VOOR DE VROUW ODËRNE VOORJAARSHOEDEN DE VROUW IN DE XXe EEUW. VRIJDAG 17 APRIL 1936 Wat Acaayt de. tnadcme wauw VOOR HANDIGE VINGERS. Zeer veel aandacht heeft Mevrouw Mode dit jaar besteed aan de details van het toilet, als handschoenen, tasch, schoenen, ene. Ook aan de hoeden heeft zij meer aan dacht besteed dan andere jaren. Gelukkig zien we naast de vele excentrieke modellen, die aan het begin van het jaar gelanceerd worden, ook draagbare hoedjes. Zoowel de modellen, die in het gezicht ge dragen worden als de hoedjes niet opstaan de randjes zijn modern. Dat is prettig; want nu kan iedere vrouw het voor haar type meest geschikte hoedje uitkiezen. Een be scheiden veerengarneering staat op een klein hoedje zeer aardig. Maar ook lint, bloe men, koord, eniz. worden nog gebruikt als garneering. De nieuwe modellen tasschen zijn lang werpig. Een nieuwe tint 'bruin is favoriet voor leerwerk. Door modieuze details aan te schaffen, kan men het aspect van onmoderne kleeding geheel moderniseeren. Alleen.deze details zijn meestal nooit de goedkoopste onder- deelen van het toilet. KINDERLIJKE CONVERSATIE. .Sportieve gesprekken. Groote sportevenementen, dat is de conver satie van den dag bij ieder van de school gaande jeugd die een klein beetje voor sport voelt. En dan natuurlijk vooral bij de jongens die niet uitgepraat raken over kampioen-zus en kampioen-zoo, over die club, welke er zoo „dik is ingegaan" en over een andere die bijna ongeslagen eerste is. Zoo vallen wij maar dagelijks van de eene verbazing in de andere en wij raken er zelf niet minder goed van op de hoogte, want we kunnen niet maar zoo eventjes doen alsof, allerminst; onze antwoorden op al deze sport- gesprekken moeten er het bewijs van zijn, dat we er niet alleen belangstelling voor heb ben, maar ook heel goed op de hoogte zijn. En we gaan zoo nu en dan zelfs nog een stap verder: we kruipen, alsof het zoo maar niets is, in de huid van den een of anderen coryphee op sportgebied. En ik geef u de verzekering dat het niet gemakkelijk is, om precies te weten wie wij zelf nu weer zijn en wie de jongens voorstellen. Daarvan is na tuurlijk het gevolg, dat wij nogal eens op onze vingers getikt worden, omdat wij met de namen in de war zijn. Nu zijn die laatste lang niet mis: Bakhuys, van Heel, dr. Euwe, Raichembach, Aljechin en natuurlijk niet te vergeten Parmentier en Moll, al heeft dit nu niet zoo direct alleen met sportprestaties te maken. Den heelen dag is het sport sport en nog eens sport. We beginnen den dag met sport en we eindigen ermee en wanneer een van ons resoluut een einde eraan maakt door 'n heel ander onderwerp aan te snijden, wis kunstig zeker neemt het gesprek een derge lijke wending dat 't toch weer op sport uitloopt. Natuurlijk zit er in een dergelijke zeer een zijdige conversatie een gevaar: nu de kin deren nog klein zijn, is het een grappig ver schijnsel, wij kunnen erom lachen, want dieper gaat deze kinderconversatie toch nog niet, ook al zou er over sport geen woord worden gesproken. Maar men moet zorgen als ouderen, om de kinderen daarin niet te laten vastloopen, om hun belangstelling ook op te wekken voor be langrijker dingen, dan een hard schot van Bakhuys, of de leeftijd van Van Heel. En al licht zullen de kleine jongens zich voorloopig nog afzijdig houden van onderwerpen buiten de sport om, maar er komt toch zeker een oogenblik dat zij ook daarover hun meening ten beste zullen gaan geven en daarop moeten ouders en opvoeders voorbereid zijn. Enkel en alleen maar aanmoedigen van kinderlijke gesprekken doet deze ook niet op een