HET NIEUWE AVONDBLAD ADVERTEER Dertien. Noodlottig auto-ongeval bij Heesch. 21e JAARGANG No. 136 DINSDAG 14 APRIL 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand j cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 16 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15. ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DÏT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN I® NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMSR COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 da gen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis ls niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN De nieuwe loonvoorsfellen in het visscheri jbedrijf. Zeeoisschers en vischlossers steunen het standpunt der organisaties. Zal de Rijksbemiddelaar optreden? In het communiqué van de bij het vissche- rijbedrijf betrokken organisaties (de Chris telijke, de Roomsch-Katholieke, de Oud-Ka tholieke en de Centrale Bond) heeft men kunnen lezen, dat deze organisaties op het standpunt stonden, dat de nieuwe loonvoor- stellen der Reedersvereeniging geen basis boden voor nieuwe overeenkomsten. Verdere verlaging van de inkomsten der zeevisschers met opnieuw gemiddeld 9V2 pet. werd onmo gelijk geacht. In een aantal, inmiddels door de organisa- tiebesturen met hun leden gehouden verga deringen hebben de leden gelegenheid ge had, zich uit te spreken over het door hun besturen. Ingenomen standpunt. Op deze ver gadering werd n.l. de volgende motie in stemming gebracht: „De ledenvergadering enz. kennisnemende van de voorstellen van de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmuiden ten aanzien van de voorstellen voor nieu we collectieve arbeidsovereenkom sten en van het door hun bestuur in de onderhandelingen ingenomen standpunt; verklaart, de gedane voorstellen, gezien de huidige reeds sterk ver laagde looninkomsten, van zoo in grijpenden aard, dat toepassing daarvan de bestaansmogelijkheid voor vele gezinnen zou vernietigen. vereenigt zich met het door de be sturen ingenomen standpunt en draagt hen op, een ernstig en dringend beroep op de reeders te doen, af te zien van hun eischen en voor den intensieven en vaak ge vaarlijken arbeid, loon- en arbeids voorwaarden te handhaven, die ook voor de huidige tijdsomstandigheden redelijk en noodzakelijk dienen te worden geacht." In de in IJmuiden en Egmond aan Zee gehouden vergaderingen werd deze motie met algemeene stemmen aangenomen, zoodat dus ook de leden de nieuwe voorstellen on aanvaardbaar hebben verklaard. De kans op een conflict is derhalve niet denkbeeldig. Dat de toestand ook door de Regee ring als hoogst ernstig wordt be schouwd mag worden afgeleid uit het feit, dat een der Rijksbemiddelaars opdracht heeft gekregen, bemidde lend op te treden. EEN LIEFHEBBER VAN GOUDVISSCHEN. Verschillende bewoners der buurtschap Driehuis hebben met het mooie, zonnige weer hun goudvisschen weder in de vijvers in hun tuin gedaan. Het merkwaardige geval h.eeft zich voorgedaan, dat bij verschillende hunner de goudvisschen verdwenëh zijn. De dader moet een kraai zijn, die zeer belust schijnt op deze vischjes. Men verzekerde ons, dat bij de gestolen vischjes zeer dure exem plaren waren. KERKBESTUUR Tot armmeester der parochie van den H. Gregorius aan de Kanaalstraat is door den Bisschop van Haarlem benoemd de heer H. van Hoogen. VERGADERING WEDUWENSTEUN De vereeniging „Weduwensteun" hield in gebouw „Concordia" haar 9de jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer A. Ver gouw. De jaarverslagen van den secretaris-pen ningmeester, den heer A- Roos, werdén onder dankzegging goedgekeurd. üit deze verslagen blijkt, dat het ledental dalende is. Het aantal bedraagt thans 689. De ze achteruitgang is te wijten aan de vele ont jagen, welke dit jaar onder het personeel der Papierfabriek zijn gegeven. Er kwamen in 1935 negen sterfgevallen voor met een uitkeering van 2.500,75 aan de rechthebbenden. Naar