DE GOUDEN BRUG. Veiligheid. BERICHT FEUILLETON ROMAN VAN HANNO FLESSEN. (Nadruk verboden) Blind voor de grandioze schoonheid van de Alpenwereld, waar de Tauerspoor haar door heen voert, staart zij slechts op de kramp achtig gevouwen handen in haar schoot. Op het klaptafeltje van de halve coupé, welke zij tot haar geluk met niemand be hoeft te deelen, ligt een wit couvert in kwarto formaat. Het is een zaken-enveloppe, waarop öe naam is gedrukt van het Recherche- en informatiebureau Schwarzer. München, Brien- nerstrasse 31. Overeenkomstig hun afspraak heeft de voormalige commissaris der recherche zijn opdrachtgeefster de verlangde informaties Precies om half tien 's morgens in Hotel Grünwald overhandigd en wel tegen betaling yan 550 mark. Dat is geen overdreven hoog j^nrag, de fantastische snelheid, waarmee hij de noodzakelijke data binnen vierentwintig nur heeft weten te verzamelen, in aanmer- genomen. En daarbij komt dan nog de nauwkeurigheid, waarmee hij te werk is ge gaan en die zoo geheel in overeenstemming is met den bijzonderen wensch van zijn cliënte. Voor de juistheid van zijn informaties garan deert de reputatie van zijn algemeen bekend, volgens de modernste methodes onfeilbaar, snel en accuraat werkend instituut. En hoewel zij het reeds van buiten kent, dit steeds weer opnieuw gelezen, nuchter - zakelijke, uitstekend gestileerde bericht ontvouwt Johanna toch nóg eens de, in keu rig machineschrift beschreven vellen. Barones von Geitler-Hattorf München. Grand Hotel Grünwald. Betreft: Expresse Informatie Volledige levensloop. Opdracht: Telefonisch 29-12-1935 te München 12.46 uur. Overhandiging van de informatie1 Persoonlijk 30-12-1935 te München 8.30 uur Kosten: R.M. 550. Sylvester Vonberg, musicus, geboren 31 December 1902 te Groningen bij Hamm in Westfalen als zoon van den landbouwer Michael Vonberg en diens echtgenoote. ge boren Sail?. Een zes jaar oudere zuster van Sylvester Vonberg is sinds 1929 gehuwd met Arnold Graff, boekhouder bij het mijnbe- (Volgens de Engelsche sterfte- statistiek zijn daar in 1935 honderd menschen gestorven als gevolg van het vallen uit hun bed.) Dit leven is vol dreigende gevaren, Geen dag is van calamiteiten vrij, Wij moeten er de kalmte bij bewaren, Want anders zijn wij er nog eerder bij. Wij lezen met een rilling in de kranten Welk ongeluk er nu weer is gebeurd, En denken medelijdend aan verwanten, Door wie een naaste doode wordt betreurd. En menigeen vervloekt automobielen Als schuldig aan een lange doodenlijst, Zij zien ze als een soort van dood op wielen, Die voor zijn werk te hoog betaling eischt. En menig ander heeft nog nooit gevlogen, Omdat hij dat als te riskant beschouwt, Hij ziet zijn val al voor zijn geestesoogen, 't Idee alleen maakt hem al doodsbenauwd. Waar kun je heden nu nog veilig wezen? Als op dat punt een boom wordt opgezet, Dan is de zuchtende conclusie deze: Je bent alleen nog veilig in je bed. Helaas, zelfs dat kan ons geen troost meer geven, Althans in Engeland is het maar schijn. Daar zijn in één jaar honderd doodgebleven, Doordat zij uit hun bed gevallen zijn. P. GASUS welke oorzaak dan ook, de streek „Kennemer- land" het minst profiteerde van den crisis- steun. Voorts toonde spreker nog eens aan het nut en de noodzakelijkheid van organisatie; zij, die daar buiten blijven, komen straks zeker voor het feit te staan, dat zonder georgani seerd te zijn geen bedrijf kan en mag gehou den worden. „Gezien de matige opkomst bij deze jaarvergadering, blijkt dit laatste nog lang niet tot alle L. T. B-ers te zijn door gedrongen," aldus de heer Heeremans. Het jaarverslag van den secretaris deed ons allereerst beluisteren de groote activiteit der besturen om nog te redden, wat mogelijk was. Gehoord de laatste berichten, zal de uit betaling van het surplus-bloembollen 1935 aanmerkelijk lager in bedrag zijn dan 85 pro cent van den minimumprijs. Vermoedelijk is dit percentage 50 a 55. Voortgaande met dit verslag wees de secretaris op het gebrek aan