1 HET NIEUWE AVONDBLAD De buizenfabriek van het Hoogovenbedrijf. Jle J/vARGANG NO. 131 DINSDAG 7 APRIL 1936' IJMUIDEQ COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 3 cents plus 2$4 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen- Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTE NTIëN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER s Alle abonnés van dit olad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubll- ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van Ln hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben- Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Opleving. Als in deze harde wereld dit woord ge bruikt wordt schijnt men meteen te moeten denken aan grooter omzetten, stijgende koer en nieuwe interim-dividenden, enfin: aan ai wat samenhangt met economisch herstel. Maar er is nog een andere opleving, waar aan de mensch van dezen tijd vooral niet minder behoefte heeft, en dat is de geeste lijke en cultureele. Is ook deze ingetreden? Er zijn blijde teekenen. Verleden zomer heb ben wij ons in eigen omgeving verheugd over de sterk toegenomen, ja verdubbelde publieke belangstelling in de volksconcerten van de H O.V. Ook in andere steden deden zich zulke verschijnselen voor. Het geweldige succes van prof. Huizinga's boek „De schaduwen van Morgen" volgde. Een algemeene stijging in de belangstelling voor de klassieke en de goede moderne litteratuur werd merkbaar. En ver leden week was er weer een nieuw hoopgevend symptoom, toen het 2400 jaar oude Grieksche treurspel „Medea" van Euripides voor een propvollen schouwburg werd opgevoerd en de jeugd sterk vertegenwoordigd bleek. Na tuurlijk wil ik niet beweren dat dit zoo mooi Is omdat Medea den eerbiedwaardigen leef tijd van 24 eeuwen heeft bereikt, maar om dat het tot de groote kunstwerken van de tooneëllitteratuur behoort. Enkele gesprekken met leerlingen uit de hoogste klassen van middelbaar en gymna siaal onderwijs, niet alleen in Haarlem, heb ben mij in den laatsten tijd nog meer verras singen gegeven. Daar bleek een echte en intelligente belangstelling voor het serieuze boek en ook voor de tooneel-litteratuur uit. Natuurlijk kan men niet verwachten dat die zoo maar eens algemeen wordt, natuurlijk zullen er altijd velen zijn wier belangstelling heelemaal niet in de richting van Kunst met een groote k gaat, maar dat er toch blijk baar ook bij de jeugd weer een groeiende be langstelling is voor de groote scheppingen op kunstgebied is al genoeg. Zelfs het tooneel zal dan aldus tot herleving kunnen ko men. Jarenlang heeft het alleen de belang stelling van een aantal ouderen kunnen blij ven boeien. Krijgt het een nieuwe generatie 'achter zich, dan zal het zich ook van zijn desorganisatie in ettelijke noodlijdende ge zelschappen kunnen herstellen, en dan zullen de tooneelschrijvers ook den moed weer krijgen,- die hun meer en meer ontzonken is. Voor de kunstfilm belooft zulk een toe komst eveneens veel. Ook de besten onder de schilders en beeldhouwers zouden zelfs al zijn de tijden economisch voorloopig nog slecht, op meer erkenning kunnen gaan hopen. Het wordt een beter, gelukkiger en vooral blijder wereld waarin de schoonheid weer haar rechten zal hebben herwonnen en waar in opgeschroefde mode-rages naar het zoo- veelste plan zullen zijn gedrongen. Krijgt men eindelijk genoeg van holle sen saties? Het tekort waarmee de vierde Zes- daagsche wielerwedstrijd te Amsterdam zijn rekening heeft moeten sluiten lijkt mij een hoopgevend teeken. Dat klinkt niet vriende lijk jegens de ondernemers, tegen wie ik per soonlijk niets heb. Maar ik heb zooveel tegen de tragedie-van-wansmaak, die zij opvoeren, dat de onvriendelijkheid niet vermeden kan worden. Zal die matelooze hoeveelheid muziek-in- blik, die alleen maar goedkoop maakwerk is, een beetje op den achtergrond