.WEERBERICHT Uit het land van De Coligny. VERWACHT WORDENDE SCiZFIN: Bodegraven Berenice Bacch*JS rhr. Huygens x) Cordillera x Costa Rica x) DolWs.x) peucaüon Essen '-—«t Ion x) Force Euterpe Fauna GrooteXerk x) (Ned.) Helder Hermes Hindustan Hilversum Hercules INed.) Heemskerk Hebe (Ned.) Inhambane x) jasersfontein j r. oldebarneveld x) gvphissia jiaassei^ Myrmidon x) Montferland x) Merope - Noravind x) Oberon (Ned.) Oljaren Oranje Nassau Phrygia peisander x) phrontis x) Poelau Tello x) Polyphemus x) poelau Roebiah x) Perseus (Ned.) P, L. M. 27 Poseidon Pluto (Ned.) Pyrrhus Pan Gothia x) Randfontein Saleier x) Saturnus Shaftesbury Salland x) Silamoer x) Stella (Ned.) Sembilan x) Tawali x) Tajandoen x) Titus (Ned.) Venezuela x) Vulcanus Wigbert Zuiderkerk x) Japan Zaanland x) Hamburg Batavia Pto. Barrios West Indië Batavia Midd. Zee Ned. Indië Buenos Aires Batavia Swansea Bordeaux Hamburg 7 apan Mexandrië Ned. Indië West Afrika Bourgas Rangoon Rosario Bourgas Zuid Afrika Ned. Indië West Indië Buenos Aires 7uid Afrika Batavia Mexico West Afrika Batavia Buenos Aires Gdynia Curasao Midd. Zee 7onstantza West Indië Mexico Batavia Batavia Batavia Batavia Batavia Gothenburg Bona (v. IJm.) Valencia Stettin Batavia Aruba Zuid Afrika Ned. Indië Alexandrië Bassein Buenos Aires Batavia Alexandrië Hamburg Batavia Batavia Midd. Zee Barbados Midd. Zee Hamburg verm aankomst Laatste bericht 19 April 26 April 19 April 20 Mei 21 April 19 April 24 April 12 Mei 22 April 19 April 30 April 17 April 15 Mei 7 Mei 27 April 5 Mei 27 April 22 April 12 Mei 10 Mei 21 Mei 15 Mei 26 April 30 April 18 April 21 April 16 April 23 April 8 Mei 26 Mei 10 Mei 20 April 22 April 21 April 23 April 2 Mei 22 April 1 Mei 8 Mei 18 April 27 April 17 April 25 April 19 April 13 April van Curasao. vertr. 18 April van Hamburg. 15 April van Cristobal. 11 April van Callao. 25 Maart van Buenos Aires. 7 April van Callao. in lading. 16 April van Kopenhagen. 14 April vertrokken. 14 April van de Azoren. 14 April van Barbados. 10 April van Pt. Said. 16 April te Fiume. 14 April van Marseille. 12 April van Teneriffe. 12 April van Perim. 14 April vertrokken. - in lading. in lading. 13 April van Manilla. 16 April te Stamboul. 15 April van Perim. 15 April te Hamburg. 15 April te Hamburg. 12 April van Pt. Said. 4 April van San Nicolas. 15 April te Rethymo. 14 April van Beira. 13 April van Batavia. 15 April van Pto Plata. 23 Maart te Santa Fé. 11 April van Kaapstad. 15 April vertrokken. 11 April van Pto Barrios. 12 April van Las Palmas. vertrekt :8 April. 17 April vertrokken, in lading. 12 April vertrokken. 13 April van Cadix. 14 April van Algiers. 13 April van Paramaribo. 6 April van Flores. 12 April van Port Said. 7 April van "Belawan. 13 April van Perim. vertrekt 25 April. 12 April van Sabang. in lading, in lading. 15 April van Gibraltar, in lading. 15 April te Singapore. 5 April vertrokken. 15 April van Gibraltar. 14 April van Djeddah. 15 April van Gibraltar. 9 April van Perim. 14 April van Bahia. 9 April van Singapore. 14 April te Limni. in lading. 12 April van Gibraltar, in lading. 14 April van Genua. 16 April van Havre. 13 April te Valencia. in lading. 15 April van Mareislle. vertrekt 18 April. x) Schepen, voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 bruto register ton. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Hoogovens Hoogovens Hoogovens Noorsch Zweedsch Fransch Zweedsch s.s. s.s. s.s. Brunla Ask Circé Gudur Amsterdam Amsterdam Caen Londen laden laden erts laden IJMUIDEN Sleepboot tegen vloeddeur gevaren. Door verkeerde manoeuvre. Oe Nederlandsche sleepboot „Beverwijk 10" van Van Hattum's havenwerken te Beverwijk, op reis van Spaarndam naar Rochester, met op sleeptouw een elevatorbak van dezelfde firma, heeft Donderdagmiddag bij aankomst te IJmuiden een meerstoel aangevaren, staan de aan de Noordzijde van het binnentoelei- cingskanaal tot de middenschutsluis. Nadat de sleepboot den bak gemeerd had, heeft zij op onverklaarbare wijze een verkeerde ma noeuvre gemaakt en is in aanvaring gekomen met de binnenvloeddeur van de middenschut sluis. welke vrij ernstig werd beschadigd. De sleepboot zelf kreeg averij aan den steven, terwijl bovendien door den schok van de aan varing de ketel in de machinekamer verschoof, waardoor stoom ontsnapte. De schade aan sluis en meerstoel zal nader door den rijkswaterstaat worden onderzocht. De sleepboot is door een kleinere boot van de firma Van Hattum naar Amsterdam gesleept, waar zij dokken zal bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij. Revanche match hoogovens—mekog. Gisteravond is in het Casino de revanche match op den in Januari gehouden schaak wedstrijd tuschen Hoogovens en Mekog ge houden. Dezen keer behaalde Mekog een klinkende overwinning n.l. 13—7. Hoogovens Mekog Justman JacobVan der Vegte 10 De Haas-De Bruin 0— 1 van der Berg—Kessler 1— 0 Jansen—Van der Wel 0— 1 Kyse-Angermann 0— 1 Hoffman—Scherer 0— 1 ^houten—'Vogelzang 0— 1 R^-Vun der Linden 1— 0 Je Wit—Van Aalst 0- 1 van der Broek—Reinhardt 1— o Prins—Schouten 0— 1 £0Vano—Sohiken 0-^ l ««uttevaer—De Jong 0— 1 S&esfcer—Cokx 0— 1 S'^t-De Wolff 0l m o? ,en~Mej. Fiolet 1— 0 jg. Shuters—'Tjebbes 0— 1 verho0g_ Vos 1— 0 Splberg—De Jonge 0— 1 «eters—Smit 1— o Einduitslag 7—13 marktprijzen van vrijdag 17 april Tarbot per K.G. f 1.251.04 Griet per 50 K G. f 28—14 Tongen per K.G. f 10.78 Middelschol per 50 K.G. f 25 Zetschol per 50 K.G. f 25—24 Kleine schol per 50 K.G. f 203.80 Bot per 50 K.G. f 6—3 90 Schar per 50 K.G. f 4.50—2.60 Tongschar per 50 K.G. f 29—26.50 Kleine poon per 50 K.G. f 3.50 Kabeljauw per 125 KG. f 52—17 Wijting per 50 K.G. f 1.85—1.80 Heilbot per K.G. f 0.64 Leng per stuk f 1.30 besommingen. Tawlers Emma, IJM. 177, 50 m. f 1110 Maria, IJM. 95, 135 m f 1590 Loggers: KW 86 f 590, KW 23 f 540, SCH 247 f 610, SCH 135 f 380, Beugers: VL. 216 f 490, VL. 199 f 670. De heer J. M. Bottemanne. t Op 64-jarigen leeftijd is in Den Haag over leden de heer J. M. Bottemanne, oud-hoofd inspecteur der Visscherijen, oud-waterschout te Amsterdam. De heer Bottemanne was rid der in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Zaterdag a.s. op Oud-Eik en Duinen te kwart drie. De thans ontslapene was voor zijn werk zaamheid als hoofdinspecteur der Vissche rijen, directeur van het Staatsvisschersha- venbedrijf te IJmuiden. In 1910 werd hij tot inspeceur der Visscherijen benoemd en in 1911 werd hij bevorderd tot hoofdinspecteur. Met ingang van 1 Juli 1924 werd hem, in verband