VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Veel voorstanders van defensieversterki: Schip Amsterdam x) Chili Anna N. Goulandris La Plata Alcor Rosario Aurora Danzig Amstelkerk Hamburg Bodegraven Chili Boschfontein x) Zuid Afrika Berenice (Ned.) West Indië Breda x) Chili Barneveld Chili Baarn Hamburg British Monarch Rosario Borée Caen (v. IJm.) Clytoneus x) Batavia Clan Skene x) Bassein Colombia x) West Indië Crijnssen Hamburg Chr. Huygens x) Batavia Cordillera x) Pto. Barrios Caribia x) Hamburg Chef Méc. Arm. Blanc Casablanca Colleville Caen (v. IJm.) Dolius x) Batavia Essen Ned. Indië EemZand Buenos Aires Eurymedon x) Batavia Fauna (Ned.) West Indië Grootekerk Japan Hamm Ned. Indië Heidelberg x) Ned. Indië Helder West Afrika Hermes (Ned.) Bourgas Hindustan Rangoon Hilversum Rosario Inhambane x) Buenos Aires verm. aankomst Laatste bericht Jaarstroom Melampus x) Menes Mirandella Maöoera x) M, v. St. Aldegonde x) Merope Mij kerk Neman ja Orestes (Ned.) Oberen (Ned.) Odysseus (Ned.) Orpheus (Ned.) Pembrokeshire x) Phrygia Peisander x) P. L. M. 26 Poelau Bras x) Pres. Francqui Poseidon Randfontein Serooskerk x) Saleier x) Saturnus Shaftesbury Salland x) StalingradMoermansk (v. IJm.) Trajanus Tawali x) Uckermark x) Venus (Ned) Vallejo Van Rensselaer Venezuela Zuiderkerk x) Zaanland x) Hamburg Ned. Indië Ned. Indië Buenos Aires Ned. Indië Batavia Hamburg Zuid Afrika Buenos Aires Constantza Midd. Zee Stettin Malaga Dairen Mexico Batavia Bona (v. IJm) Hamburg Houston Hamburg Zuid Afrika Japan Ned. Indië Alexandrië Bassein Buenos Aires Alexandrië Batavia Ned. Indië Haifa Constantza West Indië Barbados Japan Buenos Aires 9 April 12 April 29 Maart 28 Maart 12 April 10 April 29 Maart 29 Maart 21 April 19 April 29 Maart heden 20 April 19 April 19 April 30 April 3 April 11 Mei 22 April 30 Maart 27 Maart 13 April 31 Maart 26 Maart 17 April 5 April 15 April heden 11 April 23 April 7 April 29 Maart 15 April 26 Maaft 19 April 12 April 27 Maart 27 Maart 3 April. 23 Maart van Tocopilla. 7 Maart van Pto Obligado. 10 Maart van San Pedro. 23 Maart vertrokken, in lading. 12 Maart van Curacao. 14 Maart van Kaapstad. 7 Maart v. Pto Barrios. 23 Maart te Talcahuano. 22 Maart te Talcahuano. in lading. 19 Maart te Buenos Aires, vertrekt 28 Maart. 22 Maart van Perim. 18 Maart te Colombo. 23 Maart van de Azoren. vertrekt 28 Maart. 25 Maart vertrokken, vertrekt 28 Maart, vertrekt 28 Maart. 20 Maart vertrokken. 24 Maart vertrokken. 21 Maart van Padang. 24 Maart van Colombo. 21 Maart vertrokken, vertrekt 28 Maart. 21 Maart van Pto Barrios. 22 Maart te Kobé. 23 Maart van Port Said. 22 Maart van Macassar. 21 Maart, van Takoradi. 19 Maart te Constantza. 22 Maart vertrokken, in lading. in lading in lading. 24 Maart van Gibraltar. 24 Maart van Ouessant. 11 Maart vertrokken. 21 Maart van Port Said. 24 Maart te Genua. 25 Maart vertrokken. 24 Maart van Antwerpen. 15 Maart vertrokken. 23 Maart te Piraeus. 24 Maart te Fiume. in lading. 24 Maart van Setubal. 14 Maart van Gibraltar. 22 Maart van Pto Columbia, 24 Maart van Singapore. 20 Maart vertrokken, in lading 20 Maart vertrokken, vertrekt 28 Maart. 21 Maart van Mombassa. 25 Maart te Rotterdam. 24 Maart van Padang. 22 Maart van Beyrouth. 23 Maart vertrokken, vertrekt 3 April. 17 Maart vertrokken. 23 Maart van Finisterre. 23 Maart van Sabang. 22 Maart van Port Soedan. 23 Maart van Gibraltar. 23 Maart te Havre. 23 Maart v. Paramaribo, vertrekt 31 Maart. 23 Maart van Penang. 