THIJS IJS EN DEBOOZE VAMPYR De Locarnolanden komen tot overeenstemming. Dr. Eckener en het Derde Rijk. Schoonmaak 7HTERPAG 11 A PR IC 'l93g buitenland Eden zal zich met Dultschland In verbinding stellen. Aan de Duitsche regeering zal om nadere inlichtingen worden verzocht. De Madariaga zal Dinsdag met de Italiaansche en Abessynische vertegenwoordigers besprekingen voeren. Op de zitting van Vrijdag van de Locarno- unden een accoord tot stand gekomen. Het volgende officieele communiqué is aan ^vertegenwoordigers overhandigd De vertegenwoordigers van België, Frank- lit het Vereenig d Koninkrijk Groot- Rrittannië en Noord-Ierland en Italië kwamen Hen tienden April te Genève bijeen voor een uitwisseling hunner zienswijzen. Zij namen kennis van de door het Duit- rhe in de alinea's 3' 4- 5> 9 en 7 van rtikel 22 van het memorandum van 31 Maart 1936 ter uitdrukking gebrachte voornemens. Zii constateerden, dat de Duitsche re- ppring voor het herstel van onontbeerlijk vertrouwen voor de opstelling van nieuwe ver dragen, geen bijdrage heeft geleverd, die in faat zou hebben gesteld tot het aangaan van slzemeene onmiddellijke onderhandelingen, of de toepassing van artikel 7 der te Londen oo 19 Maart getroffen beschikkingen. Zij waren echter van meening, dat er aan leiding bestaat alle kansen tot verzoening volledig uit te buiten. Te dien einde moeten een zeker aantal pun ten vervat in het Duitsche memorandum eerst «orden opgehelderd, vooral, die waarop in het Fransche memorandum wordt gedoeld. Tot dat doel zal de vertegenwoordiger van het Vereenigd Koninkrijk zich in verbinding stellen met de Duitsche regeering. Deze zal in het bijzonder de vraag stellen, welke de draagwijdte is, door de Duitsche re- èeering toegekend aan de bilaterale overeen komsten, door haar voorgesteld en hoe deze overeenkomsten in het kader van collectieve veiligheid of wederzijdschen bijstand, in het Volkenbondspact voorzien, zouden vallen. De vertegenwoordiger van Frankrijk maakte de noodige reserves voor het geval zich be langrijke wijzigingen in den thans in de Rijn- landzóne bestaanden toestand zouden voor doen. Voor het geval dergelijke wijzigingen zich 'zoiiden voordoen, besloten de vertegen woordigers der vier regeeringen onmiddellijk bijeen te komen. Zij namen nota van het feit, dat de bij paragraaf 3 der beschikkingen van 19 Maart voorziene besprekingen tusschen de generale staven den 15en April zullen aanvangen. Zij besloten het Fransche vredesplan aan den Volkenbond te doen toekomen voor een nauwkeurig onderzoek. De toestemming der Duitsche regeering zal worden gevraagd om ook het Duitsche memo randum °aan den Volkenbond voor te leggen, onder voorbehoud van hetgeen hierboven in paragraaf 3 werd gezegd Zij zullen in elk geval ter gelegenheid van de aanstaande zitting van den Volkenbonds raad te Genève bijeen komen". De vertegenwoordiger van Italië behield zich namens zijn regeering zijn goedkeuring voor". In de bijeenkomst der Locarno-mogendheden zoo wordt nader gemeld stelde Aloisi namens de Italiaansche regeering de vraag of de aanwezigheid van den Italiaanschen afgevaardigde in deze bijeenkomst nog ge- wenscht werd, daar Eden in zijn rede in het geheel geen melding van Italië had ge maakt. Hierop antwoordde Flandin, dat hij sterk wenschte, dat de Italiaansche vertegen woordiger aan deze bespreking deelnam en voegde er nog aan toe, zich gelukkig te zullen voelen, indien Mussolini de accoorden van Londen van 19 Maart zou ratificeeren. Aloisi bleef daarop de zitting bijwonen en men be sprak allereerst het Duitsche memorandum, van 31 Maart en vervolgens het Fransche ant woord, dat op 