Paaschcongres der S. D.A. P. WEEK-ABONNEMENTEN Uit het Land van de Coligny. Kennemer Theater BEVERWIJK Onbewaakte overweg. Vanaf j-1- Zaterdag is de bewaking van den orWegovergang in den St. Aagtendijk opge- JJU waarmede Beverwijk een tweeden onbe- «aalctèn overweg .rijker" is geworden. Dank ii de verbetering van den weg en het afbreken Sn de wachterswoning is het uitzicht op de Inoorbaan naar beide zijden zeer voldoende. Zaterdagmiddag werden de kettingen, die al sinds eenige weken de slagboomen vervin gen ingenomen en suisde voor de eerste maal eiectrische trein door den onbewaakten °VVoornde schooljeugd, die op de vrije mid den zoo gaarne in de nabijheid van den overweg ronddoolt wordt het nu dubbel op namen Beter zou het zijn, wanneer de ouders hun kinderen van die gevaarlijke plaats ver wijderd hielden. Voorheen hield de overweg- wachter een wakend oog op de kinderen, en verbood hun den toegang tot den spoorweg, is nu evenwel een einde gekomen, Defensievraagstuk zal door commissie onderzocht worden. Candidaatsstelling voor Tweede Kamer gewijzigd. want de beide overwegwachters zijn nu over gaan naar den dienst van weg en werken. Jien sla deze waarschuwing dus niet in den wind. DE KANSEN KEERDEN. De voor de Kennemers plotseling terugge- keerde kans op het kampioenschap van de derde klasse A van afdeeling II heeft een golf van enthousiasme teweeggebracht onder de honderden supporters. De voorsprong van vier punten, die Zandvoort op de roodzwarten had weten te veroveren werd door twee opeenvol gende nederlagen teniet gedaan. Op den eersten Paaschdag eindigden de Kennemers naar hun stellige verwachting de competitie met een overwinning op Hillinen. Zandvoort had het dus op den tweeden paaschdag nog volkomen in eigen hand be slag te leggen op den titel. Zelfs een gelijk spel was voor ae club uit de badplaats reeds vol doende geweest, om zich op de promotiewed strijden voor te bereiden. Hillegom verstoorde deze illusies, door den kampioenscandidaat pog wel in het Zandvoortsche sportpark de kleinst mogelijke nederlaag, namelijk van 1—0 toe te brengen. Toen wij Maandagmiddag dezen uitslag op ons nieuwsbord publiceerden steeg een dave rend gejuich op uit de menigte belangstellen den, die in angstige spanning het resultaat van' dezen belangrijken wedstrijd verbeidde. De kansen waren gekeerd en onder de rood- 3warte aanhang heerschte een vreugdevolle stemming, alsof het kampioenschap den Ken nemers zoo maar in den schoot was geworpen. En al was deze vreugde na een emotioneel sei zoen volkomen begrijpelijk, zoover is het nog lang niet. De Kennemers zullen in een beslis singswedstrijd moeten trachten 'n overwinning op Zandvoort te behalen. Dat dit treffen, dat op neutraal terrein zal geschieden, reeds nu met groote spanning wordt tegemoet gezien ligt voor de hand. In ieder geval was het voor rood-zwart een goede Pasehen en fier wapper de de ciubvlag aan den gevel van „Oud Mee- renstein", waar de weergekeerde kans op den kampioenstitel in vroolijke stemming „be- fuifd" werd EEN NIEUW KAMPIOENSCHAP VOOR D.O.K. De te Dordrecht op den eersten Paaschdag voortgezette krachtsportwedstrijden om de kampioenschappen van Nederland hebben voor onze plaatselijke krachtsportvereeniging we- cerom een kampioenschap opgeleverd. In de eerste afdeeling worstelen, licht ge wicht, behaalde de heer N. Groeneveld den titel. In dezelfde klasse werd de heer W. Brandjes goede tweede. KINDERLEED EN KINDERVREUGD. De Geheelonthouders Kinderclub „Kinder geluk" zal Woensdagavond het winterseizoen besluiten met een opvoering van het tooneel- spel met zang en dans „Kinderleed en Kinder vreugd" van G. B. Mej. B. Schelvis verzorgt de pianobegeleiding. Zooals gewoonlijk geschiedt de opvoering in het Kennemer Theater. WIJK AAN ZEE KINDEROPERETTE „PRINS VAN SIND". Maandagavond