'PORT IN *T IICORT DAMRUBRIEK. m 9 m w, s m WTM w m m m Schotland wint het internationale kampioenschapMr. Nattrass leidt de cup-finalMoeilijke tijden voor club managers Grimsby Town staat er slecht voorArsenal is favorietHet Criterium van Scheveningen Meer internatio nale cricketwedstrijden In Haarlem gewenschtEen toon beeld van clubiiefde. 1 2 0 4-3 4 1 1 1 5-4 3 1 1 1 5—5 3 1 0 2 5—7 2 schotland heeft het „internationale" kam-' ••«Mischap van Groot Brittanië gewonnen Zaterdag J.l. tegen Engeland op Wembley eindstand voor deze halve competitie luidt aldus; Schotland Engeland Wales IeSnsohotten kunnen met het gelijke spel dubbel en dwars tevreden zijn, want hoewel ze i- gewoonlijk in het veld technisch uitstekend ove'den, kreeg de Engelsche voorhoede door «viddèl van snelle, open aanvallen zeker vier kussen om te doelpunten tegen elke eene viw- de tegenpartij. De middenvoor Camsell (Middlesbrough) verdeelde het spel weliswaar pned doch voor doel was hij met zijn schoten minder gelukkig en daar bovendien de Schot- ïhe doelman Dawson (Glasgow Rangers) wonderen verrichtte, moesten de Engelschen rich met één doelpunt tevreden stellen. De wnnenspelers Bastin (Arsenal) en Barclay (Sheffield United) waren blijkbaar bang, in verbard met den naderenden Cup-final een verwonding op te loopen en het beste werk in rien aanval werd nog door de vleugelspelers veie ver d. Ofschoon de Schotsche middenlinie Ie voorhoede beter steunde dan bij de Engel schen het geval was, had Sagar (Everton), die de plaats van den gewonden Hibbs innam, wemig moeilijk werk en zelfs linksbuiten Dally" Duncan (Derby County) trad niet op den voorgrond. Het meeste gevaar kwam van den kleinen rechtsbinnen Walker (Hearts) die ook ditmaal weer de ster van het veld was. Hij had meermalen pech, toen na een prachtige dribble" zijn harde schot tegen paal of lat belandde. Reeds dacht men, dat de match met een 1—0 overwinning der Engelschen zou ein digen, toen de Schotsche rechtsbuiten Crum een niet te missen 'kans kreeg. Aanvoerder Hapgood wist niet beter te doen dan hem te gen den grond te loopen, voor welke overtre ding scheidsrechter Hamilton (Ierland) den Schotten een strafschop toekende, die door Walker benut werd. Dit doelpunt ontketende bij de door hun kleurige kleederdracht opval lende 25.000 Schotsche toeschouwers een ge weldig enthousiasme, dat zijn hoogtepunt be reikte, toen na afloop de Schotsche aanvoer der voor de eerste maal de King George Ju bilee Cup in ontvangst mocht nemen. Het Wembley-terrein zag er weer prachtig liit en de 90.000 belangstellenden hebben van een interessanten kamp kunnen genieten. Toen de oorlog uitbrak, werd er ook door de Engelsche beroepsspelers een bataljon ge vormd, het zoogenaamde Footballers' Bat- talion van het 17e Middlesex Regiment. Ter gelegenheid van de Cup-final wilden de over levenden een reunie-maaltijd organiseeren, doch het bleek, dat velen in zoo moeilijke om standigheden verkeerden, dat zij onmogelijk dtftreinreis naar Londen konden betalen. De Football Association heeft, ten einde hen in dezen tegemoet te komen, thans 100 pond ster ling beschikbaar gesteld en het feest zal nu op 25 April in het Bedford Corner Hotel gehou den worden. De Cup-final zal ditmaal geleid worden door Mr. Harry Nattrass, die slechts twee jaar als scheidsrechter in de League gefungeerd heeft. Inden regel verleent de F. A. deze hoogste eer aan een der oudere arbiters, maar Mr. Nattrass heeft zoo dikwijls getoond, ook in interna tionale wedstrijden, een uitstekend referee te zijn, dat zijn keuze overal bevrediging heeft gewekt. Het is een aardige gewoonte, dat