8 April werd gepubliceerd. Genève. De Madariaga zal Dinsdag met de Italiaansche en Abessyni sche vertegenwoordigers confereeren. De Commissie van Dertien heeft Vrijdag besloten als compromis tus schen voorstellen van Eden en Flan din, De Madriaga niet naar Rome te laten gaan; de Italiaansche en Abes synische regeeringen zullen worden uitgenoodigd om vertegenwoordigers naar Genève te zenden die Dinsdag 'n onderhoud met De Madariga zul len hebben. De zitting van de Com missie van Dertien .is inmiddels tot Donderdag verdaagd. De leden van de commissie van achttien moeten zich gereed moeten houden voor een onmiddellijke bij eenkomst, teneinde verscherping van de sancties te 'bespreken, indien Don derdag mocht blij'ken dat de vredes onderhandelingen geen vlot beloop hebben. Mexico. Oud-premier Calles gearresteerd. rteuter A. N. P. verneemt uit New York: volgens berichten uit Mexico is de vroegere President van Mexico, Calles, met drie van zijn voornaamste medewerkers gearresteerd, op net oogenblik dat zij in een vliegtuig naar Qe Vereenigde Staten zouden vertrekken. Officieel wordt nader uit Mexico medege- «eld. dat- ex-president Calles met zijn vrien den is verbannen. Zij zijn gisterochtend per vliegtuig vertrokken. Calles was vergezeld van vijf personen. o.a. zijn zoon Alfredo T™3, zijn particulier secretaris Tuente en oud-gouverneur Guano Juato Ortega. Drie Mexicaansohe officieren vergezelden oe bannelingen tot de Mexicaansche grens, volgens sommige geruchten zette het vlieg tuig koers naar Guatemala, m A,iN'P- bericht nog. dat de arrestatie Jre ^wijzing van Calles en zijn mede- Vb -Is in de Sr°otste stilte is geschied. Ver- litiif1 ifne officieren en ambtenaren van po- io. hadden kort voor middernacht de wo- uiisen der betrokken politici omsineeld. Na arrostatie werden zij naar het vliegveld 1 «gebracht, vanwaar zij om acht uur elf met een toestel van de Compania de Avia- cion naar Brownsville werden overgebracht. Calles werd gearresteerd terwijl hij Hitler's „Meln Kampf" zat te 'lezen door den chef van het garnizoen, generaal Navaro, die met troepen en ac'ht man politie was verschenen op zijn landgoed Santa Bar bara. Op zijn vraag, waarom hij gearresteerd werd, antwoordde men Calles. dat dit in het belang van het land noodzakelijk was. De arrestatie staat in verband met geruch ten over z.g. revolutionnaire activiteit van Calles en zijn aanhangers. Bovendien verwijt men Calles de intellec- tueele verantwoordelijkheid van den jong- sten spoorwegaanslag, dien men 'n politieke daad acht te zijn. In verband hiermede krij gen de verklaringen van den voorzitter van den linkervleugel in den senaat een bijzon dere beteekenls. Het des middags verschijnende da?blad „Ultimas Noticias" publiceert een interview met Calles. waarin de vroegere president ver klaart. dat hij zich sedert zijn terugkeer in December van het vorige jaar niet meer met de politiek heeft bezig gehouden. Zijn eenige bezwaren tegen het huidige systeem zijn de methoden, waarmede men het volk benadeelt. Calles wees de beschul diging. dat hij verantwoordelijk zou zijn voor den spoorwegaanslag met beslistheid van de hand. Hij zeide immuun te zijn voor iederen laster, die hem niet kan kwetsen. Vanmorgen is in het ministerie van oorlog een beraadslaging gehouden, die verschei dene uren geduurd heeft, maar waarover het stilzwijgen wordt bewaard. De minister van oorlog vertoefde slechts enkele minuten In zijn werkkamer en begaf zich vervolgens waarschijnlijk voor een gedachtenwisseling, naar den president. Bij geruchte verluidt, dat het totaal aantal arrestaties reeds tot 70 gestegen is. Turkije vraagt