[en Zondag met veel branden. De Avonturen N.V.UNIE-WINKEL- MAATSCHAPPIJ van Dr. Mol. D*T= INDÉ PIJP DOUWE EGBERTS ZES DOODEN OP DEN WEG. I AND AG 6 AFRIH 1936 leer oud pakhui8 teNijmegen verwoest yee| vee te Boschkapelle in de vlammen omgekomen. Pen afgeloopen Zondag heeft het Wur op vele plaatsen in ons land ge woed. Soms is daarbij zeer ernstige schade aangericht, hoewel gelukkig zeen mcnschenlevens zijn te betreu ren- Natuurlijk heeft de heidebrand ook niet ontbroken. Nu was het een perceel heide en dennen met een op pervlakte van vier H.A. onder de ge meente Brummen, dat van zijn na tuurschoon grondig werd beroofd. Voor 40.000 gulden aan kruidenierswaren verloren gegaan, In den vroegen Zondagochtend is het oude pakhuis van de fa. H. Roe- lofs, groothandel in kruideniers waren, aan den Waal wal 41 te Nij megen grootendeels door brand, ver woest. pe twee verdiepingen van het pakhuis zijn eeheel uitgebrand, terwijl ook het dak is weggebrand. Het gelijkvloersche gedeelte bleef behouden, doch dit heeft veel water schade geleden. De belendende perceelen kregen vrijwel geen schade. Wel hadden de bewoners hun meubels reeds op straat ge bracht. Naar wij vernemen is een goederenvoor raad ter waarde van veertig duizend gulden verloren gegaan. Verzekering dekt gedeelte lijk de schade. Het afgebrande pakhuis kon gerekend worden tot een der oudste pakhuizen van Nijmegen. Het ]5and dateerde reeds uit het jaar 1568. In 1895 is het ook door brand vernield en daarna weer opgebouwd. Onverwachte schoolvacantie. In den nacht van Zaterdag op Zondag is brand ontstaan in de openbare school aan de Kei zersgracht te Eindhoven. Het vuur brak uit in een der lokalen van de bovenverdieping, aan de achterzijde van het gebouw, waar de Mulo-lessen worden gegeven. Drie lokalen zijn totaal uitgebrand, terwijl het plafond dermate is beschadigd, zoowel door vuur als water, dat ook de benedenlokalen niet meer kunnen gebruikt worden. De andere lokalen, waar het gewoon open baar onderwijs wordt gegeven hebben veel waterschade geleden. In de Mulo-school is liet ohysica-lokaal totaal uitgebrand, waarbij alle instrumenten verloren zijn gegaan. Bovendien zijn vele leermiddelen verbrand of vernield. De brandweer had de grootste moeite met de bestrijding van de vuurzee, doch niettemin wist zij de helft van het ge bouw te behouden. De aangerichte schade is nog niet te schatten. In ieder geval zal in de Mulo-school voorlooplg geen les meer gegeven kunnen werden, terwijl ook de leerlingen der open bare school vrijaf zullen hebben. Naar alle waarschijnlijkheid is kortslui ting de oorzaak van den brand. Noodkerkje ernstig beschadigd. Zondagmorgen om vijf uur is door nog on opgehelderde oorzaak brand uitgebroken in een houten gebouwtje, staande naast een nood kerkje van de Chr. Geref. gemeente aan de Piaggestraat te Eindhoven. Doordat de vlammen oversloegen naar het kerkje, werd in het interieur daarvan groote schade aangericht. Drie hooibergen afgebrand. Zondagmiddag zijn bij den landbouwer T. van Steenbergen te Bennekom drie hooi bergen afgebrand. De oorzaak van den brand is vermoedelijk het spelen met vuur. 28 stuks hoornveec en 12 paarden in het vuur omgekomen. Zondagavond om kwart voor elf is brand uitgebroken in de groote landbouwschuur op het erf van den landbouwer F. Burm, te Boschkapelle. In een minimum van tijd is alles platgebrand. In de schuur bevonden zich 28 stuks hoornvee en 12 paarden. Men slaagde er niet in de dieren te