den scheidsrechter, die den eindstrijd leidt, door zijn collega's een diner wordt aangeboden en dit keer zal dus de jongste functionaris als eeregast gehuldigd worden. Voor Mr. Pinckston is het een tegenvaller; vorig jaar werd hij op het laatste moment ge passeerd, omdat West Bromwich Albion in den eindstrijd kwam en deze club is in hetzelfde district als Mr. Pinckston gevestigd. Thans valt een jongere de eer te beurt en er rest hem niets anders dan aan het Engelsche spreekwoord te denken: „Everything comes to those who wait". Het pad van den voetbalclub-manager gaat niet over rozen. Als het elftal niet aan de ver wachtingen voldoet, roept de directie hem ter verantwoording en de supporters schrijven booze brieven. Is er geen geld genoeg in het laadje, dan moet hij maar zien, dat hij door verkoop van zijn spelers en aankoop van goed- koopere jongeren een succesvol team op de been brengt, dat genoeg publiek trekt om de schulden der club te kunr.en aflossen. De moeilijke tijden hebben, vooral in de industrie gebieden, hun terugslag ook bij de beroeps voetbalclubs doen voelen en vele steden, die vroeger over een of twee' eerste klassers be schikten, moeten nu met lager geplaatste clubs genoegen nemen. Nottingham en Brad ford zijn er in dit opzicht wel het slechtste aan toe, maar ook Burnley en Oldham, en niet te vergeten Cardiff, hebben weinig reden tot juichen. De manager is altijd het kind van de reke ning, want in dit seizoen zijn er niet minder dan 16 van deze functionarissen van hun post ontheven. De laatste is Mr. Barritt, die jaren- la^ Blackburn Rovers geleid heeft, doch nu deze club zoo goed als zeker moet degradee- ïen, in ongenade is gevallen. De meeste ma nagers zijn het liefst aan een Londensche club verbonden, omdat de groote recettes hun taak aanmerkelijk verlichten. Overigens is ook in o.it bedrijf de een beter zakenman dan de ander, dat blijkt weer uit de ervaringen van oen Noordelijken derde klasse Chester, die nog kans op promotie heeft. Gedurende 44 jaren xwam het jaarlij ksche inkomen van deze club niet boven 3000 pond sterling, maar in de zes laren, dat manager Hewitt de leiding had, stegen de inkomsten per jaar tot 20.000 pond. Mr. Hewitt is thans bij den Londenschen der de klasser Millwall beonemd, die enkele jaren geleden degradeerde en er sindsdien weinig meer van terecht brengt. Aston Villa heeft reeds aan het begin van het seizoen haar manager ontslagen en de directie meende het daarna wel alleen te kunnen op knappen. Er werden verschillende „sterren" tot een gezamenlijk bedrag van 40.000 pond gekocht, maar desondanks staat de Villa nog steeds op de voorlaatste plaats en het blijkt thans wel, dat het geld niet oordeelkundig be st-eed is. Ongetwijfeld zal er binnenkort een groote uitverkoop volgen en, wat teekenend is, kal de directie er toe overgaan, .weer een manager te stellen. Men heeft de betrekking aan Mr. Hewitt aangeboden, doch deze ging "ever naar Londen. Een stadgenoote van de Villa, Birmingham, gaat het daarentegen naar den vleeze. Ma nager Liddell weet steeds jonge spelers te vin den en thans heeft hij weer een nieuw stel achterspelers ontdekt, Trigg en Hughes, beiden 18 jaar oud, die uitstekend voldoen. Intussc'hen is Arsenal nog steeds op zoek naar een bekwamen doel verdediger. Moss suk kelt al maanden met een onwilligen arm en of schoon Wilson met succes zijn plaats inneemt, is één keeper natuurlijk niet genoeg. Verte genwoordigers van de Londensche club heb ben Swindin van Bradford City reeds in een zestal wedstrijden gadegeslagen, waaruit dus wel blijkt, dat men in Engeland, anders dan bij