IJMUIDEP COUPAHT HET NIEUWE AVONDBLAD 21 e JAARGANG NO. 126 WOENSDAC 1 APRIL 193é ABONNEMENTEN: per week lü ets., 40 cents plus 2 cents incasso, per kwartaal plus 5 cents incasso, losse nummers Kantoor: Kennemerlaan 42 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct„ elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijst ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMEF. COURANT. Alle abonnês van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig ln de registers gijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- lekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen f2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, Indien hetzelfde ongeval den dood van rijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe ELA.V.- Bank te Schiedam. Boekenweek Rondom het Boek", Geschenk ter gele genheid van de Nederlandsche Boekenweek, vordt geopend door Dirk Coster. Hij stelt 2ich ten doel de vraag: „Wat zegt een boek 0J1S9te beantwoorden. En naar deze hoogten strevend het is geen lichte op gaaf komt hij tot de uitspraak dat de litteratuur de lezer zelf is, zijn eigen wezen uitgesproken, het geopenbaarde menschelijk zijn, waaraan wij allen deel hebben. Ieder een'denkt over zichzelf, iedereen herinnert zich de beslissende oogenblikken van zijn leven, iedereen die leed te verduren heeft, tracht altijd zooals dit zeer juist benaamd wordt, dat leed „uit te denken", iedereen die gelukkig is wordt zich bewust dat op zoo'n das van geluk de zon helderder schijnt of de schemering vertrouwelijker aandoet dan tevoren. Hij geeft er zich rekenschap van. Als hij dat doet is hij eigenlijk voor zich zelf al bezig litteratuur te maken. En nu dit bijna ongeloof elijkenu denkt de mensc.h dikwijls, dat hij deze handeling best kan vol brengen zonder de hulp der bestaande litte ratuur. Wat heeft hij met boeken te maken? Hij heeft zijn leven, zijn zaken. Hij heeft er geen tijd voor, en is er zelfs trotsch op er geen tijd voor te hebben. Hij vindt dat een bewijs van mannelijken en zakelijken ernst. Die menschen, zegt Dirk Coster, vergissen zich niet alleen op komische, maar zelfs op zielig onzakelijke wijze. Zij weten zelf niet dat heel hun leven en zelfs hun daden door literatuur worden bepaald en geleid. Het kan een paradox lijken maar men bedenke: iedereen leest toch. Goede boeken of slechte boeken, groote kranten, of kleine kranten, of tenminste nog het blaadje dat hij toekrijgt op de petroleum. En als hij heelemaal niet leest dan toch spreekt hij met vrienden, die op hun beurt weer wandelende misdrukken van die kranten zijn. De mensch leest omdat hij het eenvoudig niet laten kan, omdat hij een innerlijk heeft en iets van dit innerlijk begrijpen wil. En in dien drang grijpt hij toe. Hij moet zich rekenschap geven van wat hij is. Zoo spreekt Dirk Coster. Er zullen er zijn die hierop schouderophalend reageeren met een: „nu ja, dat is de taal van een geestdrif tig litterator". Maar er zullen anderen zijn, degenen namelijk die deze woorden zelf eens even overdenken, die de juistheid van Cos ter's betoog grif toegeven. Er is wat zelfbe schouwing en wat zelfcritiek voor noodig, plus de wil zich van eenige dierbare gemeen plaatsen te bevrijden, zooals „ik heb het er veel te druk voor" en „ik lees geen roman netjes" (alsof er geen andere boeken dan romannetjes bestaan). Maar deze inspannin gen zijn voor ieder mensch te volbrengen, deze hindernissen zijn te overwinnen. Dat velen ze overwonnen hebben juist in de tijden van cultureele en economische crisis, van snelle verandering en blijkbare regeneratie, die de menschenmaatschappij beleeft, wordt bewezen door het feit dat er juist nu zoo geweldig veel gelezen wordt. Als een merkwaardig symptoom daarvan heb ik, weinige maanden geleden, de groote belangstelling voor prof. Huizinga's „Scha duwen van Morgen" gesignaleerd. Velen heb ben gelachen om het