De Londensche besprekingen. THIJS IJS EN DEBOOZEVAMPYR Het Volkenbondscovenant als waarborg voor de Europeesche veiligheid. rvsT)AO 24 MSXRT 1936 BUITENLAND Von Ribbentrop vandaag te Londen terug. pi ncJjn werscht de Locarno-voorstellen als één geheel te beschouwen. h.L Laeechuis heeft Eden in antwoord traas van een der afgevaardigden "Zwaard dat hij er in zijn besprekingen "twin Ribbentrop op had gewezen, dat de - tan het hem ter hand gestelde docu- 1 t hestond uit voorstellen. „Ik heb dui- eeze'i", aldus Eden. „dat de Britsche ..rina hoopt, dat de Duitsehe regeering in :t t «d zijn ze te aanvaarden, doch dat de StlhTregeering in elk geval van meening s "t de Duitsehe regeering de mogendhe- aent te helpen bij hun taak, door een JStouctlere bijdrage te leveren tot verbete- den toestand." e.n afgevaardigde verzocht Eden. mede te J.tfen aan „onze vrienden in Frankrijk Rfleië hoezeer wij hun geduld en hun volharding in hun moeilijke positie op prijs Havas meldt uit Parijs in aansluiting op 111nwrde vSiïringen door Eden Maandag- JXir in het Lagerhuis afgelegd, de moge- SSd lieten doorschemeren van onderhan- idineen over Duitsehe tegenvoorstellen, werd Maandagavond in bevoegde kringen ver vaard dat de Fransche regeermg met voor- rfmen's is in eenig opzicht terug te komen op k.t accoord. dat tusschen de vier aan Locarno Irani gebleven staten tot stand is gekomen, zooals Flandin dat ook in zijn in 't parlement .Cle«de verklaring bevestigde, blijft hij de nuitschland gedane voorstellen als een «heel beschouwen. Hij is van meening, dat S en bloc moeten worden aanvaard of «orden verworpen. In elk ffeval is Flandin besloten niet naar randen terug te keeren voor onderhandelin een over tegenvoorstellen van het Rijk, voor het geval dit land het noodig zou achten deze te doen. Uit Londen wordt voorts medegedeeld dat j- 7ittine van den Volkenbondsraad tot van middag 4 uur is uitgesteld. De Raad had gistermiddag om half vijf bijeen moeten Ko men om het debat te beginnen over de voor stellen der Locarno-mogendheden. Sommige leden hadden voorgesteld om m de op Maandagmiddag bepaalde zitting de Locarno-mogendhden te hooren over de reikwijdte en het doel hunner voorstellen. Paul Boncour heeft dit voorstel van de hand gewezen, aangezien hij een dergelijk debat nutteloos achtte, zoolang de Raad zich met had uitgesproken over de aanvaarding of verwerping van de voorgestelde procedure. De Duitsehe delegatie, die haar standpunt oveT bet geheel der onderhandelingen, die geleid hebben tot de aanbevelingen der vier Locarno-mogendheden, niet kenbaar behoef de te maken, achtte het doelloos, Maandag middag een zitting te houden. Hitler's speciale ambassadeur von Ribben trop zal zich in den loop van Dinsdag weer naar Londen begeven. De berichten uit Berlijn, waaruit zou kun- neft blijken, dat Duitschland zal weigeren, zijn goedkeuring te hechten aan de essen- tleele bepalingen van den door de Locarno- mogendheden opgestelden tekst, doch wel bepaalde opmerkingen zal maken, waardoor de deur voor onderhandelingen geopend zou blijven, worden te Londen uitgelegd als een teeken, dat na de terugkomst van de Duit sehe delegatie zonder twijfel besprekingen zullen aanvangen tusschen Von Ribbentrop en Eden, als gemachtigde van de Locarno- mogendheden, teneinde na te gaan, in welke mate het mogelijk zou zijn, de standpunten onder de huidige omstandigheden nader tot elkaar te brengen. Ten aanzien van hetgeen bepaalde buiten landsche persorganen hebben geschreven over een rapport, dat van het ministerie van koloniën afkomstig zou zijn, en waarin het denkbeeld zou worden geopperd eener her verdeeling der gebieden in Equatoriaal Afri ka, doet men in bevoegde kringen opmerken, dat geen