bevrijden, zoo dat zij in het vuur omkwamen. De oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld. De roofoverval te Amsterdam. Verdachte aangehouden, die echter niet als dader is herkend. Door de recherche van het bureau Warmoes- straat te Amsterdam is Zaterdagavond laat een 23-jarige straatmuzikant aangehouden, wiens signalement overeenkwam met dat van den dader van den roofoverval op mevrouw Kok in de Geuzenstraat, die dezer dagen in een keldergang van een handtaschje, waarin ongeveer 40 zat, is beroofd. Zondagochtend is hij geconfronteerd rnet mevrouw Kok, Hij is echter niet als dader her kend. De man stond evenwel in het politieblad ge signaleerd voor een overtreding, zoodat hij voorloopig in hechtenis is gehouden. Rijksverkeersinspectie wordt ingesteld. Zeer binnenkort zal minister Van Lidth de Jeude ter vervanging van het rijkstoezicht- op de spoorwegen een rijksverkeersinspectie in stellen. Dit is een meer met de practijk in overeen stemming zijnde formeele wijziging daar het hjkstcezieht reeds sedert eenige jaren inge- v°lge_de wet op de openbare vervoermiddelen op ruime schaal bemoeiing heeft ook met het raillooze verkeer en dit vermoedelijk in steeds meerdere mate zal krijgen. (Men denke b.v. aan het ontwerp-Rijtijdenwet). De minister maakt van zijn voornemen mel- dihg in de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de openbare vervoermiddelen, dat ten doel heeft enkele in de practijk gebleken onbillijkheden mt die wet weg te nemen en o.m. het vervoer »an een beperkt aantal personen met vracht auto's niet onmogelijk te maken. Van Maandag, 6 April tot en met Zaterdag, 11 April Bij aankoop van f 1.— winkelwaren0 waaronder een half pond Unie-Koffie GRATIS EEN HALF POND UNIE-KOFFIE (van dezelfde kwaliteit) BOVENDIEN 15°/o KORTING Uitgezonderd Suiker, Roomboter, MargarineSlaolie. Filialen gevestigd: IJMUIDEN, Frans Naereboutstraat 61 BEVERWIJK, Schans 10 uwgita (Adv. Ingez. Med.) Zilveren jubileum van „Nieuw Leven". Receptie in het Concertgebouw. HAARLEM Maandag. Het bestuur van de Geheelonthouders Too- neelvereeniging „Nieuw Leven" heeft Zater dagmiddag in de zijzalen van het Gem. Con certgebouw een receptie gehouden ter gele genheid van het 25-jarig bestaan dezer ver- eeniging. Zeer velen hebben van de gelegenheid, om het bestuur te complimenteeren, gebruik ge maakt. Tevens was er een groot aantal te legrafische en schriftelijke gelukwenschen binnengekomen. De jufoileerende vereeniging mocht vele fraaie bloemstukken ontvangen. De rij van sprekers werd geopend door den heer H. Ploeg Jr. uit Utrecht, die het woord voerde namens het hoofdbestuur van de Nederl. Ver. tot afschaffing van alcoholhou dende dranken. De heer Ploeg sprak zijn groote waardee ring uit voor het werk, dat „Nieuw Leven" op het gebied van kunst, propaganda voor de geheelonthouding en ontspanning heeft verricht. Onder de Haarlemsche dilettan- tentooneelvereenigingen wordt de naam van „Nieuw Leven" met eere genoemd. Voor de propaganda der drankbestrijding heeft de jubileerende vereeniging veel gedaan. De tooneelstukken, die geheelonthouding propageeren, heeft „Nieuw Leven" zooveel mogelijk opgevoerd. Maar de grootste waarde van het werk der vereeniging is volgens spr. gelegen op het terrein der ontspanning. „Nieuw Leven" heeft aan een grooten groep menschen amusement geboden in een drank- vrije omgeving. De vereeniging is haar be ginsel steeds trouw gebleven. De heer Ploeg bood de gelukwenschen van het