Berichten ijlen door ons land. De Avonturen van Dr. Mol. IK GROEIDE DONDERD""A"G 26 HSART Ï93S Mooie overwinning in den strijd om snelheid. Eigen lelegraafsysteem der Nederlandsche dagbladpers. De krant, die haar lezers snel en betrouwbaar wil voorlichten en geen hulpmiddel der techniek ongebruikt laat om het betrouwbaarste nieuws op de snelste "wijze te verkrijgen, heeft nauwelijks tijd om haar lezers eens een blik in de keuken van het eigen bedrijf te gunnen en boven dien is het haar taak, te schrijven over wat anderen doen en zeggen. Slechts in bijzondere gevallen vraagt de krant even aandacht voor zich zelf. Indien zoon geval bovendien een algemeen belang betreft, is het zelfs haar plicht, alle bescheidenheid een oogenblik op zij te zetten en haal lezers volledig in te lichten. Als een zeer bijzondere zaak voor het dagbladwezen in Nederland en daarom tevens als een algemeen be lang, moet ongetwijfeld beschouwd worden de officieele indienststelling op 6 April a.s. van het eigen Telexnet van het Algemeen Nederlandsch Persbureau A.N.P. te Amsterdam en zijn bijkantoor te 's-Gravenhage met zoo goed als alle Nederlandsche dagbladen. Hierdoor zullen 76 dagbladen direct en permanent verbonden zijn met het A.N.P., dat al het binnenlandsche en buitenland- sche nieuws uit de geheele wereld kan dis- tribueeren op de snelste en meest ideale ma nier, die de moderne techniek toelaat. Dank zij het eigen Telexnet wordt de kopij, die het A.N.P. naar de bladen seint, op hetzelfde moment in persklaren vorm in duidelijk ma chineschrift op papier van normale breedte op 76 redactie-bureaux in alle deelen van Nederland ontvangen. De tvondermachine. Het initiatief van het A.N.P. en de mede werking van het hoofdbestuur van P.T.T. hebben het mogelijk gemaakt, dat slechts enkele jaren nadat de Telex of verreschrij ver zijn intrede in het particuliere bedrijfs leven heeft gedaan, deze wonderlijke ma chine voor het dagbladwezen kan worden toegepast op zoo groote schaal als nog ner gens in Europa het geval Is. Reeds kort nadat het hoofdbestuur van de P.T.T. de Telex in Nederland introduceer de, zagen sommige particuliere ondernemin gen het groote belang in van de mogelijk heid, bepaalde mededeelingen niet slechts telefonisch, doch terstond schriftelijk te kun nen" overbrengen. De Telex deed dat in pre cies denzelfden vorm, als waarin men 't ge schrevene aan zijn typiste dicteerde, en ver meed bovendien -den rompslomp en het tijd verlies van het zenden van telegrammen. Met de Telex kreeg men practisch zijn eigen telegraaf in huis, maar dan een telegraaf, die het nieuws overbrengt in idealen vorm en bovendien door iedereen kan worden be diend, die het machineschrijven machtig is. Het zend-apparaat immers bedekt onder een stofkap weliswaar een zeer ingewikkeld en ingenieus mechanisme, doch degene, die met een Telex wil werken, heeft slechts te maken met het toetsenbord, dat op enkele details na niet afwijkt van het toetsenbord van -een gewone schrijfmachine, en verder met de papierrol, waarop men de aangesla gen letterteekens, woorden en zinnen kan aflezen, precies als op het blad papier, dat in de schrijfmachine wordt gebruikt. Het zend-appaTaat is echter tegelijkertijd ontvanger. En het is vooral bij'het ontvangen, dat men zich bewust wordt van het wonder, dat voor onze oogen geschiedt. Want terwijl niemand het apparaat bedient en het toetsen bord onberoerd blijft, slaan de lettertypen der ontvang-Telex