naastenliefde, dat allerwege een stuwen in de goede richting belemmert. De voorzitter gaf hierna een kort overzicht van het behandelde op de conferentie tusschen het gemeente bestuur en de commissie tegen wateronttrek king aan den bodem. Dan bracht de heer Warmerdam verslag uit van de vergadering der afd. Lisse. Met grooten dank herdacht de voorzitter den grooten steun door het crisis comité en de gemeente verleend bij den aan koop van meststoffen. Aan beide instanties zal een dankschrijven gericht worden. Ver zocht werd eventueele klachten over kwanti teit en kwaliteit der verstrekte mest ten spoe digste bij het bestuur in te brengen. Aan genomen werd een voorstel om de jaarlijksche contributie in vijf maandelijksche termijnen, groot een gulden, te doen innen. De aftre dende bestuurders werden allen herkozen. Eveneens werd de voorzitter als zoodanig be noemd. Bij de rondvraag kwam het jaarlijks wederkeerend euvel der losloopende honden ter sprake. Geadviseerd werd tot dood schie ten. Het bestuur koos echter een minder radi cale oplossing en zal hulp vragen aan den burgemeester en den commissaris van politie. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Vrijwillig verblijf onder de wapenen. Mogelijkheid geopend om anderen, die nu in dienst moeten blijven te vervangen. De Minister van Defensie heeft een regeling vastgesteld, omtrent vrij willig verblijf in werkelijken dienst, welke regeling een dezer dagen in dc legerorders zal verschijnen. Deze regeling maakt de corps-com mandanten bevoegd om dienstplich tigen groot-verlofgangers gelegen heid te geven, vrijwillig in werkelij ken dienst te komen voor zoover zij anderen, die liever naar huis willen, kunnen vervangen. Deze maatregel geldt zoowel voor onder-officieren en korporaals als voor soldaten. De vrijwillig opko menden moeten even lang in werke lijken dienst blijven als de anderen, die zij vervangen, zouden moeten blijven. Hoe lang dit zal zijn, is uit den aard der zaak niet bekend. Daar de verlenging van den werke lijken dienst voorloopig beperkt is tot de infanterie en de wielrijders, geldt de bedoelde gelegenheid voors hands ook alleen voor de daartoe bc- hoorende dienstplichtigen. Zij, die vrijwillig onder de wapenen zouden willen komen, behooren zich schriftelijk te wenden tot hun corps commandant. (ANP) De binnenlandsche luchtlijnen van de K. L. M. Naar aanleiding van de verschillende pers berichten over het binnenlandsch luchtver keer in 1936 deelt de K.L.M. mede, dat gedu rende den zomer van dit jaar de lucht diensten op Zeeland en Groningen tweemaal per dag gevlogen zullen worden; bovendien zal gedu rende het hoogseizoen de Zeeland-lijn tot KnockeZoute worden doorgetrokken. Omtrent de luchtdiensten op Twente en Eindhoven zijn nog onderhandelingen met de betrokken instanties gaande. Binnenkort zal hieromtrent een beslissing vallen. Japansche parelvisschers in Nederlandsche wateren. Enkele schepen in beslag genomen. Japansche belangen, betrokken bij de parel- visscherij, hebben petities gezonden aan de mjnisteries van buitenlandsche zaken, over- zeesche zaken en marine met het verzoek in vloed te willen uitoefenen, opdat de Japansche parelvisschersbooten, die door Nederlandsche autoriteiten worden vastgehouden weer vrijge geven zullen worden. Het schijnt, dat eenige Japansche schepen, met een totale tonnenmaat van 34 ton door Nederlandsche autoriteiten zijn in beslag ge nomen in verband met het visschen en ver- koopen van parelen uit de Arafoerazee, ten Zuiden van Nieuw-Guinea. M A" A X D A G 23 MAART 1936 Dr. van Schelven ongedeerd. Italiaansch bericht is onjuist geweest. Het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis heeft van dr. Winckel een telegram ontvangen, waaruit blijkt, dat het gerucht om trent de verwondingen van dr. Van Schelven onjuist is geweest. Dr. van Schelven is Vrijdag 20 Maart gezond en ongedeerd in Dessié aangekomen. Bij Registratie en Domeinen te Utrecht ingebroken. Groot bedrag aan zegels gestolen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in gebroken in het gebouw van de Registratie en Domeinen aan de Muntstraat 7 te Utrecht. Het geheele gebouw is door de inbrekers doorzocht en alle schrijf bureaux en laden werden open gebroken. De buit die den dieven in handen is gevallen bestond uit een groot aantal zegels van ver schillenden aard, welke een aanzienlijk be drag vertegenwoordigen. Ook enkele guldens en wat los geld maakten zij buit. Een poging om de in een der lokalen staande brandkast te forceeren is mislukt. Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten. Jaarvergadering te Amsterdam. Zaterdagmiddag heeft de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Neder land haar jaarlijksche algemeene ledenver gadering gehouden in de groote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam. De voorzitter, mr. P. G. van Tienhoven, merkte met voldoening op, dat deze groote zaal bijna geheel gevuld was met belangstel lenden, een bewijs van de sterke groeikracht der vereeniging. Het jaarverslag, uitgebracht door den se cretaris dr. Jac. P. Thijsse. vermeldt, dat het aantal leden sedert enkele jaren eenige da ling vertoont; in 1935 traden 1044 toe en moesten er 1184 worden afgeschreven. Sedert de laatste jaarvergadering werd f 9360 aan legaten ontvangen of toegezegd; het laagste bedrag beliep f 100, het hoogste f 5000. Bo vendien werd een legaat vermaakt van f 5000. belast met vruchtgebruik. Er deed zich één geval voor, dat de vereeniging tot erfgename benoemd werd. De inkomsten uit de exploitatie der bezit tingen blijven weer ver beneden wat vroeger normaal geacht werd. De rekening over 1935 sloot met een klein nadeelig saldo. Verscheidene bezittingen der vereeniging werden uitgebreid; als nieuw Natuurmonu ment werden aangekocht de z.g. Baanakkers bij Jisp, een miniatuur-oerwoud van berken en kraaiheide, temidden van 'eeuwenoude cultuurlanden. Spr. memoreerde dat de vereeniging werd verrijkt met een belangrijk natuurmonument op Texel, Thysse's Fienweid; ter huldiging van den voorzitter werd het Van Tienhoven- studiefonds gesticht voor wetenschappelijken arbeid in en ten behoeve van natuurmonu menten. De provincies Noord-Holland en Drente vaardigden in navolging van Zuid- Holland een z.g. plassenverordening uit, ter bescherming van de belangrijkste waterge bieden in die gewesten. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte heeft prof. W. A. E. van der Pluym, hoog leeraar aan de Academie van Beeldende Kun sten, een voordracht met lichtbeelden gehou den over den invloed van de natuur op de schilderkunst, waarna de nieuwste vogelfilm van den heer A. B. Burdet is vertoond. Er komt een Jamboree postzegel. De Jamboree-Commissie meldt: Nu de gunstige beslissing in de gemeente raadszitting van Bloemendaal is gevallen, is gisteren de akte van oprichting van de Stich ting Wereld-Jamboree 1937 voor een notaris verleden, en is inmiddels daarop de Konink lijke goedkeuring gevraagd. De uitgifte van een specialen Jamboree postzegel, waartoe de regeering toestemming heeft verleend, acht de Commissie voor Neder land van groote internationale beteekenis. Wederom een heidebrand. Enkele H.A. bij Venlo verwoest. VENLO, 22 Maart. Zondagmiddag tegen twee uur is door tot dusver onbekende oor zaak brand uitgebroken in een perceel heide en hakhout, gelegen in de nabijheid van het Retraitehuis „Monrosa" te Venlo. Enkele hectaren heide en hakhout, in eigendom toebehoorende aan de familie Thy- wissen te Neuss (Did.) zijn verbrand. De schade wordt door verzekering gedekt. kalme periode in Vonberg's leven .duurt tot het jaar 1932. Zijn wispelturige geest, zijn lichtzinnigheid, neiging tot oplichterij en hartstocht voor het spel laten zich dan echter weer gelden. Door zijn nalatigheid en gebrek aan accuratesse verliest hij niettegenstaande hij reeds verschillende malen van zijn talent heeft blijk gegeven zijn betrekking. Zijn luxueuze levenswijze brengt hem snel en diep in de schuld en om deze te kunnen