HET NIEUWE AVONDBLAD 2le JAARGANG No. 124 MAANDAG 30 MAART 1935 IJMUIDEQ COURANT [abonnementen: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal f 120 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regeLs 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE AdVERTENTINOPGEGEVEN VOOR dit BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN in DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen *2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; /50GO.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vlsschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Pe Grand National. pe Dngelsohen hebben hun grootsten paarden ren-met-ihindernissen weer gehad. Die wordt e,j. jaar aan het slot van het steeplechase- seizoen op de buitengewoon moeilijke baan te Aintree bij Liverpool gehouden. De hin dernissen slooten. muren, heggen zijn er zoo hoog en breed dat men zich nauwelijks voorstellen hoe de paarden dit prestee- ren kunnen. Zij moeten eenige ronden loo- pen, hebben in totaal zeven kilometers af te je^en en dienen dus ettelijke sprongen te maken, Het parcours is zóo zwaar, da-t de meeste deelnemers het niet volbrengen, en van degenen die er in slagen zijn er gewoon lijk nog verscheidene éen of meermalen on derweg gevallen. Ditmaal bereikten 10 van de 35 paarden den finish, hetgeen voor de Grand National nog een heel gunstige ver houding is. Het zijn er ook wel eens 2 van de 25 geweest. Dat gebeurde natuurlijk in een geval waarin de baan door veel regen extra-zwaar geworden was. Een der favorieten, Aveniger, brak bij een val over Valentine's Brook, een der zwaarste hindernissen, den nek en een been. Het paard moest ter plaatse afgemaakt worden. Zulke ongelukken komen ieder jaar in de Grand National voor. en minder ernstige ongevallen ontbreken ook nooit. Vele paarden plegen min of meer ernstig gekwetst te worden. Het biijft wonderlijk dat men dit in Engeland, waar zoo buitengewoon veel voor dierenbe scherming gedaan wordt, blijft toelaten. De verklaring zou natuurlijk in de wed-koorts te zoeken zijn, maar daar komt men er niet mee. Er bestaan meer onbegrijpelijke toe standen. Zonder invloed van wedkoorts jaagt men in Engeland niet aleen vossen, maar zelfs herten met een menigte ruiters en hon den urenlang over velden en bosschen. cot ln hun dood. Anderzijds wordt door de Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (Koninklijke Vereeniging voor het voorkomen van Wreedheid jegens Dieren) een actie gevoerd zooals haast in geen ander land ter wereld voorkomt En in het algemeen heeft de Engelschman buitengewoon veel belangstelling en hart voor dieren. Het is b.v. alleszins merkwaardig als men in Engeland de telkens-herhaalde protesten waarneemt tegen de wijze waarop oude paarden, die naar België geëxporteerd worden en daar tor slachtbank gevoerd, bij het vervoer op het vasteland mishandeld worden, terwijl men zelf prachtige, edele renpaarden een gruwelijken dood laat ster ven door hen te dwingen tot prestaties die hun te machtig zijn. De mensch is een vat vol tegenstrijdigheden. Het blijkt hierbij op nieuw. De Grand National is ditmaal gewonnen door het paard „Reynoldstown", dat verleden jaar ook won. In de oude historie van Aintree Is dit de eerste maal dat een paard tweemaal in opeenvolgende jaren den Grand National won. Overigens had de berijder van Reynolds town, de heerrijder Walwyn, het geluk dit maal wel aan zijn zijde, want bij de laatste hindernis was hij drie lengten achter bij den zoon van Lord Mildmay, die het paard Davy Jones reed. Toen brak Davy Jones' teugel en het paard dat de overwinning voor het grij pen had liep in een bocht de baan uit en passeerde den finish in 't geheel niet. Twee de werd Ego, gereden door den heerrijder Llewellyn, op twaalf lengten en derde Bache lor Prince gereden door den