Touringcar-zaken voor Ced. Staten. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT De Avonturen van Dr. Mol. CREME D T Y S D A G 31 St 'ASRT 1936 Bezwaren tegen aanvragen voor uit gebreide vergunningen behandeld. Ter Provinciale Griffie zijn Maandag door de autobus-commissie uit Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, onder voorzitter schap van mr. J. E. Bomans, eenige aanvra gen voor vergunningen voor uitstapjes en rondritten met touring-cars behandeld; welke vergunningen tegenwoordig evenals die voor gewone concessies van Ged. Staten moeten worden verkregen. Het waren uitgebreide.aanvragen, die de N.V. Lissone, Amsterdam en N.V. Lindeman, Den Haag, de N.V. Cebuto te Amsterdam en de N.V, Waco te Hoorn hadden. Het alphabet was haast niet groot genoeg om alle onder- deelen er van aan te duiden, zooals mr. Bo mans opmerkte. Aangezien de drie aanvragen gelijk van karakter waren (het betrof vergunningen voor reizen van Amsterdam. Den" Haag en eenige andere plaatsen uit naar tallooze steden, plaatsen en streken in het binnen land en ook in het buitenland, tot in Hon garije) stelde hij voor de aanvragen in hun geheel te behandelen. Met nadruk wees hij op de uitspraak van den hoofdingenieur directeur van den Prov, Waterstaat, dat voor zoover het derde klas-wegen betreft er een zekere breedtegrens en een maximum-wiel- druk van 2400 KG. bestaan terwijl de ritten slechts van 1 April tot 31 September mogen worden gemaakt. Naar mr. Bomans meedeelde was van de zijde der Noord- en Zuid-Hollandsehe Tram weg Maatschappij bezwaar gemaakt tegen alle drie de aanvragen, door de Nederland- sche Spoorwegen tegen die der N.V. Cebuto en der N.V. Waco. Eerst werd behandeld de aanvraag van Lissone en Lindeman. De N.Z.H.T.M. had be zwaar gemaakt tegen het verleenen van ver gunningen voor tochten van Den Haag naar Bloemendaal, Volendam en Marken en van Amsterdam naar Scheveningen en de bollen velden etc. op grond van de reeds goedkoope tochten per tram. De onderneming van Hees en van Wijn gaarden, die de autobuslijn Amsterdam Breukelen exploiteert had bezwaar tegen de aanvrage voor vaste toerritten van de hoofd stad naar het kasteel Nijenrode. Haar dienst voorziet reeds in de heele behoefte, kan worden uitgebreid en eindigt dicht bij het kasteel. Een der firmanten, die het bezwaar toelichtte, vond het reeds onbillijk dat Lis sone op den Dam het eindpunt heeft en zijn onderneming met de Weesperzijde moet ge noegen nemen. Door het verleenen van een vergunning zou zijn dienst nog meer afgeroomd worden. Mr. Bomans zeide. dat de trips naar het kasteel onderdeel vormen van een program ma voor den heelen dag. Namens de Alkmaar Packet maakte mr. Bosman bezwaar tegen toerritten van Am sterdam via Zaandam naar Alkmaar, en van Den Haag over Beverwijk naar Alkmaar met een bezoek aan de kaasmarkt etc. De Alkmaar Packet zou zijns inziens zeker geschaad worden, omdat Lissone en Linde man zelf biljetten voor de Packet plegen te verkoopen. Mi-. Bomans wees op het verschil tusschen uitstapjes -per boot en per autobus. Ten aanzien van de Waco had de N.Z.H. T.M. dezelfde bezwaren gemaakt. De secretaris van den Nederlandschen Bond van Autobusdienstondernemers, de heer Kraak Steeman, verwierp de bezwaren der N.Z.H. en der Nederlandsche Spoorwegen Het toeristisch karakter van de autobustoch ten is geheel anders dan het vervoer dat spoor en tram langs hun vaste banen bie den. Te meer worden de bezwaren ontzenuwd door het feit. dat spoor en tram hetzelfde doen als zij de kans krijgen. Wanneer men de reeksen aanvragen van de A.T.O. kent, voor groote afstanden, ook naar het buiten land. waar reclame wordt gemaakt, dan is het duidelijk dat de Spoorwegen geen be zwaar kunnen maken, te meer waar A.T.O.