VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: rss--••••• "SASii"-'-;-::::;; Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. W^'^eoulandris Aurisx) Agöita ^Monaréh Clvtoneus x) Clan Skene x) S.Huygensx) Cordillera polius Eemland x) Fauna (Ned.) Grootekerk x) 55,* (Ned.) Hindustan Hilversum Hercules (Ned.) Heronspool Inhambane x) Hyphissia1 Livonia jürandella ^fSSdëgonéexi' Midsiand Neman ja Nantaise Orestes (Ned.) Oberon (Ned.) Orpheus (Ned.) Orion (Ned.) Phrygia peisander x) P. L. M. 26 pres. Francqui Parana- phrontis x) poelau Tello x) Perseus (Ned.) Randfontein Runmarö Saleier x) Saturnus Shaftesbury Salland x) verm, aankomst Serooskerk x) Tawali x) Tibeiius Uckermark x) Venus (Ned) Van Rensselaer Venezuela Waterland x) Zuiderkerk x) Zaanland x) Chili La Plata Rosario Burriana Curacao Hons ton 9 April 12 April 2 April 4 April 10 April Chili Zuid Afrika Chili Chili Hamburg Rosario 12 April Batavia Bassein Batavia Pto. Barrios Danzig 10 April 21 April 19 April 31 Maart Batavia 20 April Ned. Indië Buenos Aires Batavia 22 April 19 April 30 April West Indië 11 April Japan Alexa-ndrië Ned. Indië West Afrika Bourgas Rangoon Rosario Bourgas Bassein 11 Mei 20 April 28 April heden Buenos Aires 22 April Mexico 10 Mei Swansea heden Buenos Aires Ned. Indië Batavia Newcastle West Afrika 13 April 3 April 31 Maart 1 April Buenos Aires Caen (v. IJm.) 17 April 30 Maart Constantza Midd. Zee Malaga Hamburg 10 April 15 April 30 Maart Mexico Batavia Bona (v. IJm) Houston Rosario Batavia Batavia Stettin 11 April 23 April 31 Maart 7 April 8 Mei Zuid Afrika Oxelösund (v. IJm.) 3 April Ned. Indië Alexandrië Bassein Euenos Aires Moermansk (v. IJm.) Pt. Arthur Hamburg 20 April 1 Mei heden 9 April Batavia Gdynia 19 April 5 April Ned. Indië 14 April Haifa West Indië Barbados 31 Maart 8 April 14 April Hamburg Rosario 5 April 3 April Japan Buenos Aires 3 April. Laatste bericht 25 Maart van Arica. 7 Maart van Pto Obligado. 10 Maart van San Pedro. 29 Maart van Finisterre. 16 Maart vertrokken. 13 Maart vertrokken. 29 Maart te Liverpool. 30 Maart te Southampton 23 Maart te Talcahuano. 26 Maart te Corral, vertrekt 8 April. 25 Maart van Buenos Aires. 28 Maart van Port Said. 27 Maart van Perim. 29 Maart van Sabang. 30 Maart v. Pto Limon. 29 Maart van Elseneur. 21 Maart van Padang. 24 Maart van Colombo. 28 Maart van Rio Janeiro. 28 Maart vertrokken. 21 Maart van Pto Barrios. 24 Maart te Yokohama, in lading. 25 Maart van Soerabaja. 21 Maart van Takoradi. 25 Maart van Stamboul. 22 Maart vertrokken, in lading. 29 Maart van Stamboul. 28 Maart van Lands End. 21 Maart vertrokken. vertrekt 4 April. 28 Maart vertrokken. 11 Maart vertrokken. 28 Maart van Gibraltar. 27 Maart van Gibraltar. 31 Maart vertrokken. 27 Maart van Duala. 15 Maart vertrokken. 29 Maart vertrokken. 28 Maart van Malta. 29 Maart van Reggio. 26 Maart van Lissabon, in lading. 28 Maart van Trinidad. 26 Maart van Belawan. 25 Maart van Gibraltar. 20 Maart vertrokken, in lading. vertrekt 4 April. 28 Maart vertrokken in lading. 21 Maart van Mombassa. 27 Maart vertrokken. 29 Maart van Belawan. 28 Maart van Izmir. 23 Maart vertrokken, vertrekt 3 April. 17 Maart vertrokken. 20 Maart vertrokken. in lading. 23 Maart van Sabang. 30 Maart van Danzig. 26 Maart van Port Said. 29 Maart te Rotterdam. 23 Maart v. Paramaribo. 31 Maart vertrokken, vertrekt 4 April. 27 Maart van Madeira. 27 Maart van Colombo. 