HET NIEUWE AVONDBLAD Het jaarverslag der IJmuider Vischhandelvereeniging. 2le JAARGANG No. 118 MAANDAG 23 MAART 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 6 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmulden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct... elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN Bi DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers jün ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; 2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dooa van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe ÏLA.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN A. J. C.-avond. ne jeugdbeweging der A. J. C. in deze ge meente verheugt zich in groote belangstelling van de zijde der jongeren zoowel als van die der ouderen in de moderne arbeidersbeweging. Dus was het zaaltje van De Daad aan den Zeeweg Zaterdagavond tot in alle hoeken bezet met hen, die den avond der A. J. C.-ers wilden ^^organisatoren bewezen met het veelom vattende programma de veelzijdigheid dezer jeugdbeweging, waar het betreft het ontwikke len van en het aankweeken der liefde voor den eenvoudigen volkszang en -dans, het leeken- 5nei en spreekkoor, declamatie enz.- De centraal-Roode Valkenleider Wim van Halm sprak de aanwezigen toe. Hij richtte zich niet alleen tot de jongeren maar ook tot de ouders der niet-A. J. C.'ers, die hij poogde te doordringen van de beteekenis en de belang rijkheid van het „jeugd in beweging". Men late zijn kinderen niet opgroeien tot massamensch. maar geve ze persoonlijkheid, verantwoordelijkheidsgevoel en gemeenschaps gevoel. Niet voor niets, zegt spr., kennen we het gezegde „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst"'. De waarde van deze uitdrukking heeft Mussolini ook begrepen. Alleen zal het sosialisme het kind beneden de 10 jaar geen dolk of geweer in handen geven, maar het op- kenende geslacht leeren den naaste als den evenmensch, den broeder te zien. De kameraadschapsidee is het ideaal, dat de A. j' C. nastreeft. I-.-isn zegt wel eens, dat in den politieken fit.jJ. de kinderziel geëxploiteerd wordt. Maar als ergens de kinderziel vertrapt wordt, dan moet men zijn bij de filmmagnaten, die kinde ren van 6 jaar uitbuiten en hun zielen zoo jong als ze zijn, tot in den grond toe beder ve:,;!' (Zeer juist). Tegen dergelijke excessen moet met kracht stelling genomen worden. Wij in de A. J. C., zegt spr., volgen in den str/i voor het socialisme, dat eenmaal de w-e- rekï Leiieerschen zal. Om dien strijd krachtig te kannen voeren is het noodzakelijk, dat de jongeren in de moderne arbeidersbeweging zich aaneensluiten in de A. J. C. Spr. richt tot de jongeren, die nog geen lid zijn, den oproer) zich in deze beweging te organiseeren. Van de zanggroep hoorden we rhythmisch- ste' igen zang. Vooral goed van stemming was het koortje: Blaast de trompetten. Een uit nemende leidster hebben deze zangers. Declamatie ontbrak natuurlijk niet. „Met heci ons hart" van Margot Vos en Adama van Scheltema's Vrede werden in doodsche stilte aangehoord. Het deed sympathiek aan, dat deze jonge meisjes de sfeer van het vers zoo uitstekend begrepen. Dansen, contra-dansen, volks-dansen en -liedjes bij de luit toonden, dat de A. J. C. ook dit onderdeel niet verwaarloosd heeft. Dit alles gaf een kijk op wat de A. J. C. in haar werken doet. Het vond bij de talrijke jongeren, die de zaal vulden een aandachtig gehoor en het applaus was naar rato. De leider van de plaatselijke af deeling heeft ln zijn openingswoord er op gewezen dat, om een goed en rechtgeaard A. J. C.'er te zijn, men het A. J. C.