herziening van het zeeëngtenverdrag. De Turksche regeering heeft besloten de noodige stappen te doen bij de staten, die het verdrag van Lausanne hebben onder teekend om een herziening te verkrijgen van de clausules der conventie betreffende de zeeëngten, die in overeenstemming met de eischen, die door Turkije te Genève of elders geformuleerd zijn. De eerste minister heeft naar Reuter meldt, dit besluit gisteren ter kennis gebracht van de parlementsfractie der volkspartij, die haar goedkeuring aan het regeeringsbesluit hecht te. Het besluit is gisteravond overhandigd aan de vertegenwoordigers van de regeeringen, die het verdrag van Lausanne hebben onder teekend. Spanje. Blijft Zamora in de politiek? Welingelichte personen verzekeren, dat Zamora, de afgetreden president der repu bliek, het voornemen heeft zijn' politieke loop baan te hervatten en zich bij de aanstaande verkiezingen in de provincie Granada candi- daat zal stellen. Hij zou de leiding van de vooruitstrevende partij weer op zich nemen, die hij voor zijn verkiezing tot president reeds waarnam. (Reuter). De „Hindenburg" veilig gemeerd. Groote belangstelling bij de landing. Uit Friedrichshafen, 10 April: Het lucht schip „Hindenburg" is vanavond te 6 uur M.E.T. van zijn tocht naar Zuid-Amerika te ruggekeerd en vlot geland. Een groote men- schenmenigte woonde de landing bij. (D.N.B.) Van de straat tot de macht. Hoe Mussolini slagersknecht werd. In Lausanne is dezer dagen een oude sla ger, Depaulis genaamd, overleden, die zich erop kon beroemen, een bijzondere vriend van Mussolini te zijn. Het was namelijk ruim dertig jaar geleden, dat de toekomstige Italiaansche dictator ge heel platzak en geeuwend van den honger door de straten van deze schoone Zwitsersche stad zwierf. In 1905 was de toekomstige staatsman we gens zijn yveren voor de Socialistische be ginselen, uit het kanton Genève verbannen. Doelloos slenterde hij langs de helverlich te etalages, toen Depaulis, die den socialis- tischen agitator voorbij zag gaan Ijem binnen riep en na eenig heen en weer gepraat be sloot, om den 21-jarigen jongeman als knecht in dienst te nemen voor 30 francs per week behalve kost en inwoning. Terwijl Mussolini zich beijverde, om zich in het slagersvak te bekwamen, verslond hij alle mogelijke dagbla den, die hij in handen kon krijgen en schreef in zijn vrijen tijd nog artikelen voor een Ita- liaansch Socialistisch Dagblad, dat in Zwit serland werd uitgegeven, Mevrouw Depaulis, die thans nog in leven is, verzekert, dat de jeugdige slagersknecht haar bang maakte door zijn heftig revolutionair enthousiasme. Dit had dan tenslotte ook tot gevolg, dat hem het verblijf in Zwitserland werd ontzegd. Toen de Duce in November 1922 de Confe rentie van Lausanne opende, liep hij nog groot gevaar om buiten de Zwitsersche gren zen te worden gezet,'omdat het bevel tot uit wijzing nog niet was ingetrokken! Maar de Zwitsersche politie hield zich goed en kreeg zelfs order om bijzonder voor de veiligheid van den Italiaanschen staatsman te waken. Bij deze gelegenheid heeft Musso lini onder streng incognito een bezoek ge bracht aan zijn voormaligen patroon, dien hij tevens uitnoodigde in in zijn hotel te ko men eten. Sindsdien heeft de Italiaansche dictator zijn land nooit meer verlaten, slechts één keer uitgezonderd, toen hij naar Locarno ging. om het verdrag te onderteekenen dat Duitschland onlangs heeft opgezegd.... Het Mongoolsch-Sovjet- Russisch verdrag. De geschiedenis van Mongolië. In de wereldpers verscheen dezer dagen on der veel ophef het bericht dat Sovjet-Rusland met de „Mongoolsche Volksrepubliek" een ver drag „van stilzwijgende