Hoe ik groeide WEEKABONNEMENTEN VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Drie dooden op den weg. Schip van verm, aankomst Laatste bericht Amsterdam x) Chili 16 Maart van Talcahuano. Anna N. Goulandris La Plata 9 April 7 Maart van Pto Obligado. Aludra West Afrika 22 Maart te Havre. Amstelkerk West Afrika 20 Maart te Rotterdam. Alcor Rosario 12 April 10 Maart vail San Pedro. Aurora Danzig 29 Maart 23 Maart vertrokken. Bodegraven Chili 12 Maart van Curasao. Bosch fontein x) Zuid Afrika 14 Maart van Kaapstad. Berenice (Ned.) West Indië 28 Maart 7 Maart v. Pto Barrios. Breda x) Chili 17 Maart te Valparaiso. Barneveld Chili 19 Maart te Valparaiso. Baarn Hamburg in lading. British Monarch Rosario in lading Clytoneus x) Batavia 10 April 11 Maart van Belawan. Clan Skene x) Bassein 18 Maart te Colombo. Clio (Ned.) Bordeaux 24 Maart 20 Maart vertrokken. Colombia x) West Indië 29 Maart 17 Maart van Barbados. Crijnssen Hamburg 29 Maart vertrekt 28 Maart. Chr. Huygens x) Batavia 21 April vertrekt 25 Maart Cordillera x) Pto. Barrios 19 April vertrekt 28 Maart. Dolius x) Batavia 20 April 21 Maart van Padang. Essen Ned. Indië 19 April 18 Maart van Padang. Eemland Buenos Aires 19 April 20 Maart vertrokken. Eurymedon x) Batavia 30 April vertrekt 28 Maart. Gorjistan Londen heden 14 Maart uitgeklaard. Grootekerk x) Japan 19 Maart van Dairen. Gustaf E. Reuter x) Hamburg 25 Maart vertrekt 24 Maart Hamm Ned. Indië 3 April 17 Maart van Perim. Heidelberg Ned. Indië 11 Mei 12 Maart van Tjilitjap. Helder West Afrika 20 Maart van Saltpond. Hermes (Ned.) Bourgas 22 April 19 Maart te Constantza. Hindustan Rangoon in lading. Hilversum Rosario in lading. Inhambane x) Buenos Aires in lading Ingarö Helsingborg (v. IJm.) heden 20 Maart vertrokken. Melampus x) Ned. Indië 30 Maart 22 Maart van Marseille. Ned. Indië 27 Maart 19 Maart van Oran. Mirandella Buenos Aires 13 April 11 Maart vertrokken. Ned. Indië 21 Maart van Port Said. M. v. St. Alclegonde x) Batavia 31 Maart 20 Maart van Port Said. Mars (Ned.) Barcelona 25 Maart 19 Maart van Gibraltar. Zuid Afrika 17 Maart van Gibraltar. Neman ja Buenos Aires 17 April 15 Maart vertrokken. Orestes (Ned.) Constantza 5 April 19 Maart te Mutzuna. Oberon (Ned.) Midd. Zee 15 April 21 Maart te Venetië. 21 Maart 14 Maart van Gibraltar. Mexico 11 April 22 Maart van Pto Columbia. Batavia 23 April 21 Maart vertrokken. P. L. M. 26 20 Maart vertrokken. Pluto (Ned.) Gothenburg 23 Maart 21 Maart vertrokken. Poelau Bras x) Hamburg in lading Randfontein 19 Maart te Mombassa. Rotula x) Curacao 26 Maart 8 Maart vertrokken. Serooskerk x) Japan 19 Maart van Marseille. Saleier Ned. Indië 14 Maart van Batavia. Saturnus Alexandrië 15 April 21 Maart van Jaffa. Trajanus Alexandrië 26 Maart 20 Maart van Gibraltar. Tawali x) 19 April 20 Maart van Singapore. Theseus (Ned.) Stettin 24 Maart 21 Maart vertrokken. Ned. Indië 12 April 14 Maart van Bombay. Ulysses Hamburg in lading. Venus (Ned) Haifa 27 Maart 18 Maart te Burriana Vallejo Constantza 24 Maart 18 Maart van Gibraltar. Van Rensselaer West Indië 23 Maart v. Paramaribo. Zuiderkerk x) Japan 20 Maart te Singapore. Zaanland x) Buenos Aires 3 April. 17 Maart van Bahia. x) Schepen, voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 bruto register ton. Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Fransch s.s. Medée Caen IJMUIDEN Visscherijnieuws in een notedop. Opgelegd. De Reiger, de Zeeleeuw en de I. S. Green worden opgelegd. Naar zee. In plaats van de I. S. Groen, die is opgelegd, is door de reederij de Silvain, die geruïmen tijd uit de vaart is geweest naar zee gezonden. De Margaretha is na in Amsterdam eenige reparatie te hebben ondergaan, weer naar zee vertrokken. Nieuwe trawler voor Grimsby. Dezer dagen is voor zijn eerste reis vertrokken de nieuwe stoomtrawler Stafnes. De Stafnes gaat vis- schen in de Witte Zee. De Stafnes van de Rinovia Steam Fishing Co. Ltd. te Grimsby werd gebouwd bij Co chrane Sons, Selby, de machines werden ge leverd door Charles D. Holmes te Huil. De Stafnes is de grootste en sterkste van de in Engeland in bedrijf zijnde trawlers. Het vaartuig is 162 voet lang. Vooral is veel zorg besteed aan de veiligheid der bemanning. Zoo is het o.a. mogelijk door een luik in het sloe- pendek dat de bemanning, om op de brug te komen, niet over het dek behoeft te loopen. In het achterschip bevindt zich een ruime kajuit voor den stuurman, de machinisten en den kok en een groote eetzaal. Ook Is er een badkamer voor de bemanning. In het ruime voorschip bevindt zich accomodatie voor 21 matrozen, stokers enz. De hut van den schipper bevindt zich achter het stuurhuis. Natuurlijk is de trawler uitgerust met de nieuwste technische installaties, als electrische log, echo-dieplood, draadlooze telegrafie en telefonie, richtingzoeker enz Ertsaanvoer. Het Fransche stoomschip Medée is hier van Caen aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. Groote diepgang. Het van Houston aangekomen Zweedsche tankmotorschip Gustaf E. Reuter passeerde naar Amsterdam met een diepgang van acht meter Weer in de vaart. Het motorschip Ransdorp, dat op een werf te Zalt-Bommel eenige veranderingen moest ondergaan, is met deze herstellingen gereed gekomen en in de vaart gebracht. Het motor schip is inmiddels naar Nordenham vertrok ken om te laden. De „Normandie" gaat varen. Het groote nieuwe Fransche passagierschip Normandie, dat reeds kort na zijn indienst- stelling weer uit de vaart genomen werd om eenige verbeteringen te ondergaan, is nu zoo ver klaar gekomen dat het 6 Mei a.s. opnieuw in zee kan gaan. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 51 stoomschepen, 17 motorschepen en 2 zee sleepbooten, tezamen 70 schepen tegen 60 schepen in de week tevoren. Naar zee vertrok ken 52 stoomschepen, 18 motorschepen en 1 zeesleepboot, tezamen 71 schepen tegen 56 schepen in de voorafgaande week. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 141 schepen of 25 schepen meer dan in de voorlaatste week. Onder de nieuwe vlag. Het naar Estland verkochte stoomschip „Waal" is onder de nieuwe vlag met een lading cokes van Rotterdam naar Malmö vertrokken en hee® nu „Mars". Nieuwe Duitsche trawler. Zaterdagmiddag is van de Norderwerft te Hamburg met goed gevolg de stoomtrawler Wilhelm Michaelsen te water gelaten. Dit schip werd gebouwd voor rekening van de ree derij Johs. Pickenpack te Altona. AANGEKOMEN. 20 Maart: Dunstaff-nage s.s. Rosario 21 Maart: Astarte s.s. Bremen Flandria s.s. Rotterdam Junior m.s. Londen Springfontein s.s. Hamburg Plawsworth s.s. Middlesbro Gustaf E. Reuter m.s. Houston Medée s.s. Caen Nelly s.s. Bristol Merope s.s. West Indië. Ellerdale s.s. Rosario Rhea m.s. Gdynia Amstelkerk s.s. West Afrika 22 Maart: Sphene s.s. Swansea Alkmaar s.s. Hamburg Lies m.s. Harburg Vesta s.s. Bordeaux Eskburn s.s. Londen Ceres s.s. Hamburg Vliestroom s.s. Huil Amstelland s.s. Hamburg Leeuwarden s.s. Londen Caribia m.s. West Indië Britanica s.s. Londen VERTROKKEN. 