IJMUIDER COURANT HET NIEUWE AVON D B LAD 3 AroL Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feesidagen. advertenticn; 1—5 regels ƒ0.75. elke regel meer Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten- Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM «es van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct.. elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de neven-editie het nieuwe avondblad DE KENNEMSR COURANT. ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Alle abonnés van dit blad zijn, zooara zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- fekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheels invaliditeit; f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim: f 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vlsschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van ƒ2050.-. indien hetzelfde ongeval den dood van v#f of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Nieuwe Voorstellen. Hitier heeft nieuwe voorstellen tot pacifica tie van West-Europa bij de Engelsche regee ring ingediend, en zij gaan wel wat verder dan de vorige, maar in Engeland is men er natuurlijk nog niet tevreden mee. Vooral niet omdat Hitier zich onthoudt van de ge- wenschte belofte, dat hij geen versterkingen in het Rijnland zal aanleggen. Frankrijk zal op die toezegging staan, vanwege zijn veilig heid. Er zit- eigenlijk in het laatste Duitsche antwoord nog steeds geen bevredigende ge ruststelling voor Frankrijk en België. Zoover is het dus nog niet, maar zoover zal het wel komen. In een stadium als het huidige wordt natuurlijk van weerszijden een diplomatieke comedie gespeeld, niet al leen om tijd te winnen tot de Fransche ver kiezingen voorbij zijn, maar ook omdat men aan beide zijden natuurlijk weer begint met overvragen. Bij een vorige gebeurtenis van dit soort heb ik er al eens de aandacht op gevestigd dat er geen wezenlijk verschil be staat tusschen de methodes, toegepast door boer Teun en boer Krelis bij hun onderhan delingen over den verkoop van een koe, en die van regeeringen die over een verdrag sjacheren. Overal in de wereld zijn de on derhandelingsmethodes der menschen de zelfde. Hebt u wel eens een auto, of een huis, of een piano of mijnentwege een fiets van „een particulier" gekocht? Hebt u wel eens deelgenomen aan onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers over een loonregeling? Nu dan, herinner het u maar even. De groote moeilijkheden die deze zaak be- heerschen zijn voor het overige nationaal prestige en nationale veiligheid. Bij de Duit- schers, uitermate gevoelig op dit punt en extreem-nationalistisch als zij thans zijn, komt het prestige voorop, bij de Franschen „la sécurité", de veiligheid. Maar beide mo tieven gelden bij beiden. Alle twee zijn ze onzakelijk. Het prestige- argument, dat al zoo talloos veel oorlogen heeft veroorzaakt en waarvoor in den loop der eeuwen millioenen jonge mannen hun leven of hun gezondheid hebben moeten offeren, is een pure zaak van nationale eigenliefde; een gevoelskwestie. Het veilig heids-argument is voornamelijk gebaseerd op toestanden die niet meer in deze wereld bestaan. Het is een volkomen valsche rede neering geword'V Door zich zwaar te be wapenen en enorme versterkingen aan te leggen beveiligd men zijn land niet meer. Ten eerste lokt men er een animositeit en een achterdocht in het buitenland mee uit, die het gevaar voor een oorlog doen toenemen inplaats van het te verminderen. Ten tweede drijft men het buitenland er toe, zich even zwaar te gaan bewapenen en versterken en stort men zich dus in een bewapeningswed strijd. Ten derde zijn al deze maatregelen toch onvoldoende