HET NIEUWE AVONDBLAD Zanger-minister. 21* tAARCAN0 NO. 132 WOENSDAG 8 APRIL 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal f 1.20 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. alle abonnes van dit Olad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registert jajn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en 1— K1"'' i ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- n hand, van van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen ènz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf ls verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Ultkeerlngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN De gages bij de haring- visscherjj. Voorstellen en tegenvoorstellen. Toenadering" doet de heer v. d. Steen 10 van de voorsteller^ welke van tt^keevers- ZOowel als van werknemerszijde gedaan zijn en betrekking hebben op de ha- "wfifaten^e'en uittreksel volgen: R°eds op 5 Februari lieten we namens de -samenwerkende organisaties een schrijven ïiiteaan naar de werkgevers, waarin aange drongen werd op een onderhoud, om over vernieuwing van de arbeidsovereenkomsten te SPl!fdat schrijven lieten wij voorts uitkomen, dat' de minder aangename positie, waarin wij verkeerden toen wij den laatsten keer de onderhandelingen hebben moeten voeren, door ons niet meer gewenscht werd. Hierop werd door de werkgevers gevraagd, oVer welke punten door ons gesproken zou willen worden. Op 18 Februari j.l. vond de eerste bespre king plaats. De reeders kwamen met voorstellen, die één voor één verslechteringen beteekenden. Natuurlijk zijn wij hier niet op ingegaan, en hebben wij gevraagd, deze voorstellen ons eerst schriftelijk toe te zenden. Hieraan is dan ook voldaan. In gemeen schappelijk overleg is toen besloten, om den reeders mede te deelen, dat wij zeer teleurge steld zijn over hun voorstellen, die absoluut geen rekening houden met de allerbedroe vendste omstandigheden, waarin de betrokken irbeiders reeds verkeeren, en daarom ook geen oasis kunnen vormen om tot een bevredigen de oplossing te geraken. We laten de voorstellen, èn van de werk gevers, èn die door ons zijn gedaan, hier voigen: ij Gage. Voorstel werkgevers: Garantieloon f 10.— per week plus Vz pet. per matrozendeel. De uitkeering van het ga rantieloon facultatief testellen. Voorstellen werknemers: Handhaving f 14.per week per matrozen- deel. In de overeenkomst wordt vastgelegd, dat het garantieloon per week zal worden uitbe taald, en het percentage waarop ieder ma troos aanspraak heeft. Van 't geen aan versche haring wordt be- somd, zal aan de bemanning 10 pet. extra- gage worden uitbetaald. Bruto-besomming. Voorstel werkgevers: Onder bruto-besomming wordt verstaan de opbrengst der lading haring, onder aftrek van het reisgeld, het eventueele jaagloon en de kos ten aan den verkoop verbonden, t.w.: keur loon, afslaggeld, kuipers- en kruierskosten en het braadje. - Voorstel werknemers: Geen meerdere aftrek zal er van de bruto- besomming worden afgetrokken dan voorheen. Bemanning. Voorstellen werkgevers: (Voor stoomschepen.) De reederij heeft de keus tusschen 7 matro- Kn en 1 jongste, en 6 matrozen en 2 jongsten. (Voor motorschepen t/m. 124 P.K.) 12 koppen, inclusief den schipper, gedurende den tijd, dat met 40 netten wordt gevischt, en 13 koppen, inclusief den schipper, gedurende aen tijd dat met 60 tot 80 netten wordt ge- vischt. Voorstellen werknemers: (Voor stoomschepen.) Herstel bemanningsregeling van stoom schepen en de bepalingen omtrent incomplete bemanning bij het visschen met een beperkt aantal netten, worden opgeheven. (Voor motorschepen t/m. 124 P.K.) De bepalingen omtrent incomplete beman ning, bij het visschen met een beperkt aantal netten, worden opgeheven, terwijl de samen stelling van de bemanning nader omschreven dient te worden. Kanaalvisscherij. Voorstel werkgevers: Het gegarandeerde weekloon te vervangen door f 10.— per week plus V2 pet. van de bruto besomming. Voorstel werknemers: Herstel Kanaalvisscherij voor de motor- scnepen en deze regeling ook van toepassing te verklaren op de z.g. binnenzee-visscherij. Boet-, klim- en koksgeld. Voorstellen werkgevers: Onder dit hoofd te lezen in plaats van 110.