onderlinge bijstand" heeft gesloten. Vooral van Chineesche en Japansche zijde is op dit bericht uitvoerig commentaar ver schenen. doch ten onrechte, want de situatie, die door dit pact heet te zijn ontstaan, is reeds zestien jaren oud. Toen de Sovjets aan de macht kwamen moesten zij ook deze „Mongoolsche aangele genheid "regelen, die ook de regeer ing van den Tsaar reeds in onmin met den Chineeschen nabuur had gebracht. Toen in 1911 de Chineesche Republiek werd uitgeroepen, kwam de Mongoolsche bevolking tegen dezen nieuwen bewindsvorm in hevig ver zet. De Mongoolsche provincie verklaarde zich onafhankelijk, en de leiders der separatisti sche beweging motiveerden hun optreden met de bewering, dat Mongolië slechts aan China verbonden was door -de Mandsjoe-dynastie Daar de monarchie nu gevallen en de dy nastie. die haar vertegenwoordigde, verban nen was. bleef er dus geen enkele reden over om deze band te onderhouden. In December 1912 werd de toestand besten digd door de stichting van den Staat Mongo lië, waarvan het bestuur in handen werd ge geven van den voorn aamsten geestelijke van het land, Boghdo Guéguène. Reeds vóór dat Boghdo in zijn nieuwe functie was bevestigd, sloot hij een verdrag met den Tsaar van Rusland, waarbij deze laatste de onafhankelijkheid van Mongolië erkende. Eerst na tallooze onderhandelingen kwam in 1918 een overeenkomst tot stand tusschen- Rusland, China en Mongolië, waarbij de jonge staat weliswaar weer een Chineesche provin cie werd, doch tevens op politiek en admi nistratief gebied een zeer groote zelfstandig heid kreeg. Rusland bleef borg voor deze overeenkomst. Kort daarop werd door Rusland aan het provinciaal bestuur van Mongolië een belang rijke leening verstrekt, terwijl terzelfder tijd vijf Russische raadsheeren zich naar de Mon goolsche provincie begaven, om het bestuur bij te staan bij het inrichten der adminis tratie van het land. Na den val van het Tsarenregiem was Mon golië gedurende twee jaren het tooneel van een verwoeden strijd tusschen de Wit-Russen en de Roode troepen. Deze strijd eindigde tenslotte met een over winning van het Roode Leger, dat den 28en November 1919 in Tschita een Pan-Mongoolsch Congres belegde, waarop de republiek Groot- Mongolië werd uitgeroepen, die zich uitstrekte van het Baikal-meer tot aan Tibet en van Mandsjoerije tot aan Chineesch Turkestan. Maar ook deze republiek genoot slechts een korten lèvensduur. Na zes maanden werd een einde gemaakt aan den bestaanden toestand Japan steunde China krachtig bij diens pogen om zijn oude gebied weer terug te winnen. De Sovjets echter wisten de Mongoolsche vorsten en de Boeddhistische monniken, de invloed rijkste groepen van Mongolië, tegen de weer herstelde Chineesche overheersching in ver zet te brengen. En het was met behulp van deze Mongool sche vorsten §n Boeddhistische monniken echter gesteund door Russisch kapitaal, dat de strijd voor de z.g. onafhankelijkheid van Mongolië werd voortgezet, en een „Mongoolsch Revolutionaire Partij" werd opgericht. En zoo bestaat sedert 1921 de „Mongoolsche Volksrepubliek", die, ondanks den fraai lui denden titel slechts Buiten-Mongolië omvat een onmetelijk plateau, dat zich uitstrekt van Siberië tot aan het Noorden van de Woestijn van Gobi. Dit ontzaggelijke gebied telt nauwe lijks 800.000 zielen. De leiding der openbare diensten berust ge heel in handen der Sovjets en de instructeurs van de Mongoolsche troepen zijn alle officie ren van het Roode Leger. Maar de vorsten kunnen nog steeds hun geliefkoosde parades organiseeren en de monniken zijn nog steeds de rechters van het volk. Uiterlijk is er niets