RGANG HET NIEUWE AVONDBLAD' 'C0NMroAe9A""3< 4 8 2 de tfmuidet CoutatU Het Plaatselijk Crisis-comité opgeheven. 21 Elzer's Heeren modemagazijn IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ADVERTENTlëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Alaemeene Drukkerij N.V. 15 ct- B1J abonnement belangrijke Porting. Adverten- Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBÖOM Ues van Vraag en Aanbod 1-3 regeu 2S cU. elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTlëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DB KENNEMSR COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers lijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 3000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; 2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Na vijf jaren waardevollen maat- schappelijken arbeid. Nieuw comité zal worden gevormd om het werk op bescheidener voet voort te zetten. Burgemeester Kwint, eere-voorzitter van het Plaatselijk Crisis-Comité. Gisteravond vond in de raadzaal een ver gadering plaats van het hoofdcomité (kring voorzitters) van het Plaatselijk Crisiscomité, onder voorzitterschap van den heer P. Bosman, oud-wethouder van Sociale Aan gelegenheden. De vergadering werd bijge woond door den eere-voorzitter burgemees ter Kwint. De vergadering werd «iet een kort woord 'door den heer Bosman geopend, waarin hij mededeelde, dat bijna alle voorzitters aan wezig zijn. In den oproepingsbrief wordt een korte uiteenzetting gegeven van de huidige situatie en worden tevens een zestal voorstellen ter behandeling voorgelegd. Wij noteeren hieruit het volgende: Zooals u reeds bekend zal zijn, wordt het Nationaal Crisis-Comité met ingang van 1 Mei a.s. opgeheven. In de vergaderingen van het Dagelijksch Bestuur is al'herhaaldelijk de vraag besproken, of het Plaatselijk Crisis Comité na 1 Mei a.s. al dan niet zal moeten blijven voortbestaan. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft over de kwestie (van het -verleenen van hulp in de toekomst) het advies ingewonnen van het bestuur der Néderlandsehe Vereeni ging voor Armenzorg en Weldadigheid. Zijn Excellentie zal binnenkort aan de gemeen tebesturen de noodige aanwijzingen geven omtrent hetgeen z.i. na 1 Mei a.s. zal moe ten geschieden. Nagr de meening van de Ne- derlandsche Vereèniging voor Armenzorg en Weldadigheid zullen in alle plaatsen,, in welke de behoefte daaraan wordt gevoeld, moet worden opgericht: Commissiën van samenwerking voor bijzondere nooden. Wanneer straks de aanwijzingen van den Minister van Binnenlandsche Zaken door het gemeentebestuur zullen zijn ontvangen, zal dit leiden tot correspondentie of besprekin gen tussöhen het gemeentebestuur ten het Plaatselijke Crisis-Comité. Het zal dan moeilijk zijn, om geregeld contact te blijven houden met het hoofdcomité en daarom heeft het Dagelij ksch Bestuur de eer, u het volgende voor te stellen: 1. Het Plaatselijk Crisis-Comité te Velsen wordt met ingang van 1 Mei a.s. opgeheven. 2. Het Dagelijksch Bestuur wordt gemach tigd, het in het leven roepen van een ander comité voor hulpverleening te bevorderen. 3. Wanneer een Comité, als onder 2 be doeld, ten genoege van het Dagelijksch Be stuur tot stand is gekomen, zal het aan wezige kassaldo van het Plaatselijk Crisis- Comité aan dit Comité moeten worden over gedragen. Is dit Comité op 31 December 1936 nog niet opgericht, dan heeft het Dagelijksch Be stuur het recht, de beschikbare gelden te bestemmen voor algemeene liefdadige doel einden in de gemeente. 4. De beschikking over de per 1 Mei nog aanwezige goederen in natura, wordt aan het Dagelijksch Bestuur overgelaten. 5. Het Dagelijksch Bestuur beheert de gel den van het Plaatselijk Crisis-Comité, die per 1 Mei a.s. aanwezig zijn, het wikkelt alle zaken af en zendt de eindrekening aan de controle-commissie, die daartoe door het hoofdcomité zal worden benoemd. 