Natuurboter: Geurig - Smakelijk - Gezond f Voor de Fransche verkiezingen. V R IT D A G 17 APRIL 1936 Zware brand fe Ammerzoden. Twee woningenmandenfabriek pakhuis in de asch gelegd. rne'erlands zuivel voedt u goedü (Adv. Ingez. Med.) Donderdagmiddag is te Ammer zoden een felle brand uitgebroken in de woning van J. Pasnagel. Het aangebouwde woonhuis van W. van Oord vatte weldra vlam en spoedig hierop stonden ook de mandenfabriek van G. van Oord en 't daarbij behoo- rende pakhuis met hun zeer brandba ren inhoud in vlammen. De inmiddels gearriveerde motorspuit kon tegen deze geweldige vuurzee niets uitrichten, zoodat de geheele - inventaris der woningen, benevens groote voorraden manden en teen hout door het vuur werden verteerd. Een groote vrachtauto, welke niet verze kerd was, viel eveneens den vlammen ten prooi De nabijgelegen beschuitfabriek van Verlouw en verdere belendende perceelen konden met groote moeite behouden blijven Van de twee gezinnen, die door den brand dakloos zijn geworden, is er slechts een laa: verzekerd. De voorraden manden en teenhout zijn op beurspolis verzekerd. Omstreeks zes uur had men den brand, waarvan de oorzaak nog niet vaststaat, onder de knie, de na blussching nam nog geruimen tijd in besla; TUINBOUW-ONGEVALLENVERZEKERING. „DE TUINBOUW-ONDERLINGE". Donderdag werd in een der zalen van „De Industrieele Club" te Amsterdam, onder voor zitterschap van den heer B. Ruys te Dedems- vaart de jaarlijksche algemeene ledenverga dering gehouden van de vereeniging „De Tuin bouw-Onderliiige" bedrijfsvereeniging inge volge de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922. Ter vergadering waren 55 plaatselijke On gevallen-commissies vertegenwoordigd. Aan het jaarverslag over het boekjaar 1 No vember 1934 t.m. 31 October 1935, hetwelk door de vergadering werd goedgekeurd, ontleenen wij het navolgende. Bij de vereeniging waren aangesloten per 31 October 1935 7060 werkgevers, terwijl 1096 patroons persoonlijk vrijwillig verzekerd wa ren en 314 leden voor hunne kinderen aan de vrijwillige ongevallenverzekering deelnamen. Het door de gezamenlijke ieden uitbetaalde loon bedroeg over het bedoelde boekjaar bijna 15 millioen gulden. In het verslagjaar werden bij de vereeniging aangegeven 1876 ongevallen, waarvan 4 geval len met doodelijken afloop: deze laatste ge vallen gaven alle aanleiding tot het toeken nen van renten aan nagelaten betrekkingen. In totaal moest aan contante waarden van toegekende en eventueel nog toe te kennen blijvende renten worden opgebracht nagenoeg f 54.000. Tenslotte zij nog vermeld, dat de vergadering de aan de beurt van aftreding zijnde leden van het bestuur de heeren S. de Boer Kzn. te Zuid- Scharwoude en J. Valkering Tzn. te Limmen herbenoemde. Tevens werden herkozen de aftredende plaatsvervangende bestuursleden de heeren J. R. M. de Bie te- Zundert en A. van 't Hart Sr. te Rotterdam. Tot lid van de balans-commissie werd be noemd de heer A. J. Goemans te Wijk aan Duin. Prauwen in Indië in moeilijkheden. Tien personen worden vermist. TJILATJAP. 16 April (Aneta). Een prauw met negen visschers is in de Schildpadden- baai door den storm stuk geslagen. Vier van de opvarenden konden door middel van roei spanen en bamboes zwemmende de kust be reiken, terwijl de vijf overige leden van de bemanning, die zich op de ruwe zee op het wrak drijvende wisten te houden, gered wer den door den assistent-resident, die in gezel schap was van een loods en andere ambte naren -van het binnenlandsch bestuur. Dit gezelschap was met een motorboot van den havendienst uitgevaren. Een tweede prauw kreeg zware averij. Ne gen visschers, die ter hoogte van Tjimiring dobberden, werden