- liinen met spoorverbindingen samen vallen. Spr. wees er op. dat verschillende aanvra gen voor rondritten op de Veluwe van de N.Z.H. samenvallen met bestaande autobus- lijnen. Hierdoor hebben spoor en tram volgens spr hun recht tot protest verspeeld. De principieele zijde behandelend, vroeg spr. of er eigenlijk wel een vergunning van Ged. Staten noodig was. Hij haalde aan het K. B. no. 55 van dit jaar en een schrijven van den minister van Waterstaat van 21 Maart, dat naar hij meende verwarring heeft gesticht. Naar zijn idee en dat van den Bond is slechts vergunning noodig voor geregelde diensten. Doch wanneer de onderneming zich niet verplicht tot het geregelde uitvoe ren van den dienst, de bestaande diensten niet schaadt, kan afwijken van het pro gramma en de rit dus een toeristisch karak ter draagt, dan is er geen vergunning noodig. Mr. Bomans antwoordde hierop, dat hij het juridisch niet juist vond alle ritten over één kam te scheren. Men moet wel schiften, omdat vele van de rondritten verkapte vaste autobusdientsen zijn, bijv. door het faculta tief stellen van attracties buiten de gewone busrit. Dan bestaat er wel degelijk concur rentie met de Spoorwegen, gelijk hij aan toonde. Daarna werd de aanvrage der Cebuto be handeld. Het bleek, dat deze onderneming autobussen uit verschillende plaatsen in Am sterdam wil laten samenkomen om vandaar uit tochten te maken. Hiertegen maakte o.a. de Alkmaar Packet bezwaar, omdat die reeds goede bootdiensten had, evenals er autobusdiensten bestaan. De heer Kraak Steeman zeide, dat men de trips in die verschillende plaatsen moet achten te beginnen, waarmede mr. Bomans het niet eens was. Mi-. Buiskool was, in tegenstelling met den heer Kraak Steeman, van meening. dat men bij dit „voedingssysteem" met verkapte vaste diensten vanuit de verschillende ..voedings plaatsen" op Amsterdam heeft te doen, dien sten zonder toeristisch karakter op eens an ders gebied. Hiertegen protesteeren de andere onder nemingen, te meer waar de N.V. Cebuto geen zelfstandig bedrijf heeft en slechts als dis tributiebureau de lucratieve rondritten aan de aangesloten ondernemingen uitdeelt. Waarom moeten er nog zestien ritten per dag meer op Amsterdam worden gereden, als de wet juist oververzadigdheid door conces- sioneele diensten wil tegengaan. Bij de be oordeeling van de aanvrage zullen de gere geldheid en het programma moeten uitma ken of er een vast of een toeristisch karak ter aanwezig is. Nadat de verschillende partijen nog hun meening hadden uiteengezet, werd bepaald. d"t Gedeputeerde Staten hun beslissing in I deze zaken nog zullen bekend maken. Daarop werd de zitting gesloten, I Verspreiding van „Der Stürmer" zal worden belet. Vervolging der verkoopers overwogen Minister Van Schaik beantwoordt vragen van mr. Boon. Minister van Schaik heeft geantwoord op de vragen, welke mr. Boon eenigen tijd ge leden gesteld heeft in verband met den ver koop van „Der Stürmer" in een sigarenma gazijn in de Kalverstraat te Amsterdam. Minister Van Schaik deelt mede. dat „Der Stürmer" volgens de afgelegde verklaringen alleen verkocht werd aan klanten, die speciaal om het blad vroegen. Aan Duitschers die naar Duitsche tijdschriften informeerden, zou echter te kennen zijn gegeven, dat het blad voorhanden was. De betrokken verkoop, die. naar het schijnt, niet voor Februari 1936 is -begonnen, is inmiddels stopgezet. Er be staan geen aanwijzingen, dat de verkoop met medeweten van de leiding der N.S.B. heeft plaats gehad. Op de tweede vraag van den heer Boon. of her den minister bekend is, dat de Duitsche regeering in den inhoud van het weekblad aanleiding heeft gevonden den uitvoer daar van na-ar het buitenland te verbieden, ant woordt minister Van Schaik, dat volgens ver kregen