de voorzitter mededeelde, is in totaal Uitgekeerd voor 39 sterfgevallen 14-500,80. De administratiekosten bedroegen over alle Jaren in totaal 27-80- De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aan de beurt van aftreding zijnde bestuurs leden, de heeren A. Roos, D. Blok en K. de Vl'ies respectievelijk penningmeester en commissarissen, bij acclamatie werden her kozen. Dank werd gebracht aan den heer A. Roos voor het zeer vele werk, dat hij voor deze vereeniging doet, waarvan vooral het kaart systeem genoemd dient te worden. Na eenige Besprekingen van huishoudelijken aard sloot Zilveren jubilaris bij de politie. De heer J. C. Baart gehuldigd. De jubilaris. Den 14en April. 1911 trad de heer J. C. Baart, hoofdagent-rechercheur bij de ge- meente-politie alhier in dienst bij de Kon. Marechaussée, zoodat het thans 25 jaar ge leden is, dat de lieer Baart in politiedienst trad. Na tijdens zijn dienst bij de Marechaus sée te zijn geslaagd voor het examen voor wachtmeester, kwam de heer Baart in 1917 in dienst bij de gemeentepolitie in Velsen. Door zijn bijzondere eigenschappen werd hij spoedig bestemd voor den recherchedienst. Reeds na eenige jaren werd hij bevorderd tot hoofdagent-rechercheur. Voor den ijverigen politieman was er volop werk bij den recherchedienst en in het tijds bestek van bijna 20 jaren, dat de heer Baart bij de gemeentepolitie diende heeft hij mee geholpen aan het ophelderen van tal van duistere zaken Vooral in de oorlogsjaren deed de heer Baart verdienstelijk speurders- werk, toen het er om ging daders en mede plichtigen op te sporen bij de vele geval len van het „wegbrengen" van visschers vaartuigen. De minister van Justitie beloon de dit werk met een eervolle vermelding. Naar wij vernemen, zou de heer Baart, die zoowel bij zijn superieuren als bij het corps in hoog aanzien staat, hedenmorgen gehul digd worden. SCHOORSTEENBRANDJE. Zaterdagmiddag werd de brandweer ge alarmeerd voor een schoorsteenbrandje. Op de gebruikelijke wijze werd het brandje „be handeld". De overdekte bad- en zwem inrichting. Overeenstemming met burgemeester en wethouders over den prijs van den grond. tiag. voorzitter, de heer Vergouw, de vergade- Omtrent de plannen voor den bouw van een overdekte bad- en zweminrichting aan het Tiberius-plein vernemen wij van de zijde van V. Z. V. het volgende: De voorloopige commissie is het met de ge meente eens geworden over den prijs van den grond aan het Tiberiusplein en Lorentzstraat, zoodat thans de officieele aanvraag tot het gemeentebestuur is verzonden, dezen grond hiervoor af te willen staan. Thans zal hier over het woord nog aan den raad zijn. Wij meenen dus, dat de bouw van de in richting wat deze zijde der zaak betreft, wel verzekerd is en wanneer dé gemeenschap de noodige financieele medewerking wil verlee- nen bij het plaatsen der spaarobligaties en/of aandeelen, kan deze inrichting nog voor het aanstaande winterseizoen gereed zijn. De commissie ontveinst zich niet, dat het in de tegenwoordige moeilijke economische om standigheden in onze gemeente niet gemak kelijk zal gaan. Maar men moet ten eerste voor oogen houden het groote hygiënische en cultureele belang dat een zweminrichting brengt. Nu kan men aanvoeren, dat onze ge meente al twee inrichtingen bezit, n.l. de „Sluisput" en „Velserend", doch deze kunnen slechts gedurende enkele maanden van het jaar gebruikt worden, terwijl men in de over dekte het ideaal vindt dat men bij elke weers gesteldheid en in voldoende steriel en zuiver water kan zwemmen. Van de zijde der adspirant spaarders werd ons de vraag gesteld of financieele deelneming in deze inrichting wel „safe" was. De voorloo pige commissie meent hierop met een beslist „ja" te mogen antwoorden. De te bouwen overdekte inrichting is reeds te exploiteeren met een totaal van 90-000 baden tegen een gemiddelden prijs van 25 cent. Bij dit bezoek is de rente, de aflossing en zelfs de reservee ring