ons regel is, een speler niet naar een en kelen goeden of slechten wedstrijd beoordeelt. Swindin's grootste concurrent is Tweedy van Grimsby Town, die in den halven eindstrijd van den beker tegen Arsenal buitengewoon gespeeld heeft. Niet dat Grimsby gaarne af stand van haar doelman doet, doch het vreem de geval doet zich voor, dat deze club, ondanks haar bekersuccessen er financieel op achter uit gegaan is, omdat de schadevergoedingen die zij aan tegenstanders voor het uitstellen van competitiematches moest betalen, grooter waren dan de recettes van de bekerwedstrij den. Grimsby versloeg Middlesbrough voor den beker, op een dag, dat deze beide clubs voor de competitie tegen elkaar hadden moeten spelen en ofschoon laatstgenoemde haar re cette-aandeel uit deze cup-match kreeg, stel de het reglement haar in staat, schadevergoe ding van haar overwinnaar te vragen, omdat de uitgestelde competitie-wedstrijd in mid week gespeeld werd en minder opbracht dan op een Zaterdag. Grimsby werd dus het kind van de rekening en Middlesbrough ging met de duiten strijken. De meening wint veld, dat Arsenal op 25 April een zeer gemakkelijke overwinning op Sheffield United in de Cup-final zal behalen, omdat laatstgenoemd team in den strijd voor promotie teekenen van verzwakking geeft, ter wijl Arsenal het in de competitie met verschil lende reserve-spelers kalmpjes aan doet. Men spreekt zelfs van een mogelijke herhaling van 1903, toen Bury met 60 van Derby County won. Hoewel Sheffield het momenteel hard te verduren heeft, beschikt de club over een der gelijk stel uitstekende voetballers, dat men er van overtuigd kan zijn, een spannenden eindstrijd te zullen zien. Een team, dat in de finale komt, zet alles op alles om de trofee te veroveren en indien Arsenal zou zegevie ren, zal de Londensche ploeg er even hard voor moeten werken als andere clubs in vorige jaren. Wat West Bromwich Albion in 1931 kon volbrengen (beker en promotie), kan Sheffield wellicht ook en het resultaat van een bekerwedstrijd blijft altijd een verrassing. Op 6 Juni e-k. zal op dén Scheveningschen strandboulevard een wielerwegwedstrijd wor den gehouden, waaraan niet minder dan 85 renners uit 10 verschillende landen zullen deelnemen. Men heeft dezen wedstrijd den weidschen naam. van „Criterium van Scheve ningen" gegeven, wat voor een dergelijk ge makkelijk traject wel een tikje te deftig is. Het parcours, dat op een zeer klein gedeelte na, uitsluitend over den Boulevard loopt, is zoo goed als volkomen vlak en ofschoon het 30 maal achtereen moet worden gereden over een totaal afstand van 150 kilometer, zullen de geroutineerde buitenlandsche renners er wel niet al te veel moeite mede hebben. Deze buitenlanders komen uit Frankrijk, België, Engeland, Denemarken, Luxemburg, Duitsch- land, Italië, Spanje en Oostenrijk, zoodat er ongetwijfeld vele bekende Tour de France rij ders, bij wijze van oefening voor zwaardere wedstrijden, zullen mededingen. Men stelt zich veel voor van het keerpunt aan het einde van den Boulevard, omdat daar veel behen digheid noodig zal zijn om dit vlot te nemen. Het wil ons voorkomen dat juist dit punt vrij veel gevaar voor valpartijen en ongelukken kan opleveren, omdat het veel te nauw en de bocht veel te klein is om door een peloton renners in ook maar matige snelheid te kun nen worden genomen. Intusschen zullen er zonder twijfel duizen den menschen een kijkje gaan nemen en het is jammer, dat, zooals we eenige weken ge leden al opperden, in Zandvoort ook niet eens iets dergelijks wordt georganiseerd. De wie lersportliefhebbers zijn op het gebied van be langrijke wedstrijden