Het Seizoen en het Britsche Hof Bij ij het einde van het Zwitsersche wintersportseizoen. Seizoendat in alle opzichten ongunstig was. (Van onzen correspondent te Genève) Het einde van de maand Maart pleegt steeds ook het einde van het wintersportseizoen in Zwitserland te brengen. Natuurlijk zijn er ook in April nog honderden, die des Zaterdags en Zondags liever met hun ski's de sneeuw in de hoogten opzoeken dan te fiets of te voet hun hart op te halen aan de ontluikende natuur langs de blauwe meren van dit steeds zoo prachtige land. Doch de groote trek naai de hooggelegen wintersportplaatsen is toch weder voorbij. Vele groote hotels aldaar zijn zelfs reeds gesloten en zullen pas tegen het begin van het zomerseizoen weder geopend worden. En wat de wintersportkampioenen be treft, dezen hebben hun zware wedstrijdsei zoen reeds geheel afgewerkt. De enkele wed strijden, die bij gelegenheid van Paschen hiel en daar nog volgen, zijn nog slechts nage- vechten, die den in de hoofdweken van het wintersportseizoen in binnen- cn buitenland verkregen roem niet meer zullen kunnen ver meerderen noch verkleinen! Ook zelfs in Zwitserland, dat toch als het ideale land voor de wintersporten algemeen bekend staat, leven natuurlijk nog duizenden menschen, die noch actief, noch passief aan wintersport doen en die zich slechts verheugen wanneer de verwarmende Zuidwind, de „Föhn", den strijd tegen ijs en sneeuw aan vaardt, meestal om als overwinnaar uit dezen strijd te voorschijn te komen. Dit gedeelte der Zwitsersche bevolking zal ongetwijfeld over den winter 1935-1936 voldaan zijn. Want de ze winter bracht ons weinig bittere koude, weinig sneeuw en daarentegen een ongekend groot aantal dagen, waarop de „Föhn" hoog tij vierde. Doch het ieder jaar toenemende andere gedeelte der bevolking, dat het genot van een „week-einde" in de pracht van het winterlandschap en onder de gezondmaken- de stralen der winterzon heeft leeren waar- deeren, oordeelt over het afgeloopen winter sport-seizoen anders en klaagt, dat er sind: onheuglijke tijden geen zoo teleurstellende winter in Zwitserland geheerscht heeft. Met dit ongunstige oordeel over het winter sportseizoen 1935-1936 zijn ook diegenen het eens, die het seizoen vooral van economisch standpunt bekijken, alsmede allen, die, ook al beoefenen zij zelf de ski- en andere winter sporten slechts in bescheiden mate, toch steeds de grootste belangstelling voor a< groote internationale wintersportgebeurtenis sen en voor de verrichtingen der Zwitsersche kampioenen bezitten. Van alle kanten hoort men klachten, dat, geheel afgezien van het weder, dit seizoen in hooge mate ongunstig geweest is. De economische tegenvallers van het afge loopen wintersportseizoen hangen natuurlijk grootendeels met het voor de beoefening dei- wintersporten ongunstige weder tezamen. In alle deelen van Zwitserland met uitzondering van het Berner Oberland zijn de cijfers van het vreemdelingenbezoek verre beneden die van het toch reeds niet bijzonder gunstige vo rige winterseizoen gebleven. Dat het Berner Oberland een gunstige uitzondering maakt heeft deze landstreek hieraan te danken, dat steeds een bijzonder groot aan1 al Engelsehen daar komen. De Engelschen laten zich niet snel door slecht-weer-berichten afschrikken; dat het weder wel beter zal worden, wanneer zij zijn optimistisch genoeg, om te gelooven, dat het weder wel beter zal worden, wanneer zij zelf aankomen. En zoo hebben zij in dezen winter ook hun „trouw aan verdragen" be toond door ook de particuliere reisafspraken met Zwitsersche hotels stipt na te leven! Het zou echter onrechtvaardig zijn uit het feit, dat vele honderden Duitschers op den af gesproken dag niet in de Zwitsersche winter sportplaats aanwezig waren, af te leiden, dat de Duitschers ook met betrekking tot parti culiere verbintenissen een soortgelijke licht vaardige opvatting omtrent „verdragtrouw" bezitten, als hun op het gebied