20 Maart: Thornlea s.s. Gdynia Neptunus m.s. Antwerpen Poelau Laut m.s. Batavia E. H. Stinnes XV s.s. Stockholm 21 Maart: Bernina m.s. Truro Annfin s.s. Memel Juno s.s. Aarhuus Brunla s.s. Oslo Gondul s.s. Malmö Tiberius s.s. Kopenhagen Crijnssen s.s. Hamburg Gateshead s.s. New Castle Borthwick s.s. Leith Astarte s.s. Bremen Vechtstroom s.s. Huil Poelau Bras m.s. Hamburg Nelly s.s. Kopenhagen Alt s.s. Goole Baron Erskine s.s. Capelle a. d. IJsel Flandria s.s. Gothenburg Express m.s. Rochester Plawsworth s.s. Sunderland Hontestroom s.s. Londen 22 Maart: Springfontein s.s. Beira Schieland s.s. New Castle Gustaf E. Reuter m.s. Hamburg Medée s.s. Rotterdam Om het Damkampioenschap van Nederland. Dukel en Ligthart winnen. Rustenburg en Keiler moeten herkampen. In de laatste ronde is de beslissing om het damkampioenschap nog niet gevallen. Door dat Keiler van Vos en Rustenburg van Raman won, zijn beiden gelijk geëindigd, en zal een herkamp om den titel noodig zijn. De overige uitslagen der laatste partijen lui den als volgt: B. DukelLochtenberg 20 LigthartKalden 20 BomDe Graag 11 Vos—Keiler 0—2 Stalhbergv. Dartelen 11 RamanRustenburg 02 De eindstand van het tournooi luidt: Keiler en Rustenburg 16 p., Vos 13 p., Ligt hart, v. Dartelen, Bom 12 p., Raman, Stahl- berg 10 p., B. Dukel 9 p., Kalden, De Graag 8 p., Lochtenberg 6 p. Door Dukel's overwinning op Lochtenberg kan de Amsterdammer niet meer tot een der gelijk tournooi worden toegelaten. Dukel's achtste plaats op de ranglijst is niet overeenkomstig zijn kunnen. Een volgend jaar beter! Ligthart kan op een goeden wedstrijd terug zien. De herkamp RustenburgKeiler zal evenals de herkamp DukelKeller in 1934 uit drie partijen bestaan. Levert deze driekamp nog geen beslissing op dan volgt een reprise. De eerste partij is vastgesteld op Zondag a.s. in Parkhotel te Amsterdam, elf uur v.m., de tweede partij op Dinsdag 31 Maart in Hotel „American" te Amsterdam en de derde partij Zondag 5 April in Parkzicht te Amsterdam. DAMMEN. Hedenavond speelt D. C. IJ. 4 tegen H. D. C. 4 haar laatsten competitiewedstrijd en wei in Haarlem. Te 7.15 uur vertrekken de D. C. IJ.-ers per autobus van het Kennemerplein, Alle reser vespelers worden verwacht. BEKERWEDSTRIJD V.G.S. I—H.S.V. II (4—2). Zaterdagmiddag j.l. vond in het Van Gelder's Sportpark een ontmoeting plaats tusschen de elftallen V.G.S. I—H.S.V. II (Hille Zaandam). Dadelijk na den aftrap blijkt, dat H.S.V., de bekerhoudster, alles in het werk stelt om den beker in haar bezit te houden. Van weerszijden wordt nog al forsch gespeeld. Van Gelder mist vele kansen. Rust 21 voor H.S.V. Na de thee komt V.G.S. opzetten; uit een goed gecombineerden aanval wordt een bal keurig toegespeeld naar Vel die deze fraai keurig toegespeeld naar Vel die fraai stand op 4—2, zoodat V.G.S. H.S.V. uitgescha keld heeft. Tevens een man zwaar gewond. WIJK AAN ZEE INSTALLATIE KRUISVAARDERS EN COIIORTESCHOUW. Zondagavond zijn in de R.-K. kerk de beide bans der Kruisvaarders geïnstalleerd. Na het afleggen der belofte van trouw werden de Kruisvaarders door den parochie-direc teur, pastoor L. Th. M. Snelders toegespro ken. Deze plechtigheid werd gevolgd door een cohortesehouw in „Sonnevanck". Aanwezig waren o.a. pastoor L. Th. M. Snelders, rector Van Zon, de districts-directeur van het dis trict Haarlem-Beverwijk en de gast cohorte Heemskerk met baljuw Bodewes. De cohortesehouw werd geopend met een toespraak van den districtsbaljuw den heer Schoots uit Velsen-Driehuis. Deze zei van hen te verwachten, dat de pittige, blijde geest welke in de maanden van