in snel tempo tegen het papier, verspringt de wagen als de regel vol is en ver schijnt op de papierrol, als door geestenhand geschreven, woord voor woord, regel na regel, de tekst, die ergens ver weg de typiste op pre cies hetzelfde oogenblik op de zend-Telex tikt. Als de typiste een regelruimte overslaat, als zij een zin midden in den regel afbreekt om op den volgenden regel verder te gaan, ook als zij een vergissing begaat en een verkeerde letter aanslaattrohw volgt de ontvangen de machine elke beweging van het zend-appa raat en het papier met den ontvangen tekst toont precies hetzelfde beeld als het blad, dat de typiste voor zich heeft. Langs telefoonlijnen. In Nederland worden Telex-verbindingen tot stand gebracht via het gewone telefoonnet. Abonné's, die over een Telex beschikken, heb- 'ben die geschakeld op dezelfde verbinding, waarop ook hun telefoon geschakeld is. Willen twee Telex-abonnés met elkaar correspondee- ren, dan vragen zij op normale wijze, als voor een telefoongesprek, het telefoonnummer van den ander aan. Zoodra zij de verbinding heb ben en met elkaar kunnen spreken, kunnen zij dan de mededeeling doen, dat zij met de Telex willen werken, en beide abonné's kun nen nu, door het overhalen van een enkelen handle, overschakelen op de Telex. Is de cor respondentie beëindigd, dan kunnen zij even tueel, door terug te schakelen, het gewone te lefoongesprek nog hervatten. Natuurlijk kan een Telex-bezitter zijn telefoonlijn gedurende den nacht of bij afwezigheid op het Telex apparaat geschakeld laten, in welk geval de verschrijver mededeelingen van andere Telex- abonné's automatisch noteert wanneer het telefoonkantoor de verbinding tot stand brengt, zoodat de abonné den volgenden och tend of bij terugkomst alle voor hem bestem de boodschappen keurig getikt op de papier rol vindt. Het AN.P. zou van een aldus, door losse tele fonische oproepen, toegepaste Telex-verbin ding met de bij dit bureau aangesloten dag bladen weinig nut hebben, omdat het niet één, maar ongeveer 80 kranten van nieuws moet voorzien. Zelfs wanneer één zendtelex alle 76 ontvang-machines tegelijk zou kunnen bedie nen, zou men nog voor de moeilijkheid staan, hoe al deze verbindingen, waarbij practisch het geheele Rijkstelefoonnet betrokken is, te gelijk tot stand zouden kunnen komen en op welke wijze men zou kunnen controleeren, dat men met alle geabonneerde bladen is verbon den. alvorens men het te verspreiden bericht gaat „telexen". Deze moeilijkheid kon worden op gelost dank zij de zeer groote mede werking van het hoofdbestuur van de P.T.T., dat op het standpunt stond, door het helpen van de pers een alge meen belang en in dit geval zelfs een nationale zaak te dienen. De Minister van binnenlandsche zaken, Mr. J. A. de Wilde en de directeur-generaal van de P.T.T., Ir. M. H. Damme, hebben het mogelijk gemaakt dit standpunt te verwerkelijken. Aangezien de moderne telefoonkabels zoo veel lijnen bevatten, dat men over een ruime reserve beschikt, stelde de P.T.T. voor het Telex-net van het A.N.P. een aantal lijnen beschikbaar, met een totale lengte van meer dan 1400 K.M., die uitsluitend voor dit doel gereserveerd zijn en buiten het gewone tele foonverkeer vallen. Derhalve behoeven de verbindingen tusschen het A.N.P. en de aan gesloten dagbladen niet incidenteel tot stand te worden gebracht, maar staan de ontvang- machines bij de dagbladbureaux permanent op het A.N.P.