der internatio nale politiek verweten wordt! Wanneer de be langhebbenden bij het vreemdelingenverkeer over het wintersportseizoen 1935-1936 klagen, omdat daarin het aantal aanwezige Duitsche toeristen zoo sterk is achteruit gegaan, zoo richten zij him verwijten niet tot de Duit schers, doch tegen hun eigen regeering. Want deze is het geweest, die aan honderden reis lustige Duitschers de reis naar Zwitserland verhinderd heeft! De Zwitsersche regeering is namelijk volgens een overeenkomst met de Duitsche regeering verplicht voor het geld, dat Duitsche toeristen in Zwitserland uitgeven, steenkolen in Duitschland aan te koopen! Daar de Zwitsersche behoeften aan Duitsche steenkolen echter bij den aanvang van het wintersportseizoen reeds ruimschoots gedekt waren, had de Zwitsersche regeering geen lust nieuwe millioenenverplichtingen tegenover Duitschland aan te gaan door het toelaten van een opbeperkt aantal Duitsche toeristen. De belangen der schatkist wogen hier zwaar der dan die van het vreemdelingenverkeer. En zoo gebeurde het, dat vele Duitschers in hun eigen land moesten blijven en dat nieuwe onderhandelingen tusschen de Duitsche en Zwitsersche regeeringen over de verrekening van de door Duitsche toeristen in Zwitserland uitgegeven gelden moesten gevoerd worden. Niet alleen echter de actieve beoefenaars der wintersporten en financieel bij een druk vreemdelingenbezoek geïnteresseerde kringen hebben zich over het winterseizoen 1935-1936 te beklagen, ook de talrijke personen, die hoofdzakelijk belang stellen in de groote in ternationale sportgebeurtenissen en in de daarbij door Zwitsers behaalde successen, heb ben geenerlei reden om over hot afgeloopen wintersportseizoen tevreden te zijn. Er zijn dezen winter heel weinig groote wedstrijden van internationale beteekenis ge houden, in tegenstelling tot de vorige jaren, toen de belangstelling der sportwereld voort durend op hetgeen op Zwitserschen bodem gebeuren ging, was gericht. De Olympische Winterspelen te Garmisch-Partenkirchen heb ben dit jaar de belangstelling van de wed strijden in Zwitserland weggedrongen. De eenige groote internationale sportgebeurtenis op Zwitsersch gebied hadden de Zwitsers aan den heer Van Laer te danken, daar de Inter- j nationale Schaatsenrijdersbond zijn wereld kampioenschappen in het hardrijden op schaatsen te Davos verrijden liet. Daar het Zwitsersche volk zich echter nog steeds voor het hardrijden op schaatsen niet warm ma ken kan, ook al begint, dank zij den kunstijs banen te Zürich, Bern en Bazel, het aantal beoefenaars van dezen in Scandinavië en ook in Nederland zoo populairen tak van winter sport eindelijk wat grooter te worden, konden deze wereldkampioenschappen voor het Zwit sersche volk geen voldoende vergoeding zijn voor het ontbreken van belangrijke interna tionale wedstrijden op het gebied van de ski- en van de ijshockey-sport. Teleurstelling brachten ook de resultaten der Zwitsersche deelnemers aan de Olympische Winterspelen. Weliswaar kon de Zwitsersche wintersportwereld haar beste wapenen, de „ski-kanonneiv' voor den afdaüngsren, te Garmisch niet laten deelnemen, omdat de snelste en onverschrokkenste Zwitsers aan de Olympische amateurbepalingen niet voldeden. doch men had toch gehoopt, dat de skiloopers en ski-springers alsmede de ijshockey-ploeg betere resultaten zouden behalen dan in werkelijkheid het geval blees te zijn. De bit terheid over het voor Zwitserland weinig eervolle verloop der Olympische Winterspelen is onder het Zwitsersche volk nog hierdoor vergroot, omdat eigen fouten daaraan niet gansch onschuldig zijn. De leiders van den Zwitserschen ski-bond, die zich zooveel moei te gegeven hadden voor de oefening der Zwit sersche deelnemers maanden tevcren, bleken niet voldoende zorg te hebben besteed aan de huisvesting en verzorging hunner kampioenen juist in de aan den grooten strijd vooraf gaande dagen te Garmisch zelf! Eén der bes