27 Maart van Las Palmas. x) Schepen, voorzien van een x) zijn grocter dan 6000 bruto register ton. Papierfabriek VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Noorsch s.s. Brunla Drammen cellulose BEVERWIJK. De stichting van het nieuwe Veilingsgebouw. Voor- en tegenstanders aan het woord. In verband met deze voor het Beverwijksche Marktwezen zoo belangrijke zaak ontvingen wij verscheidene ingezonden stukken. Wij laten hier voor- en tegenstanders aan het woord. De heer W. Maters, oud-lid van den ge meenteraad schrijft ons het volgende: Zeer terecht heeft de Raad der gemeente Beverwijk het verzoek van de veiling Een dracht en Tuindersbeiang aangehouden en het getuigt van wijs inzicht, niet overijld een be sluit te nemen, maar de door derden geopperde bezwaren na te gaan. Evenwel wil het mij voorkomen, dat de ge opperde bezwaren niet steekhoudend zijn en nieu ter zake dienend. Waar deze, zoo bij uitstek belangrijke zaak, de algemeene belangstelling heeft, omdat het marktwezen Beverwijk voor een groot deel als centrumplaats heeft gehandhaafd, meen ik goed te doen in het kort eens uit een te zet ten, hoe zich het groentenveilen in Beverwijk heeft ontwikkeld. Vóór 1905 was in Beverwijk geen veiling aanwezig en trokken zeer veel tuinders uit deze omgeving zelf naar Amsterdam, Haarlem, per hitte-kar, handkar of wel deze geladen op de stoomboot, om daar hun Product te verkoopen. In 1905 gevoelden de heeren D. Kluft en K. iervoort de behoefte den koopman in de ge degenheid te stellen om de benoodigde produc ten (groenten en fruit) uit keuze van vele Partijen te koopen. Zij hebben toen in dat jaar een veiling opgericht, terwijl even daarna de fleer Chr. Duyn, vader van de Gebrs. A. en C. "IJS®, hetzelfde deed. Hei doel was meer kooplieden naar Bever- wp te trekken en daarmede de tuinders een floogere opbrengst te verzekeren. üet past hier, een woord van hulde te bren- F1 v°or het initiatief van genoemde oprich- hii een daad deden in het belang van de Tp fs en hooplieden en van Beverwijk, iterst veel later zijn toen twee coöperatieve veilingen opgericht. BpvISn-na den wereldoorlog 1914 is van uit V!I e€n Poging gedaan bij de directie an öe Groentencentrale te 's-Gravenhage de veilingen van de heeren Kluft en Ter- voort <in r" en 7an Gebrs. Duyn op te heffen, maar pL t>0e ncentrale' deskundig ingelicht door den v®rwijkschen koopman, heeft, gezien «cn Pioniersarbeid en de correcte wijze, waar- ij genoemde heeren het veilingswezen hebben ruiend, deze poging van de hand gewezen, uarr ^ed recht en de verdiensten van deze dat n°c re. veihngen zijn een ieder bekend en ^verwijksche groenten en aardbeien alom in binnen- en buitenland zoo bekend zijn, is voor een groot deel aan de kooplieden en het initiatief van de heeren Kluft en Tervoort en Chr. Duyn te danken. De bezwaren geuit tegen het verzoek, zijn: lo. verkeersmoeilijkheden; 2o. gebouwen coöperatieve veilingen; 3o. uitbreiding rechten. De verkeersmoeilijkheden zijn er om opge lost te worden, maar deze zijn m.i. volkomen opgelost, wanneer het hoofd van de politie, marktmeester, directeur openbare werken, zonder eenig bezwaar gunstig adviseeren, dat de gevraagde vergunning verleend kan worden, zijn toch van andere zijde ingebrachte bezwa ren niet steekhoudend en kan men met ge rustheid in deze op de uitgebrachte adviezen der genoemde ambtenaren afgaan. De gebouwen der coöperatieve veilingen. De besturen der coöperatieve veilingen heb ben destijds gemeend, dat zij groote gebouwen noodig hadden voor hun bedrijf en zij hebben deze gebouwen tegen den destijds geldenden hoogen prijs aangekocht. De veilingen Eendracht en Tuindersbeiang hebben destijds de coöperatieve veilingen daarvan geen verwijt gemaakt, liet bestuur van de coöp. veilingen meende dit in het be lang van haar leden te moeten