beroepsjockey Fawcus. Het was dus wel een goede dag voor de amateur-rijders; ook nr. vier, Crown Prince, werd door een amateur gereden. Geluk speelt in de Grand National altijd een overheerschende rol, Veel paarden werpen hun berijders af, zwerven dan alleen door de haan, nemen zelfs hindernissen op hun een tje en brengen daarbij vaak weer bereden paarden ten val. Natuurlijk is de heele histo rie voor de rijders ook vrij gevaarlijk, en meermalen hebben er armen of beenen ge broken. Maar ditmaal zijn zij er blijkbaar allen goed afgekomen. Van de 300.000 toeschouwers op Aintree zullen er niet veel het winnende paard ge speeld hebben, juist omdat het verleden jaar ook gewonnen had. Maar die weinigen moe ten veel geld verdiend hebben, en alle 300.000 hebben hun hart kunnen ophalen aan sen satie. Ik moet bekennen dat ik, als dieren vriend, het een vrij barbaarsche sensatie blijf vinden. r. p. IJMUIDEN BUURTVEREENIGING DRIEHUIS. De vereeniging van bewoners der buurt schap Driehuis belegt a.s. Dinsdagavond 31 Maart een bijeenkomst voor de leden, waarin bekende wereldreistt, Dr. W. G. N. v. d. b>°cn. te Haarlem, een Iaz>»v ~-:l hn.v'en over "Soord-Afrika en de Roode ilee". Xe lezing zal verduidelijkt worden door lichtbeelden. Velser H. B. S.-vereeniging. Ir. Blankenberg over „Petroleum". Voor den laatsten lezingavond dien de Velser H.B.S. Vereeniging in dit seizoen j.l. Zater dag hield, bestond groote belangstelling. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer T. Rotmans, de bijeenkomst en heette de aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker Ir. Blankenberg, den directeur, Ir. J. A. Sprijt en den heer P. J. Bom. Ir. Blankenberg begon te vertellen, dat hij het een groot genoegen vond, dezen avond voor de vereeniging te mogen spreken. Hij zou dezen avond de petroleum-ontginning in onzen archipel behandelen en wel in het bij zonder die op Borneo, waar spreker eenige jaren gewerkt heeft. De heer Blankeberg schetste duidelijk de moeilijkheden, die er bij de petroleumwinning kunnen optreden, voor al van de zijde van de inlanders en hoe men deze moeilijkheden wist te overwinnen. Spr. week even van zijn onderwerp af en ver telde op zeer geestige wijze enkele bijzonder heden over de Dajakkers, de ons welbekende koppensnellers. Zeer interessant was het, toen de gouverneur-generaal een bezoek aan Balikpapan zou brengen, om eenige Dajakkers over te halen, naar deze plaats te komen. Op zijn onderwerp terugkomende, zeide spreker, dat wanneer eenmaal de olielagen aangeboord zijn, men groote buizen laat zak ken en met behulp van krachtige machines wordt de olie aan de oppervlakte gebracht. Bij dit werk treden dikwijls groote oliebran- den op, die een gevaar voor de omgeving op leveren. Aan de oppervlakte zijnde wordt de olie gezuiverd en is zij gereed voor de ver zending naar de kust. Dit geschiedt door kilo meters lange buizennetten van 't binnenland uit naar de groote tanks aan de havens. Als zij eenmaal in de tanks is opgeslagen, is het wachten op de verzending naar de plaats van bestemming. De voordracht werd verduidelijkt door prachtige lantaarnplaatjes. Spreker werd aan het einde van zijn causerie met een lang durig applaus beloond. De heer Rotmans overhandigde daarna den heer Blankenberg een fraai boekwerk en sloot na allen opgewekt te hebben 't volgend jaai' weer lid van de vereeniging te worden, daar dan de V. H. B. S. V. haar derde lustrum viert, den avond. Zij ten slotte nog medegedeeld, dat de feestavond, tot besluit van het seizoen, die oorspronkelijk vastgesteld was op Maandag 13 April wegens omstandigheden niet kan doorgaan. Visscherijnieuws in een notedop. Verkochte.traiolers. De stoomtrawler Gelria (ex Barandsz.) 