Zesdaagsche. DE GOUDEN BRUG. BEVERWIJK De overweg in den Aagtendijk. Van Zaterdag 11 April af onbewaakt. Van de zijde der Nederlandsche Spoorwe- werd ons officieel medegedeeld, dat de %vwe°" in den Aagtendijk van Zaterdag 11 Anril a.s., des middags te 12 uur. onbewaakt ^Voor' de laatste maal zal de wachter van Ln post, den overweg op dien dag nog nor den middagsneltrein afsluiten. Daarna 1 Beverwijk een tweeden onbewaakten Overweg bezitten. B. R. C. „KENNEMERLAND". Pe Rennersclub ..Kennemerland" heeft- v ndag een sprintrit gereden over 1 K.M. S onderdeel van de wintercompetitie. np uitslagen waren: A-klasse: 1 P. Braas, 3 Hoolwerf, 4 Bakker. B-klasse': 1 E. Tieleman, 2 Van Eek, 3 «pvzlng. 4 S. Koopman. junioren: 1 Molenaar, 2 P. Groen, 3 Westrate, 4 Engelhart. ne wintercompetitie wordt a.s. Zondag 5 April besloten met een rit over 60 K.M. nF DATUM VAN V.V.V.-FEESTWEEK GEWIJZIGD. Het bestuur van de V.V.V. heeft zich om chillende redenen genoodzaakt gezien de Sum van de feestweek-1936, die oorspronke lijk was vastgesteld van 3—10 September te ^nffee-tweek zal nu worden gehouden van y +ofc en met 23 Augustus. Een van de voor laagste redenen die tot dit besluit heeft Seid is dat de badplaatsen, in Augustus nog hpzet zijn en dat vooral van de zijde van auto mobilisten en motorrijders grootere deel neming' kan worden verwacht aan den Ster- tocht die op den eersten Zondag van de feest- week zal worden gehouden. poor deze wijziging zal ook de jaarlijksche harddraverij op de korte baan op een anderen datum moeten plaats vinden. Dank zij de medewerking van het bestuur der harddraverij-vereeniging zal de hard draverij op Donderdag 20 Augustus worden ^De^rspronkelijke datum van 10 September zal nu voor de harddraverij- vereeniging in IJmuiden worden bestemd. CHRISTELIJKE FRÖBELSCHOOL. Zeer groot was de belangstelling voor den ouderavond van de Christelijke Fröbelschool die in een der lokalen van het schoolgebouw werd gehouden. Ds. C. M. Krijger sprak een openingswoord, waarin hij bijzonderen dank bracht aan Mej. J. A. v. d. Giessen en haar assistente Mej. W. Bakker, voor haar arbeid. Spr. legde voorts den nadruk op de dringend gevoelde behoefte aan een speel- lokaal. Mej. J. A. v. d. Giessen hield vervolgens een inleiding over het onderwerp „Spreken en Zingen". In de pauze werden de ouders in de gelegenheid gesteld het werk der kleuters te bezichtigen. Met groote belangstelling werd van het vlecht-, plak- en boetseerwerk ken nis genomen. Nadat Mej. v. d. Giessen nog eenige vra gen had beantwoord sprak Ds. Krijger een dankwoord. De heer R. Paschier sloot den avond met gebed. JAARVERGADERING VAN DE CHR. METAALBEWERRERSBOND. In de Vrijdagavond gehouden jaarverga dering van den Ohr. Metaalbewerkers-bond heeft de heer Hordijk., de voorzitter van het hoofdbestuur een rede gehouden waarin hij den nadruk legde o.p de groote taak van de georganiseerde vakbeweging, in verband met ae steeds dreigende loonsverlagingen, waardoor de welvaart van den arbeidersstand voortdurend wordt bedreigd. Vooral de me taalindustrie heeft het hier zwaar te ver antwoorden en al zijn de vooruitzichten voor 1936 wel iets beter, toch blijft de toe stand penibel te achten. Het zal, aldus spr. de vraag zijn, of ons land de concurrentie tegen het buitenland, dat door de devaluatie een grooten voorsprong heeft, zal kunnen vol houden. Het eenige wapen daartegen is een krachtige organisatie, in dit geval speciaal de Chr. organisatie. De afdeeling Beverwijk mocht zich in het afgeloopen jaar in een bloeiend verenigings leven verheugen. Aan werkloozen-uitkeering was een bedrag van f 1444 uitgekeerd. De