ten hunner werd zelfs door de ongewone voe ding verhinderd uit te komen! Nog bedenke lijker was de reden, waarom de ijshockey- ploeg,. die verleden jaar te Davos toch het Europeesche kampioenschap had veroverd, thans reeds in de voorronden te Garmisch- Partenkirchen geheel werd uitgeschakeld. De tot verschillende clubs behoorende leden der Zwitsersche nationale ploeg bleken zoo weinig sportiviteit te bezitten, dat zij, ontevreden over de samenstelling der nationale ploeg, niet met dat vuur voor Zwitsersche overwin ningen wisten te strijden, dat cp de Olympi sche Spelen toch onontbeerlijk is, om succes sen te kunnen behalen. De Zwitsersche ijs hockeyspelers hebben door hun houding te Garmisch aan hun sport een gevoeligen slag toegebracht. Hun lauwe optreden te Garmisch was één der redenen te meer, waarom men in Zwitserland aan het wintersportseizoen 1935-1936 geen aangename herinneringen zal behouden B. DE JONG VAN BEEK EN DONK WOENSDAG 8 APRIL 1936 Eervol ontslag verleend aan den heer B. W. T. van Slobbe. De heer G. J. J. Wouters, burgemeester van Eibergen, wordt gouverneur van Curacao. Gouverneur v. Slobbe. Naar wij vernemen is eervol ont slag verleend aan den heer B. W. T. van Slobbe, gouverneur van Curacao, onder dankbetuiging voor de in dat ambt bewezen gewichtige diensten, en is benoemd tot gouverneur van Cura cao, de heer G. J. J. Wouters, thans burgemeester van Eibergen, reserve hoofdofficier. De nieuwbenoemde gouverneur van Curasao, de heer G. J. J. Wouters, is geboren in 1883 en reserve-majoor van de infanterie, bij den motordienst. Op 14 September 195 is hij be noemd tot 2e-luitenaiit, op 1 Mei -1909 tot le-luitenant, op 16 Maart 1918 tot kapitein en op 1 November 1933 tot reserve-majoor. Precies een jaar later volgde zijn benoe ming tot burgemeester van Eibergen. De heer Wouters is ridder in de orde van Oranje- Nassau. (A. N. P.) „Woestduin" ter beschikking van de Jamboree. Wordt gebruikt voor padvinders-gasten- kamp. DEN HAAG, 7 April (A. N. P.). De Jamboree-commissie deelt mede, dat de heer H. Smidt van Gelder, te Overveen, gratis de beschikking heeft aangeboden over het aan hem toebehoorend fraaie landgoed „Woest duin" te Vogelenzang, met het daarop staande landhuis en casino. Dit royale aanbod is met groote dankbaarheid aanvaard. Het ligt in de bedoeling der commissie dit terrein te benutten voor padvinders-gasten- kamp. Dr. Van Schelven moet rust houden. Reis te Port Said onderbroken. DEN HAAG, 7 April (A.N.P.) Naar men weet bevond dr. van Schelven zich met zijn echtgenoote aan boord van de „Athos 2" op terugreis naar Nederland. Het plan was, om tot Marseille aan boord te blijven. Thans heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis een luchtpost brief van mevrouw van Schelven ontvangen, waarin deze mededeelt, dat zij de reis in Port-Said hebben moeten onderbreken, om dat de gezondheidstoestand van haar man het noodzakelijk maakte, eenige dagen rust te nemen. Thans hebben dr. en mevr. van Schelven passage besproken op de ..Christiaan Huygens" die op 21 April in Amsterdam zal aankomen. De toestand van dr. van Schelven is echter van dien aard, dat hij zeker nog eenige maanden, na zijn terugkomst, volstrekte rust zal moeten houden. Islam en Radio. Uitzendingen uit Mekka. Uit Kairo: Naar in Islamitische kringen ver luidt zou Iben Saud, de koning van Saudi- Arabia het plan in overweging hebben ge nomen om de zegenspreuken die iedere Vrij dag en op de feestdagen in Mekka worden uitgesproken per radio door te zenden, zoodat alle Mohammedanen in de gelegenheid zou den worden gesteld deze plechtigheden te be luisteren. Wanneer dit plan verwezenlijkt zou worden, zou dit voor den Islam een geweldige vooruitgang beteekenen. Tot nog toe werd nog geen enkel feest der Mohammedanen vanuit Mekka of vanuit een andere heilige stad per radio uitgezonden. Zooals men weet is Mekka uitsluitend toegan kelijk voor Mohammedanen en