door een loods binnenge sleept. Een derde prauw, waarin zich tien man bevond, is spoorloos verdwenen. Het ergste wordt gevreesd. Bankinstelling voor waarden belast met vruchtgebruik. De N.V. Algemeen Administratie- en Trust kantoor verklaart, dat zij ingevolge art. 12 der overeenkomst met de N.V. Nederlandsche Bankinstelling voor waarden belast met vruchtgebruik en periodieke uitkeeringen haar registers heeft onderzocht en met de, ingevolge de bepalingen van genoemde over eenkomst, in den loop van het jaar 1935 ver strekte gegevens heeft vergeleken en een en ander accoord heeft bevonden. Daaruit is ge- oleken, dat de Nederlandsche Bankinstelling aan leeningen ingevolge art. 2 der statuten op 31 December 1935 per resto had uitstaan f 20-557.280, waarin begrepen aan leeningen in GM. een bedrag van GM. 440.000, welke zijn omgerekend naar den koers van f 59 per GM 100, en aan leeningen in pd. st. een bedrag van pd. st. 20-812,'2;5, welke zijn omgerekend naar den koers van gemiddeld f 12.02Vz per pd. st.; dat ae balanswaarde van de haar in eigendom tóebehoorende zaken op 31 December 1935 be droeg f 3 141.344 en dat zij in verband met ontvangen aflossingen, die op 3'1 December 1935 nog niet opnieuw belegging hadden ge vonden, te haren behoeve voor houders van pandbrieven zekerheid had gesteld tot een bedrag van f 2.020.000, totaal f 25-713.624, dat daartegen op 31 December 1935 pandbrieven waren gecreëerd tot een bedrag van f 37.780.000, waarvan zij tot dien datum inge kocht of na uitloting afgelost en in beide ge vallen met haar medewerking onbruikbaar had gemaakt tot een bedrag van f 11.784-100 -n aan het administratiekantoor in bewarin; gegeven en zoodoende aan den omloop ont trokken had f 1.530-000, zoodat per saldo uit staan f 24.465-900 en beschikbaar blijft f 1.252.724. De directie der bank heeft medegedeeld dat du geldleeningenreserve, overeenkomstig art. 50 lid 1 der statuten der bank, voor de vol gens opgave van de directie per 31 December 1924 loopende nog te liquideeren posten, waar in is begrepen de reserveering van het koers verschil op de daartoe behoorende leeningen in pd-st. op 31 December 1935 per resto be draagt f 178 172, dat op een nog loopende Engelsche leening, niet tot laatstgenoemde nog te liquideeren posten behoorende, onder de balansrekcning „crediteuren" een bedrag is gereserveerd wegens het koersverschil, ont staan door den val van het pd.st. ad' f 1809 en dat zij tot verhooging der afschrijvingsre kening voor geldleeningen heeft besloten, zoo dat deze thans bedraagt f 1000 000, te zamen 1.179.981. Dit bedrag in mindering brengende van het totaal der uitstaande leeningen, eigen dommen en zekerheidstelling als boven ver meld, blijft het saldo daarvan het totaal der in omloop zijnde pandbrieven overtreffen. Den Haag moet ook Ioonen herzien. Van gemeentewerklieden. Oplichting door „crediet- bank". Tegen directeur 14 maanden geëischt. Voor de Haagsche Rechtbank had zich wegens oplichting te verantwoorden een 33- jarige assuradeur. De zeer uitvoerige dagvaarding legde hem ten laste, dat hij, door een samenweefsel van verdichtselen hij beheerde een „Crediet- bank" en spiegelde zijn cliënten voor leenin gen te kunnen verstrekken een groot aan tal personen zou hebben bewogen, tot af gifte van verschillende bedragen in geld. Na getuigenverhoor vroeg de officier wegens oplichting een jaar en twee maanden gevan genisstraf, met bevel tot gevangenneming. Na re- en dupliek, weigerde de rechtbank de onmiddellijke gevangenneming en bepaal de den uitspraak op 30 April a.s. De Zomerpostzegels. Verkoop in Mei en Juni. Jeugdige Amsterdamsche inbrekers. Nog meer diefstallen op hun geweten. Door