6. Nadat het Dagelijksch Bestuur zijne be moeiingen inzake de liquidatie van het" Plaatselijk Crisis-Comité heeft beëindigd, wordt het archief van het Comité ter be schikking- van het Gemeentebestuur gesteld. Nadat door den voorzitter eenige vragen zijn beantwoord, wordt punt 1 der agenda aangeno men, zoodat de opheffing van het Plaatselijk Crisis Comité een feit is. Ook de verdere in de oproeping vermelde foorstellen worden aangenomen. -■ Tenslotte werd nóg een controle-commissie benoemd, bestaande uit de heeren J. H. Wolff, A. P. Bakker en A. de Wit. Toespraak van den heer Bosman. In een uitvoerige toespraak memoreerde de heer Bosman de oprichting van het Plaatse lijk Crisis-Comité in November 1931 na een oproep van burgemeester Rijkens en den heer Bosman, als wethouder voor Sociale Aangelegenheden. Een bestuur werd samen gesteld, dat onverwijld begon met het nemen van allerlei organisatorische maatregelen. Dank zij den gemeensohappelijken ingespan nen arbeid konden 23 December 1931 de eer ste steunbedragen worden toegekend. Bijna f 130.000 uitgegeven. De heer Bosman gaf daarna een opsom ming van hetgeen in den loop der jaren door het Plaatselijk Crisis-Comité werd verricht. Dat dit niet weinig was, moge blijken uit het volgende: Door het Dagelijksch Bestuur werden 10160 aanvragen om steun behandeld. Daarvan werden er 7371 toegestaan en 2289 afgewe zen. Het aantal ondersteunde personen be droeg dn totaal, «iet inbegrip van de „B- steun"-gevallen. 3285. Aan z.g. „A-steun", d.i. de steun die geheel ten laste van de kas van het Plaatselijk Crisis-Comité kwam, is in totaal verstrekt: In contant geld f 7515 Kleeding. dekking en schoeisel f 41285. Levensmiddelen, brandstoffen enz. f 13355. Hulp aan tuinders (meststoffen) f 4765. Totaal verstrekten A-steun" f 65920. Aan het Nationaal Comité werd afgedra gen f 5850. De algemeene onkosten bedroegen f 2100. Samen f 7950. In totaal f 74870. De heer Bosman. Verder werd door bemiddeling van het Plaatselijk Crisis-Comité aan z.g. B-steun" verstrekt voor kleeding, dekking en schoeisel aan werkloozen (verdeeld over 7336 toege stane aanvragen) f 54476. Totaal der uitgaven f 129346. De ontvangsten bedroegen, in geld: van onze ingezetenen f 60500. van het Nationaal Crisis-Comité f 3000. gekweekte rente f 925. in natura: (geschatte waarde): van onze ingezetenen f 3050. van het Nationaal Crisis-Comité f 11670. Samen f 79145. Bijdragen Rijk en gemeente voor „B-steun" f 54476. Totaal der ontvangsten f 133621. Opgemerkt wordt, dat de hier gegeven cijfers alle afgerond zijn, omdat wij onze werkzaamheden nog niet hebben beëindigd en de eindrekening nog niet is opgemaakt. Van het Nationaal Crisis-Comité werd ont vangen: in geld f 3000. in goederen f 11670. Samen f 14670. Terwijl wij hebben afgedragen aan het Na tionaal Comité f 5850. De samenwerking met het Nationaal Cri sis-Comité leverde ons dus een voordeel op van f 8820. Hieruit blijkt ten duidelijkste, dat zij, die indertijd, om welke reden dan ook, een sa mengaan met het Nationaal Comité hebben afgeraden, of deze samenwerking becritiseer- den, groot ongelijk hadden. Na dit zeer kort en uitteraard onvolledig overzicht, herinnerde spreker er aan, dat het- Plaatselijk Crisis-Comité in den aanvang van zijn bestaan, een commissie in het leven riep, welke tot taak had. voor onze werkloozen een gelegenheid te scheppen, waar zij zich, door onderwijs, in hun vak zouden kunnen be kwamen, of wel hunne vakkennis zouden kunnen onderhouden. Deze commissie is daarin wonderwel ge slaagd. Nog heden kan men in school B aan de President Sceynstraat te IJmuiden, door de groote verzameling voorwerpen en leer middelen ten dienste van het practisch on derwijs, een indruk krijgen van het vele en goede werk, door deze commissie verricht. Zonder schroomen durfde spreker te ver klaren, dat met dit onderwijs goede resulta ten zijn verkregen en al ging deze zaak later buiten 'het Plaatselijk Crisis-Comité om, om dat de gelden door Rijk en gemeente werden verstrekt, toch maakt de genoemde commis sie bestaande uit de heeren W. J. Fournier, L. W. van den Bos, L. van Hameien en J. H. van der Smissen, aanspraak op onzen groo- ten 'dank. TEL,. TAXI-THIERY (Adv. Ingez. Med.) ERY Spreker dankte alle ingezetenen, die door hunne bijdragen het Comité in de gelegen heid stelden, een klein gedeelte van het groote