17 Maart van Bahia. x) Schepen, voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 bruto register ton. Buitenhaven VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Belgisch politiekr. Zinnia Oostende ledig BEVERWIJK. OPENBARE VERGADERING VREDES GROEPEN. Bommen op ambulances. De Vredesgroep voor Beverwijk en Om streken. de Algemeene Nederlandsche Vrou wen Vredesbond en de Jongeren Vredes Actie hielden gisteravond een zeer goed bezochte opënbare vergadering in „Odeon" boven de Baangarage. Spreker voor dezen avond was dr. Garmt Stuiveling uit Hilversum. Medewerking ver leende mevrouw Joh. van der Veen-Wilson, voordrachtekunstenares uit Alkmaar. In zijn openingswoord zeide de heer J. P. Rijken, dat het doel van dezen avond was, een idee te krijgen van den ernst van het af schuwelijke bedrijf, dat zich in Afrika af speelt. Bij den laatsten oorlog heeft Neder land zich er buiten kunnen houden. Er is weinig voor noodig, om weer tot een nog he viger uitbarsting te komen, waarbij het voor ons land onmogelijk zal worden voor de twee de maal buiten schot te blijven. Krachtige actie, om zich tegen een dergelijke oorlogs misdaad te vrijwaren is dus dringend noo- lig. Spreker wekte daarom de aanwezigen op, om door hun lidmaatschap het werk dei- Vredesgroepen te steunen. Na declamatie van mevr. Van der Veen Wilson was het woord aan Dr. Stuiveling over het onderwerp „Bommen op ambulances". De berichten over den strijd in Abes- synië aldus spreker, treffen ons niet meer in die mate. als zes maanden geleden. Er zijn alweer andere, volgens ons belang rijker dingen gebeurd. Het interesseert ons veel meer, wat voorvalt in de landen dicht bij, aan den Rijn. Tusschen het optreden van Italië en dat van Duitscliland is, volgens Dr. Stuiveling, een groot verband. Wanneer wij terugdenken, aan wat in September 1935 ge beurde, weten wij, dat Italië zich systema tisch heeft voorbereid op een aanval op Abes- synië en dat het wachten slechte was op een gunstigen tijd van het jaar. De Italiaansche regeering heeft gedurende het fascistische bewind, hierdoor gesteund door bepaalde volksgroepen, steeds de droomwensch van een rijk als dat der vroegere Caesaren, ge koesterd. Een van de eerste maatregelen was de pogingen om invloed te krijgen langs de ge heele Adriatische en Middellandsche Zee. Dit is slechts ten deele gelukt, omdat het Fran- sche en Engelsche overwicht niet geweerd kon worden. Engeland en Frankrijk zijn kolonielanden van meer dan drie eeuwen. Italië en Duitschland hebben beiden drin gend koloniën noodig. Voortdurend wordt on der de inheemsche bevolking propaganda ge maakt, om ze van de noodzaak hiervan te overtuigen. De jeugd wordt al van af 4 of 5 jarigen leeftijd streng militairistisch opge voed. Een belangrijk punt is echter, dat bij de in- landsche bevolking het gevoel van vrijheids zin ontwikkelt. Zij stemmen er niet meer vrijwillig mee in. om van hand tot hand te gaan. Vooral in Abessinië is dit gevoel van na tionale onafhankelijkheid sterk, Hier is dus een felle en betreurenswaardige kamp ont staan tusschen een volk, dat ondanks zijn, in ons oog nog primitieve leefwijze, zijn recht van onafhankelijkheid verdedigt, ei een volk dat na vijftien jaren grondige tech nische training en voorbereiding, zijn gebied poogt uit te breiden. Bij dergelijke toestan den wordt het ons aldus spreker duidelijk dat wij ons hiertegen moeten verzetten. In de 15e eeuw werd door de uitvinding van het buskruit het verschil tusschen burger en edelman weggevaagd. Nu in deze dagen is de overgang nog grooter. Het vuurwapen wordt vervangen door gaswapens, die niet alleen het oorlogsterrein, maar de geheele burgerij treft. Het bewapeningscontract, dat de bur gerij