4220 HET NIEUWE AVONDBLAD VREESWIJ Ks tel. 4708 Een nieuw uitbreidingsplan voor de gemeente Velsen. 2 Ie JAARGANG No. 123 ZATERDAG 28 MAART 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeen© Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regeLs 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers rijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- eeerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- iekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van «en hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden v?.n man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen ènz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Vergadering Communistische Partij. r. Stenhuis en Paul de Groot spreken in „Thalia". In de groote zaal van Thalia heeft Donder dagavond een openbare vergadering van de Communistische Partij plaats gehad. Als spre kers traden op de heeren R. Stenhuis, oud voorzitter van het N.V.V. en P. de Groot uit Amsterdam. Voor deze vergadering was aan gekondigd als spreker de heer J. Schalker, die echter wegens ziekte verhinderd was. Alvorens een der sprekers het woord werd verleend kwam als declamator Martien Beversluis op het podium. Deze droeg voor de Troonrede zooals die door het proletariaat zou worden uitge sproken. Een daverend applaus barstte los bij het eindigen van deze voordracht. Hierna droeg de heer Beversluis voor; „De laatste instructie". Als eerste spreker trad op de heer P. de Groot. Deze begon te zeggen dat deze avond bedoeld was als een protest tegen den nieuwen oorlog. Een oorlog, die dreigend komt van de zijde der Duitsche en Hollandsche fascisten. Hiertoe sprak hij over het door Duitschland verbroken verdrag van Locarno. Duitschland wil Nederland in de besprekingen betrekken. Hoe staat de Communistische partij hier tegenover? Hier tegenover stelde spreker de uitspraken van Litwinov. Hoe staat de ar- beiderspolitiek tegenover deze gebeurtenissen? Nu de vrede aan een zijden draad hangt, moet men niet doen als de Sneevlietianen die zeg gen: aan den Volkenbond heeft men niets. De C.P.N. is het ook niet eens met de hou ding van de S.D.A.P. die den vrede verwacht van de groote mogendheden. De arbeiders klasse moet haar eigen Volkenbond opbouwen door de internationale verbroedering van alle arbeiders. Critiek oefent spr. uit op de S.D.A.P. die verhinderd heeft dat de internationale eenheid tot stand is gekomen. Eveneens oefende spr. critiek uit op de houding der re geering met het in dienst houden van infan terie en wielrijders. Deze daad, zeide spr. is op ticlizelf een alarmstoot. Spr. betreurde het dat de S.D.A.P. als arbeiderspartij hier niet tegen geprotesteerd heeft. De oorzaak van het onder de wapenen hou den van de militairen weet spr. aan het feit dat in ons leger te veel fascistische officieren de leiding hebben. Gaarne zou spr. gezien hebben dat de B.D.A.P. met de C.P.N, hier zou protesteeren. De S.D.A.P. is hiervoor niet meer op haar plaats, riep spreker niet. Naar aanleiding hier van wekte spr. de leden der S.D.A.P. op om te torgen dat op het Paaschcongres het tot een samenwerking komt met de C.P.N. zooals dit ln Frankrijk en Spanje het geval is. Hierna wijdde de heer de Groot eenige woor den aan de loonsverlaging in het visscherij - bedrijf. Indien de reeders door den toestand gedwongen worden zeide spr.: de loonen te moeten verlagen, wegens druk door het bank kapitaal dan moeten, de arbeiders iedere cent vermindering afwijzen. Het bankkapitaal kent geen crisis, verdient geld genoeg. Spr. toonde dit aan met eenige cijfers. Spreker waarschuwde ten slotte tegen de demagogie van de N.S B. en het bankkapitaal. Nadat de heer Beversluis eenige gedichten had voorgedragen, die eveneens met een luid applaus beloond werden, sprak de heer R. Stenhuis. Spreker wees allereerst op de groote onrust, waarin de wereld verkeert. Indertijd geloofde men dat het socialisme zou komen. Dit geloof Is niet bevestigd. Het socialisme is niet geko men zooals men verwachtte. Nu komen de bur gerlijke