afgevaardigden van de afdeeling IJmui den van den Christelijken Besturenbond heb ben het afdeelingsbestuur gecomplimen teerd, De avond werd opgeluisterd door het koor Soli Deo Gloria, dat onder leiding van den heer Wiersma eenige zangnummers ten gehoore bracht. Vervolgens hebben eenige leden met groot succes een kluchtig tooneelstuk opgevoerd. De districtbestuurder, de heer A. Kooy, sprak vervolgens een woord van propaganda, waarin hij ook de vrouwen aanspoorde, de actie van den bond te steunen. Hij zette uiteen het verschil tusschen een neutrale en een Christelijke organisatie, daarbij wijzende op het verschil in opvatting in zake de verhouding van patroon tot werkman en de sociale wetgeving. Nadat nog eenige samenspraken waren gehouden en de avondzang was gezongen, heeft de eere-voorzitter van de afdeeling, de heer A. J. van der Ploeg, de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. PROPAGANDA VOOR DE BELANGEN VAN T. B. C.-PATIëNTEN. De plaatselijke afdeeling van de Vereeni ging tot bevordering der belangen van t.b.c.- patiënten in Nederland heeft Zaterdagavond in ..Odeon'' aan de Baanstraat een zeer goed geslaagde propaganda-feestavond gehouden. Geen plaats in de ruime zaal was onbezet ge bleven, toen de voorzitter de heer A. L. van Groningen een openingswoord sprak, waarin hij in het bijzonder de aanwezige leden van het hoofdbestuur en de medewerkenden aan het uit te voeren programma verwelkomde. Spr. verneugde zich in den toenemenden groei van de afdeeling en deelde mede, dat dezen avond twee boekwerken werden uit geloofd. resp. voor het 60ste lid en voor den 60sten donateur. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Lessing heeft daarna een propaganda- rede gehouden, waarin hij in de eerste plaats constateerde, dat de zorgelijke omstandig heden, waarin tallooze gezinnen verkeeren het gevaar van tuberculose dreigender dan ooit maken. Het is daarom de plicht van een ieder te heipen waar het. noodig is. Spr. her haalde het klemmende betoog, dat hij reeds eenige malen te Beverwijk heeft gehouden, een betoog, waarin hij nogmaals wees op de z.i. foutieve bezuinigingspolitiek van de re geering. die 15 pet. op den post tuberculose bestrijding meende te moeten korten, hoe wel de volksgezondheid, zoo nauw verbonden met de volkswelvaart, in de eerste plaats den grootst mogelijken steun noodig heeft. Honderden plaatsen in de sanatoria blijven onbezet, omdat er geen geld is voor de in derdaad kostbare verpleging. Van de 70.000 lijders aan de vreeselijke ziekte wachten ver- len op hulp. Maar dat wachten duurt te lang, voor velen zal de hulp toch al te laat komen. Vervolgens wees de heer Lessing op ae groote beteekenis van de nazorg, de arbeids- therapie, even noodzakelijk als de t.b.c.-be- strijding zelf. Slechts één vereeniging in Nederland be weegt zich op het terrein van de Nazorg, dat is de vereeniging voor -de behartiging van de belangen van t.b.c.-patiënten van alle rich tingen. 80 patiënten konden in het afgeloo pen jaar worden geholpen. Spr. richtte ten slotte een krachtige aansporing tot zijn ge hoor om te helpen in het 'belang van hen, die lijdend zijn. De avond werd verder op prettige wijze doorgebracht met zang en muziek. Het dubbel mannenkwartet „De Vereenig- de Zangers" zong onder leiding van den heer H. v. Dijk met groot succes een zestal com posities. De zang kwam in deze zaal zeer goed tot zijn recht en werd met veel aan dacht aangehoord. De heer J. H. Stiemens uit Genep heeft de zeer fraaie film vertoond over de Nazorg- verpleging in het sanatorium „Zonlicht Hei de" te Gennep. De resultaten van den arbeid dezer patiënten waren reeds te zien geweest in de pauze. De film werd van de noodige toelichting voorzien en genoot onverdeelde aandacht. De Kennemer Boys wisselden den geheelen avond het programma af met vroolijke mu ziek. De heer C. Smit liet zich als solist hoo- ren in de bekende „Prelude" van Rachma ninoff. Ook de heer Vel trad solistisch op in een compositie voor viool. Nadat de heer A. L. van Groningen de vergadering met woorden van dank had ge sloten, volgde een bal onder leiding van den heer Jac. Roos. R.