190 ton bruto en 59 ton netto, gebouwd in 1899 te Selby is door de N.V. Zee- visscherij Mij. Gelria alhier overgedaan aan de Zeevisscherij Mij. „Knikker" alhier. Het schip is herdoopt in Knikker. De trawler Clyvia (ex-Catharina Duyvis ex- Potomac) 161 ton bruto en 64 ton netto, in 1894 gebouwd te Beverley is door de N.V. Visscherij Mij. „Clyvia" alhier verkocht aan de N.V. Zeevisscherij Mij. Alaska II. De traw ler is herdoopt in Sperwer. De motorlogger Dirk Job, 113 ton bruto en 62 ton netto, gebouwd in 1916 door G. v. d. Werff te Hoogezand. is door de N.V. Visscherij Mij. „Watergeus alhier verkocht aan J. Plug alhier. Detrawler is herdoopt in Verwachting. De stoomtrawler Dordrecht IJM. 52 is ver kocht aan de reederij C. Vrolijk Fzn. te Sche- veningen. Dit is de derde trawler, die den laat sten tijd van elders naar Scheveningen werd verkocht. Vischomzet in Oostende. Gedurende de week van 13 tot en met 19 Maart bedroeg de visch omzet in Oostende 1.541.220 fr. In de week van 20 tot en met 26 Maart was de omzet 1.542.875 franc. Naar zee. De Lnmburgia is weer in de vaart gebracht. Ook de Libra zal deze week uitvaren. Aanvoer natuurijs. Met het Zweedsche stoomschip Nadja is hier van Porsgrunn een lading Noorsch na tuurijs aangevoerd. IJzerverscheping. Het Noorsche stoomschip „Ek" is van Am sterdam bij het Hoogovenbedrijf aangekomen om een partij ijzer in te nemen, waarmede het schip inmiddels naar Oslo is vertrokken. Schoonmaakbeurt ondergaan. De zeesleepboot „Oceaan", welke de vorige week alhier van Terschelling binnenkwam, heeft in het Droogdok te Amsterdam een schoonmaakbeurt ondergaan en is gisteren weder naar Terschelling vertrokken. Kolenaanvoer. Het Nederlandsche stoomschip Schieland is van New Castle aangekomen met een lading steenkolen voor de Hoogovens. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 53 stoomschepen en 16 motorschepen, te zamen 69 schepen tegen 70 schepen in de week tevoren. Naar zee vertrokken 55 stoomschepen, 17 motorschepen en een zeesleepboot, tezamen 73 schepen tegen 71 schepen in de vooraf gaande week. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 142 schepen of één schip meer dan in de voorlaatste week. Opgelegde schepen. Zaterdag waren t? Rotterdam vijf schepen opgelegd, van welke drie onder buitenlandsche vlag. WANDGEDIERTE. RADICALE VERDELGING onder geheimh. en schriftelijke garantie. Zuiveringsonderneming „RADICAA L", GEN. CRONJéSTRAAT 135 Telef. 11657. (Adv. Ingez. Med.) Concert Symphonie-Orkest „Euphonie". Soliste: mevr. Struijckenv. d. Adel. Het gebouw Concordia der papierfabrieken is een der zeer weinige zalen in deze gemeen te, welke factoren bezit, die aldaar uitgevoer de muziek geheel tot haar recht doet komen. Zoo trof het symphonie-orkest Euphonie het Zaterdagavond, alhoewel Concordia beter be zet had kunnen zijn. Euphonie, dat zich voor deze uitvoering de medewerking verzekerd had van mevr. Struijckenvan den Adel uit den Haag, concerteerde onder auspicieën van de personeelsvereeniging Papyrus der papierfa brieken, waarvan de voorzitter, de heer C. Pels, met eenige woorden den avond inleidde. Het zwaartepunt der muziekrecenties is langzamerhand verlegd naar de wijze van reproductie, van uitvoering. Uiteraard heeft dit trouwens voor de uitvoerenden de meeste waarde. Wanneer we daarentegen het door Euphonie gebrachte naar het programma be- oordeelen, aan mag het wel het meest „ge- cachetteerde" van een geheele reeks van pro gramma's genoemd worden. Maar met het brengen alleen is men er nog niet. Wanneer men het aandurft het zoo open liggende werk van Mozart, in dit geval zijn 40ste symphonie in G-moll, te gaan uitvoe ren, dan moet dit toch gaan in het volle be sef van verantwoordelijkheid. Want een ieder, die het wel meent met Mozart en met Eupho nie zal toch onbevooroordeeld moeten erken nen, dat de uitvoering van Mozart's schepping veel van het cachet aan het programma weer ontnam. Hier was werkelijk te hoog