inlichtingen de uitvoer van „Der Stür mer" door de Duitsche regeering niet verbo den is. De heer Boon citeerde in zijn derde en vierde vraag een onderschrift van een plaat uit het nummer van „Der Stürmer" van Fe bruari 1936 no. 9 en informeerde, of de mi nister niet van oordeel was. dat tegen de ver koopers op grond van de wet van 19 Juli 1934, houdende nadere voorzieningen ter bescher ming van de openbare orde, een vervolging diende te worden ingesteld. Minister Van Schaik antwoordt daarop, dat ter zake van de verspreiding van het bedoel de blad van Februari 11. no. 9 een gex-echtelijk vooronderzoek uitgelokt wordt, waarna, zoo mogelijk een strafvervolging zal worden in gesteld. Het noodige is verricht opdat bij ver dere verspreiding van „Der Stürmer" in ons land onverwijld worde ingegrepen. Is de minister voorts bereid, zoo vroeg de heer Boon ten slotte, zich in verbinding te stellen met zijn ambtgenoot van Buitenland - sche Zaken, met verzoek, of deze door bemid deling van Hr. Ms. gezant te Berlijn, aan de Duitsche regeering inlichtingen wil vragen naar de motieven, waarom blijkbaar de uit voer van dit orgaan wel wordt toegestaan, in dien de verkoop in Nederland geschiedt door personen, die functies bekleeden in de Natio naal Socialistische Beweging, leider ir. A. A. Mussert en daarbij kenbaar te maken, dat verspreiding van dit weekblad hen, evenals iederen anderen verkooper in Nederland, aan een strafvervolging blootstelt? Daarop antwoordt de minister dat. volgens de ontvangen informaties de aan deze vraag ten grondslag liggende veronder stellingen niet juist zijn, uiteraard voor een verzoek om inlichtingen aan de Duitsche re geering geen reden bestaat. „Gastheer" heeft pech Zelf de politie in clandestiene drank gelegenheid gehaald. In de omgeving van de Zandstraat te Am sterdam werden een dezer nachten twee agen ten in burger aangesproken door een man, die hun vroeg of zij nog lust hadden, iets opwek kends te drinken. Hij wist dan wel een adres je.... De agenten gingen op het voorstel in, waarna de man hen naar een bovenhuis in de Zandstraat bracht. Daar werd hun inder- daar een „stevige borrel" voorgezet, doch toen het op afrekenen aankwam, kwamen de po litiepenningen voor den dag en kreeg de „gastheer" een proces-verbaal wegens over treding van de Drankwet. Men moet maar pech hebben AMSTERDAM KRIJGT EEN ROSARIUM. In het Vondelpark. Op een groot, open terrein in het Vondel park te Amsterdam, ongeveer tegenover de Kattenlaan en vlak bij de bekende eenden voerplaats, zal over enkele maanden het oog te gast kunnen gaan aan een weelde van rozen in velerlei variaties en zal de bezoeker zich in een paradijs vol kleuren en geuren wanen. Op dit gedeelte van het fraaie park zijn meer dan veertig jeugdige werkloozen, daar toe tegen een kleine vergoeding tewerk- jesteld door het bekende comité „Practische Werken Amsterdam", reeds van Januari af bezig met het aanleggen van een rosarium bij welke werkzaamheden de vereeniging ,Nos Jungunt Rosae" haar medewerking ver leent en o.m. ook behulpzaam was bij het aanschaffen van de rozen, ten getale van niet minder dan zevenduizend! Zeventien menschen aan het vuur ontsnapt. Boerderij te Grootebroek in vlammen opgegaan. Maandagavond omstreeks half tien ontdekten enkele voorbijgangers in de eenzame Dopsstraat te Grootebroek brand in het woonhuis van den heer C. Koster, bewoond door den eigenaar en de gezinnen Bakker en Out. In een minimum van tijd stond het geheele perceel, een oude met riet gedekte boerderij, in lichte laaie. De zeventien bewoners, die bijna allen reeds ter ruste waren gegaan, konden slechts door een overhaaste vlucht in nacht gewaad het veege lijf uit het branden de gebouw redden. Slechts enkele klei nigheden konden worden gered. Onder leiding van burgemeester Schrijnder was de plaatselijke brandweer spoedig in ac tie. Gezien echter de hevigheid van den brand en het gevaar voor uitbreiding werd zonder dralen door burgemeester Schrijnder de assis tentie van de Enkhuizer brandweer ingeroe pen. Om twaalf uur was de brand gebluscht. Hij schijnt te zijn ontstaan in de woning van den heer Bakker. Persoonlijke ongevallen hebben zich gelukkig niet voorgedaan. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-M TELEF. 16 7 2 6 vanaf f met garantie, pijn- vanar J JU. 1oos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zater. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.) Door KO DONCKER. VI. Mol, die nog niet nuchter was, Sjokte waggelend naar huis, Het water dat droop hem uit zijn jas, Uit zijn broekspijpen en zijn buis, Het zeewier dat hing hem over z'n oogen, Zijn hoed was gedeukt, zijn boordje hing slap, Zijn schoenen slobberden en zogen En sieperden bij eiken stap. ,,'k Ben zeker danig aan 't droomen geweest." Dacht half soezend dokter Mol, „Want al dat gedoe met die kreeft en die geest, 't Is veel te zot, 't is veel te dol." Werktuigelijk voelt hij in zijn zak, Waar hij die flesch met elixer in stak. Hoe zijn gelaat van vreugde straalt, Hij heeft de flesch uit zijn zak gehaald. Hij liefkoost en koestert zijn dierb're schat Waar i zoo lang voor geworsteld had. Doch daar herinnert hij zich de kreeft, Die hem gered en geholpen heeft; Die hem heeft bijgestaan in het gevaar. Hij maakt een woest en wanhopig gebaar Loopt ijlings terug, loopt ijlings naar 't strand En kijkt om zich henen naar allen kant; Maar wat hij ook roept of wat hij doet, Onvermurwbaar blijft de vloed, Klotsend blijven de golven bruisen; De zee blijft steeds eentonig ruischen. Zong haar lang eenvoudig lied En stoorde zich aan den dokter niet. Mol overmeesterd door 't verdriet, Werpt zich in vertwijfeling neer. Snikkend lag hij daar te weenen Lag i te zuchten, lag i te stenen, Maar de kreeft die kwam niet weer. De dokter voelde zich wee te moe. Bedroefd ging hij naar zijn woning toe, Hij ging aan 't kwijnen en werd weer ziek; Van al die nattigheid kreeg i koliek. Toen i voldoende was genezen Wou i niet langer bij zee meer wezen, „De zee herinnert me aan de kreeft, Die nu misschien in ellende leeft." Hij is naar Bloemendaal gegaan, Want Haarlem stond hem niet meer aan. Hij huiu-de een huisje met een tuin, Dicht bij 't bosch en dicht bij duin. Dikwijls zat i in zijn waranda Met zijn krullebol in zijn handen, Zat i te mijm'ren en te droomen Onder de suizende denneboomen. Zijn wonderda i niet vergeten En, hij wilde gaarne weten Of 't ook iets bizonders was, Of 't misschien ook kwalen genas. Maar telkens als i aan 't flesch je dacht Dan klonk er een stem g'heimzinnig zacht; „Dokter luister toch naar raad, 't Brengt u anders niet dan kwaad 't Brengt u anders niet dan smart." Mol die had een gevoelig hart, Hij wilde d'arme kreeft niet krenken En begon over andere dingen te denken. Zoo zat hij daar weer in zijn waranda, Met zijn krullebol tusschen zijn handen, Peinzend te soezen en te droomen; Toen vloog daar door de denneboomen Een groote schoone meeuw in zijn tuin; Zwevend zwierend uit het duin, Zwevend zwierend slank en blank Ging ze zitten bij Mol op de bank. „Woont Elias Mol de dokter hier?" Vroeg zonder omslag 't stomme dier. „Ja", zegt Mol die beteuterd is. ,,'k geloof van wel of 'k heb het mis". „Zoo", ging de meeuw zonder vreeze voort, „Zie je, ik kom van wege de kreeft, Ze zou willen weten of u nog leeft, Ze heeft in zoo lang niet van u gehoord, Ze woont op IJmuiden aan de pieren Of eigenlijk wonen ze daar met z'n vieren; Zij, haar man (want ze is getrouwd Met een kreeft waar ze machtig veel van houdt) 'k