voldoen, geeft hij zich steeds meer aan het spel over. Hij ver liest veel geld, zoowel aan de beurs als bij de wedrennen. Eenige niet bepaald faire zaakjes, waarbij al te goedgeloovige lieden worden gedupeerd, vallen mede in dezen tijd. Vrienden, die hem graag mogen, zoo wel als anderen, die met zijn talent specu- leeren, leenen hem opnieuw geld. Hij maakt twee nieuwe gaten om één oude gat te kunnen stoppen. De overmijdelijke catastrophe treedt in als een van zijn vereersters, zekere Gertrud Breda, die een vertrouwenspost in het secretariaat van het Palace Hotel be kleedt, duizend mark verduistert, welke Mj voor den afkoop van een accept noodig heeft. Daar het meisje overeenkomstig zijn belofte, het bedrag niet tijdig d.w.z. voor de sebruikelijke kascontrole kan terugbetalen, wijst zij hem als den eigen lijken dader aan. (Wordt vervolgd) BEVERWIJK taarvergadering COöP. boerenleenbank. np jaarlijksche algemeene vergadering van coöperatie Boerenleenbank zal op Don- 5* '26 Maart in de bovenzaal van Hotel oud Meerenstein" worden gehouden. ne agenda vermeldt o.m. de verkiezing van n bestuurslid wegens bedanken van den p J de Goede, verkiezing van een lid n den Raad van Toezicht wegens periodieke Iftreding van den heer H. Blom, benoeming an 2 plaatsvervangende bestuursleden en vaststelling van de rekening en balans over 19Aan de jaarrekening ontleenen wij de vol- g8Ontvangsten van de spaarbank f 206653.87, terugbetaalde voorschotten f 23957.42, ontvan- K rente van voorschotten f 5000, in loopende rpkening f 14025.51. Uitgaven: terugbetaald aan de spaarbank f 207175-55' gegeven voorschotten f 27975, uit- ven in loopende rekening aan medeleden f 158958.07. aan de Centrale Bank f 98173. Ln de Centrale Bank f 98173, aan niet- leden f 16369.29, aan gekochte waarden f 7883.09: uitgegeven rente aan Spaarbank t 11438 67. in loopende rekening f 780.71, aan de Centrale Bank f 1684.39. De balans, aan beide zijden sluitend met een eindbedrag van f 428973.98 vertoont o.m. de volgende cijfers. Bezittingen: uitstaande voorschotten f 104139-32, tegoed in loopende rekening van de leden f 297730.45, vaste goederen f 15253.64. Schulden: aan de spaarbank f 332882.95, in loopende rekening aan de leden f 19751, aan de Centrale Bank f 45611.33, reservefonds f 27006.31, saldo of winst over 1935 f 2434. DE laatste sociale zondag. De laatste sociale Zondag, georganiseerd door de plaatselijke afdeeling van den Ned R.K. Volksbond is vastgesteld op Zondag 29 Maart. De hoer A. J. M. Aengenent zal in de op dien Zondag te houden vergadering spre ken over het onderwerp „De staat van de toekomst weer dienstbaar aan den mensch". onderlinge wedstrijden van s.s.s. De onderlinge wedstrijden van de R.K Gymnastiekvereeniging S.S.S. zullen worden gehouden voor de damesafdeeling op Maan dag 30 Maart, voor de jongens en heeren op Donderdag 2 April. marktberichten. Spinazie per kist f 0.60—1. Andijvie per kist 50—65 ct. Raapstelen 100 bos f 1.50. Koolrapen per zak f 1.10—1.40. Wortelen per K.G. 5 ct. Bieten per K.G. 8 ct. Aardappelen, klei, per K.G. 3V24% ct. Idem zand 5!/2 ct. Spruitjes, per K.G. 14—28 ct. Boerenkool per bak f 0.35—1.25. Roode kool per 100 f 820. Savoije kool per 100 f 4—19. Bloemkool per 100 f 3540. Uien per K.G. 5 ct. Prei per bos 49 ct. Sla, per krop 7'/2 cent. Rabarber, per 100 bos f 8—16. Pieterselie, per bos 6 ct. Selderie per bos 7 ct. Appelen per K.G. 1432 ct. Peren per K.G. 24 ct. Druiven per K.G. 15 ct. Brusselsch lof per K.G. 1016 ct. r. k. bond voor groote gezinnen. De plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K. Bond voor groote gezinnen zal op Donderdag 26 Maart haar jaarvergadering houden in het K.S.A.