hoofdbe stuur aan. Na hem sprak de heer Van Eykern namens het Centraal Drankweercomité. Spr. ging de geschiedenis na van „Nieuw Leven" en hij noemde deze een gouden bladzijde in de his torie van de Nederlandsche drankbestrijding. De heer Van Eykern bood het bestuur een zilveren draagmedaille aan. Namens het college van B. en W. van Haar lem sprak wethouder M. A. Reinalda. De ver eeniging „Nieuw Leven" heeft de volle sym pathie van het gemeentebestuur, zoo zeide de wethouder, omdat bij haar uitvoeringen orde gewaarborgd is. Spr. bracht de waardeering en de dankbaarheid van B. en W. over voor den arbeid van „Nieuw Leven" en hij sprak de beste wenschen uit voor de toekomst. De heer Reinalda complimenteerde het bestuur tevens in zijn kwaliteit van voorzitter van het consultatiebureau voor de drankbestrij ding. Vervolgens sprak de heer Schelvis namens „Nieuw Leven" te Beverwijk, waarna de voor zitter van de RK. Rederijkerskamer „Alber- dingk Thym", de heer Nielen, het bestuur complimenteerde. Spr. wees op de symboliek van den naam der feestvierende vereeniging. Zij heeft nieuw leven gebracht in de stad Haarlem, in eigen kring en bij het publiek en ook nieuw leven in vele gezinnen, waar de drank ellende had veroorzaakt. De heer Van Dokkum, oud-regisseur van „Nieuw Leven" bood hiernazijn gelukwen schen aan. Namens het huldigingscomité van kunstlievende leden sprak de heer H. C. van Oort. De heer Dammiaans, bestuurslid van den Algem. Nederl. Dilettantentooneelbond over handigde den voorzitter namens dezen bond een fraaie medaille. Achtereenvolgens voerden nog het woord: de heer P. Mooyman, namens de federatie Haarlem van de Nederl. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudendende dranken, de heer Heunes namens de Intern. Orde van Goede Tempelieren, de heer Van Meeren namens de arbeiderstooneelver. „Vooruitgang", de heer Rohdens uit Tilburg, oud-secretaris van de vereeniging, de heer Govers, die tot de op richters van „Nieuw Leven" behoorde, de heer Zuidweg namens den Nederl. Bond van Abstinent Studeerenden, en de heer A. van Hernert, oud-lid van de vereeniging. Ten slotte bood mevr. Spierdijk namens de wer kende leden een mand bloemen aan. Schoolreizen en jeugd herbergen. Door KO DONCKER. Bijeenkomst in de jeugdherberg „Jan Gijzen". HAARLEM Maandag. Zaterdagmiddag is op initiatief van de Ken- nemer Vereeniging voor Jeugdherbergen en de Stichting „De Kennemer Jeugdherberg" een bijeenkomst gehouden, waarop door den heer Wim Wiese, secretaris van de Wester- District-Commissie der Nederlandsche Jeugd Herberg Centrale het woord is gevoerd over het onderwerp „Schoolreizen en Jeugdher bergen". De voorzitter der vereeniging, ir. J. E. de Vries, hield allereerst een korte inleiding, waar in hij het doel der bijeenkomst uiteenzette en o.m. de aandacht vroeg voor het werk der ver eeniging, die de jeugdherbergen steunt en een matige contributie vraagt. Nadat de aanwezige kweekschoolleerlingen onder leiding van den heer De Nobel eenige trekkersliedjes hadden gezongen was het woord aan den heer Wiese. Spreker begon met het aanvoeren van een aantal bezwaren tegen het gewone type school reisjes. Deze zijn in het algemeen teveel „cliché" geworden. Veelal wordt jaarlijks het zelfde plekje als doel genomen en er zijn zelfs onderwijzers, die hun 25-jarig jubileum op een bepaald schoolreisje kunnen vieren.... An dere bezwaren zijn, dat de kinderen binnen 24 uur dikwijls een te groot aantal indrukken moeten