gaf de zangklasse van de dames D. Vis en A. v. d, Helm voor een geheel gevulde zaal in Sonnevanck de Kinderoperette Prins van Sind bewerkt door A. H. L. naar een der 1001 nacht vertellingen. Deze operette is het verhaal van een jonge ling de Prins van Sind, die de wereld in trekt op zoek naar een bruid. Op zijn weg komt hij by de kaboutrs, die hem, wegens zijn gulheid - hij verschaft hen spijs en drank beioven steeds te willen helpen en hem bovendien een tooverring aanbieden. Het noodlot brengt hem in aanraking met de schoone, doch wreede sultansdochter Fati- ma. Bevangen door haar schoonheid, zal hij trachten aan haar grillen te voldoen en stelt zijn leven in de waagschaal om haar drie raad sels op te lossen. De tooverring verschaft hem de oplossing van het eerste en tweede. Bijge staan door de kabouters bereikt hij zijn doel en als hij de prinses den verlovingsring, welken de kabouters hem eveneens schonken, aan de hand schuift is zij van haar wreed noodlot bevrijd. Ongetwijfeld zullen de aanwezigen met ge noegen het spel der jeugd gevolgd hebben. Het hartelijk'applaus was alleszins verdiend. De nieuwe décors, evenals de vele nieuwe keurige costumes voldeden heel goed. De dames Vis en Van der Helm werden bloe men aangeboden. Van de gelegenheid tot dansen werd druk gebruik gemaakt. Na de openingsrede van den heer K. Vorrink, welke wij in ons nummer van Zaterdag hebben opgenomen, werd het 42ste congres der S.D.A.P., dat op genoemden dag te Rotterdam is begonnen, begroet door den heer De Bou- cherie namens de Belgische Werkliedenpartij. Aan de orde waren vervolgens de behande ling van de jaarverslagen en de bespreking van het in het afgeloopen jaar gevoerde be leid. De heer Franken (Federatie Amsterdam) stelde de vraag: zijn wij wel ons zelf? Hij vroeg dat vooral ten aanzien van de wijze waarop de pers der partij de nationale gedachte tot uiting brengt. Wij moeten onze tegenstanders duidelijk maken dat het internationale boven aan staat bij ons. Het is verkeerd te doen aslof de S.D.A.P. ten aanzien van het volkslied en de nationale vlag zou hebben gedwaald. Het is verkeerd te zeggen dat het jammer is dat de S.D.AP. nog niet samen met de roomsch-katholieken regeert. Hoe meer de S.D.A.P. naar hen komt, hoe minder zij naar de S.D.A.P. komen. De heer Rot (Amsterdam) maakte verschil lende opmerkingen over de redactie van de Arbeiderspers, o.m. afkeurende, dat „Het Volk" inzake de reisbelasting is omgezwaaid van voor naar tegen en door groote koppen te veel tam tam maakt voor de N.S.B. De heer Swiertsma (Hoorn) sloot zich aan. bij wat Amsterdam had gezegd over „Het Volk" en de nationale gedachte, en merkte op, dat ook nu voor de nationale ontwapening nog krachtig moet worden opgekomen. De heer Hamburger (Dordrecht) betoogde, dat de symbolen bij de plan-actie bombastisch zijn, het zweren bij de planvlag enz. is niet Hollandsch, maar overgenomen van de nazi's. Mevrouw Wijnands (Maastricht) keurde af, dat de Arbeiderspers steeds opnieuw de dien sten der S.D.A.P. aan de Roomsch-Katholieke Staatspartij aanbiedt. De heer Waslander (Utrecht) zeide, dat, wil de S.D.A.P. perspectief hebben, dan moet zij tot samenwerking met de katholieken komen, maar laat men dan niet doen, alsof aan deze samenwerking geen gevaren zouden zijn ver bonden. Ook als men met de katholieken wil samenwerken, moet men goed vaststellen, waar de grenzen liggen. Verscheidene sprekers maakten opmerkingen over detailpunten en sloten zich bij vorige re denaars aan. Vele afgevaardigden hebben voorts voorstel len verdedigd, door hun afdeelingen ingediend. De heer Sanders (Gouda) vroeg, of de ver mindering der werkloosheid in België niet ook te danken is aan den daar met betrekking tot de waarde der munteenheid genomen maat regel. In de partij trachte men daaromtrent tot eenstemmigheid