mode-gedoe, om het snobisme dat zij waarnamen in deze plotse linge populariteit van een historisch-psycho- logisch-weteschappelijk werk. Maar dat verschijnsel, al deed het zich onloochenbaar voor, was toch een bijkomstig heid. De enorme belangstelling voor Huizinga's analyse vloeide zeer zeker in de eerste plaats voort uit een algemeene begeerte om onszelf, onze eigen plaats en taak in dit wonderlijke, ontstellende tijdsgewricht te begrijpen. Wij vragen meer, wij willen meer weten dan de factoren voor de materieële zekerheid van ons bestaan. En dat meerdere bepaalt juist ons levensgeluk, onzen levensmoed. Het is een droevig en een dom cynisme dat beweren wil dat alles door economische over gingen, door materieele belangen bepaald wordt. Ook in dezen tijd is dat een domme uiting, onnadenkend gebezigd door menschen e zelf wel beter weten maar die vinden dat e€n nu°htere houding en een krachtig-korte jjl Praak g°ed staan. „Alles draait immers om e duiten". Instemmend gelach van anderen, e het wel kil in hun hart voelen, dat niet tostemt, maar liever maar geen verzet uiten. Er wordt in dezen tijd heel veel gelezen. een uitgever, vraag het een boek- zij zullen het volmondig erkennen. Indien c als Haarlemmer uw locale belang- lg v°elt ontwaken en op dit chapiter verder vraagt zult gij misschien met eenige verrassing vernemen dat Haarlem en om geving bij deze vaklieden-van-het-Boek aan geschreven staat als een der voornaamste itteratuur-centra van Nederland. 1 de laatste tijd een aanmerkelijke litte- raire oplevjhg heeft gebracht hebben zij allen vow zichzelf al kunnen constateeren. De Boekenweek is het sein voor de vele minnaars van het Boek om te gaan snuffe len, ook den kundigen boekverkooper te raad plegen, tenslotte hun keuzen te maken. Een blijde en interessante bezigheid. En, in dezen tijd des jaars, een nieuwe Lente ook in de litteratuur. R. P. IJMUIDEN V ara-T ooneelf onds. „Prof. Mamlock" een groot succes. Voor een matig bezette Thalia-zaal voerde het gezelschap De Jonge Spelers, leider Ben Groeneveld, het veelbesproken drama van Wolff „Professor Mamlock" op. De uitvoering geschiedde onder auspiciën van het Vara Tooneelfonds, afdeeling Velsen- IJmuiden, welks voorzitter de aanwezigen met enkele kernachtige woorden welkom heette. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de zaal zoo matig bezet was. Bij de opening van het doek wordt de aan dacht der toeschouwers reeds dadelijk vastge houden door het interieur en de attributen van een antichambre van de operatiezaal in de kliniek van den chirurg Mamlock, vol bloed democraat in een land, dat den verkie zingsstrijd in gaat. Reeds onmiddellijk in het eerste bedrijf stel len enkele klemmende spelmomenten den schrijver in de gelegenheid zijn gegeven te la ten ontwikkelen. Het stuk behandelt in de eerste plaats den strijd tusschen democratie en dictatuur en stelt de vraag, of de wetenschappelijke mensch zich aan de dictatuur kan onderwerpen. Prof. Mamlock doet sterk denken aan Professor Bernhardi van Arthur Schnitzler. De hoofdfiguur van dit wel zeer actueele tooneelwerk de Joodsche chirurg Prof. Mam lock is getrouwd met een Christin. Het Jodenvraagstuk komt op den voorgrond en hij, die voor zijn land heeft gestreden, wordt uit de volksgemeenschap gestooten. Hier wordt de Joodsche tragiek wel zeer scherp belicht. Het probleem is moeilijk, maar vraagt niettemin om een rechtvaardige oplossing, want de Jood heeft ontzaggelijken invloed ge had op de Westersche cultuur. Wolff wil, dat men daarover zal nadenken. Hij belichaamde in zijn stuk eigenlijk de problemen, die bot sten bij onze Oostelijke naburen; dictatuur, democratie, Jodenvraagstuk. De door den staat gesanctionneerde vloed golf van haat en wrok tegen den groot-en chi rurg, hoofd van een kliniek en een edel mensch, jaagt den Jood den dood in. Het is een sombere, naargeestige geschiedenis van