verwerken, dat de tochten te ver moeiend en te lang voor één dag zijn 200 K.M. per bus bijv. en bovendien te duur. Die bezwaren kunnen voor een belangrijk deel on dervangen worden door het maken van langere reizen met gebruikmaking van jeugdherber gen. Spreker gaf vervolgens een overzicht van de ontwikkeling der jeugdherbergbeweging, die in Duitschland haar oorsprong heeft gevon den toen daar de behoefte gevoeld werd aan langere schoolreizen (pl.m. 1909). Nederland sche trekkers brachten de jeugdherberge- dachte naar ons land over en sinds hier te lande de eerste jeugdherberg opgericht werd is de beweging ontzaglijk uitgegroeid. Het aantal jeugdherbergen steeg in deze zes a ze venjarige periode tot 67. De ligging der jeugdherbergen onderling maakt het maken van schoolreizen via de jeugdherbergen zeer goed mogelijk. Omdat de reis langer duurt is de werkelijke ontspanning voor de kinderen ook grooter. Zij komen dan temidden van de vrije na tuur en daar kunnen zij zich veel vrijer bewe gen dan in den speeltuin, waarvan bovendien meestal na een uur of drie de aardigheid al af is. Van didactisch standpunt is het trekken in de vrije natuur van groot belang. Een on derwijzer, die met een groep op trektocht is ondervindt dat elk oogenblik. Hoe dikwijls ko men de kinderen bijvoorbeeld niet aandragen met een of ander plantje, dat ze niet kennen en waarvan ze den naam willen weten. Een be langrijke winst valt te boeken in de verhou ding onderwijzer-leerling of leer aar-leerling. Immers de leider heeft op den trektocht zoo wel overdag als 's nachts de leiding over de aan zijn zorgen toevertrouwde kinderen hij vervangt de ouders en zoodoende ontstaat een totaal gewijzigde verhouding, die later op school haar voortzetting vindt. Waar de onderwijzer of leeraar, die met zijn klas en een bepaalde groep zoo'n reis onder neemt, vooral aandacht aan dient te schen ken, is de voorbereiding. De kinderen moeten terdege er van op de hoogte zijn, wat wel en wat niet mag in de jeugdherberg, dat men er elkaar in alle opzichten moet helpen en dat er ook nog anderen dan zij verblijf houden. Ge middeld komt het gebruikmaken van een jeugdherberg met overnachting op pl.m. f 1,25 per hoofd, eventueele reisonkosten niet mee gerekend. De gemiddelde grootte der groepen bedroeg totnutoe pl.m. 25, wat spreker wel den geschikten omvang voor een groep achtte. Naar aanleiding van een vraag van een der aanwezigen deelde de heer Wiese nog mede, dat kampeeren in een eigen tent vermoede lijk goedkooper zal zijn dan het logeeren in een jeugdherberg; echter vereischt kampeeren in de eerste plaats prima materiaal en de aan schaffing daarvan kunnen zeer velen niet be kostigen. Na deze causerie maakten de aanwezigen 'n rondgang door de jeugdherberg om de uitste kende inrichting van „Jan Gijzen" in oogen- schouw te nemen. MATEUIALIST of 1UEAU9T XI. Daar stond hij op de deur te bonken In het holle van den nacht, De juffrouw doet open van slaap nog dronken, Ze had zoo laat geen volk meer verwacht. Ze zag des veldwachters geel gezicht Bij het schijnsel van het licht. En keek hem eens aan, terwijl ze vroeg: „Waarom of i die pleister droeg." Ze heeft hem vlekkewater gegeven, Spaan heeft het struif van zijn jas afgewreven En heeft zijn zorgen toen verdreven Met echte lekkere ouwe klare „Zoo'n borrel doet een mensch herleven, Zoo'n borrel da's toch maar je ware Zoo'n borrel, is toch maar het best." Mol zat intusschen nog op het nest, Zat van kou te