-leven eerst met geheel zijn wezen moet aanvoelen en beleven. Hij hoopte, dat ook het publiek dit, zij het wellicht slechts ten deele, zou begrijpen; om van dit streven der A. J. C. iets naar buiten te brengen was deze avond belegd. Ongetwijfeld heeft deze bijeenkomst, welke zeer gewaardeerd werd, aan het beoogde doel beantwoord. JAARVERGADERING DER COÖPERATIE „DE EENDRACHT" De jaarlijksche ledenvergadering der Coöpe ratieve Verbruiks- en Productievereeniging ,,De Eendracht" zal worden gehouden in het R.K. Vereenigingsgebouw op Donderdag 2 April a.s. R.K. GEZINSAVOND De R.K. sociale organisaties alhier organi seeren a.s. Woensdag een gemeenschappelijken gezinsavond in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Mahustraat. Het belooft een interes sante avond te worden over het R.K. gezins leven en gezinsgebruiken. TERAARDEBESTELLING A. VAN DRIELEN. Zaterdagmiddag heeft op de begraafplaats Westerveld onder zeer veel belangstelling de teraardebestelling plaats gehad van het stof- i1 u0verschot van ^en *ieer A- vaT1 Dl*ielen- oud-hoofdmachinist bij de Kon. Paketvaart- Mij., alhier op 48-jarigen leeftijd overleden. Aanwezig waren verschillende oud-gezag- vperders der K.P.M., o.a. de heer J. P. Boon, directeur van Bureau Wijsmuller te IJmuiden, vele oud-hoofdmachinisten en machinisten uit Amsterdam, den Haag, Arnhem enz., bestuurs leden der Vereeniging van oud-employé's der p, bestuursleden van de Kennemer Pluimvee vereeniging, van welk bestuur de overledene deel uitmaakte, enz. In de aula heeft de heer Ophoff gesproken, die namens de kegelclub en de vrienden een afscheidswoord sprak. Spr. zeide dat de heer van Drielen van de hier in de omgeving wo nende tijdgenooten der K.P.M. de eerste was, die was heengegaan. Spr. zeide dat men hem zeer zou missen en dat men nog vaak over hem zou spreken en over zijn humor, die hem zelfs op net ziekbed niet verliet. De heer P. c. van Huizen heeft een woord van afscheid gesproken namens het bestuur öerKennemer Pluimveevereenieing en namens de Rhode Island Redclub in Nederland. Spr. Herdacht de goede prestaties van den over ledene als sportsman, maar dankte hem voor al als goed kameraad en vriend. Spr. bracht ook nog den laatsten groet over van een oud gezagvoerder der K.P.M., die den overledene met meer kon bezoeken. Een zwager van den overledene, de heer J. jj- Jan Eyk, dankte voor de belangstelling, under het spelen van Ase's Tod uit de Peer uynt-Suite van Edv. Grieg werd de baar uit gedragen en door allen gevolgd. Ned. Ver. van Fabrieks arbeiders. Vergadering over de voorgestelde loons verlaging. A.S. Dinsdagavond vindt in het clubgebouw van Kindervreugd een ledenvergadering plaats van de afd. Velsen van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders.Deze vergadering houdt verband met de door de hoofddirectie der Kon. Ned. Papierfabrieken Van Gelder Zonen voorgestelde loonsverlaging. Aangaande deze voorstellen ver nemen wij nog, dat de directie het voorloopig bij eenige kleine wijzi gingen zal laten om in October op nieuw met de organisaties te verga deren. GEMEENTE-AVOND. In de turnzaal der Marnixschool vond Don derdagavond een vergadering plaats van den kerkeraad der Gereformeerde kerk (West) met de leden der gemeente onder leiding van Ds. R. J. v. d. Meulen. In zijn openingswoord wees deze op de be teekenis van zulk een gemeentevergadering. Hij memoreerde vervolgens den zegen op het ambtelijk werk in de gemeente. Hierna kwamen aan de orde de verslagen van de financiën der kerk. der diaconie, de ziekentelefoon, de zendingscommissie, de zusterhulp en de verschillende verslagen der Vrouwen-, Meisjes-, Knapen en Jongelings- vereeniginge.n. De daarop gestelde vragen werden beantwoord en de begrooting goed gekeurd. Het verslag der Evangelisatie-commissie getuigde van zegenrijken arbeid. Straatpre- di-king, huisbezoek, lectuurverspreiding, bij eenkomsten, zangkoor „Geru" gaan voort met hun arbeid alléén werd aangedrongen op grootere hulp om dezen arbeid te steunen. Vervolgens heeft de heer H. Homburg een referaat geleverd over „Het ambt". Waar vorig jaar gesproken was over het diakenambt