HET NIEUWE AVONDBLAD Een nieuw uitbreidingsplan voor de gemeente iJAARGANG NO. 122 VRIJDAG 27 MAART 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week lü ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal 1 20 lus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMSR COURANT. Alle aöonnés van dit Wad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers riin ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepublï- !;erden ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos "ver- Ad rrpi/nlcrpn van nntrcnn llan mnr Ad n^nnlr,.,^Jn *ekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen f 2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand> voet 00g: 250'" verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam- Goedkoopere service door concentrischen opbouw van de verschillende deelen der gemeente. Uitvoerige uiteenzetting van den directeur van Openbare Werken. Fvenais in zoovele andere groeiende ge- mppnten Is ook in de gemeente Velsen de JJe van het uitbreidingsplan een lijdensweg /pleest. Het zou te veel plaatsruimte vor deren om een verhaal te geven van dezen liidenswe0' die zeker een twintigtal jaren oud is Reeds vele jaren geleden kreeg de ge meente haar eerste uitbreidingsplan; het werd gevolgd door een tweede. Maar tot een goedkeuring kwam het niet, althans niet van een plan voor de geheele gemeente. D° tijden veranderen, zoo ook de inzichten m de eischen. En evenals zijn voorganger, milen de heer E. Brader kreeg de thans ca. 3 maanden geleden benoemde directeur van Onenbare Werken Ir. J. A. Verhoef van het Se°e van B. en W. de vereerende maar lang niet "gemakkelijke opdracht tot het maken van een uitbreidingsplan. "ir Verhoef kweet zich met ijver van zijn taak en thans reeds kan het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen ter openbare kennis brengen, dat „van heden af gedu rende vier weken, in uitvoerige kaarten uit- „ewerk'j, op de gemeentesecretarie (4e af- deeling) voor een ieder ter inzage zal zijn nedergelegd een ontwerp van het plan van uitbreiding voor de gemeente Velsen." Ir. Verhoef aan het woord. Ir, Verhoef vertelde ons omtrent zijn plan het volgende: In artikel 36 van de Woningwet wordt een gemeente met meer dan 10.000 zielen de ver plichting opgelegd een plan van uitbreiding vast te stellen, waarbij de bestemming van den in dat plan begrepen grond in „hoofd zaak" of in „onderdeelen" wordt aangewezen. Lid 4 van ditzelfde artikel geeft aan, dat de gemeenteraad kan bepalen, dat de vast stelling of de herziening van een plan van uitbreiding wordt voorbereid. Dit besluit vervalt, indien niet binnen één jaar na de dagteekening daarvan, het ontwerp van het plan ter inzage is gelegd. Zulk een besluit is door den Gemeenteraad van Velsen genomen in zijn vergadering van 9 April 1935 en het is nu mogen gelukken nog vóór den fatalen datum (9 April 1936) aan den eisch, gesteld in lid 4 van artikel 36 der Woningwet te kunnen voldoen. Bn zooals uit de openbare aankondiging in de dagbla den blijkt, wordt het plan vanaf den 26 Maart gedurende vier weken voor een ieder ter inzage gelegd. Het plan is in eerste instantie opgemaakt als plan „in hoofdzaak", terwijl daarbij verschillende gedeelten in nader uitgewerkte plannen, z.g. als „plan in onderdeelen" te vens ter algemeene kennis worden gebracht. Het ontwerp-plan in hoofdzaak is, met vol doening aan het bepaalde in artikel 15, lid 2a van het Woningbesluit, vervat in een kaart op een schaal van 1:25.000. Uit deze kaart blijkt, dat dit ontwerp-plan zich nagenoeg over de geheele gemeente uitstrekt. Slechts de bestaande bebouwde gedeelten, de haven complexen, de groote vaarwaters, de bestaan de begraafplaatsen en het gedeelte van de gemeente ten noorden van het Noordzeeka naal en de sluizen en ten westen van den spoorweg Velsen-Beverwijk gelegen, zijn buiten dit plan gehouden. Het blijkt dan, dat van het gemeentelijk oppervlak in totaal ter grootte van 4658, 21 ha ongeveer 3200 h.a. in de plannen in hoofdzaak en in onderdeelen zijn