vingerafdrukken verraden. Hoofdinspecteur P. A. Kater van het bu reau J. D. Meyerplein heeft zoowel des mid dags als 's avonds de vier te Amersfoort aan gehouden jeugdige Amsterdamsche knapen twee stel broertjes uit gezinnen aan de Raamgracht en de Nieuwe kerkstraat zoo mede nog een te Amsterdam aangehouden veertienjarigen knaap uit de Weesperstraat en een lS-jarigen broer van de twee jongens uit de Nieuwe Kerkstraat, afzonderlijk aan een verhoor onderworpen en ofschoon nog verscheidene punten moeten worden uitge zocht, staat wel vast, dat eerstgenoemd vier tal en ook de knaap uit de Weesperstraat be trokken zijn geweest bij andere in de stad gepleegde diefstalien. Wij vernemen voorts, dat dank zij het werk van den dactyloscopischen dienst de schuld van twee der te Amersfoort aangehouden knapen vaststaat ten aanzien van diefstal len. welke eenigen tijd geleden gepleegd zijn in twee naast elkaar gelegen zaken in de St Anthoniebreestraat. Gebleken is, dat de daar destijds gevonden vingerafdrukken van de toen onbekende da ders overeenkomen met die van de twee ver melde jongens Zij zullen hierover door de politie nog aan den tand worden gevoeld. Aan het einde van deze week of het" begin van de volgende zullen de kinderen ter be schikking van de justitie worden gesteld en in afwachting van de berechting door den kin derrechter. vermoedelijk in het observatie huis aan de Vosmaerstraat in bewarincr blij ven. Men schrijft ons; Ingevolge beslissing der Regeering geeft het Staatsbedrijf der P.T.T. dit jaar weer een serie van vier zomerpostzegels met toeslag uit (de postzegels van 1 5. 6 en 12y2 ct. worden respectievelijk 3, 8. 10 en 16 ct.), waarvan de extra opbrengst, na aftrek der onkosten onder de leuze „Hulp in Nood" hoofdzakelijk zal strekken voor hulp aan noodlijdende beel dende en sier- en nij verheidskunstenaars, voor verpleging van t.b.c.-patiënten en voor een klein deel voor de arbeidszorg voor onvol- waardigen. Over de helft daarvan die ten goede komt aan de kunstenaars, zal door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen worden beschikt, terwijl de andere helft, naai de beslissing van den Minister van Sociale Zaken, voor drie kwart wordt afgedragen aan de Nederlandsche Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose en voor één kwart aan de Nederlandsche Vereeniging Arbeid voor Onvolwaardigen (A.V.O.) De vier postzegels zullen prijken met de beeltenissen van vier welbekende Nederlan ders, twee op cultureel en twee op sociaal gebied n.l. D. Erasmus (J4661536), prof. dr H. Kamerlingh Onnes (18531926), dr. H. J. A. M. Schaepman (18441903) en ds. A. S. Ta lm a (1864—1916). De kop van Erasmus zal herinneren aan den sterfdag (12 Juli 1536) van dezen grooten humanist, welke in Nederland dit jaar, na vier eeuwen met internationale deelneming zal worden herdacht. De beeltenis van prof. Kamerlingh Onnes, den wereldberoemden Leidschen hoofleeraar in de natuurkunde en Nobelpreiswinnaar, is dit jaar gekozen in verband met het Vile Internationale Koude- congres, dat hier te lande in Juni zal worden gehouden. Dr. Schaepman was de groote sociale dichter-staatsman op de grens der 19e en 20e eeuw en ds. A. S. Talma was de pre dikant-staatsman, die inzonderheid zich ver dienstelijk heeft gemaakt als stuwkracht en bouwer op het gebied der sociale verzeke ring. De verkoop der zomerpostzegels zal dit jaar geschieden in de maanden Mei en Juni; ze behouden hun geldigheid nog gedurende vijf jaar na het jaar van uitgifte. Bereids is een Comité van Aanbeveling gevormd, waarin zitting hebben drie minis ters, tegen Commissarissen der Koningin, zeven burgemeesters, en nog een aantal des kundigen op het gebied der kunst, der t.b c.