Zeg, zij, haar man, zijn zus en zijn broer, Maar 'k heb geen tijd meer dokter, bonjour!" De meeuw was vort in een ommezien En Mol heeft ze nooit meer teruggezien. Des middags is Mol naar IJmuiden gegaan, Zeer verlangend naar 't lieve dier. Zenuwachtig en ontdaan Zocht i nauwkeurig op elke pier; Hij kroop over blokken, over steenen, Stootte zijn knieën en zijn schenen. Maar wat i er vindt en wat i er ziet, Zijn kreeft, zijn lieveling, zag i niet. (Wordt vervolgd.) Papierfabrieken Van Gelder en Zonen. Voorstellen der directie aangenomen. In de Maandag te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aan deelhouders werden de balans per 31 Decem ber 1935 en de winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd en werd aan genomen het voorstel van de directie om het verliessaldo en de diviaenduitkeering op de cumulatief preferentie aandeelen te brengen ten laste van het reservefonds. De heer H. J. Smidt van Gelder, die aan de beurt van aftreden was, werd als commissaris herkozen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. Maandag werd te Amsterdam onder voor zitterschap van Ir. M. V. E. Bongaerts de jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederlandsche Middenstandsbank gehouden. Een bedrag ad f 144.600 aan aandeelen was ter vergadering vertegenwoordigd. Het verslag over het achtste boekjaar en de balans en winst- en verliesrekening over 1935 werden behandeld en goedgekeurd. Be sloten werd over het preferente kapitaal een dividend van 5 pet. uit te keeren. Als Commissarissen werden herbenoemd de heeren D. G. J. Baron van Heemstra, A. C. van Mourik Broekman, C. J. G. Struycken. Struycken. TEGEN DE REISBELASTING. De Vereeniging voor Internationaal Jeugd verkeer heeft aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal een adres gericht, waarin zij verzoekt de voorgestelde wet op de reisbe- lasting niet aan te nemen, tenzij aldus ge wijzigd, dat.reizen van jongelieden, ook bo ven 17 jaar, naar het buitenland, ter uitwis seling met vreemde jongelui die eenigen tijd in ons land komen verblijven, alsmede groepsreizen van jonge Nederlanders naar internationale centra voor jeugdver keer, bui ten de belasting vallen. De A. N. W. B. meldt; De Alliance Internationale de Tourisme, de groote internationale toeristen-organisa tie, waarbij de toeristenbonden van alle landen ter wereld zijn aangesloten en waarin Nederland vertegenwoordigd is door den Ko- ninkl. Nederl. Toeristenbond A, N. W. B„ heeft zich tot den Minister van Financiën gewend met een adres, waarin de A. I. T. uiting geeft aan haar teleurstelling en be zorgdheid over het voornemen der Neder landsche Regeering tot het heffen van een belasting van toeristen, die uit Nederland het buitenland bezoeken, een buitengewoon ernstige maatregel, die wel in staat is het toeristenverkeer tusschen Nederland en de overige landen in hooge mate te belem meren. een weldaad Doos 20c( roor Uw huid (Adv. Ingez. Med.) Botsing op onbewaakten overweg loopt goed af. Auto ernstig gehavend; geen persoonlijke ongelukken. Maandagavond te zeven uur werd de auto van den heer J. Bouwman te Winsum. inspec teur van het Nederlandsche Rundveestamboek, toen hij den onbewaakten overweg nabij Win sum passeerde, door een uit de richting Roode School komenden trein gegrepen en een eind meegesleurd. De machinist wist den trein spoedig tot stilstand te brengen. De auto bleek ernstig gehavend te zijn, doch de heer Bouw man had wonder boven wonder geen letsel bekomen. De trein had tien minuten vertraging. MISLUKTE POGING UIT EEN CEL TE BREKEN. Vijf jongelieden, die in het bureau Warmoes straat te Amsterdam waren of gesloten onder verdenking, dat zij deel hebben uit gemaakt van een bende, die voornamelijk in het cen trum der stad. doch ook in andere stads- deelen een groot aantal kleine inbraken en in sluipingen heeft gepleegd, zijn ter beschik king van de justitie gesteld. Een van het vijf tal heeft getracht uit te breken. Met een stuk van de verwarmingsbuis was hij er in ge slaagd. een p-at in den muur van zijn cel te maken, doe) vóór dit groot genoeg was om erdoor te ontsnappen, werd het vernielings werk door eer rechercheur, die de arrestan ten kwam controieeren, ontdekt. 