bezorgd, want me„ voetbal is het al niet anders gegaan. Hoofdzakelijk door toedoen van Mr. Ted Rob- bins den volijverigen secretaris van de Welsh F. A. had het bestuur der Football Associa tion er in toegestemd, de King George Jubilee Cup voor den winnaar van het „internationa le' beschikbaar te stellen en het was begrijpelijk, dat Wales de eerste wilde zijn om dezen fraaien wisselprijs te veroveren. Daarvoor behoefden de Welshmen nog slechts van Ierland te Belfast te winnen en dit leek fles te gemakkelijker, omdat Ierland met ver scheidene invallers moest uitkomen, terwijl Wales daarentegen een zeer sterk team in het veid k°n brengen. Maar de vurige Ieren zege vierden met 32 en thans is Wales kansloos, want de trofee komt nu in handen van den winnaar van de match Engeland-Schotland die speeld ^6 we^en op Wembley zal worden ge- Daar Wales toch al een stiefkindje van de A- ls> is het voor Mr. Bobbins, die zooveel omwikkeling van het voetbalspel in nü» vnd Sedaan heeft, wel erg sneu, dat zijn wensch op het laatste oogenblik niet in vervul ling is gegaan. „J^aar dat is een eigenaardigheid, die wen schen meer hebben. «ai dei? regel worden dergelijke internatio- matches door de managers van bijna alle angeische League-clubs bijgewoond, die er naiuurlijk op uit zijn, mogelijke uitblinkers voor hun club te laten teekenen. Ditmaal wa- en er echter slechts weinig van dergelijke of- igS' want op 16 Maart begint het voor frts- ^sloten seizoen, dat tot den laatsten Rn vi leciag "voortduurt. Slechts Major cucKley, de Wolverhampton manager, was w^?zig' waarschijnlijk om den 17-jarigen J*rschen rechtsbuiten Kernoghan te bewegen, ae door den aan Aston Villa verkochten Phil- tlft, nPengelaten Plaats in het Wolves-elftal vani Kernoghan maakt echter deel uit an de Belfast-City-ploeg, wier manager, de g-Liverpo01 keeper Elisha Scott. heel goed trr»rt*>en, dat deze vleugelspeler door zijn spel in internationale matches een hooge Marktwaarde vertegenwoordigt. Daarum ■faagt hij 5000 pond sterling, wat voor dezen jongeling veel te hoog is. Doch er is nu een- 111241 vraag naar jonge, veelbelovende spelers en de concurrentie is groot. Dat bleek weder om bij de „transfer" van Harry Eastham voor 1000 pond van Blackpool naar Liverpool. East ham is een jongere broeder van den Bolton Wanderers-rechtsbinnen, die met het Engel sche elftal tegen Holland te Amsterdam speel de en men beweert, dat de jongere editie een nog veel beter voetballer is dan deze interna tional. Dit zegt ons betrekkelijk weinig, want Eastham was in de match te Amsterdam niet bijzonder op dreef, evenmin trouwens als de rest van de Engelsche voorhoede, de linksbui ten Boyes uitgezonderd. Doch wanneer clubs als Arsenal en Everton zich teleurgesteld toonen, dat Eastham junior aan Liverpool is overgedaan, zal deze speler toch zeker wel de moeite en het geld waard zijn. Er gaat bijna geen voetbalseizoen voorbij, of in de promotie-klasse heerscht tot den laatsten speeldag onzekerheid aangaande de bezet ting van de beide bovenste plaatsen. Momen teel zijn er nog zes clubs „in the running", waaronder drie Londensche vereenigingen. Doch ook in de onderste helft van de eerste klasse ranglijst is het een gedrang van je welste om de degradatie te ontgaan. Theore tisch zijn alleen Sunderland en Huddersfield veilig, want zij hebben 41 of meer punten. Maar het is wel opmerkelijk, dat Middles brough, nummer tien op de ranglijst van 22 clubs, ofschoon dus in de bovenste helft staande, met 31 