in deze omgeving niet erg verwend, wat met het oog op de vele be oefenaren in onze stad en daarbuiten eenigs- zins zonderling aandoet. Op de kortgeleden gehouden algemeene vergadering van den Nederlandschen Cricket- Bond pleitte een der Haagsche afgevaardig den voor meer internationale ontmoetingen in de residentie. We kunnen ons zeer goed voorstellen dat men in den Haag graag zooveel mogelijk wedstrijden tegen goede Engelsche tegenstanders ziet, doch daarbij mag niet worden vergeten, dat de Hagenaars, vooral in de laatste jaren, steeds het „neusje van de zalm" hebben gehad. Werd de match van het Nederlandsch elftal tegen de Free Foresters vroeger steevast elk jaar aan de Spanjaards laan gespeeld, in de laatste twee jaar vond deze wedstrijd op het H. C. C.-veld plaats. Bo vendien werden de Zuid-Afrikanen daar be streden en in September a-s. zal de Kent County Cricket Club eveneens in Den Haag spelen. Zoo er dus sprake is van meer inter nationale cricketwedstrijden, dan komt o. i. allereerst een belangrijk cricketcentrum als Haarlem daarvoor aan de beurt. Onze stad herbergt nog altijd twee eerste en twee over gangsklassen en het is niet meer dan billijk, dat men althans den bijkans, historisch ge worden wedstrijd van het nationale elftal tegen de Free Foresters dit seizoen weer eens op het Rood- en Wit-terrein heeft vastge steld. We begrijpen volkomen, dat het organisee ren van wedstrijden tegen buitenlandsche teams met vele moeilijkheden gepaard gaat, maar het komt zoo dikwijls voor, dat het mooie terrein aan de Spanjaardslaan Zon dags niet bespeeld wordt, ondanks den kor ten zomer, dat er in deze richting toch nog wel iets te bereiken valt. Enkele weken geleden heeft in Zuid-Duitsch- land een niet alledaagsch voorval plaats ge had, dat als voorbeeld kan dienen, hoever clubliefde kan gaan. Twee jongelieden waren in het huwelijk getreden en, zooals het meer gaat, zou deze heugelijke gebeurtenis met een stevig dinertje gevierd worden. Wie schetst echter de ontsteltenis van de bruid en de hongerige verbazing der gasten toen de jonge echtgenoot vlak voor de hors d'oeuvres spoor loos verdwenen bleek te zijn. Vanzelfsprekend waren er vele bereid willigen, die onmiddellijk een speurtocht op touw zetten, om den „spelbreker" te gaan zoeken, doch dit had aanvankelijk geen resultaat. Tenslotte opper de een "der gasten de mogelijkheid, dat de bruigom wellicht in het water was gevallen en dit bracht de aanwezigen op het spoor. De vermiste was namelijk een der steunpilaren van de plaatselijke waterpolo-club, die dien avond een belangrijken promotiewedstrijd moest spelen. Inderdaad bleek de bruigom het koele nat boven het bruidsmaal verkozen te hebben, doch ondanks zijn clubliefde leed zijn ploeg de nederlaag. De bruid echter was dol blij, dat haar levensgezel niet voorgoed „on der water" was gebleven. VOETBAL. HET PROGRAMMA VOOR DE PAASCHDAGEN. Het is een betrekkelijk klein programma, dat voor de Paasohdagen >is vastgesteld, maar het is uiterst belangwekkend. Zoo zal het reeds op den eersten Paasch- dag moeten blijken, wie kampioen der eer ste klasse van AMeelmg II wordt: Fe ij en- oord of Blauw Wit. Op'liet 'Sparta-terrein wordt namelijk de strijd ExcelsiorFeij en- oord gespeeld. In normale omstandigheden zouden we natuurlijk niet. aarzelen, een zelfs flinke overwinning voor Van Heel en zijn mannen te voorspellen, maar de situatie is nu wel heel anders. Het geldt hier een plaat selijken strijd, waarvan de uitslag altijd wisselvallig is. Daar komt bij, dat Fe ijen - oord. die de vorige week tegen D.H.C. een kostbaar puntje heeft, laten