hooger peil komen, terwijl het bovendien natuurlijk van opvoedkundige waarde is, dat de kinderen weten dat zij niet altijd het hoogste woord over hun kinderbelangen kunnen voeren, maar dat de oudere menschen in hun bij-zijn recht hebben op een belangrijk deel van de conversatie. Het gaat echter niet aan, om ineens tegen de kinderen op te treden en kort en goed te decreteeren: nu moet het uit zijn met dat eeuwigdurende praten over sport, nu wil ik eens wat anders hooren Dat is alles goed en wel wanneer de andere dan zélf met een geheel ander onder werp aankomt; de gezichtskring van het kind is immers nog zoo beperkt, hij weet heusch niet, waar hij zoo gauw een ander onderwerp vandaan moet halen. Wanneer de ouders het zelf niet beginnen zal het van de kinderen niet kunnen uit gaan, dat is voor hen op bevel een onmoge lijke opgave Merkwaardig is het intusschen ook, dat de kinderen er op den duur zelf genoeg van krij gen: 'n oudere dame die zich ongerust maak te, dat haar kleinzoon over niets anders meer dan voetballen kon praten, en haar bezorgd heid met den vader besprak, bemerkte opeens dat het gevreesde onderwerp blijkbaar was uitgeput, en wèg was de al te groote be langstelling. Al die eenzijdigheid is niet zoo verontrus tend, wanneer men maar paraat blijft om de kinderlijke belangstelling op iets anders te vestigen als zij daaraan behoefte toont E. E. J.—P. DE ZON IS GOED VOOR BABY. Bovenstaande is ontegenzeggelijk waar. Zon en zonneschijn zijn onmisbare factoren voor baby's gezondheid. Mits men het kind er op de juiste wijze van laat profiteeren. Het is bijvoorbeeld niet goed de kinder wagen, waarin baby zijn middagslaapje doet, zoo te zetten, dat de zon fel op baby's ge zicht schijnt. Integendeel, daar kunnen de jonge oogen van het kind alleen maar scha de van ondervinden. Dus, in het vervolg de kap van den kinderwagen omhoog, zoodat baby's oogen niet in het felle licht behoeven te staren. Ook verdient het geen aanbeveling baby, zonder overgang, plotseling in een badpakje of een gebreid broekje in de zon te laten spelen. Veel beter is het de overgang gelei delijk te doen zijn. De eerste dag vijf minu ten, de tweede dag 10 minuten, enz. Net zoo lang tot baby's teere huidje aan den invloed der zonnestralen gewend is. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK Zondag Geroosterd brood met sardines. Ossenhaas Postelein Aardappelen Carmelvla. Maandag: Italiaansche rijst Koude Ossenhaas Gedroogde appelen Aardappelen. Dinsdag: Kalfslappen Spinazie Aardappelen. Drie in de pan. Woensdag: Gekookte ham Witte boonen Gebakken aardappelen Vruchten Donderdag Groentesoep met versche worst en brood. Havermoutpannekoek. Vrijdag: Gebakken bokking Sla Aardappelen. Rijst met krenten. Zaterdag Biefstuk Bietensla Aardappelpuree Beschuit met kaas. RECEPTEN. Italiaansche rijst. 2 kopjes rijst, 1 ui, 1 ons geraspte kaas 4 eetlepels tomatenpurée, 1 eetlepel gehakte peterselie. 40 gram boter, peper en zout. Kook de rijst op de gewone manier droog en gaar, en fruit de gesnipperde ui licht geel. Roer de ui, tomatenpurée, peterselie, peper en zout en het grootste deel van de kaas door de rijst, vul er een beboterd vuurvast schoteltje mee, bestrooi den bovenkant met een mengsel van kaas en paneermeel en wat klontjes boter en laat er in den oven een korstje op ko men. Havermoutpannekoek. Vz ons havermout, 60 gr. tarwebloem 4 dL. melk 30 gr. suiker iets zout. Maak van deze ingrediënten een beslag, laat het een nacht over staan en, bak er dan twee pannekoeken van, die zoo warm moge lijk gegeten worden, desgewensoht