ter werkelijke bescherming van het eigen land, omdat er geen afdoenden a- weer tegen het nieuwe luchtwapen bestaat en het antwoord daarop eigenlijk alleen in tegen aanvallen op de industriecentra en bevol kingscentra van de tegenpartij bestaat. Die zijn niet veilig. De burgerbevolking, de millioe nen vrouwen en kinderen inbegrepen, is niet veilig als er een oorlog uitbreekt. Nergens, zelfs in het zwaarst bewapende land niet. Zij loopt overal hetzelfde ontzet tende gevaar. „Sécurité"' is, nuchter en met gezond verstand beschouwd, onbestaanbaar geworden in een oorlog. Vóór 1914 bestond zij, in den oorlog 19141918 bestond zij voor de burgerbevolking nog grootendeels de luchtvaart stond nog in haar kinderschoenen maar thans is zij er niet meer. Als dit algemeen begrepen werd, als in alle lagen der volken dit besef levendig werd, zou de toenadering althans in Europa absolute zekerheid zijn. Maar hoeveel menschen besef fen werkelijk dat de geheele oorlogvoering totaal veranderd is, dat men met geheel nieuwe factoren moet rekenen? Heel weinig. De meeste menschen schijnen, zooals Briand gezegd heeft, helaas alleen historisch te kun nen denken. Het hangt er nu maar heelemaal van af of de regeeringen, die natuurlijk behooren tot de genen die het wèl weten, de realiteit durven zien en verwezenlijken, en of zij dat voor elkaar kunnen krijgen met eerbiediging en pijnlijk ontzien van al die kostbare „nationale prestiges". Tientallen nationale prestiges in Europa, met het Duitsche en het Fransche als de moeilijkst-vereenigbare Zoo draait alles, in laatste instantie, om het grootste oorlogsgevaar dat er is: een ge voelsargument. R. P. jubileum ds. a. zweep. Op Woensdag 29 April a.s. zal Ds. A. Zwiep sedert korten tijd predikant bij de Chr. Geref. Gemeente zijn 121/2-jarig ambtsjubileum her denken, IJMUIDEN Bazar voor de Kleuterschool. Geopend door burgemeester Kwint. Gistermiddag is onder groote belangstel ling onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester Kwint en de heer W. F. Visser, wethouder van sociale zaken de bazar ge opend, die gehouden wordt ten bate van het kleuteronderwijs van „Volksonderwijs". De heer Bonke, voorzitter van de bazar-com- missie sprak in zijn welkomstwoord zijn groote voldoening uit over de groote belangstelling en over de bereidwilligheid van den burgemeester, dezen bazar te openen. De burgemeester, die daarna 't woord verkreeg, zeide dat hij er prijs op stelde, een uitnoodi- ging tot het bezoek van den bazar te hebben ontvangen. Het gemeentebestuur volgt met belangstelling het werk van deze school en van het comité om, nu de gemeente hiertoe niet in staat is, te trachten in de financieele behoeften te voorzien. De burgemeester hoopte, dat de moeite, die de bazar-commissie zich ge troost heeft, om alles voor elkaar te krijgen, door de bezoekers op prijs zal worden gesteld en het resultaat van den bazar zeer goed mag zijn. Het traditioneele lint, dat den toegang tot den bazar versperde, werd op verzoek van bur gemeester Kwint door mevrouw Barbiers—See- lemeijer doorgeknipt, welke plechtigheid on der luid applaus geschiedde. Over den bazar schreven wij reeds eerder. Laten wij hieraan slechts toevoegen, dat deze een bezoek alleszins waard is. VOETBAL. A.s. Zaterdagmiddag 4 April 3 uur speelt in het Van Gelders Sportpark voor de Z.M.C. V.G.S. II tegen Z.C.F.C III (Zaandam). V.G.S. I neemt dèel aan het Johez Tournooi te Heemstede en moet uitkomen tegen een elftal van Bührmann. DE SCHEEPVAART VOOR ONZE HAVENS IN MAART EN IN HET 1ste KWARTAAL. In de maand Maart zijn voor de Hoogovens aangekomen 23 zeeschepen, waarvan 10 met erts, 3 met steenkolen en 10 om ijzer te laden. Voor de papierfabriek kwamen 2 zeeschepen aan, n.l. 1 met hout en 1 met cellulose en voor IJmuiden 11 schepen, waarvan 2 met natuur ijs, 1 met visch en 1 met stukgoed, benevens 2 om post en passagiers in te nemen. In het eerste kwartaal kwamen voor de Hoogovens aan 59 zeeschepen, waarvan 29 met erts, 6 met steenkolen, benevens 24 schepen om te laden. Van de 24 schepen, die met een heele of gedeeltelijke lading ijzer vertrokken, waren er 7 bestemd voor Zweden, 6 voor Dene marken. 