glippen, niet. met een gerust hart binnen de krijtlijnen zal verschijnen. Intusschen gelooven we toch wel., dat Feijenoord winnen zal. Toch zal ook met een eventueel gelijk spel rekening moe ten worden gehouden. In dat geval zou een beslissingswedstrijd tusschen Feijenoord en Blauw-Wit op neutraal terrein noodig zijn. Men zal zeker wel willen aannemen, dat het Sparta-kasteel morgen geheel uitver kocht is. De eerste ontmoeting tusschen Feijenoord en Excelsior eindigde met een 72 overwinning voor eerstgenoemde. Ook op den tweeden Paaschdag is het op Spangen natuurlijk tjokvol, want dan wordt daar de beslissingswedstrijd om de tiende plaats tusschen Hermes-D.V.S. en Xerxes ge speeld. Met den besten wil van de wereld zouden we hiervan geen uitslag kunnen voorspellen. De twee gewone ontmoetingen eindigden met sprekende overwinningen voor Xerxes, nl. 30 en 62. Morgen spelen ech ter ook de zenuwen een rol. We zullen dus maar kalm afwachten. Ook ten opzichte van het kampioenschap der derde klasse A van Afdeeling II zullen we vermoedelijk wat wijzer worden Op den eersten Paaschdag (dus niet Maandag, zooals oorspronkelijk was vastge steld) wordt in Hillegom de wedstrijd HL1- linen—De Kennemers gespeeld. Door de on verwachte resultaten van jl. Zondag zijn de kansen van de Wijkers plotseling gestegen en die van Zandvoort gedaald. Den vorigen Zondag wonnen de Kennemers en verloren de Zandvoorters. Wanneer dit nu wederom gebeurt, moeten ook zij een beslissingswed strijd spelen. We vermoeden echter, dat Zandvoort. die Maandag op eigen veld tegen Hillegom in den strijd moet. het zoo ver niet zal laten komen. Ze heeft trouwens aan een gelijk spel reeds genoeg om kampioen te zijn. De kampioen van de tweede klasse A van Afdeeling II kan nog niet worden aangewe zen. want de wedstrijden The Rising Hope R.F.C. en OlympiaH.V.V. zijn uitgesteld. Voor Maandag is alsnog vastgesteld de bekerwedstrijd V.S.V.C.V.V., maar op het terrein van de Oharloische club. De bekerwedstrijd R.C.H.—E.D.O. gaat niet door. Alles wat in Haarlem en Omstreken van voetbal houdt, ook als het geen competitie geldt, gaat met beide Paasohdagen natuur lijk naar het Heems'teedsche Sportpark, waar het jubileum-tournooi van R C.H. gespeeld .wordt. We zullen er allemaal wel de com missie, die dit tournooi georganiseerd heeft, dankbaar voor zijn, dat behalve R.C.H., ooik H.F.C. en Haarlem uitgenoodigd zijn. zoodat alle supporters hun favorieten aan het werk zullen zien. Een buitenkansje, dat niet veel voorkomt. De vierde club. die uitgenoodigd werd, is D.W.S., de sterke Amsterdamsehe club van Caldenhove, zoodat het wel een hoogst interessant tournooi belooft te wor den. Voor hen. die gaarne den Haarlem speler Smit in actie zien, is het natuurlijk jammer, dat hij op eersten Paaschdag niet kan meespelen, maar men deelt ons mede, dat hij Maandag zeker zal uitkomen, dus in de verliezers- of wirnersfinale. Laten we hopen, dat het weer wil meewerken. HILLINEN—KENNEMERS. In ons vorige overzicht wezen we er op, dat de kans van Kennemers, om het tegen Zand voort als nog tot een beslissingswedstrijd te brengen, ongetwijfeld niet groot was. maar dat de Wijkers er toch goed aan zouden doen er rekening mede te houden, dat een struike len van Zandvoort in geenen deele tot de on mogelijkheden zou behooren. En ziet, Scheveningen haalde Zondag j.l. het stoute stukje uit, Zandvoort er met 2—0 onder te houden, aldus leelijk roet gooiend in het Zandvoortsche kampioens-eten. En daar de Kennemers tegelijkertijd met 32 van Hillegom wonnen, liepen de Wijkers twee punten op de leiders in, zoodat de laatste wedstrijden van beide