punten slechts 4 punten vóór is op Aston Villa. Vier clubs hebben 30 en niet minder aan 6 vereenigingen hebben 29 punten, zoodat het met geen mogelijkheid te zeggen valt, wie er aan het einde van het seizoen zal degradeeren. Gelukkig voor Chelsea en Leeds hebben zij twee matches minder gespeeld dan hun concurrenten en als we hieronder een ge deelte van de ranglijst vermelden, dan begin nen we maar met de onder Leeds geplaatste club. Liverpool 32 11 7 14 46—49 29 Grimsby 33 12 5 16 45—59 29 Chelsea 31 10 9 12 45—59 29 Aston Villa 33 10 7 16 65—93 27 Blackburn Rovers 33 10 6 17 42—75 26 Toevallig zijn de doelcijfers van Grimsby en Chelsea precies gelijk, terwijl die van Aston Villa wel heel erg slecht zijn. Zooals men weet moeten er 42 wedstrijden gespeeld worden en veel zal van het zware Paaschprogramma af hangen, wie er aan den dans ontspringt. We hebben een idee, dat de Villa het op het nip pertje zal redden en dat Blackburn voor de eerste maal in haar bestaan naar de tweede klasse zal verhuizen, tezamen met het door bekerzorgen geplaagde Grimsby of met Brent ford (16). Het elftal van den Ierschen Vrijstaat, ver sterkt met den Southend-United spil Turner en den Arsenal-reserve-middenvoor Dunne, is er zoowaar in geslaagd Zwitserland te Dublin met 10 te overwinnen, waarbij Dunne het eenige doelpunt scoorde. Het is duidelijk dat er van het Vrijstaat- elftal door de deelname van twee ervaren spe lers uit de Engelsche League Veel meer kracht uitging dan tegen Holland, zoodat de prestatie van Zwitserland daarnaar beoordeeld dient te worden. Daar de Southend-manager David Jack zijn speler Turner naar Dublin vergezel de, konden vanzelfsprekend geen van beiden op het Haarlem-veld aanwezig zijn, daar de internationale match Dinsdags gespeeld werd. Dat was jammer, want Turner is ongeveer de beste speler van de Southend-ploeg. H.F.C. heeft den wedstrijd te Zaandam Zon dag 1.1. vrij onverdiend verloren, want de ver dediging en middenlinie hebben over het al gemeen goed werk geleverd met Van der Togt, Lamp en Dorsman als uitblinkers. Wel drong Ten Have af en toe te ver op en liep Van Ol- phen meermalen te veel naar het midden, maar beiden hebben enthousiast en nuttig gespeeld. Het was in de voorhoede, dat de zaak niet wilde vlotten. De Zaansche kanthalfs volgden op het smalle terrein de niet onjuiste tactiek om in de verdediging de meeste aandacht aan de vleugelspelers te besteden. Dit had voor de beide Haarlemsche binnen-voorwaartsen het sein moeten zijn om met de voorhoede in één linie op te trekken en de W-formatie dit keer te laten schieten, want thans moest Koper al het aanvalswerk practisch alleen doen. Drij ver kreeg in het middenveld herhaaldelijk den bal vrij, doch alvorens het leder na lang treu zelen keer op keer naar den door de beide backs zwaargedekten Koper te spelen, was de kans op succes steeds weer verkeken. Het eenige, wat men in zulke gevallen doen kan, is den bal van het middenveld uit hoog over de verdediging vóór den linksbuiten te spelen, die gedurende den tijd dat het leder in de lucht is, langs zijn tegenstander kan loopen, welke laatste dan eerst genoodzaakt is zich om te draaien. Omgekeerd moet Zur Mühlen den rechtsbuiten op deze wijze een vrij veld geven. Het voortdurend op den mid denvoor spelen heeft, wanneer de vleugelspe lers gedekt staan, weinig of geen zin. Overi gens lijkt ons Zur Mühlen, die uitgesproken rechts is, als rechtsbinnen beter op zijn plaats tenslotte moet Twiss als rechtsbuiten be