4 voor Noorwegen, 5 voor Noord- Amerika, 1 voor Engeland en 1 voor een Zwarte Zeehaven. Verleden jaar kwamen in het eerste kwar taal 63 schepen voor de Hoogovens aan, n.l. 19 met erts, 5 met kolen en 11 met zwavelzuur en vertrokken er 21 schepen met ijzer, 4 met zwa velzuur en 1 met creosoot. Voor de papierfabriek te Velsen kwamen in het eerste kwartaal aan 9 zeeschepen, waar van 2 met hout en 7 met cellulose, tegen ver leden jaar 6 schepen. Voor IJmuiden kwamen in het eerste kwar taal aan 27 zeeschepen, waarvan 4 met na tuurijs, 1 met visch, 1 met haring, 1 met pas- sagiei-s en 1 met stukgoed, benevens 3 om te bunkeren, 5 als bijlegger en 5 om post en pas sagiers in te nemen, tegen verleden jaar 25 schepen. In totaal zijn dus in het eerste kwartaal voor onze havens aangekomen 95 zeeschepen of 1 schip meer dan verleden jaar. Van de Hoogovens valt nog te vermelden, dat in Maart weer eens een kleine lading ijzer naar Engeland werd vervoerd en dat in deze maand een Nederlandsch stoomschip een la ding Engelsche kolen aanbracht, wat sinds Februari 1934 niet was voorgekomen. 1 DE POOLSCHE BALLON WARSCHAU II heeft onder leiding van kapitein Burzynski, den winnaar van de Gordon Bennet-,.race" 1935, een stratosfeer vlucht ondernomen. Aan boord bevond zich tevens dr. JodkoNarkiewics, die wetenschappelijke waarnemingen deed. De ballon bereikte een hoogte van 10.000 M. Concert „Looft den Heer". Voornaam koorwerk. De namen van deze Chr. Gem. Zangvereen. en der solisten Grethe WeijnschenkHogen- birk, Melchert Schuurman en Herman Nieland en die der componisten als Gounod, Scarlatti. Ruyneman, Lalo, Samartini, Schubert, Haydn. Bach en Nieland gaven reeds de verzekering van een schoonen kunstavond, waarvan de uitkomsten de verwachtingen dan ook zeker niet beschaamd, eerder overtroffen hebben. En Looft den Heer heeft haar goeden naam eer aangedaan. Er was een reprise van Gounod's Vendredi Saint, dat deze hernieuwde uitvoering zeker waard was, temeer omdat de lijdensweek niet ver meer is en ook omdat de leden er ver trouwder mee geworden zijn, zoodat het met des te meer gloed en vlotheid kan worden weergegeven. Als inzet van den avond zongen de koristen het Ecce quomodo van P. Gallus (of was het Jacobus Gallus 15501591, de pio nier der Oud-Venetiaansche school in Duitsch- land?) Vergissen wij ons niet, dan is de door Looft den Heer gezongen bewerking van Han del. Bewondering hebben we voor de vlekke- looze pianissimi, die in dezen doodenzang door zulk een koormassa werden gemaakt. Zoo ook bij den inzet van Goeden Vrijdag, dat met z'n schrille effecten toch altijd weer een diepen indruk maakt. En waarvan men door de knappe vertolking nooit genoeg kan krijgen. Met ware devotie werd de strofe: „Kniel dan in stille aanbidding" steeds ingezet. Vooral het wouwenkoor was subliem van klank. Meer in evenwicht met het zware gedeelte van het koor was het bekende en zeer eenvou dige Du Hirte, waar het niet zoozeer op de techniek dan wel op den klank aankomt. En dat meenen we wel zeker te weten, de kundige directeur Stephen Jansen heeft een voorliefde voor het volume, het timbre, de klanken en hun effecten. Fascineerend werd Die Allmacht