enkel document van dien aard is opgesteld en dat Thomas, de minister van koloniën, het standpunt van Engeland vol doende heeft uiteengezet. Zijn verklaring, volgens welke Engeland er niet aan dacht, eenig grondgebied af te staan, dat onder Britsche jurisdictie of mandaat staat, is, zoo zegt men, nog geheel van kracht. Slechts binnen het kader van een algemeen en zeer uitgebreid accoord, waartoe de werkzaamhe den van een wereldconferentie wellicht zou den kunnen leiden, zou, zoo voegt men hier nog aan toe, het vraagstuk van de herver deeling der grondstoffen geplaatst kunnen worden. Men kan derhalve aannemen, dat alle berichten, die met deze these in strijd zijn, onjuist zijn. De Deutsche Allgemeine Zeitung is van meening dat Hitier te Breslau op het memo randum der Locarno-mogendheden heeft ge antwoord, toen hij zeide dat Duitschland niet zou buigen voor de er in gelegde ideeën. De pers bezweert Duitschland geen alliantie met Frankrijk aan te gaan en niet terug te keeren tot „politiek van Versailles". Paul Scheffer, in het Berliner Tageblatt, gelooft niet dat Duitschland de fout zal maken zich aan Frankrijk te binden. Rekening houdende het stoffei'jk overschot van venizelos rechtstreeks naar kreta Uit Athene, 23 Maart: In een officieel com muniqué wordt medegedeeld, dat de torpedo jager, die het stoffelijk overschot van Venize- ws van Brindisi naar Griekenland zal over brengen, rechtstreeks naar Kreta moet gaan zonder Piraeus aan te doen. Deze beslissing is genomen uit vrees, dat bot opbaren van het stoffelijk overschot te Athene tot incidenten aanleiding zou kunnen Seven. (A.N.p.) Onderen van 135-jarige procedeeren tegen hun vader Bij de Egyptische rechtbank te Kaïro is een verzoek binnengekomen, den oudsten in woner van Egypte. Taher genaamd, die den ®®roj?éwaardigen leeftijd van 135 jaar heeft «ÜÏ?T onc*er curateele te willen stellen zoo hertelt Stefani Dit verzoek is uitgegaan van de 29 kinde- jrjVan Taher, waarvan de oudste 95 is. Dp .Ji~?ren beschuldigen hun vader, zijn heele la v <=€n te verbrassen. Taher. die in totaal het r ge^'rouw^ is geweest, heeft onlangs -1 voornemen te kennen gegeven, met een den Van 25 ^aar in liet te tre- met het Fransch-Russische pact zou een der gelijke alliantie de Engelsche politiek betrek ken in kwesties betreffende Oost-Europa. Enge land zou wel in een zeer gevaarlijke draai kolk terechtkomen. Italië. De nieuwe protocollen van Rome onderteekend. De driemogendheden conferentie te Rome is Maandagmiddag geëindigd met de onder- teekening van drie protocollen door Musso lini, Goemboes en Schuschnigg. De publicatie dezer protocollen, waarvan een betrekking heeft op politieke en twee betrekking heb ben op economische problemen zal volledig plaats vinden in den loop van vandaag. Naar van betrokken zijde verluidt hebben protocollen ten doel in de eerste plaats een verdieping van de politieke en economische samenwerking van Italië, Hongarije en Oos tenrijk. In het bijzonder zou de consultatie zijn uitgebreid in den zin van een nog krach tiger contact zoeken der drie landen bij alle hen interesseerende problemen. Voorts verluidt, dat de drie mogend heden de volledige militaire rechts gelijkheid van Oostenrijk en Honga rije, zoo mogelijk ook met Franschen steun, op de agenda van de Septem- ber-zitting van den Volkenbond wil len plaatsen. Wat de gedachte aan uitbreiding der over eenkomsten van Rome tot andere landen aangaat, verluidt, dat deze slechts in zeer algemeenen vorm is aangeduid. Op econo misch gebied zou Hongarije belangrijke con cessies heben verworven. Resumeerend wordt de bevestiging van de reeds bestaande overeenkomsten het kern punt van de nieuwe accoorden genoemd. Japan. Diplomatieke mutaties. Het