met de reorganisatie der visscherij- inspectie, eervol ontslag verleend als hoofd- inspetceur. Daarna werd de heer Botte manne tot waterschout te Amsterdam be noemd. SANTPOORT uitslag openbare verkooping In het Notarishuis te Haarlem vond gister avond ten overstaan van notaris W. A. Dol leman de openbare verkioni°: r>la,f»t.s van het "pfcouw. ingericht voor wer-kr>la« t.s en pak huis met bovenwoning aain de Hoofd :trae+ 132 te Santpoort. Kooper werd de heer P. Jaapies q.q. te Beverwijk voor f 7350. VRIJDAG 17 APRIL 1936 De Bilt voorspelt: Krachtigen tot matigen meest Noorde lijken wind. Betrokken tot zwaar be wolkt. Waarschijnlijk eenigen regen. Weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 770.9 m.M. te Jan Mayen. Laagste 738.4 m.M. te Dresden. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 46 F, Laagste hedennacht 40 F. Hoogste heden 42 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 748 m.M. Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83, IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zaterdag v.m. 0.10 uur; n.m. 12.37 uur. Zondag v.m. 1.04 uur; n.m. 1.26 uur. Maandag v.m. 1.49 uur; n.m. 2.11 uur. BEVERWIJK de opsteling van „beverwijk". De V. V. „Beverwijk" zal Zondag a.s. in den belangrijken competitiewedstrijd tegen „Hel der" verschijnen met de volgende opstelling: Doel: N. Hoogewerf. Achter: Veltman en J. Kuijer. Midden: J. Hoogewerf, P. van Amers foort en W. Kuijer. Vóór: A. Marx, Th Kuijer, C. Vessies, N. N. en C. Koning. Het elftal van Helder is als volgt: Doel: J. Kossen. Achter: S. Spicht en J. Burger. Mid den: L. Trap, H. Kluft en H. Quant. Vóór: H. Buis, W. de Boer, F. Kiesewetter, H. de Boer en j. Godschalk. prov. landdag voor de r.k. drank bestrijding. De Prov. Landdag van de R.K. Drank'oe- strijdingsbeweging, die het vorig jaar moest worden uitgesteld, zal dezen zomer te Bever wijk worden gehouden. Ter voorbereiding van dezen propaganda-landdag zal Zondag 26 April in het K. S. A.-gebouw een vergadering worden gehouden van de beide propaganda- ommissies in het bisdom Haarlem met de be sturen van de plaatselijke R.K. drankbestrij- dingsorganisaties. WIJK AAN ZEE opheffing van de prot. kies- vereeniging In de Donderdagavond gehouden vergade ring van de Prot. Kiesvereeniging zijn bespre kingen gevoerd over de gedragslijn, die moet worden gevolgd bij de verkiezingen voor den gemeenteraad voor groot-Beverwijk. Sommige leden meenden dat aansluiting moet worden gezocht bij de neutrale groep te Beverwijk. Andere leden betoogden de wen- schelijkheid van aansluiting bij een rechtsche groep. Een besluit werd echter niet genomen. In een Maandag te Beverwijk te houden ver gadering van de centrale groep aldaar zal dit onderwerp opnieuw onder de oogen worden gezien. Wanneer tot aansluiting bij een be staande groep zal worden besloten, wordt de Prot. Kiesvereeniging te Wijk aan Zee opge heven. VOETBAL. ZwaluwenRoode Duivels. Het Zwaluwen-elftal samengesteld. Het Zwaluwenelftal, dat op Woensdag 22 April a.s. in Den Haag tegen de Roode Duivels uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Verwijmeren (N.A.C.) Achter: Van Stokken (D.W.S.), en Pienter (Be Quick). Midden: Pellikaan (Longa), Van Maren (A.D.O.) en Breitner (Hermes-D.V.S.). Vóór: De Jong (Xerxes), Den Hoed (M.V.V.), Lungen (A.F.C.), De Bock (Bloemendaal) en Kammeijer (Haarlem). Als reserves zijn aangewezen: doel: Krieg (S.V.V.); achter: Van Gooi (Haarlem); mid den: Loof (A.D.O.) en Kammeijer (A.D.O.) voor: Van Vliet (H.B.S.), Van Spaendonck (Neptunus) en Sluyck (Velox). HAARL. VOETBALBOND. DE SCHQOLWEDSTRIJDEN De uitslagen van Donderdag. In afdeeling A werd de competitie voort gezet met de wedstrijden M.T.S.Rijkskweek school en H.B.S. Al—le H.B.S. BI. De krachts verschillen waren wel zeer groot, van span ning was dan ook geen sprake. De uitslagen waren: RijkskweekschoolM.T.S. 07 H.B.S. Al—le H.B.S. BI 8—0 De stand luidt thans: Gesp. gew. gel. verl. pnt. H.B.S. Al 3 3 0 0 6 M.T.S. 3 3 0 0 6 le H.B.S. BI 4 H.B.S. 1 (Vel.) 3 Rijkskweeksch. 3 v.-t. 20—1 13—3 10—15 5—10 1—20 Afdeeling B bood meer süanning. De uit slagen der halve finales waren. U.L.O. BIU.L.O. 1 (Zandvoort) 32 Chr. Lyceum 12e H.B.S. BI 13 De eindstrijd is Zaterdagmiddag op het R.C.H.-terrein. 's middags 2 uur en gaat der halve tusschen U.L O. BI en 2e H.B.S. BI. die elkaar ook in 1933 en 1935 in den eindstrijd ontmoetten. Toen trok U.L.O. B aan het lang ste eind, het kon nu wel eens andersom zijn. In verband met het feit, dat verschillende spelers van H.B.S. a Zondag belangrijke wed strijden moeten spelen voor hun clubs, is er een wijziging gekomen in bet programma der eindstrijden H.B.S. AM.T.S. vervalt op Zaterdag: die wedstrijd wordt hedenmiddag op het Haarlem-terrein ee'nee)d. De wed strijd D-win na ars is verschoven van 11 3/4 uur naar 1 3/4 uur. Het programma op het R.OH,-terrein voor a.s ZaJev.riah- lirdt dus: 9 30 afd. D: eindstrijd verhezprsafd. inafd. e eind«tr«M yer^e-zorcafd. 10.RijkskweekschoolH.B.S. (Velsen) afd. A. 1.45 afd. D eindstrijd winnaarsafd. De dood van admiraal Gaspard. Een fraaie collectie historische stukken. (Van onzen Parijschen correspondent). In het vorige artikel eindigde ik met de be schrijving van het graf van Gaspard de Colig ny. Hoe nu kon het stoffelijk overschot van den admiraal hier ten slotte worden bijgezet in den muur van de kamer, waar hij het levenslicht aanschouwde? Het familie-archief vertelt ons het volgende: Toen de admiraal in den Bartholomeusnacht was vermoord en uit het venster gesmeten, sleurde het grauw het lijk gedurende drie dagen aan touwen over de Pa- rijsche keien, waarna men het het hoofd af sneed en tenslotte het afschuwelijk verminkte lijk aan de voeten ophing „au gibet de Mont- faucon". Het hoofd werd in een pot honing ge daan en naar Rome gezonden. Vervolgens werd het lijk weer naar het huis vervoerd, waar Besme den admiraal had vermoord en daar op de binnenplaats gesmeten, waarop een trouwe bediende het lijk van zijn meester in den kelder begroef. Henri de Coligny. de klein zoon van den martelaar, deed de beenderen bijzetten in de kapel van het kasteel en latei- in het vertrek waar de archieven werden be waard. Honderd negen en twintig jaar lang bleef het kistje daar verborgen en vergeten tot op een dag, tijdens een maaltijd, werklie den aan den kasteelbewoner, hertog de Mont morencyLuxembourg, kwamen mededeeelen, dat zo een vondst hadden gedaan. In spanning werd het kistje opengebroken, men dacht een chat