ter op zijn lijn blijven, althans, wanneer in het middenveld gespeeld wordt, Het Nederlandsch B-elftal heeft, vooral in de eerste helft, tegen Southend een bizonder goeden wedstrijd gespeeld en maakte een uit stekend getrainden indruk. Het combinatiespel in de voorhoede vlotte goed, er werd zuiver geplaatst, en het verband tusschen de linies onderling liet niets te wenschen over. Mul kreeg aanvankelijk weinig te doen en was toen niet al te zeker, doch in de tweede helft ver richtte hij ettelijke uitstekende „saves". Van de backs was Pienter de beste en tevens de beste speler van het veld. Wilders stond hem goed ter zijde, doch diens plaatsen liet vaak te wenschen over. In de middenlinie deed Schoenmaker bij vlagen goed werk en zijn grootste verdienste was wel, dat hij het spel behoorlijk open hield. De la Mar was vooral aanvallend en Bool verdedigend goed op dreef. Het plaatsen van den Haarlemmer verdient bizondere vermelding. De voorhoede speelde voor de rust beter dan daarna. Den Hoed toon de zich een flink doorzetter op de middenvoor plaats, zijn spelverdeelen en koppen was dik wijls voortreffelijk, doch met zijn schoten was hij niet gelukkig. Kammeijer was uitstekend in vorm, beter dan zijn collega Bijl op den anderen vleugel, die na de rust, ook al door gebrek aan werk, wat afzakte. Toch heeft de ze invaller lang niet slecht gespeeld; hij deed althans nuttiger werk dan Van der Vegte, die de minste van het vijftal was. Woltjes steun de zijn middenvoor goed, maar bleef af en toe iets te veel achter. Southend United maakte, zooals fce ver wachten was, geen grootschen indruk en was een te zwakke tegenpartij voor het B-team. In plaats van Turner speelde Smith op de spilplaats een echte „stopper"-partij en lang niet onverdienstelijk. De halfbacks vormden nog de beste linie, de voorhoede hield het spel veel te kort en alleen de linksbinnen Lane en de rechtsbuiten Oswald traden op den voor grond. De twee veteranen-backs weerden zich flink, doch hadden weinig vat op het open Hollandsehe aanvalsspel. Doelman McKenzie liet den bal herhaalde lijk vallen en had de eerste twee doelpunten moeten voorkomen. Het was duidelijk dat de ploeg niet aan het spelen bij kunstlicht ge wend was. Scheidsrechter Boeree heeft den snellen wedstrijd uitstekend geleid. VOETBAL. De wedstrijden voor Zondag. De Stormvogels hebben hun thuispro gramma op waardige wijze besloten door Blauw Wit met een 10 nederlaag huis waarts te zenden, aldus revanche nemend voor de op 24 November geleden nederlaag. Opmerkelijk was het groote verschil in enthousiasme, dat de IJmuidenaren in deze ontmoeting toonden, met dat van den wed strijd tegen V.U.C. Maar ook het IJmuider publiek verkeerde in een geheel andere stem ming. Onderging het de nederlaag tegen V.U.C. uiterst gelaten, thans reageerde het op elke handeling der spelers, alsof er voor Stormvogels het kampioenschap van afhing. Weer een bewijs, dat een prikkel noodig is om een wedstrijd aantrekkelijk te vinden! Zulk een prikkel ontbreekt er Zondag tegen D.F.C. geheel. Na een veelbelovend begin is de Dordtsche club in eien betrekkelijk kort tijds bestek geheel uitgeschakeld en daar ook Stormvogels bij het winnen van deze ontmoe ting geen enkel belang meer heeft ver wachten we een kalm partijtje voetbal, waarvan de uitslag, evenals in IJmuiden, wel eens een gelijk spel zou kunnen zijn. Kinheims lot kan morgen beslist worden. Door haar nederlaag tegen 't Gooi is de achterstand op Alcmaria Victrix drie punten