HET NIEUWE AVONDBLAD De bouw van het zwembad aan het Tiberiusplein. 21e jAARGANG No- 125 DINSDAG 31 MAART 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week lü ets., per maand j cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AL 1R AD VERTENTIëN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regeLs 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTleN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Alle aüonnes van dit blad zijn, zooaia zij 14 dagen als zoodanig in de register? zijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen f2000.- bij algeheels invaliditeit: 600.- bij overlijden; ƒ400,- bij verlies van een hand, voet of oog: f 250.- bij verlies van een duim: 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. frankrijk en Duitschland. pe Duitschers hebben Zondag voor Hitler's nolitiek gestemd in een overweldigender meer derheid dan ooit tevoren. Bijna 99 pet. van de uitgebrachte stemmen is voor, slechts ruim een «reent tegen. Het was niet anders te ver wachten, het buitenland rekende tevoren op zoo'n uitslag en de waarde van het resultaat zal propagandistisch moeten dienen voor binnenlandsch gebruik. Waarom is de meerderheid ditmaal nog groo ts dan anders. Zeker niet omdat het Locarno- ct is geschonden, zeker wèl omdat Hitier concrete voorstellen voor vrede en toenade ring heeft gedaan. Duitschland heeft toena dering noodig, heeft consolidatie van den vre de noodig, moet leeningen sluiten, moet trach ten zijn export te vergrooten. Dat men dit al les m Duitschland beseft, in breede lagen van de bevolking zelfs, is geen wonder. De eerste stemming, die afgewacht moest worden eer er zaken konden worden gedaan, is dus nu achter den rug. De tweede volgt in den loop van de maand April. Dan moeten de Franschen een nieuwe Kamer van Afgevaar digden kiezen, waarbij een linksche overwin ning verwacht wordt. Als die verwachting- wordt bewaarheid zal de regeering-Sarraut, welker leiders tot het Centrum behooren, voor een ander bewind plaats moeten maken. Dat zal zijn nut hebben, want een nieuwe regee ring zal niet gebonden zijn aan de regeerings- verklaringen van de jongste weken, die men overigens met zekere reserve moet nemen om dat zij natuurlijk zwaar beïnvloed zijn door de gedachte aan de naderende verkiezingen. Er rust een zeer groote verantwoordelijk heid, de verantwoordelijkheid voor de toe komst van Europa, op de onderhandelaars die namens Frankrijk en Duitschland zullen op treden als de Fransche verkiezingen een maal achter den rug zullen zijn. Indien men zich beiderzijds alleen door motieven van nationalistisch eigenbelang zou laten be- heerschen zou er nog niet veel van te ver wachten zijn. Maar de hoop bestaat dat de invloed der andere mogendheden, vooral die der Engel - schen, ertoe zal leiden dat de vraagstukken in ruimer sfeer zullen behandeld worden. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Fiandin, die al heel wat water in zijn wijn heeft gedaan, heeft gisteren verklaard dat „Frankrijk blijft gelooven in de strikte na leving der verdragen, met dien verstande, dat zij door verzoening- en arbitrage aangepast moeten kunnen worden aan de wisselende om standigheden van het leven der volken". Dat is natuurlijk volkomen waar, en vooral in een tijd als deze. Men moet dus geen ver dragen „voor de eeuwigheid" meer sluiten, en zelfs niet op langen termijn, want de omstan digheden van het leven der volken wisselen uiterst snel. Is de door Hitier voorgestelde ter mijn van 25 jaar voor een „Nieuwe Locarno" ook niet veel te lang geraamd voor dezen tijd? Een verdrag dat zioh niet meer bij de om standigheden aansluit schijnt gevaar-lij