verzekerd. Dat het aantal baden gemakkelijk gehaald kan worden bewijzen de volgende statistische gegevens. In steden welke een zwembad bezit ten is het bezoek omgekeerd evenredig aan het aantal inwoners. In steden boven 100-000 inwoners 23V2 baden, in steden van 20-000 60.000 inwoners 3V25 baden, in steden van 10.000—30-000 inwoners 5—6 baden. Deze cij fers geven dus het aantal baden per jaar per inwoner. Stellen wij nu het aantal inwoners op 40.000, onze gemeente telt er pl.m. 47 000, doch voor het zuidelijk gedeelte, hetwelk meer op Haarlem aangewezen is, trekken wij er 7.000 af, dan zouden wij, indien wij bij dit aantal inwoners het aantal baden per jaar en per inwoner slechts op 4 stellen, voor deze in richting op 4 x 40.000, dus op 160-000 baden mogen rekenen. Rekenen wij dan nog dat voorloopig ook Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin en Heemskerk op deze inrichting aan gewezen zullen zijn, dan gelooven wij met een geschat aantal van 90-000 zeker aan den vei- ligen kant te zijn. Het is te hopen, dat ook deze zijde van het zwembad-vraagstuk spoedig wordt opgelost, opdat onze gemeente binnen afzienbaren tijd die inrichting krijgt, waaraan reeds geduren de vele jaren behoefte bestaat; een overdekte zweminrichting. (De Commissie van Dertien voert te Genève weder gewichtige be sprekingen.) Als dertien waarlijk wijze mannen In vriendschap een probleem bekijken, En 't zelfde wenschen te bereiken, Moet de conclusie logisch lijken: Dat komt in kruiken en in kannen. Als dertien slimme diplomaten Tezamen een probleem beschouwen, Met weinig onderling vertrouwen In wat zij samen zullen brouwen, Kan 't resultaat te wenschen laten. Intusschen blijven wij maar hopen, Want hoop doet toch tenslotte leven, Dat zelfs in zulk een moeizaam streven, De naaste toekomst blijk zal geven, Dat alles toch wel goed gaat loopen. Dat koel verstand het pleit zal winnen, Tot heil der levende geslachten, En dat opbouwende gedachten, Waarop wij nu zoo lang reeds wachten, Haar zegetocht kunnen beginnen. Wanneer dat eenmaal het geval is, Dan zullen w' onzen kindren leeren, Wat men ook eeuwen mocht beweren, Dat zij steeds dertien moeten eeren. Omdat aat het geluksgetal is. P. GASUS DAMMEN. OM HET KAMPIOENSCHAP GROOT- IJMUIDEN. Dinsdagavond zal het jaarlijksch tournooi om het damkampioenschap van Groot-IJmui den weder beginnen. Niet minder dan 47 spe lers zullen aan den wedstrijd deelnemen. Dit jaar is voor de hoofdklasse een aparte regeling getroffen. Vijf spelers zullen twee maal tegen elkaar uitkomen. Het zijn de D.C.IJ.'ers B. Dukel, A. Ligthart, C. Suyk, H. de Boer en F. Basstra. Jammer dat Ley te door studie is verhinderd deel te nemen. De eerste klas bestaat uit: Klas A: G. Post- ma, J. Kramer, J. Smit, H. Buis, K. de Jong, F. Postma, Vrijhof, v. d. Velde. Klas B: D. Ott, C. Bais, A. Kraai, P. Smit, H. Laros, F. Dukel, L. Koetsier. H. v. d. Heijde. Tweede klas A: J. v. Straten, A. Schager, H. Visser, J. Visser Sr., Chr. Broek, Kuijk, P. Vis ser, Kok. Tweede klas B: D. v. d. Outenaar, v. d. Sluis, Schol, J. Visser, E. Broek, v. d. Wurt, Besse P. Postma. Derde klas: Lichtendahl, Woudhuizen, Land weer, C. Broek, Vis, Swieserijn, Vlegels, Schoo- ne, Ligthart, B. Postma. De kampioenen der eerste en tweede Idas A en B moeten drie partijen herkampen om den titel. Tevens is in afwijking met de vorige tour- nooien thans bepaald, dat de kampioen der eerste klas een match van vijf partijen tegen den kampioen van Groot-IJmuiden moet spe len met den titel als inzet. BOUW OVERDEKT ZWEMBAD De bouw van de overdekte zweminrichting te Hillegersberg is door den architect A. Kos ter te Haarlem opgedragen aan de firma W. S. Visser te Leeuwarden. Genoemde architect ontwierp eveneens de plannen voor de over dekte zweminrichting te Velsen. Visscherijnieuws in een notedop. Weer in de vaart. De En Avant IJM. 8 is na tien dagen uit de vaart te zijn geweest, weer naar zee gegaan. Wat