te hebben gevondenhet was het stoffelijk overschot van den admiraal. Ver scheidene beenderen toonden nog de kogel- wonden en sabelhouwen. De gast van dien dag, de Montesquiou, verzocht het kistje te mogen meenemen naar zijn kasteel van Mau- pertuis, hetgeen werd toegestaan. Het bleef daar tot 16 Augustus 1786 om vervolgens naar Parijs te worden vervoerd. Maar in 1851 keer de het terug naar Chatillon om in den muur te worden gemetseld; er was een einde geko men aan 't afschuwelijke gesol en eindelijk was de admiraal dan toch daar begraven waar hij, volgens zijn indrukwekkend testament, heeft willen rusten voor de eeuwigheid. („Ik vergeef allen die me kwaad hebben ge daan. Het landhuis, zoo zeiden we reeds, bevat een rijke verzameling souvenirs en na de lunch, geserveerd in de statige eetzaal, heeft de eige naar me van de eene verrassing naar de an dere gevoerd. Daar vonden we dan een enorme collectie schilderijen en portretten van het geslacht de MontmorencyLuxembourg, zoo nauw verwant aan de de Coligny's, een groot mansportret, genaamd „le Prince d'Orange" Het is een zee-heid in stalen uitrusting, met de versierselen van de Zweedsche orde, op den achtergrond ziet men de Hollandsche vloot met oranje-blanje-bleu vlaggen, maar ik heb niet kunnen uitmaken welke prins van Oranje dit is. 't Zou zeker belangrijk zijn nasporingen te doen. Zeer belangrijk is ook een geschilderd portret van Nicole Béraud, die huisonderwijzer van de Coligny was, evenals een zeer merk waardige serie z.g. „singeries" uit de 15e eeuw. betrekking hebbende op de godsdiensttwisten, 't Is mij onmogelijk alle schilderijen hier af zonderlijk te noemen. Alle Fransche koningen hebben aan de de Montmorency's hun geschilderde portretten gegeven en zoo vinden we hier o.a. een zeer, zeer zeldzaam portret van den eersten dau phin. den vroeg gestorven zoon van Marie Antoinette en Lodewijk XVI, broeder van den ongelukkigen Lodewijk XVII. En daarbij komen nog tallooze prachtige portretten 2.afd. b eindstrijd u.l.o. BL2e H.B.S. BI. 3.afd. c eindstrijd. 3.30 afd. E eindstrijd winnaarsafd. Deelnemende elftallen kunnen hun rijwie len gratis in bewaring geven in de stalling van de „Stichting Heemsteedsche Sportpar ken". de schoolvoetbalwedstrijden. De beslissende wedstrijd in afd. A: M. t. S. H. B. S. A I wordt niet Zaterdag, doch heden gespeeld, op het terrein van Haarlem, 'smid dags 2 uur. UIT HAARLEM uitslag veiling. Uitslag der veiling gehouden in ,,'t Notaris- huls" op Donderdagavond 16 April. Het gebouw, ingericht voor werkplaats, pakhuis en afzonderlijk opgaande bovenwo ning met erf, aan de Hoofdstraat No. 132 zwart en rood te Santpoort, gemeente Velsen. f 7350 P. Jaapies qq. Een winkel- en woonhuis, twee schuurtjes, erf en grond te Haarlem aan den Overton- weg no. 24, hoek Oosterstraat, f 5000 H. Rutte Een huis met erf en tuin te Haarlem aan de Aelbertsbergstraat No. 25. f 3750 J. H, Schat Jr. Een huis met erf en tuin te Heemstede aam de Landzichtlaan no. 24. f 3925 A. M. Jou- stra qq. Een huis, waarvan het achtergedeelte in gebruik is geweest als drukkerij, met erf te Haarlem aan den Rijksstraatweg no. 95, f 10 800. J. Waalwijk van Doorn qq. Het Heerenhuis genaam „Willemsoord" met erf, gelegen aan den Bloemendaalscheweg