kunnen raken en haar lawaaiige aanmatiging buiten het gehoor althans van velen moeten brengen? Ik hoop het. Zelfs de meest-bedwelmende imi tatie van het rythme van een automobiel motor houdt nog lang geen voldoende recht vaardiging in voor het gebruik van het woord Kunst. Zullen de meeste mensche genoeg krijgen van dat soort films, welker eenige aanbeve ling schijnt- te bestaan ln het kunstig-gema- quilleerde poppenhoofd van de een of andere „ster", wier mode-succes binnen drie of vier jaar is uitgeput en die dan volkomen vergeten wordt terwille van een ander dergelijk ver schijnsel? Zullen sommige films van werkelijke hooge kunstwaarde, die niet meer dan enkele nachtvoorstellingen beleven omdat de dag- en de avond-recettes zulk een risico niet velen fcunnen, het daglicht mogen zien? Wijde kunstzinnige verschieten openen zich. ïk heb nimmer aan hun terugkeer gewan hoopt, want de 'tijd der rages moest wel tot oververzadiging-met-sensatie en dientenge volge tot weerzin leiden. Iedere cpschroeverij vindt haar einde, met de onverbiddelijke her kenning van haar ware gedaante. En er is zooveel beters in het Leven te vinden dan hol lawaai en sensatie. Als een nieuwe tijd van glorie voor dit Be tere is aangebroken beteekent dat de intrede van een nieuwe cultuurperiode in Euroipa. En dat zou meteen een terugkeer inhouden van het gezonde verstand, vereischt om op ander gebied de samenwerking te bereiken die alleen Europa kan redden van de economische jan boel waarin het rondmoddert en de bewape- ülbgs-waanzin waardoor het bevangen schijnt. r. p. IJMUIDEN Ongeoorloofde mededeelingen aan trawlers. Maatregelen tegen amateur-zenders op IJsland. 1 Zooals wij eenigen tijd geleden reeds heb ben gemeld, zijn de IJslandsche atuoriteiten tot de ontdekking gekomen, dat Engelsche visschersvaartuigen van den wal af op de hoogte werden gebracht van de plaats, waar zich op bepaalde tijden de IJslandsche poli- tieschepen bevonden. In verband hiermede is thans een voor- loopige wet in het leven geroepen, betref fende „maatregelen tot verhindering van hulpverleening aan schepen bij onwettige visscherij", o.a. door het geheele radiover keer van schepen met den wal onder scherpe controle te plaatsen de sti*afbepalingen, bij den vroegeren toestand vergeleken, belang rijk te verscherpen. Volgens par. 3 van de nieuwe wet zal degene, die tracht door te legrammen, telefoongesprekken, lichtsigna len of die bij een overtreding van de be doelde wet er toe meewerkt, het betrappen van een overtreder ,en het opbrengen van een visschersvaartuig te verhinderen, of een visschersvaartuig mededeelingen over de ligplaatsen der politïevaartuigen verschaft, gestraft worden met een boete van 3000 tot 15000 kronen of met een hechtenis, die bij zeer ernstige gevallen of bij herhaling tot 2 jaar kan worden uitgebreid. De werkloosheid. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 553 bouwvakarbeiders, 370 metaalbewerkers, 53 kantoorbedienden, 32 huisbedienden, (vr. be roepen», 39 houtbewerkers, 51 landarbeiders, 541 visschers, haven- en transportarbeiders, 761 losse en fabrieksarbeiders, 357 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 24 bouwvakarbeiders, 32 metaalbewer kers, 14 kantooi-bedienden, 25 hulsbedienden (vr. beroepen). 