slechts enkele „ongeloovigen" zijn er niet zonder levensge vaar in geslaagd om in de heilige stad door te dringen, Onze Londensche correspondent schrijft ons: De algemeene rouw voor den dood van Ko ning George is bij koninklijke aankondiging na Paschen afgeloopen. De rouwstaat van het Hof valt uiteraard niet onder deze regeling. Koningin Mary en de jonge Koning hebben met het rouwbesluit opnieuw getuigd van breed inzicht en van klaar begrip van de gren zen. welke aan formaliteit, aan uiterlijkheid, moeten worden gesteld in een samenleving, waarin individueele belangen in een veelheid van vertakkingen bij den rouw betrokken zijn. De uitgaande wereld, zeker voor zoo ver zij den bezadigden leeftijd heeft bereikt, stelt er prijs op de beperkingen van den rouwtijd in acht te nemen zoowel in haar kleeding als in haar ontspanning. En de jongeren, hoewel zij zich wat losser mogen voelen van in algemeene termen voorgeschreven of aanbevolen vorme lijkheid, volgen veelal den toon door de oude ren aangegeven. Door het verlangen te ken nen te geven, dat allen, die niet bij het Hof betrokken zijn, straks het uiterlijk rouwbe toon niet meer in acht zullen nemen, heeft het Koninklijk Huis in het bijzonder het West End ten zeerste aan zich verplicht. Het besluit zal een veel drukker en opgewekter seizoen ten gevolge hebben dan aanvankelijk was ver wacht. Vele feestavonden, die de vorige week nog voor onbepaalden tijd waren opgeschort, kunnen nu voortgang hebben. Ascot, de ope ning van het opera-seizoen, de genoodigden- dag van de Royal Academy zullen kunnen schijnen in den gebruikelijken luister. De da mes zullen zich kunnen tooien in kleurrijker en kostbaarder kleedij en veel meer werk ver schaffen aan de mode-winkels dan zich tot heden liet aanzien. Niet alleen de modewinkels zullen profiteeren. Het Seizoen verschaft werk en bestaan aan duizenden menschen in hon derden zaken en bedrijven, wier voorspoed af hankelijk is van de ontspanning in weelde- rigen stijl welke Soeietykringen in de late Lente en den' vroegen Zomer organiseeren. De winkels, die voor een aanzienlijk deel van het Seizoen bestaan, zijn zoo verscheiden, dat ze opgesomd een lange lijst zouden vormen. Ze varieeren van het vermaarde mode-huis tot een bescheiden bloemenwinkel in een stil hoekje van Mayfair. Vele buitenlanders wor den door de glorie van het Londensch seizoen aangetrokken. Nu die glorie verzekerd is kan hun intocht die tot heden twijfelachtig was tegemoet worden gezien. Niettemin zal een zeker verlies gedurende Londen's gouden weken niet kunnen uitblij ven. Het is niet te verwachten, dat de vijf Hof- recepties, vóór het overlijden van Koning George voor dit Seizoen aangekondigd, zullen doorgaan. Het geld, dat voor debutantes wordt uitgegeven voor haar voorstelling aan het Hof, zal thans in banken of beurzen blijven. Veel minder of niets zal worden besteed aan bloe men voor de gala-vertrekken, ververschingen, extra diensten en andere bijkomstigheden in verband met zulke Hoffeesten. De fotografen, die portretten maken van debutantes, de auto verhuur-inrichtingen, die de jonge schoonen vervoeren, de juweliers, die de schoonheid tooien, de couturières, die haar moeten klee- den zij allen zullen zich wat verlies moeten getroosten. De .Hindenburg" op den terugweg. Achttien passagiers aan boord. Van boord van het luchtschip Hindenburg. 