— boetgeld per teelt enz. f0.40 boetgeld Per man per week. Klimgeld f 0.40 per week, met maximaal *7.30 per teelt. Voorstel werknemers: f i m .r€§e'mg f 10.boetgeld per man en 1150 klimgeld per reis, te handhaven. Trawlvisscherij met motorschepen boven de 200 P.K. Voorstel werknemers: .Een aansluitende regeling op de Scheve- hmgsche en Katwijksche voorwaarden, zooals toe thans bestaan, wordt getroffen voor de schepen boven de 200 P.K., waarbij nader wordt vastgesteld dat: a. de bemanning zal bestaan uit minstens 8 «oppen; b de totale gage voor de bemanning, na af- «ek van kosten zooals die omschreven zijn, aai bedragen 24 pet.; c. voor zoover deze schepen te IJmuiden omnenkomen en aldaar markten, zal het los- «n van die schepen plaats vinden door ha venarbeiders, zooals dat geregeld en overeen gekomen is tusschen werkgevers- en werkne- Een nieuw visscherijbedrijf in Italië. Met modern uitgeruste visschersvaartuigen. In nog grooter mate dan het vleeschver- bruik is het vischverbruik in Italië altijd van het buitenland afhankelijk geweest. Het land importeerde jaarlijks voor meer dan 400 mil- lioen lire, waarvan ongeveer 90 pet. gecon serveerd en gedroogd. Daar de italiaansche wateren, in verhouding tot andere landen, weinig visch bevatten, zijn de Italianen ge wend weinig visch te eten. In Engeland is het vischverbruik per jaar 30 KG. per hoofd, in Frankrijk 5, in Duitsch- land 8. in Italië slechts 3. Na het in werking treden der sancties heeft zich een vennootschap gevormd, die het initiatief genomen heeft om zich ook in de visscherij van het buitenland onafhanke lijk te maken. Het origineele is, dat deze haar zetel heeft in.... de alpenstad Turijn! Ze beschikt tot nu toe over 5 modern-uitgeruste visschersschepen. elk met een bemanning- van 24 koppen. In de schepen ,die van koel ruimten zijn voorzien, kan 50.000 kilo visch ondergebracht worden, die onmiddellijk na de vangst bij een temperatuur van 30 gra den onder nul, levend bevroren wordt. Wan neer de schepen, die pl.m. 4045 dagen uit blijven, in de thuishaven terugkeeren, staan daar speciaal-geconstrueerde spoorwegwa gens gereed, die de bevroren visch op de snelste wijze naar de verschillende markten in den lande vervoeren. Na eenige maanden probeeren is men thans zoover, dat reeds 150.000 kilo per maand kan worden afgeleverd. Dit is de eerste practische proef, die men hier genomen heeft om door het uitzenden van een voldoend-groote en modern-uitge ruste visschersvloot in de eigen behoeften te voorzien. En nu wordt het de vraag of men de benoodigde hoeveelheid van 2 150.000 K G. per jaar zelf kan vangen. Toonaangevende vakmenschen hebben zich over dit experiment zeer sceptisch uit gelaten en verklaard, dat het beter was pro paganda te maken voor een .grooter verbruik van de kleine, versche, visch, die dicht on der de kust wordt gevangen, echter steeds zeer prijzig blijft en dus weinig gekocht wordt. Het schijnt echter reeds vast te staan, dat wil de proef in Turijn in eenigerlei opzicht practisch nut hebben, de regeering zich in welken vorm dan ook, voor de nieuwe on derneming zal moeten gaan interesseeren. De directie der onderneming heeft wel degelijk bij den opzet van de maatschappij er reke ning mede gehouden, dat de staat eventueel door verlaging van belasting, door premiën of op andere wijze zou ondersteunen. De staat echter, wil hieraan niet beginnen, voor dat gebleken is, dat het bedrijf levensvat baarheid heeft. Want de extra-uitgaven der Italiaansche staatshuishouding zijn door de sancties al hoog genoeg! OPHALEN HUISVUIL. Huismoeders maken wij er hiermede op op merkzaam, dat in verband met Goeden Vrij dag en Tweeden Paaschdag wijziging wordt gebracht in het ophalen van huisvuil. In het gedeelte van IJmuiden-Oost, waar anders Vrijdags wordt opgehaald, wordt nu Zaterdag 11 April opgehaald. In Santpoort komt de man van de reiniging in plaats van Vrijdagmiddag 10 April Donderdagmiddag 9 April en in Nieuw en Oud-IJmuiden in- plaats van Tweeden Paaschdag, Dinsdag 14 April. ALGEMEENE NED. VROUWEN