64 losse en fabrieksarbeiders, 13 in overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroe? derhalve 2929. VERLOTING BEWAARSCHOOL CASEMBROOTSTRAAT. De ten behoeve van de bewaarschool in de Casembrootstraat gehouden verloting heeft het volgende resultaat opgeleverd: le prijs ameublement no. 346; 2e prijs, lees- lamp, no. 1363; 3e prijs boek no. 310; 4e prijs theeblaadje no. 261; 5e prijs gesmede lamp no, 889; 6e prijs schilderij no. 2213; 7e prijs ontbijtlaken no. 1977; 8e prijs, glazen sche merlamp no. 1482; 9e prijs doos lepels no. 1430; 10e prijs kussen no. 893; lie prijs bloemenvaas no. 1277; 12e prijs rond kussen no. 2268; 13e prijs wandlamp no. 1252; 14e prijs kleine schemerlamp no. 1820; 15e prijs doos bonbons no. 1466. De sprei is gevallen op no. 20. Ned. Vereen, van Huisvrouwen Lezing mevr. Mees. Maandagmiddag hield voor de afdeeling Velsen-IJmuiden der Ned. Vereen, van Huis vrouwen mevr. G. S. E. Mees-Schuckink Kool. arts te Santpoort, in het Vacantiekoloniehuis aan den Groeneweg een lezing over het on derwerp: „Het werk der Consultatiebureaux voor moeilijk-opvoedbare kinderen". Mevr. P. L. de Boer-Harder opende de ma tig bezochte bijeenkomst met een welkomst woord. waarna een dameskoortje onder lei ding van mevr. Duvergé-Braster eenige len teliederen ten beste gaf. Mevr. Mees vertelde uit de geschiedenis der consultatiebureaux, die oorspronkelijk uit Amerika, Duitschland en Oostenrijk stamden en in 1921 in ons land ingang be gonnen te vinden. De moeilijke kinderen zijn niet de zwak zinnigen noch de misdadige. Het zijn zij, die met thuis, school of internaat geregeld in conflict komen. Het eerste bureau, te Amsterdam in 1927 gesticht, ontving kort na de opening zulk een stroom van aanvragen, dat men langza merhand een selectie moest gaan toepassen. Het arbeiden der bureaux geschiedt geheel zonder subsidie van het rijk, zoodat parti culiere organisaties dit kostelijk maatschap pelijk werk moeten steunen. Spr„ die te Haarlem in het bureau werkt, vertelde interessante gevallen uit haar prac- tijk en haar omgang met deze z.g. moeilijke kinderen. Vele gevallen ontstaan door fou ten in het gezin of der ouders." En dan blijken deze kinderen soms in 't geheel niet moeilijk, doch eerder niet goed aangepakt, niet goed begrepen te zijn. De bureaux, welke onder leiding van een of meer psychiaters werken, worden weke lijks door vele ouders geconsulteerd. Met be hulp van assistenten worden de kinderen in clubjes vereenigd, waar zij onder deskun dige leiding bezig gehouden worden. En door deze. door gezinsvoogd essen of observatie huizen, worden de kinderen tot zoo vol waardig mogelijke menschen in de maat schappij gevormd. In een uitvoerige rede, die zich voor een verslag weinig leent, schetste mevr. Mees- Schuckink Kool, hoe de werkwijze der con sultatiebureaux te Haarlem, Amsterdam, Rotterdam, Leiden en Utrecht is en welke ervaringen zij in haar practijk reeds mede gemaakt had. Na de pauze bestond er gelegenheid tot het stellen - van vragen aangaande de be handelde materie, welke door spr. beant woord werden. „Hollandsch Kleedinghuis" krijgt ongewenscht bezoek. Groot aantal heerencostumes en regenjassen gestolen. Het „Hollandsch Kleedinghuis". Briniostraat heeft in den nacht van Zondag op Maandag ongewenscht bezoek gehad. Toen de chef van deze zaak Maandag morgen in het magazijn kwam, ontdekte hij tot zijn grooten schrik, dat ongewenschte be zoekers hun slag hadden geslagen. Een aantal heereneostuums en regenjassen wordt vermist. De juiste omvang van den diefstal kon nog niet worden vastgesteld, maar de schade be draagt zeker eenige honderden guldens. Gebleken is, dat de daders door de naast het perceel liggende poort de achterzijde daarvan hebben bereikt, waarna ze met behulp van een kist over den tuinmuur geklommen zijn. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Loggers: KW 162 f 330; KW 89 f 330; KW 175 f 350; KW 56 f 540; KW 166 f 310; KW 60 f 290; KW 169 f 290; KW 3 f 420; KW 38 f 470; KW 67 f 250; KW 102 f 280; KW 178 f 350; KW 91 f 260; KW 28 f 270; KW 108 f 450; KW 112 f 260; KW 177 f 340; KW 27 f 240; KW 62 f 320; KW 155 f 380; KW 24 f 360; KW 59 f 350; KW 35 f 310; KW 107 f 320; KW 65 f 330; KW 51 f 520; KW 46 f 320; KW 64 f 310; KW 158 f 370; KW 42 f 390; KW 153 f 310; KW 45 f 460; KW 43 f 440; KW 33 f 240; KW 167 f 310; KW 22 f 560: KW 95 f 320; KW 124 f 380; KW 36 f 580; KW 135 f 