bepaalde de referent zijn toe hoorders bij drie onderscheidene punten die uitvoerig behandeld en uiteengezet werden. Op dit referaat volgde .bespreking. Deze goed geslaagde gemeente-avond werd hierop op de gebruikelijke wijze gesloten. De plannen voor den bouw van een tweede kerk of eventueel gebouw voor vereenigingen zijn niet aan de orde gekomen maar moeten eerst deskundig en bezonken worden beoor deeld en dan aan de leden worden voorge legd. Concert „Voorwaarts". Mevr. D. AriszSchrama als soliste. De arbeidersmuziekvereeniging „Voor waarts", welke onder haar nieuwen directeur Ph. S. Vlessing goede vorderingen maakt, gaf voordat ze naar het Haarlemsche concours vertrekt (April a.s.) een bevredigend bezocht concert in „Het Wapen van Velsen", Zater dagavond j.l. Als zangsoliste verleende mevr. D. Arisz- Schrama C-sopraan) haar medewerking. Door omstandigheden konden we slechts het gedeelte van de uitvoering na de pauze bijwonen en mochten bij de openingsmaten van het eenvoudige nummer van Boumann Ouverture Milanese al spoedig constateeren, dat Voorwaarts vergeleken met vorig jaar wederom voorwaarts gestapt was. Zooiets te kunnen schrijven is al zeer prettig. Wanneer de leden dit zelf ook kun nen concludeeren en zij bedenken, dat ze deze progressie zelf in de hand gehad heb ben, me dunkt dat moet nog prettiger voor de mannen van Voorwaarts zijn. Want in de keuze van den nieuwen lei der is men gelukkig geweest. Niet om den persoon des dirigenten, maar er blijkt in het corps vertrouwen en studielust gevaren te zijn. Er wordt serieus, met ijver gerepeteerd. Zonder dat kan zelfs de meest bekwame di rigent niets klaar maken. Al was de opvatting der nummers in orde, er blijven natuurlijk altijd nog wel wen- schen. De klank moet nog homogener wor de; de instrumenten hooren we nog te veel afzonderlijk. Het timbre van het koper is over het geheel bevredigend; de klarinetten daarentegen zijn nog te scherp en hard. Meer op de klank studeeren. Het hooge koper deed in de ouverture ver dienstelijk werk; alleen kunnen de fanfare nootjes nog puntiger, nog korter. Er werd met élan, stevig van rhythme gemusiceerd. De 'inleiding van de Rachelwals was niet fraai van stemming en rommelig, vnl. de schuld der klarinetten, die de figuratie niet gelijk maakten. De wals zelf was beter al hoewel niet zoo als op het laatste Voorwaarts concert. Het lage register was hier goed van klank, op tijd en bescheiden van begeleiding. Het Coda ging al veel beter, de inleiding daarvan liet een fraaien mf-klank hooren. Echter nog te veel misse noten! Een fantasie, die gewijd was aan de lente en dus wel up-to-date, besloot het program ma. De unisono-inzet beloofde veel goeds. Het register der baritons, tuba's en solo piston hadden dankbare trekjes, die zij vlot uitvoerden. De Internationale werd staande door allen medegezongen. Mevrouw Arisz heeft in de gemeente en ver daarbuiten een goeden naam, welken zij ook nu weer hoog hield. De sympathiek vrijmoedige wijze, waarop zij haar liedjes aankondigde, nam het audi torium onmiddellijk voor haar in. Voeg daar bij haar klare stem en de tot het publiek sprekende liederen dan was het vanzelfspre kend, dat mevr. Arisz haar optreden met een hartelijk applaus beloond zag, zoodat ze haar laatste nummer bisseeren moest. Zoo heerschte er dus een geanimeerde stemming op dit laatste concert van Voor waarts. W. Weinig opwekkende lectuur. Vervoer per spoor ca. 6A millioen K. C. minder dan in 1934. Het jaarverslag der IJmuider Visch handelvereeniging over 1935 is, even als dat van de Reedcrsvereeniging in mineur gesteld. Uit de verschillende cijfers en beschouwingen blijkt, dat 1935 ook voor den vischhandel een on gunstig jaar is geweest. De cijfers, betreffende het vervoer per spoor toonen aan, dat zoowel het vervoer naar binnenlandsche stations als dat naar het buitenland aanzienlijk min der