-K. KIES VEREENIGING „RECHT EN PLICHT". De besturen van de R.-K. Kiesverenigin gen van Beverwijk en Wijk aan Duin zijn tot overeenstemming gekomen omtrent de sa menstelling van een kiessysteem en een nieuw huishoudelijk reglement, dat zal gei den voor de verkiezing van den gemeente raad. wanneer de fusie van de 'beide gemeen ten een feit zal zijn. Op Maandag 6 April zullen de leden van „Recht en Plicht" te Bevei'wijk over het nieuwe reglement beslissen. Voor de afdeeling Wijk aan Duin zal de vergadering nog nader worden vastgesteld. Eindloos snorren weer de bandjes En de massa, langs de randjes, Gaat weer aan heb spel te gast; Wentelende beenen stampen. In een atmosfeer van dampen. Die bij ware sport niet past. Beurtlings nemen zij hun ronden, Uit de wijdgesperde monden Van het opgezweept publiek, Klinken wilde rauwe kreten, Hijgend, gillend, afgebeten, Als een duivelsehe muziek. 't Is een warreling van wielen, Voortgestuwd als projectielen Door een krachtig beenenstel Tricots, glanzend en veelkleurig. Doen kaleidoscopisch fleurig In dit mallemolen spel. Voor een leek is 't niet te snappen, Al dat trappen, al maar trappen. Zes dagen en nachten lang; Kalm een tijdje, dan bij vlagen Heftig spierverlammend jagen. In een duizelenden gang. 'k Gunde elk altijd het zijne Op het punt van smaak, als 'k mijne Daarbij ook maar volgen kon; Wilt gij u daar gaan vermaken, Ik zal heusch uw keus niet laken, Ik hou buiten toch de zon. P. GASUS. door de fa. Nijman, dir. de heer Visser, Bree- straat. Beverwijk. De heer Bakker, voorzitter vaa het ouder comité. dankte tenslotte allen, die aan het welslagen van den bazar en verloting mede gewerkt hadden. In het bijzonder richtte hij zich hierbij tot mevrouw VerbeekOveröorp. penningmeesteresse van het comité, die geheel bealngeloos het leeuwenaandeel van het werk op zich genomen had. As dank hiervoor werd haar een prachtige hortensia aangeboden. SANTPOORT MAANDAG 30 MAART 1936 Dr. van Schelven in Djibouti. Roode-Kruis eenheden hebben het moeilijk. STARTAPPARAAT AANGEKOCHT. Het bestuur van de harddraverij-vereeni ging Beverwijk en omstreken, dat tijdens de harddraverij in 1935 voor de eerste maal op de korte baan het starten achter elastieke linten toepaste, heeft dezer dagen een eigen startapparaat aangekocht. Het nieuwe apparaat is gemaakt volgens het systeem van den heer Ockhorst. SOCIALE ZONDAG R.-K. VOLKSBOND. Gisteren heeft de plaatselijke afdeeling van den R.-K. Volksbond den laatsten So cialen Zondag in dit seizoen gehouden. Na de Hoogmis in de St. Agathakerk werd in het K.S.A.