7 April (radiogram van den bij zonderen cor respondent van het Duitsche Nieuwsbureau! Aan boord van de Hindenburg, die op de terugreis naar Friedrichshafen is, bevinden zich 18 nieuwe passagiers, o.m. burgers der Vereenigde Staten, Argentijnen, Brazilianen en Chilenen. Bij gunsti weer hoopt men Zaterdagoch tend te Friedrichshafen te arriveeren. Sabotage aan boord van Amerikaansche schepen. Roosevelt laat een onderzoek instellen. NEW YORK, 7 April (Reuter)In verband met klachten over sabotage aan boord van Amerikaansche schepen met een voorname lijk buitenlandsche bemanning, heeft Roose velt den minister van handel Roper opge dragen een onderzoek in te stellen, schrijft de New York Times. De naam van de schepen wordt niet genoemd, teneinde te voorkomen, dat de maatschappijen welke het betreft, hun passagiersdiensten zouden zien verminderen. Een van deze sabotage-daden zou hebben plaats gehad aan boord van een grooten mailstoomer, waarvan bijna de- geheele be manning uit Duitschers bestond. Aan boord van een ander schip zouden ernstige onge regeldheden hebben plaats üehad, terwijl het schip in de haven van Genua lag. Geheimen van de Theems. Enkele weken geleden groeven de grijpers van een baggermolen diep in den bodem van de Theems, toen de machinas plotseling onder luid misbaar stil bleven staan. Sissend ont snapte de stoom, mannen schreeuwden en driftig schokte het vaartuig op en neer. Doch geen beweging kwam er in het machtige drijf werk. Meer stoom, meer vuur. Eindelijk, met een zuigend en slobberend geluid kwam het mechanisme in beweging, en langzaam kwam het voorwerp dat deze tegen stand had veroorzaakt aan de oppervlakte Een auto! Klaarblijkelijk had de auto pas twee jaar in het water gelegen. Het was een sterke wagen van kostbaar makelij. Alle na speuringen waren vergeefsch. Niemand her innerde zich dat er een auto had gereden op de werf, die aan de Theems-oever ligt, ter hoogte waarvan deze vondst thans werd ge daan; de havenpolitie had nooit van eenlg ongeluk-rapport gehoord. lederen dag geeft Vader Theems iets terug uit zijn verborgen schatten. Soms wacht hij enkele jaren en laat dan plotseling een mes achter, en bewijst zoo de onschuld van een reeds gevonnist man. Soms ontdoet Vader Theems zich met zijn gebruikelijke stilzwijgendheid van een of ander voorwerp en laat ons gissen naar de geschiedenis. In 1928 stuitten werklieden op de overblijf selen van 'n mammouth. Het skelet was vrijwel gaaf en had waarschijnlijk een half raillioen jaar verborgen gelegen. Nabij London Bridge werd een prachtig zil veren beeld van Harpocrates, den god dei- zwijgzaamheid, opgehaald. Het zag er even helder blank uit als toen het er in geworpen werdof zonk het met een schip? In het jaar 121 een langen tijd geleden dus bouwde Keizer Hadrianus de muur in Noord Engeland. In 1921 werd een ongeschon den bronzen kop van Hadrianus in de Theems gevonden. En de Theems zwijgt. Maar achter deze stilte verschuilt zich een verstokte dronk aard. Hij voert genoeg alcohol mee om heel Engeland jarenlang feest te laten vieren. Als de belastingambtenaren wijn en gedistilleerd, die iemand het land in tracht te smokkelen, confiskeeren. dan worden de vaten de Theems afgebracht. Dan kan men zien hoe. mannen met tranen in de oogen plechtig het kostbare vocht uitgieten. En dit is een van de schatten die Vader Theems nooit teruggeeft. Goemboes duelleert met Tibor von Eckhardt. Beide duellanten ongedeerd. BOEDAPEST, 7 April (Reuter-A.N.P.) Hedenochtend heeft het duel tusschen den minister-president van Hongarije Goemboes en Tibor von Eckhardt plaats gehad. Te 10 uur stonden beide tegenstanders met de pistolen tegen over elkaar. Geen van beiden werd getroffen. Zij ver wijderden zich zonder zich met elkaar te hebben verzoend. NOORD-HOLLANDSCHE LANDBOUW- ONDERLIN GE. Maandag werd in ,.de Industrieele Club" te Amsterdam onder leiding van den heer G. Stapel Gzn. Sr. te Benningbroek de Jaarlijk- sche Algemeene Ledenvergadering gehou den van de Noord-Hollandsche Landbouw- Onderlinge, afdeeling van de Vereeniging „De Centrale Landbouw-Onderlinge". Uit het jaarverslag, loopende over het boekjaar 1 November 1934 tot en met 31 Oc tober 1935 blijkt, dat de Noord-Hollandsche Landbouw-Onderlinge bij het einde van het boekjaar 3843 leden had, met een jaarloon van f 4.036.164. Het leden-tal van de Centrale Landbouw- onderlinge beliep bij het sluiten van het boekjaar 32003 met een jaarloon van bijna 50 millioen gulden. In het verslagjaar