nog met poedersuiker bestrooid. üis cie ceiwü vv.ume tiagsn komen, moet het kleine meisje een jurkje hebben om daarmee voor den dag te kunnen komen. De jurkjes van het vorig jaar zijn natuur lijk te klein geworden en daarom is het aan te raden nu maar vast te beginnen met de zomergarderobe voor de kleine puk. Het hier afgebeelde modelletje is gedacht van tussor. Men heeft er 1 meter voor noo- dig. Het jurkje bestaat uit een heel kort lijfje, dat met drie knoopen gesloten wordt, een ruim rokje met een plooibaan en heel korte pofmouwtjes. Men maakt eerst een papieren patroontje, zooals op de afbeelding te zien is. Het spreekt vanzelf, dat men eerst gemeten heeft, of de maten goed zijn voor ons eigen kleine meisje. Hoe het jurkje in elkaar gezet moet wor den is niet moeilijk te begrijpen. Dat wijst zich vanzelf. Men maakt aan den onderkant een zoom van 5 centimeter, die men dan met kleurige zijde vasthecht. Van kleurige zijde is ook het borduursel op de rok. Dit bestaat uit noppen en een groote bloem. Op naturel kleurig tussor kan men verschillende vroolijke kleurtjes kiezen als rood, groen, blauw, enz. De knoopen op het blousje worden in dezelfde kleur geko zen als de hoofdtint. De mouwen biest men af met een bandje in dezelfde kleur. Als nu de warme dagen komen, heeft moe der tenminste een goede zomerjurk klaar voor haar dochtertje van ongeveer 2 jaar. DE BOND DER KLEINE MOEDERS Een strahttooneeltje in New-York. Een kring menschen heeft zich om een eenvou dige vrouw gevormd, die tevergeefs probeert haar huilende zuigeling te kalmeeren. Een klein, bleek meisje dringt naar voren, wijst op een wit speldje op de revers van haar mantel, neemt het kind uit den wagen, verandert met een paar handige bewegingen iets aan de kleertjes en legt het stil gewor den kind weer terug in de armen der moeder. Het meisje behoort, zooals het sue ld je op haar mantel aanduidt, tot den „Bond der kleine Moeders", een vereeniging, die op de Anierikaansche vakscholen opgericht is en de meisjes voorbereidt tot haar huishoude lijke plichten. De kwestie het jonge meisje voor te be reiden op een toekomstig beroep staat meer en meer in het middelpunt der belangstel ling. Op bijna alle moderne scholen zijn les uren ingeschakeld, waar de kinderen voor bereid worden op het aanstaande levensbe roep. De voorbereiding van het jonge meisje op school richt zich in hoofdzaak op een eventueele latere b e roeps we rkza amh e id De wijkverpleegsterKent ge haar? Leerde ge haar waardeeren bij de ongenees lijke patiënten, die iederen dag geholpen moeten worden, gewasschen en gekapt, ver bonden of verbedOpgewekt doet zij haar intrede, verlicht zij de taak der minvermo gende huisvrouw, die het alleen niet af kan in het gezin met de vele zieken, die moeilijk te hanteeren zijn, en die zich de weelde van een gewone verpleegster niet kan veroorlo ven. M^t liefde en geduld verzorgt zij de mopperende oude vrouw, die het maar niet kan verdragen, dat zij hulpbehoevend is en die niet kan hebben, dat iemand haar aan raaktAlleen de wijkverpleegster krijgt het gedaan. Met de vlugge handigheid van de deskundige ervarene weet zij in een mi- nimumtijd haar dagelijksohe klantjes af te werken, zij heeft hun vertrouwen, geen last is haar te zwaar, geen werkje haar te vuil. Met tact verzoent zij de botsende belangen van de huisvrouw en de zieke huisgenooren, en zonder bazig te worden, geeft zij de ge plaagde huismoeder een practischen wenk, hoe met dezelfde hulpmiddelen de patiënten minder pijn te veroorzaken, of hoe door het toepassen van een kleinen truc een gemak