Spanje's president afgetreden. Kreymborg THIJS IJ N DE BOOZE VAMPYR ffoJL DBOPHA Engeland en de internationale toestand Vliegtuigcatastrofe in Mexico. Werk! RADIO, IJSDAG 8 SPRIG.1936 BUITENLAND Cortes sprak zijn wantrouwen in het beleid van den president uit ten aanzien van de Kamerontbinding in januari van dit jaar. Zamora in beroep. nirect na de opening van de zitting ran de Cortes hebben de leiders van Je tot het Volksfront behoorende rtijen gisteren een voorstel inge diend, waarin de Cortes verzocht werd ♦e verklaren, dat de op 7 Januari 1936 plaats gehad hebbende ontbin ding van de Cortes niet noodzakelijk V De Kamer nam met 238 stemmen tegen 5 stemmen deze motie van wan trouwen aan, zoodat de president der republiek Alcala Zamora genood- Taakt is af tc treden. Alcala Zamora. De president van de Cortes Martinez Bar rio zal zich belasten met de leiding ad in terim van de zaken van den president der ICDe>23^stemmen, die den president ten val hebben gebracht behoorden aan het z.g. volksblok, bestaande uit de communisten, sociaal-democraten, Catalaansche linker zijde republikeinsche actie en linksch- re- Dublikeinen. De oppositie bracht vijf stem men daartegenover uit, terwijl de Action Po pular, en de beide monarchistische partijen zich van het uitbrengen van stemmen ont- Arhkèl 81 van de grondwet bepaalt ten opzichte van het onderhavige geval het vol gende: Ingeval van een tweede ontbinding van het parlement bestaat de eerste daad van de nieuwe kamer er in, de noodzakelijk heid te onderzoeken van de ontbinding dei- vorige Cortes. Moch daarbij de absolute meerderheid zich tegen die ontbinding uit spreken, dan sluit dit de afzetting van den president der republiek in zich op. De voorzitter van de Cortes is door de giondwet aangewezen ad interim den prisi- dent der republiek te vervangen. Nieuwe verkiezingen voor 'n nieuwen president moe ten binnen acht dagen worden uitgeschreven en binnen 30 dagen daarna gehouden wor den. Tot dit doel worden door evenredig, ge heim en direct kiesrecht evenveel „compro-* misarios" gekozen als er leden in de Cortes zijn. Deze vertrouwenslieden leggen dan, te zamen met de afgevaardigden de eigenlijke presidentsverkiezingen ten uitvoer. Zamora is voornemens een beroep te doen op het gerecht voor constitutioneele ga ranties, en derhalve heeft hij het bureau van de Cortes verzocht een geschreven pro ces-verbaal van de stemming te verstrekken. Dit beroep zal naar Havas-A.N.P. verneemt vermoedelijk niet ontvankelijk worden ver klaard. Jimenez de Asua bracht het verzoek van Zamora aan de Cortes over. Martinez Barrio heeft den eed op de grondwet afgelegd, waarna de Cortes tot 15 April werd verdaagd. Algemeen wordt vernacht, dat het kabinet heden af zal treden, doch dit zal zuiver protocolair zijn. Niemand verwacht, dat Barrio het ontslag van Azana zal aanvaar den. Toch is 't mogelijk, dat Azana van de gelegenheid gebruik zal maken eenige wijzi gingen in zijn kabinet aan te brengen. De rechterzijde vreest, dat de meerderheid van de ..compromisario" communist of socia list zullen zijn en sommigen gaan zelfs zoo ver te veronderstellen, dat de nieuwe presi dent een socialist zal zijn. Als nieuwe president worden de namen ge noemd van Sanchez Roman, nationaal-re- publikein, Martinez Barrio, republikeinsche unie, en Besteiro, gematigd socialist. Tsjjeclho-SIowaMje. Kleine Entente beraadslaagt over den dienstplicht in Oostenrijk. Gisteren zijn besprekingen tusschen Praag Belgrado en Boekarest ter vaststelling van de houding