te komen. Nadat tal van afgevaardigden nog opmer kingen ten beste hadden gegeven, meerendeels van technisch en intern karakter, in het be lang eener vruchtbare partijpropaganaa, be antwoordde de partij-secretaris, de heer C. Woudenberg, verschillende opmerkingen over de interne organisatie en werkzaamheid dei- partij. Spr. verdedigde het voorstel van het partij bestuur om te besluiten, de congresbeslissing van 1935. waarbij is bepaald, dat partijgenoo- ten, die 65 jaar zijn geworden, voor functies, die zij in of namens de partij bekleeden, moe ten bedanken, tenzij het partijbestuur om bepaalde redenen op hun aanblijven bijzonder prijs stelt, voor de volgende functies toe te passen: lid van het partijbestuur (voor deze functie kan alleen het congres dispensatie ver- leenen), lid van den partijraad, lid van het bestuur eener gewestelijke, stedelijke of ge meentelijke federatie, lid van het bestuur eener afdeeling met meer dan 200 leden, lid van Eerste of Tweede Kamer, van een gemeente raad of van Provinciale Staten. Er is geklaagd, dat er nog geen climax is be reikt bij de actie voor het Plan van den Ar beid, maar het partijbestuur wil nog geen climax. Ware er al een climax geweest, dan zat men nu in een inzinking. De climax moet worden bereikt tegen den tijd der Kamerver kiezingen. Ir. Albarda aan het woord. In vroeger tijd zijn de emblemen der natio nale gedachte, zoo zeide hij o.m., igsnigmaal tegen de partij gebruikt. Dit gebrv# was een misbruik. Naarmate de partij zich de dingen der nationale gedachte meer bewust is gewor den, is de waarde der internationale gedachte bij haar echter geenszins verzwakt. Spr. be toogde voorts, dat de Kamerfractie zich ook nog bij de behandeling van het defensie fonds gesteld heeft op het program van de nationale ontwapening, al waren er onder haar, wien dit niet gemakkelijk is gevallen. De fractie heeft eenparig erkend, dat zij niet- het recht had, eigenmachtig af te wijken van het programpunt der partij. Wel heeft zij overwe gingen tot uitdrukking gebracht, ontleend aan de tegenwoordige internationale omstandig heden. Als er een samenwerking tot stand kan komen tusschen de socialistische en de katholieke arbeiders op een program, dat met de s.-d. doeleinden strookt en niet vernederend voor de s.-d. is, zal dit, volgens spr., een uit komst zijn en een zegen voor het Nederland- sche volk. Zitting van Zondagmorgen. Zondagmorgen heeft de politiekhoofdredac- teur van „Het Volk", de heer J. F. Ankersmit, de op de redactie van de Arbeiderspers ge oefende kritiek beantwoord. De heer Hermans sprak namens de Eerste Kamer-fractie. De voorzitter, de heer Vorrink, zeide, dat het partijbestuur inzake de actie voor sterkere bewapening in het zuiden in verbinding is ge treden met een groep personen daar en met de Kamerleden, die het zuiden vertegenwoor digen, en dat men de actie verder nauwlet tend volgt. De partij geeft geen voorschriften aan gaande de vraag, of men bij bepaalde gelegen heden de nationale vlag zal uitsteken. Wie de vlag wil uitsteken op den verjaar dag van Prinses Juliana, is geen slechter so ciaal-democraat, dan wie dit niet wil doen. De discussie werd gesloten. Een reeks voor stellen werd ingetrokken of afgehandeld. Verworpen werd een voorstel-Laren-Blari- cum tot heropening van de discussies over het, het vorig jaar aangenomen, voorstel be treffende de leeftijdsgrens. Het desbetreffende voorstel van het partijbestuur werd aange vuld in dezen zin, dat alleen het congres dis pensatie kan verleenen ook voor de functie van hoofdredacteur van „Het Volk". Van zeer groote hoogte (tweemaal hooger dan bij de Niagara) stort het water van de Yellowstone- aterval naar beneden, zoodat de grond schudt als bij een aard beving. Het congres keurde goed, dat de mogelijk- i heid, om een uitzondering op de