agentschap Domei meldt, dat binnen kort diplomatieke mutaties te verwachten zijn. De Japansche ambassadeur in China, Arita, zou dan minister van buitenlandsche zaken worden. Hij zou worden opgevolgd door den vice-minister van buitenlandsche zaken. Sjigemitsoe. Directeur Togo, chef van de afdeeling Europa-Azië, zou in plaats van Sjigemitsoe, vice-minister van buitenland sche zaken worden, terwijl de directeur van de handelsafdeeling, Koeroesoe, naar Brussel zou gaan. De vroegere ambassadeur te Rome. Yosjida, wordt ambassadeur te Londen. Domei verwacht, dat ook in Berlijn en Moskou an dere diplomaten zullen worden aangesteld. (A. N. P.) Gemève. Commissie van dertien spoedig in contact met Italië en Abessynië? De Commissie van Dertien heeft een reso lutie aangnomen waarin verklaard wordt, dat kennis genomen is van de Italiaansche en Abessynische antwoorden op haar oproep van 3 Maart. De commissie draagt, naar Reuter meldt, aan De Madariage en Avenol op, zich met Italië en Abessynië in verbinding te stellen, opdat de commissie zoo spoedig mogelijk in staat zal zijn, besprekingen met de beide partijen te arrangeeren en het daarheen te leiden, dat binnen het kader van den Volken bond en in den geest van het Convenant zoo spoedig mogelijk de vijandelijkheden gestaakt worden en de vrede hersteld wordt De commissie heeft de kwestie van het bom bardeeren van Roode Kruiseenheden en open steden besproken, en besloten, de betrokken regeeringen te verzoeken, nadere inlichtingen te verstrekken. De kwestie der sancties is niet besproken. De commissie, die samengesteld is uit de leden van den Volkenbond zonder Italië, heeft besloten de zitting van den Volkenbondsraad tot morgenmiddag 4 uur uit te stellen. Er is geen enkele regeling getroffen voor de eerstvolgende bijeenkomst van de Commissie van Dertien. De oorlog in Oost-Afrika. Bombardement op Djidjiga eischt 19 dooden en 79 gewonden. 27 vliegtuigen bombardeeren het hoofdkwartier van ras Nassiboe. Ras Nassiboe. DZJIBOETI, 23 Maart (Reuter-A.N.P.) Er is nog geen enkel nieuw bericht ontvangen over flankaanvallen, welke de negus. Ras Seyoem en Ras Kassa aan het noordelijk front tegen de Italianen zouden hebben onderno men. Men acht het weinig waarschijnlijk, dat deze aanvallen op groote schaal zouden zijn geschied, vooral voor wat de legercorpsen van Ras Seyoem en Ras Kassa betreft. De grootste aandacht is thans geconcen treerd op Djidjiga en Harrar, omdat alles laat voorzien, dat deze steden zullen worden aan gevallen, zoodra het huidige regenseizoen in het zuiden achter den rug zal zijn. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba meldt van officieele zijde te hebben vernomen, dat behalve 83 gewonden, 15 per sonen bij het bombardement op Djidjiga, dat gisteren heeft plaats gehad, zijn gedood. Vier gewonden zijn vandaag bezweken. Tot de gewonden behooren verscheidene Ara bieren, die Britsche onderdanen zijn. Tien Indiërs, die werkzaam waren in een groot warenhuis van een Britsche firma, heb ben hun leven te danken aan de omstandig heid, dat zij tijdig het gebouw hadden verlaten, dat geheel werd verwoest. De aan de goede renvoorraden aangerichte schade bedraagt eenige duizenden ponden sterling. Een Abes synische bediende werd door een mitrailleur kogel gewond. Dertig huizen zijn tijdens het bombardement verwoest. Vanochtend hebben Italiaansche vliegtui gen Djidjiga opnieuw gebombardeerd. Een bom kwam terecht op een benzinedepot. Er ontstond brand. De vlammen sloegen over op dichtbijstaande barakken. Van Abessynische zijde deelt men mede, dat een zestal personen gewond zou zijn. Na deze laatste bombarde menten schijnt Djidjiga geheel verwoest te zijn. De Abessyniërs zeggen, dat een tent, welke