tegenover de invoering van de dienstplicht in Oostenrijk hervat. In politieke klingen te Praag is men van meening, dat de Kleine Entente, voornamelijk op aandrang van Zuid-Slavië, de kwestie voor den Vol kenbond wil brengen. Bulgarije. Navolging van het Oosten- rijksche voorbeeld? De Prager Presse meldt uit Sofia, dat in Bulgarije een levendige belangstelling be staat voor de invoering van den algemeenen dienstplicht in Oostenrijk. Bulgarije bevindt zich, wat de militaire clausules der vredes verdragen betreft, in een gelijke positie als Oostenrijk, aangezien het slechts een militie kreeg toegewezen van in totaal 33.000 man. De Bulgaarsche bladen publiceeren voorloo- Pig uitvoerige telegrammen over den stap der Oostenrijksche regeering. De opschriften, zooals b.v. „Oostenrijk maakt een einde aan zijn vernederenden toestand" etc. schijnen echter aan te geven, dat Bulgarije met Oos tenrijk sympathiseert. Hoewel reeds in be gin October 1935 en ook een maand geleden in Sofia geruchten de ronde deden, dat Bul garije op voorbeeld van Duitschland de mili taire clausules van het vredesverdrag van Neuilly zou opzeggen, gelooft men in diplo matieke kringen in Sofia niet, dat de stap der Oostenrijksche regeering aanmoedigend effect zal hebben op Bulgarije, afschoon zich in.de verklaring waarmede het kabinet Kjosejvanof zich introduceerde, een pas age bevindt, waarin gesproken wordt over de noodzakelijkheid van een vergrooting van het leger. Hoofdzakelijk wijst men op den slechten staat der financiën, die Bulgarije niet toestaan bewapeningsuitbreiding op groote schaal uit te voeren. Aan den ande ren kant moet de aandacht gevestigd worden op de omstandigheid, dat een militarisee- ring van de gendarmerie ten uitvoer wordt gelegd, welke kort geleden uitsluitend onder het ministerie van oorlog geconcentreerd is. In den laatsten tijd wordt ook grooter zorg besteed aan de opleiding van de reser ve-officieren, terwijl ook in den algemeenen arbeidsplicht tendenzen aan den dag treden, die ten doel hebben aan deze 20.000 man van den arbeidsdienst een eenigszins mili tair tintje te geven. Nieuw mobilisatiebevel in Abessynië. Effectieven van het leger verdubbeld? Reuter-A.N.P. meldt uit Addis Abeba: Alle Abessyniërs.d ein staat zijn wapenen te dragen, zijn krachtens een gistermiddag van het paleis voor gelezen keizerlijke proclamatie onder de wapenen geroepen. Een vertegenwoordiger van de Abes- synische legatie te Londen heeft ver klaard, dat deze algemeene mobilisatie de effectieven van het Abessynische leger waarschijnlijk zal verdubbelen. Laatste beroep van Abessynië op den Volkenbond. Uit Genève, 7 April: De Abessyni sche minister van buitenlandsche zaken heeft aan den vooravond van de zitting van de commissie van der tien een „laatste beroep" gedaan op den Volkenbond. Na te hebben verklaard, dat Abes synië het betreurt, dat de Volken bondsraad zoo lang gewacht heeft met het nemen van doeltreffende maat- regen tegen den aanvaller, wordt de hoop uitgesproken, dat de Volkenbond thans niet langer werkeloos zal blijven toezien, terwijl het Abessynische volk wordt vernietigd. Geen bombardement op Addis Abeba en Diredaua? Officieel wordt te Londen vernomen, meldt het A.N.P. uit Lopden, dat de Italiaansche regeering de in October aan de Engelsche regeering gegeven verzekering herhaald heeft, dat zij de steden Addis Abeba en Diredaua niet zal bombardeeren. De val van Dessie aanstaande? De streek vrijwel ontruimd. Pogingen om het Abessynische leger opnieuw samen te stellen. DZJIBOETI, 