onderdrukking in verschillende stadia, welke elkander snel opvolgen en op eenvoudige wijze duidelijk gemaakt. De schrijver van het werk wil zich dan ook niet in zwaarwichtige problemen verdiepen, hij stapelt dus feit op feit en heeft slechts de be doeling medelijden en verontwaardiging te wekken. Men heeft het gevoel, dat dit stuk niet meer wil zijn dan het is en het zou on juist zijn over de kunstwaarde in discussie te treden. Dat wil de toeschouwer trouwens ook niet en zeker is hij met de weergegeven feiten, ont leend aan de werkelijkheid, tevreden Richard Flink was de professor en hij speel de de titelrol met rustige waardigheid; in z'n geheele doen was hij goed getypeerd. Jacques de Haas was de assistent-arts Dr. Hellbach, die als Nazi en SS-man klaar staat om hem te verdringen en een van de nieuwe heeren wordt als zijn partij de macht veroverd heeft. Zijn rol is natuurlijk een zeer antipathieke en hij maakte ons dit zonder overdrijving duidelijk. Dr. Carlsen, de arts-onderchef, die ofschoon van zuiver bloed het gedane onrecht niet goedkeurt, werd rustig en bescheiden door Ben Groeneveld gespeeld. Nelly Ernst was de assistente Dr. Inge, die hoewel tot de nieuwe partij geneigd, niet verder kan gaan door haar liefde voor den communistischen zoon van den professor. Zij en Ko van den Bosch als de zoon Rolf namen een van de weinige werke lijke speelscènes voor hun rekening en kwe ten zich daarvan uitstekend. Gerrit Lindenberg als de jonge revolution- naire arbeider Ernst, die doodelijk vermoeid een schuilplaats zoekt, speelde zijn rol over tuigend. Marie Meunier en Marie Hamel waren resp. Ellen de vrouw en Ruth, de doch ter van Mamlock en vertolkten het haar toe bedeelde op prijzenswaardige wijze. In het spel van allen was overtuiging, een overtuiging die weliswaar het probleem niet deed oplossen, maar die wel den toeschou wers het brandende vraagstuk duidelijk voor oogen deed stellen Zoodat het slotapplaus terecht groote waar deering voor deze belangwekkende tooneel- voorstelling beteekend heeft. W. CONCERT LOOFT DEN HEER. Aan het Donderdagavond a.s. te geven kerk- concert, dat van het Chr. Gem. koor Looft den Heer onder leiding van zijn directeur Stephen Jansen in de Ned. Herv. Kerk aan de Kanaalstraat uitgaat, zullen o.m. medewer ken mevr. Grethe Weijnschenk—Hogenbirk (sopraan), Melchert Schuurman (viool), Her man Nieland (orgel) en Jan E. Falk (orgel). Het koor zingt liederen van Ch. Gounod, Gallus, Schubert, Zezoni, Bortnianski, Hulle- broeck, Nieland en Bach. De violist zal ten gehoore brengen Chants Russes Lento du Concert op. 29 van Lalo, Sa- martini's Canto Amoroso en een eigen com positie: Vision. Mevr. Grethe WeijnschenkHogenbirk zal een tweetal liederen van Scarlatti zingen, Ruyneman's Zoet Jesusken, Du bist die Ruh van Schubert en een aria uit Haydn's Schöpfung. De zeevisscherij in Februari. Totale aanvoer ruim millioen K.G. De Afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de zeevisscherij in de maand Februari 1936. waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand Februari 1935. Aan de zeevisscherij namen 416 (343) Neder landsche vaartuigen deel. Door Nedei'landsche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloo- pige opgaven hier te lande aangeveerd 3.524.073 k.g. (2.372.595 k.g.i visch met een waarde van f 585.411 (f 543.748). In totaal waren 79 (76) stoomtrawlers in be drijf. In 158 (152) reizen brachten deze vaar tuigen te IJmuiden 1.931.038 k.g. 1.549 849 k.g.) visch aan ter waarde van f 302.888 (f 327.600) of gemiddeld per reisdag 1062 k.g. (888 k.g.) en f 167 (f 188). Eén sleepboottrawler voerde in 4 reizen te Zoutkamp 12.160 k.g. Noordzeevisch aan ter waarde van f 1230. Een groot deel der vangst bestond uit puf. (In Februari 1935 was geen enkele sleepboottrawler in bedrijf). 