kampioens gegadig den, welke met de Paaschdagen gespeeld wor den, de beslissing zullen moeten brengen. Toevallig is de beslissing in handen gelegd van de twee Hillegomsche 3de klassers, Hil legom en Hillinen. Eerstgenoemde club gaat bij Zandvoort op bezoek, terwijl Hillinen de Kennemers ont vangt. Aannemende dat de Wij kers wederom te Hillegom winnen wat o.i. zeer goed kan dan hangt verder voor hen alles af van wat Hillegom tegen de huidige leiders presteeren zal. Ongetwijfeld staan Zandvoort's papieren niet slecht: Ze speelt thuis en heeft aan een gelijk spel genoeg. Maar aan den anderen kant staat, dat het zelfvertrouwen harer spelers naZondag wel wat geknakt zou kunnen zijn en Hillegom heel wat rustiger kan spe len dan haar gastvrouwe, zoodat het niets vreemd zou zijn, als binnenkort in de offi- cieele mededeelingen van den K. N. V. B. te lezen stond, dat voor Zandvoort en de Ken nemers een beslissingswedstrijd was vastge- steld. RUGBY FRANKRIJK—NEDERLAND. Het Nederlandsche vijftiental, dat Zondag a.s. te Parijs tegen Frankrijk uitkomt, is als volgt samengesteld: Fullback: Van Beusekom (R.C. '35) Driekwarten: Both (A.R.V.C.), Soeting (A. A.C.), Berenschot (D.S.R.C.), Pabruwe (D S R C Half backs: Van Vught (A.R.V.C.), Ter Poor ten (H.R.C.) Voorwaartsen: Alofs (A.R.V.C.), Van der Meulen (D.S.R.C.), v. d. Berg (D.S.R.C.). Meer- tens (A.R.V.C.), v. d. Beek (A.A.C.), Winkler (D.S.R.C.), Hobbelman (A.A.C.) en Van An- holt (R.C. '35). HAARL. KORFBALBOND. A.KB. - SC HILDWEDSTRIJDEN OP TWEEDEN PAASCHDAG. Het H.K.B.-twaaiftal, dat deelneemt aan de A.K.B.-schikhvedstrijden te Amsterdam, is als volgt samengesteld: Aanval: H. Bosch (Animo) aanvoerder, K. Heykoop (Flora). dames: B. Trap (Alw. Ready) en D. Wijnands (Flora). Midden: J. Geels (Flora). D. Buur (O.K.) dames: J. Wesseiing (Flora), W. de Korte 'O.K.) Verdediging: B. v. Marsbergen (O.K.), C. Trap (Flora): dames: W, Compiet (Alw. Ready), T. Veen (Flora). Resereves ijn: Dames: 1 L. v. d. Avoort (Haarlem), 2 D. Kroon (S.V.) Heeren: 1 G. Rip (Animo), 2 J. Thuis (Flora) Het 12-tal met reserves en supporters ver trekt per trein om 8.59. Met de H.K.B. dingen mee in afdeeling A: het Amsterdamsche en het Overijselsche twaalftal. In B: Gooi- en Utrechtsche, Leidsche en Friesche twaalftal. Dit jaar is dus het Noord-Hollandsche twaalftal niet van de partij. Het programma luidt: A: 10—10.40 A.K.B.H.K.B.11.30—12.10 O.K.B.—A.K.B. 13.45—14.25 H.K.B.—O.K.B, B: 10.45—11.25 G.U.K.B.—L.K.B. 13.00—13.40 Fr.K.B.—G.U.K.B. 14.30—15.10 Fr. K.B.—L.K.B. Finale 15.4516.25 Winnaar A-Winnaar B. Er wordt gespeeld op het terrein van Sportief op het Zaandammerplein, Amsterdam. Een groot aantal supporters zal het H.K.B.-twaalf- tal aanmoedigen. ZATERDAG 11 APRIE 1936 SCHAKEN. A RBEIDERSSCHAAKCLUB „HAARLEM" Bovengenoemde club heeft Donderdagavond in haar speellokaal van ..De Korenbeurs" tot sluiting van haar eerste vereenigingsjaar een gongwedstrijd georganiseerd waar voo eiken deelnemer een prijs beschikbaar was. Als ge woonlijk gaf ook dezen wedstrijd meermalen aanleiding Lot verrassingen. De deelnemers gingen allen voldaan met een prijs huiswaarts. BOKSEN WESTRIJDEN AMSTERDAM—HAARLEM— ZANDVOORT. Op Maandag 27 Apiil zal de Haarlemsche Boks ver eenlging „De Ring" wederom een be langrijken wedstrijd doen houden in haar clubgebouw aan de Berkenrodèsteeg 5. en wel tusschen een team boksers uit Amsterdam, uit Zandvoort en leden van „De Ring". In totaal zullen 15 partijen worden gebokst, benevens een demonstratie-partij tusschen De Vries, kampioen Amsterdam 1936 licht ge wicht en Cohen, kampioen Amsterdam 1936 vedergewicht. Het