no. 237 te Overveen, gemeente Bloemendaal. f 10.000 H. Busscher qq. Het woonhuis bevattende 13 kamers, keu kens, zolders, met pakhuis, sousterrains en erven, alles aaneengelegen te Haarlem aan het Korte Spaarne no. 15 en Spaarnwouder- straat Nos. 17 en 19. f 7500 Joh. de Wijs qq. Het heerenhuis met erf en tuin te Haar lem aan den Schotersingel no. 59. f 5850 Op gehouden. Het huis, in gebruik als winkel en woonhuis met erf te Haarlem aan de Gedempte Raam gracht no. 34. f 3140 A. C. S. Breugelmans qq. Het huis met erf te Haarlem aan de Gene raal Bothastraat no. 57. f 2250 J. Wit kamp Sr. qq. Het woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Gedempte Oude Gracht no. 42. f 8000 Joh. de Wijs qq. Het perceel grond te Santpoort aan het Kerkpad kad. gemeente Velsen. f 380 M. Hoek De villa met tuin en grond aan de Catslaan no. 4 te Aerdenhout, gemeente Bloemendaal. f 12.000 opgehouden. Een perceel bouwterrein aan de Catslaan, hoek Mr. Enschedéweg te Aerdenhout, gren zende aan het vorige perceel, f 6000. Opge houden. Een huis, pakhuis en erf te Haarlem aan de Atjehstraat nos. 2 en 4 en een huis en erf te Haarlem aan de Atjehstraat no. 6 Gecom bineerd f 6300. a. Bos qq (o.a. een jeugd-beeld van Louis XV) gevat in zwaar vergulde paneelen, afkomstig uit de Tuilerieën, om maar niet te spreken van de tallooze leden van het huis de Montmorency. Beroemd, en menigmaal in boekwerken gere produceerd is het portret van de hier ook overleden moeder van den grooten Condé en dat van de tumultueuse hertogin de Chatil lon, die beschermend de hand legt op den leeuwenkop: „le Tapissier de Notre Dame". Wat een al herinneringen voor hem, die niet alleen de schilderkunst bewondert, maar die elk van die historische personages plaatst in zijn tijdperk! Héél de Fransche geschie denis vindt men hier terug. Van de gehar naste ridders gaat men naar de zwaai' ge- pruikte machtigen uit de Gouden Eeuw, van daar naar de elegante salet-jonkers met wit- gepoederde pruikjes, gehuld in kanten ja bots, en dan de stroeve figuren wegzinkend tusschen zware goud-borduursels van 't begin der vorige eeuw. En vul deze collectie dan aan met 't kostelijkste tafelgoed, Sèvres-por- celein met de koninklijke monogrammen, bronzen pendules, meubelen met tapisseries d'Aubusson, kostbare tapijten, ingelegde meubelen en meubelen van lacque de Chine, met vitrines vol familie-souvenirs en ge kunt u eenigszins een idee vormen van de histori sche beteekenis van deze verzameling. En dan te denken, dat de eigenaar me zeide: we hebben niet véél meer Maar dit dan: een degen wordt me in de hand gegeven. Op de eene zijde het konink lijke wapen, de lelies, op de andere dat van. de de Monmorency's. de fiere adelaars. Het is de beroemde degen welke toebehoorde aan den connétable, di? in den slag van Saint- Denls, 10 November 1567, doodelijk gewond werd in den strijd voor de godsdienstvrij heid. Het zeldzame stuk bevond zich in een museum waar Karei X met groot gevolg een bezoek bracht. Naast den koning stond de laatste hertog de Montmorency. Karei X nam den degen en zich tot den hertog wendend zeide hij: Tenez, mon cousin, elle est a vous, elle vous appartient.... (Ziet hier, waarde neef, hij is voor u, hij behoort u toe). En hier