280; KW 173 f 430; KW 49 f 480; KW 149 f 380; KW 14 f 300; KW 134 f 440; KW 70 f 340; KW 114 f 160; KW 69 f 430; SCH 223 f 470. JAARVERGADERING CHRIST. BESTUREN BOND. Woensdagavond heeft in de consistorie van de Bethlehemkerk de jaarvergadering plaats van den Christel. Besturenbond. Aan de orde is o a. de verkiezing van een voorzitter wegens vertrek van den heer J. v. d. Burg en de behandeling der jaarver slagen. De heer Goote uit denHaag zal een cau serie houden over „Trouw blijven''. CHR. SOCIALE STUDIECLUB. De Chr. Sociale Studieclub, uitgaande van den Chr. Besturenbond organiseert Woens dag 15 April a.s. in het Gymnastieklokaal der Mamixschool een bijzondere vergadering. Als spreker treedt op de heer A. Stapel kamp, voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond met het onderwerp „Hoe staan wij als Christen arbeiders tegenover het Plan van den Arbeid?" HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen de volgende hinderwetsvergunnmgen zijn verleend: a. aan de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, tot het oprichten van een buizengieterij op haar fabrieksterrein; b. aan Gebrs Van Rijn te IJmuiden. tot het uitbreiden van hun smederij, in het per ceel Velserduinweg no. 248: c. aan de N.V. Nederlandsche Petroleum Maatschappij „Purfina" te 's-Gravenhage tot het oprichten van een ondergrondsche ben zinebewaarplaats van 2000 L. met een boven- grondsche aftapinrichting, in en vóór het perceel Trompstraat no. 11. HET BAGGERWERK IN DE VISSCHERS- HAVEN. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, ondervindt men bij het uitbaggeren van de Visschershaven groote moeilijkheden door de vele zware voorwerpen die op den bodem blij ken te liggen. Men heeft nu de moeilijkheden ondervan gen door van te voren met een dreg den bodem schoon te maken, waardoor de baggermolen zonder storingen zijn werk kan verrichten. „ONDER ONS". Het gemengd dubbelkwartet „Onder Ons", directeur de heer S. Wiersma houdt Donder dag 16 April a.s. een propaganda-avond in het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Kalver- straat. Medewerking wordt verleend door het knapenkoor en eenige meisjes van het kinder koor Klimop. Na de pauze wordt opgevoerd de klucht „Een pootig Wijfje". Visscherijnieuws in een 1 notedop. De vischaanvoer in Duitsche havens. Gedu rende de week van 23 tot 28 Maart j 1. kwamen aan de vereenigde vischmarkten Hamburg- Aitcna 11 trawlers met een totale vangst van 763.850 K.G. Van de Noorsche kust kwamen zes trawlers met 417.750 K.G. kabeljauw, schelvisch en roodbaars, van dt Noordzee 2 trawlers met 79000 K.G., hoofdzakelijk kool- visch, wijting en schelvisch en van IJsland 3 trawlers met 267.100 K.G.kabeljauw, rood baars en schelvisch. In Cuxhaven kwamen binnen 49 schepen met 1.460.504 K.G. zeevtsch. waarvan 317.739 K.G. van de Noordzee, 479.221 K.G. van IJs land, 607.956 K.G. van de Lofoden enz. In Wesermünde-Bremerhaven kwamen bin nen 47 trawiers met 3.125.000 K.G. visch, waarvan 18 trawiers met 1.667.200 K.G. van de Noorsche kust, 21 trawlers met 1.259.500 K.G. van IJsland, 5 trawiers met 157.800 K.G. van de Noordzee en 3 trawlers met 40.800 K.G. van de Oostzee. De invoer van visch in Oostenrijk. Geduren de het jaar 1935 werd in Oostenrijk ingevoerd 3.342.600 K.G. versche zeevisch, tegen 3.256.700 K.G. in 1934. Ingevoerd werd uit Duitschland 2.378.500 K.G. (v.j. 2.944.600 K.G.), uit Dene marken 257.700 K.G. (v.j. 162.000 K.G.), uit Nederland 286.300 K.G. (v.j. 270.000 K.G.), uit Groot Brittan'nië 161.400 K.G, (v.j. 160.200 K.G.) en uit Zweden 105.300 K.G. (v.j. 46.300 K.G.) OPDRACHT. De levering van Paaschbrood enz. aan het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort is opge dragen aan de N.V. Centrale Bakkerij alhier RINGVERGADERING VAN JONG. VER. OP GEREF. GRONDSLAG. De laatste vergadering van den ring