- bestrijding en der A.V.O.-zorg. Aanmaning der Regeering tot den Raad. B. en W. van Den Haag hebben aan den raad doen toekomen een afschrift van een Kon. besluit van 9 April.jl., waarin overwogen wordt, dat de minister van Binnenlandsche Zaken bij zijn aanschrijving van 7 November richtlijnen heeft gegeven nopens herziening van de loonen der gemeentewerklieden, dat de dienten gevolge geregelde loonen niet in overeenstemming zijn met bedoelde richtlijnen en dat B. en W. van Den Haag geen aanleiding aanwezig ach ten voor een nadere verlaging van loonen der gemeentewerklieden. Op deze gronden wordt de raad aangemaand binnen 3 maanden ge noemde loonen «te herzien overeen komstig de gegeven richtlijnen. elegant Alle bekende en beroemde merken: Gabion, Falcon, Shelter, Crowncoat alle maten, alle prijzen, alle kleuren Wollen of union gabardine regenjassen in blauw en 'D beige reeds vanaf (Adv. Ingez. Med.) Bezoek van Belgische scho lieren aan Amsterdam. AMSTERDAM, 17 April. Dit voorjaar zal ons land wederom bezocht worden door een groote groep Belgische scholieren. Zij zullen op hun doortocht naar Amsterdam, waar zij blijven overnachten van 2528 April a.s., al lereerst de havenwerken van Rotterdam be zichtigën. Daarna begeven zij zich naar de re sidentiestad, waar de Minister van Kunsten en Wetenschappen de jonge Belgen in de Ridderzaal zal toespreken. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft een oud patriciërshuis aan den Kloveniers burgwal laten inrichten, waar ongeveer 125 Belgische jongens zullen logeeren, terwijl de ruim 300 Belgische meisjes in de voormalige B.S. aan de Marnixstraat verblijf zullen houden. Merkwaardig Japansch bericht Over de bij Nieuw-Guinea aangehouden parelvisschers. Unilever N.V. keert 4 pCt. uit De raad van bestuur der Unilever N.V. heeft besloten aan de alge meene vergadering van aandeelhou ders. welke gehouden zal worden op 6 Mei a.s., voor te stellen op de ge wone aandeelen der vennootschap een slotdividend uit te keeren ten bedrage van f 2-0 per aandeel van f 1000, betaalbaar vanaf 20 Mei a..s. en makend in totaal 4 pet. voor het jaar 1935. Voorts is door den raad van be stuur van Unilever Limited besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders dier vennootschap, welke op denzelfden datum zal wor den gehouden, voor te stellen, over te gaan tot uitkeering van een overeen komstig dividend, uitmakende f 0.24 per aandeel van 1 pond sterling, eveneens betaalbaar op 20 Mei a.s. en te herleiden in sterling tegen een koers van het pond sterling aan de Amsterdamsche beurs op 6 Mei a.s. N.V. Levensverandering Mij. „Utrecht". Dividend 12.6 pCt. Het Japansch telegraafagenxschap Domei verspreidt het volgende bericht: .Terwijl in de Nederlandsch-Japansche onderhandelingen betreffende de regeling van handel en scheepvaart tusschen Japan Nederlandsch-Oost Indië geen vorderingen zijn te constateeren, worden nieuwe moeilijk heden gemeld van Nederlandsch-Nieuw Guinea, waar de Nederlandsche autoriteiten vier Japansehe parelvisschersvaartuigen en twee schelpenvisschersvaartuigen hebben aangehouden en vastgehouden. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft den Japan- schen consul te Soerabaja opgedragen deze zaak te onderzoeken en diplomatieke stap pen te doen, indien de parelvisschers in volle zee zijn aangehouden" Een rechtzetting. Bij dit Japansehe bericht zij ter recht zetting in de eerste plaats vastgesteld, dat de economische onderhandelingen tusschen Nederland en Japan bij onderling goedvinden zijn onderbroken om ze voort te zetten, wan neer de omstandigheden daarvoor gunstig zouden zijn. Daarnaast valt op te merken, dat de maat regelen. die de Nederlandsche overheid her haaldelijk heeft moeten nemen tegen het optreden van sommige Japansehe visschers in den Indischen Archipel, zulks in overeen stemming met het volkenrecht en de Neder landsche wetgeving, met de economische on derhandelingen niets hebben uit te staan. Overigens is te bevoegder plaatse van stappen, als in het telegram bej^ld, niets bekend. Aan het algemeen overzicht dat vooraf gaat aan de ingevolge de Wet van 1922 voor geschreven staten, betreffende den toestand van de maatschapoij. alsmede van de in 1935 verkregen resultaten, wordt het volgende ontleend: In 1935 werden afgesloten: overeenkomsten van levensverzekering f 38.711.437. rentecontracten, geksoitaliseerd met 10 f 6.094.190. totaal f 44.805.627. terwijl vervielen aan levensverzekering con tracten door overlijden, beëindiging, afkoop. wanbefaling. wijziging en andere oorzaken f 45.045.615 en aan rentecontrapten gekapi taliseerd met 10 f 3.872.750. Tengevolge van bovengenoemde buitenge wone oorzaken is het verzekerd kanitaal, dat toegenomen zou zh'n met f 7.357.705, afgeno men met f 4.112.738. De wiskundige reserve met inbegrip van herverzekering klom van f 111 675.006, tot f 116 281.723. Aan verzekerden met recht op aandeel in de whist kon wederom een bedrag van f 717.226 ten goede komen, zoodat in het laatste 11-,jarig tijovak 1925—1935 een totaal bedrag van ruim zes en drie kwart millioen gulden aan deze verzekerden ten goede kwam. waarmede jaarlijks het verzekerd be drag met 1 pet. kon worden verhoogd. Nadat van de extra reserve het verlies op de effecten in mindering Is gebracht, be draagt deze na de toevoeging uit de winst over het afgeloooen boekïaar inclusief de waarborgreserve f 5.147.282.62. Over het volgestorte kapitaal van f 1.800.000 wordt een dividend gedeclareerd van 12.6 De winst- en verliesrekening over 1935 is aan de debetzijde samengesteld uit: Premiereserve eigen risico einde van het boekjaar f 113.337.116 (108.773.551: Uitkeerin gen eigen rekening f 5.900.518,19 1" (5.804.700 97): afkoop eigen rekening f 3 028.823.42 (2.276.985,44); onkosten f 3.423.736.441 (3.627.363.89)koersverlies op valuta's f 515.256.40 1 2 (105.632.74); andere lasten f 181.392.06 (143.730.1.6 1/2); afschrij vingen f 744.399.88 1/2 (1.358.532 63 1/2). Voor deelig saldo f 3.614.518.73V2 (2.499.343,71). Spoorlijn Woerden-Gouda weer vrii. Alle acht bij het déraillement te Woerden ontspoorde rijtuigen zijn Donderdag weer in de rails gebracht. In den vooravond kwam het spoor Woerden—Gouda vrij, waarmede het rijden over enkelspoor tusschen Woerden en Oudewater kon worden opgegeven. Trein 536 van 19.12 uur uit Woerden naar Gouda was de eerste welke het normale spoor weer kon volgen. Er zal den eersten tijd met beperkte snelheid worden gereden. De lijn WoerdenLeiden, waarop het ver keer sedert Woensdag is gestremd, is nog niet vrij. Vijf der ontspoorde wagons zijn bij het lichten op het spoor van dit baanvak neer gezet. Heden zouden zij worden weggereden. Het is op het oogenblik nog niet precies te zeggen wanneer het verkeer LeidenWoerden zal worden hervat. JEUGDWEDSTRIJD IN WELSPREKENDHEID. In Den Haag is weer de jeugdwedstrijd in welsprekendheid gehouden. De jury, bestaande uit de heeren G. van 'Dorsten, Mr. A. W. Kamp en Ir. D. J. Kruytbosch, kende de volgende prijzen toe: Afd. A. (deelnemers van 1619 jaar): M Wabeke, Den Haag: H. Hutte, Haarlem; Ko de Nie, Den Haag; resp. Ie, 2e en 3e prijs; W_. J. H. Schmidt, Kampen, eervolle vermel ding. Afd. B. (deelnemers van 1921 jaar): C Wiegel, Haarlem: P. Roest. Voorburg; Joop Reijntjes, Den Haag; resp. Ie, 2e en 3e prijs Truus Klooster en J. M. Bom, beiden Den