volledige programma wordt nader bekend gemaakt, nadat de kampioen schappen van Nederland (op 20 April) zullen zijn gehouden, waarvoor enkelen van b.v.g. deelnemers een goede kans maken. De wedstrijd wordt gehouden onder de re glementen van den Ned. Boksbond. WIELRIJDEN. H. S. V. .,DE KAMPIOEN". Op Tweeden Paaschdag organiseert boven genoemde Vereeniging een club-tocht naar de nieuwe Olympiabaan in Sloten. Dien dag heeft de officieele opening plaats, bij welke gelegenheid Federatiewedstrijden worden ge geven. Hieraan wordt deelgenomen door de vol gende clubs: Olympia. Germaan, Kampioen, Ulysses, Germania en andere. Voor de Kampioen zullen uitkomen de renners R. Groot, M, Peetoom, A. Schaper, R. Hessels en F. Veenhof. Te half 2 wordt van het clubgebouw vertrokken. HANDBAL DISTRICT WEST—HAAGSCH ELFTAL. Op tweeden Paaschdag a.s. is er een dames handbalwedstrijd vastgesteld tusschen een elftal gekozen uit de Westelijke le klasse- afdeeling en een Haagsch elftal op het V.U.C, terrein in Den Haag. Het Westelijk elftal is als volgt samenge steld: Doel: L. Roosenhart (Rapiditas). Achter: N. Kelder (Carna), M. Bakker (Rapiditas). Midden: J. Biesbrouck (Concordia), A. Boomhouwer (Aalsmeer), C. Stelling (Hebe). Vóór: J. Spreeuw (Hebe), M. Duijff (Con cordia), R. Poorter (Rapiditas), A. Koeman (Carna), C. Daudey (Rapiditas). onder leiding van B. Dukel. denkt met 1721 steeds winst te combi neeren. Wit speelde echter 2. 4034 Nu faalt 1419 wegens: 4034 1419 37—31 19x30 42—37 36x27 29—24 30x19 28—22 3832 met dam. 14—20 Op 17—21 behoudt Wit positievoordeel, in 4237 enz. Door 410 is de zwarte positie ondermijnd en Wit buit met de volgende zettenreeks de winst uit. 38—33 10—14 28—23 14-19 23x14 20x9 33—28 9—14 28-23 6—11 42—33 13—19 24x22 17x19 38—33 14—20 29—23 en Zwart ver loor. De schijven 15 20 25 bleven in het eind spel achterwege. CORRESPONDENTIE. J. Oud-IJmuiden: Problemen elders ge plaatst publiceeren wij liever niet. D. Oud-IJmuiden: Eerst moet de slag worden uitgevoerd, daarna mag men pas de schijven weg halfen. Twee maal mag men niet over één en het zelfde stuk slaan, 0. Velsen-N. Uw opmerking ls juist. Toch kunnen wij daar niet verder op ingaan. S, Wijk a. Duin. Standen bij ons bekend, u kan ze opvragen. Sluitingsdatum 15 April. DAMCURSUS 6. Nu wij in de vierde en vijfde les de juiste zettenreeks van de flankspel-opening (32—28) en de Hollandsche opening (33—28) hebben geleerd, meenen wij eerste onze cursisten een aantal openingsslagzetten uit deze twee cen trumopeningen te moeten leeren, daar posi tiespel en combinatie meestal samengaan. Men lette dus op het volgende van de begin- stelling uit: 1. 32—28 18—23 37—32? 23—29 en hoe Wit ook slaat, steeds volgt met 1722 twee stuk ken winst. 2. 33—28 18—22 39—33 22—27 19—23 met winst. 3. 33—28 18—23 31—27 20—24 37—31 23—29 1722 en Zwart wint. 4. 33—28 18—23 39—33 12—18 31—27 20—24 37—31 14—20 44—39 7—12 34—30 17—21. Zwart heeft Wit precies nagespeeld, opdat deze den voorzet houdt. 31—26 zou echter hier niet opgaan wegens 2429 en Zwart wint steeds een stuk. 5. 33—28 18—23 39—33 12—18 44—39 20—24 5044 14.20 3126 en Zwart wint hier door 24—29 33x24 20x29 een stuk met 29—33 17—21. 6. 32—28 18—23 33—29 23x32 37x28 19—24 39—33 14—19 41—37 17—22 28x17 11x22 3732 1218 3228 en Zwart wint een stuk door 2025 en 2530. 7. 32—28 18—23 34—29 23x32 37x28 12—18 41—37 7—12 37—32 20—25 46—41 19—23 28x19 14x34 en Wit is gedwongen naar 39x30 te slaan. Op 40x29 zal 25—30 19—13 Wit licht ontgaan. 33—28 18—23 39—33 12—18 44—39 7—12 3126 3025? Wit kan winnen door 2822 en 34—30. 9. 