Velsen- Beverwijk der Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag zal gehouden worden a.s. Woensdagavond in de Da Costaschool. De agenda vermeldt behalve de jaarversla gen van secretaris en penningmeester een re feraat over „Ons Gereformeerd Jeugdwerk". genligger naderen. Na dezen te zijn gepas seerd, had hij naar links uitgehaald en was hij even het linker trottoir opgereden. Direct daarop had hij weer naar rechts uitgehaald en daarbij was zijn wagen naar links omge kanteld. De inzittenden van den -tegenligger verklaarden dat de auto met groote snelheid had gereden. L. noch zijn meisje waren ge wond. De auto was evenwel zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De politie maakt proces-verbaal op. SANTPOORT. LENTESPEL. Zondagmiddag werd in Hotel „De Wey- man" te Santpoort voor een flink bezette zaal door de jeugdgroep van de werkge meenschap „de W. E. G." een lentespel op gevoerd, met kinderen uit de groepen Sant poort, Haarlem, Velsen en IJmuiden. In een openingswoord van den voorzitter der beweging, den heer Pilger, wees deze op 't verband dat er bestond tusschen de werk wijze van de werkgemeenschap en de wijze waarop het spel door de kinderen werd ge speeld. Evenals in de gemeenschap rekening moest worden gehouden met eigenschappen van al de werkers, zoo werd ook bij het len tespel iedere jongen en meisje welkom ge- heeten en opgenomen in het gemeenschaps- spel. Na een korte uiteenzetting van den in houd van het lentespel begon het spel met een wintertafereel. waarin koning Winter, bijgestaan door Noorden- en Oostenwind hun macht voelen aangetast, door de komst van de lente, die reeds overal haar voor boden stuurt. De winter neemt de vlucht en de lentegodin wordt verwelkomd, door alle vogels en bloemen. Het geheel maakte een zeer bekoorlijken indruk. De liedjes en hoorspelen wisselden elkaar viot af. Meermalen gaven de aanwe zigen uiting aan hun bewondering, zoowel voor het spel als voor de mooie decors en aankleeding. Aan het slot wees de voorzitter de aan wezige bezoekers uit de groepen Haarlem. IJmuiden en Velsen op de wenschelijkheid, gelet op het succes en de vele bezoekers, om dit spel ook in deze plaatsen op te voeren AUTO GEKANTELD. Zondagnacht is 'n Haarlemmer, die per auto naar Zandvoort was geweest en daar in ge zelschap van zijn meisje een café had bezocht, bij het nemen van de bocht in den Bloemen- daalscheweg, even ten Noorden van het Raad huis, met zijn wagen gekanteld. De man ver klaarde met een snelheid van niet meer dan 35 K.M. in de richting Bloemendaal te hebben ge reden. In de genoemde bocht zag hij een te VOOR DEN- -POLITIERECHTER De in aanbeuv." z.jndt: tnu.H.T.i waarvan flink voortgang wordt ;U/iek van het Hoogovenbedrijf, met den bouw gemaakt. Vermoedelijk zal de fabriek eind 1936 gereed komen. Verkeerde methoden. Wanneer iemand ergens in den kost gaat en hij blijft aan het eind van de week weg zonder te betalen, is dat zeer zeker niet recht, maar wie weet in wat voor benarde omstan digheden de kostganger verkeert en honger is een scherp zwaard. Dat neemt echter niet weg, dat de kostbaas, die ook al niet voor zijn plezier verhuurt, niet behoeft te berus ten en niemand zal het hem kwalijk nemen, dat hij tracht den verdwenen kostganger te vinden om hem tot betaling of tot een ac- coord te bewegen. Of het van den kostbaas in Haarlem- Noord nu verstandig was zich bij zijn onder zoekingstocht te doen vergezellen door zijn 22-jarigen pleegzoon, is echter twijfelachtig, want die pleegzoon was een vechtersbaas en van zulke lui kan men altijd verwachten, dat ze bij de schuldinvordering met de vuisten gaan argumenteeren. Dat was nu ook het geval geweest; de kostganger had op zijn gezicht gekregen. Die methode deugde niet, maar de pleegzoon hield er meer vreemde methoden op na. Zoo begon hij met te ver tellen. dat