-net geschakeld en kan het A.N.P. op elk willekeurig uur van den dag of den nacht zonder tusschenkomst van wie dan ook terstond elk bericht over de Telex ver zenden, dat dan op hetzelfde oogenblik op de ontvang-machine wordt getypt, ook als op het betrokken redactie-bureau niemand aan wezig is. Na 6 April a.s. is dus in Nederland de unieke toestand ontstaan, dat het centrale pers bureau en 76 dagbladen practisch gesproken de beschikking hebben over een eigen, geheel afzonderlijk Telex-telegraafnet, waardoor de snelste en meest ideale vorm van nieuws- overbrenging gewaarborgd is. De strijd om snelheid. Wat dat beteekent kan ieder beseffen, die eenig idee heeft van den strijd om snelheid, dien het dagbladbedrijf sedert zijn ontstaan heeft gevoerd. De moderne techniek heeft het mogelijk gemaakt, dat het nieuws, als het eenmaal binnen was, op de snelste wijze voor de pers gereed kon worden gemaakt dank de moderne zetmachine en de moderne rotatie pers. De eerste die zelf de letters giet en als een denkend wezen met haar grooten grijp arm de lettermatrijsjes weer „terug-distri bueert" in de vakjes waar zij thuishooren en de tweede, waar aan den eenen kant de rol onbedrukt krantenpapier doorloopt met een snelheid van eenige tientallen kilometers per uur, terwijl aan den anderen kant de ge drukte kranten er gevouwen en geteld, gereed voor de expeditie uitkomen, slaan den leek nog altijd met verbazing. Het vrekrijgen van het nieuws bracht tot nog toe altijd nog het grootste oponthoud., waar vooral de bladen buiten de hoofdstad van weten mee te praten. De telefoon was natuurlijk een veel ge bruikt hulpmiddel, doch kon door het pers bureau nauwelijks als een oplossing worden beschouwd. Het aanvragen van ongeveer 80 verbindingen voor een belangrijk bericht brengt zelfs indien de aanvrager over ver scheidene telefoonlijnen beschikt, enorme moeilijkheden en groot tijdverlies met zich mee, terwijl de dagêlijksche stroom van min der sensationeele, maar toch onontbeerlijke berichten, waarvan een persbureau de dag bladen nu eenmaal moet voorzien, in het ge heel niet naar 80 kranten getelefoneerd kan worden. Een groote verbetering, die jaren stand heeft gehouden, bracht hierin de radio. Het grootste bezwaar van de radio-nieuws- verspreiding was echter, dat er altijd iemand aan het ontvangtoestel moest zijn om het nieuws te kunnen opvangen, en dat na het beëindigen van den zendtijd dit communica tiemiddel niet meer werkte, zoodat men dan toch was aangewezen op de telefoon indien er zeer belangrijke berichten waren. Het alarm in den nacht. De Telex en vooral het Telex-net van het A.N.P. maakt aan dit alles een einde. In Am sterdam of op het bijkantoor te Den Haag wordt de kopij getikt en op 76 redactiebu- reaux behoeft men het papier slechts langs den snij liniaal van de rol te scheuren en het bericht is gereed voor de zetterij. De redac teuren behoeven niet bij de machine te blij ven zitten, want tijdens hun afwezigheid wordt alles trouw opgeteekend, zwart op wit, zoodat misverstanden uitgesloten zijn. Ook in de eenzaamheid van den nacht, als vele redactiebureaux duister en verlaten zul len zijn, zal ergens in een hoek van een der i kamers het geratel klinken der spookachtige machine'; die trouw opteekent wat duizen den gecompliceerde electrische stroomim- pulsen, bestuurd door de rustelooze zendma- chine in het verwijderde Amsterdam, haar dicteeren. Mocht 'bij deze nachtelijke berichten een zijn van zóó groote beteekenis, dat