kelijker ligging te bevorderen. Niet alleen zij, voor wie zij is geroepen, het geheele ge zin profiteert van haar, wie nooit iets te veel is, die op alle uren van den dag bezig is, en daar waar zij het meest noodig is, het eerst verschijnt. Liefde wijst haar den weg in de moeilijkste gezinnen en zij meet haar tijd niet met minuten af, maar erkent de be hoeften van hen die haar roepen en tracht daarin altijd weer tegemoet te komen. Of haar nieuwe zuster de wijkhuishoud ster. neen de „wijkhu.ishoudkundige" ook zoo bereidwillig zal zijn? De naam „huishoud- De wijkhuishoudkundige. kundige" spreekt van deftigheid, zij is geen gewone huishoudster, zij is een „kundige", dat staat op den voorgrond, daarom weigert zij bij voorbaat grof werk te doen. Zij meet haar tijd bij uren af, want zij laat zich per uur betalen. Haar beroep is niet liefdewerk, maar een vak, waarbij zij hoopt te verdie nen en zich niet zal laten exploiteeren, want zij heeft haar tarief Er zijn ongetwijfeld huisvrouwen, die mee- nen, dat haar personeel er is voor haar, d. w. z. dat dit altijd klaar moet zijn, om te die nen, wanneer mevrouw het noodig heeft Vacantie, rustja als het mij schikt". Tegenover deze mevrouwen is het goed, dat de hulp, hoe zij zich ook noemt, tevo ren haar plaats vaststelt, wat zeker mogelijk is, als zij niet intern is. al is het wel eens moeilijk een werk af te breken, als het uur om is en de taak niet gereed is Toch vinden we het jammer dat we lazen op de kaart, ons toegezonden door de Haag- sche afdeeling der Ned. Ver. v. Huisvrouwen: hulp bij koken, kamerbeurten, waschenz in het algemeen voor alle huishoudelijke werk „met uitzondering van groven arbeid" en dan verder: „Het tarief bedraagt f 0.40 voor het eerste uur, volgende aansluitende uren f 0.30 per uur". Natuurlijk men krijgt gediplomeerde huishoudkundigen. Ook 'de wijkverpleegster is gediplomeerd, maar zij is in de eerste plaats hulp. En we hadden ons de wijkhuishoudster ook gedacht als een soort hulp in noo$ in de huishouding der gezonden, een die met tact zou helpen, en- De wijkverpleegster werkt ook niet kos teloos maar er is toch verschil.... Zelden uurtarief en meestal regelt men zelf het ta rief dat men kan betalen. kele uren, zoolang als men haar voor den arbeid waarvoor men haar medewerking in roept, verlangde. Vandaag vlot het minder goed en zal het werk, dat was berekend op twee of drie uren, meer tijd vergen. Morgen zij li weer en wind gunstig en kan men vol staan met korter arbeidsduur. Maar.... beide partijen zijn gebonden aan het tarief van de kaart. Soms wordt het de hulpzoe kende huisvrouw te kostbaar, op een ander oogernblik is de taak voor de hulpverleenende huishoudkundige te onvoordeelig. En de uit sluiting van grof werk staat er wat erg po sitief. We willen niet te critisch zijn. We waren heel gelukkig met dit begin van een hulp dienst, waarbij de huisvrouw in nood des kundig kan worden geholpen, zonder dat zij langer dan de eischen van haar gezin mee brengen, een kostbare werkkracht behoeft te betalen. Maar, dan staat er weer: „Aanvra gen om hulp liefst uiterlijk daags tevoren. En juist in tijden van nood, komt de nood dikwijls onverwacht. Plotseling wordt de huisvrouw ernstig ziek, en is vervanging ge- wenscht voor enkele uren, voordat maat regelen zijn genomen, die m«er duurvuim voorzien in afdoende hulp. «.'