ze in de Smedestraat geen pro ces-verbaal kunnen opmaken, zonder echter aan te geven, waarop die bewering gegrond was. Verder zei hij dat dat hij wel drie maan den voor den kostganger over had, als deze de schuld niet betaalde en toen hield hij een beschouwing over de rechtbank, die ook al niet voor haar taak berekend was. zoo hij meende, wanneer die hem zou veroordeelen, want hij had zelf uitgemaakt, dat hij on schuldig was, terwijl hij moest toegeven, ge slagen te hebben. Èen brutaal mensch heeft de halve wereld, zegt het spreekwoord, maar als dat dan de slechtste helft is. schiet hij -toch nog niet op en zoo verging het ook dezen jongen man, die door zijn verkeerde methoden juist het tegenovergestelde bereikte van wat hij mis schien ha-d gedacht. Met een beetje fatsoenlijke houding zou er wellicht over een geldboete of een voorwaar delijke straf zijn te spreken geweest, maar het was duidelijk, dat tegenover lieden, die zoo branie-achtig doen, de rechtbank strak zou staan en de officier eischte dan ook veertien dagen gevangenisstraf. Verdachte kon dit in zijn vermeende on schuld niet begrijpen; waarschijnlijk was hij de eenige in de zaal, die het niet begreep. De Politierechter was het met den offi cier eens. dat hier gevangenisstraf moest worden opgelegd, al gaf hij één week, in. plaats van twee. De politiek op de straat. Er zijn lieden, die hun politieke inzichten te koop aanbieden. Waarmee we bedoelen, dat ze met krantjes of ander drukwerk langs de huizen venten, teneinde op die manier hun meening over het staatsbestel te ver breiden. Dat mogen ze doen, als er in de krantjes maar niets staat, waarvoor ze straf rechtelijk ter verantwoording kunnen wor den geroepen. En zooals het hun vrijstaat de bladen te koop aan te bieden, zoo staat het ieder burger vrij, op die aanbieding al dan. niet in te gaan. Daar behoeft geen ruzie over te komen. Dat er in IJmuiden-Oost toch ruzie gekomen was en dat er zelfs klappen waren gevallen, is dan ook weer het onzalig gevolg hiervan, dat men de politiek op de straat brengt. Nu moesten twee burgers terecht staan, een omdat hij een colporteur met een of an der voorwerp een slag op het gezicht had. gegeven en de tweede, omdat hij den twee den colporteur de hand op het gelaat zou hebben gelegd, bovendien zou hij den eersten colporteur bij de aanbieding van het blad een hoeveelheid water uit een glas of kroes over het lijf hebben gegooid, maar dat was niet ten laste gelegd. De twee verdachten hielden stijf en strak vol, dat ze niet hadden geslagen, maar de colporteurs beweerden even standvastig het tegendeel en die met het ijzer geslagen werd, was dadelijk naar de politie geloopen om zijn dikke wang te laten zien. „Ja maar," zei de eerste verdachte, „hij kon wel op zijn tong hebben gebeten of te gen een boom zijn geloopen of op een an dere manier een dikke wang hebben gekre gen". Hij had, zei hij, niet geslagen en had twee buurvrouwen als getuigen a décharge meegebracht, die zijn verklaring zouden kunnen bevestigen. Nu wisten die dames niet heel veel te ver tellen; ze hadden ruzie op straat gehoord, en begeerlg om te weten, wat er aan de hand was, waren ze naar buiten gegaan. Toen was het bekvechten nog aan den gang, maar waar het om ging, wist de eene juffrouw niet, terwijl de andere zei, dat het overal om ging. Slaan hadden ze niet gezien, maar bij het begin waren ze ook niet tegenwoordig geweest en daar ging het eigenlijk om. De officier vond het slaan wel bewezen en eischtetegen den man van het stuk ijzer f 25 boete, tegen den ander f 10. De Politierechter achtte mede bewezen, dat de eerste man geslagen had, waarvoor f 10 boete werd opgelegd. Ten opzichte van den tweeden verdachte was de rechter van diens schuld niet overtuigd, waarom hij werd vrij-i gesproken.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1