was dan in 1934. Als afnemers van versche visch, per spoor verzonden, kwamen in aanmerking: Nederland België Frankrijk Engeland Duitschland Zwitserland Totaal 1935 8.412.856 K.G. 2.095.044 K.G. 2.921.690 K.G. 583.591 K.G. 859.104 K.G. 514.357 K.G. 1934 8.939.711 K.G. 3.355.925 K.G. 3.446.736 K.G. 558.473 K.G. 1.196,501 K.G. 695.477 K.G. 15.386.642 K.G. 18.192.823 K.G. Wat betreft de verzending per spoor van versche en gezouten haring, zijn de cijfers als volgt: 1935 893.063 K.G. 8.277.610 K.G. 97.179 K.G. Nederland Duitschland België 1934 662.213 K.G. 12.181.431 K.G. 201.958 K.G. Totaal 9.267.852 K.G. 13.045.602 K.G. Alles bruto-gewicht. Het totale vervoer van versche, gerookte, gedroogde en gezouten visch, versche, gerookte en gezouten haring naar binnen- en buiten' land bedroeg in 1935: 25.189.943 K.G. bruto tegen 31.746.179 K.G. bruto in 1934. Toelichting. Tegenover een jaarlijks dalend aantal stoomtrawlers, dat aan de visscherij deelneemt, staat een regelmatig toenemend aantal mo- tor-trawl-loggers, waaruit valt te constatee ren dat zich de laatste jaren een belangrijke verschuiving in het Nederlandsch productie apparaat heeft voltrokken ten gunste van de motorloggers. Wat betreft de specificatie van den omzet in de Rijksvischhallen, zij opgemerkt dat de opbrengst van de Iersche Zee- en Engelsche Kanaaltrawlvisch sinds 1 Januari 1935 onder de Noordzeetrawlvisch is opgenomen. Wij ver melden zulks, op-dat men niet den indruk krijgt, dat de visscherij op deze vischgronden in het verslagjaar niet zou zijn uitgeoefend. Regelmatig gaven wij ieder jaar een over zicht omtrent den omvang van de IJmuider stoomtrawlervloot. Ook in dit jaarverslag zijn wij niet van dit gebruik afgeweken; alleen w-enschen wij de aandacht er op te vestigen, dat vermelding dezer cijfers alleen zin heeft, indien de visscherij door de totale stoom trawlervloot gedurende het geheele jaar con tinu wordt uitgeoefend. Aangezien de laatste jaren in den besten tijd van het seizoen hoogstens 70 a 80 stoom trawlers aan de visscherij deelnamen, en het meerendeel van de overige vaartuigen door het jarenlang stilligen totaal is verouderd en in verval geraakt, mag terecht worden be twijfeld, of zij economisch verantwoord bij een eventueele opleving ooit nog eens zee waardig en rendabel zullen kunnen worden gemaakt. Wij meenen dat slooping op groote schaal het eenige perspectief is. In het cijfer van de gemiddelde vangst per reisdag der stoomtrawlers van de gezamen lijke vischsoorten is de laatste 2 jaren vrijwel geen verandering gekomen. Hierbij zij even wel opgemerkt, dat het gemiddeld vangstcij fer van makreel over 1935 57,3 K.G. hooger is dan in 1934. waaruit volgt dat de gemiddelde vangst op alle andere vischsoorten met onge veer eenzelfde hoeveelheid is afgenomen. Het aantal ingeschreven kooplieden nam be. langrijk af. Dit zal ongetwijfeld verband hou den met de in het verslagjaar in werking ge treden nieuwe voorwaarden tot toelating als kooper aan den Rijksvischafslag. Helaas moet wederom een belangrijke ach teruitgang worden geconstateerd in het ver voer van visch en haring per spoorweg van IJmuiden. Dit vindt zijn oorsprong in de min dere aanvoeren te IJmuiden. zoowel als in de nog steeds toegenomen moeilijkheden bij den invoer in het buitenland. Opgemerkt dient te worden, dat deze vervoercijfers niet als een juiste basis zijn aan te nemen omtrent de afname door de verschillende landen, omdat eveneens groote hoeveelheden visch en haring per vrachtauto naar binnen- en buitenland werden verzonden. Algemeene beschouwingen. Het jaar 1935 heeft helaas nog steeds geen verbetering gebracht in den hoogst ongunst-i- gen toestand, waarin visscherij, en vischhan handel zich nu reeds sedert een aantal jaren onafgebroken bevinden. Blijkens bovengenoemde gegevens, gaat het ook met den omzet in de Rijksvischhallen nog steeds in dalende