gebléven en wanneer de Velsenaren van D.O.S. verliezen, dan is voor hen het spelen van degradatie-wedstrijden een feit gewor den. De kans op een Velser nederlaag lijkt ons zeer groot. Haar tegenpartij toch heeft een best seizoen achter den rug en doet ernstige aanspraken gelden op de bovenste plaats. We kunnen ons düs voorstellen, dat de Utrechtenaren er bijster weinig voor zullen voelen, tegen Kinheim te verliezen. Op 1 December verloor Kinheim met 20 van D. O. S. Als Kinheim thans weer met- dergelijke kleine cijfers verliest, zou dit voor ons be- teekenen, dat de 3e klas kampioenen in de eventueel tegen Kinheim te spelen pro motiewedstrijden met de Velsenaren nog niet klaar zijn. Of hebben Stals c.s. nóg grootscher plannen en zullen zij, hopende op een neder laag van Alcmaria tegen Vriendenschaar, nog een allerlaatste poging willen wagen? De kans, dat de Kennemers tenslotte toch nog als kampioenien zouden eindigen, is nu wel uiterst klein geworden, daar den achter stand op Zandvoort met nog drie wedstrijden voor den boeg nu reeds tot vier punten is aangegroeid! De nederlaag, welke de Wij kers Zondag j.l. tegen B.M.T. leden, was opnieuw een groote teleurstelling en was voor ons weer een bewijs, dat de Kennemers, momenteel een leelijke inzinking beleven. Het is toch werke lijk geen normaal geval, om van een vereeni- ging, welke in eerste instantie geen voet aan den grond kon krijgen (B.M.T. verloor in Beverwijk met 70) thans 10 te verliezen! Morgen komt Scheveningen op bezoek. Op 9 Februari verloren de Kennemers met 21. In uitwedstrijden zijn de Scheveningers echter niet zoo op dreef en dit gevoegd bij het feit, dat we nog niet alle vertrouwen in de Kennemers hebben verloren, doet ons ver wachten, dat de punten thans gedeeld wor den. Voor Beverwijk is morgen de belangrijke uitwedstrijd tegen Succes vastgesteld. Het gaat er in dezen wedstrijd om, of de rood- witten vrij zeker de onderste plaats aan de Wieringers zullen laten, of dat zij er zelfs nog ernstig voor in aanmerking zullen komen. De situatie is momenteel als volgt: gesp. géw. gel. verl. pnt. Beverwijk 15 4 2 9 10 Succes 15 4 1 10 9 Uit deze cijfers blijkt, dat bij een overwin ning van Beverwijk haar positie vrij „safe" is geworden: bij een nederlaag of een gelijk spel echter zullen de resteerende twee wedstrijden nog eien hartig woordje meespreken. Op eigen terrein wonnen de roodbroeken op 1 December met 21. Een dergelijke kleine overwinning verwachten wij ook thans voor hen. Door haar gelijke spel tegen Haarlem 2 heeft Stormvogels 2 thans twee verliespunten meer dan Ajax 2. Doordat de Amsterdammers echter twee wedstrijden minder gespeeld heb ben, is de situatie voor de Vogels dus even rooskleuriger dan door die twee verliespunten meer wordt uitgedrukt. Morgen komt Spartaan 2 bij Van Dongen c.s. op bezoek. Als het den Vogels niet al te zeer tegen zit, kan dit weer eens een over winning worden. De V.S.V.-reserves gaan bij V.V.A. 2 op be zoek. Het zou ons al zéér verwonderen, als dit hun geen twee puntjes opleverde. De Kennemers-reserves tenslotte gaan naar K.V.V. 2 Ook voor hen verwachten we van dit bezoek het maximum aantal punten. D. F. C.