het noodig kan zijn, dat een der verantwoordelijke dactieleden van elk der aangesloten bladen terstond gewaarschuwd wordt, dan beschikt het A.N.P. ook daartoe over de noodige mid delen. Enke krant kan nl. een redacteur aan wijzen in wiens woning een alarmschei is aan gebracht, die bij het sluiten van de redactie bureaux wordt ingeschakeld. Bij belangrijke gebeurtenissen behoeft de dienstdoende re dacteur bij het A.N.P. slechts op een knop te drukken eri in 76 woonhuizen van journalis ten in alle deelen van het land ratelen de alarmschellen door den nacht, ter waarschu wing -dat op den Telex-ontvanger in het na bije redactie-bureau een zeer belangrijk, drin gend bericht de onmiddellijke, aanwezigheid van den verantwoordelijken redacteur eischt. Minder urgente kopij kan overgeseind wor den door den automatischen zender, een zen der-apparaat, dat niet voorzien is van een toetsenbord, maar waar dóórheen een smalle papierstrook met door een typiste erin ge ponste letterteekens loopt. Voor de eigen nieuwsontvangst heeft het A.N.P. de beschikking over den Hell-ontvan- ger, die de door de Hellzenders te. Londen Parijs en Berlijn uitgezonden aether-trillin- gen opvangt en omzet in voor ieder leesbare letterteekens. De A.N.P.-verslaggevers zullen hun kopij aan het bureau kunnen toezenden door ge bruik te maken van den reperforator, een combinatie van de gewone Telex en een pons machine. Wanneer men dit alles leest lijkt het, dat men nu eindelijk een grens heeft bereikt, die niet meer te overschrijden zal zijn. Zeker is, dat er heel wat jaargangen van dagbladen zullen moeten verschijnen voor het ingebruik te nemen Telex-net door iets nieuws en be ters zal kunnen worden vervangen, doch wie durft zich in deze eeuw van de techniek nog aan voorspellingen wagen. Door KO DONCKER. „Mijn naam is Ezechiël, 'k ben Israëliet", Zëi het spook, „affijn, dat kan je wel hooren, Want de Christen, die Ezechiël hïet, Bezweer ik je, mot nog worden geboren, 'k Ben dokter geweest, precies als jij 'k Dee alchimie, 'k dee toovenarij En zwarte magie," vervolgde de jood, Ik redde 'n er menigeen van den dood. En 'k lei de kaart voor mijn dagelijksch brood. Ik was de knapste van mijn tijd, ('t Zij zonder pochen of bluffen gezeid), Maar wijl men uit afgunst en uit nijd Altijd 't genie in de wielen rijdt, Nam ik een baantje als dokter aan boord Een juweel van een baantje", ging Zechiël voort. ,,'k Had weinig te doen en-veel vrijen tijd, En 'k was van 's waerelds rumoer bevrijd, 'k Studeerde aan:boord op mijn dooie gemak, Had de kost voor het kauwen en was onder dak, Je wordt -op zoo'n manier niet veel rijker, En 'k was in die dagen zoo hard als een spijker; Maar toch, het zou me niet berouwen, Want 't mocht me gelukken een drank te brouwen, Die de menschen in 't leven kon hoüen, Terwijl ze anders sterven zoüen". „Hè??" roept dokter Mol verrast. „Levens Elixer, je kunt me vertrouwen," Herhaalde Ezechiël, „Zeker en vast, Fortuin en overvloed lachten mij tegen; 'k Zou gevierd zijn en geëerd, Want de drank, dien 'k had verkregen, Zou door een ieder worden begeerd. Wanneer je 't geheim nu maar niet verklikt. Zoo dacht ik peinzend bij mijn eigen, Dan zul j' een heefeleventje krijgen. Maar 't noodlot had het anders beschikt. Want 's avonds werd het verschrikkelijk weer; Het was schandalig, doodgewoon bar, Mijn plannen die vielen in duigen neer. Mijn plannen die liepen nu in de war; De kaptein die leed aan een zware verkoudheid; Dezelfde kwaal had ook de kok, De bemanning verschool, zich uit pure benauwdheid, Verschool zich uit angst in het steenkolenhok. Hier stond ik verlaten, hier stond ik alleen, Een arme dokter onervaren, Met zijn handen Verkeerd op de schuimende zeeën. Op de kokende, rollende, klotsende baren. De stuurman in zijn olie jas, In kaplaarzen en zuidwester gehuld, Hield staand' en beweerde bij kris en kras, Bij hoog en bij laag, dat 't was mijn schuld Een hoekje van de A. N. P.