dienst deed als operatie-zaal van het Egyp tische Roode Kruis, met mitrailleurvuur uit Italiaansche vliegtuigen is bestookt. Deze tent was op ongeveer 1 K.M. afstand van Djidjiga opgesteld. Verscheidene gebouwen werden ver woest of ernstig beschadigd. Alle burgers uit Harrar zijn geëvacueerd, omdat men gelooft, dat deze stad het doel zal zijn van de Italiaan sche bommenwerpers. De correspondent van Reuter-A.N.P. bij de Italiaansche legers in het zuiden, seint de vol gende bijzonderheden over het bombardement van Djidjiga op j.l. Zondag: Drie-en-tachtig minuten lang hebben zeven-en-twintig vlieg tuigen het hoofdkwartier van Ras Nassiboe en diens Turkschen raadsman Wahab Pasja gebombardeerd. Zij wierpen meer dan 25 ton ontplofbare middelen uit, waardoor zeer groote schade werd aangericht. Op verscheiden plaat sen ontstond brand. Munitie- en benzinedepots vlogen in de lucht, terwijl de legervoorraden werden vernield. De tenten en barakken der Abessynische troepen hebben aanzienlijke schade geleden. De aanval was een volkomen verrassing, omdat de toestellen in twee groe pen vlogen. De paniek de Djidjiga was zoo groot, dat de Abessyniërs het luchtdoelgeschut reeds na drie minuten in den steek lieten. De krijgers stoven in alle richtingen uiteen. De zone van de Katholieke missie werd ge ëerbiedigd. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Dat geval met den vampyr lijkt Thijs nog al gevaarlijk toe, maar hij vermant zich en zegt tot den burgemeester, dat hij bereid is mee te gaan. Het monster zal wel moeilijk onschadelijk zijn te maken, maar misschien kan Thijs het met een list probeeren. Hij neemt de sabel van den veldwachter ter hand en begeeft zich meteen met den burgemeester op weg. Haastig neemt hij afscheid van Sim, die vol vertrouwen is op het nieuwe avontuur van zijn vriendje. „Sim," zegt Thijs nog, „er staat me in Kiboe een gevaarlijk werkje te wachten. Wanneer ik binnen vier en twintig uur niet terug ben, kom me dan achterna, want dan zal ik je hulp wel noodig hebben „Maak je maar niet bezorgd, hoor," antwoordt Sim bemoedigend, „ik sta tot je dienst, wat er ook gebeurt. Reken maar!" En lachend, maar niet heelemaal gerust, kijkt hij het tweetal na. Door LORD ROBERT CECIL" In Frankrijk, België en de landen van de Kleine Entente heeft men er zijn verwonde- ring over uitgesproken, dat de Britsche open- bare meening niet onmiddellijk om collec tieve actie tegen Duitschland gevraagd heeft, toen dit land den westelijken oever van den Rijn bezette, precies zooals zij sanc ties verlangd had togen Italië bij den aanval op Abessynië. Hoe komt dat? Eén ding moeten we ons duidelijk voor den I geest zetten. Het was niet te wijten aan eeni- gen twijfel ten aanzien van het karakter van het Duitsehe optreden of het gevaar daar- van voor den vrede. De Britsche Volken- bondsvereeniging naar wier standpunt de buitenlandsche meening verlangend uitzag als gevolg van haar aandeel in het vredes- referendum en haar beïnvloeding van de Engelsche politiek in de richting der collec tieve veiligheid heeft over deze kwestie een uitspraak gedaan, waarmede de verte genwoordigers van andere organisaties, die aan het referendum haar medewerking had den verleend, unaniem instemden. „Nauw gezette eerbiediging van alle verdragsver plichtingen is één van de grondslagen va.n het Covenant van den Volkenbond. Zij is de basis van alle vredelievende betrekkingen tusschen de staten. De eenzijdige opzegging der Locarno-accoorden door Duitschland te zamen met de schending, door de militaire bezetting van de gedemilitariseerde zone,- van bepalingen van het vredesverdrag, dat de bedoelde vrijwillig-aangegane accoorden bevestigde en waarborgde is des te flagranter