dóen, maar het mag en het kan niet als leiddraad dienen om thans dit als argument naar voren te brengen om de oudere veilingen tegen te werken. Het is nu eenmaal zoo, die in den duren tijd huizen gekocht heeft, moet de waardevermin dering voor zijn rekening nemen. Het zakenleven ondervindt ook daarvan de moeilijkheden, de koopman, die voor tien jaar is begonnen zit nu eenmaal op hoogere lasten dan degene, die thans begint en kan dit ook niet afwentelen op anderen, maar moet het verlies zelf dragen. Bovendien, de coöperatieve veiling „Kenne- merland" maakt haar gebouw rendabel door er Zaterdagsavonds marktkooplieden gelegen- haid te geven hun product te verkoopen, zeer tegen den zin van de Beverwijksche winke liers en kooplieden. Van uitbreidingsrechten is toch zeker wel in het geheel geen sprake. Er is reeds een grooter gedeelte terrein in gebruik, dit terrein is steeds in gebruik voor de straatveilingen, inplaats daarvan komt nu het veilinggebouw met de klok. In plaats dat de Vereenigde Veilingen sym pathie zouden betuigen met deze verbetering, omdat het in het belang is van tuinders en kooplieden (dit is toch het eenig belang, dat de Ver. Veilingen ten doel hebben!?) worden er bezwaren tegen ingebracht. Het behoeft geen verder betoog dat de drie bezwaren van geen belang zijn en m.i. niet steekhoudend genoemd kunnen worden. De heeren Kluft en Tervoort en Gebrs. Duyn hebben nu ruim 30 jaren steeds gezorgd, dat den tuinders hun volle veilingbedrag is uitge keerd, zonder eenige korting en zonder eenig risico voor de tuinders. Het toestaan van het gedane verzoek is een Ren mooi stuk huisvlijt. H. M.'s „De Ruyter" in miniatuur. De heer A. Noordzij, Velserduinweg 189 alhier heeft naar de model-bouwdoos, uitge geven door het De Ruijterfonds een fraai mo del vervaardigd van den op de werf Wilton Feijenoord te Schiedam in aanbouw zijnden kruiser De Ruijter. De heer Noordzij vervaar digde zijn model deels van hout, zooals de romp, en deels van metaal. Tot in alle onder- deelen is het vrij klein model overeenkomstig de gegevens van de bouwdoos uitgevoerd. De verschansing is samengesteld uit.... spel den, met groote nauwkeurigheid met dun draad aanelkaar verbonden. Kanonnen, ge vechtstoren, schoorsteen, reddingssloepen, vliegtuigen, alles is met de meeste nauwkeu righeid op het dek opgebouwd De heer Noordzij was eerst van plan, zijn model in te zenden op de dezer dagen in Den Haag te houden tentoonstelling van de De Ruijter-modellen. Uit vrees voor beschadiging heeft hij hiervan echter afgezien. groot streekbelang en het verzoek verdient allen steun van de overheid. Er is toch ook nog een keerzijde van de me daille en deze is, dat de heeren Kluft en Ter voort en Gebrs. Duyn naast elkaar voldoende gebouwen hebben liggen om daar een veiling met klok te stichten en daartegen is toch van de Ver. veiling geen bezwaar in te brengen en dan blijven de verkeersproblemen gelijk. Al zouden de verkeersproblemen nog zoo groot zijn, dan moesten deze worden opgelost, omdat de heeren Kluft en Tervoort en gebrs. Duyn dezelfde rechten hebben als de Ver. Vei lingen en als ieder ander ingezetene. Men moet ook niet uit het oog verliezen, dat ca. 600 tuinders bij Kluft en Tervoort en Gebrs. Duyn veilen dat mij gebleken is uit het verslag van het Centraal Bureau van Vei lingen, dat het veilingsbedrag van de veilingen Eendracht en Tuindersbeiang samen ongeveer gelijk is aan dat van de Ver. Veilingen en dat er uit de gemeente Wijk aan Zee en Duin ca. 200 tuinders bij de heeren Kluft en Tervoort en Gebrs. Duyn veilen en ik geloof niet, dat de Raad deze toekomstige burgers