leeftijds grensbepaling te maken, zal blijven gehand haafd. Eenige partij bestuursleden werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Het congres ver leende dispensatie van de leeftijdsgrensbepa ling aan den heer Vliegen om lid van "het partijbestuur te blijven. De heeren Ankersmit en Van der Veen werden herbenoemd als hoofdredacteur respectievelijk van „Het Volk" en „Voorwaarts. Het congres heeft vervolgens de onderschei dene verslagen van partij, kamerfrancties enz. goedgekeurd. Daarna was het woord aan mr. dr. G. van den Bergh, die een resolutie van het partij bestuur toelichtte. Rede Mr. Dr. Van den Bergh. Spreker behandelde allereerst de waarde en beteekenis der democratie. De partij heeft de democratie steeds als een harer hoofdbegin selen beschouwd. Van dit feit getuigt reeds haar naam. Niettemin is de volle inhoud dei- democratie niet steeds door alle partij genoo- ten beseft. De democratie beteekent geenszins alleen het recht van medezeggenschap van iedere staatsburger in staatkundige aange legenheden, nog minder uitsluitend het recht der meerderheid om te beslissen. De democra tie is tevens een schild voor de minderheden en voor den enkeling. De geestelijke vrijheid, een der hoogste menschelijke goederen, is slechts in de democratie veilig. Ook met den vrede tusschen de volkeren is dit het geval. Democratie is doel, socialisme is middel. Wat wij ook in ons land nog aan maat schappelijke ontwrichting en ontreddering zullen aanschouwen, zoolang Nederland Nederland blijft, zal de N.S.B. een klein en een vreemd element blijven in het Nederlandsche Volk, een element, dat zichzelf buiten de eigenlijke volksgemeenschap stelt. De S D.A.P. wijst dus iedere dictatuur af, ook die ter bereiking van het socialisme en niet alleen, omdat ze die. althans in West-Europa, als een volstrekt ondeugdelijk middel be schouwt, maar -ook uit beginsel. Principieel moet ook de socialistische dictatuur worden verworpen. Spr. verdedigde dan de rechtsstaats-ge dacht tegenover die van den machtstaat, den totalen staat. Iedere overwinning van het recht op de macht, in het nationale en het internationale, is een stap vooruit. De rechts staat moet dus worden verdedigd, de democra tie gehandhaafd maar ook verbeterd en vol tooid. Moet deze verbetering geschieden door de grondslagen van ons kiesrecht te wijzigen? Moet ons parlement op corporatieven (orga- nischen) grondslag worden opgebouwd? De resolutie plaatst zich vierkant tegen over dit denkbeeld. De tegenwoordige indivi- dueele grondslag van kiesrecht en parlement moet gehandhaafd blijven.. Het corporatisme als grondslag van de volksvertegenwoordiging is principieel ondeugdelijk. Op bijzonder terrein is plaats voor de cor poratieve gedachte. Daar valt het hoofdbe zwaar, dat het algemeen belang geen optelsom is van bijzondere belangen, weg. Ook dan moet echter nog worden zorg gedragen, dat het al gemeene belang niet aan het bijzonder belang wordt opgeofferd. Deze medewerking der bijzonder-belangheb benden en deskundigen zal meer dan ooit noodig zijn in het komende tijdperk van orde ning der maatschappij. Het ware onhoudbaar, indien deze ordening uitsluitend door dc Haagsche departementen zou worden doorge voerd. Op de rede van mr. Van den Bergh volgde een gedachtenwisseling, waaraan tal van af gevaardigden deelnamen. In antwoord op de tot. hem gerichte vragen, opmerkingen en voorgestelde wijzigingen dei- resolutie, zeide de heer Van den Bergh, dat men niet in details moet afdalen, maar de lei dende gedachte moet accepteeren van aan vaarding der democratie en verwerping van dictatuur en corporatisme, alsmede van aan vaarding van nieuwe organen. Het congres heeft de resolutie, welke een sa menvatting is van het door mr. dr. Van den Bergh gesprokene, aangenomen en amende menten, wijzigingen