partijen en die kunnen het ook niet. Er is nog overal ellende. Waarom moet dit zoo blijven? De bourgeoisie heerscht nog en werkt het communisme en socialisme tegen. Fel be- critiseert spr. het economisch stelsel. Zooals de bourgeoisie dit in stand tracht te houden. Hoe handelt Colijn in dezen toestand? Hierbij besprak de heer Stenhuis de interpellatie ge houden door den Communist L. de Visser over steunvermindering en het antwoord hierop door Colijn gegeven, waarbij de S.D.A.P. aan de zijde van den minister-president stond. Spreker zeide: waar kapitaal genoeg is in Nederland, waarom neemt men hier niet van tot steun voor de minder bedeelden? De steun verlaging is de oorzaak, dat de loonen in de bedrijven naar beneden gaan. De arbeiders. Zoowel werkende als werkloozen, hebben te zorgen dat loon en steun op peil blijven en de arbeiders hebben te zorgen dat dit het on derwerp wordt van een politieke actie, waarin gezorgd moet worden, dat de regeering hierbij het onderspit moet delven. Vervolgens wees spr. naar Rusland, waar de communistische revolutie het werkelijke socialisme heeft op gebouwd. in Rusland gaat in alle geledingen alles vooruit, terwijl in kapitalistische landen alles achteruitgaat. Hier tegenover stelde spr. het gevaar van het Nat. Socialisme dat hij barba risme noemde. Dit is een sadisme in den erg- sten zin, zooals dit in Duitschland duidelijk tot uiting komt. Wat het Nat. socialisme in Duitschland heeft gebracht noemde spr. ellen dig. Voorts wees spr. op de slechte positie van den Italiaanschen arbeid. Vervolgens werd besproken wat de N.S.B. in Nederland wil. Na grondig onderzoek kan spre ker heden ten dage het program van de N.S.B. nog niet snappen. Met een opwekking om te zorgen dat de communistische fakkel de wereld zal verlich ten, eindigde deze zijn rede. Aan het einde dei- vergadering werden twee moties aangenomen, een tegen de gevangenhouding van partij ge- nooten in Wupperdal en een tegen de steun verlagingen. GEREFORMEERDE EVANGELISATIE. A.s Zondag spreekt in het Evangelisatie gebouw de heer Weimar, theologisch student w Amsterdam. TAXI ONDERNEMING Dag en Nacht disponibel zeeweg 175 (Adv. Ingez. Med.) Centrale voor Werkloozenzorg „Jong Holland snakt naar werk". WAT KUNT GIJ MISSEN? Men schrijft ons: Missen kunnen we tegenwoordig niets meer. 't Is loonsverlaging op loonsverlaging. De om zet van het bedrijf of den winkel loopt schrik barend achteruit. De rentevoet is gedaald, zelfs de richtprijs voor het graan wordt ver minderd. Neen. missen kunnen we eigenlijk niets meer. Vroeger toen we nog goed verdienden, konden we nog wel geven, maar nu is het uit. Mogen we u twee vragen doen? Had ge het voor vijf jaar mogelijk geacht, dat ge in staat zoudt zijn zonder schuld en met nog een be trekkelijke welvaart te leven als uw inkomen met 25 tot 40 pet. zou gedaald zijn? Natuur lijk zoudt ge dit met de grootst mogelijke stelligheid hebben ontkend. En toch is het. al ging het met moeite en zorg, gelukt om de .eindjes" aan elkaar te knoopen. Dat was de eerste vraag met uw antwoord er maar dadelijk bij. Onze tweede vraag is: Is uw positie, hoe moeilijk ook, nog niet verre te verkiezen bo ven die tienduizende jonge menschen. die in maanden en jaren niet hebben gewerkt en dus ook niets hebben verdiend? Elk dubbeltje, dat zij noodig hebben, moeten ze van anderen ontvangen. Aan deze jonge mannen willen we acht we ken werk geven. En derhalve gedurende acht weken eenig zakgeld voor hun werk. Want er wordt in de werkkampen, zooals we u reeds mededeelden, gewerkt. Loon wordt hun niet gegeven, maar het zak geld, dat ze ontvangen komt hun voor de arbeidsprestatie toe. Welk een zegen, dat wij, die werken en ook verdienen, ook al dreigt het water tot de lip pen te komen, mogen offeren voor die jeug dige arbeiders, die zoo lang zonder werk zijn. ..Geven" moet eigenlijk ons aller antwoord zijn op de vraag: „Wat kunt ge missen?". Het komt niet aan op kunnen, maar op willen. Gij wilt helpen en daarom kunt ge ook Onze collectanten voorzien van een bewijs, dat