van (groot) Beverwijk van den vooruitgang op veilingsge- bied niet zouden willen laten profiteeren. Het initiatief, van welke zijde dit dan ook komt, om verbetering aan te brengen in het marktwezen van Beverwijk ter bevordering van de belangen van tuinders en kooplieden, kan niet anders dan toegejuicht worden en Burgemeester en Wethouders van Beverwijk verdienen hulde voor den steun en snelle voor bereiding van deze zaak. Moge de Raad spoedig een wijs besluit ne men! Nog een oordeel. De R.K. raadsleden H. Tromp en J. Meurs lieten zich over de stichting van het nieuwe veilingsgebouw als volgt uit: In de openbare Raadsvergadering van 26 Maart j.l. werd met een paar onnooze regels ons ter elfder ure op de aanvullingsagenda van de raadsvergadering medegedeeld: „Voorstel tot uitgifte in erfpacht van een gedeelte van het Marktterrein." Met een boekdeel echter werd het besluit door B. en W. aan den Raad voorgesteld, waartoe deze binnen twee dagen zou moeten beslissen. Doch de burgerij werd wakker, althans een gedeelte hiervan! Een schrijven van de Vereenigde Veilingen en van de Beverwijksche Vereen, voor Handel en Industrie, gericht aan de leden van den Raad. heeft onze en toekomstige Beverwijkers wellicht voor erger behoed, en ondergeteeken- den zullen door dit schrijven de burgerij trachten uitéén te zetten hoe een schrander koopman op diplomatieke wijze het eenige marktterrein, dat Beverwijk bezit, haar zoo goed als geheel zou afhandig gemaakt hebben. Een jaarlijlcsche pachtsom van f 1700 zou voor de Gemeente een kasvoordeel beteekenen van f 500, wat den doorslag zou kunnen geven met alle gevolgen daarvan. Het was goed gezien door de Beverwijksche Vereen, voor Handel en Industrie die in haar verzoek aan den Raad schreef „dat een groot gedeelte der bruikbaarheid van de haven zou worden gemist, en de geheele marktruimte bij uitvoering van de plannen waardeloos zou worden, immers, de groote rij wagens en auto's van aanvoerders zou op het verleng de van de Marktruimte komen te staan. Nu zou deze blokkade door een verkeersagent kun nen geregeld worden, doch dan reeds wordt de winst in verlies omgezet. Maar er schuilt meer in het plan en dat is van meer beteekenis. On langs werd de burgerij noodgedwongen door den Raad een nieuwe belasting opgelegd; in dien nu de Gemeente genegen is een deel van haar marktterrein te onttrekken aan den openbaren dienst, zou het dan geen aanbeve ling verdienen om belanghebbenden in de .ge legenheid te stellen eveneens een erfpachts- recht te verstrekken? Zou hieruit niet kunnen blijken, dat bij een dergelijk voorstel een belangrijk hooger be drag uit het marktterrein zou worden gehaald? Of hebben de deskundige voorlichters dezen prijs soms reeds best genoemd? Dan wordt de lof. die de koopers hun toezwaaien bedenkelijk. Er zou echter bij aanneming van dit voorstel voor belanghebbenden geen kans meer be staan, want practisch ware dan het geheele marktterrein reeds verkocht. Met alle respect voor hetgeen de havenmeester aan het verkeer op de Markt heeft verbeterd, heeft hij in deze zaak wel wat ondoordacht en éénzijdig gehan deld, en meenen wij, dat hij nimmer in dezen geest had mogen adviseeren. Snapt de burgerij nu de handigheid van een geroutineerd koop man? Hierdoor zou ondoordacht een persoon lijk belang gediend worden, ten koste van het algemeen belang. Het eenige nut, dat deze zaak nog zou kunnen afwerpen is „de ge- dachte aan Concentratie der Veilingen", waar voor het gemeentebestuur een open oog moet hebben. Maar dan niet eerst een concessie af geven, om deze later in anderen vorm terug te moeten koopen! MARKTBERICHT VAN 30 MAART 1936. Spinazie per kist f 0.400.58. Andijvie per kist f 0.300.50. Raapstelen per 100 bos f 1,50 Radijs per 100 bos f 4. Koolrapen per zak f 1,101.40. Wortelen per K.G. f 0.02V20.05.. Bieten per K.G. f 0.07. Aardappelen, klei p. K.G. f 0.03 1/2-0.041/2 Idem, zand per K.G. f O.OöVz. Spruitjes per K.G. f 0.060.16. Boerenkool per bak f 0.200.35. Roode kool per 100 f 618. Savoye kool per 100 f 29. Bloemkool per 100 f 13. Uien per K.G. f 0.02V2—0.04. Prei per bos f 0.020.06. Sla per 100 krop f 2,506.