-telexkamer. De typiste zit voor den telex-zender. Links van haar, met de lange papierstrook, de automatische zender, en daar naast een controle-ontvanger, die eveneens als zender gebruikt kan worden. Het cliché in den kop van dit artikel stelt voor: Links een automatische zender, daarnaast de gewone telex, die zoowel voor ontvangst als voor zender gebruikt kan worden. Dat d'elementen den beest zoo speelden. Hij zei, dat 't hem al lang verveelde. „Wat hebben we hier aan je too ven a arskuren „Wat heb je de boel hier in 't honderd te sturen? „Ik heb er genoeg van, 'k zeg dat het uit is, „Ik zal deris zien we hier baas op de schuit is." Hij ging de matrozen één voor één Uit 't steenkolenhok te voorschijn halen; En riep den verkouwen kaptein en den kok, Om hen gezaam'lijk 't geval te verhalen. „Mannen, broeders in 't gevaar, „De toestand is smerig, benard en benepen, „Die leelike duivelskunstenaar, „Die heeft het op ons leven begrepen." „Hij mot over boord!" was hierop het antwoord Beslist en wreed uit ieders mond, „Want voor je' n'et weet, dan zit je bij Zandvoort „Met d'heele gemeente aan den grond." Ze hebben me toen beetgenomen: 'k Had heel geen tijd om genade te vragen, Mijn laatste uurtje was geslagen Doch tezelfder tijd is 'r een windvlaag gekomen, En 't schip dat is onderste boven gegaan; We zijn met man en muis vergaan. Ofschoon ik net als d'andren zonk, Bemerkt' ik, dat ik niet verdronk. Ik bleef onder water zoo lekker als kip, Want 'k had van mijn levensdrank ingenomen; Zoo ben ik er heelhuis afgekomen, En 'k woon nu rustig in het schip. Als j' eventjes met me mee wil loopen, Dan kun je wat levens-elixer koopen; Ik maak het zelf," ging Ezechiël voort, ,,'k Heb potten en flesschen vol aan boord." Mol zijn verbazing, da's nog al klaar, Werd ondertusschen hoe langer hoe grooter, Hij dacht met genoegen: „Ik val hier zoowaar, Zoowaar met mijn neus in de klinkklare boter." Ze waren nu dicht bij het water gekomen, En de Dokter, zonder schromen, Vol vertrouwen en goeden moed Verdween in de golven, verdween in den vloed. Er heerschte een groenachtig schemerend licht, Dat wazig en zacht de oogen streelde; Het zeewier, dat groeide in bosschen dicht, Groeid' overal in rijke weelde. Daar waren kwallen met lichtend hart, En trossen schelpen, glanzend zwart. Het- was er als in een woud zoo schoon Met bloesems en vruchten zwaar bevracht, De fraaie, kleurige zeeanemoon Prijkte en bloeide in volle pracht Tusschen het donkere bronsgroene mos, Als heerlijke bloemen in een bosch. De dokter vond het onder de zee Zeer interessant en verbazend mooi Hij bleef waarempel, ('t viel hem mee), Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 26 Maart: Op allen, wie de welvaart van ons volk door de verbetering van zijn ny. verheid ter harte gaat, is door de» Raad van Bestuur van het Museum van Kunstnijverheid alhier een beroep daan om medewerking bij de Uitbrei ding van dat Museum. De Regeerino toch heeft, nadat