—STORMVOGELS Stormvogels vertrekt met: Hollenberg, Haak Sr., Haak Jr., Wey, Fijen, v. d. Velde, v. d. Steen, Tol, Van Pel, Jochems, Prins. GEEN URUGUEESCHE VOETBALLERS IN NEDERLAND. DEN HAAG, 20 Maart. (A. N. P.) Naar aanleiding van berichten uit goede bron over het optreden der Urugueesche voetballers te Parijs deelt het bestuur van de Zwaluwen mede, dat het in overleg met den heer Lotsy besloten heeft de beide hier te lande te hou den wedstrijden te annuleeren. SCHAATSENRIJDEN. SONJA HENIE PROFESSIONAL GEWORDEN. Uit New York: Son ja Henie heeft thans verklaard, dat zij een contract heeft ondertee kend, volgens hetwelk zij professional wordt en een bedrag van ongeveer 100.000 dollar zal vergoed krijgen voor vier exhibitions te New- York, welke door demons! ra ties in negen an dere steden der Vereenigde Staten zullen worden gevolgd. Daarmede is zij dus defini tief tot het professionalisme overgegaan. onder leiding van B. Dukel. HET EINDSPEL. Dat in oogenschijnlijk eenvoudige en con- tactlooze stellingen vooral in het eindspel, de speler steeds op zijn qui vive moet zijn toont ons het eindspel van de partij Vos—Dukel. Stand na den 51en zet van Wit luidt: Wit: J. H. Vos. ZWART 8 111 111 tH !H B 8 BBSS UK ÉH lil üH li m m 'u HU ff HB 8 18 fff 11 Hf 8 8 jUl BBS' üf 8 mi mil üh m iH S H ns iH WIT Zwart: B. Dukel. Wit: 40 39 33 32 26 21 Zwart: 24 18 17 14 12 7 Als men dit eindspel aan de theoretische op vattingen gaat onderwerpen, is men geneigd te oordeelen, dat de witte stukken 21 en 26 ongunstig staan opgesteld, vandaar „Zwart staat beter". Zoo was het verloop der partij Z A T ER DAG 21 M AART 1936 SCHERMEN. DEGENWEDSTRIJD NEDERLAND—ZWEDEN De Zweedsche degenschermers. die voorloo- pig gekozen zijn voor de Olympische spelen, komen Zaterdag 21 Maart in ons land. Zij schermen Zondagmiddag in Amsterdam in Trianon tegen een Amsterdamsche équipe, welke zal bestaan uit de volgende schermers: F. Mosman, C. Weber, P. Kunze. mr. W. B. Dullemond, Jansen en v. d. Vuurst. De Zweedsche équipe bestaat uit de heeren Majoor G. Dyrssen, kapt. B. Uggla, kapt. H. Granfelt, luits. S. Thofelt. G. A. Almgren, en F. Cervell. Captain is de majoor A. de Grön- hagen. De nationale ploeg is samengesteld uit de ..mogelijken" voor de a.s. Olympische Spelen te Berlijn en bestaat uit <le heeren W. Drie bergen; jhr. A. van Geen, C. Weber, mr. J. D. Schepers, Lt. N. P. P. van Hoorn, mr. C. La- bouchère. De heer C. Weber is dus als eenige Haarlemmer, in beide équipes vertegenwoor digd. WANDELSPORT. 35 K.M.-MARSCH Eenige leden van de W. S. V. „Veribus Uni- tis" te Santpoort namen deel aan een 35 K.M. marsch te Amsterdam, uitgeschreven door de W. S. V. „Al zingende voorwaarts". De wande laars werden beloond met een keurig uitge voerde herinnering. CRICKET. JAARVERGADERING NED. CRICKETBOND De jaarlijksche algemeene vergadering van den Ned. Cricketbond zal op 4 April a.s. plaats hebben te Amsterdam. KENT CRICKET CLUB—NED. ELFTAL. Op 12 en 13 September a.s. zal de Kent- Cricket Club met haar volledig County-elftal onder aanvoering van Chapman, waarschijn lijk op het H. C. C. terrein in Den Haag, een wedstrijd tegen het Nederlandsch elftal spe len. Het elftal van Kent bestaat uit amateurs en professionals. Chapman was vroeger aanvoer der van Engeland. Teneinde aan het Nederlandsch elftal een behoorlijke vooroefening te geven, ligt het in de bedoeling een Engelschen coach gedurende een drietal weken te laten overkomen om de spelers, die voor het elftal in aanmerking ko men, te trainen. DAMES-HOCKEY. DE WEDSTRIJDEN VAN A.S. ZONDAG. Zondag half drie komt te Arnhem de B-ploeg in actie tegen West-Duitschland. De Duitsche dames bieden altijd feilen tegenstand; zij zullen de nederlaag van het vorig jaar te Mülheim willen goedmaken; zoodat ons B- elftal, waarin behalve de geroutineerde krach