ze bevoegd zijn, komen u de volgende week opzoeken, nadat ze u vooraf nog een klein re- clamegeschriftje hebben gebracht. Hun komst is onze vraag: Geef van uw bezit, geef van uw armoede. Maar geef. Onze jongens zijn het waard, dat ge iets bijdraagt om hun nood te helpen lenigen. Onze collectanten hebben bonboekjes, waarin bonnetjes (die tevens bewijs van be taling zijn) van een gulden, een halve gul den, een kwartje en een stuiver. Voor iedere beurs is er de mogelijkheid om wat te ge ven. Stuur onze collectanten niet ledig henen. Het Comité bestaat uit de volgende dames en heeren: Ds. R. J. van der Meulen, Ds. J. W. Swaan, Mr. G. J. Biewinga-Gijmink, A. Krijger, H. J. Fidder, J. B. Oskamp. AUTOBOTSING. Donderdagavond j.l. heeft op den Ouden Schulpweg hoek Gildelaan een autobotsing plaats gehad tusschen een autobus der onder neming Naco, rijdende van Castrieum op IJmuiden en een vrachtauto van R. te Bever wijk. De autobus, komende uit de richting Bever wijk en op weg naar IJmuiden wilde om tijd te korten, daar de spooroverweg nabij Scheybeek gesloten was de route nemen over den Ouden Schulpweg. Uit de richting Gildelaan naderde een vrachtauto bestuurd door D. welke naar Be verwijk wilde. Met flinke vaart reden beide voertuigen tegen elkander op. Door den klap, die de botsing veroorzaakte kwamen velen toesnellen. Alle inzittenden ble ken ongedeerd te zijn gebleven. De materieele schade is echter zeer groot; zoowel de autobus als de vrachtauto waren ernstig beschadigd. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de IJmuider Apotheek op het Koningsplein. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de kcniende week. De apotheek Velsen-Noord. Wij kers traatweg 134 is morgen en in de vol gende week ook 's nachts geopend. NEUTRALE VOORBEREIDENDE SCHOLEN. Men schrijft ons: De bazar, die gehouden wordt voor de Neu trale Voorbereidende Scholen in de gemeente Velsen, begint op te schieten. De diverse in stanties zijn doorloopen. Eerste: Het schiet niet op, er komt niet veel in. Tweede: Het gaat al beter, we krijgen dage lijks meer er komen mooie dingen. De belang stelling begint te ontwaken. Derde: Wat valt het mee. De inzendingen worden hoe langer hoe meer en steeds mooier. Vierde: Als er nu maar druk bezoek wil komen. We hebben genoeg moois om te ver- koopen en de kas behoorlijk te stijven. Vijfde: Nu lijkt het wel, of de zaak pas gaa marcheeren. Allerlei artikelen worden ons nog gebracht. Als er nu maar bezoekers komen. En waarom zouden ze niet komen? Artikelen voor alle beurzen, voor welvoor ziene beurs, voor de smalle portemonnaie. Gebruiksartikelen en luxe-voorwerpen. En dan nog allerlei attracties, in een sfeer van gezelligheid. Wie thuis blijft, zal zich beklagen, als hij van vrienden en kennissen hoort spreken over den bazar in het Schooltje aan de Casem- brootstraat. De data zijn 2, 3 en 4 April. Concentratie der bebouwing bevordert het behoud van natuurschoon. Strook voor verkeersdoeleinden van de spoorlijn HaarlemVelsen naar den tunnel onder het Noordzeekanaal. (Slot). Ten einde eenig inzicht te verkrijgen in de grootte der voor bebouwing bestemde terrei nen, is in een staat opgenomen de bevol- kinigstoeneming over. de jaren 193>21936 en 19351936, de „inwendige uitbreiding" (d.w,z, stichting van woningen binnen de bebouw de gedeelten niet in het plan opgenomen omgerekend in aantallen inwoners), het mo gelijk aantal inwoners in de uitbreidingen in onderdeelen, het geschatte aantal inwoners in de uitbreidingen in hoofdzaak, voor zoo ver behoorenae tot de met kruisarceering aangegeven deelen. benevens de verhoudin gen van de oppervlakken der bebouwde ge deelten en van de uitbreidingen in onder deelen en tenslotte uit deze gegevens het be rekende aantal jaren, aangevende het tijd perk waarvoor dit plan alsdan voldoende zoude zijn, resp. met en zonder in de bouw terreinen met hoofdzaak bestemming. Volgens dezen staat bedroeg de toeneming der bevolking in de jaren 19321936: 2632 zielen, over 1935 en 1936 856 zielen; de in wendige uitbreiding