—. Rabarber per 100 bos f 812. Pieterselie per bos f 0.08. Selderie per bos f 0.04. Appelen per K.G. f 0.140.30. Brusselslof per K.G. f 0.080.11. HEEMSKERK. WANDELPARK MARQUETTE. De openstelling van het wandelpark Mar quette zal niet in April plaats vinden. De da tum is nog niet vastgesteld, doch zoodra de werkzaamheden gereed zijn, hetgeen vermoe delijk dn Mei het geval zal zijn, z-al het Wan delpark voor het publiek opengesteld worden. DINSDAG 3f l'A'AKT '1936 beetje is dus ook een betrekkelijk begrip. De f 25 boete, die de rechte oplei, moest uit het oogpunt van de juffrouw bezien, feitelijk een heel lichte straf zijn, maar die vond zij nu weer heel zwaar. Dr. Beijer over schuurbehandeling van de hyacinth. IJMUIDEN NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Loggers: KW 75 f 310, KW 175 f 310, KW 89 f 230, KW 162 f 270, KW 69 f 280, KW. 3 f 380, KW 60 f 320, KW 102 f 380, KW 67 f 290, KW 144 f 420, KW 91 f 220, KW 178 f 290. KW 177 f 240, KW 108 f 220. KW 112 f 230. KW 28 f 290. KW 27 f 230, KW 155 f 420, KW 23 f 340, KW 58 f 420. KW 59 f 310, KW 35 f 280. KW 62 f 360, KW 51 f 340. KW. 65 f 365 KW 70 f 240, KW 31 f 433, KW 36 f 540, KW. 105 f 260, KW 45 f 280 KW 46 f 280, KW 95 f 310, KW 173 f 310, KW 110 f 270, KW. 167 f 340, KW 42 f 360, KW 43 f 440, KW 33 f 250 KW 132 f 360, KW 38 f 440, KW 151 f 590, KW 64 f 300. AANGEKOMEN. 29 Maart: Poseidon s.s. Hamburg VI ie stro om s.s. Huil Brunla s.s. Oslo Amstelkerk s.s. Hamburg Lingestroom s.s. Bristol. 30 Maart: Rhein s.s. Hamburg Amstelstroom m.s. Leith Norman dia s.s. Gothenburg Telena m.s. Curacao Texelstroom s.s. Liverpool VERTROKKEN. 29 Maart: Oostzee sl.b. Rotterdam Jokra zuiger Rotterdam Helene s.s. Raumö 30 Maart: Marne m.s. Parijs VOOR DEN- -POLITIE RECH T E R- JAARVERGADERING V.V.V. Niet bij Gebr. Dam, doch bij den heer L. Schipper zal Woensdag 1 April de iaarverga- dering gehouden worden. Verleiding. Het is te begrijpen, dat iemand, die in het beklaagdenbankje komt te zitten, vooral wan neer hem dat nog nooit is overkomen, zich niet op zijn gemak bevindt en zijn gemoeds toestand weerspiegelt zich veelal op zijn ge laat: de een trekt zenuwachtig met den mond, een ander wriemelt aan zijn kleeren, een derde kijkt stuursch, een vierde bedroefd. Bij de juffrouw uit Velsen-Noord, die zich voor verduistering had te verantwoorden, niets van dat alles, zij zat er bij of ze op vi site was, maakte het zich gemakkelijk, glim lachte tegen de rechtbank en tegen de getui gen en was de welwillendheid in persoon. Als een getuige ('t waren dames) haar verklaring had afgelegd en de rechter vroei, „Heeft u ook iets op die "verklaring aan te merken?" dan zei de juffrouw vriendelijk la chend, alsof ze iets heel prettigs had ge hoord: „Neen, edelachtbare, 't is precies zoo gëgaan". De bewijsconstructie leverde dus geen moeilijkheid op. 