-gebouw een vergadering ge houden, waarin de heer Angenent een rede heeft gehouden over het onderwérp „Hoe de staat weer dienstbaar is te maken aan den mensch". Donderdaagvond houdt de afdeeling een ledenvergadering ter behandeling van den beschrijvingsbrief voor de te houden verga dering van den Centralen Raad. VACATURE BLIJFT BESTAAN. In verband met het vertrek van kapelaan v. d. Beek van de parochie van OaL. Vrouw van Goeden Raad is van den Bisschop van Haarlem de mededeeling ontvangen, dat in de ontstane vacature voorloopig niet kan worden voorzien. Pater Marcellinus zal in overleg met den bisschop en zijn overste in de parochie blijven assisteeren totdat de nieuw gewijde priesters de open gekomen plaatsen hebben aangevuld. CHRISTELIJKE VEREENIGING VOOR VACANTIEBEZIGHEDEN. In het Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijstraat werd Zaterdagavond onder groote belangstelling de trekking van de ver loting van de Chr. Vereeniging voor Vacantie- bezigheden gehouden. De van de bazar overgehouden artikelen gingen eerst op Amerikaansche wijze later met het rad van avontuur, grif van de hand. Om tien uur begin de trekking van de ver loting. De hoofdprijs, een Philips Radio Appa raat, Type 529U, seizoen 1935-1935 ter waarde van f 108, viel op no. 432. Andere hooge prij zen vielen op de nummers 811, 161, 488, 788, 731, 348. Het radiotoestel zal gratig geplaatst worden R.K. KIESVEREENIGING. De afd. „Santpoort II" van de R.K. Staats party hield haar jaarvergadering in café Klein Stationskoffiehuis". Op verzoek van het bestuur was aanwezig het raadslid J. Heereman voor het houden van een causerie over het onderwerp „welk belang heeft Santpoort bij het rioieeringsplan en weike voordeelen biedt het onzen werkloozen?" Voorzitter Mr. Tonino opende de vergade ring en verleende het woord aan den heer Van Beem. secretaris, voor het voorlezen van de notulen en het jaarverslag. Dit laatste vooral was keurig verzorgd en oogstte veel bijval. Des penningmeesters jaarverslag viel dit ook ten deel, dank zij 'n voordeelig saldo. De aftredende heeren Van Beem en Haver werden als bestuursleden herkozen; in de va catures Mevr. SombroekBalk en den heer Brits werden gekozen de heeren Philips en Babliosaki. De lezing van den heer Heeremans vond een aandachtig gehoor. Er volgde een vruchtbare gedachtenwisseling. Het bestuur bracht aan het einde van deze leerzame, druk bezochte bijeenkomst, den heer Heeremans hartelijk dank voor zijn cau serie over dit groote werk van de gemeente Velsen. HET VERTREK VAN PROF. DR. G. A. v. d. GERGH v. EYSINGA. In de godsdienstoefening van Zondagmor gen deelde Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysin- ga mede, dat hem bij missive van 24 Maart j.l. door het Provinciaal kerkbestuur van Noord- Holland het door hem aangevraagde ontslag was verleend met de bevoegdheid als predikant te mogen blijven optreden. In dit verband en naar aanleiding van het feit, dat in den ring Haarlem niet minder dan 5 vacatures waren, stelde spr. zich beschik baar om in de maanden Mei, Juni en Juli ver schillende keeren een predikbeurt te vervullen. AANRIJDING. Zaterdagavond werd een heer uit Haarlem op den hoek Hagelingerweg—Hoofdstraat door een auto aangereden. Doordat hij aanvanke lijk niet kon opstaan, vreesde men voor een gebroken beeen, doch na onderzoek bleek Dr. Mak, dat dit niet het geval was. Het verkeers slachtoffer werd per auto naar zijn woning vervoerd. Voornamelijk door de zware bombardementen. De Coloradorivier, gezien van de reusachtige Boulderdam, die thans voltooid is. Door dezen stuwdam is het mogelijk geworden een reusachtig gebied der Ver. Staten te bevloeien en drie staten van energie te voorzien. WIJK AAN ZEE RAADSVERGADERING. De gemeentera&d vergadert op Donderdag 2 April a.s. des avonds te half acht. De agenda vermeldt onderstaande punten van behandeling: 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot het goedkeuren van de rekening van het Burgerlijk Armbe stuur voor het dienstjaar 1933. 