lijn. Hierin kan ook geen noemenswaardige verbetering komen, zoolang onze export niet ruimer wordt. In bepaalde landen is de invoer van vele vischsoorten sterk beperkt of wel geheel verboden, waardoor voor deze soorten dus uiteraard een geringe vraag bestaat. Een visschërsvaartuig kan evenwel niet uitsluitend een vis scherij op meer gevraagde vischsoor ten uitoefenen, doch vangt ook de minder- of niet-gevraagde soorten, waardoor dikwijls een onvoldoende be somming wordt verkregen. Het komt dan meermalen voor, dat zoo'n vaar tuig wegens de ongunstige bedrijfs resultaten uit de vaart wordt geno men, hetgeen dan van zelf tot gevolg heeft, dat niet alleen van de minder gevraagde, doch ook van de meer ge vraagde vischsoorten de aanvoer weer kleiner wordt. De handel staat alsdan voor het feit, dat hij voor de schrale aanvoeren een te hoogen prijs moet betalen, en dikwijls geld moet verliezen, öf zelfs een order in 't geheel niet kan uitvoe ren, door welke omstandigheid het vertrouwen in IJmuiden geheel verlo ren gaat, en bestellingen verder uitblijven. Een niet minder noodlottig gevolg van de inkrimping van de uit oefening van de visscherij is de onre gelmatigheid in de aanvoeren. Aldus komt men voor 't eigenaardig feit, dat de handel klaagt over een tekort in aanvoer en te hooge prijzen, terwijl dereederij zich moet beperken wegens onvoldoende bedrijfsresultaten. Deze vermindering in den aanvoer heeft naar onze meening in belangrijke mate mede bijgedragen tot den voortdurenden achteruit gang van onzen export, en ongetwijfeld had de handel belangrijk meer visch kunnen ex porteeren. indien de aanvoeren te IJmuiden ruimer waren geweest. Daarentegen zou zon der twijfel de reederij voor grootere aanvoe ren hebben gezorgd, indien de handel voor alle door de reederij aangevoerde vischsoorten een voor haar loonenden prijs had kunnen betalen. Tegenover de stelling van den handel, dat er meer export zou zijn, indien er meer aan- Verschillende Oostelijke Staten der U. S. A. hebben onder hevige overstroo mingen te lijden, waarbij veel menschen om het leven zijn gekomen en enkele treinen zijn ontspoord. over was, staat derhalve die van de reederij, dat er meer aanvoer zou zijn, indien er meer export was. Inmiddels bestaat nog niet het minste vooruitzicht op de mogelijkheid tot uitbreiding van onzen export. Wij meenen evenwel, dat de reederij des ondanks. meer nog dan tot nog toe, kan mede werken om aan de vraag van den handel te voldoen, en wij doelen dan speciaal op de voor ziening van grove visch, andere dan makreel. Het is eenerzij ds een verblijdend feit, cl:vo de reederij in het afgeloopen seizoen goede re sultaten heeft behaald met de makreei vis scherij, maar anderzijds heeft zij den handel, voor wat betreft den aanvoer van andere gro ve visch, door deze visscherij voortdurend in groote moeilijkheden gebracht. De aanvoer van makreel heeft in het verslagjaar n.l. een nimmer te voren gekende hoogte bereikt. Bij een deelname aan de visscherij van on geveer 200 stoomtrawlers, zooals voorbeen, maakt het practisch weinig uit, of daarvan 20 schepen de makreelvisscherij uitoefenen, maar indien op een totaal van 50 a 60 in de .aart zijnde stoomtrawlers, 20 daarvan op makreel visschen, moet de handel wel in de knel ko men. De reederij dient er wel rekening mee te houden, dat het publiek niet alleen om makreel vraagt. Wij wenschen den reeders voor volgende jaren gaarne overvloedige makreelvangsten, mits daarmee een evenredige aanvoer van andere grove visch gepaard gaat. De contingenteering van de in_ en aanvoer van buitenlandsche visch werd in het verslag jaar wederom gecontinueerd. Wij zien de wensehelijkheid hiervan in voor zoover het betreft de vischsoorten, welke door onze eigen vloot in voldoende hoeveelheden worden aangevoerd, zooals makreel, tong, tarbot, doch waar wij zien dat verschillende andere