voorberei ding in de cohorte heerschte nimmer zal wij ken. Voorts wees hij hen op hun instructie om getrouwelijk hun plichten o.a. „goed voor iedereen" na té komen. Hierna had de Kruisvereering plaats door pastoor Snelders. Vervolgens zei een spreekkoor o.m. „Zon denschuld" van Revius. Na een korte pauze groepeerden de Kruis vaarders zich, nadat de Kruisplanting ge schied was, om het dankvuur. Het verdere programma bestond uit verschillende de clamaties. De cohortesehouw werd gesloten met avondgebed en zegen gevolgd door het zin gen van het Wilhelmus. dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag afrekenen. DE ADMINISTRATIE BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 21 Maart 1936. Bevallen: 19 Maart, J Brink—Huizing, z^ G Jelgersmav. d. Steen, z., A. M. Boschv. Doorn, z., 21 Maart, I. E. L. E. Haverman—Car ton, z. Overleden: 18 Maart, L. J. E. E. v. d. Eist, 68 j., Stuyvesantplein, 19 Maart, M. C. Berentsen, 64 j., Rijksstraatweg, 20 Maart, H. Kasper, 72 j„ L. Heerenstraat. AGENDA TE HAARLEM. MAANDAG 23 MAART Stadsschouwburg: „Elizabeth, de vrouw zonder man", met Else Mauhs. 8 uur. Gem. Concertgebouw: 4e Haarlemsche voor- jaarsbeurs v. d. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Concert „Proza en Poëzie" des avonds. 1.30—5.30 en 7.30—11 uur. Frans Hals Theater: „Traumulus" (De Droomer) met Emil Jannings, 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „De Diesel-express" met Sally Blaue, William Farnum, Charles Starret 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: geprolongeerd: Henr Davids en Johan Kaart in „Kermisgasten". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Maddalena, Vin- cenzo Bellini's groote liefde" met Martha Eg- gerth. Op het tooneel Schaefers Lilliputter- troupe. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 24 MAART Gem. Concertgebouw: 4e Haarlemsche voor- jaarsbeurs v. d. Ned. Ver. van Huisvrouwen. 's Middags en 's avonds Modeshow van de N.V. Stoutenbeek's Modemagazijnen. 1.30> 5.30 en 7.3011 uur. „Haarlem"-terrein: Lichtwedstrijd Haar- lemsch tegen Kennemer elftal. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Noodlottig ongeluk bij Lent. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks twaalf uur, heeft een auto op den Rijksweg Arnhem- Nijmegen in den Koudenhoek onder Lent, een ernstige aanrijding ver oorzaakt, waarbij een persoon op slag werd gedood en een tweede ernstig gewond. Op den berm van den weg waren op dat tijdstip gezeten de 21-jarige mijnwerker J. M., en zijn 32-jarige vriend J. K„ beiden uit Treebeek, die per fiets op weg waren naar Hoogeveen. Zij waren een oogenblik afge stapt om een boterham te nuttigen. Plotse ling naderde in razende vaart uit de rich ting Nijmegen een auto, welke een slingeren de beweging maakte en vervolgens over een afstand van honderd meter den berm van den weg op vloog, met het noodlottig gevolg, dat de twee mannen werden gegrepen. J. M. werd op slag gedood, terwijl zijn met gezel J. K. werd opgenomen en in een sloot terecht kwam. De auto, die het ongeluk had veroorzaakt, is onmiddellijk doorgereden, zonder dat de inzittenden zich om het lot der slachtoffers hebben bekommerd. Het gebeurde werd echter spoedig door omwonenden opgemerkt, die dadelijk de po litie te Eist waarschuwden, welke spoedig aanwezig was. Ook het parket uit Arnhem begaf zich zoo snel mogelijk naar de plaats van het ongeluk. Zondagmiddag te twaalf uur is de gemeen tepolitie van Eist er in geslaagd den wagen, waarmede de aanrijding is