5 (5) motortrawlers maakten 8 (10) reizen en besomden voor 105.711 k.g. (150.079 k.g.) visch f 14.396 (f 21.080) of gemiddeld per reis dag 952 k.g. (1390 k.g.i en f 130 (f 195). Van de motorloggers namen 120 (110) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 287 (230) reizen werd 833.830 k.g. (490.532 k.g.) visch aangebracht ter waarde van f 184.432 (f 157.654) of gemiddeld per reisdag 276 (197 k.g.) en f 61 (f 63). Te Rotterdam en te Scheveningen voerden 4 (7) motorkotters in 21 (21) reizen 27.638 k.g (15480 k.g.) Noordzeevisch aan ter waarde van f 4364 (f 2985) of gemiddeld per reis 1316 k.g. (737 k.g.) en f 208 (f 142). Aan de trawlvisscherij langs de Nederland sche Noordzeekust namen voorts 188 (115) kleine motorvaartuigen, waaronder ook een aantal motorkotters, en 14 '16) halfgedekte en open zeilvaartuigen deel. De motorkust- visschers maakten 653 (259) reizen en brach ten 257.361 k.g. (101.240 kg' Noordzeevisch aan ter waarde van f 39.094 (f 20.640) of ge middeld per reis 394 kg. (391 k.g.) en f 60 (f 80). Te IJmuiden kwamen 2 Belgische motor kotters aan de markt en besomden in 2 reizen voor 1310 k.g. visch f 387. Voor zoover bekend namen evenals in Fe bruari 1935 geen Nederlandsche vaartuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. 10 Deensche motorkotters, die met de zee vischzegen hadden gevischt, voerden in 12 reizen te IJmuiden 47.108 k.g. visch aan, waar voor f 7192 werd besomd. Van de Vlaardingsche vloot waren 5 (3) stoombeugers in bedrijf. In 13 (9) reizen voer den deze vaartuigen te IJmuiden 44.945 k.g. (31.461 k.g.) beugvisch aan ter waarde van f 9.816 (f 9104) of gemiddeld per reisdas 354 k.g. (375 k.g.) en f 77 (f 108). Te IJmuden kwam één IJslandsche motor beuger aan de markt die voor 50.323 k.g. visch, gevangen in de IJslandsche wateren, f 2.344 besomde. Voor de drijfnetvisscherij op haring waren geen Nederlandsche vaartuigen in bedrijf. (In Februari 1935 brachten 9 stoomloggers en 2 motorloggers 17.488 k.g. versche haring en versche makreel aan ter waarde van f 1890 In Februari j.l. brachten 15 Engelsche stoomdrifters in 19 reizen 211.899 k.g. versche htring te IJmuiden aan, waarvoor f 19.165 werd besomd. „NEDERLAND EN ORANJE". De Anti-Revolutionnaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", belegt Donderdag avond een ledenvergadering in het gebouw aan de De Wetstrat. Na afdoening der huis houdelijke aangelegenheden o.m. regelingen ln verband met de debatvergadering tusschen de heeren van Popta en van Houten, zal de heer D. Visser een referaat houden over „De wording en het ontstaan der Christelijk Historische Unie. MODERNE BEHANGSELS B. B. C. BEHANGSELS. GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 VAKKUNDIGE Behangers beschikbaar. Zelf behangen? Wij snijden gratis randjes af. (Adv. Ingez. Med.) De opgelegde stoomtrawlers. Men schrijft ons: Van een insider van het visscherijbedrijf hoorden wij dezer dagen, hoe 't er aan boord van de in Visschershaven opgelegde trawlers uitziet. Deze insider was getroffen door de verwaarloozing, welke hij op de schepen had opgemerkt. Er zijn schepen bij. vertelde hij ons, waar drie voet water in staat en andere waarvan de kap van de machine geheel weg is, zoodat bij regen het water naar binnen valt. Het kostbaarste van een stoomtrawler is ook de machine en deze kan moeilijk in goeden staat blijven, als het inregent. Genoemde persoon achtte dit een erger lijken toestand. Want lang niet alle schepen, die in de Haringhaven liggen, zijn oud-roest. Er zijn schepen bij, die nog uitstekend voor de visscherij geschikt zijn. Deze insider ver telde ons, dat buitenlanders een bedrag van f 5000 voor een dezer schepen geboden hadden doch dat het schip daarvoor niet te krijgen was. Men meende, met een premie van re- geeringswege, meer te maken, als men het schip voor sloop kon verkoopen. Deze persoon wees er op, dat huiseigenaren, welke wonin gen leeg hebben staan, hunne huizen toch ook niet laten