VREDEBOND. In het gebouw van de Vrijz. Hervormden heeft een openbare vergadering plaats gehad van den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond. Als spreekster trad op mevrouw P. Smit Schuckinck Kool, die tot onderwerp had: Wat is de plicht van ons vrouwen. Nu. Mevr. SchuckinckKool vangt haar rede aan met te wijzen op de tegenstrijdigheden van thans en het zijn van een vrouwenbond voor den vrede. Dit is het gevolg van de ellendige tegenstrijdigheden van den tijd. waarin wij leven. Op alles moet 'bezuinigd worden, voor militairisme echter worden de uitgaven opgevoerd. Vervolgens bespreekt mevr. Smit de vrou wenbeweging voor den vrede. De Vredesbe wegingen worden radicaler; zij gaan vooruit. In den internationalen toestand, een toe stand van totale verwarring, weet niemand meer een weg ter ontkoming te vinden. Deze tijd dreigt tot oorlog en tegen een dergelijk afschuwelijke daad zijn toch alle vrouwen. Waar blijven zij echter, zoo vraagt spreek ster, met de daad? Van de vrouw wordt in den gewonen tijd niet veel gevraagd, maar in tijden van oorlog wordt er daarentegen veel gevraagd. Ja zelfs meermalen te veel! Waarschuwend uitte spr. zich tegen het in den slaap sussen der menig te, mede in verband met de luchtbescher mingsvoorschriften, die zij misleidend noemt. Deze zijn bedoeld om de burgerij tot den oor log geschikt te maken. Betreffende het wetsontwerp inzake de luchtbescherming werd door spreekster felle critiek uitgeoefend op de regeering. De luchtbescherming en de oefeningen die hiervoor gehouden worden, noemt zij dwaas heid. Moet de vrouw aan luchtbeschermings diensten en verdere oorlogvoorbereiding mee doen? vraagt zij. Met beslistheid kunnen wij daar met een krachtig „neen" op antwoorden, zegt spreekster. Door deze beslistheid is men een voorbeeld ten goede. Met een opwekking om actief deel te nemen aan de vredesbeweging door te weigeren alles wat met oorlog of oorlogsvoorbereiding in ver ban staat te verrichten of te steunen, besloot mevr. Smit haar rede, waarna gelegenheid was tot het stellen van vragen. (De vermaarde Iersche tenor zanger John Mc. Cormack gaat zich volgend jaar als uitvoerend kun stenaar terugtrekken, in de hoop, dat hij benoemd zal worden tot Minister voor Kunstzaken in den Ierschen Vrijstaat.) Een zanger met een grooten faam, geëerd in aile landen, Wil nu zijn hart en zelfs zijn stem aan politiek verpanden. Hij heeft genoeg van kransen en applaus in volle zalen, Hij wil op nieuw terrein nog hooger eer en roem behalen. Hij zal 't publiek niet lang meer met zijn arias ontroeren, Want hij verheft zijn stem straks nog alleen voor redevoeren. Het lijkt een waag; al is hij dan als zanger niet van gister, Er komt nog heel wat kijken voor de functie van minister. En kunstenaars zijn weliswaar niet altijd te benijden, Regeeren is toch ook een kunst in zoo benarde tijden. De stemband, dien 't concertpubliek zoo prachtig pleegt te vinden, Hoeft daarom in de politiek nog allen niet te binden. Zijn auditorium heeft jaren stil naar hem geluisterd. Men hing hem aan de lippen, er werd nimmer zelfs gefluisterd. Wanneer hij als minister spreekt, dan moet hij tolereeren, Misschien (gelach) of zelfs (gefluit) en vast; interrumpeeren. Dan kan hij ook niet meer alleen op eigen stem vertrouwen, Maar moet voor zijn succes veeleer op andrer stemmen bouwen. Men kan zelfs een minister van het podium verdrijven, Met teveel noten op zijn zang zou hij het niet lang blijven. Als ik Mc. Cormack was. zou ik den zangersroem verkiezen, Want hij kan als minister nog alleen zijn roem verliezen. Wanneer hij steevast wordt belaagd door politiekelingen, Zal gauw de machtige tenor een toontje lager zingen. P. GASUS. B. B. C. BEHANGSELS APART en GOEDKOOP. VAKKUNDIGE BEHANGERS. Voor zelfbehangers GRATIS ^franden. EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL H. M. BAKKER, Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem-N., T. 11657 (Adv. Ingez. Med.) Gerookte makreel onverkoop baar. Dat het een slechte tijd is voor makreel hebben we reeds eerder gemeld. Een bewijs? Dezer dagen heeft een rooker een groote partij