8 April (Reuter-A.N.P.) Ter wijl de negus bevel heeft gegeven tot mobili satie van zijn laatste strijdreserve, in een uiterste poging de verovering van zijn land tegen te houden, rukken de zegevierende Ita liaansche troepen in snel tempo zuidwaarts op zonder tegenstand te ontmoeten van den kant der overblijfselen van het keizerlijke leger. Berichten uit Erythreesche bron melden, dat de Italiaansche colonnes, die den keizerlijken weg volgen, op niet grooteren afstand dan 125 K.M. zijn verwijderd van Dessie, op de verove ring van welke stad stellig gerekend wordt aangezien, naar men meent te weten, alle Abessynische troepen deze streek schijnen te hebben verlaten. De Abessynische kroonprins zou zich met de troepen uit de streek van Dessie in noordelijke richting begeven, zijn vader tegemoet, ten einde hem in staat te stel len te trachten opnieuw een verdedigingsleger te vormen met versche troepen en met de overblijfselen van het verslagen leger. Een andere Italiaansche colonne zou op- marcheeren naar Magdala. Bij hun opmarsch maken de Italianen een vrij belangrijken oorlogsbuit. Zoo hebben zij, naar verteld wordt, bij hun opmarsch het draadlooze zendstation van den keizer buitgemaakt, dat dezen in staat stelde, niet alleen met Addis Abeba in verbinding te blijven, maar ook de bewegingen der Abessynische troepen in de verschillende sectoren te coördineeren. Het bericht van deze installatie zal de berichten uit Abessynische bron nog schaarscher maken voor zoover het het noordelijk front betreft. De Italiaansche troepenafdeelingen, die het Tsanameer bereikt hebben, begeven zich thans in zuid-oostelijke richting, naar Debra Tabor. Men gelooft, dat hun doel is de verbinding tot stand te brengen met de troepen, die naar Magdala en Dessie onderweg zijn. Van het front in Ogaden wordt gemeld, dat daar zware regens vallen, die waarschijnlijk het offensief van Graziani zullen vertragen. In- tusschen bombardeeren de Italiaansche lucht strijdkrachten de versterkte stellingen van Ras Nassiboe. De correspondent van Reuter te Addis Abeba seint, dat aldaar een schrijven is ontvangen van het hoofdkwartier, van het Ethiopische Roode Kruis, afkomstig van dr. Maximilian Belau, een van de twee Poolsche dokters, die bij het Abessynische Roode Kruis in dienst zijn, en die bij Amba Aradam gevangen ge nomen werden in Februari j.l. In dit schrijven deelt Belau mede, dat hij en zijn metgezel Medynsk onder bedreiging met den dood ge dwongen zijn valsche documenten te ondertee kenen. Toen wij gevangen genomen werden, tezamen met 35 gewonden der ambulance, al dus schrijft dr. Belau, brachten de Italianen ons naar het hoofdkwartier der divisie. Zij mishandelden mij, deden mij gedurende vijf minuten op den grond knielen en ketenden mij op Abessynische wijze. Naast Medynsk werd ik tegen een muur geplaatst en met den dood bedreigd. Later werden wij naar Makalle gebracht, waar wij vier en twintig uur zonder voedsel gelaten werden. Men gaf ons wel een onderdak, maar twee maal in een nacht haalde men ons naar buiten en zeide men ons, dat wij gefusilleerd zouden worden. Te Massoea gooide men ons in de gevangenis der misdadi gers. Wij werden gedwongen een valsch docu ment, te onderteekenen met betrekking tot het bombardement van Dessie. (Copyright Reuter-A.N.P.) ALS ZE JONG ZIJN en in de jaren van hun groei, geef Uw kinderen dan Diopha. Het verhoogt den eetlust en bezorgt hun een krachtige, kern-gezonde jeugd. Diopha, het krach tige D-VITAMINE VERSTERKINGS MIDDEL. (Adv. Ingez. Med.) VERKOOPING