ten ook enkele internationale debutanten staan opgesteld, op een moeilijken wedstrijd kan rekenen. De West-Duitsche achterhoede bestaat uit beproefde krachten; de namen van midhalf en linksbuiten komen ons ook niet onbekend voor. De opstelling van de West- Duitsche ploeg luidt: Doel: Teichmann (Düsseld. H. C.). Achter: Jeckel (Kölner H.C.) en Volkmann (Koblenz). Midden: Nischer (Crefeld), Rosenbaum (Ko blenz) en Sehollé (Kölner H.C.). Vóór: Carsten (Kölner H.C.), Wimpf (Raf- felberg, Duisburg), Diener (Düsseld. H.C.), Sauer (Rot Weiss) en Blum (Crefeld). In verband met dezen wedstrijd staat de eerste klasse-competitie stil. In de overgangsklasse zal Kieviten (zonder de dames Broese van Groenau) haar laatsten wedstrijd, tegen B. H. V., wellicht ook verlie zen en op de derde plaats komen. B. D. H. C. II eindigt dan als tweede achter Hilversum. In klasse 2 A dient O. K., weer eens te win nen, hetgeen haar op eigen veld tegen Te Werve toch wel zal kunnen lukken. De wed strijd B. D. H. C. Ill—Rood Wit II is nog van groot belang voor het kampioenschap. Wint de thuisclub, waartoe zij o.i. wel in staat is, dan komt zij gelijk met Strawberries en zal een beslissingswedstrijd moeten uitmaken, wie de sterkste is. Voor de 3e klasse D zal H. B. S. n te Am sterdam wel geen moeite hebben met Am sterdam IV. Lastiger wordt het, ook in de hoofdstad, voor B. D. H. C. V, dat tegen O. K. II moet spelen. Gelijk spel is niet uit gesloten. Blijkbaar heeft B. D. H. C. III van het even tueel spelen van promotiewedstrijden afgezien, tenminste de Strawberries komen Zondag in het veld tegen Hurley, de zwakke hekkenslui ter der overgangsklasse. Voor het kampioenschap van Nederland ontmoeten te Nijmegen de Oostelijke en Zui delijke kampioenen, resp. Deventer en H. T C. C. (Eindhoven) elkaar. De winnares ont vangt op 29 Maart op haar terrein de Weste lijke kampioene, B. D. H. C. ook, maar toen Zwart 1823 speelde, was Wit er vlug bij om met 3227 en 2722 remise te forceeren. Bij analyse ontdekten wij, dat de oogenschijnlijke goede positiezet 1823 ver loren was. Als volgt kan Wit winst forceeren: Wit Zwart 223? 2. 33—28 14—19 gedw. 3. 21—16 12—18 gedw. Op 2429 volgt 39—34 moet 12—18 waarna 3227 wint. Op 24—30 Wit 40—35. 4. 40—34 Wit's laatste zet is prachtig en voor het bord zeer moeilijk. Op 7—11 17—21 18—22 volgt 7—2 32—28 en 34—29. Op 2429 volgt nog steeds 3227. Zwart dus één zet in: 18—22 5. 39—33 7—11 gedw. 6. 16x7 17—21 7. 28x17 21x1 8. 26—21. Stand na den achtsten zet: Zwart 4 schijven op 1 19 23 24 Wit: 21 32 33 34. Dit spel is voor Zwart verloren. Wie ont dekt nog remise? Dit eindspel typeert weer het damspel. Oogenschijnlijk eenvoudig doch in werkelijk heid moeilijk. CORRESPONDENTIE. G. te IJmuiden-Oost. Meerslag gaat voor alles. Dam- of schijf slag blijft vrije keuze. J. te Velsen-Noord. Als het spel vast staat, is degeen die het eerst moet spelen verloren. Aan verschillende lezers: Oplossing partij- fragment volgt in deze rubriek. S. te Uitgeest. Wij zullen zooveel mogelijk aan uw verzoek voldoen. DAMCURSUS III. Na in de eerste twee lessen de nummering van het spel en de waarde van de schijven te hebben behandeld, volgen hieronder nog eenige bijzonderheden. Een partij dam bestaat uit drie gedeelten, n.l. de opening, het middenspel en het eind spel. Deze drie gedeelten vormen één geheel. Speelt men dus in de opening al fout, dan wordt de tegenstander in de gelegenheid ge steld, deze fout in het middenspel af te straf fen en uit te buiten