-gebouw. De agenda vermeldt o.m. de jaarverslagen van secretaris en penning meester, bestuursverkiezing, een lezing door kapelaan S. Ligthart en de behandeling van een voorstel tot vrijwillige contributieverhoo- ging. begin van brand. Zondagmiddag werd brand ontdekt in den /aden- en vogelwinkel van den heer R. in de Breestraat De brand was ontstaan in den winkel vermoedelijk door het vlam vatten van een kunstmoeder. Men slaagde er in den brand spoedig te blusschen. stille omgang naar amsterdam. Meer dan 500 mannen en jongelieden heb ben in den nacht van Zaterdag op Zondag deelgenomen aan den stillen omgang te Am sterdam. In de St. Agathakerk werd Zater dagavond een Lof gehouden, waarbij de pel grims alvorens hun nachtelijken tocht aan te vangen werden toegesproken. Ongeveer 100 deelnemers hebben den tocht naar Am sterdam geheel te voet gemaakt. De andere deelnemers vertrokken des nachts te 1.25 uur per trein naar de hoofdstad. De leden van de rijwielclub „St. Christophorus" maak ten de reis per fiets. Zondagmorgen bracht een extra trein de deelnemers weer in Beverwijk. Zondagmiddag werd in de St. Agathakerk een plechtig Lof gehouden. vereeniging bellamy. De afdeeling Beverwijk en omstreken van de internationale vereeniging Bellamy zal op Donderdag 26 Maart in de bovenzaal van Suisse een openbare vergadering houden. WIJK AAN ZEE brand in een hooiberg. Zondagmiddag omstreeks 1 uur ontdekte de veehouder H. de Ruijter, wonende Hof- landerweg alhier, dat een hooiberg, staande achter zijn woning, in brand stond. Deze hooi berg bevond zich naast een koeienstal. On middellijk werden de koeien, die op stal ston den los gemaakt en ondergebracht bij den heer Alb. Blom. Doordat de brand tijdig werd ontdekt kon al het vee in veiligheid worden gebracht. Inmiddels was de brandweer onder leiding van den brandmeester- L. Langendijk, ver schenen. Met een slang op de waterleiding werd het vuur bestreden. Men had de slan gen op den Rijksstraatweg uitgelegd. De brandweer kon den brand tot den hooi berg beperken. De koeienstal kon behou den blijven. De hooiberg is geheel verbrand. De heer de Ruijter was niet tegen brand schade verzekerd, zoodat deze brand voor hem een ernstige schadepost beteekent. Voor dezen brand bestond op den Zondagmiddag, van de zijde van het publiek veel belangstelling. Het verkeer werd ter plaatse tijdelijk door Rijks- en gemeentepolitie en marechaussee, omgelegd. HEEMSKERK. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Af ra Gerarda, d. v. S. N. de Ruij ter en Geertr. A. Sinnige. Getrouwd: Hendr. Kluft en A. Lute. BIJSLAGREGELING TUINBOUW. Door de werkgevers in de land- en tuin bouwbedrijven kunnen wederom arbeiders in hun bedrijven worden geplaatst met loon- bijslag van de overheid. Zij die van deze loonbij slagregeling gebruik wenschen te maken, kunnen hiervoor aan vraagformulieren verkrijgen aan het kantoor van het Algemeen Armbestuur, Oosterstreng 62, iederen werkdag van 1012 uur. WERKVERSCHAFFING. Naar wij vernemen zal a.s. Maandag een aanvang worden gemaakt met de werkzaam heden ter verbetering en verfraaiing van het wandelpark Marquette, welke werkzaamheden in werkverschaffing zullen worden uitge voerd. De resultaten hiervan zullen in de a.s. zo mer bij de wandelingen in het park te con- stateeren zijn. SANTPOORT Afscheid Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga. Als predikant te Santpoort. In de godsdienstoefening van gistermorgen deelde Prof. Dr. G. A. van den Bergh v. Eysinga mede, dat zijn benoeming tot ge woon hoogleeraar aan de gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam bij Koninklijk Besluit van 13 Maart j.l. was bekrachtigd en dat hij zich voorstelde op 26 April a.s. des namiddags 3 uur afscheid van zijn gemeente te nemen. BOSCHBRAND. Zaterdagavond werd radiotelegrafisch ver zocht om, nu het mooie weer aanbrak, toch bij het wegwerpen van sigaren, sigaretten en brandende lucifers in bosch en hei alle voorzichtigheid in acht te nemen. Weinig vermoedden we toen, dat reeds den volgenden morgen de hulp van de plaatselijke brandweer zou worden ingeroepen voor een in .Neethof"ontstanen boschbrand. Aanvankelijk werd om geen opschudding te verwekken, het gebruikelijke brandsignaal niet gegeven, doch toen de ter beschikking zijnde brandweerlieden arriveerden, bleek met het