wegens de bij herhaling door het Hoofd van den Duit-schen Staat gegeven verzekering, dat hij ze wenschte te eerbiedigen". Maar hoe betreurenswaardig het Duitsehe optreden ook was, het is niet op één lijn te stellen met den inval, die plaats had in het gebied van een lid van den Volkenbond door de gewapende macht van een ander lid. Het was in de woorden van het Covenant niet een „toevlucht tot den oorlog", ofschoon het een openlijke inbreuk op het verdrag van Locarno beteekende. Het is een feit, dat de Duitschers op illegale wijze troepen stuurden naar een deel van het land, dat bij verdrag tot gedemilitariseerd was verklaard. Maar dit Is nog geheel iets anders dan het binnen vallen in een vreemd land, het afslachten van zijn bevolking en het vernietigen van zijn steden en dorpen. Dan moet toegegeven worden, dat het Britsche volk aanvankelijk tamelijk welwil lend tegenover Hitler's aanbod stond. Naar het uiterlijk beschouwd scheen het aanbod van een 25-jarigen vrede aanlokkelijk, voor dat men ontdekte, dat het de plaats innam van de veel verder strekkende belofte in het Briand-Kellog pact, waarbij afgezien werd van ieder gebruik van oorlog als politiek In strument. Zoo ook leek de aanvaarding door Duitschland van een westelijk luchtpact een werkelijke stap voorwaarts, totdat de moei lijkheid om zulk een regeling doeltreffend te maken werd beseft. De Britsche meening heeft de huidige gedemilitariseerde zóne al tijd moeilijk verdedigbaar gevonden. Het doel van deze vinding is geweest het uitbre ken van vijandelijkheden te voorkomen en in principe zou zij zich in den een of anderen vorm moeten uitstrekken tot beide zijden van de grens. Ook op dit punt droeg Hitler's voorstel tot een nieuwe zone min of meer het karakter van „fair play". Tenslotte leek het aanbod tot terugkeer tot den Volkenbond op zichzelf een concessie aan het bij herha ling zoowel door Frankrijk als door Engeland geuite verlangen. Later hebben die eerste indrukken zich aanmerkelijk gewijzigd. Men begrijpt thans, dat iedere nieuwe belofte van den kant van Duitschland tengevolge van zijn jongste actie zeer sterk in waarde zal dalen. Want tenslotte zijn dergelijke beloften van een mogendheid op hetzelfde oogenblik, dat zij een verdrag waartoe zij vrijwillig is toegetre den als een „vodje papier" behandelt, vrijwel waardeloos. Evenmin zou een hernieuwing van het Duitsehe lidmaatschap van den Vol kenbond eenig nut hebben, tenzij dit verge zeld zou gaan van de garantie, dat Duitsch land niet opnieuw zou bedanken, indien en wanneer zij beleedigd zou worden door een beslissing van Genève. Anderzijds heeft deze reactie zich nog geenszins volledig voltrok ken en wordt zij vertraagd door twee over wegingen. In de eerste plaats bestaat er veel sym pathie voor Duitschland's verzoek om gelijke behandeling. In breede kringen voelt men, dat geen enkel vredessysteem veilig gebaseerd kan worden op de gedachte, dat een der groote mogendheden van Europa ten op zichte van de anderen in een ondergeschikte positie wordt gehouden. Wat men ook ten opzichte van de theoretische rechtvaardig heid van een dergelijke bepaling mag aan voeren, practisch is zij zeker niet. Er is geen twijfel aan, dat de meerderheid van het Britsche volk in den Italiaanschen aanval op Abessynië, en in het bijzonder het gebruik van luchtbombardementen door de aanval lers, een gewelddadige inbreuk op het Cove nant van den Volkenbond zag. Men had gehoopt op een moedige poging van den Vol kenbond den oorlog te stuiten en men was op ieder risico voorbereid. Maar indien de wenschen van het Britsche volk in dit op zicht werden tegengewerkt; indien de toe gepaste sancties te zwak zijn gebleken om de vijandelijkheden tot stilstand