niet aangevallen mag worden, heeft geen zin meer. Dat hiermede door alle staten rekening ge houden wordt blijkt uit de afweer en lucht beschermingsmanoeuvres. De aanval geldt het achterland en het zal het achterland zijn dat geheel toegespitst wordt op oorlogs industrie. Een bewijs is wel, dat het geheele Nederlandsche industriewezen is onderzocht om te kunnen vaststellen hoe groot de capa citeiten zijn tot het maken van oorlogsma teriaal. Spreker hekelde de luchtbeschermings oefeningen, die slechts dienen om het volk met de oorlogsgedachte vertrouwd te doen worden, en hen toch rustig te houden in de wetenschap „wij worden beschermd". Wij vergeten, aldus spreker, de gruwelen in Abes- synië om het conflict hier dicht bij. De re geering gaat voort militair is tische organisa ties, het oorlogswezen, te propageeren. De verdediging van het land door uitbreiding van vloot en leger wordt als het hoogste doel beschouwd. Wij mogen, zoo vervolgde spreker, niet toestaan dat onze technische weten schap voor militairistische doeleinden wordt gebruikt. Wanneer wij iets te verdedigen heb ben zijn het onze beste cultureele tradities en kunstschatten. Dit echter niet door moord tuigen, maar door vrede. In maatregelen tot oorlogsvoorbereiding wordt onze maatschap pelijke waarde ondermijnd. Dit tegen te gaan kan slechts door niet de beste deelen van ons geestelijk bezit aan den oorlog, maar aan den opbouw van den vrede te geven. Er zijn. eindigde dr. Garmt Stuiveling, nog waarden groot genoeg om voor te leven, maar niet groot genoeg om voor te moorden of vermoord te worden. Na deze rede van Dr. Stuiveling declameer de mevrouw Van der Veen, op ontroerende wijze o.a. gedeelten uit het werk van An dreas Lat-zko „Menschen in den oorlog." NAAR DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. Verscheidene le^en van de Krachtsport- vereeniging D.O.K. zullen deelnemen aan de op 5, 12 en 19 April in Dordrecht te houden DONDERDAG 26 MAART 1936 De Bilt voorspelt: Matigen tot zwakken Oostelijken tot Zuidelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Mogelijk eenigen regen in het Zuiden. In het Noorden weinig of geen regen. Iets zachter des nachts. Overdag weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 768.1 m.M. te Haparanda. Laagste 746.7 m.M. te Brest. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 52 F. Laagste hedennacht 42 F. Hoogste heden 46 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 753 m.M. Neiging achteruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLEN HU IS Kanaalstraat 83, IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN: Vrijdag v.m. 5.49 uur; n.m. 6.15 uur. Zaterdag v.m. 6.39 uur; u.m. 7.07 uur. Zondag v.m. 7.31 uur; n.m. 8.05 uur. EERSTE Heden de Minister aan het woord. wedstrijden om de kampioenschappen van Nederland in worstelen en gewichtheffen. Op Zondag 5 April komen voor D.O.K. uit in de eerste afdeeling gewichtheffen de hee- ren C. G. Tabak (licht-), G. Rooymans (ve der) en C. Vessies (zwaar gewicht). 2e afd.: C. Gaarthuis (midden A). De heer A. J. Burger kan wegens onge steldheid in deze wedstrijden niet uitkomen Op Zondag 12 April, eerste afdeeling wor stelen: H. Groeneveld (veder), C. Groene- veld (licht). Op Zondag 19 April: le afdeeling worste len H. Duin (midden B) en G. van Soest (midden C). Bezwaren tegen het nieuwe veilingsgebouw op het markt terrein. Naar wij vernemen heeft ook de Vereeni- ging voor Handel en Industrie bij den Raad een bezwaarschrift ingediend tegen het voor stel van B. en W. tot uitgifte van grond ir erfpacht op het openbare marktterrein