VAN BEZITTINGEN VAN NELSON EN NAPOLEON. In Manchester zullen tegen het einde van de maand bezittingen van den grooten Engelschen admiraal Nelson en van Nopoleon worden verkocht. Tal van zilveren voorwer pen die aan Nelson hebben toebehoord, voor een groot deel afkomstig van geschenken van sultans en inheemsche vorsten, zullen thans van eigenaar verwisselen. Het museum in Hastings biedt de stoel waarin cfe groote ban neling van St. Helena zoo vaak heeft ge zeten en die naast zijn bed stond, toen hij stierf, te koop aan. Ook voor jongensklee- ding vindt U alleen bij Kreymborg de alombe- kende Waarborg-model- len. Uw jongen is er netter mee en uw jongen doet er langer mee. Plus-four costuum in onze bekende betere stof fen en afwerking voor leeftijd 12 jaar vanaf (Adv. Ingez. Med.) Verlangen naar onderhandelingen op breeder basis. LONDEN, 7 April. (Van onzen correspondent). De onzekerheid in de internationale ver wikkelingen blijft zoo groot, dat niemand kan voorspellen, wat de dag van morgen brengen zal. Voor het bepalen van de positie van Engeland heeft men altijd nog een be teren maatstaf in hetgeen minister Eden de laatste dagen heeft gezegd dan in de vaak ver-warrende en vaak opzienbarende uitleg gingen van Britsche voornemens, die in de kranten worden gegeven. Als land, dat meer dan voldaan is over zijn deel van wereldbe zit, behoeft men de officieele betuigingen, herhaaldelijk gegeven, dat Groot-Bhttannië slechts streeft naar behoud van wereldvrede niet in twijfel te trekken. Blijkbaar wordt het in zijn streven naar dit doel niet geleid door de eisohen van het oogenblik en niet door hetgeen de wisselende omstandigheden van dag tot dag kunnen verlangen, maar door de gedachte aan een toekomst, waarin de betrekkingen tusschen landen vaster zijn omschreven cn een secuurder grondslag is gelegd voor blijvende gunstige verstandhou dingen Werkend voor zulk een wenschelijke toekomst zoekt Engeland althans in zijn eigen optreden te vermijden, dat de interna tionale wrijving erger wordt dan ze is. Als het door bijv. de stafbesprekingen met Frankrijk en België door te zetten zijn be tere verstandhouding met Duitschland in ge vaar dreigt te brengen dan doet het dit. om dat het van twee kwaden het minst kwade Elf inzittenden om het leven gekomen UNIONTOWN, (Pensylvania) 7 April. (Reuter-A.N.P.) Elf personen zijn om het leven gekomen, t.w. twee piloten en 9 passagiers doordat een vliegtuig van de Transcontinental and Western Air Lines is neerge stort. Drie der inzittenden van het toe stel hebben er het leven afgebracht. Het verongelukte vliegtuig was op weg van New-York naar Pittsburgh. Het toestel is in dikken mist tegen een berg te pletter ge vlogen. De bestuurder had per radio mede gedeeld wegens het slechte weer te Columbus te zullen landen. Een der drie geredden is de stewardess, die telefonisch kennis gaf van het ongeval en mededeelde zelf eveneens ge wond te zijn Dynamietaanslag op een trein Groot aantal dooden. Politieke motieven van de daders? Uit Mexico City, 7 April: In den afgeloopen nacht hebben onbekend gebleven daders een dynamietaanslag gepleegd op den nachttrein Vera CruzMexico, toen deze over een brug bij Paso del Macho reed. De locomotief, de postwagen, de bagage wagen en twee Pullmanwagens stort ten in den afgrond en werden vol komen vernield. Het aantal dooden moet zeer groot zijn. Men vermoedt, dat politieke motieven tot de misdaad hebben geleid. In den trein be vonden zich verscheidene candidaten voor de functie van gouverneur