de verzameling Va^ schilderijen in het Paviljoen naar l\et Rijksmuseum te Amsterdam was over- gebracht, de lokalen van dat gebouw ter beschikking van het museum gesteld De bestuurders koesteren de hoop, dat zij, die met middelen gezegend zijn en de eer des vaderlands liefhebben, nu ook van hun zijde eenige belangstelling zullen over hebben voor het doel dat het museum beoogt. Tot nu toe zijn 43 corporatiën en bij zondere personen door zich bereid te verklaren tot een bijdrage van 100 'sjaars, als leden opgenomen inden Raad van Bestuur. H. M. de Koningin is beschermvrouwe, H.K.H. de Groot hertogin van Saksen, geboren Prinses der Nederlanden, eerleid; het eere-voor- zitterschap van den Raad is opgedra gen aan dr. A. Vrolik en het voorzitter schap aan prof. A. Pierson. VAN NUL TOT ACTEUR De laan uit. Hij bleef waarempel zoo droog als hooi. Hij zag er pieterman, tong en schol, In ruimen overvloed voorhanden (Wordt vervolgd.) Altijd belangrijk nieuws! Tenslotte: voor iedereen is in de adverten ties belangrijk nieuws te lezen! Het neemt daarom naast het redactioneele een zeer be langrijke plaats in. Het vervult daarbij een belangrijke sociale functie. Volkomen gemotiveerd, omdat het verre weg de goedkoopste manier is, om grootere bekendheid aan uw producten of zaken te geven. Summa summarum: artikelen of zaken, die regelmatig in een betrouwbare krant ge adverteerd worden, bieden de allerbeste waar borg voor goede kwaliteit- Zij, die dus de advertentiepagina's naar juiste waarde schatten en deze oordeelkun dig gebruiken -zoowel de adverteerders als de lezers hebben daarvan het grootste voordeel! Vrije invoer van aardappelen in Engeland. Meevaller voor den Nederlandschen export. DEN HAAG, 25 Maart (A. N. P.) Naar aanleiding van een bericht, dat de invoer van aardappelen in Engeland met ingang van mor gen vrij zal kunnen geschieden, vernemen wij, dat de Engelsche autoriteiten zich tot dezen maatregel gedwongen hebben gezien, tenge volge van een tekort aan aardappelen daar te lande. De oorzaak van het tekort is de mis oogst en daarom heeft men eerst de contingen- teering verruimd en 'thans ook het invoer recht opgeheven. Een en ander zal ongetwij feld onzen export stimuleeren. De nieuwe aardappelen vallen weliswaar buiten deze re- Igeling, doch aangezien het eenigen tijd zal» duren, eer dat deze aan de markt komen, is I de verruiming van onzen export naar Enge land niet zonder beteekenis. Langzaam trok ik de deur van het kantoor achter me dicht en stond even te peinzen in het smalle gangetje. De slag was gevallen. Wat ik al weken had zien aankomen was gebeurd; ik was voor het volgende seizoen niet geëngageerd. Uit een soort van ongemotiveerd optimisme had ik mezelf voortdurend voor den gek ge houden en ik had tenminste bereikt dat ik niet piekerde voor er zekerheid was. Toch waren de verschijnselen ernstig genoeg geweest. Zoo in Februari beginnen alle tooneel- directeuren zure gezichten te trekken, humeu- rig te doen. over de zaken te klagen, de men schen om niets af te snauwen en op allerlei kleinigheden aanmerkingen te maken. Dat ligt niet aan het weer, niet aan hun vrouw, niet aan hun eksteroogen, dat is politiek. Po litiek even doorzichtig en even effectief als die der grootste staatslieden. Het doel van deze manoeuvre is tweeledig: In de eerste plaats weet de Directeur er door te bereiken dat de acteurs die tot de kern van. de troep behooren en dus wel ongeveer zeker zijn van