veranderd. Buiten-Mongolië is echter niet alleen een machtig bolwerk voor Sovjet-Rusland bij aan vallen van buiten, maar het vormt ook een centrum, van waaruit de communistische pro paganda over geheel China kan worden ge leid. Japan achtte dit een gevaar en is een dam gaan opwerpen tegen den wassen den rooden vloed. Allereerst sloot het een verdrag met verschil lende Mongoolsche vorsten, die weer gaan ver langen naar het herstel der Mongoolsche een heid onder de souvereiniteit der Mandsjoe- dynastie en voor een deel vervulde Japan dezen wensch door de stichting van het nieuwe keizerrijk Mandsjoekwo met Pu-ji als verte genwoordiger der ouide dynastie. De Sovjets vreezen, dat deze onderneming succes zal heb ben. De incidenten aan de grens van Mand sjoekwo en Buiten-Mongolië zijn er een uit vloeisel van. De spanning stijgt intusschen onrustbarend en bij de legerstaven heerscht de algemeene overtuiging, dat de lente niet voorbij zal gaan, zonder dat er „iets" gebeurd zal zijn. De vooruitzichten zijn wel zéér somber. om Door DR. CEORC BERNHARD. Een nieuw mysterie den zwijgzamen pionier. Het Rij kspropagan da ministerie in Berlijn heeft een geheime beschikking uitgevaardigd, die he-t lot van vele geheime documenten heeft gedeeld: haar inhoud is wat vroeger en wat nauwkeuriger bekend geworden, dan bij de niet vertrouwelijke stukken het geval pleegt te zijn. Bij deze beschikking spreekt dr. Goebbels over dr. Eokener, den leider der Zeppelin-Gesellschaft, den ban uit. De kran ten binnen de grenzen van het Derde Rijk mogen in het vervolg noch zijn portret pu- bliceeren, noch één enkelen regel over hem schrijven. Dr. Georg Bernhard. de schrijver van dit artikel. De reden van deze strenge straf schijnt te zijn, dat dr. Eckener den rijksipropaganda- minister moeilijkheden in den weg moet heb ben gelegd bij de gebruikmaking van het luchtschip in de verkiezingspropaganda. Maar voor alles wordt hem verweten,, dat hij geweigerd 'heeft een der nog te bouwen Zep pelins met den naam Adolf Hitler" te laten doopen. Over de motieven, die hem tot een dergelijk verzet bewogen hebben, is niets be kend geworden. Betreft het hier politieken tegenstand of slechts persoonlijke eigenzin nigheid? Uit den aard der zaak zijn beide gevallen bij dr. Eckener mogelijk. Want om dezen Sleeswijker heeft altijd een geheimzinnig waas gehangen. Zooals vele zijner Friesche volksgenooten is hij raadsel achtig en onpeilbaar. Sommigen houden hem voor sluw, listig en geslepen. Anderen weer zijn van oordeel, dat deze „kapitein der groote luchtvaart" slechts eigenschappen heeft aangenomen van de bereisde kapiteins der zeeschepen: De groote eenzaamheid dei- vele gevaarvolle uren. waarin zij alleen de verantwoordelijkheid voor de aan hun hoede toe vertouwde goederen en menschenlevens te dragen hadden, maakt hen gesloten van aard en weinig mededeelzaam, zonder dat hun gevoeligheid er door benadeeld wordt. In wezen echter is bij de meeste menschen die met hem op de een of andere manier in nauwer contact zijn gekomen, die twijfel achtergebleven, welke de dichter samenvat in de woorden: „Nipmand weet, waarin hij gelooft". Reeds de beginperiode van Eckener's loop- geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. (Adv. Ingez. Med.) MIL1T AIRISTISCHE TOONEEL STUKKEN GEVRAAGD.... IN SOVJET-RUSLAND. In het orgaan van het Roode Leger de ..Krasnaja Swesda" wordt er over geklaagd, dat het tooneel in Sovjet-Rusland zoo wei nig drama's ter beschikking heeft, waarin men het volk tracht te mobiliseeren voor de weerbaarheidsgedachte van den Sovjetstaat. „Tot. nog toe is er bijna geen aandacht ge schonken aan de gouden bladzijden van den burgeroorlog, en worden de namen van Dsershinski, Frunse en anderen, wier leven en streven in staat zou zijn om het op groeiend geslacht op te voeden door de Rus sische letterkundigen totaal verwaarloosd". Dsershinski is de stichter van de Tscheka de geheime politie-organisatie (thans de Gepoe). ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC „Hier heb je wat te eten," zegt de vampyr met een valsch lachje. „Ik heb iets voor je klaar gemaakt, waar je wel extra van zult smullen Nauwelijks heeft hij die woorden gesproken of de veldwachter laat hem met zijn beitel kennis maken. De tik komt flink aan en de vam pyr lijkt er wel door verdoofd te zijn. De papschaal valt hem uit de handen en de inhoud vloeit over den grond. Nu, dat is maar goed ook, want dat kostje was niet te vertrouwen. „En nu de beenen genomen," roept Thiis uit, maarzoo ge makkelijk zal dit niet gaan! baan, die hem tenslotte tto de hoogten van den wereldroem 'heeft gebracht, hangt in het onzekere. In de biografische handboeken wondt in het algemeen gezegd, dat dr. Ecke ner na zijn studie in economie en geschie denis, in Friedrichshafen aan het Boden- meer het leven van een geleerde leidde en daar graaf Zeppelin leerde kennen, voor wien hij als publicist werkzaam is geweest. Dit steunt zeker niet volledig op de waar heid. Wamt Hugo Eckener was na de beëin diging van zijn universitaire studies van niets zoo ver verwijderd als van luchtvaart en zeppelins. Hij was allereerst economisch medewerker aan de Frankfurter Zeitung. In dit blad polemiseerde hij eens met graaf Zeppelin. Eenigen tijd later echter in Frie drichshafen of ergens anders beleefde hij zijn Damascus en kort daarna werd hij van den critischen Saulus tot een propagandisti- schen Paulus. Hoe kwam de toen veertigjarige historicus en econoom er toe z-ioh met graaf Zeppelin en zijn luchtschepen bezig te houden? Er zijn menschen. die beweren, dat de schakel de strijd was van een „Joodsche weduwe" met graaf Zeppelin om de prioriteitsrechten van haar gestorven echtgenoot. Het „stijve principe", de constructie van een vasten, metalen scheepsromp, het groote „kentee- ken" van den zeppelin, is namelijk nooit het geestelijke eigendom van den ouden Würt- tembergschen cavalerie-generaal geweest maar door een anderen autodidact uitgevon den, den ingenieur David Schwarz, "vader van de internationaal bekende operazangeres Vera Schwarz. Reeds in het jaar 1892 had hij voor het eerst in Petersburg proeven gedaan met een stijf luchtschip, maar die pogingen misluk ten door het zeer slechte materiaal, waar Schwarz op aangewezen was. Hij zette zich echter opnieuw aan den arbeid en bood het verbeterde model aan de Duitsche regeering aan. Den 13den Janauri 1897 kreeg hij to taal onverwacht tijdens een wandeling in. Weenen een telegram van de Duitsche auto riteiten, waarin hij uitgenoodigd werd in Berlijn een proefvlucht te komen onderne men. De uitbetaling van driehonderdduizend Mark werd hem in het vooruitzicht gesteld wanneer de proef zou slagen. Dit plotselinge aanbod greep den uitvindér zóó aan. dat hij door een beroerte getroffen werd en stierf. Zijn weduwe zette echter de proefvlucht door, die op het vliegveld Tempelhof te Ber lijn plaats vond en volkomen gelukte. Slechts door een verkeerde landingsma noeuvre werd het luchtschip totaal vernie tigd. Onder de vele honderdduizenden schouwers, die dit debuut bijwoonden vond zich ook graaf Zeppelin, die het cipe van den metalen ballon overnam tegen wien zich nu de weduwe keerdf erfgename van den uitvinder. In Febr 1898 verwierf Zeppelin het. recht tot exn' tatie van Schwarz* uitvinding