ker aan geen verdrag. Het leidt tot schending der verdragsbepalingen, en daarmee tot crises die zeer gevaarlijk kunnen worden. En een sneller levenstempo met sneller wisselingen dan het huidige heeft Europa wel nimmer gekend. Het zou, na een of ander Nieuw Locarno tot stand gebracht te hebben, of misschien wel al reeds tijdens de onderhan delingen daarover, zich rijp kunnen gaan voelen voor een algemeen-Europeesche sa menwerking in den zin van Briand's Euro- peesche Federatie. In elk geval zou een overeenkomst op kor ten termijn, den datum van een herziening te voren vaststellend, meer met de eischen der werkelijkheid overeenkomen. En waarom zou den de Duitschers niet bereid zijn in deze rich ting te gaan? Hitier heeft nu tegenover zijn eigen volk de handen weer vrij. Hij zal zich dus ook kumien veroorloven, als het moment daarvoor komt, van zijn oorspronkelijke voorstellen af te wijken om tot overeenstemming te komen. Wie overeenstemming wil bereiken moet altijd van zijn oorspronkelijke voorstellen afwijken. R. P. IJMUIDEN RIJWIELDIEFSTALLEN. Een inwoner van IJmuiden-Oost heeft aan gifte gedaan van vermissing van zijn' rijwiel, ^t hij had geplaatst aan den Velser duinweg. Verder heeft een inwoner van Santpoort- aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel dat hij eenigen tijd onbeheerd op den open baren weg had laten staan. BALDADIGHEID. De politie heeft twee jongens van 16 en 17 jaar aangehouden, die een bewoond perceel 111 de Sirenestraat met een looper hadden geopend en daarna weer gesloten. Proces-verbaal is opgemaakt. Kerk en Vrede. Gisteravond heeft in de Christ. School Van Langeveldstraat een vergadering plaats ge had van „Kerk en Vrede" afd. Velsen. Voor deze vergadering was de belangstelling niet bijzonder groot, zoodat de vergadering in de bestuurskamer plaats had, waar men zich om den langen tafel groepeerde. Als spreker trad op Ds. M v. d. Voet uit Haarlem-Noord. Deze zeide, dat hij in hoofdzaak wilde spreken over de getuigenis die Kerk en Vrede wil uit dragen. Een getuigenis, die gebaseerd is op den in- nerlijken vrede en 't geloof des harten is voor debat onaantastbaar, maar niettemin wil spreker, aan het einde van zijn betoog gaar ne gelegenheid geven tot het stellen van vra gen. Spreker gaf in het kort weer, wat de ver- eeniging verstaat onder het woord „Kerk". Hieronder verstaat men de Kerk in alle scha keeringen en neemt men het zoo oecume nisch breed op, van daar dat Kerk en Vrede haar leden telt in iedere kerkelijke gezind heid. Spreker wilde eerst duidelijk weerge ven de omlijning van de getuigenis van Kerk en Vrede. Hiertoe bepaalde hij zich eerst in het kort bij het Joodsche volk van het oude testa ment en wees hij op de, volgens hem, on-, juiste opvatting van het oude testament, als zou dit den oorlog verheerlijken. Dit is, zeide spr., onjuist, omdat de Israëlieten nooit een krijgsvolk van eenige beteekenis zijn geweest. Vervolgens bracht spr. eenige Nieuw-Testa- mentische gedachten en uitspraken van Jezus naar voren. Hij erkende, dat Jezus nooit woordelijk den oorlog heeft verboden, maar Zijn Evangelie dat het menschdom als een zuurdeesem moet doorzuren, getuigde tegen oorlog. Aan de hand der geschiedenis, zeide sprkan men bewijzen, dat de eerste Chris tenen nooit aan krijgsdienst deden. De ge dachte van Augustinus won in de middel eeuwen meer en meer veld, dat Kerk en Staat bij elkander behoorden. Door den in vloed der pausen werd deze gedachte meer doorgedreven en geleerd, dat de kerk den staat moet beschermen. Vandaar de dubbele moraal, die zich nog sterk in de Kath. Kerk openbaart is: Vrede en men bewapent zich. Want de kerk is de behoeder van den staat. Zelfs Luther en Calvijn waren niet vrij van deze gedachte. Een uitzondering maakten, tijdens de reformatie, hierop de Doopsgezin de.