werden bij de Noord- Hollandsche Landbouw-Onderlinge aange geven 611 ongevallen, waaronder geen geval len met doodelijken afloop. Het totaal aantal ongevallen voor rekening van ,.De Centrale Landbouw-Onderlinge" be droeg 8376. Charlie Chaplin uit Indië vertrokken. BATAVIA, 7 April (Aneta) (Alg. Dienst). Charlie Chaplin. Paulette Goddard en haar moeder zijn heden met het vliegtuig van de K.L.M. naar Singapore vertrokken. Hier van daan gaat het gezelschap, via Japan, naar Amerika. Charlie verklaarde voor zijn vertrek dat zijn reis over Java en Bali inderdaad een va- cantiereis is geweest, dank zij het feit dat men hem mee rust gelaten had. Men zal hem zeker nog eens als tourist in Indië terugzien. Een vertegenwoordiger van de United Ar tists deelde nog aan Aneta mede, dat drie copieën van „Modern Times" uit Amerika onderweg zijn naar Indië en waarschijnlijk tegelijkertijd einde Mei te Batavia, Bandoeng en Soerabaja zullen worden vertoond, Rondschrijven over <js loonbijslagregeling. Aan de inspecties der werkverschaffing. De minister van Sociale Zaken heeft a-- le inspecties van de werkverschaffing zocht een rondschrijven, betreffende de l bijslagregeling voor de landbouw-," veeh derij-, tuinbouw, bloembollen-, boomkw kerij-, vaste planten- en bloemcultuurbpK* ven aan de gemeentebesturen in hun ip- te richten, waaraan het volgende is ont'^°^ De minister van Sociale Zaken wijst 0^' dat eenigen tijd geleden den gemeentehw ren bij rondschrijven is bekend gemaak- ingaande 1 Mei a.s. voorloopig 0t bq An* 1937, voor den landbouw weder een loon h ver- slagregeling zou gelden en dat een gelijke regeling te rekenen van 1 Januari van ïu jaar, tot einde December 1936 ook geldt -p de tuinbouw-, bollen-, boomkweekerijen va- planten- en bloemcultuurbedrijven. .Nu heeft", aldus het rondschrijven aa opmppnfphpsturpp t.p virhtpw Bij Halfweg ontspoorde een wagon der N. Z. H. T. M., tengevolge waarvan ernstige stagnatie in het tramverkeer ontstond, de gemeentebesturen te richten „toen T loonbeslag regeling werd ingevoerd," steefl voorgezeten, dat, wanneer een gemeente tot de regeling toetrad, dit niet tot gevolg n™^ hebben, dat het totaal bedrag, dat de be trokken gemeente volgens haar begroot-in» ln één jaar voor werkverschaffing en steunver- leening zou mogen besteden, zou worden ovr" schreden. Integendeel, verwacht werd. dat <iè toepassing van de loonbijslagregeling leiden tot besparing van deze uitgaven. Tot zijn leedwezen heeft de minister van Sociale Zaken evenwel moeten vaststellen dat in de practijk in verschillende gevallen' de toepassing van de loonbijslagregeling n[e! alleen niet tot besparing heeft geleid, maar zelfs tot overschrijding van de hiervorén be doelde kosten voor werkloozenzorg.De minis* ter heeft daarom ernstig overwogen, of "het wel verantwoord was, de loonbijslag regelin» voor wat betreft den landbouw te laten in. gaan en deze voor de andere bedrijven voort te zetten. Na rijp beraad heeft de minister echter besloten niet tot deze stopzetting over te gaan, maar wel enkele voorzieningen te treffen, welke naar vertrouwd wordt, waar borgen in de eerste plaats, dat geen over schrijding van kosten te duchten valt en ten tweede, dat slechts zij worden geplaatst, die werkelijk in gevolge werkverschaffing en of steunverleening worden geholpen. Daarom verzoekt de minister mij nadrukkelijk onder uw aandacht te brengen, dat de loonbijslag regeling alleen aan mag worden toegepast c,q. worden voortgezet, indien uw college ten volle er van overtuigd is, dat de op de be- greoting uitgetrokken en toegestane gelden voor de werkverschaffing en steunverleening, onder invloed van de toepassing van de loon bijslagregeling, niet zullen worden over- schreden. Wanneer deze zekerheid niet bestaat, dan verzoekt de minister, uw college de loonbij slagregeling, wat betreft den landbouw, niet in te voeren en voor den tuinbouw en andere .bedrijven, voorzoover