de Visschershaven verbergt. Sedert Woensdag, toen men is begonnen met het af- öreggen van den bodem van de Visschers- haven, om het. werk van de baggermachine te vergemakkelijken, heeft men drie dekschuiten staaldraad, touw enz. opgevischt. De Vischomzet in Oostende. In de week van 3 tot en met 9 April boekte de vischafslag met 2.370.658 fr. een recordomzet. Er was die week buitengewoon veel visch aan den afslag. Maan dag 6 April was de aanvoer zoo groot, dat de verkoop zes uur onafgebroken duurde. Er waren 25 vaartuigen aan den afslag, bijna alle met groote vangsten, zoodat de mijn IV2 maal werd gevuld. Onder de schepen, die dien dag binnen waren, bevonden zich twee IJslanders met resp. 119700 en 121500 fr. na 17 en 19 dagen reis. Zaterdag 4 April was er een IJslander binnen met 91000 fr. De verkoop van de visch van deze boot duurde een uur. Opgelegde schepen. Zaterdag waren te Rotterdam nog slechts drie schepen opgelegd, van welke één onder buitenlandsche vlag. Scheepvaartbcwcging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 40 stoom- en 16 motorschepen, tezamen 56 schepen tegen 70 schepen in de week te voren. Naar zee vertrokken 41 stoomschepen en 15 motorschepen, tezamen 56 schepen tegen 71 schepen in de voorafgaande week. Uit- en naar zee passeerden in de laatst? week 112 schepen of 29 schepen minder dan in de voorlaatste week. Onze koopvaardijvloot. In de afgeloopen maand verminderde onze koopvaardijvloot met de stoomschepen Jacatra en Waal, welke beide naar het buitenland ver kocht werden. Daarentegen werden in het schepenregister ingeschreven de motorsche pen Gejo uit Groningen en Schelde uit Vlissin gen. Eerstgenoemd motorschip heette eerst Linquenda, dat nu is afgeschreven. Terug van toeristenreis. Het stoomschip Prinses Juliana is heden morgen met zijn toeristen uit Svendborg in de Buitenhaven alhier teruggekeerd en direct na ontscheping dezer reizigers naar Vlissingen vertrokken, teneinde weer in den gewonen dienst te worden gebracht. IJzerverscheping. Hel Noorsche stoomschip „Ek" arriveerde van Amsterdam bij het Hoogovenbedrijf om een partij ijzer in te nemen, waarmede het schip inmiddels naar Oslo is vertrokken. Door springen van een achterband. 800 soorten Behangselpapier uit voorraad leverbaar. 300 dessins beneden 30 cent. Vakkundige behangers beschikbaar. Behangt U zelf? Wij snijden gratis de randjes af. EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL H. M. BAKKER, Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem-N., Telef. 11657. (Adv. Ingez. Med.J „De Lichthoeve" te Santpoort. JONGENSHUIS IN GEBRUIK GENOMEN IN DEZE COURANT en U weet zeker, dat uw artikel in duizenden gezinnen bekendheid krijgt. Op het bekende Kindertehuis „De Licht hoeve" aan de Kweekerslaan te Santpoort is een jongenshuis in gebruik genomen. Hoewel hierdoor geenszins de verlangens naar een betere en ruimere behuizing zijn opgeheven, zijn de zusters hierdoor toch in staat gesteld, de oudste jongens afzonderlijk te kunnen on derbrengen en daarop een meer direct pas send toezicht te kunnen uitoefenen. Het ligt niet in de bedoeling, thans ook jongens van 12 jaar en ouder op te nemen. Het jongens huis is er alleen bij genomen voor de jongens, die van jongs af in de Lichthoeve opgegroeid zijn en die men thans zoolang kan verzorgen, totdat ze in staat zijn, zelf hun brood te ver dienen, opdat de zusters hen dan, zonder een bezwaard hart, kunnen laten vertrekken. Drie meisjes gedóod. Zondagochtend omstreeks acht uur heeft op den weg 's-Hertogenbosch- Nijmegen, onder de gemeente Heesch bij Oss, een ernstig auto-on geval plaats gehad, waarbij drie doo- den te betreuren zijn, terwijl drie personen licht gewond werden. De familie Willems, uit Tilburg, was op weg van Tilburg naar Zwolle. In de auto zaten de heer en mevrouw Willem en Ibun zes kinderen, De auto werd bestuurd door den 20-jarigen zoon, die in militairen dienst is en met Paasch-verlof