geschied,, op te sporen in een garage te Arnhem, terwijl de twee inzittenden, de heeren U. en M., afkom stig uit Apeldoorn, konden worden aange houden. Wie van hen heeft gechauffeerd, staat nog niet vast. Meisje gedood. Zaterdagmiddag ongeveer half zes reed de chauffeur L. de W. uit Hulst met een vracht auto steenen in de richting Walsoorden. Rechts van de auto reed op het fietspad de 8-jarige wielrijdster C. Bogaert uit Hulst. Toen een andere vrachtauto, geladen met ge perst stroo, in de richting Hulst uit een bocht gereden kwam, raakte de chauffeur van den wagen met steenen, L. de W., eerst de auto met stroo en reed daarna het wielrijd- stertje aan, dat op slag werd gedood. De auto met steenen is voorloopig in beslag genomen. De heer J. H. Kamps, oud-burgemeester van Broek-Sittard, reed Zaterdagavond op de fiets op den Rijksweg te Sittard en stak plotseling, zonder een teeken te geven, den weg over, met het noodlottig gevolg, dat hij werd aangereden door een in snelle vaart rij dende atuo, bestuurd door den heer T. van de Pol uit Amsterdam. De heer Kamps werd opgenomen met een schedelfractuur en een beenbreuk. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij 's nachts is overleden. De Stille Omgang. Tweede nacht met vijftigduizend deelnemers. Het feest van het H. Sacrament van Mirakel valt op den Woensdag na St. Gregorius (12 Maart). De kleine Begijnhofkerk te Amster dam heeft dan binnen haar oude muren het Sacramentsfeest, dat met grooten luister ge vierd woordt. Dit jaar heeft mgr. J. p. Huibers de openingsplechtigheden verricht van het feest, dat een week duurt. De Zondag in deze week, de z.g. Octaaf-Zondag, is van oudsher de dag, waarop de Amsterdammers en kort na het herstel der devotie de mannen uit den omtrek den Stillen Omgang maakten. Toen het aantal deelnemers niet meer zonder stoornis te verwerken viel. werd besloten den Omgang over twee Zond? een te verdeelen, t. w. voor en na het Mirakelfeest. De Octaaf-Zon dag is echter voor de Amsterdammers d e Zondag gebleven om de vrome traditie te handhaven. Ditmaal waren van buiten de hoofdstad nog meer mannen dan verleden week opgekomen; de plaatsen en streken, die nog niet bij den Omgang vertegenwoordigd waren geweest, kwamen thans met vijftien extra-treinen, per autobus of per rijwiel hun Katholieke mannen naar de hoofdstad brengen. Groote contingenten kwamen uit Utrecht, Haarlem en Rotterdam, Limburg en West- Friesland, Rijnland, de Zaanstreek en het Gooi, in totaal 24.000 man. Weer uit alle lagen des volks trokken de groepen naar het Spui, om daar den bedeweg „voor Rechtvaardig heid en Vrede onder de Volken" te beginnen. Onder degenen, die den bekenden bedeweg volgden, bevond zich mgr. dr. J. Mangers, apostolisch-vicaris van Oslo en titulair-bis- schop van Selja (Bergen). De Ned. Hervormde Kerk te Bloemendaal. Het Haarlemsch Predikbeurtenblad wijdt een extra nummer aan het 300-jarig bestaan van de Ned. Hervormde Kerk te Bloemendaal op 25 Maart a.s. De tegenwoordige predikant, Ds. J. C. van Dijk, wijdt een uitvoerig artikel aan dit derde eeuwfeest. Dit overzicht der geschiedenis van het kerkgebouw is verlucht met afbeeldingen van exterieur en interieur der mooie, bekoren de oude kerk en met de portretten van de predikanten J. D. van Arkel, H. H. Barger, J. A. van Leeuwen en Dr. M. J. A. de Vrijer, die sinds 1878 achtereenvolgens de Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaal hebben gediend. Op 17 Maart 1635 werd de eerste steen van de kerk gelegd (vóór dien tijd werden