34—30 20—25 40—34 15—20 33—28 17—21 3933? Zwart wint door 2127 steeds een stuk. No. 10 is een moeilijke damslag op bezet veld: 32—28 17—21 37—32 21—26 41—37 16—21 31—27 ,11—16 34—30 20—24 30—25 1217 4034 812? Wit voert damslag uit: hoe? Op ruit 2. Dit laten wij nu eens aan onze oplossers over! ONDERLINGE COMPETITIE D. C. IJ. Onderstaande partij speelden wij Dinsdag j.l. in de finale om het clubkampioenschap 1936.. B. Dukel, Zwart. F. Basstra, Wit. 1. 32—28 18—23 2. 33—29 23x32 3. 37x28 20—25 4. 41—37 12—18 5. 39—33 7—12 44—39 1—7. Tot zoover is de opening regelmatig ge speeld. Zwart dreigt met 18—23. Wit moet dus als juiste positie zetten 46—41 of 38—32 spelen. 4. 3732 1923. Thans kan Zwart zich op het centrum handhaven. Na 5044 om 3323 voor te bereiden kan 17—22 worden gespeeld. Wit's laatste zet is dus niet sterk. 8. 28x19 14x23 9. 31—26 10—14. Ook deze zet van Wit is zwak. Het beste is 5044. Nu komt Wit voor moeilijkheden en behoudt steeds positie nadeel. 10. 5044 14—19 11. 46—41 5—10 12. 41—37 10—14 13. 37—31 14—20. Thans staat Wit voor de moeilijkheden. 2924 en 3328 worden belet. Op 3127 17—22 32—28 23x21 26x28 19—23 met gunstige hekstelling. 14. 47—41 20—24 15. 29x20 25x14 16. 41—37 15—20 17. 34—30 20—25 18. 31—27 25x34 19. 40x29 23x34 20. 39x30 18—23 21. 44—39 14—20 22. 37—31 20—24 23. 39—34 4—10 24. 43—39. Hier had Wit beter den ruil met 33—29 kun nen spelen. Van den tekstzet gaat geen kracht uit. 24. 10—14 25. 49—43 17—21 26. 26x17 12x21. Wel heeft Wit Zwart gedwongen de randschijf uit te ruilen, doch de moeilijkhe den aan de ontwikkeling van den langen vleu gel zijn nog groot. 27. 33—28 21—26. Op het schijnbare sterke 7—12 volgt 39—33 dreigt 33—29 21—26? 3329 met dam. 28. 39—33 26x37 29. 42x31 11—17. Wit is zeer beperkt in de zetten. Op 30—25 volgt: 16—21 17—22 2430 met 2 stukken winst. 30. 3126 812. Gespee,d om den witten ruil 27—21 tegen te gaan, en tevens de for matie met 7—11 en 28 te vormen. 31. 27—22 7—11. Wit speelt op het kerkhof om den zet 30—25 mogelijk te maken. Stand na den 31en zet van Zwart luidt: POSITIE- EN COMBINATIESPEL. Onderstaand partij-fragment deel zich voor ir. een partij om het kampioenschap van Ne derland 1934, die wij speelden tegen Raman en is een merkwaardig voorbeeld, hoe positie' en combinatie-spel tezamen kunnen gaan. Wit lokt een foutzet uit, welke is gebaseerd op een poging tot doorbraak van Zwart. Als het niet lukt heeft Wit niets geriskeerd, omdat de zet positioneel goed bespeelbaar was, doch bij Zwart is het een andere zaak. Men lette op het volgend spelverloop. Zwart, F. Raman, ZWART 9 B H Hf HP i H 8 §g ZiS222: ff I ff 9 9 üf S 9 is. g§ IJ WIT Zwart: 2 3 4 6 12 13 14 15 17 18 25 36. Wit: 24 26 28 33 37 38 39 40 42 43 47 49. Wit aan zét speelde. 1. 33—29 4—10 Zwart's laatste zet is positioneel zwak, doch Wit, F. Basstra. ZWART g 9 lüf llü Hf 9 9 9 fit IK! sill 9 ÉH n p in m t® üf S 9 9 H 9 fit H 8 WIT Zwart, B. Dukel. Wit: 48 45 43 38 36 35 34 33 32 30 28 26 22. Zwart: 24 23 19 17 16 14 13 12 11 9 6 3 2. De witte stelling is al heel slecht en o.i. is hier het spel reeds verloren. Op 4342 12—18 moet 45—40 18x27 32x12 23x32 38x27 13—18 12x23 19x37 30x10 9—14 en 3—9. Op 36—31 volgt 23—29 12—18. Op 45—40 2—8. In de partij verliep het spel: 32. 30—25 2—8 33. 43—39 16—21 en Wit staat positioneel ver loren. Op 36—31 21—27. Op 34—30 12—18. Op 35—30 24x35 33—29 11—16 en 8—12 met slag naar 44. Op 48—42 of 48—43 14—20 25x14 19x10. Op 45—40 12—18. Wit .gaf dan ook op. Opl. en corr. binnen acht dagen te zenden aan het bureau van dit blad of Van Wasse- naerstraat 23, IJmuiden-Oost. I

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 9