aan de Meerstraat voor de stichting van een nieuwe veilingsgebouw. De vereeniging wijst er o.a. op, dat de eenige vrije marktruim'te, die de gemeente nog bezit, niet meer aan haar bestemming zal kunnen beantwoorden. Ook zal de haven, waaraan thans kostbare verbeteringswerken worden uitgevoerd, voor een groot deel onbruikbaar zijn. Vervolgens wordt het plaatsen van een „dergelijk getim merte" ongewenscht geacht uit aesthetische overwegingen. Tenslotte verzoekt de vereeni ging het daarheen te willen leiden, dat de Raad hedenavond geen beslissing neemt in deze voor de gemeente zoo belangrijke aan gelegenheid. WIJK AAN ZEE VERGADERING VAN BOUWVAKARBEIDERS. In „De Zon" vergaderen hedenavond de bo u wvakarbeiders De agenda vermeldt o.a.: Bespreking van het nieuwe contract. Verkiezing van een afgevaardigde voor de Algem. Vergadering. VELSEN OUDERAVOND. Op den ouderavond van de school voor Christelijk Volksonderwijs, die Dinsdag 21 Maart in de gymnastiekzaal zal worden ge houden, zal de heer L. T. Dooien een in leiding houden over „Orde en Tucht" ei zullen eenige oud-leerlingen een cantate zin gen. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. van Donderdag 26 Maart. Tarbot per K.G. f 0.88—f 0.70 Griet per 50 K.G. f 25—f 10 Tongen per K.G. f 0.80—f 0.48 Groote schol per 50 K.G. f 13 Middelschol per 50 K.G. f 17 Zetschol per 50 K.G. f 17.50—f 14 Kleine schol per 50 K.G. f 17—f 3.10 Bot per 50 K.G. f 2.40 Schar per 50 K.G. f 6.50—f 1.50 Tongschar per 50 K.G. f 18f 17 Rog per 20 stuks f 13 Kleine poon per 50 K.G. f 4.10f 3 Groote schelvisch per 50 K.G. f 17f 11 Middelschelvisch per 50 KG. f 16.50f 14 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 15 14 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 14f 3.40 Kabeljauw per 125 K.G. f 31f 13.50 Groote gullen per 50 K.G. f 9f 5.10 Kleine gullen per 50 K.G. f 6.50-f 6 Wijting per 50 K.G. f 2.80—f 1 Makreel per 50 K.G. f 2.10 Heilbot per K.G. f 0.82—f 0.54 Leng per stuk f 1.80f 0.7-3 Koolvisch per stuk f 0.55f 0.05 VERWACHTE VISCHAANVOER. Jacqueline Clazina IJM 10, komt deze week vermoedelijk niet aan de markt. BESOMMINGEN. Trawlers: Henriette Jacoba IJM 90, 265 manden f 1330 Raaf IJM 432, 45 manden f 710 Poolzee IJM 77, 140 manden f 1280 Irene 250 manden f 1570 Loggers: KW 29 f 390; KW 107 f 630: KW 19 f 710; KW 25 f 370. Beugers: VL 216 f 890 Logger: SCH 250 f590. NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP. In de vergadering van de afdeeling Mid den Kennemerland van het Ned. Bijbelge nootschap is behalve de verschillende zaken onder meer behandeld een voorstel van Dr. W. G. Harrenstein Geref. predikant te Sant poort om tot splitsing over te gaan en te komen tot een zelfstandige afdeeling Bever wijkVelsen-N. en de afdeeling dan te split sen in drie afdeelingen. De vergadering ging met dit voorstel accoord. Zoo spoedig mogelijk zal een groote pro- paganda-avond worden belegd te Beverwijk, waar Dr. Harrenstein als spreker zal optre den. WEER EEN. Thans is ook de stoomtrawler Ita in ver band met de ongunstige bedrijfsresultaten, uit de vaart genomen. DEN HAAG Woensdag. Als de heer d'Ansembourg bij het wetsont werp betreffende het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het Rijk, op nieuw de stelling poneert, dat het Rijk niet tegen rente moest leenen en wanneer 't dat toch doet, tegen hoogstens V/a, critiseeren Mr. v. Lanschot (R.K.) en minister Oud dit stand punt. Hierna hervatting van den strijd over onze Defensie. Tegen het oogenblik waarop voor heden „staakt den strijd" geblazen zou worden, liet Mr. Briet (a.r.) een politieken gasbom los, toen hij socialisten en Katho lieken tegen elkaar trachtte uit te spelen. De opperbevelhebber- scheidsrechter in den persoon van Pre sident de Vos v. Steen- v. Embden wijk kon intusschen niet toelaten, dat an deren op aanwending van dit middel kritiek uitoefenden. Volgens hem was het volkomen volgens de regels van het oorlogsspel geweest. Zeer in den breede zette Prof. v. Embden (v.d.) 