opgeno men. Van het gedeelte (dus ongeveer 1453 ba.), dat buiten het plan is gehouden, be- hooren ongeveer 388 h.a. tot de bebouwde deelen490 h.a. tot de havencomplexen en groote vaarwaters, terwijl het vaststellen van een uitbreidingsplan over een gebied van pl-m. 580 h.a. in verband met de werkzaam heden van de Streekplancommissie IJmond- •Noord tot latere tijden wordt uitgesteld. Ten einde de vraag te kunnen beantwoor- flen, waarom de weg tot vaststelling van een plan in hoofdzaak voor nagenoeg de geheele gemeente, met plannen in onderdeelen voor s-echts enkele gronden, is gevolgd, kan een algemeene beschouwing van stedebouwkun- fllgen aard en een bespreking van de plaat- sehjke omstandigheden van Velsen niet wor den gemist. We dienen daartoe wel even het woord "Uitbreidingsplan" onder de loupe te nemen. Te veel heerscht nog de meening, dat uit breidingsplannen dienen ter bevordering van, °°or enkele categorieën van inwoners ge- wenschte. „uitbreiding" der bebouwing. Dit moet stellig als onjuist worden aangemerkt. Een uitbreidingsplan dient (het wordt e Matste jaren weliswaar allerwege verno- ?en' ma.ar ook nu is een herhaling van dit ri TlIliet overbodig) ter „regeling" van e beb°uwing en dit kan dus zelfs met zich m«Je brengen een breidelen der bebouwing. k,e-?°.uden dan dus moeten spreken van een breidelingsplan. M de gemeenschap orde op haa-r zaken 3; w°rdt in het algemeen wel als juist rip u ^eveel echter achten velen die bij betr uEUwgr.ondexpl°itatirs (of -speculaties) tier t* zijn' zich in hun vrije concurren- J®0"? gedwarsboomd. Toch kan van een dat h t gsPlan sleets gezegd worden, ren velen- die hun verwachtingen basee- °p slecht, gefundeerde speculatiedroo- houdeVan onberaden stappen kan weer- In deze gemeente met haar, naar verhou ding van haar bevolkingsaantal, zeer groot oppervlak, worden de belangen der grond eigenaren, allen dooreen genomen, stellig niet aangetast, indien niet alle terreinen voor een betrekkelijk willekeurige dichte bebou wing worden aangewezen, maar slechts voor die bebouwing, die èn past in den geheelen concentrischen opbouw van de deelen dei- gemeente èn behoort bij het tegenwoordige karakter der onderhavige terreinen. Indien dus voldoende terreinen voor „toe komstige" uitbreiding in het plan zijn aan gegeven, deze bovendien tezamen met de be staande kernen in een logisch verband staan, dan dient er slechts voor gewaakt te worden, dat de terreinen, welke niet gere kend kunnen worden in de naaste toekomst te dienen voor een meer of minder dichte be bouwing (m.a.w.: welke rijp zijn voor bouw- exploitatie, binnen een te overzien tijdperk) niet zonder noodzaak aan hun tegenwoordige bestemming worden onttrokken. Ten einde dus aan de eischen, welke de Wo ningwet oplegt aan een uitbreidingsplan, to kunnen voldoen, is. ongeacht de terreinen welke, hetzij in hoofdzaak, hetzij in onder deelen, voor betrekkelijk intensieve bebou wing in aanmerking komen, overal bebou wing toegelaten (natuurlijk zonder daarbij aan de eischen, welke nader in de Bouw- en Woningverordening kunnen worden gesteld, afbreuk te doen), overeenkomende met het tegenwoordige karakter dier terreinen. Ook voor de gemeenschap (let wel, hier staat niet: de gemeente) is een „ordenend" uitbreidingsplan een waarborg tegen groote economische verliezen. Ten einde dit even te illustreeren. moge nog worden verwezen naar het hiernavol gend citaat uit een voordracht, gehouden door den heer R. H. P. J. Bloemers, burge meester van Arnhem, op i4 April 1928 op een gemeenschappelijke vergadering van het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw, de A. N. W. B. en de Vereeniging „Het Nederlandsche Wegencongres" „De bebouwing van een plaats moet zoo danig zijn dat gemeentebedrijven en diensten er zoo economisch mogelijk kunnen worden geëxploiteerd. Spreker illustreerde zijn bovenstaand be toog met een tweetal plannen, waarvan het eerste een kleine kom aangeeft met een vanaf die kom zich ongeveer 7 K.M. voort- zettenden intercommunalen