te brengen; indien de Volkenbond tenslotte van weinig practisch nut is gebleken om een van zijn leden tegen een aanval te beschermen, dan hebben bij dat alles negen en negentig van de honderd Britten de schuld voor deze mis lukking aan Frankrijk gegeven en in het bij zonder aan den heer Laval. Ongetwijfeld heeft Adolf Hitler op deze groote ontevreden heid over Frankrijk's houding gerekend, toen hij het oogenblik van zijn „coup de thé&tre'' koos. Niettemin is de Britsche meening in be weging. Al haar betrouwbare leiders erken nen, dat de vraag thans is of het bereikte resultaat heeft aangetoond, dat georgani seerde vrede, collectieve veiligheid, het Vol kenbondssysteem hoe ge het wilt noemen te verwerkelijken is of dat wii moeten terugkeeren tot de vooroorlogsche interna tionale anarchie en haar onvermijdelijk einde in een nieuwen wereldoorlog. Op dat punt staat de opvatting van het Britsche volk vast, zooals in de afgeloopen maanden herhaalde lijk gebleken is. Wanneer de huidige crisis precies zal eindigen kan moeilijk gezegd wor den. Maar geen enkele onderhandeling met Duitschland kan aanvaard worden zoolang niet iets overtuigends gedaan is tot herstel der autoriteit van de wet. Hoe kan dat ge schieden? Sinds de Duitschers beweren en de Franschen ontkennen, dat het Fransch- Engeland en dc schending van het verdrag van Locarno Russische pact het verdrag van Locarno waardeloos heel't gemaakt, is het noodzake lijk dat deze kwestie eens en voor al voor het Permanente Hof van Internationale Justitie wordt geregeld. Op Duitschland zou dan een beroep worden gedaan om te erkennen, dat het verdrag nog steeds in werking is wan neer door het Hof een beslissing in dezen geest zou worden gedaan niet in opdracht van zijn vroegere vijanden, maar van een onpartijdige recht bank. Op hetzelfde oogenblik moet een on derzoek beginnen naar alle voorstellen tot herstel van het internationale vertrouwen. Van Duitschland, dat zijn eisch tot het leg gen van troepen in de gedemitariseerde zóne ingezet heeft, zou redelijkerwijs verlangd kunnen worden af te zien van een uitge breide bezetting of zelfs zijn troepen geheel of gedeeltelijk terug te trekken gedurende het onderzoek. In de tweede plaats is er met betrekking tot Hitler's aanbod op zichzelf een gedemili tariseerde zóne aan beide zijden van de grens non-agressiepacten tusschen Dutschland en zijn verschillende buren en Duitschland's terugkeer naar den Volkenbond één zeer belangrijke overweging. Zal een dergelijk pro gram werkelijk een bijdrage vormen tot het voorkomen van oorlog in Europa of niet? Hier moet wij ons vrij uitspreken. Gebrek aan vertrouwen in Duitschland's goede bedoelin gen, ontstaan door zijn vertrek uit den Vol kenbond en de ontwapeningsconferentie en de herbezetting van Rijnland, is de voornaam ste oorzaak van den twijfel en aarzeling, pre cies zooals zijn klaarblijkelijke oorlogsvoor bereiding de voornaamste oorzaak is geweest van de ontzaglijke toeneming der bewape ning, waar Groot-Brittannië tezamen met alle andere mogendheden. Duitschland's buren in begrepen, thans ongelukkigerwijs aan mee doet. Een plechtige belofte van Duitschland niet alleen opnieuw tot den Volkenbond te willen toetreden, maar onmiddellijk te zullen mede werken aan de poging om „bewapenings stilstand" te verkrijgen, zou, wanneer dit uit voerbaar blijkt, meer dan wat ook bijdragen tot het herstel van het vertrouwen. Het wes telijk luchtpact is niet voldoende. Een jaar geleden werd het Duitschland aangeboden als onderdeel van een veel grooter plan, en thans geeft Hitier te kennen het te willen aanvaarden. Wanneer dit be schouwd wordt uitsluitend als een eerste stap tot werkelijke ontwapening kan daar iets voor te