beoogende, verworpen, Verkiezingen partijbestuur. De secretaris, de heer Woudenberg, deelde mee, dat als partij-bestuurders herkozen wa ren de heeren Albarda, Drees, Van der Kieft, Stokvis, In 't Veld en Vliegen en mevrouw De Vries—Bruins en dat nieuw gekozen is de heer Van der Goes van Naters. Mr. van Eek, te Leiden had zich, wegens be reiken van den 65-jarigen leeftijd, niet her kiesbaar gesteld. Voorstellen partijbestuur. De voorzitter heeft een voorstel van het par tijbestuur verdedigd om het instituut van de gewestelijke propagandisten op te heffen, om dat thans centralisatie van het propaganda- apparaat wenschelijk is. Voorts verdedigde spr. een bestuursvoorstel om de partijcongres sen te doen plaats hebben om de twee jaar, ter bezuiniging. De partijraad zal dan organi satorisch en administratief aan belangrijkheid winnen. Het congres nam bij handopsteken he' voorstel tot opheffing van het instituut dei- gewestelijke propagandisten aan. Evenzoo een voorstel van het partijbestuur tot verbetering van de royementsprocedure. Het voorstel, om de congressen om de twee jaren te houden werd verworpen. Wie beslist over deelneming aan regeering? Ir. Albarda heeft een voorstel van het partij bestuur verdedigd om de beslissing over de vraag, of de partij zal deelnemen aan een re D I N S D A G 14 APRIL 1936 BEVERWIJK. Binnenkort de fenomenale WAR NER BROS-film: met: Joe E. Brown, James Cagnev, Dick Powell, Hugh Herbert. Frank Mc.Hugli, Grant Mitchell, Ol.vvia de Havilland, Jane Muir, Jan Hun ter, Verree Feasdale, Mickey Rooney, Nina Thcilade. (Adv. Ingez. Med.) geering, van een buitengewoon partijcongres te verleggen naar den partijraad. Spr. herinnerde aan de laatste kabinetscri sis, welke snel moest worden opgelost in ver band met Inflatie-gevaar. Beslist een buiten gewoon partijcongres, dat moet de beslissing echter twee tot drie weken op zich laten wach ten. Een besluit tot deelneming aan een ka binetsvorming zal door den partijraad slechts genomen kunnen worden met ten minste twee derden van de uitgebrachte stemmen. Maar dan legt men wel een zware verant woordelijkheid op het derde deel. dat deelne ming aan kabinetsvorming tegenhoudt in een tijd, dat deelneming van de S. D A. P. aan een regeering niet meer als iets abnormaals, ja, dat niet-deelneming veeleer als iets abnor maals moet worden beschouwd. Spr. bestreed nog andere amendementen, b.v. tot uitbrei ding van den partijraad in het onderhavige geval, verklarende, dat een uitbreiding niet al tijd met een verbetering gelijkstaat. Verschillende amendementen op het voorstel van het partijbestuur werden door de voor stellers verdedigd. Bij de beantwoording der sprekers zeide ïr. Albarda, dat het partijbestuur een regeling afwijst, volgens welke het zelf over deelne ming aan een regeering zou moeten beslissen. Want het partijbestuur moet eerst voeling hebben met partijgenooten uit het land. Niet Oo lijn heeft den gulden, maar de gulden heeft het kabinet-Colijn gered. Wij moeten, besloot ir. Albarda, nu toonen, dat de democratie niet bang is, maar snel weet te beslissen. Het partij bestuursvoorstel werd aangenomen. De partij-secretaris, de heer Woudenberg, verdedigde een partijbestuursvoorstel om aan den partijraad de grootste zeggenschap te ge ven over de samenstelling van de candidaten- lijst voor de Tweede Kamer. Tot dusver had den de gewesten de voornaamste zeggenschap over de keuze van Kamerleden. De zank is van belang, nu voor de leeftijdsgrens voor partij- functies het volgende jaar een vrij groot aan tal nieuwe Kamerleden voor de party zijn in trede zal moeten doen. Door omstandigheden zijn jongere krachten te lang buiten de Kamer gebleven. De gemiddelde leeftijd der s d. Ka merleden is de hoogste van alle fracties en ligt boven ae zestig jaar. Spr. ging de technische uitwerking van