3. Voorstel van B. en W. tot intrekking van de bij raadsbesluit van den 28 Januari j.l. vastgestelde verordening betreffende het verleenen van toeslagen uit de gemeentekas op door min- of onvermogenden te betalen ziekenfondspremies en tot intrekking van het in verband met deze verordening genomen raadsbesluit tot het vaststellen van een sup- pletoire begrooting voor den gewonen dienst 1936. 4. Voorstel van B. en W. betreffende de bezoldiging van het gemeente-personeel. 5. Voorstel van B. en W. betreffende de overneming en overdracht van eenige strooken grond. 6. Voorstel van B. en W. tot het huren van eenige perceelen duingrond ten behoeve van de vuilnisbelt te Wijk aan Zee. 7. Voorstel van B. en W. tot het beschik baar stellen van gelden ten behoeve van de verstrekking van extra-hulp aan werkloozen over 1936. 8. Voorstel van B. en W. tot driejaarlijksche verrekening der gemeentelijke vergoeding, bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijs wet 1920, ten behoeve van de Bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs. 9. Voorstel van B. en W. betx-effende het teekenen van een voorschot op de gemeente lijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, ten behoeve van de Bij zondere scholen voor gewoon lager en uit gebreid lager onderwijs over 1936. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het toekennen van de ge meentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager onderwijswet 1920, ten behoeve van de Bij zondere scholen voor gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs over 1934. Dr Van Schelven heeft kort na zijn aan komst te Djiboeti in een onderhoud met den correspondent van Reuter het volgende ver teld: „U weet reeds, hoe wij in de omge ving van Kworam door bandieten zijn overvallen cn hoe ik bij die gelegen heid gewond ben. Ik keer thans naar Nederland terug, via Marseille, en zal binnenkort uit Djiboeti per s.s. „Athos" vertrekken. Mijn vrouw, die mij tegemoet reist, zal ik ontmoeten in Port Said". Dr. van Schelven, zoo deelt de cor respondent mede, heeft nog' medische hulp noodig, daar zijn wonden nog niet volkomen geheeld zijn. De Neder landsche aits gaf vervolgens een tref fende uiteenzetting van de moeilijk heden, waaronder de buitenlandsche Roode Kruis eenheden in Abessynië moeten werken, niet slechts wegens het klimaat en de bergen, de bosschen en de slechte wegen in dit land, maar voornamelijk wegens de voortdurende zware bombardementen door de Ita- liaansche luchtmacht, waardoor de leden van het Roode Kruis dekking moeten zoeken in kelders, hetgeen de eenige weg is om aan de vliegtuigen te ontkomen. „Een andere moeilijkheid voor de Roode Kruis eenheden is", aldus Dr. van Schelven, „dat zij niet in staat zijn ambulances naar het front te zenden, zoodat al de zwaar gewonde Abessyniërs zonder eenige hulp ster ven. Slechts diegenen die licht gewond zijn en in staat zijn om de reis van 20 dagen loopen te ondernemen naar Kworam, kunnen medische hulp van de Roode Kruis eenheden ontvangen. Echter is ook een gering aantal ernstig gewonden erin geslaagd dezen tocht van 20 dagen te maken, waar na zij door de artsen te Kworam zijn behandeld. Het Nederlandsche Roode Kruis be vindt zich nog steeds in Kworam en Dessie, alwaar de leider, Dr. Winckel en al de overige leden qcii goede ge zondheid genieten. Het Britsehe Roode Kruis, dat sterk geleden heeft, keert naar Addis Abeba terug om zich te reorganiseeren". Artsen van het Nederlandsche Roode Kruis weer in Dessie. Jhr. Van der Does binnenkort naar Nederland DEN HAAG, 28 Maart (A. N. P.) Het hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis ontving hedenochtend telegrafisch bericht van dr. Winckel, dat de heeren De Vries, Van der Does, Veeneklaas en Lampe Donderdag be houden