# en Erasmus. Dezen hadden ten volle, zeide spr., het Evangelie begrepen. Evenzoo roemde spreker de, wat men noemt secten. Deze hebben moed om stelling te nemen, Hier in staan ze hooger dan de Volkskerk Met de toeneming van de cultuur en ver meerdering der menschheid is de kerk vas ter, dan voorheen het geval was, aan den staat gerr 5, waardoor de getuigenis voor den vrede ,erflauwd is. Bij de wisseling van de 19e en 20e Eieuw, noemde spreker deze getuigenis zelfs erg zwak. Dikwijls moet er een catastrofe komen om den mensch die hardleersch is te doen ontwaken. Kan dit, vroeg spr., misschien de oorzaak der geschiedenis van 1914 zijn ge weest? Het is nu de tijd dat de kerk zich be wust wordt van hare taak en niet langer hand- en spandiensten aan den staatgaat verleenen, waar het oorlogsgevaar dreigt of liederen te zingen die dit verheerlijken. De taak der kerk is: de getuigenis van Jezus uitdragen. Na 1914 is er ontwaking in de kerk geko men. spreker verheugde zich hierover, en is dankbaar r/it 't gloren van een nieuwen mor gen is aangebroken. Spreker toonde dit met bewijzen aan. Hij herinnerde hierbij aan de conferenties der wereld-kerk, die zich hebben uitgesproken tegen den oorlog. Hij is er van overtuigd, dat als de kerk zich in haar geheel uitspreekt voor den wereldvrede, deze er zijn zal. Aan het einde van zijn betoog sprak Ds. v. de Voet over de consequentie, die aan de getuigenis van Kerk en Vrede verbonden is. Na dit in 't kort te hebben besproken ein digde spr. door er op te wijzen dat men in deze Gode meer gehoorzaam moet zijn dan den menschen. Na nog enkele vregen te heb ben beantwoord werd de vergadering ge sloten. DE WERKLOOSHEID. J.l.Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekenden ingeschreven 544 bouwvakarbeiders, 364 metaalbewerkers, 56 kantoorbedienden, 39 huisbedienden (vrj, 42 houtbewerkers, 44 landarbeiders, 518 visschers, haven- en transportarbeiders, 754 losse- en fabrieksarbeiders. 352 in overige beroepen; verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 23 bouwvakarbeiders, 38 metaalbewerkers, 12 kantoorbedienden, 19 dagdienstboden, 8 fa brieksarbeidsters, 71 losse- en fabrieksarbei ders, 13 in overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2897. OM DEN IJMUIDER VOETBALBEKER. IJ.F.C.S.D.O. R.C.V.Enschedé D.W.S.IJmuider Boys Programma voor Zaterdag Boschduivels'D.W.S. IJmuider BoysS.D.O. IJ.F.C.Enschedé R.C.V. vrij. Het ranglijstje is: 1—5 4—9 3—2 gesp. gew. gel. verl pt v.—t. gem. S.D.O. 7 5 1 1 11 2814 1.57 D.W.S. 8 5 2 1 12 26—16 1.50 R.C.V. 8 4 1 3 9 40—29 1.13 TJmuider Boys 8 4 0 4 8 35—33 1.— Enschedé 6 2 1 3 5 31—23 0.83 IJJ.C. 8 2 1 5 5 26—36 0.63 Boschduivels 7 1 0 6 2 20—35 0.29 Woensdagmiddag 3 uur gaat de eerste paal in den grond. Vooraf een allegorische optocht, die wordt opgesteld op het Kennemerplein. Het blijkt thans, dat het bestuur van V. Z. V. in de dezer dagen gehouden persconferentie zeer voorzichtig is geweest. Want thans ver nemen wij, dat toen reeds de uitvoering der plannen voor 100 pet. vast stond. Er was echter een bijzondere reden voor het bestuur aanwe zig, om zich nog iet of wat gereserveerd te houden, welke gereserveerdheid wij thans, nu ons deze reden bekend is, moeten respecteeren. Nadat wij gisteren eenige bijzonderheden omtrent den financieelen opzet vermeldden verheugt het ons thans te kunnen mededee- len, dat reeds direct met den bouw zal worden begonnen, zulks met het doel, de „overdekte" direct na het open seizoen in gebruik