het partijbestuursvoorstel uitvoerig na en wees amendementen, er op ingediend, als onjuist of onnoodig af. Hij beval het partijbestuursvoor stel aan als een middel om te verzekeren, dat deskundigen op verschillend gebied zetels zul len bezetten. Na een uitvoerig debat, werd het voorstel met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Landsverdediging en ontwapening Ir. Albarda verdedigde vervolgens een voor stel van het partijbestuur aan het congres om, constateerende, dat in de partij twijfel geble ken is omtrent de vraag, of het programpunt der nationale ontwapening in den zin, waarin dit in 1921 is bedoeld, ongewijzigd kan worden gehandhaafd, aan het partijbestuur, zonder op een beslissing vooruit te loopen, te verzoeken, een commissie te benoemen, om dit punt en de ermede samenhangende vraagstukken te onderzoeken, en zoo tijdig rapport uit te brengen, dat daarmee bij het ontwerpen en vaststellen van het verkiezingsprogram voor 1937 rekening kan worden gehouden Het congres nam het partij bestuursvoorstel aan en besloot de desbetreffende afdeelings- voorstellen nu niet in behandeling te nemen. In de middagzitting heeft ir. Albarda een inleiding over den internationalen en natio- nalen politieken toestand gehouden. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR DE PLAATSELIJKE INDUSTRIE. De nieuwe Rijks Auto Centrale, waarbij de wagens en motorrijwielen van alle Rijksamb tenaren worden ondergebracht, heeft na gron dige studie aan de N.V. Beverolfabrieken al hier, de levering opgedragen van alle benoo- digde auto-motor-oliën tot 1 April 1937. Dit is de grootste order op dit gebied, die In Nederland gegeven wordt. dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Drie kasteelen vol herinneringen aan Gaspard en Louise. (Van onzen Parijschen correspondent.) Verleden jaar reeds, toen we dank zij de iJJemeure Historique" het schitterende kasteel van Tanlay bezochten en een beschrijving =aven van de onschatbare kunstwaarden, van netgeen thans toebehoort aan de familie de la wiauvinière, herinnerden we er aan hoe dit Kasteel eens bewoond werd door de Coligny, maarschalk van Frankrijk. Talrijke souvenirs omi Bv).*ïier noS bewaard aan het. beroemde geslacht, waaruit de edele Louise, dochter van een admiraal voortsproot, Louise, die als ge malin van Willem den Zwijger zoo'n nobele zou vervullen in onze Vaderlandsche Ge- ïnis. En we vestigt ren er toen de aan- op, dat slechts op enkele kilometers af pacht ssiiri twee andere monumenten bewaard der? ge ,,even> waaraan voor ons, Nederlan- zulke ontroerende herinneringen zijn verbonden, de kasteelen van Chatillon-Coligny en Chateaurenard. Helaas ontbrak ons toen de gelegenheid om ook daar een bezoek te brengen, maar nu, op een heerlijken lentedag, zijn we teruggekeerd in het departement Loiret, op slechts twee uren sporen van Parijs en we zijn terugge keerd met zóóveel onvergetelijke indrukken, deels zóó blij, maar deels ook zóó triest ge stemd, dat we pijnlijker dan ooit de onmacht voelen uiting te geven aan hetgeen er omgaat bij hem, die daar tusschen de oude muren den geest voelt rondwaren van die twee helden uit de beschavingsgeschiedenis: Gaspard en Louise. Veel is er niet overgebleven van het eens zoo trotsche kasteel van Chatillon-Colig ny. Het feodale siot. dat in 1150 gebouwd werd door -Euemie Premier de Champagne, Com ie de Sancerre, in 1130 weerstand bood aan Phi lippe Auguste, en in 1359 door de Engelscben en in 1569 door de Koninklijke legers werd bestookt, werd in een dommen revolutie-roes m 1799 gesloopt. Vier jaren lang, met spoed en met alle krachten om de woning van een „tiran" zoo spoedig mogelijk te doen verdwij nen, om elke herinnering aan een ,.ci-devant noble" weg te vagen hebben de sloopers ge zwoegd. Maar het was alsof de Geschiedenis zelve zich er tegen