is 388 h.a.. de uitbrei ding in onderdeelen 221.8 h.a.. de uitbreiding in hoofdzaak 77.8 h.a., de verhouding van de oppervlakte bebouwde kommen tot opper vlakte uitbreiding in onderdeelen 1.8 1. Het aantal jaren voldoende voor uitbreiding in onderdeelen is c.a. 35 en voor uitbreiding in onderdeelen met inbegrip van uitbreiding in hoofdzaak c.a. 45. Het komt wenschelijk voor bij dit cijfer materiaal tevens de aandacht te vestigen op het gemeenteblad van Velsen no. 4. d.d. 24 Januari 1936, inhoudende een staat omtrent de woningmarkt in deze gemeente. Hieruit blijkt, dat in de maand December 1935 864 woningen leeg stonden. Dit getal komt nagenoeg juist overeen met de woningbehoefte voor vier jaar, hetgeen nog te meer spreekt bij een nadere beschou wing der wekelijksche huurprijzen. De groot ste aantallen (nl. 96. 120 en 132) gelden voor woningen met wekelijksche huurprijzen var. resp. f 5, f 5.50 en f 6; dit zijn de normale huren voor burgerwoningen en kleine mid- denstarudswoningen. Opgemerkt dient te worden, dat geen dezer woningen ongeschikt voor bewoning is; zij geraken slechts leeg door de groote bijbouwingen van de laatste twee jaar. Ei* bevinden zich daaronder zelfs meerdere pas voltooide woningen. M.a.w. in de hierboven weergegeven staat zou het be rekende tijdperk globaal gezien met nog pl.m. 4 jaar kunnen worden verlengd. Ook het vraagstuk der verkeerswegen is op het plan van grooten invloed geweest. Tengevolge van de zeer bijzondere struc tuur der gemeente (groot oppervlak met zes verspreid liggende centra) kan hier geen nauwkeurig onderscheid gemaakt worden tusschen locale en interlocale wegen, m.a.w. tusschen verkeerswegen van verschillende orde. Op de schetsteekening ziet men verkeers wegen (en verkeersstrooken)die hoofdza kelijk het doorgaande verkeer zullen dienen en tevens wegen, die naast het locale ver keer ook het verkeer van elders naar deze gemeente zullen moeten opnemen. Genoemd worden in het bijzonder de verbindingsweg Amsterdam—-IJmuiden ten zuiden van het Noordzeekanaal, via het oude dorp Velsen. met de verbindingsstukken op de bestaande en eventueel later te ontwerpen groote ver keersader noord-zuid, en de verbindingsweg Haarlem—IJmuiden, welke een gelijk karak ter draagt. Deze weg (Hagelingerweg—Van den Vondellaan en verder) verschaft boven dien gelegenheid voor het locale verkeer en neemt de bebouwingscentra Driehuis en Santpoort in het verkeersnet op. In het bijzonder echter vraagt de in net plan opgenomen strook voor verkeersdoel einden de aandacht. Deze strook, welke ge reserveerd dient te worden ten einde elx blokkeeren van plannen van groote orde te vooTkomen, isopgenomen na overleg met den dienst van den Rijkswaterstaat en dient dan ook voor het scheppen van gelegenheid voor het nader projecteeren van hoofdver keerswegen van voor deze streek de hoogste orde. Het zijn voornamelijk de plannen van de verbinding van den noorde lijken en zuidelijken oever van het Noordzee kanaal. die hierop grooten invloed hebben uitgeoefend. t Naar uit het vorenstaande blijkt, is het- behoud van natuurschoon en het zooveel doenlijk partij trekken daarvan, het hoofd motief geweest voor het ontwerp-plan in hoofdzaak. Bij de uitwerking der plannen m onder deelen is echter deze stelling niet tot de uiterste consequenties aangehouden. Inte gendeel, juist door de concentratie der be bouwing, waardoor aan de wenschelijkheid tot behoud van het vele schoon, dat men nog binnen onze gemeentegrens kan vinden, kan worden voldaan, is dit karakter aan het plan kunnen worden gegeven. Deze concentratie breret dan met zich mede. dat de plannen in onderdeelen ge heel op een zakelijke basis zijn ontworpen. Geen overdreven pleinen, plantsoenen en kunstmatige parken zijn hierin geprojec teerd, waardoor de bouwnijverheid niet on- noodig op zware lasten behoeft te worden gesteld. De vorm der bouwblokken is zoo econo misch mogelijk gedaoht. terwijl kleinere plantsoentjes, groenstrooken en beplanting aan de wegen en straten een aantrekkelijk aanzien geven. De