's ochtends uiteen, waarom hij tegen de Defensie-begrooting en tegeh het weerfonds zou stemmen. Vooraf merkte hij op, hoe wel blijkt, dat de internationale bewapeningswed loop niet bepaald het veiligheidsgevoel ver groot: zie b.v. den angst van sterk gewapende landen als Frankrijk en Engeland. De groote grief door dezen afgevaardigde tegen ons mi litair beleid gekoesterd is, dat de Regeering zich daarbij aan een onhoudbaar dualisme te buiten gaat door eenerzijds de weermacht te beschouwen als instrument om het ons moge lijk te maken een isolementspositie in te ne men, ons neutraal te houden, en anderzijds te betoogen, dat versterking van de weermacht noodig is met het oog op Nederland's taak om aan collectief optreden in „Volkenbondsdienst" deel te nemen. Dit laatste alleen is z.i. nog ter zake. Wij moeten ons niet meer instellen op een nationaal compleet afgeronde weer macht, wat trouwens ook al uit financieele overwegingen onmogelijk ware en tot algeheele uitputting van ons volk zou leiden. Aan een collectieve actie moet Nederland echter wel deelnemen en zoo komt het er op aan te be seffen, dat men de landsverdediging in een grooter en breeder formaat dan dat van het eigen territoir moet zien. Fout nu van het nog steeds door de Regeering voorgestane stelsel is, dat het op twee onvereenigbare gedachten hinkt en het gebaseerd is op een dualisme, dat doodelijke gevaren in zich herbergt. Waar nog Christ, bewaarschool IJmuiden-Oost. Een goed geslaagde feestavond. Gisteravond heeft in het Herv. Vereni gingsgebouw een, in alle opzichten, goed ge slaagde propaganda-feestavond plaats gehad. De avond is van dien aard geweest, dat men ongetwijfeld spoedig naar een tweeden avond zal verlangen. De leiding was in han den van den voorzitter der Schoolvereeniging, de heer K. van Gelder die in zijn openings woord zijn tevredenheid uitsprak over de groote opkomst en tevens de aandacht vestigde op den f>iancieelen nood van het Kleuter-onder wijs. Nadat „Con cinere", directeur de heer D. Klut Sr.,zich had doen hooren en de heer K. J. Noy declamatie ten beste had gegeven was het woord aan mejuffrouw M. Koning die een causerie hield over „onze bewaar school" Hierin werd duidelijk door spreekster naar voren gebracht, dat een bewaarschool niet is, wat sommigen er van denken: een bewaarplaats van kleine kinderen, waar men de kleintjes heen kan brengen en ze veilig bewaard worden. De bewaarschool is waai de kleintjes spelenderwijs voorbereidend onderricht ontvangen en gehoorzaamheid wordt geleerd, hetgeen hun later bij het on derwijs op school ten goede komt. Het spelen op de Kleuterschool is ongemerkt reeds lee- ren. Na deze causerie die met aandacht gevolgd werd heeft de voorzitter als dank hiervoor ean mej. Koning, onder luid applaus bloemen aangeboden. Toen kwamen de Three Singing Boys voor het voetlicht. Deze oogstten met hun liedjes een groot succes. Eveneens was het zang spel, uitgevoerd door een achttal jonge dames een geweldig succes nummer. Tijdens de pauze werd een verloting ge houden en nam de voorzitter de gelegenheid te baat, de aanwezigen aan te sporen zich als contribuant van de bewaarschool-ver- eeniging op te geven. Na de pauze