verzette, want ondanks hun spaden en houweelen hebben ze eindelijk het werk moeten opgeven en als eeuwige wachter staat daar de donjon, bleven er de muren en terrassen. Het is de tegenwoordige eigenaar, de heer Filleul, die met de voorkomendheid van den Fransehen gentleman zich de moeite had ge troost om me aan het station van Montargis te komen afhalen. En na de eerste kennis making. als we in zijn snelle auto voortschie- ten door een heerlijk beboscht land, langs een magnifiek Romeinsch amphitheater, en de historische plek waar Atilla veldslag leverde, werd het me duidelijk hoe deze kasteelbewo ner door zijn huwelijk met een de Broutelles, verwant aan de de Montmorency's, in 't bezit is gekomen van het historische domein der de Coligny's en hoe de zorgen daarover aan de beste handen zijn toevertrouwd. Want hij waakt niet alleen uit traditie over dit patri monium, maar ook omdat hij een zeer ontwik keld man is, voor wien de Geschiedenis méér beteekent dan een dorre opsomming van fei ten en data. En toen hij iets van spijt meende te ontwaren bij zijn gast, waar hii moest ver klaren, dat er nog maar bitter weinig uver bleef, daar was zijn voldoening des te grooter nu hij een waar enthousiasme merkte bij 't aanschouwen van een magnifiek oud poortje en een daaraan grenzend kerkje, dat gesticht werd door Gaspard de Coligny. Verbrokkeld maar fier staan daar nog de oude bolwerken van 't midden der 16e eeuw en als we Saint-Pierre binnentreden worden we getroffen door de hooge en fraaie gewelven en interessante boi- series, afkomstig uit het oude slot. Op de pa- neelen zijn landschappen geschilderd en daar tusschen de fiere adelaars van de Montmoren cy's en de gekruiste veldmaarschalks-staven. Om het altaar fijn besneden houtwerk in zachte stemmige kleuren. De geschiedenis van de stichting van deze Roomsch-Katholieke Kerk is wel typisch: het was de voorvechter van het Protestantisme, admiraal Gaspard die Saint-Pierre stichtte. Immers, tot dusverre be zochten de katholieke bewoners van het stadje, dat toen 2000 zielen telde, de kapel in het kasteel. Gaspard vond dit niet aangenaam en dus besloot hij op zijn kosten een Roomsch- Katholiek kerkje buiten het kasteel te bouwen en toen hij, als oppermachtig slotheer, den 16den Augustus 1551 zelf het gebouw inwijdde, hield hij een toespraak, waarvan we den tekst terugvonden, in het archief van onzen gast heer en waarin Gaspard zeide: „den bewoners een vermoeiender) klim tócht naar de slotkape" te willen sparen, wanneer ze hun godsdienst plichten wenschten te vervullen." Saint- Pierre heeft ia alle woelige eeuwen, welke daarop volgden en waarin we in verbeelding nog de vreeselijkste tafereelen zien. hoe over weldigers en verdedigers beurtelings hun troepen plaatsten op de hooge. dreigende to rens, stand gehouden. Het is nu een stil kerk je. waarin men nog enkele geschilderde por tretten van vrome zusters vindt, maar wier naam en bestaan verloren zijn in het grijs ver eden. HENRY A. TH. LESTURGEON. HEEMSKERK. ONGEVAL BIJ HET STOEIEN. Tijdens het stoeien van eenige trekkers bij de jeugdherberg kwam een der jongens zoo ongelukkig te vallen dat de hulp van Dr. IJpma moest worden ingeroepen. De geneesheer constateerde een kneuzing van de wervelkolom en de jongen zal nu zes weken de gast moeten blijven op Assemburg. PAASCHVUUR OP ASSEMBURG. Tijdens de beide Paaschdagen was het be zoek aan de Jeugdherberg zeer druk. Onge veer 200 trekkers waren tegenwoordig Op eersten Paaschdag werd 's avonds op het voorplein een groot Paaschvuur ontstoken waar omheen door de gasten aardige liedies werden gezongen. Door een meisje en een jongen werden enige oude gedichten voorgedragen. Tenslotte vertelde de herbergvader Geert Dils nog een oude legende over Assem- burg.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5