van Schu bert ingezet. In het respondeeren van vrou wen- en mannenkoor bij het Gross 1st Jehovah kwam typisch naar voren, dat de dames hiel de meerderen van het sterke geslacht waren. Het meest kon ons de slottirade bekoren, waar allen zich vrijelijk geven konden. En waarbij nochtans de zuiverheid geen oogenblik in ge vaar kwam noch het timbre ook maar eenig spoor van ruwheid ging vertoonen. Hoe weinig koren zullen zoo iets in het 3 x forte hand haven De wegblijvers hebben wat het koor betreft zeker iets gemist. Grethe WeijnschenkHogenbirk heeft via de microfoon reeds groote bekendheid verwor ven. Ook dezen avond heeft zij getoond deze reputatie alleszins te verdienen, want zij heeft een fraaie sopraanstem, een uitnemende ex pressie (die zij in Ruijneman's Zoet Jesusken, waarin zij zich even kan laten gaan op dit kerkconcert, wel zeer duidelijk demonstreerde) en muzikaal en artistiek instinct. Wat zij brengt is volkomen verantwoord. Vooral II sole van Scarlatti en Dan. Ruijne man's Zoet Jesusken, een moeilijk mineur werkje waren zeer voornaam. Zoo kon ons het recitatief en aria uit de Schepping van Haydn meer bekoren dan Schubert's die Ruh, dat zij moeilijk zong. De heer Jan E. Falk. wiens naam onver brekelijk met het orgel verbonden is, begeleid de de zangeres op zijn bescheiden wijze maar sloeg in Scarlatti's II sole een paar maal ake lig mis. Van het meerendeel der programma nummers van koor, sopraan en violist werd door hem de begeleiding verzorgd. Melchert Schuurman is een violist met een fraaien streek en een klankvol instrument, maar die de afschuwelijke glissandi, het jan ken, heusch dadelijk afleeren moet. 't Was soms niet om aan te hooren. Ook liet het po- sitieverwisselen dikwijls te wenschen over. Zoo werd dit optreden een teleurstelling. De Chants Russes, Lento du Concert Op. 29 van Lalo is een voor deze gelegenheden gaarne gespeelde compositie al heeft ze haar roem in de concertzaal ietwat overleefd. Evenals Sa- martini's Canto Amoroso in een bewerking van Mischa Elman en een compositie van hemzelf. Vision, behoorden deze werken tot het genre, dat het op concerten voor de massa dankbaar doet. Melodieus en niet te gecompliceerd hou den ze de aandacht van den doornsnee-luiste raar bij het spel van den violist en leeren ze hem juist door den eenvoud de muziek be grijpen en waardeeren, tenminste als ze be hoorlijk voorgedragen worden! Qua compositie is Schuurman's opus, een romance-religioso. een buurman van Schu bert's Ave Maria en het bekende Praeludium van Seb. Bach. Een der hoogtepunten was de vertolking van Schubert's Die Allmacht voor koor. sopraan en orgel. Op dit meest magistrale onder de instrumenten begeleidde Herman Nieland, voornaam kunstenaar als hij is, dit koorwerk evenals zijn schepping Gezang 96. En deed dit met een artisticiteit, die onmiddellijk het beste deed verwachten van zijn solistisch optreden met Bach's overbekende Toccata en Fuga in d-moll. Hieraan deed Nieland niets te kort en hij toonde een waar meester op dit instrument te zijn. Met bewonderenswaardige vlotheid liet hij de mogelijkheden van het mooie kerkorgel met zijn fraaie dispositie uitkemen. Als wij voor dit kerkconcert een bezwaar hebben, dan is het wel tegen de zonderlinge volgorde van de componisten. Scarlatti naast den modernen Ruijneman, Schuurman tus schen tweemaal Schubert, Haydn en Bach met in hun midden HullebroekUen Bach als heksluiter, de Franschman kent niet voor niets de zegswijze: zeer verbaasd zoo allen tezamen te zijn. Het was zoodoende bijna een Samar- tini-cocktail. Het kerkgebouw was niet zoo bezet als we wel gewoon zijn; de baten van het concert kwamen de kerkvoogdij ten