deed „Con cinere" zich nog eens hooren en nadat de heer Noy met eenige humoristische voordrachten vroolijkheid in de zaal had gebracht, werd door een aantal jonge dames opgevoerd: De maitresseschool. In dit stukje, dat nog al vlot gespeeld werd i de lachspieren der aanwezigen in be weging bracht, werd uitgebeeld hoe vroeger een bewaarschooltje was ingericht en welke gedachte men destijds daarover had. Na declamatie van den heer Noy werd tot slot een tableau vertoond: „Tot heil van het kind". In dit tableau werd weergegeven het nut van het Fröbelonderwijs. De heer Van Gelder vestigde in zijn slot woord, waarin hij dank uitsprak aan alle medewerkenden, de aandacht op de heden en morgen te houden tentoonstelling van Fröbel onderwijs die plaats heeft in de bewaarschool aan de Heidestraat. JAARVERGADERING „IN VEILIGE HAVEN". De Speeltuinvereniging „In Veilige Haven" hield Woensdagavond haar jaarvergadering in het Vereenigingsgebouw in de Kalver- straat. De opkomst der leden was, bij vorige jaren vergeleken, bevredigend. Uit de verslagen kon worden geconstateerd dat de vereeniging thans 160 leden telt. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de door het bestuur gestelde can-didaten werden gekqzen. Het bestuur is thans weer geheel voltallig. Het is samengesteld als volgt: S. Kluft, voorzitter, v. d. Zee secretaris, mevr. Reek penningmeesteresse, A. Kwast, 2e voor zitter, mevr. Luster 2e sceretaris, P. Reek commissaris. Krommenhoek, Nabbe en Bron- zema, welke laatsten de functies op de e.v. bestuursvergadering onderling zullen ver- deelen bij komt, dat voor het geld hetwelk as verbetering onzer defensie besteed womÏ die manier heelemaal niets deugdelijks tfL- gen is. Nadat Mevr. Pothuis-Smit (s.d.), die o9r zou willen weten welke resultaten' ten het onderzoek i.z. de invloeden der nart^ here wapenindustrie, heeft opgeleverd klaard had, dat haar fractie „tegen" zou's^1' men, aangezien op alles bezuinigd wordt nu bij Defensie juist het omgekeerde betoogde de heer v. Citters (a.r.), dat 5 juist alles voor de weermacht moe't ovprh ben. Vervolgens hield ook Mr. Jansen (Rv een krachtig defensie-betoog, speciaal met het oog op de verdediging van het Zuid* waarna de heer d'Ansembourg (nat eenige opmerkingen wijdde aan de plicht h l vaderland te verdedigen. Meer dan een Dik acht spr. het, een recht van de burge's n wapenen te dragen. Het begrip leger is J? helaas veel te systematisch verguisd gewordp al is er thans 'n kentering ten goede inpps den, dank zij de N.S.B. De oefentijd is te kort, wat nog kort e« leden opnieuw duidelijk aan 't licht t-ad toen de Minister terecht de eerst geoeie-i den niet naar hut liet gaan in verband met de international! spanning. De NJSi wil een vredestaf van pl.m. 60.000 en in een oorlog 0c- geveer een million, Vijftien maanden diensttijd kon de«ï afgevaardigde eenigermate bevredi ging schenken. Des. noods moet dit alles (uitrusting inbegre Pothuis-Smit. pen) betaald worden ten koste van de uitgaven van andere depar tementen. Beste bestrijders van den oorlo» zijn de oud-strijders zooals de Minister-P'/, sident èn ik, aldus deze oud-Pruisische offi. cier, die zich verder beklaagde over 't otv treden tegen N.S.B.'ers, die men niet als r£ serve-officier wenscht te handhaven. De nat.-soc. fractie, die geen militaire ge varen in 't Oosten ziet, zal voor deze begroo ting stemmen uit liefde voor 's lands onaf hankelijkheid. Mr. Werker (v.-d.) meent in tegenstellin» met den vorigen spr. dat de toegenomen be langstelling voor de weermacht niet zoozeer een gevolg is van groei van de N.S.B., maar van de gewijzigde internationale verhoudin gen. Evenmin kan deze v.