waarna meestal, een reeds verloren eindspel wordt aangegaan. Natuurlijk moet iedere gemaakte fout ook afzonderlijk worden beoordeeld. Speelt men zoo fout, dat men een één om drie openstelt, vanzelfsprekend is er dan geen kans meer op herstel, tenzij de tegenstander ook weer fout speelt. Maakt men echter in de opening een positiefout, zoodat nog geen materiaal verloren gaat, dan zal de tegenpartij met behulp van speelvormen in de gelegenheid gesteld worden, deze fout af te straffen. Over deze spelvor men en systemen in de volgende rubrieken meer. Bestudeer dus goed de openingen, opdat men zonder fouten het tweede gedeelte, het middenspel kan aanvangen. Dit is het funda ment van een sterk speler, die vanzelfspre kend een uitgebreide kennis van openings theorie bezit. OPLOSSING PARTIJSLAGZET. Op veler verzoek laten wij de oplossing van den partijslagzet, opgedragen aan alle leden van de nieuwe damclub T. O. P.. volgen. Zwart: 8 12 13 14 15 16 18 1921 23 24 Wit: 26 27 28 32 33 34 37 38 42 43 48 Wit wint door: 34—29 23x34 28—23 19x39 38—33 39x28 32x3 21x41 3x11 16x7 42—37 25—20 43—38 met slag naar 8. Deze combinatie gaat natuurlijk alleen op als van uit den cijfer- stand Zwart eerst 12—17 speelt. DE PARTIJ KELLERDUKEL. Deze partij werd Zondag j.l. gespeeld om het kampioenschap van Nederland. Wit: B. Dukel. Zwart: Keiler. I. 31—26 18—23 2. 36—31 12—18 3. 41—36 712 4. 46—41 20—24 5. 31—27 1—7 6. 36—31 1420. Met het spelen van 4136 zou Zwart zich goed spel verschaffen in 2429 de voort zetting van Raichenbach. 7. 3328 1014 8. 41__36 5—10 9. 28—22 17x28 10. 27—21 16x27 11. 31x 33. Daar is het geheele openingsplan van Wit opgebouwd. De ruil met 28—22 en 27—21 en Zwart's uitgesproken karakter aan den lan gen vleugel. Zwart wordt gedwongen 2025 of 2429 te spelen. II. 11—17 12. 32—27 20—25 13. 27—21 14—20 14. 37—31 10—14 15. 21—16. Thans is Zwart weer verplicht zich te verklaren. 2430 16. 35x24 19x30 17. 40—35 14—19 18. 35x24 20x40 19. 45x34 15—20 20. 38—32 20—24 21. 42—38 9—14 22. 32—27 4—10 23. 47—42 10—15. Zwart speelt, dat Wit tot den tempo 2721 wordt gedwongen. Tempo's zijn het die het dam spel regeeren, en Zwart wordt gedwongen tot de oplossing van de stukken 16 21 26 31 36. Men lette op het volgende belangwekkende tempo-spel. 24. 27—21 24—29 25. 33x24 19x30 O.i. was voor deze ruil 1420 sterker. 26. 38—33 14—19 27. 42—38 15—20 28. 31—27 20—24 29. 38—32 30—35 30. 33—29 24x33 31. 39x28. Zwart: Keiler. ZWART WIT Zwart: 2 3 6 7 8 12 13 17 18 19 23 25 35 Wit: 16 21 26 27 28 32 34 36 43 44 48 49 50. Hoewel de stelling zich grillig laat aanzien, wordt Zwart spoedig tot de oplossing aan den korten vleugel met 1722 enz. gedwongen. 31.3—9 32. 43—38 9—14 33. 50—45 gedw. (Er dreigde 1722 2328 met slag naar 40.) 33.17—22 34. 28x17 7—11 35. 16x7 2x31 36. 26x37 18—22 37. 48—42 13—18 38. 32—27 22x31 39. 37x26 8—13. Met 21—17 is het spel remise. Wit oordeelde zijn stelling gunstig en speelde daarom 21—16 14—20. Stand Zwart: 6 12 13 18 19 20 23 25 35. Wit: 16 26 34 36 38 42 44 45 49. Wit speelde hier den foutzet die hem de partij deed verliezen. Op 3631 Is het spel direct remise. Op 1924 volgt 3430 44—39 3127. Het volgende spel vraagt de aandacht. Wit 38—33? 3540 44x35 20—24 33—29 (Ster ker is 3530 en 3329) 24x33 49—44. Zwart verzuimt (thans 2329 3339 1319) 1924 4237 2329 en Wit verloor. Oplossingen en correspondentie aan den damredacteur B. Dukel, Van Wassenaer- straat 23 LJMuiden-Oost.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 9