gegrepen, omdat het werk zelfs nog niet eens technisch be heerscht werd. Er was een vergissing begaan; zoo zullen we het tenminste maar beschouwen. Maanden van zeker inspannenden arbeid had men aan lichter werk kunnen besteden. De ontbrekende fagot werd door de trom bone vervangen, zoodat we leelijke effecten te hooren kregen, vooral tezamen met klarinet. Het allegro motto was van den hoofdschotel wel het beste. Het andante wordt na de 15de maat ongelijk en rommelig; van de executan ten grijpen wanneer des, ges of ces genoteerd staat, er geregeld enkelen naast. Het koper heeft ditmaal zijn jour, of liever zijn soir, niet en begaat veel onwelluidende daden, v.n.l. in het trio van de menuet. Een eenvoudig maar bestudeerd klarinettrekje uit datzelfde trio draagt deze blazer fraai voor. In de finale worden de kruizen dikwijls ontweken met een élégance, welke er op duidt, dat veler partijen niet of slechts heel zelden thuis gestudeerd zijn. Enfin, laten we maar denken aan het vele mooie, goede en cultureele, dat het orkest dat als het wil zulke uitnemende uitvoeringen ge ven kan, ons reeds gebracht heeft en zeker nog brengen kan. Wanneer het weet wat te kiezen Directeur Marinus Adam gaf voor den aan vang van het werk een korte uiteenzetting be treffende den bouw van een symphonie in het algemeen. Het zou wellicht aanbeveling ver dienen zulks meer te doen. Het houdt o.i. de aandacht van het pu bliek sterker gespannen. Het optreden van mevr. Struijcken, leer linge van Ankie van WickevoortCrommelin, met recitativo en aria uit Figaro's Hochzeit was een verademing. Het publiek voelde dit zeker ook aan, want terecht werd zij twee maal teruggeroepen. Op haar optreden was zeker het wankele musiceeren in de symphonie van invloed, want we weten wel zeker, dat zij meer kan geven dan zij in Mozart deed. Technisch is haar stem, die in het middenregister zeer goed draagt, uit stekend ontwikkeld. Strauss' Frühlingsstimmenwals was uiterst correct van inzet door het orkest, dat ook Mo zart aandachtig begeleidde. In het gracieuse Strausswerk durfde de zangeres zich meer te uiten. Jammer, dat ze af en toe onzuiver into- f lieerde; haar voordracht mocht zeker hoogst muzikaal genoemd worden. De coloraturen slaagden uitstekend en met het meeste gemak zong zij de Frühling in. Haar optreden was ongetwijfeld het beste en daarmede het succes van den avond. Hartelijk applaus, welgemeende woorden van dank door voorzitter Brassinga en een tuil bloemen van deze nieuwe lente vielen haar ten deel. We mogen niet vergeten te memoreeren, dat het orkest zich in het begeleiden der zangeres van zijn beste zijde liet hooren en deze taak op bescheiden wijze uitvoerde. Met de ouverture Nakiri's Hochzeit kwam Euphonie in gemakkelijker bevaarbaar water. Voor Paul Lincke's vriendelijke muziek even als voor de meesleepende operettemelodieën van Frans Léhar's Vroolijk Weeuwtje bleek het publiek meer ontvankelijk. Zegt dit wel licht iets? Ja, zelfs heel veel. Abon entendeur Een goed verstaander trekt hieruit con clusies voor een komend programma. Hebben we de vorige maal den hoornist, evenals het koper in z'n geheel, pluimen op de resp. hoeden gestoken, ditmaal waren hun solotrekjes niet altijd even gelukkig en nemen we deze pluimen weer terug. De strijkers konden in Lincke uitstekend vol doen; vooral de eerste violengroep deed fraai werk. Ook mogen we niet vergeten het hout te noemen, waarin de hobo het haar toebedeelde, zij het nog wat aarzelend, niettemin veelbe lovend blies. De celli, aangevuld met den H. O. V.-man, gaven in dit voor hen zeker niet lichtere gen re, ook meer partij. De uitvoering van het Weeuwtje was na tuurlijk zeer op de concertzaal ingesteld; hoe wel we gaarne met meer élan en meer tempo b.v. het Maximlied gehoord zouden willen hebben, werd er uitnemend gemusiceerd. 