25 jaar gebrevetteerd vlieger. Jubileum van een luchtvaartpionier. Op 7 pril as. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Adr. Mulder op het vliegveld Molenheide te Gilze Rijen bij Breda voor zijn brevetvlucht de lucht in ging en slaagde. Hij moest aan eischen voldoen, welke men nu belachelijk zou vinden, doch voor dien tijd waren die eischen meer dan zwaar genoeg. De heer Mulder heeft vele jaren lang nog betrekkingen met de vliegerij onderhouden en zelfs na den grooten oorlog de eerste luchtlijn in ons land geëxploiteerd: van Nij megen op Amsterdam, doch de laatste jaren heeft hij het geregeld vliegen er aan moeten geven vanwege de groote kosten daaraan verbonden. In zijn hart is hij echter nog al tijd vlieger gebleven en is hij nog even en thousiast voor de vliegerij als 25 jaar ge leden Worden Rotterdam en de regeering bet eens? Bezuinigingsvoorstellen zouden worden ingediend. «p. Zooals men weet, is Rotterdam's kaszeld- positie reeds eenigen tijd precair in verband met een geschil tusschen het Rijk en deze gemeente over verdere bezuinigingen, welke naar het oordeel der regeering nog moeten worden toegepast. Aan dezen toestand zou volgens de Tel. thans een einde komen. Het ?emepntebec-tuur zou aan d° wQn*chen van Den Haae tegemoet zhn gekomen en zou plannen hebben opgesteld, welker uitvoering bezuiniging moet beteekenen Een halve eeuw geledi en Uit Haarlem's Dagblad van 31 Maart: In de maand Februari j.l. is te Zand voort een afdeeling tot stand gekom!," van de Maatschappij tot Nut van Algemeen. Aanvankelijk telt de jone- afdeeling, onder voorzitterschap van de heer J. R. Boerlage, oud-burgemeester ^ier gemeente, 19 leden. Gisterenavond hield zij haar eerste bijeenkomst dames. Door het bestuur daartoe uit genoodigd, trad als spreker op de heer F. Allan, van Haarlem. In een drietal stukjes „Willem Jansz. van de Zaan'1 „De Vrij vrouwe van Haarlem" en ja„ Barentse" („Jan de Lapper"), voerde spr. zijn gehoor te midden van het leven onzer voorvaderen, en hij deed dat o zulk een wijze, dat men als 't ware mee* leefde met de personen uit die lang ver* vlogen tijden. Diepe ernst en geestiep luim wisselden elkaar in 's spr. impro visatie in de aangenaamste gen af, en perste soms bijna een traan in het oog of ontlokte een gullen lach aan het klein, maar uitgelezen nublipt Een levendig applaus viel spr. bij heV haling te beurt en de voorzitter v-as zeker de tolk der vergadering, toen bij den heer Allan dankende, zeide, dat deze avond zeker door elk der aanwezi. gen aangenaam en tevens nuttig was doorgebracht. IK GROEIDE VAN NUL TOT ACTEUR Het Daghet. Ik werd wakker met een gemeene stekend! hoofdpijn en een wazig gevoel dat er iets bij. zonaers gebeurd was. Ik trachtte na te denken Was ik jarig? Hat ik mij op een onberaden oogenbiik verloofd? Was ik boven mijn thee- water geweest? Opeens zat ik met een wip overeind: mijn eerste groote rol, dat was het, En vlak daarop kwam de onprettige sensatie of iemand me stiekem in mijn hartspier kneep, Dat was de gedachte aan de pers. Hoe zouden de kranten over me schrijven? Wij zijn zoo gewend de krant als iets abstracts te zien, maar helderder dan ooit had ik mij dien och-! tend gerealiseerd dat mijn lot afhing van men schen. feilbare menschen, aan stemmingen onderhevige menschen. In