verkeersweg, waarlangs een verspreide bebouwing, terwijl aan het einde daarvan het begin van een nieuwe kom-vorming plaats heeft gehad. De totale lengte van de wegen en straten op dit plan, waaraan vestiging plaats had, be draagt pl.m. 12 K.M. Op het tweede plan is de bebouwing van den intercommunalen verkeersweg achterwege gebleven, de tweede kom in verband daarmede niet ontstaan en de eerst kom uitgegroeid tot een concentri sche plaats met straten ter lengte van even eens pl.m. 12 K.M. en een goed geordende ligging van woonwijken, industrieterreinen, park, speelvelden, enz. Een nauwkeurige calculatie heeft uitgewe zen dat de aanleg van het buizennet van een gasfabriek voor het eerste plan (lintbebou wing) f 117 675, voor het tweede plan (con centrische bebouwing) f 74.225 zou bedragen terwijl het zielental bij concentrische be bouwing (met dezelfde totale lengte van straten en wegen) aanzienlijk grooter zal zijn, aangezien langs den intercommunalen weg in hoofdzaak een open bebouwing voor komt. De kosten voor den aanleg van het bui zennet van een drinkwaterleiding zouden voor de twee plannen respectievelijk f 117.145 en f 73.916 bedragen." Voor Velsen is bovendien van bijzonder actueel belang het volgende: „Ook in de rioleering, voor den afvoer van hemel- en afvalwater, is bij concentrische bebouwing be langrijk voordeeliger dan bij lintbe bouwing. In de concentrische plaats, over eenkomstig het tweede plan, zullen de aanvoerende riolen alle van kleine afmetingen kunnen zijn en zoodanig geprojecteerd kunnen wor den dat het moerriool op de econo misch gunstigste plaats wordt aan gebracht en relatief zeer kort kan zijn." Trouwens, ditzelfde geldt niet alleen de. laten we zeggen „zichtbare" technische voor zieningen; ook de „service", die elke ge meente haar inwoners dient te bieden, zal bij een verspreide bebouwing zeer veel kost baarder zijn, zelfs wel eens boven de finan- cieele draagkracht der gemeente kunnen uit gaan. Vele redenen hebben er toe geleid het ont werp-plan zoodanig in te richten, dat een ge ordende concentrische bebouwing rondom en uitgroeiende van de bestaande bebouwde ker nen uit tot stand kan komen. Men behoeft zich op dit oogenblik in het geheel niet de vraag te stellen, of in de verre toekomst, door een zeer voortschrijdende bebouwing, de natuurlijke begrenzing dezer centra zal verdwijnen. Im mers ook dan zullen, als winkel- en zakenwij ken, de bestaande kernen blijven bestaan. Grooter onheil immers wordt aangericht, zooals door de aanhalingen, hiervoor in groote lijnen is aangetoond, indien reeds nu, juist dóór vaststelling van een uitbreidingsplan, een „verspreide" of „wilde" bebouwing in de hand zou worden gëwerkt. Het verwezenlijken van een regelmatig groeiende concentrische be bouwing, dus het tegengaan van de zoozeer ongewenschte verspreide bebouwing, is dus daarom bij dit ontwerp-plan niet gezocht in het buiten het ontwerp-plan houden van groo te gedeelten der gemeente, maar in de eerste plaats door het ontwerpen van een plan in hoofdzaak en in de tweede plaats door het vaststellen van wei-overwogen „bebouwingsbe stemmingen" voor alle in het plan opgenomen terreinen. Bij de bepaling van deze bestemmingen is uitgegaan van de te verwachten toeneming van het bevolkingscijfer, een redelijke afbake ning van wat onder „toekomstige uitbreiding" (zie artikel 11, lid 1 en 3 van het Woningbe sluit) moet worden verstaan en de tegen woordige bestemming der gronden. Daar, zooals reeds hiervoren is medegedeeld, nagenoeg de geheele gemeente Velsen in het ontwerp-plan is opgenomen, zoo is allereerst een inzicht noodig in de ligging, het karakter en de bestaande structuur dezer gemeente. De gemeente Velsen is gelegen in een van de belangrijkste deelen van ons land. Zij vormt eensdeels den toegang (iJmuiden) tot een dei- grootste haven- en handelscentra van het vasteland van Europa (Amsterdam), zij bezit zeer groote industrieën .Hoogovens, cementfa briek, buizenfabriek, papierfabriek, P. E. N. centrale, enz.), heeft