't Paviljoenduet klonk mat. De Twee Ko ningskinderen, solo voor klarinet, was een fijn trekje voor het instrument. In de Ballsirenen- wals hoorden we weer eens Euphonie op volle sterkte. Zoo ook in het Viljalied, dat toch al tijd een der fraaiste gedeelten uit de rijke partituur blijft. Ook de Kolo en het Grisette- lied, tintelend van rhythme, waren even zooveel goede beurten voor de uitvoerenden, wier directeur voor deze uitstekende uitvoe- rinig van het programma-na-de-pauze extra bijval in ontvangst nemen mocht, zoodat met de Wienerwaldwals gesloten kon worden. W. JAARVERGADERING KINABU. De afdeeling Velsen van de Centrale Com missie voor uitzending van zwakke kinderen naar buiten, houdt Dinsdagavond 31 Maart haar jaarvergadering in het consultatie bureau der T. b. c.-vereeniging. De agenda vermeldt; jaarverslagen, besutursverkiezing, benoeming kascommissie enz. JAARVERGADERING COÖPERATIE „DE EENDRACHT". De jaarvergadering der Coöperatieve Ver- bruiks- en Productievereeniging „De Een dracht" zal plaats vinden op Donderdagavond 8 April a.s. in het R.-K. Vereenigingsgebouw aan den Wijkerstraatweg. De agend a vermeldt o.a. vaststelling dividend, bestuursverkiezing wegens periodie ke aftreding van de heeren J. Stark, voor zitter, L. Eckhard en J. Keuter, enz. Volgens het jaarverslag steeg de omzet van f 180.750.11 in 1934 tot f 184.838.81 in 1935. De winst bedroeg f 11.427.96. Het bestuur stelt de volgende dividenden voor: bakkerij 8%, krui denierswinkel 3 °/o, manufacturen 3 '7c, tegen resp. 9 '7c, 3' en 3 in 1934. De verbruikers-niet leden ontvangen 1 Vo dividend minder. MEJ. T. BLOM VERLAAT HET FRÖBELONDERWIJS. A.s. Dinsdagmiddag te half drie bestaat voor de ouders der leerlingen van de Kleuterschool in de Banjaertstraat gelegenheid .afscheid te nemen van Mej. T. Blom. die wegens huwelijk dit onderwijs gaat verlaten. Reeds vele jaren 3 mej. Blom aan deze school verbonden. BEKERWEDSTRIJD. Zaterdagmiddag speelde een elftal van de Chr. Jongemannen Vereeniging een beker wedstrijd od haar terrein in Rooswijk. tegen V. IJ. B. De beker kwam in het bezit van eerstge noemd elftal met een overwinning van 7—3. Een drijvend stembureau. 1 Aan boord van de „Caribia" stemden circa 1000 Rijksdagkiezers. Zondagmorgen kwam in de haven van. IJmuiden het m.s. Caribia van de H.A.P.A.G., op weg van Hamburg naar West-Indië. dat om een bijzondere reden aan den toeristen steiger vastmaakte, nX om ca. 1000 Duit- sche Rijksdagkiezers in te schepen, om deze „elegenheid te geven, buiten de territoriale zóne, dus op Duitsch grondgebied hun stem uit te brengen. Reeds vroeg was er een buitengewone drukte aan den havenkant, want de Duit- schers waren tamelijk vroeg gearriveerd, zoo vroeg zelfs, dat ze eenige uren moesten wach ten voordat het zoover was, dat ze konden worden ingescheept. En met deze inscheping ging ook nog heel wat tijd verloren, die ge kort werd door muziek van de scheepskapel. Te ongeveer half twee vertrok de Caribia naar zee, om na een afwezigheid van ruim vijf uur weer in de haven terug te keeren, zoodat de Hollandsche Duitschers wel waar voor hun geld (het zeereisje kostte 2) hebben gehad. Naar wij van een der leiders vernamen had de stemming een vlot verloop en door deze vlotte stemming en het gemeenschappelijk, met bier besproeide Eintopfessen kwam de stemming er in. Hetgeen bleek bij de binnen komst, toen de passagiers, ondanks den stroo menden regen, hun vroolijke Duitsche liedjes over de wateren deden schallen. Nadat de 1000 Duitschers, die hoofdzakelijk in Amsterdam woonachtig zijn, waren ont scheept, vervolgde de Caribia haar reis. Het zwembad aan het Tiberiusplein. Om uitbreiding van de heer.