't Is begrijpelijk, dat de rechter, aan zoo veel welwillendheid niet gewend, de opmer king maakte, dat de juffrouw den ernst dei- zaak niet inzag, waarop zij weer antwoordde, dat dit wel het geval was, maar dat men nooit iets aan haar kon zien, al was ze nog zoo ziek, dan kon een ander daar niets van merken. Die juffrouw dan met dit bewonderens waardig evenwicht, was echter blijkbaar min der evenwichtig als het eerlijkheid betrof, want wat had ze gedaan? Ze was in een win kel gekomen, had er voor 90 cent gekocht en betaald met een biljet van f 20. De winkel juffrouw gaf eerst allemaal zilver terug, maar vond het toen beter, niet al haar wis selgeld af te geven, waarom ze er tien gul dens afnam om daarvoor een briefje in de plaats te leggen, maar bij vergissing gaf ze het briefje van 20 in plaats van een van 10 gulden. De koopster bemerkte het of bemerkte het niet, in allen gevalle streek ze het geld op zonder iets te zeggen en ging naar huis, maar daar merkte ze het niet en toen ging ze gauw met het briefje naar een anderen winkel, kocht daar voor een paar kwartjes en gaf het briefje opnieuw in betaling. De winkeljuffrouw, die even na het ver trek der koopster haar vergissing had ont dekt, spoedde zich naar de woning der juf frouw, die toen echter stijf en strak volhield, een briefje van tien en niet van twintig te hebben teruggekregen. Toen werd de politie er bij geroepen en viel de juffrouw door de mand en daarom stond ze nu voor verduistering terecht. Dat was ernstig genoeg en wel geschikt om de juffrouw de schrik op het lijf te jagen Als gezegd, was dit niet het geval en dat kwam, omdat de juffrouw zich eigenlijk het slacht offer voelde. Zij was verleid geworden, eerst door de winkeljuffrouw, die haar een ver keerd briefje gaf en daarna door haar man, die. zoo zij beweerde, gezegd zou hebben: „Houd het maar". De officier was het hiermee niet eens en was er heel niet over te spreken, dat de juf frouw de schuld op een ander wou werpen. Hij -dreigde met gevangenisstraf, maar eisch- te, omdat de juffrouw nooit veroordeeld was voor dezen keer f 30 boete. De politierechter vroeg, wat haar man verdiende, dat wil zeggen hoeveel inkomen hij had en toen zei de juffrouw, dat dit een heel klein beetje was, maar dit kleine beetje bleek toch nog f 35 per week te zijn; klein Zooals gemeld vergaderde Maandagmiddag de Alg. Vereen voor Bloembollencultuur. Na de openingsrede van den voorzitter, Dr. A. J. Verhage werd het jaarverslag van den secretaris-penningmeester, den heer H. J. Voors, goedgekeurd, evenals de rekening over 1935, sluitende met een nadeelig saldo van f 1.405,05V2. (De afd. Voorhout stelde voor, het salaris van den secretaris iets te verminderen, om dat deze functionaris ook nog inkomsten heeft als secretaris der vereenigingen de Hyacinth, de Narcis en de Tulp en als redacteur van het Weekblad. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat op deze quaestie niet verder kan worden ingegaan, omdat zij bij de begrooting thuis hoorde. De afd. Bovenkarspel achtte de uitgaven voor het Scheidsgerecht te hoog, waarop de voor zitter zeide dat voor dit jaar de salarissen der functionarissen bij het Scheidsgerecnt al aan merkelijk verlaagd zijn. Inmiddels heeft deze zaak de blijvendeaandacht van het Hoofd bestuur.) Bij de rondvraag gaf de afd. Friesland in overweging de contributie voor de kleine kwee kers te verlagen. Dan zullen meer van hen lid worden. De voorzitter achtte dit niet mogelijk, daar er een nadeelig saldo is. De afd. Oostwoud ondersteunde het verzoek van Friesland en gaf voorts als bezuiniging in overweging, het orgaan der vereeniging alleen te zenden aan hen die er om vragen en aan de anderen alleen een kort uittreksel. De voorzitter meende, dat deze maatregel niet veel hout zou snijden. Hierna volgde een vergadering met gesloten deuren. Lezing