te nemen. Deze voor alle Velsenaren zoo heuge lijke gebeurtenis, dit groote succes, met een verrassende snelheid be reikt, nadat het bestuur van V. Z. V. voor het verkrijgen van een overdekte zweminrichting een strijd van vele jaren heeft gevoerd, zal op een eenigs- zins feestelijke wijze worden gevierd. Aan de plechtigheid van de in hering van den eersten paal van de fun deering van het bassin der overdekte inrichting zal n.l. een allegorische optocht voorafgaan, die wordt opge steld op het Kennemerplein. Omtrent de samenstelling van dezen op tocht, die door den korten tijd van voorberei ding van bescheiden .omvang zal zijn, doch die dank zij de medewerking, die het bestuur van V. Z. V. van alle kanten mocht ontvangen een aantal fraaie groepen zal bevatten, kunnen wij het volgende mededeelen. De Harmonie Concordia, directeur de heer Ph. Vlessing, welke altijd bereid is, belangrijke feestelijke gebeurtenissen met vroolijke mu- zeik op te luisteren, gaat den optocht vooraf. Vóór het vertrek zal zij zich reeds doen hoo- ren. O.a. zal de Feestmarsch van Schotemeijer ten gehoore worden gebracht. Achter Concordia volgt de heer P. Borst, voorzitter van V. Z. V., geflankeerd door de heeren H. Rutgers en G. L. Vriend, samen vormende het dagelijksch bestuur van het stichtingscomité. De heer Borst torst een 'groO' te lauwerkrans, voorzien van breede linten in de kleuren van de gemeente Velsen. De einden dezer linten, die ongeveer 1 Meter lang zijn, worden opgehouden door de heeren Rutgers en Vriend. Dit als een hulde bedoeld symbool, houdt tevens in zich een symbool van de sa menwerking, die geleid heeft tot het behaalde succes. Onmiddellijk achter deze groep volgt „de ton", een symbolische voorstelling van het ka pitaal, dat de architect en zijn kapitaalkrach tige vrienden voor den bouw beschikbaar heb ben gesteld. Deze groep is met linten verbon den aan den heer Borst, waarin natuurlijk ook een symbool van samenwerking gezocht moet worden. De groep van „de ton" is zeer bescheiden. Twee jonge meisjes, beiden lid van de V. Z. V. dragen een met zilververf beschilderde ton, opgevuld met bloemen en versierd met linten. De volgende groep, „van huis uit" prozaïsch is bijzonder origineel. Zij bestaat uit een mal lejan, waarop de eerste paal is vastgebonden. Door een aardige versiering, zoowel van den paal als van de wielen van den mallejan, wordt dit toch een aardig geheel, dat nog aan trekkelijker wordt gemaakt, doordat een twaalftal adspirantjes van V. Z. V. de einden der linten vasthoudt, waarmede de paal is versierd. De mallejan wordt voortgetrokken door de bestuursleden van V. Z. V., met den heer Raadman aan het hoofd. Achter deze groep, die voorstelt het begin van het werk, komt een voorstelling van den arbeid en het resultaat: twee stoere metselaars dragen op een in een rood-wit-blauwe vlag gewikkelde plank een maquette van het hoofdgebouw. Naast deze groep marcheeren twee bazuinblazers, die tusschen de muziek van Concordia door bazuingeschal zullen doen hooren. Als sluitstuk van den optocht een stukje uit het zwemleven. Op een auto is een sprin- plank gebouwd, waarop een viertal dames heeft plaats genomen, als een demostratie van hetgeen voor leden van een zwemvereeniging op zwemgebied bereikbaar is. Het was de be doeling, dat deze dames in een modern bad- co9tuum gekleed zouden zijn, maar door het gure weer heeft men daarvan moeten afzien en heeft men een aardig antiek badcostuum hiervoor uitgezocht, zoodat dit 'n allegorisch- historisch nummer wordt. De optocht vertrekt te ca. 2 uur van het Kennemerplein. Langs Houtman straat, Wijk aan Zeeërweg, Velserduin- weg, Willemsbeekweg, Zeeweg