gerookte makreel in de haringhaven geworpen, omdat hij er op een normale wijze niet af kon komen. LOOP DER BEVOLKING IN DE MAAND MAART 1936. M. V. Totaal Vestiging 110 106 216 Geboorten 45 36 81 Begint de afslag toch een half Vermeerdering Vertrek Overleden 155 121 19 142 146 1:2 297 267 31 Vermindering 140 158 2! Geheele vermindering over de maar Maart 1. Totale bevolking op 1 April 1936: 45294. uur vroegere De nieuwe loonvoorstellen der reeders. Belangen van den groothandel ter zijde gesteld. Zooals eenigen tijd geleden ln ons blad werd medegedeeld, hebben de gemeentebesturen van Amsterdam en Rotterdam zulks op aandringen van den plaatselijken vischhandel, den minister van Waterstaat verzocht, het aanvangsuur van den afslag te vervroegen, omdat thans de visch te laat op de markten in genoemde steden wordt aangebracht. Van de zijde van de plaatselijke vischhan- delvereenigingen werd, zoodra men kennis nam van het verzoek van genoemde gemeente besturen, met ernst tegen een eventueele ver vroeging van den afslag geprotesteerd, want de groothandel in IJmuiden, ongetwijfeld ook thans nog de grootste afnemer op den afslag, verwacht van een vervroeging groot nadeel. Zou men den afslag der trawlers, die thans om 7.20 uur begint, om half zeven laten be ginnen, dan is de afslag reeds een tijd gaande, voordat de post binnen is. Verder kunnen de roothandelaars eerst tusschen 7 en 8 uur hunne afnemers in de provincie opbellen. Voor exporteurs is de handicap door een vroeger begin van den afslag nog grooter, want zij moeten eerst hunne commissionnairs of klan ten in het buitenland opbellen of hunne tele grammen afwachten. Bovendien zijn de 40 a 50 Amsterdamsche grossiers, die hier komen koo- pen en die een grooten afzet in Amsterdam hebben niet met een vervroeging gediend. Het verzoek van genoemde gemeentebestu ren werd in handen gesteld van de commissie van advies voor het St-aatsvisschershavenbe- drijf. Deze commissie heeft met op één na al gemeene stemmen (alléén de vertegenwoordi ger van den vischhandel stemde tegen) be sloten, den minister voor te stellen 't begin van den afslag voor een bepaalde periode bij wijze van proef te vervroegen. Naar wij vernemen heeft de minis ter zijn goedkeuring aan het voorstel gehecht en kan men dus verwachten, dat binnenkort tegen den zin van de belangrijkste groep van koopers het beginuur van den afslag vervroegd wordt. 9 MEI 1936 NATIONALE RECLASSEER1NGS- DAG. Zooals wij reeds eerder in ons blad meld den, hebben de Reclasseeringsins tellingen het voornemen een Nationalen Reclassee- ringsdag te houden, ten einde de geldmid delen van de Vereenigingen te versterken, die in verband met de tijdsomstandigheden het toch al moeilijk hadden en bovendien door subsidievermindering voortdurend wor den bedreigd. Alle instellingen doen aan deze actie mede Ook in onze Gemeente is een comité gevormd dat speciaal belast ls met de uitvoering van deze collecte. Het secretariaat wordt waargenomen door den heer J. Dalmeijer, Dirk Hartoghdwars- straat 18 te IJmuiden. Personen, welke zich als collectant(e) vóór 9 Mei beschikbaar stellen wordt verzocht zich bij Ihet secretariaat aan te melden. VRIJZ. DEMOCR. BOND. A.s. Donderdagavond komt de afdeeling Velsen van den Vrijz. Democr. Bond in bui tengewone algemeene ledenvergadering bij een in de bovenzaal van Parkzicht ter be spreking van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van den Vrijz. Demo- era tischen Bond, die op 18 en 19 April te Utrecht a.s. gehouden zal worden. Hierbij zal door dr. A. J. van Leusen de bespreking van het rapport der commissie over de vraag, welke beteekenis aan de staatkundige en volkenrechtelijke ontwik keling der laatste jaren moet worden toege kend voor de positie van ons land, worden ingeleid. Voor de betreffende algemeene vergade ring 'zullen daarna twee afgevaardigden worden benoemd. Zeelieden zeer gekant tegen aanneming der voorstellen. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, heeft de Reedersvereeniging aan de betrok ken organisaties medegedeeld, dat vóór 15 April a.s. het antwoord der organisaties resp. hunne leden ten aanzien van de nieuwe loonvoorstellen verwacht wordt. In het in ons blad van gisteren opgenomen communi qué der betrokken organisaties wordt dit bericht bevestigd. In verband met het door de Reedersver eeniging gestelde ultimatum vonden gisteren de eerste vergaderingen plaats van de be sturen der verschillende organisaties met hunne leden, alle afzonderlijk. Tot goed be grip van zaken dient hierbij te worden op gemerkt. dat aan de stemming over de voor stellen alleen wordt deelgenomen -door de varende leden, in tegenstelling met andere jaren, toen ook door de werklooze leden werd meegestemd. Naar wij vernemen, ontmoetten de voorstellen in alle vergaderingen veel verzet. Alhoewel omtrent het eindre sultaat der stemming nog niets kan worden gezegd, aangezien deze week nog eenige malen zal worden verga derd, kan in verband met de hou ding der zeelieden op de gisteren ge houden vergaderingen, de kans groot worden geacht, dat de voorstellen worden verworpen en dat de zeelie den zullen weigeren op de nieuwe voorwaarden naar zee te gaan. Den dans ontsprongen. Machinist van een stoomtrawler had een „narrow escape". De Engelsohe locomotieven worden voor Paschen, wanneer duizenden Londenaren naar zee trekken, grondig opgepoetst. De machinist van de Gerberdina Johanna IJM 38 is op zijn laatste reis ter nauwernood den dans ontsprongen. Er was een lekke vlampijp en om deze te repareer en had men den stoom tot 10 atm. laten zakken. De ma chinist kroop toen door de vuurdeur achter in den ketel, waar ook al is een der vuren uitgehaald, steeds een groote hitte heerscht. In de vuurkast gekomen, werd de man door de hitte bevangen. Hij had echter tegen woordigheid van geest genoeg om terug te kruipen. Doordat een steen van de vuur-brug losraakte, raakte hij in den nauwen door gang bekneld. Door de stokers werd hij uit zijn benarde positie bevrijd. Door het uitstroomende heete water be kwam hij vrij ernstige brandwonden aan zijn polsen. NAAR LONDEN VIA VLIS SIN GEN HARWICH. Van de S. M. Zeeland ontvingen wij een fraai geïllustreerd hoekje, waarin men tal van uitstapjes naar de meest bezienswaar dige deelen van Engeland via Vlissingen— Harwich kan vinden met opgave van de kosten. - Bijzondere aandacht dient gevestigd te worden op de goedkoope tweedaagsche re tours, welke van 28 Maart tot 3 October da gelijks ter beschikking worden gesteld. De prijs van deze retours is slechts f 7.50. Men maakt een verkwikkend zeereisje en heeft na aankomst van de boot te Parkeston Quay (Harwich) .gelegenheid, een wandeling te maken naar de hadplaats Dovercourt. Ook -den volgenden morgen (de boot ver trekt van Parkeston Quay 11 uur of 11.40 uur) kan men nog wat van de omstreken van Harwich zien. Men geniet voor zijn drie rijksdaalders overtocht le klasse heen en terug benevens logies en ontbijt aan boord te Harwich. LEERLINGEN—UITVOERING. Naar wij vernemen, zal hedenavond in het Gebouw voor Christelijke Belangen te IJmuiden een pianovoordrachtavond gege ven worden door leerlingen van Mevrouw R. Heybrock-Gouda en van den heer R. Rip- hagen. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat op dezen avond een aantal stukken op twee vleugels ten gehoore zal worden gebracht; eenige vergevorderde discipelen in de piano spelkunst zullen werken van Mozart, Men delsohn, Brahms en andere bekende com ponisten vertolken. Het belooft voor leerlingen, ouders en be langstellenden een genotvolle avond te worden. NIEUWS VAN DE KENNEMER JAGERS. Het bestuur van de plaatselijke wandel- sportvereeniging „de Kennemer Jagers" brengt ter kennis, dat de officieele 30 K.M. Noordersluismarsch welke gehouden wordt in samenwerking met „IJmuidens Bloei" V. V. V. en welke uitgesteld moest worden, nu zal plaats vinden op Zondag 14 Juni a.s. Inschrij vingen a f 0,50 kunnen ingewacht worden tot en met 6 Juni waarna het f 0,60 wordt en wel aan de volgende adressen: K. Kron, Groene- weg 45 en mej. Martineun, Jac. v. Heemskerk straat 107. Op 2en Paaschdag wordt een trainings- marsch gehouden over 20 K.M. Start uiterlijk 9 uur bij de H. B. S,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1