zijn teruggekeerd in Dessie. In het hospitaal der Nederl. ambulance in Dessié wordt thans een honderdtal gewonden ver pleegd. Naar met den heer Van der Does was overeengekomen, keert deze dokter nu weldra naar Nederland terug. Prinses Juliana, die reeds in vorige jaren belangstelling voor tennis heeft getoond, heeft het plan opgevat, geregeld te gaan spelen, Hiervoor is een baan van de M.E.T.S. huurd. „Er is dus toch nog een goede voorzienig heiden God meent het toch goed met me, dat Hij me hierheen heeft geleid, naar uJa, hier moet het heerlijk zijnik wil heel graag nog wat blijven...." Al het andere gaat verloren in de kus, die hij, over stelpt door zijn gevoelens, op haar hand drukt De ontnuchtering komt, zoodra hij zich in zijn kamer heeft teruggetrokken en zijn rugzak ontwaart, welks armzalige inhoud zijn -geheele bezit op deze wereld uitmaakt. Daar mee wordt zijn burgei'lijk bestaan op zulke zwakke grondvesten geplaatst, dat het on voorwaardelijk ineen moet. storten. Vaixdaag of morgen. Misschien ook pas overmorgen. Maar in ieder geval is de duur van dit nieuwe leven, waaxwan hij zich reeds meester waande en over welks vlekkelooze reinheid hij zich reeds zoo opi-echt heeft verheugd, slechts een kwestie van tijd. Het blijft afhan kelijk vair het toeval, dat hem reeds zoo menigmaal parten heeft gespeeld. En weder om doemt het verleden voor hem op, drei gend en hoonend. Het jaagt hem op uit zijn zich veilig wanen en weigert hem de be scherming van de haven, die hem hier ge boden wox-dt. Met dit verleden heeft hij zijn recht op bescherming en veiligheid verspeeld. Hij mag niet blijven, hij moet weg, zoo spoe dig mogelijk. Twee dooden op den weg. Zaterdagavond is het 9-jarig zoontje van den landbouwer Schuurman te Heerlen onder de tram Heerlen-Heerlerbaan geraakt. Het knaapje werd ernstig gewond. Het is kort na aaxxkomst in het St. Joseph Ziekenhuis te Heerlen overleden. Zondagmorgen omstreeks elf uur wilde de 24-jarige wielrijder R. Veldman te Veendam eenige voor hem rijdende wielrijders inhalen. Hij zette daartoe een spurt in, doch op dit oogenblik kwam de pedaal van zijn rijwiel in aanraking met het wegdek, met het noodlot tig gevolg, dat V. viel en juist voor een motor fiets terecht kwam. De motorrijder J. uit Oude Pekela kon niet tijdig meer remmen en over reed V., die vrijwel op slag dood was. R.K. BOUWVAKARBEIDERS AANVAARDEN COLLECTIEF CONTRACT. In een buitengewone vergadering van den Ned. R.K. Bouwvakarbeidersbond waarin be sprekingen zijn gehouden over het voorge stelde nieuwe collectief contract voor de bouw bedrijven, is met 8800 tegen 2270 stemmen besloten het advies van het bondsbestuur, in houdende de nieuwe overeenkomst, te aan vaarden, aan te nemen. FEUILLETON ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden) 29) Niets van deze wisselende stemming ont gaat Renate's scherp observeerende blik. Zij meent de oorzaak te weten en zich geïnteres seerd voorover buigend, vraagt ze: „Achbent u dat?! U bent dus de man, die „Hoezoo?wat weet u van me? Heeft iemandvalt hij snel in de rede en op dit oogenblik toant zijn gelaat slechts angst en gejaagdheid. »Nu ja....", haast Renate zich hem gerust te stellen, „het is toch geen wonder, dat ik nw naam kende. Zoo afgezonderd woon ik nu toch niet, dat ik niet zou weten wat er in de wereld omgaat en eerst recht, wat er in mijn naaste omgeving gebeurt. U zult toch begrij pen, dat een en ander mij wel interesseert; dat kan toch niets beleedigends voor u hebben en ik zie heusch geen enkele reden waarom zich daarover zoudt opwinden". Zij spreekt opzettelijk meer en langzaam m hem gelegenheid