van den staat Vera Cruz. Zij hadden Zondag deelgenomen aan de stemming in de nationaal-revolutionaire partij. Verschillende hulptreinen zijn uit Vera Cruz op de plaats des onheils aangekomen. Nader meldt Havas—A.N.P. Het schijnt, dat zich in de vier wagons, die in den afgrond stortten en geheel verbrijzeld werden, zestig passagiers bevonden. De beide Pullmanwagens, die van hout waren, zijn verbrand. De aanslag zou gericht zijn tegen kolonel Hernandez Chazaro en den afgevaardigde Joaquin Munoz, die van de verkiezingen in de nationaal-revolutionaire partij terugkeerden. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Als een boosdoener is Thijs in zijn cel opgesloten. Hier lijkt iedere kans op ontsnapping wel uitgesloten te zijn. De muur en de tralies zijn dik en de deur ziet er extra sterk uit. Menig uur verstreek zonder dat Thijs veel anders kon doen dan als een echte ijsbeer te ijsberen. Maar als de wanhoop op haar hoogst gestegen is, wordt Thijs' aan dacht plotseling getrokken door geklop op den muur. Het lijkt wel of er met een hamer tegen aan geslagen wordt. Wat kan dat nu weer zijn? Daar valt warempel al kalk op den grond.en nu zelfs een heel stuk muur. Vol verwachting slaat hij het vreemde verschijnsel gade. kiest. Die stafbesprekingen zijn noodig om geschokt vertrouwen in de plannen van re geeringen te herstellen. Volledig herstel van zulk vertrouwen is noodzakelijk voor men vrede kan gaan op bouwen met al het materiaal, dat Hitier en dat Flandin tot heden ter beschikking heb ben gesteld. Om vertrouwen te herstellen was het noodig Duitschland te doen beseffen, dat Engeland de daad die dat vertrouwen had gesohokt, niet kon vergoelijken. Met deze stafbesprekingen voelen België en Frankrijk zich veiliger. Maar het vertrouwen in Duitschland kan er uiteraard niet mee zijn hersteld. Voor Duitschland zijn de stafbe sprekingen een klare aanwijzing, dat het op zijn beurt een bewijs zal geven van zijn goede voornemens. Het moet de wereld op een of andere wijze het vertrouwen bijbren gen, dat het in toekomstige verdragen zijn handteekening gestand zal doen. Nergens wordt met zooveel verwachting als in Enge land het woord van Hitier tegemoet gezien, dat dit vertrouwen kan helpen vestigen. In afwachting van dat woord geeft Engeland den pas aan. Het heeft het Fransche voor stel, om opnieuw in het volle licht der open baarheid een formeele conferentie der Lo- carno-landen in Brussel bijeen te roepen, ontmoedigd omdat het zelfs den schijn van een anti-Duitsche groepeering wenscht te vermijden, teneinde het Duitschland gemak kelijker te maken een tegemoetkomend ge baar te maken. Frankrijk, dat even verlan gend is om met Duitschland te onderhan delen als Duitschland verlangend heet te zijn om met Frankrijk te onderhandelen, heeft zich terstond naar dezen Britschen wenseh gevoegd. De Locarno-crisis blijft van nu af op den achtergrond in normale diplo matieke besprekingen, die overigens in Ge nève ter gelegenheid van de vergadering van de Commissie van 13 zullen beginnen. Over den tusschentijd, die moet worden gebruikt om te beproaven het internationale vertrou wen te doen terugkeeren, kijkt men uit naar de periode van vredesonderhandelingen, die men tot eiken prijs naderbij wil brengen. Hoewel de Locamo-kwestie nog onbeslist is richten de gedachten zich reeds met nauw verholen ongeduld naar de algemeene kwes ties, gesteld door Hitiers voorstellen en het aangekondigde en officieus reeds tennaas- tenbij bekend geworden Fransche plan. Toen de leider van de