voor de ge- heele wereld. Hoewel in de eerste octrooien van Graaf Zeppelin tot het jaar 1895 van het .stijve" principe geen sprake was, bestreed de eige naar toch steeds de meening. als zou Schwarz alleen de geestelijke vader er van geweest zijn. Hij was op dit punt zoo gevoe lig, dat hij naar aanleiding van een derge lijke bewering in het tijdschrift „Die Zu- kunft" deze in een brief aan den uitgever Maximilian Harden trachtte te weerleggen. Of hierin dan wel in andere dingen de laatste aanleiding tot het contact tusschen. den graaf en dr. Eckener heeft gelegen aan het feit, dat hij er in slaagde zijn tegen stander, die een zeer handig schrijver was, te bekeeren. dankt Zeppelin in ieder geval voor een groot deel zijn succes. Immers op de studie en de activiteit van dr. Eckener be rust inderdaad de snelle en verkeerszekere ontwikkeling van de luchtvaart met be stuurbare luchtschepen, zoodat deze ener gieke man, technisch oorspronkelijk een leek, in den oorlog de instructeur van de ge- heele Duitsche luchfcmarlne werd. De groeiende populariteit van den naam Eckener in Duitschland is niet slechts te danken aan de ongetwijfeld groote techni sche prestaties van den drager, doch in de eerste plaats aan zijn propagandistische be kwaamheid. Hij heeft steeds opnieuw kapi talisten weten te interesseeren. Ook het mo nopolie van de berichten over zijn eerste groote tochten verkocht hij zeer zakelijk aan den meestbiedende, ongeacht zijn politieke kleur. Na een langen strijd tusschen de democra tische Ullstein-uitgeverij en het Duitsoh- nationale dagbladenconcern van dr. Hugen- berg behaalde eindelijk Hugenberg de over winning en verkreeg de publicatie van de berichtgeving over de geheele wereld voor een bedrag, dat men destijds fabelachtig hoog vond. Deze nauwe band met den Duitsch-natio- nalen gangmaker van Adolf Hitler verhin derde niet dat men dr. Eckener evenals voor heen voor een overtuigd democraat hield. Van huis uit was hij dat zeker. Zijn sterk ontwikkeld erfelijk onafhankelijkheidsge- voel, ook zijn leven in het vrije Würfctemberg zullen er wel toe hebben bijgedragen dat hij in 1918 bij den val van het keizerschap geen tranen heeft vergoten. Zeker is dat hij nog in 1932 in principe niet afwijzend er tegen over stond dat men hem als Rijkspresident voor de linksohe partijen zou stellen. In 'het begin van dat jaar zochten allen, die de herkiezing van maarschalk Hinden burg wilden verhinderen, een populairen te- genoandidaat. Een geestdriftige groep jon geren vatte het plan op Eckener als can- didaat te stellen. Deze jongeren hadden in een salon in een Berlijnsch hotel, waar Ecke ner destijds logeerde, een lange bespreking over een eventueel programma, waarbij bleek dat Eckener wel een erg grove voorstel ling van de politieke problemen had. Doch anderzijds bleek bij hem een uitgesproken democratische, voor alles anti-nationaal- socialistisohe overtuiging. Hij was in ieder geval bereid als candidaat van het vrije bur gerdom den strijd met den ouden soldaat te wagen. Is Hugo Eokener nu dezelfde gebleven die hij steeds scheen te zijn? Een voorzichtig laveerende, alle stormen zoo mogelijk omzei lende, sluwe kapitein die zijn innerlijk niet gemakkelijk prijs geeft? Men had reeds uit zijn zwijgend verder werken in het Derde Rijk geconcludeerd dat hij vrede met dit regime had gesloten en zichzelf had „gelijk geschakeld". Waarom acht hij dan thans het oogenblik gekomen om door zijn weigering den naam van Adolf Hitler voor één van zijn. luchtschepen te aanvaarden, van zicih te doen spreken? (Nadruk verboden), I

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7