goede. Ds. Swaan heeft den avond op de gebruikelijke wijze ge opend en gesloten. De beschermheer, burgem eester Mr. M. M. Kwint, met zijn echtgenoot, woonden het concert bij. W. Vaststelling 3e suppletoire begrooting dienst 1935. Extra-bijdrag uit het Werklooshcids- subsidiefonds verlaagd. Gedeputeerde Staten hebben aan B. en W. teruggezonden de begrooting voor 1935, ver gezeld van enkele opmerkingen. Het bezwaar van de Commissie van overleg inzake de gemeentebegrootingen betreft in hoofdzaak de raming van de extra-bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds ad f 139.425.De Commissie meent, dat met een bijdrage van f 100.315.— kan worden vol staan. Hoewel door B. en W. de noodzake lijkheid van een bijdrage tot eerstgenoemd bedrag is verdedigd, blijft de Commissie op het door haar ingenomen standpunt staan. Ten einde een goedkeuring der begrooting te verkrijgen, blijft er niets anders over, dart aan het verlangen van de Commissie te vol doen. De hierdoor in d"" begrooting aan te brengen wijzigingen zijn verwerkt in de bij de stukken gevoegde 3de suppletoire begroo ting voor 1935. B. en W. stellen den Raad voor deze vast te stellen. AANBESTEDING VERWISSELING ENZ. VAN SLUISDEUREN. Vrijdag 1 Mei a.s. zal ten bureele van den Rijkswaterstaat te Haarlem worden aanbe steed het verwisselen, schoon- en roestvrij maken en herstellen van de vloeddeuren van de spuisluis, de Zuider-sluis en de kleine sluis alhier, met bijkomende werken, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. LEDENVERGADERING ROODE KRUIS. Donderdagavond vond in de bovenzaal van Hotel Augusta de jaarlijksche algemeene le denvergadering plaats van de afdeeling IJmuidenVelsen van het Nederlandsche Roode Kruis. De vergadering, die vrij druk bezocht was, werd geopend door den voorzitter dr. W. van Haselen met een woord van welkom, in het bij zonder tot de gasten, welker aanwezigheid in verband stond met den bloedtransfusiedienst. Het afgeloopen jaar waren er weer velen, die zich beschikbaar hadden gesteld en aan allen werd de Landsteiner medaille uitgereikt n.l. aan de dames G. Nukoop, Stuit eri Houtsma en de heeren L. Vervelde, G. Bakker, A. Dun- nebier, L. H. Speets, E. W. de Boer, L. Leutjen en A. P. Bakker. De voorzitter wees in zijn openingswoord nog op de gezonde ontwikkeling van de trans portcolonne. Tegen de door den secretaris-penning meester gelezen notulen werd bezwaar ge maakt door het lid Ernst Gonnermann, spe ciaal omdat deze waren opgemaakt door een onbevoegde. Het is in strijd met de statuten, dat de functie van secretaris-penningmeester in handen is van één persoon. De voorzitter zal van de opmerkingen nota nemen. Het jaarverslag van den secretaris vermeld de, dat het ledental was gedaald van 193 tot 189. Ook de secretaris maakte in zijn verslag gewag van de gunstige ontwikkeling der trans portcolonne. De leden der transportcolonne hebben in het afgeloopen jaar weer goed werk verricht. Ook de strandpost was weer zeer actief. Aan het strand werden 234 gewonden behandeld en 61 verdwaalde kinderen terecht geholpen. In de hal behandelde de heer de Korte 127 „patiënten". In totaal werd 679 maal hulp verleend. In het verslag werd her innerd aan de vele gehouden oefeningen, waarvan een der grootste werd bijgewoond door burgemeester Kwint. Gedurende het afgeloopen jaar werd vijf tien maal bloedtransfusie verricht. Volgens het jaarverslag' van den penning meester bedroegen de ontvangsten en uitga van f 1473.44V2. Het kassaldo bedroeg f 24.25. het. banktegoed f 1414,18. Dr. R. P. v. d. Veld bracht verslag uit van den bloedtransfusiedienst. Het aantal bloed gevers bedroeg 53. Spreker wees op de mede werking