Oppositie in het Lagerhuis, majoor Attlee, uitdrukking gaf aan de ziens wijze, dat de onderhandelingen over deze plannen op een breedere basis moesten ko men te rusten dan die. welke de Locarno- Vier ijuister misschien Drie) vormden, vond hij daarvoor terstond de instemming van regeering en partijen. Die algemeene plan nen voor de verzekering van vrede in Europa ressorteeren onder den Volkenbond. Als de hindernis van den tusschentijd zal zijn geno men zal men in Genève kunnen beginnen aan de pacificatie van de wereld en meteen aan de verheffing van den Volkenbond en de verhooging van zijn gezag. Was het maar al zoo ver! A. K. VAN R. „Koopt tandpasta uit eigen land, Dat igeeft meer werk in Nederland." „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta. (Adv. Ingez. Med.) jj—ij PROGRAMMA DONDERDAG 9 APRIL. HILVERSUM I 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.00—9.30 Plechtige H. Mis. 10.00 Gram. pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. pl 11.30 12,00 Godsd. halfuur. 12,15 Gr. pl. en KRO-or- kest. 2.00 Handwerkcursus. 3,00 Gram. pl. 3,15 3.45 Voor de vrouw. 4,00 Bijbellezing. 5,00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5,30 Ensemble v. d. Horst .6,45 Causerie. Berichten, reportage. 7.30 Journ. Weekoverzicht. 8.00 Berichten. 8.15 „Spangens Koor". 9.00 Lijdensoverdenking. 9,30 Orgelconcert (Om 10.00 Berichten). 10130 —11,30 Gram. pl. HILVERSUM II 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gram. pl. 9.00 Omroeporkest. 10,00 Mor genwijding. Gram pl. 10,30 Vervolg concert. 11.00 Kniples. 11,30 Romania-Ensemble. 12,45 Kovacs Lajos' orkest. 1,30 Gram. pl. 2,00 Viool en piano, voordracht en gram. pl. 3,00 Knip les. 3,45 Gram. pl. 4,00 Voor zieken. 4,30 Lyra Trio. 5,15 Voor meisjes. 5,30 Kovacs Lajos' or kest. 6,30 Sportpraatje. 7,00 Voor de kinderen. 7,05 Radiotooneel. 7,30 Engelsche les. 8,00 Be richten. 8,10 De Octphonikers. 9,00 Gram. pl. 9,30 Passiebijeenkomst. 11,00 Berichten. 11,10 12,00 Gram. pl. DROITWICH, 1500 M. 11,25 Orgelspel. 11,50 Gram. pl. 12,20 Troca- dero Cinema Orkest. 1,20 Gram. pl. 2,20 BBC- Welsch-orkest en sopraan. 3,20 Vesper. 4.10 Lezing. 4.30 Gram. pl. 5.05 Het „Harp"-Trio. 5,35 Dansmuziek. 6,20 Berichten. 6,50 Piano recital. 7.15 Spaansche les. 7.50 Lezing. 8,20 Dialoog. 8.30 Dansmuziek. 9.00 Radio-tooneel. 9,50 Berichten. 10,20 Kerkdienst. 10.40 Trio concert. 11,35 Dansmuziek. 11,5012,20 Gram. pl. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.40 Gram. pl. 9.50 Orgelconcert. 11,20 Omroeporkest. 2'50 Gram, pl. 5.20 Radiotoo neel. 8.20 Zang en cembalo. 8.50 Nat. Orkest, Reugelkoor en solisten. 11,0512,35 Dansmu ziek en populair concert. KEULEN. 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11.20 Concert. 12.35 Om- roep-Amusements-orkest. 1,35 Gram. pl. 5.20 Omroepkleinorkest en solisten. 7,30 Trio-con cert (tot 9,20). BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram. pl. 12.50 Orgelspel, fluitsoli. 1.50 2,20 Gram. pl. 5,20 Gewijd programma. 5,50 Omroeporkest. 6,50 Gram. pl. 8.20 Symphonie- concert. 10.3011,20 Gram. pl. BRTTSSFL 484 M. 12,20 Gram. pl. 12,50 Klein-orkest en zang. 1,502.20 Gram. pl. 5,20 Kleine-orkest. 6.35 Harmonicamuziek. 7.05 en 7.35 Gram. pl 8,20 Omroep en zang. 10,3011,20 Gram. pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M.. 7.30 Cello en niano. 8.30 Ra^'ntoonee] 9.20 Berichten. 9.40 Nieuws uit Amerika. 9.50 Gram, pl. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Concert.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3