verwaarloozen, omdat zij anders sterk in waarde zouden dalen. Met de stoomtrawlers is dit zeker ook het geval. Men zal meer geven voor een goed on derhouden en keurig uitzienden trawler, dan voor een schip met drie voet water er in en een machine vol roest. Maar dit zal in vele gevallen niet de schuld zijn der reederijen. De meeste dezer trawlers kunnen weer in de vaart gebracht of verkocht worden, wanneer de leveranciers of de banken het goedkeuren. Toch is het wel bedroevend, dat men vele schepen zoo laat verwaarloozen. Indien een aantal wachtslieden werd aangesteld, die de schepen droog zouden houden en die kleine reparatiën zouden kunnen uitvoeren, zouden eenige menschen daardoor brood hebben, terwijl de schepen bij verkoop meer geld zouden opbrengen, of geschikt zouden blij ven om, zoo mogelijk, weder ter visscherij te gaan. GEDIPLOMEERDEN EN BEVORDERDEN. AAN DE NIJVERHEIDS AVONDSCHOOL. Aan het einde van den cursus 19351936 werden aan de Nijverheidsavondschool ge diplomeerd of bevorderd de volgende leer lingen. Gediplomeerden. Afd. timmeren: J. Hen driks, K. Tuinenbreyer, H. Lichtendonk, R. Zijl, J. D. Buis. Afd. electrotechniekT. Lub, G, v. Eyk, A. H. Moerkerken. A. Bakker. C. v. d. Zee, J. Eckhard. C. Hartendorp, K. Kuiper. S. de Vries, K. Willems. N. Pronk, W. J. Verkam men. Afd machinebankwerken: P. G. Jongejans, W. Schipper, J. van Oosten. H. Meenderlnk. J. Tieleman, J. G. Brakelé, C. v. d. Poel, B. van Hinten. Afd. schilderen: Geen. Bevorderd van de 4e naar de 5e klas. Afd. timmeren: J. Pieters, J. M. de Zwarte, J. Spijkerman, E. Wolthuis (voorw.), S. v. Suntemmaartensdijk (voorw.), R. Uibdebosch. Afd. electrotechniek H. Krab. Afd. machinebankwerken: P. Smit, A. de Vries. J. Kraayeveld. Bevorderd van de 3e naar de 4e klas: Afd. timmeren: R. de Gelder, H Knol, H. v. Vliet. Afd. electrotechniek: G. W. Boer, A. van Vliet. Afd. machinebankwerken: A. v. d. Plas, P. Horst, G. Quakkelaar. Bevorderd van de 2e naar de 3e klas: Afd. timmeren: Geen. Afd. electrotechniek: A. G. Zandvliet, G. Box. Afd. machinebankwerken: G. Smid, S. Ot ter. J. Gravenmaker. A. Glas, E. Porck, W. de Krijger. G. Bos (voorw.) Afd. schilderen: J. Bekker-. Bevorderd van de le naar de 2e klas: Afd. timmeren: Th. Pieters. J. Dienaar Sr.. J. Dienaar Jr., A. de Graaf, H. Post, G. Koe man, M. Punt, F. Leutcher (voorw.), W. Spanjaard (voorw.), R. Kop. Afd. electrotechniek: W. Michel, J. v. Op bergen. Afd. schilderen: T. de Boer, W. C. de Kor ver, H. Hellings. Afd. machinebankwerken: A. Reèbergen, v. d. Eem, v. d. Zee, J. Rumping Jr., J. Rum- ping Sr., A. Blinkhof, G. Filarski, H. de Back A. M. Molenaar, L. Vianen, L. Burggraaf, J. Booy, J. Duineveld. De vischhandel en zyn slechte betalers. Thans gemeenschappelijk optreden tegen „slechte adressen". Fransche cavaleriepa arden worden geleerd niet motorfietsen. te zijn voor ronkende Een der grootste kwaden, waarmede de zee- vischhandel te kampen heeft, is het kwaad der „slechte adressen", dat wel in geen enkel bedrijf zoo groot is als in dezen handel. Het spreekt vanzelf, dat het kwaad in de crisis jaren veel en veel grooter is geworden dan in normale tijden, toen er toch ook al vele vischhandelaars waren, die jaarlijks groote posten van dubieuse debiteuren op hun balans hadden en wier winst- en verliesrekening waren „getooid" met groote verliesposten ten gevolge van het groot aantal onbetaalde re keningen. Van een gemeenschappelijk optreden tegen dit euvel, dat den handel ontzaggelijk veel schade toebracht, was tot nu toe geen sprake. Wanneer een afnemer bij zyn IJmuidenschen leverancier zoover in het krijt stond, dat deze hem niet meer wilde leveren, ging hij eenvou dig naar een anderen, betaalde in den beginne vlot, later minder vlot, ten slotte in liet ge heel niet, enz. Gedupeerde nummer één zag het maar al te graag, dat zijn debiteur weer door een ander bediend werd, want dan