Haag, eervolle vermelding. Maximumstraf tegen rkenken automobilist gevraagd. Officier zou graag- nog zwaarder straf hebben geëischt. Voor de Bosschér rechtbank heeft terecht gestaan de handelsagent Th. J. van R. uit Til burg. De Officier van Justitie eischte tegen hem negen maanden gevangenisstraf met ontzegging van het rijrecht gedurende een iaar. omdat hij in beschonken toestand in December te Eindhoven over den Boschdijk had gereden met een snelheid van ongeveer 70 K.M., waarbij hij, nadat hij in volle vaart aan de verkeerde zijde een bus die in dezelfde hting reed. had gepasseerd, den rentenier W. de Jong, die aan de rechterzijde op zijn fiets reed. had aangereden. De Jong is aan zijn wonden overleden. In zijn requisitoir merkte de Officier van Justitie op, dat het hem spert dat hij tegen dezen onbesu'-de' Een halve eeuw gelede Uit Haarlem's Dagblad van 17 April Bevorderd tot doctor in de rechts* tenschap, met een academisch w!" schrift, getiteld: ,De hooWbe,^1; 'historisch toegelicht)", de heer H. J. D. D. geb. te Haarlem. De vrede - de vrede - Mede, PARUS. 14 Ahr„ (Van onzen Parijschen correspondent! Indien men zou afgaan op hetgeen demp* Parijsche couranten gelieven te oubliceewi? zou men werkelijk den indruk krijgen d Frankrijk andermaal in een soort verkiezip-T delirium verkeert en dat héél de bevolhn voor dit oogenblik nog maar één bëzMejf heeft: de Verkiezingen. De minste gebeurtenis het kleinste gevalletje worde tot berstens opgeblazen. Zoo verneemt men zoo juist datd Fransche Regeering zoo genereus is geweest om aan de Zeppelin die ergens defect tusschen Amerika en Europa zweefde toestemming tp geven over Fransch grondgebied to vlie»en „teneinde het leven van de bemanning te red den". Alsof dat niet van zelf spreekt en alsof een beschaafde natie iets anders zou kunnen doen of verwachten. Maar straks komt er na- tuurlijk weer de gelegenheids-kletser om te vertellen: boeren, burgers, kijk toch eens "hoe genereus we zijn. Hitier bedreigt ons en wii stemmen er in toe dat hun Zeppelin over ons grondgebied vliegt. En een ander zal opbieden- burgers, zoo zwak zijn we dat we moeten toe staan dat 't Duitsche moordwerktuig nu al terwijl er nog vrede is, over ons land vliegt Dat defect is maar een smoesje en 't is er hun alleen om te doen, onze Maginot-linie te pho- tografeeren. Laat me u dadelijk mogen zeggen dat de Franschman zelf de schouders optrekt wan neer hij zoo'n nonsens leest. Vroeger bestond er nog wel wat animo voor de verkiezingen, maar thans is daarvan geen sprake meer. In de voorbije week heb ik zooiets van drie duizend kilometers afgelegd, van hier naar de Midi en terug juist met het doel om eens met eigen oogen te zien en met. eigen ooren te hooren wat men in de diverse departementen denkt over de politiek. Het is niet alleen in steden, in fabriekscentra maar ook in land bouwstreken, in kleine dorpen dat we enkele uren vertoefden, daar om tegenwoordig te zijn bij een politieke meeting, ginds een uurtje te babbelen met menschen van de meest uiteen- loopende richting, van verschillende standing. En onverschillig waar, onverschillig bij wien hebben we gehoord: al dat politieke geleuter laat ons volkomen onverschillighet e'enige wat we willen: Vrede.... Vrede.... Vrede. Deze leuze moge mooi zijn, maar 't gaat er om: hoe denkt ge den Vrede te bewaren? En nu geef ik u te raden wat men ons overal, zonder uitzondering, met die heerlijke Fran sche logica welke dit land al zoo menipiaal uit de grootste moeilijkheden heeft gered ant woordt. Men zegt u: meneer, al die z.g. moei lijkheden en al dat dreigend oorlogsgevaar komt voort uit het feit dat onze afgevaardig den onverbeterijke „bavards" (praatjes-ma