deze regelingen reeds loopen van 1 Januari j.l. af, ze zoo spoedig mogelijk te beëindigen.'" Wat nu betreft de nieuwe voorzieningen, welke noodig zijn, om de loonbijslagregeling ten volle aan het gestelde doel te doen beant woorden, zijn door den minister ter aan vulling van hetgeen reeds voor den landbouw- en andere bedrijven is medegedeeld, eenige bepalingen getroffen, welke in hoofdzaak het volgende behelzen lo. de loonbijslagregeling geldt voor den landbouw en het veehoudersbedrijf, voorloo pig van 1 Mei 1936tot 31 December a.s. In geen geval mogen bij eventueele berekenin gen worden betrokken uitgaven welke be trekking hebben op het jaar 1937. 2o. Voor elk bedrijf afzonderlijk dient door de u bekende plaatselijke commissie aan mij te worden opgegeven het minimum-loonbe drag, dat voor rekening moet komen van liet bedrijf, dat tot de regeling toetreedt, en het maximum-bedrag, dat in het bedrijf in de aangegeven periode mag worden verloond. Onder minimum-loonbedragen word verstaan het bedrag aan loon. dat in het desbetreffen de bedrijf moet worden verloond, om het, zij het zeer bescheiden, in stand te houden, ter wijl onder maximum-loonbedrag wordt ver staan het bedrag, dat onder geheel normale economische omstandigheden in het bedrijf zou worden verloond. 3o. Wanneer een bedrijfsleider in aanmer king wil komen voor toeslag in hetgeen wordt verloond boven het onder 2o bedoelde mini mum-loonbedrag, zal hij arbeiders moeten nemen uit hen, die opgenomen zijn in de steunregeling, c.q. zijn geplaatst bij de werkverschaffing. Er mogen dus geen arbei ders worden geplaatst, die wellicht eerst la ter onder de werkloozenzorg zullen vallen, maar op het oogenblik dat zij worden aange vraagd, geen hulp van de overheid ontvangen. Een bedrijfsleider, die arbeiders ontslaat, en van wien moet worden aangenomen, dat dit ontslag mede is beheerscht. door de onderhavi ge loonbijslagregeling, kan niet in de loonbij slagregeling worden c.q. blijven opgenomen. 4o. De overheid (gemeente en Werkloos- heidssubsidiefonds) vergoedt ten hoogste de helft van het verschil tusschen het mini mam-loonbedrag en het maximumloonbedrag met dien verstande, dat nooit meer mag wor den berekend dan het loon, dat aan den werk* loozen arbeider betrokken uit werkverschaf fing, en/of steunregeling, per week wordt be- taaie, vermenigvuldigd met het aantal weken dat deze arbeider in het betrokken bedrijf is geplaatst als uitvloeisel van de onderhavige bij'slagregeling. 5o. Nadat de plaatselijke commissie nei maximum- en het minimumloonbedrag heeft* bepaald en toegezonden aan den desbetrei- fenden inspecteur voor de werkverschaffing, zal door dezen, in opdracht van den minister in samenwerking met den bedrijfs- ernoi rijkstuinbouwconsulent, definitief het mini mum en het maximumloonbedrag worden aangegeven.' Verder heeft de minister van Sociale zaKen bepaald, dat daar waar de loonbijslagrege ling al functionneert, dat wil zeggen voor ae tuinbouw- en bollenbedrijven. de looponae regeling ten spoedigste, bijv. per 30 APr a.s., dient te worden afgesloten, opdat met Mei de nieuwe regeling kan gaan werken. De minister vestigt er nog de aandacht op, dat los van deze loonbijslagregeling, de rege ling voor particuliere ontginningen, waaron der begrepen drainage, extra-diepspitten enz. blijft bestaan. Fransche miliciens blijven onder de wapenen. Uit Parijs: 7 April. Havas. Op voorstel van den minister van oorlog heeft de regeenn? besloten in toepassing van art. 40 van oe wet op de militie de dienstplichtigen die op 15 April as. hun oefentijd zouden hebben vervuld tot nader order onder de wapenen houden. Het effectief, dat hierdoor onder de wape nen wordt gehouden komt niet overeen met het normale contingent, doch omvat vr:jwei uitsluitend hen. die uitstel van dienst heb ben gekregen of tijdelijk afgekeurden oie in April 1935 zijn opgekomen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8