zeggen zijn. Maar alleen de algeheele afschaffing van de militaire luchtstrijd krachten en al de bijbehoorende internatio nale voorzorgsmaatregelen zal in staat zijn dien ontzettenden angst voor een plotselin- gen vernietigenden aanval te verdrijven, dezen angst, die zoo'n voorname factor vormt van het thans overheerschende gevoel van onvei ligheid. Ik geloof, dat de meeste Engelschen min of meer onwillig de groote uitbreiding van de luchtmacht, die de regeering aangekon digd heeft, aanvaarden. Alleen diegenen, wier belangen rechtstreeks betrokken zijn bij de uitbreiding van de luchtmacht en den stij genden omzet van de vliegtuigfabrieken, ge ven blijken van enthousiasme. Zooals de zaken thans staan zal de Britsche openbare mee ning toegeven, dat het aan de regeering moet worden overgelaten te bepalen, hoe sterk de nationale strijdkrachten moeten zijn om aan eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. Maar men dient niet te veronderstel len, dat deze berusting het gebruik van de Britsche marine, het leger en de luchtmacht insluit voor eenig ander doel dan de hand having van de internationale orde door collec tieve actie of om de Britsche politiek te zien afwijken van haar feitelijk doel, dat is het stuiten van den catastrofalen bewapenings wedloop en de versterking van het beginsel der collectieve veiligheid. Want als onze beschaving wenscht te blij ven voortbestaan moeten de staten van Euro pa de les leeren, dat het eenige middel om de veiligheid van elk hunner te verstevigen ligt in de verwezenlijking van het Covenant van den Volkenbond. Ongetwijfeld was het Fransch-Russische pact een antwoord op dat gene, wat beschouwd werd als een Duitsehe bedreiging; het is niet minder waar, dat de Duitsehe natie dit pact onvermijdelijk zal be schouwen als tegen haar gericht. Dat is het ergste van alle on-agressie pacten of ver dragen van wederzij dschen bijstand tusschen twee of een kleine groep staten de Locar- noverdragen zelfs niet uitgesloten. Al mogen zij technisch vereenïgbaar zijn met het Co venant van den Volkenbond, men zal ze nood gedwongen beschouwen als een vervanging voor het Covenant of op z'n minst als het be wijs voor de veronderstelling, dat dit in de practijk niet zal werken. Ik ben er volkomen van overtuigd, dat de veiligheid van Frank rijk, Rusland en elk ander land van Europa op dit oogenblik veel grooter geweest zou zijn wanneer de Volkenbond reeds door verhinde ring van den Italiaanschen aanval aange toond had, dat de georganiseerde gemeen schap in haar geheel in staat is een oorlog onmogelijk te maken. (Nadruk verboden.) Stakingsonlusten in Krakau. Er zouden acht personen gedood en vijftig gewond zijn. Volgens uit Polen door Reuter ontvangen berichten hebben Maandag, tijdens de voor dien dag afgekondigde staking te Krakau, bloedige incidenten plaatsgehad. De vakver- eenigingen hadden tot deze staking besloten wegens incidenten, die Zaterdag plaats hadden toen de politie een rubberfabriek waar 300 man werkten, ontruimde. De stakers hadden zich Maandagmorgen, na afloop eener protest-bijeenkomst, onder politie-bewaking naar de prefectuur begeven. Er vielen daarbij schoten, die verschillende slachtoffers maakten. De stakers wierpen tramwagens omver. De winkels zijn gesloten en er werden een groot aantal winkelruiten vernield. De politie sloot verschillende straten af en stelde mitrailleurs op. Volgens opgave van de ziekenhuizen zouden er acht personen gedood en vijftig gewond zijn, waarvan verscheidene ernstig. Kranten, die berichten over deze incidenten publiceerden, werden in beslag genomen. De vakvèreenigingen hebben voor Dinsdag de algemeene staking afgekondigd.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3