wellicht de kiem in zich voor een te ontwikkelen badplaatsleven, maar naast dit alles herbergt zij een overmatige hoe veelheid bijna ongerept natuurschoon, dat haar nog een niet geheel te overzien perspec tief biedt. Onder „ongerept natuurschoon" moet in dit verband dus verstaan worden een aantrekkelijke vrije natuur, die nog niet aan getast is door de „actieve" bouwgrondspecula tie. In tegenstelling met vele andere gemeenten met meer concentrisch gevormde bebouwde kom, is hier sprake van één gemeente, die de zes navolgende bebouwingscentra omvat: 1. het oude dorp Velsen met de randbebou- wing rondom het park „Velserbeek" 2. de haven- en visschersplaats IJmuiden, met het meer landwaarts gerichte IJmuiden (Oost); 3. Velsen ten noorden van het Noordzeeka naal (oude benaming Wijkeroog); 4. Driehuis; 5. Santpoort, noordelijk deel (het eigen lijke dorp) 6. Santpoort, zuidelijk deel (waaronder het oude Jan Gijzenvaart). Deze zes gedeelten, die administratief de f „Voor elk wat wils" zou de titel van onze stalenboeken kunnen zijn. Mogen wij ze U eens ter inzage sturen? Eerste Sehotensche Papierhandel H. M. BAKKER, CRONJéSTRAAT 135, HAARLEM-NOORD TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) UITBREIDINGSPLAN DER GEMEENTE VEL5EN PLAN IN HOOFDZAAK GEMEENTE haarlemmerlieoe EN iPAARNWOUDE gemeente Velsen vormen, hebben elk hun spe cifieke eigenschappen en vertoonen in groei en ontwikkeling een geheel eigen karakter. De terreinen, die voor een bebouwing (onge acht het tijdstip waarop zij zal aanvangen) in aanmerking komen, welke later èn door in tensiteit èn door ligging als een uitbreiding der bestaande bebouwde kommen kunnen wor den aangemerkt, zijn bijna alle op de bijgaan de teekening met een arceering aangegeven, d. w. z. dat hiervoor tevens zullen worden vastgesteld plannen in onderdeelen. Tevens zijn daarbij aangegeven bouwterrei nen met kruisarceering. Deze deelen zullen voorshands nog niet in onderdeelen worden uitgewerkt; echter wel zoodra daartoe, tenge volge van den uitbouw der kernen, behoefte ontstaat. Deze noodzakelijkheid kan dus ook ontstaan, doordat aan een bepaalde soort van bebouwing behoefte is. Het zal opvallen, dat slechts weinig terrein oppervlakte voor inrichtingen voor handel en industrie is aangewezen. Voor een deel is dit een gevolg van het feit dat voorzoover groot industrieën worden verwacht, deze zeer waar schijnlijk het best daarvoor geschikt terrein zullen kunnen vinden in dit gedeelte der ge meente, dat, in verband met de werkzaamhe den van de Streekplaneommissie IJmond- Noord, nog buiten dit ontwerp is gehouden. Ruime aanwijzing van terreinen voor deze bestemming in den polder met zijn voor fun deering zeer slechten grond, hoewel reeds vroeger overwogen, is als ondoelmatig verwor pen. Ten einde echter voor middelmatige in dustrieën, vooral in de omgeving der groot industrieën, vaarwaters en groote wegen, ge legenheid tot vestiging te scheppen, is aan de noordzijde van het Noordzeekanaal een terrein voor dir doel aangewezen. Aangezien het zich laat aanzien dat binnen afzienbaren tijd tot uitbreiding van de be staande begraafruimte in de gemeente zal moeten worden overgegaan, is in het plan in hoofdzaak een terrein aangewezen voor de stichting eener algemeene begraafplaats, op een plaats welke om hygiënische en aestheti- sche redenen bij uitstek voor dit doel geschikt is. terwijl een rustige ligging verzekerd is. Ter ontwikkeling van het badplaatsleven is de breeds strandstrook ten zuiden van de ha ven van IJmuiden in het plan in hoofdzaak be stemd voor doeleinden van openbaar nut, met de bedoeling deze strook voor algemeene re creatie vrij te houden. Slot volgt Het markten der loggers op Maandag. Zal de Visscherij-Centrale regelend optreden? Er is den laatsten tijd nog al het een en an der geschreven over het veelvuldig markten der loggers op Maandag, een gewoonte in het bijzonder van de Katwijksche loggers, waar door zeer ongewenschte markttoestanden ont staan. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, heeft de vischhandel hier ter plaatse en ook de Reedersvereeniging Vuurbaak te Katwijk aan Zee zich tot de Visscherij-Centrale ge wend tot verandering in dezen ongewenschten toestand. Naar wij thans vernemen, is de Visscherij Centrale de meening toegedaan, dat het in de toekomst mogelijk zal zijn, in deze aangele genheid regelend op te treden. Heel gemakkelijk zal dat niet zijn en voor- loopig lijkt het er veel op, dat het euvel eerder erger dan minder zal worden. Tot nu toe wa ren het in hoofdzaak de schippers-reeders, die het stelsel huldigden: visschen van Maandag op Maandag, maar nu vele handelaars zich op dezen toestand gaan instellen en zich zooveel mogelijk voor bepaalde vischsoorten des Maandags dekken, tengevolge waarvan deze vischsoorten Dinsdag of Woensdag minder gekocht worden en dus goedkooper zijn, zijn er loggerreeders, die overwegen, hun schepen ook des Maandags aan de markt te laten komen. Voor het visscherij bedrijf in het algemeen kan het als een nadeel worden geacht dat dooi de groote aanvoeren zooveel op voorhand wordt gekocht, want hierdoor komt de visch in mindere kwaliteit in den handel dan wan neer Dinsdags, Woensdags of Donderdags ge kocht werd wat men op die dagen noodig heeft. Zooals reeds gezegd:' gemakkelijk zal het niet zijn, om deze aangelegenheid door een regeling in goede banen te leiden. Een oplossing zou kunnen brengen een voorschrift, dat de loggers binnen 9 dagen niet binnen mochten komen. Maar een dergelijke beperking van de be- drijfsvrijheid zal ook de Visscherij-Centrale niet gemakkelijk doorgevoerd krijgen. Is er een bedrijf zoo rijk aan voetangels en klemmen als het visscherijbedrijf? WEER TRAWLERS OPGELEGD. Thans zijn ook opgelegd de Henriëtte Jacoba en de Raaf. EIGENAARDIGE MANIER VAN SCHULD INNING. Eenigen tijd geleden ruilde een inwoner van Haarlem de taxi-ondernemer P. H. J. zijn auto bij den IJmuidenaar H. W. in voor een ietwat beteren wagen, met bijbetaling van f 100. Van dit bedrag betaalde hij bij de ruil f 70. De resteerende f 30 zou hij later afdra gen. Doch H. W. wachtte tevergeefs op beta ling, hoewel hij volgens zijn zeggen daarop herhaaldelijk aandrong. Woensdagavond kwam bij J. een persoon die zich per taxi naar Bloemendaal wilde laten brengen.. J. cleed dit en wel met de auto in quaestie. Bij het station Bloemendaal vroeg de pas sagier of J. even wilde kijken of zijn koffers al waren aangekomen. J. deed ook dit, doch toen 1 hij terugkwam was zijn wagen verdwenen. De politie werd gewaarschuwd en deze stelde een onderzoek in. Hieruit bleek, dat de passagier I ien knecht van H. W. was. die moest zorgen dat of de f 30 of de auto bij W. belandden. De politie zet het onderzoek voort. De eet-meer-visch-propaganda Dit jaar tentoonstellingen in het Zuiden. Wij hebben eens geïnformeerd naar de plan nen van de propaganda-commissie ter bevor dering van het vischverbruik, welke commissie, zooais men weet, de iaatste jaren in verschil lende plaatsen van ons land vischtentoon- steliingen organiseerde. Naar ons werd medegedeeld, is het plan vrijwel vastgesteld; nog niet alle data der ten toonstellingen zijn vastgesteld maar reeds vrij spoedig zal de eerste gehouden worden, n.I. op 25 April in Roermond. Men heeft voor dit jaar het zuiden des lands tot arbeidsveld gekozen, want na Roermond volgen Kerkrade. Breda, Tilburg en 's-Hertogenbosch. Van deze ten toonstellingen zijn de data nog niet vastge steld. Behalve met de tentoonstellingen zal men propaganda maken met demonstraties op huishoudscholen of voor vereenigingen van huisvrouwen en andere vrouwen-organisaties. Er zal zooveel mogelijk reclame worden ge maakt. Zoo ligt het bijv. in de bedoeling tij dens de tentoonstellingen filmvertooningen te houden, waarvoor men de beschikking hoopt te krijgen over een goede propagandafilm. Wij vernamen nog, dat men over de resul taten der tot nu toe gehouden tentoonstellin gen tevreden is. Den vischhandel is gebleken, dat op de plaatsen, waar tot nu toe tentoon stellingen gehouden