was. Door het springen van een achterband vloog de atuo met het achtergedeelte tegen een boom. Drie meisjes, resp. 11, 13 en 17 jaar. die achterin zaten, kwamen 'hierbij om het leven, terwijl de heer en mevr. Willems en een 25-jarige dochter licht gewond wer den. De bestuurder en een andere zoon wer den lioht gewond. De auto is totaal vernield. Het meisje van 13 jaar werd op slag ge dood. het 17-jarige meisjes overleed bij het vervoer naar het ziekenhuis, terwijl het 11- jarig dochtertje Maandagmorgen is over leden Noodlottige samenloop van gebeurtenissen. Zondagochtend omstreeks half twaalf was op den weg Sohopndijke-Oosbburg de 20- jarige mej. I. M.. den heer A. uit Terneuzen behulpzaam bij het verrichten van werk zaamheden aan diens auto. Op een gegeven moment naderde uit de richting Schoondijke een personenauto, bestuurd door den heer V. uit Oostburg. Deze had mej. M. niet op gemerkt, met het noodlottige gevolg, dat zij door de auto geschept werd en tegen een geparkeerd staande auto werd geworpen, juist op het oogenblik, dat daar een tram passeerde. Zij werd tusschen beide voertui gen verbrijzeld en was op slag dood. Jongeman zwaar gewond. Op den Bisschopsweg te Amersfoort is een 22-jarige jongeman door een auto gegrepen en levensgevaarlijk gewond. Verkeersongevallen te Limmen. Tweeden Paaschdag zijn op het drukke kruispunt „de Limmervoort" waar 4 hoofd wegen elkander kruisen eenige ongelukken gebeurd welke goed zijn afgeloopen. Een duozitster werd van haar plaats geslingerd, doordat de bestuurder van het motorrijwiel moest uitwijken voor een fietsrijder. Met eenige lichte verwondingen en den schrik kwam zij er af. Zekere mej. Jonker uit Alk maar kwam in botsing met een anderen mo torrijder. Zij kwam met den schrik vrij, maar haar rijwiel was ernstig beschadigd. Een 10-jarige jongen, die den weg overstak werd aangereden door een motorrijwiel. Hij werd binnengedragen in 't Benzine-Station, waar Dr. Van Oppen van Limmen hem verbond, daar hij eenige verwondingen aan beide knieën had opgeloopen. Daarna kon hij zijn reis per auto voortzetten. L. Groen Jr. overleden. Bekende persoonlijkheid in het visscherij- bedrijf. Op 18 April a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat San Francisco getroffen werd door een hevigë aardbeving, gevolgd door een zeer zwaren brand, waarbij 28.000 huizen werden verwoest en vele menschen om het leven kwamen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op 69-jarigen leeftijd na een kortstondige ziekte in de Luthersche diaconesseninrichting te Amsterdam overleden de heer L. Groen Jr., een bekende figuur in de visscherijwereld. De heer Groen was tot 1918 lid der firma wed S. I. Groen, handel en export van versche en gezouten zeevisch, welke firma eerst in den Helder en later in IJmuiden was gevestigd. In genoemd jaar trok de heer Groen zich uit het zakenleven terug. Omstreeks 1896 richtte de heer Groen de eerste Heldersche Stoomvisscherij op. en bracht de eerste Ne- derlandsche stoomtrawler de „Betsy" in de vaart. Hij was hiermede de grondlegger van de mechanisatie van de Nederlandsche vis- schersvloot, welke nadat het bedrijf van ge noemde firma naar IJmuiden was overge bracht, een groote vlucht nam. Ook op het ge bied van ijsfabrikatie heeft de heer Groen veel gedaan. Hij richtte de ijsfabrieken Noord pool en Groenland op. Op alle vischmarkten in binnen- en buiten land was hij bekend. Gedurende den oorlog 19141918 stelde de firma Groen een pand beschikbaar voor het Roode Kruis te IJmui den. Daarin werden talrijke gewonden van Engelsche- en Duitsche oorlogsschepen opge nomen. Voor dit menschlievend streven wer den de drie firmanten vereerd met het kruis van verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis, hetgeen door wijlen Prins Hendrik per soonlijk werd uitgereikt. De begrafenis zal Woensdag 15 April om eeö uur op Zorgvlied geschieden.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1