een minimum van tijd was ik klaar om naar kantoor te gaan, waar ik mijn vonnis zou lezen. Terwijl ik er heen liep, overdacht ik nog eens alles, wat er den vorigen avond gebeurd was. Het spelen in de eerste plaats, het heer lijke spelen van een rol die je gelegenheid geeft, waar je iets van kunt maken. De strakke spanning, die je inspireert en je boven jezelf uittilt, zoodat je je verbaast over je eigen ge makkelijkheid, over je houding en je toon. Het applaus dat aanzwelt en wegsterft om op nieuw aan te zwellen; waarvoor je nu eens niet hoeft te vluchten, maar waarvan je je deel krijgt. De bloemen die nu eenmaal bij een première in de hoofdstad hooren en die fleur en kleur bijzetten aan de voorstelling. De hartelijke woorden van den eenen collega en de nauwelijks verheelde jaloezie van een ander die je je rol misgunt. Het nakietsen in Amé- ricain na afloop, waar je zenuwen zich ont spannen en je opgewonden en luidruchtig wordt, nu de krachttoer volbracht is. Op kantoor viel ik met honger op de bladen aan. Ik las de kritieken, zooals alleen hij doet wien ze direct gelden. Ik proefde den zin van ieder prijzend en ieder lakend woord. Over het algemeen kon ik vrij tevreden zijn. De meeste critici vonden dat ik het er nogal aar dig had afgebracht. Dat ik de rol op de gene rale had opgenomen stemde hen zacht. Hier en daar waren natuurlijk zwakke plekken, toonde zich gebrek aan routine, maar de slot som was toch, dat dit debuut wel geslaagd mocht heeten. De altijd wat zure recensent van de Handelscourant moest daaraan natuur lijk toevoegen, dat de rol voortreffelijk was geschreven en ik haar dus onmogelijk hcele- maal had kunnen verknoeien, maar zijn dich terlijke collega van Het- Telegram vond me veelbelovend. Veelbelovend.ik! Ik had een goed geluid en bracht dat jonge op het too- neel, waarnaar al zoo lang werd uitgekeken. Ja, ik was de verrassing van den avond! Er is ook al een brief voor je gekomen, zei onze administrateur met den glimlach van den ouden wijzen man, die al veel heeft bijge woond. Een brief? Nu al een bewonderaarster? Het bloed steeg me naar het hoofd. Het was een klein, zakelijk papiertje dat ik uit de enveloppe haalde. Zeer geachte Heer. Wij zouden het op prijs stellen, wanneer U ons dezer.dagen tusschen drie en vijf zoudt kunnen komen bezoeken. En daaronder de naam van den leider van een nieuw Amsterdamsch Tooneelgezel- schap, dat den heelen winter het Centraal Theater zou bespelen. Het duizelde me. Het was te veel opeens. Er werd mij een engagement aangeboden, mi], die twee dagen geleden nog niet wist hoe den zomer door te komen, hoe het volgend jaar emplooi te vinden. En dat allemaal door die gebroken enkel. Opeens besefte ik met schaamte dat ik nu pas voor het eerst aan mijn armen collega dacht. En meteen was ik al de deur uit op weg naar zijn kamers. Ik moest hem vertellen.ja. wat eigenlijk? Da* ik zoo blij was met zijn val? Dat ik hem zoo dankbaar was voor zijn ongeluk? Het was eigenlijk vrij moeilijk en pijnlijk. Ik stond op het punt om te keeren. Misschien zou hij mijn komst heelemaal niet op prijs stellen. Gelukkig ben ik toch gegaan, 'n Beetje ver legen stond ik bij zijn divan. Wat moest ik zeggen? Maar hij had natuurlijk net zoo goed als ik over de zaak nagedacht. Hij gaf me de hand en zei; De een z'n dood Is de ander zo brood, 't Is fijn voor je. Drie dagen later had ik een engagement in mijn zak voor het volgende seizoen. Ik kon mijn vader onder de oogen komen. Ik kon den heelen zomer uitrusten en studeeven. De toe komst lag voor me, in een gouden waas ge huld. PERSONALLY Aan het Lyceum Alpïnum te Zuoz (Enga- din) is voor het diploma gymnasium geslaagd Joh. de Visser, te Bloemendaal.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2