werden, de afzet geste gen is. In de samenstelling der commissie is eenige wijziging gekomen. Deze is thans samengesteld als volgt: T. IT. Meijering, voorzitter; F. P. Vermeulen, secretaris, G. Siewertsen, technisch verzorger der tentoonstellingen, A. Goldbohm, Jac. Groen Pzn,, Frater Smit, J. Carst, J. Kaan, G. I-Ieijkoop en H. J. Woudenberg, allen te IJmui den, Mevr. ScllolteHoek, den Haag, Th. «T. E. van Eüinkhuizen, den Haag, J. Schildmeijer, Amsterdam en A B. Brouwer, voorzitter der Visscherij Centrale, den Haag. HET CONCERT VAN EUPHONIE. Aan den vooravond van het zeer belang rijke concert, dat het Symphonie-orkest „Euphonie", onder leiding van dirigent Ma- rinus Adam, op Zaterdagavond in „Con cordia" te Velsen-N haren donateurs, der Vereeniging „Papyrus" en genoodigden aan biedt, willen we nog op het volgende de aan dacht vestigen. Het programma is geheel aan Weensche muziek gewijd. Als pièce de résistance zal ten gehoore worden gebracht de 40e Symphonie in G mol van Mozart. Andere dankbare or kestnummers zyn Lincke's Ouverture „Nakirrs Hochzeit" en Léhar's operette-muziek uit „Die Lustige Witwe". Het is het bestuur van „Euphonie" mogen gelukken, de zeer begaafde sopraanzangeres mevr. StruyckenVan den Adel te Den Haag leerlinge van de bekende zangeres Ankie van Wickevoort Crommelin, voor dit concert te engageeren. Ze zal met begeleiding, van het orkest ten gehoore brengen een Recitatief en Aria uit „Figaro's Hochzeit" van Mozart en de „Frühlingsstimmenwals" van Johann Strauss. Mevrouw Struycken—Van den Adel trad reeds verscheidene malen met de groot ste orkesten van ons land op en genoot steeds een uitstekende pers. Voor dezen avond zal ongetwijfeld veel belangstelling bestaan I.O.G.T. (Loge In Veilige Haven). Bovengenoemde organisatie belegde Woeits- dag j.l. een open zitting, welke zeer goed be zocht was. Na opening door de voorzitster mevr. Kon kelaar en gezamenlijk zingen speelde de heer R. Kof man op het orgel een Menuet van Hay dn en op de cello een Andante- van Mozart met orgelbegeleiding van mej. Groen. Spreker van dezen avond de heer Schmid uit Amsterdam, bracht met treffende voorbeelden de noodza kelijkheid van geheelonthouding naar voren, en wees zeer juist, de noodzakelijke aansluiting bij een drankbestrijders vereeniging aan. Voorts zette spreker het doel en streven der I.O.G.T. uiteen, met als grondbeginsel de al gemeene broederschapsgedachte. Hierna speelden de heer Kof man (orgel) en de heer v. d. Zee (piano) een Largo van Haydn, en voor cello en piano een aria van Stradella. Een heel jong drankbestrijdertje zegde erg leuk een tweetal versjes op welke zeer insloe gen bij de luisteraars. Na de pauze zorgde de heer v. d. Plas, bij gestaan door mevr. Zwart en den heer Glas Jr. voor een aardige voordracht en speelde de heer Kofman op de piano nog het bekende „In een kloostertuin" van Ketelbey. Hierna sloot de voorzitter deze zeer geslaag de vergadering welke een heel prettigen indruk heeft achtergelaten, zoowel door de redevoe ringen als door de muzikale opluistering. NEBID COMITé. Noodlijdende Nederlandsche Kinderen in Duitschland. Men schrijft ons: Korten tijd geleden stond in ons blad een uitvoerig artikel betreffende de noodlijdende kinderen van Nederlandsche ouders woon achtig in Duitschland. Vele toezeggingen mocht het Nebid-Comité ontvangen. Vast staat dat voor Kennemer- land met het transport van 2 April a.s. 3 kinderen meekomen, die gedurende tenmin ste 6 weken onderdak zullen vinden bij hun tijdelijke pleegouders. Ook verzocht het comité aan hen, die geen kind konden opnemen, een bijdrage, groot- of klein, te willen zenden. De correspondent voor Kennemerland was aangenaam verrast toen hij een dezer dagen in blanco envelop toegezonden kreeg een gift van f 4. De(n) onbekende(n) gever (of geefster) vriendelijk dank! Goed voorbeeld doet goed volgen! Het adres van den correspondent voor Ken nemerland is: J. L. Uitzinger, Julianakade 47 IJmuiden. Telef. 4241.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1