klappertanden. Maar d'ooievaar hield hij stijf in zijn handen, Hij kon zijn leden niet meer bewegen, Want overal had i de kramp in gekregen. Spaan zat warrempjes in de kroeg, Waar i zijn deel naar binnen sloeg. Toen het morgen geworden was, Zag men de menigte door het gras Naar het ooievaarsnest toegaan. Ze schreeuwden en riepen den dokter aan. Maar dokter Mol gaf taal nog teeken, 't Is alles vruchteloos gebleken. Men haalde den dokter naar beneden, Wreef zijn stramme verstijfde leden Met Eau de Cologne en met azijn, Met slaolie en met brandewijn. Men droeg den dokter naar d'apteek, Omdat i zoo raar uit zijn oogen keek. De kikkers hadden in den nacht, Het heele dorp op stelten gebracht, De rust verstoord van jongen en ouden En allerverschrikkelijkst huisgehouden. Ja 't is een treurige staat van zaken, We moeten er daad'lijk een einde aan maken. We hebben nu een ooievaar, En daarnet kwam de ketting kant en klaar." „Hé hier, zeg pst, och toe van Dalen Ga jij eens even die levensdrank halen Bij dokter Mol, loop zoo hard als je kan. Maar wees voorzichtig en drink er niet van." Spaan, die kwam zoetjes an uit de kroeg, •Hij keek op de klok. „O, 't is nog vroeg, Maar 't is tijd, dat ik Mol zijn bed uithaal." Hij liep over 't weiland naar den paal. Zwaaiend liep hij door 't gras Omdat i lang niet nuchter was. „Mol! Heidaar!" riep hij, „kom uit je bed En gauw voor den drommel, in naam der wet, Kom als de weerga uit dien paal, Of wil je da'k je derzelf uit haal? Waarachtig, 'k maak proces verbaal Hij stond te razen en raakte van streek, Maar Mol lag al lang en breed in de apteek. „Dokter; luister nou na rede, En kom as de duvel na benede." Zijn stem verzwakt, zijn stem verflauwt, Hij heeft moeite, dat i zich staande houdt. Hij stond te soezen en te dommelen En op zijn slappe knieën te schommelen, En 't duurde niet lang, of hij lag in 't gras Als 'n os te slapen, zoo lang al i was. Blazend, hijgend, kwam van Dalen Terug met het wonderlijk wondervocht. Ook heeft i een spuitje meêgebrocht. Dat i bij Mol was wezen halen. ,,'k Heb wel eens wat, over 't spuiten gelezen' Zei Z wie ten, (zijn broer was chirurgijn) „Zoo'n heksenwerk zal dit niet wezen, Zoo'n heksenwerk zal dit niet zijn." Allen zijn mee naar de Kolk gegaan. Bij de g- ':ote Popeleboomen, Juist wj neer je den hoek om zal slaan, Daar is c.e menigte aangekomen. De ketting hing al kant en klaar Te wachten op den ooievaar. „Wat je doet. dat doe je goed, We hebben drank in overbloed, En hoe meer je 'm geeft, hoe beter i groeit,' Zegt Zwieten, die krenterigheid verfoeit. Hij nam met vaste hand de spuit En spoot de ooievaar onder de huid. Men deed z-ooals men had besloten, Deed de ringen om de pooten En wachtte tot i aan 't groeien ging; Men ging er om heen staan in een kring. „Is 't nou uit? Met da gedring?" Klonk het knorrig van juffrouw Meije, Die in de knel zat met haar dijen En van benauwdheid schier verging, „D'ris ommers niks bezonders te kijken, Een mensch zou waarachtig haast bezwijken.' „Kijk hij gaat groeien, hij wordt grooter." Men drong en drong hoe langer hoe meer En juffrouw Meije smolt bijna als boter, Zooals boter smelt bij warrem weer. (Wordt vervolgd.) MAAR.... £ch"fe T-riesche l-leeren-Qaai •10 - *15 - 90 - 25 ek per %or>S (Adv. Ingez. Med.) Weekeinde met vele verkeers ongelukken. In het afgeloopen weekeinde heeft het snelverkeer weer in vele families leed gebracht. Zes mcnschenlevens zijn plotseling afgesneden, een prooi van den