plannen, welke in onderdeelen zijn uit gewerkt, betreffen de volgende deelen: Plan A. Velsen ten noorden van het Noord zeekanaal; Plan B. IJmuiden; Plan C. Velsen ten zuiden van het Noord zeekanaal; Plan D. Driehuis; Plan E. Santpoort noordelijk deel; Plan F. Santpoort zuidelijk deel. De eerste 2 plans zijn geheel bestemd voor gesloten bebouwing, overeenkomende met de bestaande bebouwingen. Ook plan C biedt niet veel bijzonders, slechts is hierbij voor de gedeelten om het villapark „Velserbeek", die nog slechts weinig bebouwd zijn. een ietsje ruimere bebouwing geprojecteerd dan tot nu toe gevorderd werd. Plan D, Driehuis. Dit plan is behalve door de ontworpen verkeersstraat in het zuiden, geheel omringd door mooie buitenplaatsen, nl. „Schoonenberg", „Waterland" en „Bee- ckensteijn". De bestaande bebouwingswijze. welke tot nu toe. hoewel destijds wel door den Raad vastgesteld, doch door juridische redenen nummer goedgekeurd, is weder om in het plan opgenomen. Tevens is er voor gezorgd, door verruiming naar de bui tenkringen, een beteren overgang naar de buitenplaatsen te verkrijgen. Het Plan E, Santpoort noordelijk deel, ken merkt zioh vooral door een concentrischen opbouw, teneinde de zich hier zeer sterk voordoende verwilderde- en lintbebouwing in geordende groepeering der bouwblokken op te nemen. Er is naar gestreefd de woonstraten in noord-zuid richting te ontwerpen. Eentonig heid van de woonstraten is vermeden door het op ruime schaal ontwerpen van groen strooken, terwijl op daarvoor geschikte plaat sen plantsoenaanleg ontworpen is. In de kern van het bestaande dorp zijn bouwblokken bestemd voor gesloten bebou wing. onderverdeeld in woonwijken, wijken waarin winkels en wijken waarin kleine ver zorgende bedrijven mogen worden gevestigd. Daar Santpoort gedurende den laatsten tijd een bijzondere aantrekkelijkheid als woonplaats heeft gekregen, is in dit plan rekening gehouden met de vestiging van ver schillende bevolkingsgroepen. Vandaar dat, naast de verschillende vormen van gesloten bebouwing, als geleidelijk overgang naar de omringende natuur, half-open bebouwing, open en ruime bebouwing is ontworpen, een en ander in verband met het uitzicht op het aanwezige natuurschoon in „Duin en Kruid' berg", en om een passende aansluiting te kunnen verkrijgen aan de prachtige bebos sching van „Boschbeek" en de „Neethof". Het Plan F, Santpoort zuidelijk deel, draagt met uitzondering van een kleine kern van gesloten bebouwing, een zeer landelijk karakter en is grootendeels bestemd voor den bouw van villa's en landhuizen. De ont worpen wegen zijn daarmede dan ook geheel in overeenstemming. Ruime bebouwing is toegepast in het zui delijk deel van de „Neethof" in verband met het daar aanwezige natuurschoon. Voor het overige deel van de „Neethof" en voor de gronden nabij het „Burgemeester Rijkens- park", waar de bebossching zich meer tot ZATERDAG IN HET GIRAFFEHOK. Een „snapshot" in een Amerikaanschen dierentuin (IJ)muider (T)axi (O)ndememing Altijd Veilig - Altijd Vlug Zeer Voordeelig (Adv. Ingez. Med.) lager geboomte en struikgewas beperkt, is open bebouwing ontworpen. Het zuidelijk deel van het landgoed. „Spaarnberg" is in het plan opggnomen ten einde de mogelijkheid open te stellen voor den bouw van enkele groote villa's of land huizen. Om echter het prachtige landgoed niet geheel te versnipperen en het natuur schoon zooveel doenlijk te behouden is voor deze terreinen een ruime bebouwing voorge schreven. Door de bepaling, dat de grootte van het terrein per woning minstens Yz n.a. moet zijn, kan het hiervoren genoemde doel zooveel doenlijk worden bereikt. De bespreking van dit uitbreidingsplan kan hierbij gevoeglijk als beëindigd worden beschouwd; echter kan de ontwerper zich de gelegenheid niet laten ontglippen even het „Leitmotiv" dat hem bij voortduring tij dens zijn ontwerp-arbeid heeft bepaald, tot uitdrukking te brengen. Hij meent dit het eenvoudigst en ook het meest objectief te kunnen doen, door aanha ling van een gedeelte uit de reeds hiervoren genoemde