- nde typhus te voorkomen hebben de au tori' e.ten van Boekarest besloten alle dloopers en bedelaars een grondige waschbeurt te geven en hun bezittingen te desinfecteeren. Een onder militair toezicht staand „convooi" op weg naar het badhuis. Hoe komt men aan de dubbeltjes? Eén honderd en veertigduizend gulden kost de bouw van het zwembad, d.i. met den grond en andere kosten in totaal 1V2 ton. Hoe kan men in dezen crisistijd voor dit doel zulk een kapitaal bijelkaar krijgen, zal men vragen. De beantwoording van deze vraag is vrij eenvoudig: vertrouwen in de exploitatie mogelijkheid der te bouwen inrichting is in voldoende mate aanwezig om een groep kapi taalkrachtige personen, tot op zekeren hoogte belanghebbenden bij de stichting van dit soort inrichtingen, er toe te bewegen, een aanzienlijk deel van het benoodigde kapitaal te fourneer-en. Deze groep, die achter den architect staat, is zooals wij reeds hebben gemeld bereid 100.000 voor den bouw be schikbaar te stellen, mits het comité de mede werking van minstens 150 spaarders kan ga randeeren. De commissie der V.Z.V. is voornemens van de inrichting een N.V. te maken, n.l. de N.V. Bad- en Zweminrichting „Velserbad" waar van het maatschappelijk kapitaal is samen gesteld uit rentegevende aandeelen van 500. Dat er alleszins reden is om vertrouwen te stellen in de exploitatie-mogelijkheid, moge blijken uit het, volgende: men rekent, dat bij een jaarlijks aantal bezoeker van 90.000 de kosten gedekt kunnen worden. Welnu, waar de zweminrichting in den put van het Spui- kanaal in de vier zomermaanden door ruim 40.000 personen wordt bezocht, behoeft er geen twijfel aan te bestaan, dat het Velser bad. dat het geheele jaar geopend is en bo vendien een veel gunstiger ligging heeft, door minstens driemaal zooveel zwemmers en. zwemsters zal worden bezocht, ook al is het tarief in de te bouwen inrichting, wat het open bad betreft, iets hooger dan in de oude. In overeenstemming met de door de geld schieters gestelde voorwaarde, zullen spaar- obligaties, groot 300 worden uitgegeven- Deze obligaties kunnen worden voldaan in één storting, dan wel in 10 jaarlijksche stor tingen en onderverdeeld. «Spaarobligaties, ineens volgestort geven 3% rente, terwijl de houder (houdster) van een dergelijke obligatie 25reductie geniet op 't door hem (haar) of de door hem (haar) aan te wijzen persoon te nemen abonnement. Houders van spoorobligaties, gestort in jaarlijksche termijnen van 30 genieten 15% reductie tot dat 50% van de obligatie is vol gestort, 20% totdat 100% is volgestort en na volstorting 25%. Een volgestorte spaaröbli- gatie geeft dus 3% rente of 9 per jaar plus de reductie, ter waarde van 6 a ƒ7 bij een. genomen jaarabonnement. De tarieven. De voor de overdekte inrichting vastge stelde tarieven komen overeen met die van het zwembad te Alkmaar: 40 ets. voor vol wassenen, 25 ct. voor kinderen, terwijl op „populaire" uren het tarief 25 ets. bedraagt. Bovendien zullen abonnementen verkrijg baar zijn, waarvan de prijzen zijn voor heeren 27.50 per jaar, 17.50 per half jaar en f 10 per kwartaal, voor dames resp. 25, 15 en 9 en voor kinderen 20, 13 en 8, vooits abonnementen voor tweemaal pei week zwemmen voor heeren 20 per jaar, 12 per s half jaar en 7.50 per kwartaal, voor dames resp. 17.50. 11 en 7 en voor kinderen resp. 13.50, 7.50 en 4.50. Voor de open inrichting is nog geen tarief vast gesteld. Vermoedelijk zal hiervoor de prijs per bad 25 ct. bedragen, op „populaire" tijden 1 15 ct. i Vermeld dient nog te worden, dat er tijdens den bouw. ca. 6 maanden voor 50 a 60 arbei ders werk is. Er zullen alleen arbeiders uit deze gemeente worden aangenomen. Het vaste personeel zal uit ca. 14 personen be staan, dat des zomers met los personeel wordt uitgebreid. Een eere-comité, samengesteld uit vooraan staande inwoners uit Velsen, Beverwijk on Wijk aan Duin is inmiddels reeds samenge- Isteld; eere-voorzitter is burgemeester Kwint.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1