die de bloedtransfusiedienst van de donors zoowel als van de werkgevers mocht ondervinden. Echter zijn er van bepaalde bloedgroepen donors tekort, waardoor bloed transfusie wel eens uitgesteld wordt in geval len waar dit toch eigenlijk noodig was. De heer Dijksen deelde mede, dat hoewel hij aanvankelijk zich weer beschikbaar had ge steld, hij in verband met zijn gezondheid de functie van secretaris-penningmeester niet meer kon aanvaarden. De voorzitter zeide, dat het bedanken van den heer Dijksen volkomen onverwacht kwam, zoodat. het bestuur niet met candidaten naar voren kon komen. De stemming had tot resultaat, dat uitge bracht werden 33 stemmen. Geen der candida ten verkreeg de volstrekte meerderheid, zoo dat opnieuw moest worden gestemd. Bij de tweede stemming verkreeg de heer Dijksen 24 van de 34 uitgebrachte stemmen, zoodat deze als bestuurslid herkozen werd. Hij hield zijn benoeming in beraad. De afgevaardigden en hunne plaatsvervan gers voor de algemeene vergadering zullen worden aangewezen door het bestuur. Ten slotte werd de begrooting voor 1936 vastgesteld. Voordat de voorzitter de rondvraag aan de orde bracht sprak hij eenige woorden van hulde en dank tot den heer de Ridder, com missaris van politie, die gedurende vele jaren een ijverig lid van het Roode Kruis is geweest. Bij de rondvraag werd aanmerking gemaakt op het lidmaatschap van een der leden, die eerst in December 1935 Nederlander is en voor dien Duitscher, zoodat hij gedurende eenige jaren onrechtmatig lid is geweest. De voorzitter erkende, dat dit in zekeren zin een fout van het bestuur is. Het bezwaar is thans vervallen, doordat bedoelde persoon thans Nederlander is. Na een korte rondvraag over technische aan gelegenheden sloot de voorzitter de ver gadering. Crediet voor den B-steun. In verband met het voornemen, om in den loop van dit jaar het N.C.C. op te heffen, deelde de minister van Sociale Zaken B. en W. mede, dat de subsidieering in de kosten van den zoogenaamedn B-steun (extra hulp aan werkloozen voor aanschaffing van klee ding. dekking en schoeisel) voor 1936 recht streeks van wege het Departement van So ciale Zaken zal geschieden. Over het kalenderjaar 1936 mag per ge meente ten hoogste worden besteed een be drag, gelijk aan het gemiddeld aantal werk loozen over de eerste tien maanden van 1935 dat als werkzoekenden bij de arbeidsbeurs was ingeschreven, vermenigvuldigd met f 4.20. Het gemiddeld aantal werkloozen berekend overeenkomstig het vorenstaande bedroeg 2330. Van het bedrag van f 4.20 per werklooze komt f 2 ten laste van de gemeente en f 2,20 voor rekening van het Rijk. In verband hiermede stellen B. en W. voor, een creaiet toe te sta?n van 2330 x f 2, is f 4660. „EERSTE HULP BIJ ONGEVALLEN B. en W. deelen den Raad mede, dat zij aan de afdeeling IJmuiden van de Nederl. Vereeniging ..Eerste Hulp bij Ongevallen", met ingang van 1 April j.1. tot wederopzegging vergunning hebben verleend tot het kosteloos gebruik maken van het gymnastieklokaal van school E op de Woensdagen van 810 uur des namiddags. SPEELTUINNIEUWS. Het bestuur der Speeltuinvereeniging „Kin dervreugd" deelt ons mede, dat de tuin is opengesteld voor de kinderen der leden op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 4 uur n.m. tot 6 uur. Woensdag en Zaterdag van 2 tot 6 uur n.m. en gedurende de Paasch- vacantie op alle werkdagen van 2 tot 6 uur n.m. Opgelegde schepen. Op den eersten dag van deze maand waren te Rotterdam vijf schepen, van welke drie bui- tenlandsche schepen, opgelegd. Op dienzelfden dag waren te Amsterdam acht schepen, alle onder Nederlandsche vlag, stilgelegd. Vredesgroep IJmuiden. Gisteravond werd door de Vredesgroep