de godsdienstoefeningen in een schuur gehou den) en 25 Maart 1636 preekte Ds Johannes Lubberti voor het eerst in de nieuwgebouwde kerk. Bij zijn komst in 1634 vond Ds. Lubberti te Bloemendaal 24 lidmaten; thans telt het kerkelijk bevolkingsregister plm. 4200 namen. En gedurende 300 jaren is het Bloemen - daalsche kerkleven een stillen en ongestoor- den gang gegaan, aldus Ds. Van Dijk. Maar op één tijdstip heeft het gespannen: ook de kerk te Bloemendaal leed onder de telkens veranderde constitutie der Bataafsche Repu bliek. In de periode gedurende welke Ds. H. H. Barger het predikambt te Bloemendaal ver vulde (18931898), onderging de kerk een belangrijke en kostbare restauratie, die in 1895 tot stand kwam. De oud-predikanten van Bloemendaal, Ds. J. D. van Arkel, Ds. H. H. Barger en Dr. M. J. A. de Vrijer brengen in dit extra-nummer een groet en een gelukwensch aan hun oude gemeente. Ds. Ch. de Be us, predikant der MAANDAG 23 MAAR? 1935 van^nul totaoS Intrigues. In de politiek intrigeeren de mannen het tooneel de vrouwen. Ik ben geen tiV- cus en geen actrice, u kunt me dus n* - woord gelooven. p Aan vrijwel ieder gezelschap is de i van den acteur scherp omlijnd. Vooraf1'6 zijn v - -de heer a jeune premier, de type-rol, het bijwerk' f ziin natuurliik wel eens ha.kpn or, 0 kleine troepen heeft iedere "man fziuf' emplooi, zijn vaste rollen: de oude hee/^ ipiino «romiov rJf„rvo-vr,! maar zijn natuurlijk wel eens haken en oo°-en' voelt je wel eens ten onrechte achterge-' je scheldt wel eens op de Directie daar blijft het in hoofdzaak bij. Bij de dames is de situatie gecomnlicppr der. Iedere vi- uw wordt nu eenmaal h v hooge woord moet er uit iederen das klein tikje ouder en al is het tempo waariï de actrice tot rijper jaren klimt, no* aai merkelijk trager dan dat van al hare sev° genooten, zij ontkomt er tenslotte niet heel aan. Vandaar dat zij in een stijeenJl angst leeft voor de komende generatie- fede™ jonge vrouw aan het gezelschap is een con currente of kan er een worden. Zij weet- or" vermijdelijk komt eens de dag, waarop zit geen „jong werk" kan spelen, waarop e*n der meisjes die nu nog beginnelingen zifn haar van haar plaats zal verdringen Dubbele moeilijkheden: wil zij de concessiA doen en zoo ja, kan zij ze doen? Wil zij mog! derrollen spelen en kan zij ze spelen? Het is werkelijk tragisch, wanneer een actrice die geruimen tijd op het eerste plan heeft ge. staan, plotseling haar plaats moet inruimen voor een jongere collega en dan niets meer te doen krijgt, omdat haar talent zich niet leent tot het uitbeelden van oudere vrouwen Tragischer is het evenwel haar te zien strij den voor een verloren zaak en haar alle kunstmiddelen der moderne schoonheids techniek te baat te zien nemen om de on vermijdelijke nederlaag nog te verschuiven Is het wonder dat zoo'n vrouw, die strijdt voor haar beroep, haar positie, haar roem en haar jeugd, gebruik maakt van haar na tuurlijke gaven teneinde zoo lang mogelijk het terrein te behouden? Een jong actrieetje „aan de zaak" krijgt haar eerste aardige rol. Ze heeft een scène te spelen met de vrouwelijke hoofdrol, die. de gevaarlijke zóne bedenkelijk begint te na deren. Als ze samen op de planken staan, heeft de jongste een paar clausen stukken tekst waardoor ze alle aandacht op zich vestigt, waarin ze even op het eerste plan staat. Maar zoodra ze begint te spreken, staat haar tegenspeelster, met wie ze deze scène altijd zittend gerepeteerd heeft, op en loopt met een onschuldig gezicht naar den achtergrond. Het