visch soorten in bepaalde perioden van het jaar of soms in 't geheel niet of vrijwel niet door onze vloot worden aangebracht, komt het ons alles zins redelijk voor, dat de handel vrijheid heeft deze soorten onbeperkt van het-buitenland te betrekken. Wij juichen een bescherming van onze nationale visscherij van harte toe, maar de Regeering diene daarbij de belangen van den handel niet uit het oo-g te verliezen. Door het huidig systeem van invoerbeperking van zeevisch worden de belangen van den handel zeer zeker ernstig geschaad. Wanneer de Regeering een contin genteering van een bepaald soort groenten of fruit gewenscht voorkomt, contingenteert zij toch nog niet alles wat onder „groenten" of „fruit" is te rangschikken. In den vischhandel valt evenwel het feit te constateeeren, dat t.a.v. slechts enkele vischsoorten kan worden gesproken van overvloedigen aanvoer, dat daarentegen vele andere vischsoorten door onze eigen industrie (visscherij) niet of vrijwel niet worden geproduceerd (aangevoerd), maar dat desniettemin de in- en aanvoer van alle buitenlandsche „zeevisch" aan be perking is onderworpen. Mede in dit verband is het voor den export- handel zeer bezwaarlijk te achten, dat de Re geering, ter bescherming van de eigen vis scherij, heeft bepaald, dat naar de landen, welke ons een invoer-contingent hebben toe gestaan, slechts Nederlandsche visch mag worden uitgevoerd. Ware de aanvoer van Ne derlandsche' visch van zoodanigen omvang en verscheidenheid, dat de handel aan de bui tenlandsche vraag kan voldoen, zoo zouden wij ook deze bepaling kunnen toejuichen, doch door den zeer beperkten, ongeregel-den en soms eenzijdigen aanvoer staat de export- handel bij de uitvoering zijner oorders door genoemde bepaling voor de grootste moei lijkheden, met als resultaat, dat vele relaties verloren gaan en de aan ons land toegestane contingenten de laatste jaren lang niet wer den verbruikt. Men verlieze toch niet uit het oog, dat de aan ons land toegestane contin genten zijn toegestaan mede op grond van onzen export van vreemde visch in de basis jaren. ij Niemand kan er nadeel van ondervinden, en zeker niet de Nederlandsche visscherij, in tegendeel is het geheele bedrijf er mede ge baat, dat den handelaar wordt toegestaan visch, die niet door de eigen vloot wordt aan gevoerd, uit het eene land, hetzij middels in voer of aanvoer, te betrekken, met vrijheid om ze naar een ander land, waar ze gewild is, te exporteeren, zulks binnen het raam van het aan den exporteur toegewezen uitvoercon- tingent. De handel kan daardoor zijn afnemers meer bevredigend bedienen, verloren gegane rela ties weer aanknoopen, en zijn uitvoerkwan- tum tot de laatste kilogram verbruiken, zon der dat overschrijding van het totaal-contin gent mogelijk is. Een der eerste voorwaarden toch, om een opleving in het vissscher ij bedrijf te bewerk stelligen, is, dat de handel zijn relaties op meer regelmatige wijze kan onderhouden. Door het huidig systeem van in- en uitvoer van zeevisch neemt de verstarring van den handel gaandeweg toe. Waar noodig, mochten wij van de Kamer van Koophandel te Haarlem, alsmede van die te Parijs en Milaan te allen tijde de meest mogelijke medewerking, alsook alle gewensch- te inlichtingen en adviezen ontvangen. De export van pekelharing van uit IJmui den was in het verslagjaar zeer gering, terwijl de aanvoeren zeer klein waren. AFSLUITING WIJK AAN ZEEëRVOETPAD. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter algemeene kennis, dat het Wijk aan Zeeërvoetpad. van den Biezenweg tot aan 't- Heiletje, van 1 April af tot l October a.s. voor het publiek verkeer gesloten zal zijn. R.K. VROUWENBOND Rectificatie De vergadering der afd. IJmuiden-Oost van den R.K. Vrouwenbond heeft wel a.s. Dinsdag avond plaats, maar die van de afd. IJmuiden Dinsdag 31 Maart.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1