en Lorentzstraat trekt de stoet naar het terrein aan het Tiberiusplein, waar de optocht ontbonden wordt. Hier geschiedt te ca. 3 uur de inheiïng, in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur van vertegenwoordigers van den K. N. Z. B. en den kring Haarlem van dien bond en tal van andere autoriteiten. Ook zullen aanwezig, zijn de heeren Haitsma en Mulder van Leeu worden, bouwers van het bassin en andere onderdeelen. Ongetwijfeld wordt de dag van morgen een dag, die met groote gouden letteren in het geschiedboek der V. Z. V. zal worden opge- teekend. PROPAGANDA-AVOND VAN „JULIANA". Op Donderdag 2 April a.s. houdt de Christ. Muziekvereeniging „Juliana" alhier in 't Ver- eenigingsgebouw aan de Kalverstraat een propaganda-avond, waarop o.m. zal worden herdacht het feit, dat de vereeniging op 12 Maart 1931 werd opgericht. In de vijf jaren van haar bestaan heeft „Juliana" zich vele vrienden weten te maken. Hare medewerking bij de Oranjefeesten en de landavonden van de Geref. Jeugdcentrale. werd op hoogen prijs gesteld. Haar concerten en andere avonden werden door velen ge waardeerd, hetgeen o.m. blijken kan uit het stijgend aantal begunstigers. De financieele zorgen waarin „Juliana" verkeert wie verkeert er tegenwoordig niet m? zijn oorzaak, dat aan een feestelijke herdenking niet kan worden gedacht. Dit neemt niet weg. dat een achteloos voorbij gaan van het feit zeker in den kring der sup porters misnoegen wekken zou. Dat men in de vijf jaar die sedert de op richting verliepen, onder leiding van den heer P. D. Klerk ook muzikaal wat heeft weten te bereiken, hebben buiten de eerder genoem de concerten ook de concours-successen o.a. van den Helder en Alkmaar bewezen. Thans bereidt men zich voor voor den wed strijd op Hemelvaartsdag a.s, op Texel te houden. Op den „bonte avond" zal het „Juliana" zeker niet aan belangstelling ontbreken, te meer daar, behalve de dirigent, enkele leden hun eerste lustrum vieren. Een fi\..„.li u_ -seiie. stad Harrar, die hevig door de ItaLaansche vliegtuigen gebombardeerd werd en grootendeels in vlammen schijnt te zijn opgegaan. Visscherijnieuws in een notedop. Steur aangebracht. De Amsterdam bracht een mooie steur aan, die 60 KG. woog. Het vischje bracht ongeveer f 40 op. Geen makreeltijd. Tengevolge van het suc ces van de Eendracht met haar laatste m'a- kreelreis op de Westkust, is een vijftai booten, ook al in verband met de slechte resultaten der visscherij op de Noordzee, het voorbeeld van de Eendracht gaan volgen en is ook ..om makreel" gegaan. Dat de markt thans geen makreel kan gebruiken is gisteren gebleken, toen de Alkmaar en de Utrecht elk met ruim 1000 manden makreel binnen waren. De ma kreel bracht gemiddeld slechts f 1.50 per 50 K.G. op. De besommingen dezer booten waren dan ook zeer teleurstellend n.l. resp. f 1700 en f 1500. Het Deensche contingent voor April. Naar wij vernemen is, doordat de Deensche kotters in de maand Maart al op voorschot van hun contingent voor April hebben aangevoerd voor de maand April nog slechts een contingent van 700 kisten beschikbaar. Geen kabeljauw meer in de Moray Firth. De visscherij in de Moray Firth heeft dit jaar enorm veel kabeljauw opgeleverd. De trawler die het laatst, zijn geluk in deze baai beproef de, de Bioemendaal, kwam echter met een schrale vangst terug, daar de kabeljauw weer was weggetrokken. Waarheen? Weinig trawlers binnen. Gisteren was het zeer goed merkbaar, dat een groot aantal trawlers is opgelegd. Er waren n.l. siechts vijf booten binnen. Deze week zullen er wel weinig schepen aan de markt komen. VEREENIGING „RIJPERE JEUGD". De vereeniging tot Behartiging van