rede van den burgemeester van Renkum. den heer J. J. Talsma: ..Wanneer de gemeenten, die maar al te veel als hun voor de hand liggende plicht hebben beschouwd, particulieren verkaveling en bouwexploitatie van buitenplaatsen en andere terreinen gemakkelijk te maken, van meet af strenge voorwaarden hadden ge steld. waardoor gegadigden een behoorlijke calculatie hadden kunnen maken van de kosten, welke de stichting van nieuwe men- schelijke nederzettingen naar goede regelen meebrengt, dan zou in meer dan één geval de exploitatie niet ter hand genomen, het na tuurschoon in stand gebleven en de parti culier. zoowel als de gemeenschap, boven dien voor stroppen bewaard zijn gebleven". Tot zoover de uiteenzetting van Ir. Ver hoef. Binnenkort hopen wij het plan aan een nadere beschouwing te onderwerpen. De kustvisscherij en de visscherij in het IJselmeer in Februari. Verminderde opbrengst in de Waddenzee. De afdeeling Visscherijien van het depar tement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede, omtrent de kustvisscherij cn de Visscherij in het IJselmeer, waarbij de tus schen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand Februari 1935. In de Lauwerzee en den Dollart en de Zuid- hollandsche stroomen en zeegaten werd de visscherij drukker in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee daarentegen minder druk uitgeoefend dan in Februari 1935. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart en de Zuidholland- sche stroamen en zeegaten waren beter, in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en het IJselmeer daaren tegen slechter dan in Februari van het vo rige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg nl. volgens voorloopige opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 30.874 (5.330) K.G. en f 694. (f 181), in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee 2.088,779 (2.925.627) K.G. en f 55,116 (f 128.474), in het IJselmeer 85.048 (130D05) K.G. en f 12,842 (f 18.334). in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten 285,621 (81.425) K.G. en f 12.360 (f 7.144). Uit Zeeland werden verzonden 941.759 (1,326.450) oesters ter waarde van f 39,050 (f 52.892) en 2,629.000 (3.230.400) K.G. mosselen ter waarde van f 52.547 (f 43.972). In het IJsselmeer werd zeer weinig bot ge vangen. De spieringvisscherij met sleepnetten leverde over het algemeen goede vangsten op. terwijl de gevangen spiering mooi van stuk was. Verder werd nog wat baars, blei, snoek baars en winde gevangen. In de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee waren de uitkom sten der haringvisscherij met alle soorten vischtuigen nog ongunstig, hetgeen ook het geval was met de botvisscherij. De vangsten der garnalenvisschers waren gering. Van de mosselperceelen werden ongeveer 300 balen afgevischt voor de Rotterdamsche markt. Op de natuurbanken werd hoofdzakelijk gevischt voor den export naar Engeland. De verzen ding bleef bij die in Februari 1935 ten achter. De visscherij op mosselen voor eendenvoeder werd door acht Wieringer motorvaartuigen voortgezet. De visscherij op wulken leverde een onbevredigend resultaat op. De visscherij op alikruiken was van weinig beteekenis. In de Lauwerzee leverde de garnalenvis- scherij in het laatst der maand betere resul taten op. Er was wat vraag naar consumptie garnalen. De vangsten der raamkuilvisscberij op haring waren nog niet groot. Voorts wer den nog enkele balen wulken gevischt. In den Dollart en de Eems werd niet ge- gevischt. In de Zuidhollandsche stroomen leverde de spieringsvisscherij met ankerkuilen en drijf netten over het algemeen geringe vangsten op. In het Goereesche gat werd in de eerste week' der maand met ankerkuilen veel zee- bloek gevangen. In het Goereesche gat konden weinig gar nalen worden gevangen. Meer naar buiten en Noordwaarts tot aan Umuiden werden door de groote motorvaartuigen betere vangsten gemaakt, doch de pellerijen lieten, door ge brek aan afzet slechts op zeer beperkte dagtaak visschen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1