«r-^-rz cn komt een geziene gast en moet hulp veiteend wor den bij den maaltijd enz. Neen we willen niet critisch zijn, maar we hadden het ons toch nog een beetje anders gedroomd. Wat ni-H beteekent, dat we niet vertrouwen, dat de omstandigheden zelf zullen leeren, hoe liet moet worden. We zijn overtuigd, dat hieruit iets goeds kan groeien, mits men soepel is bij de toepassing van deze hulp en in den eersten tijd rekening houdt met de behoeften, welke zich voordoen bereid, zich daaraan aan te passen en e.v. den opzet iets te wijzigen Als men zoo han delt, zal den Haag een uitstekend voorbeeld geven, dat naar we hopen elders navolging zal vinden en dat weder een steentje zal kunnen bijdragen tot verlichting van de taak der middenstandshuisvrouwen, die het; in groote gezinnen wel eens te zwaar hebben. EMMY J. B. Veelvuldig hoort men, dat in het l_w lesuren in boekhouden, stenographies*, opgenomen zijn. Daarbij wordt over' het hoofd gezien, dat de meeste jonge meisil- later als huisvrouw en moeder werkzaak zullen zijn, inplaats van op kantoor of i* fabriek. 111 In het ouderlijke huis hebben de meisie* meestal weinig gelegenheid zich theoretisch en practisch voor te bereiden op hun toe komstige werkzaamheden; en daar vaak fi". nancieele bezwaren verbonden zijn aan het afloopen van een of anderen cursus na schooltijd, is het zeer goed ingezien, dat men op de Amerikaansche lagere scholen les geeft in hygiëne, kinderopvoeding, enz. De „Bond der kleine Moeders" is een ver eeniging van schoolmeisjes van acht tot tien jaar; een vereeniging, die alleen in New- York 32.000 leden telt. Iedere week krijo-en de kleine meisjes, die met de grootste ernst bij de zaak betrokken zijn, een uur les van den schooldokter in voedingsleer, zuigelin- genverzorging, hygiëne, enz. Een aanschou- welijke film verduidelijkt de lessen nog, ter wijl een verpleegster practisch onderricht geeft. Na een bepaalden tijd krijgt iedere kleine deelneemster aan deze cursussen een diplo ma. en een speldje van den „Bond der kleine Moeders", dat haar machtigt op te treden wanneer ze ziet, dat kleine kinderen ver keerd geholpen worden. Ons Wekelijksch Knippatroon. Het hieronder afgebeelde voorjaars-com- plèt bestaat uit rok, blouse en manteltje. Het is verkrijgbaar in één maat tegen den prijs van 40' ets. (rok, blouse en mantel sa men) De maat is de volgende bovenwijdte 102 centimeter; taillewijdte 87 centimeter en heupwijdte 107 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Nr. 615A: eenvoudige blouse van witte crêpe georgette. Aardig model. Benoodigd materiaal: 1.75 meter georgette van 100 cen timeter breedte. Nr. 615B: costuumrok van soepele genop te wollen stof. Zesbanige rok, die een ietsje klokkend uitloopt. Nr. 615C: bijbehoorend manteltje van het zelfde' materiaal als de rok. cHt jasje is ge tailleerd en wordt gesloten met brande- bourgs. Benoodigd materiaal voor mantel en en rok 3.50 Meter van 130 centimeter breedte Deze patronen zijn dus in de boven1.er- melde standaard ma at tegen den prijs van 40 ets. te verkrijgen bij het bureau van dit blad, met 6 ets. portokosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het verlangde patroon op te geven en tevens naam ev. «dres zoo volledig en duidelijk mo gelijk tc vermelden; men voorkomt daar door onnoodige vertraging in de verzending. Het oude en nieuwe plat telandshuis. Bij J. Noorduyn en Zn. in Gorinchem is ver schenen „Het oude en nieuwe plattelands huis, deel I „De woning". Het werkje is geschreven door den architect N. I. V. A., A. V. Hartogh. Allerlei raadgevin gen betreffende de inrichting en de meubi* leering van kamers, keuken, kelder, zolder, gangen etc. aan hen die hun plattelandswo ning willen inrichten worden in het boekje gegeven.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8