-d. afgevaardigde de leuze aanhangen dat als men den vrede wil, men den oorlog moet voorbereiden: al dus handelend vervalt men juist alom in hoogst gevaarlijke over-bewapening. Eens hopen de v.-d.'ers dat nationale ont wapening mogelijk zal zijn, maar thans be seffen zij, dat zulks niet terstond te verwe zenlijken is en wij voor alles het onze voor de collectieve veiligheid hebben bij te dra gen. Spr. die geloof blijft hebben in de tóe- komst van den Volkenbond komt tenslotte tot de conclusie, dat de realiteit van nu het noodzakelijk maakt zoowel de defensie-be- grooting als het weerfonds aan te nemen, k tegenstelling met z'n fractiegenoot v. Emb den meent spr. dat wij- thans niet kunnen volstaan met een grenswacht. Daarom acht hij het z'n plicht zijn stem aan de door de Regeering gedane voorstellen te geven. Met den financieeleiï opzet van het weerfonds kan hij zich vereenigen. Mr. Briët (a.-r.) merkt op, dat door Duitschland's houding Locarno geen waar de meer heeft. Nederland is op zichzelf aan gewezen, op eigen kracht. Onze positie is gevaarlijker dan ooit en daarom is versterking der weermacht te noodzakelijker. Gelukkig is ons volk niet ten offer gevallen aan het ma- terieele Marxisme. Na vervolgens de sociaal democraten hard te hebben gevallen over hun houding i.z. defensie, gaat spr. in zijn beschouwingen over eventueele samenwer king tusschen Rood en Rome zoover, dat Mr, v. Lanschot (R.-K.) hem interrumpeerend vraagt of we hier soms met algemeene be schouwingen bezig zijn. Mr. Briët eindigt met een uiteenzetting over de wijze waarop in Duitschland het nat.-socialisme zoowel Cen trum als sociaal-democratie heeft wegge* De s.-d. de Zeeuw geeft te kennen, dat de heer Briët in 't slot zijner rede ver afdwaal de van het ter tafel liggende onderwerp, het geen een protest uitlokt van den voorzitter, die hierin ontoelaatbare critiek op z'n lei ding ziet. Na deze schermutseling, consta teerde spr., dat als Mr. Briët den socialisten gebrek aan vaderlandsliefde in de schoenen wreef in verband met hun standpunt om trent nationale ontwapening, het in 1933 ge vormde Kabinet-Colijn toch ook twee vrijzin nig-democraten, ontwapenaars, in z'n mid den had opgenomen. Morgen de Minister. E. v. R. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. VRIJDAG 27 MAART Bioscoop de Pont: „Charlie Chan in Lon den" en „Een bruiloft aan de Wolfgangsee". 8 uur. ZATERDAG 28 MAART Bioscoop de Pont: „Charlie Chan in Lon den" en „Een bruiloft aan de Wolfgangsee'. 8 uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden: DONDERDAG 26 MAART, Stadsschouwburg: R. C. H. Jubileumrevue „Rang, die zit". 7.30 uur. Gem. Concertgebouw: Laatste dag Haarlemsche voorjaarsbeurs v. d. Ned, Ver. van Huisvrouwen. Optreden van Paul Ostra en Eline Pisuisse. 1.305.30 en 7.30—11 uur. Vroom en Dreesmann, Gr. Houtstraat: Mo de-show in de lunchroom. 2.30 uur. Frans Hals Theater: „Traumulus" (Ds Droomer) met Emil Jannings, 2.30, 7 en 9-15 u. Cinema Palace: „De Diesel-express" met Sally Blane, William Farnum, Charles Starret 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: geprolongeerd: Henr, Davids en Johan Kaart in „Kermisgasten 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Maddalena, Vin- cenzo Bellini's groote liefde" met Martha Eg- gerth. Op het tooneel Schaefers Lilliputter- troupe 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Be ver wij k: Raadsvergadering. 7.15 u. VRIJDAG 27 MAART Bioscopen nieuw programma.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6