de Be langen der „Rijpere Jeugd'' houdt heden avond een algemeene ledenvergadering in de bovenzaal Oranjestraat 2a. Nadat de agenda is afgehandeld zal de heer R. yerbeek, hoofd van den administratieven en économischen dienst aan het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort een causerie met lichtbeelden houden over „Handenarbeid als opvoedkundig element, ook in de moderne krankzinnigenverpleging. OUDERAVOND SCHOOL J. Op den ouderavond van school J. hield de heer G. v. Hees uit Haarlem na een korte inleiding van den heer K. Faber een lezing over: „De Klop op de Schooldeur". De heer Van Hees zeide o.m. dat niet alleen op de maatschappelijke deur, doch ook op die van de school, de klop van den nieuwen tijd gehoord wordt. In de vorige eeuw kon een streven naar meer kennis geconstateerd worden, zulks als gevolg van het feit, dat men tenvolle van de waarheid van „Kennis is macht" overtuigd was. Men behoeft, aldus spr., niet scherpzinnig te zijn, om tot de conclusie te komen, dat het met het najagen van deze gedachte spaak is geloopen. Prof. Huizinga vroeg zich in dit verband in zijn jongste werk af, of we niet te veel of iets verkeerds van ons volksonder wijs hadden gemaakt. „Kennis is macht", is niet 'meer „het één en al". Dat is een klop op de schooldeur. Het constateeren van dezen klop en het vinden van een geneesmiddel gaat echter niet gelijk Een tweede klop is die van het „stil lezen". Wanneer de school zal zijn een voorbereiding van het leven, dan is de vraag, of de vele tijd aan „hardop lezen" besteed wel in alle opzichten goed besteed is. Want eiseht het leven, een enkele uitzonde ring daargelaten, wel dat we deze kunst zoo goed verstaan? Bovendien heeft hardop lezen nog dit nadeel, dat de vlugge leerling zich vaak zal vervelen en de langzame het niet kan bijhouden. Deze „klop op de schooldeur" is al ver staan. Er zijn reeds een paar boekjes op dit gebied verschenen en men kan er van ver zekerd zijn, dat velen nog hun gedachten over dit door dr. Nieuwenhuis aangesneden onder werp zullen laten gaan. De laatste „klop op de schooldeur", welken spr. wil behandelen, is de vraag of je op de openbare school bijbelsche geschiedenis mag vertellen. Spr. weet wel, dat velen er aan de hand van in leeslessen voorkomende uit drukkingen als Marcus 13 „gedeeld" door 4 Marcus 13:4), de Barmhartige Samaritaan enz., iets aan doen, maar de klop is: „Zou er niet meer te bereiken zijn?" Door verschillende vereenigingen is dit on derwerp reeds aanhangig gemaakt en als spr. het hier gememoreerd heeft, dan is het mede hierom, dat hij hoopt, dat de aanwezige ouders er hun gedachten over zullen laten gaan. Het hoofd der school de heer K. Faber. leid de hierop het onderwerp „Floralia" in. Spr. zeide, dat het hem in IJmuiden was opgevallen, dat de kinderen wel goed voor dieren waren, doch vaak heta mooie planten leven te weinig ontzagen en er te weinig eer bied voor toonden. In de klassen deed het personeel natuur lijk alles om hierin verandering te brengen, doch spr. was van meening. dat alle middelen moeten worden aangegrepen, die aan dit doel kunnen medewerken en daarom stelde hij den ouders voor den kinderen in de gelegenheid te stellen kleine, op school beschikbaar ge- I stelde stekplantjes te koopen. De bedoeling was dan, dat de meisjes en jongens thuis deze plantjes zouden opkweeken. In den na zomer zou er dan een tentoonstelling worden georganiseerd en voor de beste „kweekers" sters) prijsjes worden beschikbaar gesteld. Geen der ouders verklaarde zich er tegen, zoodat op School J het floraliawerk ter hand zal worden genomen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1