liep hij tenminste kans. dat er nog iets van zijn. vordering terecht kwam. Zoo woekerde het kwaad voort tot den huidigen dag. Maar thans zal er vermoedelijk spoedig een einde aan komen. De bei de vischhandelvereenigingen hebben besloten, het kwaad gezamenlijk te bestrijden, door de oprichting van een bureau ter signaleering van wanbeta lers. De leiding van dit bureau zal worden toevertrouwd aan een jong meester in de rechten, die hiervoor een systeem zal moeten ontwerpen, op dat het niet meer kan voorkomen, dat afnemers, die hun ouden leverancier met schuld hebben verlaten, bij an deren opnieuw op crediet kunnen koopen. Deze maatregel dient ten zeerste te worden toegejuicht, want hij zal er zeker toe leiden, dat een kwaad, dat de ondergang is geweest van vele vischhandelaars in IJmuiden, uit den weg wordt geruimd. Ongetwijfeld zal thans het systeem worden gevolgd, dat aan afnemers, die prijken op de zwarte lijst alleen onder rembours of tegen vooruitbetaling wordt geleverd. NET VERLOREN. De stoomtrawler Petten heeft op zijn laat ste reis een net verloren. DE UITVOERING VAN GRATIA-PLATO. De uitvoering der gymnastiekvereniging Gratia-Plato, die a.s. Donderdagavond onder leiding van den heer C. P. Nieuwenweg in Thalia wordt gegeven, belooft een zeer mooie uitvoering te worden, daar de leider veel werk van de verschillende nummers gemaakt heeft en de gymnasten met veel ijver gestudeerd hebben. Den bezoekers wacht dan ook ongetwijfeld een mooi avond, waar voor liefhebbers van gymnastiek veel te genieten zal zijn. BAZAR KLEUTERSCHOOL CASEMBROOTSTRAAT. Donderdagmiddag 5 uur heeft de officieele opening plaats van den bazar in de Kleuter school aan de Casembroottsraat. De bazar, die gehouden wordt ten bate van het kleuter onderwijs van „Volksonderwijs" belooft nog al iets te worden, zooals ons gisteren bij ons be zoek bleek. Rechts den gang in zijn verschil lende fraaie stands aangebracht, waar van alles te koop is: levensmiddelen, handwerken, versnaperingen, boekwerken, rookartikelen enz. zijn ruimschoots aanwezig. Links in den gang vindt men de stands met tal van fraaie prijzen voor de verloting, waarvan de hoofd prijs is een compleet salonameublement. In de midden-speelzaal is een theehoek aangebracht en een stand van de Coöperatie de Eendracht, terwijl in de andere speelzaal, aan het einde der school allerlei attracties en spelen, waar onder er zijn van bijzonderen aard te vinden zijn. Eveneens zal de bekende muizenstad te- bezichtiging gesteld worden. Gedurende de drie bazardagen, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag heeft er een poppenkast- vertooning voor kinderen plaats, met zeer bij zondere attracties. Hedenavond zal de muziekvereeniging Voorwaarts een wandeling door IJmuiden- Oost houden. Daarbij zal men trachten, de resteerende loten te verkoopen van de verlo ting, waarvan Zaterdagavond bij de sluiting van den bazar de trekking zal plaats vinden. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dins dag 7 April 1936, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. Agenda: 1. Installatie van het lid den heer A. Eike lenboom. 2. Belastingzaken. 3. Ingekomen stukken en mededeeling. 4. Wijziging van de gemeenterekening, dienst 1934. 5. Vaststelling van de 3e suppletoire be grooting der gemeente, dienst 1935. 6. Toestaan van een crediet voor bijzon dere hulp aan werkloozen (B-steun). 7. Vaststelling van een nieuwe verorde ning, regelende de toekenning van wachtgeld aan Wethouders en de pensionneerlng van Wethouders en van hunne weduwen en/of weezen. 8. Beroepschrift tegen de weigering eener bouwvergunning. 9. Verlaging van den huurprijs van een woning. 10. Vaststelling van een naam voor de school voor buitengewoon lager onderwijs te IJmuiden. 11. Benoeming van één lid der Commissie) yan overleg voor de politieambtenaren,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1