Dr. J. J. Beijer. "Aan het eind der vergadering hield Dr. J. J. Beijer, plantkundige aan het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse een lezing over het onderwerp: „De invloed van de schuurbehandeling op de bloemqualiteit van de hyacint". Sedert de nu meer dan 25 jaar geleden genomen grondleggende proefnemingen van Nicolaas Dames, aldus spr. heeft het artikel „geprepareerde hyacinten" zeer veel bijge dragen tot de vergrooting van het afzetge bied van de hyacintencultuur. Bij deze „pre paratie" worden de hyacintenbollen reeds ge rooid als het blad nog groen is en daarna in de bollenschuur aan een bijzondere tempera- tuurbehandeling onderworpen. Deze bestaat uit een hooge vóórbehandeling pl.m. 30 gr. 25 gr. C.) in Juni en Juli gevolgd door een koele nabehandeling (pl.m. 17 gr. C.) in Augustus en September. Het doel van deze preparatie is geschikt maken van de bollen voor het in bloei trekken tegen Kerstmis. Een van de belangrijkste factoren daarbij is de zwaarte van de bloemtros. Het meest gevraagd zijn dichte volle trossen, terwijl de ijlere, losser gebouwde als minder gewenscht worden beschouwd. Deze kwaliteitsfactor wordt geheel beheerscht door het aantal bloemen per tros. Daardoor doet zich de vraag voor, of het mogelijk is hierop invloed te oefenen tijdens de periode, dat de bollen vanaf het rooien omstreeks half Juni tot de verzendtijd in Augustus—September de z.g.n. „schuurbehandeling" ondergaan. Uit proefnemingen verricht door het La boratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse is gebleken, dat dit inderdaad mogelijk is. Daarbij kon vastgesteld worden, dat bij het ontstaan van de bloemtros vooral 2 processen zijn te onderscheiden, die ieder voor zich bij zeer verschillende temperatuur een optimaal verloop hebben. Zoo veroorzaakt een lage temperatuur (pl. 20 gr. C.) een breede bloem- trosaanleg. die zich echter bij diezelfde lage temperatuur minder gunstig verder ontwik kelt. Een hooge temperatuur (pl.m. 30 gr. C.) doet daarentegen een smalle bloemaanleg ontstaan, die zich bij diezelfde hooge tem peratuur echter zeer gunstig ontwikkelt, al zal de tros betrekkelijk klein blijven door de smalle aanleg. Door nu de lage, gunstige temperatuur voor breede bloemaanleg (pl.m. 20 gr.) te combi neeren met de hooge temperatuur (pl.m. 30 gr. voof de beste verdere ontwikkeling van de tros, gelukte het zeer zware, gevulde bloem trossen te doen ontstaan. Als een gunstige combinatie werd gevonden 10 dagen 20 gr. C. gevolgd door pl. 30 gr. C. gedurende eenige weken. Aan het slot werden de verschillende mo gelijkheden bij toepassing in de praktijk be sproken. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. DINSDAG 31 MAART Bioscoop de Pont: „Speurder in Lon den" en „Een bruiloft aan de Wolfgangsee" 8 uur. WOENSDAG 1 APRIL. Bioscoop de Pont: „Speurder in Lon den" en „Een bruiloft aan de Wolfgangsee" 8 uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden: DINSDAG 31 MAART Stadsschouwburg: „Boefje" met Annie v. d. Lugt Melsertvan Ees 8.15 uur. Luxor Sound Theater: Clark Gable. Wal lace Beery, Jean Harlow, Lewis Stone en Aubrey Smith in „Op weg naar Singapore". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Carlo Cavelli, de hoogeschoolrijder". Op het tooneel: „Kremo Comp., ikarische spelen." 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Harold Lloyd, Adolphe Menjou en Verree Teasdale in „De Melkboer" 2.30, 7 en 9.15 iiur. Cinema Palace: Conrad Veidt „De koning der verdoemden". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 1 APRIL. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7