IJmuiden in het Evang. lokaal J. P. Coenstraat een cursus-vergadering gehouden met als spreker Ds. P. Eldering uit Oegstgeest die het onderwerp Oorlog en Christendom besprak. Spreker wees er op, dat een cursusavond iets aanders is dan een getuigenisavond. Een cur susavond is meer bedoeld als een leeravond. Spreker zette daarna uiteen, wat men feite lijk onder Christendom heeft te verstaan. Hij zeide te willen spreken over drie groepen van Christenen. De eerste groep zegt: Oorlog heeft met Christendom niets te maken. De tweede verheerlijkt den oorlog, terwijl een derde groep zegt dat het Evangelie lijnrecht in strijd is met den oorlog. De eerste groep legt meer den nadruk op het geestelijke en zet hiermee het stoffelijke opzij. Bij deze doet het stoffe lijke geen opgeld. Zij bemoeit zich noch met militairisme noch anti-militairisme. Hoe is nu dehouding van deze menschen ten tijde van oorlog? Dan doen zij even hard mee als de anderen. De tweede groep zegt, dat Godsdienst op alleterreinen des levens moet uitgeleefd worden. Zij gaat uit van de gedachte van de zonde en gevolgen die deze met zich mee brengt. Thomas van Aquino zegt dat een oor log gerechtvaardigd is wanneer de oorlog ver klaard wordt door hen die het goede hierdoor willen voortbrengen. In protestantsche kringen vindt men er ook die met eenige bijbelsche uit spraken den oorlog trachten te verdedigen. Deze Christenen strijden soms op een ander terrein heftig tegen zonden zooals b.v. pro stitutie, alcoholisme. Vervolgens werd de der de groep behandeld, Christenen, die den oor log in strijd met den Godsdienst achten. Deze groep, hoofdzakelijk meer van vrijzin nige richting, vindt de kracht in het bestrijden van den oorlog meer in de ontwikkeling en de verhevenheid van den geest. Ds. Eldering sprak hierbij uit eigen ervaring. Hij zeide hoe, hij aanvankelijk als student behoorde bij de eerste, door hem besproken, groep. Door onderzoeken en lezen kwam hij tot andere gedachten. Door het militarisme wordt de persoonlijkheid van den mensch geschon den. Dit is tegen het Goddelijke, aat den mensch persoonlijke verantwoording oplegt. Spreker erkende volgens het Evangelie ook geen grenzen. Als voorbeeld noemde hij de gelijkenis van den barmhartigen Samara- taan. Hierbij sprak Ds. Eldering over een in 1891 uitgegeven brochure, waarvan twee in sprekers bezit zijn, n.l. van wijlen Dr. Kuyper. Deze staat in deze brochure vlak naast het socialisme en hij heeft hierdoor veel pro testantsche Christenen wakker geschud. Bij de Roomsch Katholieken is dit anders gegaan. Ook hier zijn velen tot inzicht gekomen dat het militarisme verkeerd is. Spreker betreurde het dat de kerk zoowel de Protestantsche als Katholieke niet geheel tot overtuiging van het verkeerde van het militarisme is gekomen. Vervolgens besprak Ds. Eldering de vraag of men als anti-militarist geen rekening moet houden met de factoren, die tot den oorlog aanleiding geven. Spr. zeide dat een anti-mili tarist wel degelijk rekening moet houden met het kapitalistische stelsel. Hoe handelen wij als leden van een Vredesgroep als er een oor log dreigt van fascistische zijde? Hoe denkt men te handelen bij het toepassen van sanc ties? Overdenkende deze vragen zeide spr. is het niet gemakkelijk, met enkele woorden over oorlog en Christendom te spreken en er zich 1 van af te maken. De roeping van den mensch, zoo besloot spreker, en van den Christen is: de waarheid te dienen en indien noodig hiervoor zijn offer te brengen. Na het beantwoorden van eenige Ds. Elde ring gestelde vragen werd de vergadering, die slechts matig bezocht was, gesloten.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1