leed, door de crisis veroorzaakt, te kunnen lenigen. De heer Bosman bracht in dankbare her innering het intens medeleven met ons werk door onze respectieve eere-voorzitters, bur gemeester Rijkens, die na zijn ontslag als burgemeester onze gemeente verliet, "wijlen burgemeester Rambonnet, die ons helaas veel te vroeg ontviel en wiens nagedachtenis, ook om zijn groote belangstelling in ons werk bij ons in dankbare 'herinnering zal blijven. En dan, als derde eere-voorzitter, burge meester Kwint, die ook Iblijk heeft gegeven in ons moeilijk werk veel belang te stellen. Onze eere-voorzitters gaven ons, naast daad werkelijken ook een grooten moreelen steun. Verder richtte de heer Bosman woorden van dank tot alle medewerkers, de leden van het Dagelijksch Bestuur, de jongens en de meisjes die gecollecteerd hebben, de heeren A. W. C. v. d. Eem, J. W. de Goeij en D. de Vries, die achtereenvolgens dagelijks aan de steunadministratie hebben gewerkt, voorts tot de plaatselijke pers. die steeds belange loos de beste kolommen voor het comité open hield. „Meer nog dan in 1931 is de kommervolle tijd, waarin wij leven, voor velen een ramp, die menigeen bijna tot vertwijfeling brengt. Moge het ons gegeven worden, nog eenmaal te beleven, dat voor de geheele wereld, voor ons goede vaderland en ook voor de gemeen te, die we liefhebben, betere tijden aanbre ken" zoo besloot de heer Bosman zijn rede. Hierna sprak de eere-voorzitter, burge meester Kwint. Deze zeide, dat hij gaarne had gezien, dat de reden tot de opheffing van het comité een andere zou zijn, In zijn rede heeft de voorzitter er op gewezen, dat nog veel hulp noodig is. Na gewezen te heb ben op de reden tot opheffing van het Na tionaal Crisis-Comité bracht spreker hulde voor het werk, dat verricht is door het Plaatselijk Comité. De heer Bosman heeft aan tal van leden hulde gebracht, maar spre ker wil in de eerste plaats hulde brengen aan 'den 'heer Bosman. Reeds voor dat van regeeringszijde werd aangedrongen o,p de oprichting van een plaatselijk comité had den burgemeester Rijkens en de heer Bos man reeds in die richting stappen gedaan. Het bestuur heeft van het comité een ap' paraat gemaakt, dat vertakt was onder de geheele burgerij. Veel werk is door het da gelijksch bestuur verzet, maar ook door de werkwijze met behulp van de kringvoorzit- ters heeft men onder de geheele burgerij kunnen werken. Spreker heeft kunnen op merken, dat het werk van het Crisis-Comité door de burgerij ten zeerste werd gewaar deerd. Spreker hoopt, dat het werk door allen verricht, allen veel voldoening heeft gege ven en waardeering voor hen, die aan dit werk hebben meegewerkt. Mogen allen een aangename herinnerinL behouden aan het werk in het Plaatselijk Crisis-Comité. Dr. D, J, van Ka twij k sprak namens de voorzitters een woord van bijzondere waar deering tot den voorzitter en de leden van het Dagelijksch Bestuur voor het vele werk, door hen verwerkt. Een massaal werk was het, al die aanvragen te behandelen; Namens de voorzitters en de kringbesturen een woord van hartelijken dank. Spreker sluit zich gaarne aan bij de woorden van den burge meester. Dr. van Katwijk sprak den wensoh uit, dat het werk zal kunnen worden voort gezet en dat hij den voorzitter in deze nieu we organisatie mag terugzien. De heer Bosman dankte daarop den eere-voorzitter, burgemeester Kwint en Dr. van Katwijk voor de vriendelijke woorden. Spreker hoopte, dat allen zich voor het werk van de nieuwe instelling beschikbaar zullen stellen. Ook spreker is gaarne bereid daar aan zijn -medewerking te verleenen. Hierna werd de vergadering gesloten. Klavier-kunstenaars in den dop. Goed werk van de leerlingen van Mevr. Heijbrock en den heer Riphagen. Ten aanhoore van een talrijk en blijkens de belangstelling voor het gebodene zeer ge ïnteresseerd publiek hebben de leerlingen, van mevr. Riek HeijbrockGouda en Roel Rip hagen Woensdagavond in de accoustisch zoo uitstekend geschikte zaal van het gebouw voor Christ. Belangen een openbaren voor drachtavond gegeven. De samenstelling van het programma, dat uit niet minder dan 26 nummers bestond, viel