te geven zich te her stellen. En inderdaad schijnen haar woorden hem te kalmeeren. Hoewel hij niet direct 'oe- grijpt, wat zij er mee bedoelt, voelt hij toch met eenige verlichting, dat het nadeeligs kan zijn, wat zij van hem weet ofmeent te weten. Zijn glimlach lijkt dan ook zeer na tuurlijk, als hij, voorzichtig laveerend op merkt: U moet het mij maar niet kwalijk nemen. Helaas gaan mijn zenuwen er nog wel eens met me vandoor. Misschien is dat begrijpelijk, als u bedenkt, datHij haperde even. Vriendelijk helpt Renate hem verder. „Natuurlijk, meneer von Berg". Duidelijk en goed verstaanbaar komt het van haar lip pen, dat „meneer von Berg" en niet „meneer Vonberg". En dat overrompelt den man vol komen. In een gevoel van toenemende on zekerheid, waartegen hij zich tevergeefs tracht te verzetten, weet hij zoo gauw geen antwoord. Maar de vrouw, die hem steeds meer de verpei'soonlijking van de goede, red dende engel toeschijnt, vervolgt argeloos en vol hartelijkheid „Zonder u persoonlijk te kennen, heeft uw lot mij toch geïnteresseerd. Ik lees door een en ander den laatsten tijd de krant zelfs veel trouwer dan ik ooit gedaan heb. Maar eerlijk gezegd, heb ik me u toch heel anders voorgesteld meneer von Berg". Daar is hij weer, die andere naam. die zij hem geeft. En bij haar laatste opmerking bloost Renate zelfs lichtelijk, maar haastig vervolgt ze: Eigenaai'dig, dat men zich zoo vaak een geheel verkeerde voorstelling van iemand maaktOok uw pianospel was een groote verrassing voor me. U moet weten, meneer von Berg, dat mijn groote liefde voor de mu ziek in zooverre een ongelukkige liefde is, dat ik in geen enkel onderdeel ervan uitblink, maar mij moet bepalen tot, zij het dan ook dankbaar, toehoorenDe vleugel, waar ik niet van kon scheiden, toen ik hierheen trok, is in dit huis voor het eerst be speeld Sylvester Vonberg is haar innerlijk wel zeer erkentelijk voor de gemakkelijke wijze, waar op zij het gesprek beheerscht. Pijnlijke mo menten weet zij met speelsche gratie te over bruggen en zoo blijft het onderhoud prettig en ongedwongeix. Alles wat zij zegt, is per soonlijk doorvoeld en blijft ver van het koele schema der vriendelijke conversatie. De klank van haar stem, zoowel als haar dictie streelen het oor van den musicus en zoo sterk is de invloed, welke daarvan uitgaat, dat de be teekenis van haar woorden af en toe niet eens tot hem doordringt. Hij luistert pas weer bewust, als zij zegt: en ik zou het dus werkelijk heel prettig vinden, als u voorloopig mijn gast zoudt willen blijven". Met deze woorden steekt zij hem haar hand toe. Hij ïxeemt deze aan als ware het een kost baar kleinood. Hij verlaat het vertrek, maar als hij de trap af snelt, hoort hij hoe de hond aanslaat. Dat doet hem aarzelen, doch slechts een oogenblik. Als hij echter snel de hall wil door gaan, treedt Therese hem in den weg. Bereid willig vraagt zij, wat meneer wenscht. Hij had toch slechts behoeven te bellen: het was toch niet noodig, dat hij zelf ïaaar beneden kwam De man voelt zich als een dief. die op hee- terdaad betrapt wordt. Hij zoekt naar een uitvlucht en het geluk is hem gunstig, als zijn oog op een krant valt, welke op een tafeltje in den hoek van de hall ligt. Snel grijpt hij er naar: „Ik wou maar even zien, wat er voor nieuws is", zegt hij en hij slaagt er daarbij werkelijk in een zzekere onbevangenheid aan den dag te leggen. „Het nieuws in dat blad is van verleden jaar", antwoordt Therese met een vx-oolijke tinteling in haar oogen en het schijnt haar werkelijk te gelukken er den gast te laten in- loopen. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5