dood, die op den weg loert. Auto tegen een boom gereden. Zondagmiddag omstreeks twee uur is op den weg HilversumUtrecht, in de gevaarlijke bocht onder de Hollandsche Rading, een auto in volle vaart tegen een boom gereden. In de auto zaten een drietal jongelui uit Hilversum, die een voetbalwedstrijd te Utrecht wilden zien. De achter in den wagen zittenderj H. Laaper werd ernstig gewond. Tweejarig kind door vrachtauto gedood. Zaterdagmiddag had op het erf van den kolenhandelaar L, te Stein (Limburg) een droevig ongeluk plaats. Het tweejarig dochter tje van L. kwam de woning uit en liep tegen een achteruit rijdende vrachtauto op, be stuurd door zekeren V„ een neef van L. Het kind kwam onder de wielen terecht en werd op slag gedood. Oversteken zonder richting aan te geven kost een menschenleven. Zaterdagavond is de 50-jarige wielrijder, de heer H., doordat hhij plotseling den weg over stak zonder richting aan te geven, op den Abstederdïjk te Utrecht door een auto gegre pen en tegen den grond geslingerd. Het slacht offer werd met ernstige verwondingen en in wendige kneuzingen naar de Rijksklinieken vervoerd, waar hij is overleden. Wielrijder op slag gedood. Nabij het veer te Bern is de wielrijder G. Bouman uit Wijk bij Heusden door een vrachtauto uit Herpt aangereden en op slag gedood. Op den weg spelen is spelen met den dood. Op den Storm van 's-Gravensandeweg te Wassenaar is de 7-jarige J. T., die daar met zijn kameraadjes speelde, door een auto van den heer Van S. uit Wassenaar overreden en vrijwel op slag gedood. Het 6-jarig zoontje van den schipper Bijl, liggende Onderlangs te Anhem, is. toen hij aan het spelen was, door een tramwegen van de Nederlandsche Buurtspoorweg Maatschap pij overreden en op slag gedood. Jongen lette niet op. Op den hoek van de Wouwermanstraat en Gabriël Metsustraat in Den Haag wilde de 7-jarige jongen J. J. D., uit de Gabriël Metsu straat, den rijweg oversteken, zonder daarbij voldoende uit te kijken. De jongen werd door een autobus gegrepen en is, tengevolge van de zwaree inwendige kneuzingen, die hij op liep, na enkele oogenblikken overleden. Twee auto's botsten. Twee auto's zijn Zondagmorgen op den hoek Rochussenstraat-'s-Gravendijkschewal te Rot terdam tegen elkaar, gebotst. De 45-jarige mevrouw M. M. B. te Rotterdam kreeg een hersenschudding. De 28-jarige mevrouw H. C. H. uit Eindhovèn brak beide beenen. Steeds weer onvoorzichtigen! Miliciens spelen met een geweer. Een van hen door schot in de zijde gewond. Zaterdagmiddag omstreeks half drie waren twee miliciens, zekere M. uit Brielle en zijn kameraad R. aan het stoeien in de Oranje Nassau kazerne te Bergen op Zoom. R. had een geweer in de handen en plaatste dit op een gegeven moment in de zijde van zijn vriend. Op zijn vraag: „Zal ik eens schiete.:?" antwoordde M.: „Ja". Beiden vermoedden toen niet, welk een vreeselijk gevolg deze stoei partij zou hebben. Het geweer bleek h.l. ge laden te zijn met een losse patroon. R. trok den haan over en tot zijn groote ontsteltenis ging het schot af. Er ontstond groote conster natie toen M. in elkaar zakte. De militaire geneesheer dokter Kole, was spoedig ter plaat se. Na geconstateerd te hebben dat een long en de lever van het slachtoffer waren geraakt is M. naar het Algemeen Burgerzasthuis ver voerd, waar onmiddellijk operatief is inge grepen. M., die veel pijn lijdt, maakte het Zondagavond naar omstandigheden vrij goed.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5