kers) zijn. Als meneer Hitier zijn troepen in zijn eigen land wil installeeren, dan moeien wij ons niet daarmee bemoeien. Men schreeuwt: onze Maginot-linie dient niet om aan te vallen, want iedereen weet wel dat forten slechts defensief zijn. Waarom willen ze nu per sé dat forten die Hitier zou willen bouwen op zijn grondgebied, tegenover onze linie offensief zouden zijn? Dat eeuwige ge zeur met „nationale veiligheid" brengt ons geen stap verder, integendeel, het heeft hier en bij de Duitsehers aangezet tot een bewape ningswedstrijd waaronder we allen gebukt gaan en waarbij noch wij, noch zij zijn gebaat. Nu hebben de honderden menschen met wie we hebben gesproken natuurlijk allen 'n an dere voorstelling van de feiten en erkennen ze niet allen de zelfde methode om ook daadwer kelijk tot den wereldvrede te komen. De een legde ons met een schamper lachje twee foto's voor: Hitler die omstuwd door gardes, vaandels, stormtroepen voor een millioenen- auditorium zijn verkiezingsrede houdt en daarnaast Flandin, die in een dorpskroegje voor zijn kiezers, postbode en drie of vier landbouwknechten rekening en verantwoor ding aflegt van zijn daden. Een ander zei ons: al dat geharrewar komt van het Fransen- Russische verdrag.... maar zouden wij, als meest-gerechtigden nu ook eens inzage mogen hebben van die overeenkomst?^ We kunnen het wel vragen aan onzen député, maar hij zelf weet niet wat het verdrag bevat. En een derde: dat gekonkel in Londen, wat be teekent dat. Of we hadden moeten zwijgen en ons niet be moeien met hetgeen de Duitschers bij hen thuis doen of we hadden ineens moeten mo- biliseeren. De Volkenbond, zoo zegt een view», in wien we zoo lang vertrouwen hebben heeft in het Italiaansch-Ethiopische geschil bewezen niet voldoende krachtig te zijn om op te treden tegen de kanonnen-fabrikanten en niet een oorlog te kunnen voorkomen'. We zijn gewapend en we bewapenen nog steeds, maar laten we in vredesnaam niet gaan spelen met dat gevaariijke goedje. We hebben ook overal dat „brandende onderwerp aangeroerd: Front Commun tegen over Front Populaire. En 't is merkwaardig: op het platteland, in de dorpen, vraagt men u kalm: pardon, wat beteekent dat? Ze be schouwen dat als iets specifiek Parijscn iets wat hun niet aangaat. Communisme?.M, 1merci, daar willen we niet aan. ogelijk dat men in de Fransch-Duitscse. grens-departementen wat fanatieker is en met méér animo de politiek bespreekt, maar nteix blijft het dat men in het zuiden en in 't was ten zoowel als in 't centrum volmaakt onver schillig is voor dat wat men „partij-politie» gelieft te noemen en wat ons aller bestaan daD- aan-dag verzuurt. En deze opmerking moge u, als mede-wereldburger evenveel genoegen doen als ons want zoolang het volk, de groote me nigte. zich onverschillig verklaart voor dat wax wij. stedelingen, opblazen tot een vorm van vaderlandsliefde, wijkt oorlogsgevaar. Er is menigmaal, in openbare redevoeringen gezegd: het Fransche volk is door door vredelievend. En van alle verkiezingsleuzen is dat misschien de eenige ware. Het is in a.ie gevallen de indruk welken we op ons rondreisje héél sterk hebben gekregen: van niets heeix men meer afschuw dan van den oorlog. Nie mand, van de uiterst-linkschen tot aan oe tallooze royalisten in de Midi wenscht oora«> iedereen vraagt om een behoorlijke bemidde len nu't-c1-1'"!)'1 en Frankrijk een utonmbFM. -pM* *>prv"mldp'"iij in ifren- :enschap aanrijdingen heeft veroorzaakt, niet régeiing waarbij de waardigheid van beide bij machte was een hoogere vrijheidsstraf te partijen volkomen wordt geëerbiedigd, ragen. 1 HENRY A TH. LESTURGEON.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2