deze bonbonnière: het is het ge schenk dat de keizer van Brazilië ten ge schenke gaf aan den Franschen gezant bij diens afscheids-audiëntie: het miniatuur is geheel gevat in een krans van groote bril janten en de doos is verder geheel bezet met paarlen. Die tafel daar, fijn geciseleerd met gouden bloemen, omsluit in het blad de mi- niatuurs van alle connétables van het be roemde geslacht. Daar is een kistje: het be vat alle statie- en eere-degens, ook het zwaard voor de kroning van Karei X in Reims en alle linten en ridderorden, de placques van den Saint-Esprit en de gouden orden en onderscheidingsteekens, welke eens door een de Montmorency werden gedra gen. HENRY A. TH. LESTURGEON. Dienstplichtigen hoeven niet langer te dienen. Maatregel ingetrokken. Op 18 April klein-verlof. De minister van Defensie heeft be paald, dat de dienstplichtigen, die na het einde van de eerste oefening in werkelijken dienst zijn gebleven, op Zaterdag 18 April a.s. in het genot van onbepaald klein verlof worden gesteld, voor zooveel zij het zelf wenschen en niet om een bijzondere reden bij den troep aanwezig dienen te blijven. Bij dezen maatregel kan het volgende wor den aangeteekend: De dienstplichtigen van de regimenten in fanterie en het regiment wielrijders, die op 14 Maart met groot verlof zouden gaan, doch door het besluit der regeering in dienst moes ten blijven, opdat de sterkte aan geoefende militairen niet zou verminderen, kunnen dus nu. wanneer zij dit wenschen, Zaterdag naar huis gaan. Daar zij echter slechts klein verlof krijgen, blijven zij in werkelijken dienst, het geen niet het geval zou zijn als zij met groot verlof zouden worden gezonden. De regeering Ls nu blijkbaar van oordeel, dat de factoren, welke in Maart geleid hebben tot het langer in dienst houden van genoemde regimenten, n.l. de gespannen internationale toestand, niet meer van dusdanig belang zijn, dat het noodig is over een troepenmacht te beschikken dan anders het geval is. Boven dien zal vermoedelijk ook wel van belang ge weest zijn, dat velen van hun, die onder de wapenen moesten blijven, zeer slecht bij den arbeid thuis gemist kunnen worden. Door het klein verlof blijven de miliciens, die nu naar huis gaan, theoretisch in wer kelijken dienst. Hun is de verplichting opge legd op het eerste sein, zelfs zonder formeels oproeping, naar de troep terug te keeren. De verlofgangers mogen burgerkleeding dragen, doch zij blijven militair, d.w.z. onderworpen aan de bepalingen, die voor den militair gelden. agenda te haarlem. Heden' VRIJDAG 17 APRIL Cinema Palace: „Duivels der lucht". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Modern Times" met Charlie Chaplin, geprolongeerd. 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Begeerte" geprolon geerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Schots en Scheef" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 18 APRIL Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Kinder voorstelling van „De Kleine Lord" 2.15 uur. Stadsschouwburg, WilsonspleinDe Boer- Van Rijk Ensemble met Henk Bakker's blij spel „Betje regeert". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve Maan dags. Toegang vrij.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7