oog op niet-denkbeeldige uitbreiding van den brand, vermeerdering van hun aan tal noodzakelijk en werd alsnog het alarm signaal in werking gesteld. De „ruigte" en het droge blad, dat zich tusschen het lage eikenhout bevond brandde, aangewakkerd door een „lekker" windje, fel en de brandweer zou zeker voor een uiterst lastige taak gestaan hebben, ware het niet, dat het vuur op de omliggende paden dood liep. Nog voor 12 uur was de brandweer onder leiding van den heer Jak Jr. dan ook op haar basis treug. Naar we vernemen, is ongeveer 3 H.A. bosch verbrand. LAND- EN TUINBOUWBOND. De afdeeling VelsenDriehuis van dezen bond was Vrijdag in jaarvergadering bijeen in café „Rozensteyn". In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer F. P. Heeremans, den algemeenen toestand van land- en tuinbouwbedrijf in het afgeloopen jaar, welk resumé een troosteloos beeld te zien gaf. Hij drong aan op een algemeen streven naar verlaging der vaste lasten en devaluatie. Een gelijkwaardige munt toch is alleen in staat de mogelijkheid naar concurrentie te openen. Hij betreurde het ten zeerste, dat, door Von Ribbentrop luistert naar zijn eigen rede. De tolk aan het woord bij het voorlezen van de redevoering van den Duitschen gedelegeerde bij de Volkenbondsraadszitting. In het midden Von Ribbentrop, rechts naast hem Ministerialdirector dr. Dieckhoff. drijf Dortmund. Sylvester Vonberg vertrekt begin 1918 als vrijwilliger naar het front; bij den wa penstilstand keert hij, licht gewond, on derscheiden met het ijzeren kruis le klas naar het ouderlijk huis terug. Wenscht in de toekomst niet als land bouwer aan het hoofd te komen van de boerderij van zijn vader. De oude Vonberg weigert op zijn beurt z'n zoon geld te geven voor muziekstudie en het daaraan verbon den leven in de stad. De voortdurende on- eenigheid tusschen vader en zoon vormen een tijdlang het onderwerp van gesprek voor de Groninger ingezetenen. Intusschen wordt Sylvester Vonberg als knappe en graag geziene jongeman langzamerhand de Don Juan van het dorp. Door een ver houding met de dochter van den Opper houtvester maakt hij zich tenslotte on mogelijk, zoodat de oude Vonberg zijn zoon, na hem diens erfdeel te hebben uit betaald, een verder verblijf in het ouder lijk huis ontzegt. Begin 1921. Vonberg vertrekt naar Parijs, leidt daar een vroolijk muzikantenleven, wordt spoe dig bekend en bemind in kunstenaarskrin gen, heeft succes met kleine, zeer talent volle schlagercomposities, geeft echter steeds meer geld uit dan hij verdient en ontwikkelt zich meer en meer als een Don Juan. Dit zelfde leven zet hij in 1923 en 1924 in Hamburg voort, waar het hem gelukt toe gang tot de beste kringen te verkrijgen. Zijn innemende persoonlijkheid, zijn aan passingsvermogen, maar vóór alles zijn buitengewone begaafdheid, begunstigen dezen omgang. Het komt tot een verloving met de oudste dochter van prof. dr. Reh- berger, hoogleeraar aan de universiteit. Na een half jaar komt hieraan echter plotse ling een eind door den dood van het meisje dat bij een zeiltocht verongelukt. On controleerbare geruchten leveren op dit ongeval verschillende commentaren, die geen goed licht op Vonberg's karakter wer pen. Authentiek is echter slechts vast te stellen, dat hij kort daarop uit Hamburg vertrekt. Na verblijf van een half jaar bij zijn zus ter en zwager in Dortmund, met wie hij zich brouilleert, verlaat hij Duitschland om zich als musicus met afwisselend succes, eerst in Zürich en Genève, later in Amster dam door het leven te slaan. In deze laat ste stad heeft hij in 1930 zooveel met tegenspoed te kampen, dat hij als pianist in een havenkroeg terecht komt. Daar ont moet hij een landgenoot, Konrad Stieler, dirigent van het Leipziger Radio-orkest. Deze ontfermt zich over hem, toont groote belangstelling voor zijn opvallende be gaafdheid en verschaft hem een goed ge salarieerde betrekking bij een muziekuit gever in Leipzig. De nu volgende goede,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5