arme kind, toch al ze nuwachtig, weet niets anders te doen dan maar door te spreken, met haar rug naar de zaal gewend. Weg is het heele effect, weg het heele succes. En nog voor ze halverwegen haar prachtige claus is, waarop ze 'zoo ont zettend heeft gestudeerd, waarvan ze nach ten niet heeft kunnen slapen, valt haar te genstandster haar met een zonnig glimlach je in de rede, zegt zelf de rest van den tekst, neemt beschermend haar arm en loodst haar met allerlei vriendelijke woordjes de deur uit. Van heel het prachtige rolletje is niet-s te recht gekomen; het arme kind zit te snik ken in haar kleedkamer en de groote actrice buigt dankend voor het applaus. Dat is erg, maar erger is de achterklap, het smoezen met de Directie, het flirten met den regisseur, het bedelen om een rol, het bekladden van collega's. Dat is wel de som berste kant van het plankenleven. Als een actrice tegen haar jongere collega zegt: Wat staat dat hoedje je allerliefst, wat een engel van een dopje, neen, een snoes ge woon! dan is de aangesprokene aan haar uiterlijk verplicht onmiddellijk een nieuw hoofddeksel aan te schaffen. Zegt een andere actrice tegen haar: Je moet absoluut je haar afknippen; 'fc zal je geweldig staan; je hebt er net het type voor! dan mag ze nooit van haar leven met een schaar aan haar lokken komen. Krijgt zij den goeden raad: Speel dat scènetje wat ingetogener, dan wordt het fijner. Je zult zien dat ik gelijk hebDoe het morgen eensDan moet ze al wat aan uitbundigheid bezit verzamelen en bij de eerstvolgende voorstelling ten toon spreiden. Zoo slecht zijn de vrouwen, zoo slecht en toch zoo lief. Ned. Herv. Gemeente in de wijk Overveen, geeft door zijn artikel een bewijs van har telijk meeleven der wijk-Overveen met het jubileum der „moederkerk". De kerk te Over veen toch heeft haar bestaan in zekeren zin te danken aan de gemeente Bloemendaal. De heer W. P. J. Overmeer heeft ter ge legenheid van het 300-jarig bestaan der kerk een beknopt historisch artikel afgestaan voor dit herdenkingsnummer. Op den herdenkingsdag zal een Commissie van jongeren aan kerkvoogdij en kerkeraad een geschenk aanbieden namens de gemeente. Het is nog niet bekend welke bestemming aan dit geschenk zal kunnen geven worden, maar men hoopt, dat het straks zal mee werken tot het terugbrengen van enkele der oude ramen in de kerk HET NEDERLANDSCHE PAD VIND STERS- GILDE. Het Nederlandsche Padvindstersgilde heeft zijn 20ste jaarvergadering te Utrecht gehou den in Hotel Noord-Brabant, onder leiding van de presidente, mevrouw E. van den Bosch —de Jongh. Uit het verslag der secretaresse, mejuffrouw E. H. Piepers bleek, dat het ledental steeds groeiende is, al was ook 't verloop weer vrij groot. Op 1 Januari 1936 bedroeg het aantal geïnstalleerde leden (zoowel meisjes als leid sters en commissaressen) 7083, verdeeld over 68 afdeelingen, waarvan een op Suri name en een op Curacao. Onder het aantal zijn de meisjes in Ned. Indië, ongeveer 2300, inbegrepen. Uit het verslag van de penningmeesteresse, mevrouw M. Boels van Hensbroek bleek, dat er een klein batig saldo is. De exploitatie van de Gilde Winckei geeft reden tot tevredenheid. De Pad" vinsterswet werd gewijzigd, gebracht op 10 artikelen meer in overeenstemming met de oorspronkelijke, door Baden Powell ge geven. Dit jaaT is een jubeljaar, het SO-ja"1? bestaan van het Gilde zal gevierd worden met een groot Jubelkamp, waarvoor de voor bereidingen reeds in vollen gang zijn,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6