zoowel om de keuze der te vertolken meesters uit grootendeels het klasse lesrepertoire als om de met zin voor aangename afwisseling gemaakte rangschikking, alleszins te loven. Uiteraard mag op een avond als deze iedere debutant(e) op een applausje rekenen, doch men kan toch al spoedig bemerken of het alleen welwillendheid, aanmoediging of fa milie-enthousiasme is, welke dit applaus ont lokt dan wel spontane waardeering voor het geen de leerlingen van mevr. Heijbrock en den heer Riphagen presteeren. Al zijn het niet allen toekomstige meesters, welke zich op zulk een avond laten hooren, wie zich tot aandachtig luisteren en begrijpen zet, zal het niet moeilijk vallen te ontdekken, dat bij vele leerlingen niet alleen de vaardig heid in het bespelen der piano tot een bepaal den graad is genaderd, maar ook of het begrij - pen van den geest van het werk, dat zij ver tolken, aanwezig is. Ik doel hier dan op de vergevorderden, waarvan Wil Groen, Riek Riphagen, mevr. M. C. BakkerWiepkes, Han. Hellema en de hee ren J. Ph. Heijbrock en Joh. S. Otten toonden tot welk een gedegen spel zij in staat waren en een bijzonder goede beurt maakten met hun diverse piano-soli. Het is een goede gewoonte geworden niet alle virtuosi ieder afzonderlijk te beoordeelen; het is, wanneer het er pl.m. 25 zijn, trouwens niet doenlijk. Een uitzondering wil ik maken voor Peep Bakker met twee met élan gespeelde werkjes van Gretchaninoff, Maartje Kwak, Annie Heere en Agatha de Bie met een Gavotte op twee vleugels uitgevoerd, voor Greet Tieman met de brilliante weergave van v. Beethoven's F-dur variaties, waarvoor Nel Rijpma met het eerste deel uit Hoyer's Sonate niet onderdeed. Loes Meijer's Albumblad nr. 3 van Grieg slaagde uitnemend ook qua voordracht; naar Mendelssohn's Rondo Capriccioso van Wil Groen heb ik met onverdeeld genoegen ge luisterd, dat was heel knap. De heer Heijbrock heette bij den aanvang allen hartelijk welkom en sprak zijn vreugde uit over de groote opkomst bij dit tweede leer lingendébut. Met dezen avond hebben de leeraren ge toond, dat zij hun leerlingen niet alleen tech- nisch-muzikaal ontwikkelen, doch ze, als de begaafdheid aanwezig is, ook in het diepere van de edele kunst weten in te wijden. En daarbij v. Beethoven's gevleugeld woord: dat het belangrijkste niet in de noten-alleen staat, voor zoover mogelijk voor oogen houden. Met den kring van leerlingen en den nog veel ruimeren kring van belangstellenden is het instituut dezer pianoleeraren zeer zeker 'n factor van beschaving in het plaatselijk mu ziekleven. W. SPREEKUUR BURGEMEESTER. Het gewone spreekuur van den Burgemeester zal in plaats van Maandag 13 April worden gehouden op Dinsdag 14 April a.s. des voor middags van 1012 uur. WAT BRENGT DE PONT? Reeds spoedig na de première van de zoo veel opgang makende film „20.000 mijlen over zee", de film van de roemruchtige reis van de K 18, zullen ook de ingezetenen van Velsen in de gelegenheid worden gesteld, deze film te zien. Zij prijkt n.l. als hoofdnummer op het nieu we programma van De Pont. Zaterdagavond vindt de eerste voorstelling plaats. Ook in ons blad is deze film reeds uitvoerig besproken, zoodat wij niet in herhaling zullen - treden. Ongetwijfeld zal deze interessante film in onze, met de zee zoo nauw verwante gemeente velen naar De Pont trekken. De reputatie van de filmvertooningen in De Pont in aanmerking nemende kunnen de be- ozekers er van verzekerd zijn, dat hen een aardig bij programma zal worden voorgezet. De onmisbare courant in ieder gezin is BAKKERSARBEID OP DE PAASCHDAGEN. Het volgende adres is door den Algem. Ne derlandsehen Bond van Arbeid(st-lers in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerking- bedrijf aan de bakkerspatroons in deze ge meente verzonden: Het was vroeger heel gewoon, dat op feest dagen geen arbeid werd verricht zeker niet op den tweeden Paaschdag. Maar het gaat nu den verkeerden kant uit. Wanneer niet wordt ingezien, dat op dezen weg niet verder voortgegaan moet worden, dan leidt- de tegenwoordige toestand tot vol ledige aftakeling van hetgeen goed was. De chaos wordt binnen-gehaald en zal