de hernieuwing van hun contract, huiverig worden om opslag te vragen. In de- tweede plaats effent zoo'n optreden de laan, die anderen uitgestuurd moeten worden. Iedereen weet dat het zoo is en toch kom je er van onder den indruk. Telkens hoor je klachten! De zaken zijn nog nooit zoo slecht gegaan als den laatsten tijd. Over de keeren ■dat' de schouwburgen vol waren wordt niet gesproken; de schade door leege zalen wordt breed - uitgemeten. Als de administrateur de salarissen uitbetaalt, kijkt hij zuur en zegt: als het zoo doorgaat zitten we binnenkort aan den grond. Als de Directeur op de repetitie verschijnt, weet iedereen dat nergens iets van zal deugen. Een paar menschen vooral krijgen snauw op snauw en ze weten wat dat betee kent. Tijdens de voorstelling is er plotseling een scène achter de coulissen, minstens even fel als er voor: de hoogste chef verbeeldt zich dat je te laat bent opgekomen en ofschoon je zeker bent precies op tijd te zijn geweest, zwijg je maar gelaten. Opeens is er weer wat anders: Gisteren had je een snor geteekend in plaats van geplakt, 't Was uit de zaal duidelijk te zien. Wat is dat voor manier van doen?. Ben je te lui om je behoorlijk te grimeeren? Ik wensch zulke dingen niet aan de zaak. Maar meneer, hij was niet geteekend, werkelijk niet. Ik plak hem altijd, gisteren ook. Waarom plak je dan een snor of-ie ge teekend is? Wat is dat voor prullenwerk? Dacht je dat je op die manier ooit iets be reikte? Die jongeren van tegenwoordig.... enz. enz. Herhaaldelijk kïeeg ik zulke aanvallen te verduren en ik had dus al een vage angst voor wat komen zou. En 't was eigenlijk een op luchting, dat ik het nu maar zeker wist. Met Mei zou ik dus op straat staan en voor dien tijd moest ik zorgen voor een engagement elders: in de eerste maanden van het jaar vormen of hervormen zich de troepen, die in Augustus weer met de repetities beginnen. Hoe je de periode van Mei tot Augustus doorbrengt, daarmee kan vrijwel geen directie zich be moeien: het o ver groote deel der acteurs heeft een contract voor negen maanden en moet óf oversparen óf zomercombinaties vormen. Goe de zaken doen die troepjes bijna nooit, maar heel wat spelers zijn blij als ze op die manier de zwaarste maanden van het jaar kunnen doorscharrelen. Ieder ander mensch hunkert naar zon en zomer; de acteur alleen hunkert naar de herfst. Ik zou natuurlijk kunnen probeeren bij zoo'n zomergezelschapje te komen. Allicht kreeg ik daar de kans eens een grootere rol te spelen ook. En lukte dat niet, dan had ik altijd nog mijn ouderlijk huis achter de hand. Maar alles in mij verzette zich tegen de gedachte bij mijn vader aan te komen zonder hem een contract te kunnen toonen ten bewijze dat ik voor het komende seizoen weer werk had. Dus solliciteeren. Van de eene Directie naar de andere loopen. Brieven schrijven. Men schen aanklampen van andere troepen. Anti chambreeren. Opzitten en pootjes geven. Hoe zou 't loopen? Het liep zooals vaak in ons leven pre cies anders dan ik gedacht had. SLUITING SAVOND AMSTERDAMSCHE KUNSTIJSBAAN. De ijshockey-wedstrijd op de Amsterdam- sche kunstijsbaan tusschen de Blauwe Zes en de Diables de France eindigde Woensdag avond in een 61 overwinning voor de Blauwe Zes. De standen na de kwartieren luidden: 3—0. 11. 2—0. De Olympische kampioenen Karl Schefer, Maxie Herber en Ernst Baier deden weer ve len van hun sierlijke kunst genieten.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2