van stap tot stap erger afmetingen aannemen. Als de patroons niet voet bij stuk houden, dan gaat het hier even snel de verkeerde rich ting uit als reeds in sommige plaatsen te con- stateeren is. Wij verzoeken U derhalve, de hoofden bij elkander te steken en zich te verbinden, te be ginnen met de a.s. Paaschdagen, geen arbeid te laten verrichten. Ais zeer bijzondere omstandigheden het noo dig maken zal altijd overeenstemming worden bereikt met betrekking tot arbeid, die dringend noodzakelijk is. Maar de a.s. Paaschdagen komen daar wel het allerminst voor in aanmerking. Als U ook tezamen een beroep doet. op het broodetend publiek om alle benoodigde bak kerswaren in ieder geval Zaterdag vóór Pa- schen te koopen, dan zal daardoor het verzoek, dat wij tot U richten, krachtig worden ge steund, omdat het deel der bevolking, dat op de feestdagen brood wil hebben, zeer klein is. U kunt op onze medewerking rekenen. TROMPSTRAAT 22 Ruime keuze in Hoeden, Overhemden Sesslïit'0 Bij aankoop hiervan ZELFBINDER GRATIS! (Adv. IngezMed.) De K XVin in volle zee. De film yan den tocht draait in „Dé Pont", NAT. CHRISTEN GEIL ONTH. VEREENIGING. Dinsdagavond heeft in de voormalige Geref. Kerk, Willebrordstraat de jaarvergadering der Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen, plaats gehad. Deze vergadering, die een eenigszins feeste lijk karakter had werd op de gebruikelijke wijze geopend met voorlezing van Joh. 13 door den secretaris den heer G. Stoker die naar aanleiding van het voorgelezene een kort woord sprak. Het jaarverslag maakte melding van eenige moeilijkheden, die de vereeniging in het afge- loopen jaar heeft meegemaakt. Het bleek uit het verslae, dat deze moeilijkheden overwon nen waren en dat de vereeniging zich thans in een goede richting beweegt. Eveneens werd opgemerkt dat het domicilie der afdeeling is verplaatst van IJmuiden naar IJmuiden-Oost. Na de pauze hield de heer A. van Slooten, die als voorzitter der vereeniging is gekozen, wegens bedanken van mevr. Tismeerde Waard, een referaat over het onderwerp: „De geopende deur". Hierna werden eenige nieuwe leden geïnstal leerd. Aan het einde der vergadering sprak de heer Van Slooten een woord van dank aan allen die meegewerkt hebben aan het welsla gen van dezen avond. Hij wekte allen op, het beginsel der drankbestrijding trouw te blijven. PROPAGANDA VOOR MEER VISCHGEBRUIK De Nederlandsche Bond van Kleinhandela ren in het Visch- en Haringbedrijf heeft zijn leden in het bezit gesteld van een keurig uit gevoerd emaille bord, waarmede te kennen wordt gegeven, dat de houder van dit emaille bord lid is van genoemde organisatie. De be doeling hiervan is, dat het publiek, dat zijn visch koopt bij een houder van zulk een bord weet dat het met een bona-fide vischhande- laar te doen heeft, iemand, die niet anders verkoopt dan vischwaren en daardoor tracht zijn clientèle naar behooren te bedienen, waar door het publiek vertrouwen krijgt in zijn vasten leverancier, of het venter, winkelier of standplaatshouder is. Des te meer is dit nood zakelijk omdat door de bezuiniging ook de keuringsdienst van waren een veer heeft moe ten laten. Daar het artikel visch als zoodanig een goede behandeling en vakkundige bedie ning vereischt, wordt hierdoor vanzelfspre- ken het visch verbruik in de hand gewerkt. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Kleinhandelaren in het Visch- en Haring- bedrijf doet dan ook een dringend beroep op het publiek, om dit pogen te willen steunen door alleen te koopen bij degenen, die in het bezit zijn van zulk een emaille bord. POGING TOT INBRAAK. Bij de politie is aangifte gedaan, dat in de B.L.O. school (Wilhelminaschool) door het uit snijden van een ruitje getracht is, in te bre ken. Er wordt niets vermist. DRIE DAGEN ONDERDAK EN 5 GULDEN TOE Een woonwagenbewoner, staande met een woonwagen in Velsen-Noord is aangehouden omdat hij gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad voor f 5 boete subs. 3 dagen hech tenis. Aangezien de man de boete niet korf betalen, werd hij naar Haarlem overgebracht,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1