DE GOUDEN BRUG. den vergeten doe zonder hooge kosten aardige costuums vervaardigd hebben. En er kan niet anders gezegd worden, dan dat de vrouwelijke verkeersagenten, jagers, bijen enz. er alleraardigst uitzagen. Wat de inhoud van de revue aangaat, zij allereerst vermeld, dat de hoofdrollen ver tolk:. worden door mevr. Bep GerritsSoree en de heeren J. W. A. Westerhoven en W. Th. Gerrits. En dit bleek hun tenvolle toever trouwd. Reeds hij hun eerste optreden in „Naar hooger sferen", hadden zij de lachers op hun hand. Elk onderdeel der revue te bespreken, zou ons te ver voeren. We zullen dus volstaan met het noemen van een aantal der best geslaagde tafereelen. En dan denken we ten opzichte van den heer Westerhoven aan diens kellnersscène, zijn bioscoop-portier en „droe vig einde", waarbij vaak de lach niet uit de zaal was. Van den heer Gerrits noemen we in het bijzonder z'n optreden in ,.Vox- stralen" Wanneer Bep GerritsSoree op het tooneel kwam. bracht ze in den regel vreugde en vroolijkheid mede. Doch bepaald gevoelvol zong ze „Je eigen Vrouw". De „Vox"-girls hoorden we met genoegen in haar „Bijenlied", waarvoor Joh. Brands zoo'n aardig refreintje had gemaakt, dat de zaal direct meezong. De finale werd gevormd door „De Vredes- vorstin te Genève". Tot het succes van deze finale droegen de fraaie costumes en het prachtige décor ongetwijfeld veel bij. Aan het slot van dit „vredes-tafereel" klonk een krachtig applaus, wel een bewijs dat het indruk had gemaakt. Uit bovenstaande moge blijken, dat de heer Westerhoven en de zijnen succes met hun werk gehad hebben. Het was volkomen ver diend! Noemen wij tot slot nog de heeren Hand- graaf en Dingcrdis. terwijl wij van de musici in het bijzonder den trompettist willen ver melden. CASTRICUM VOETBAL. Uitslag Voetbalwedstrijd van Zondag: Vitesse 3—M. S. V. 2 1—4 DIEFSTAL. J. W. alhier is Zaterdag overgebracht naar Alkmaar onder verdenking van een buurman een bedrag van f 25 te hebben ontvreemd. DANSEN IN „DE RUSTENDE JAGER" Het eerste optreden van de „Vijf Musical Ployers" onder leiding van L. Eggers Jr., in „De Rustende Jager" is een succes geworden. Er was een stampvolle zaal. WIJK AAN ZEE EMMABLOEM-COLLECTE. De collecte ten bate van de tuberculosebe strijding door de vereeniging „Het Witte Kruis'". Zaterdag alhier gehouden heeft f 16,00 li? opgebracht. WIJK AAN ZEEëR REDDINGSBRIGADE. Zaterdagavond heeft de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade een eenvoudige lichtoefe- ning gehouden. Van het voorgenomen plan om de boot in zee te brengen moest worden afgeweken ten gevolge van het slechte weer, wat mede oorzaak was van de geringe pu blieke belangstelling. VAN ABBE-MUSEUM TE EINDHOVEN GEOPEND. MAANDAG 20 APRIL 1936 Belangrijk werk in Mexico. Voor de Nederlandsche industrie. Aanleg van 200 K.M. spoorlijn. Zondagmorgen is dr. W. Kresin, directeur van het Internationaal Handelsconsortium, uit Mexico naar Nederland teruggekeerd. Bij het Internationaal Handelsconsortium zijn ongeveer vijf en twintig Nederlandsche in- dustrieele- en aannemersbedrijven aangeslo ten, onder welke Werkspoor, Heemaf, de Nederlandshe Constructiewerkplaatsen te Leiden, de werf Gusto te Schiedam, Volkers te Rotterdam en de Nederlandsche Maat schappij voor Havenwerken te Amsterdam. Dr Kresin heeft twee maanden in Mexico vertoefd om te trachten, er bestellingen voor de Nederlandsche industrie opgedragen te krijgen. Hij is in zijn pogingen geslaagd. Aan het Internationaal Handelsconsortium is op gedragen de uitvoering vau den aanleg van twee honderd kilometer spoorweg, deel uit makende van een groote spoorlijn, welke de Mexicaansche regeering voornemens is, aan te doen leggen van Campeche, aan de Golf van Mexico naar Puerto Mexico, eveneens aan de Golf van Mexico, over Boca del Cerro in Centraal Mexico. Het deel van deze groote lijn. dat vanwege het Internationaal Handelsconsortium zal worden aangelegd, zal beginnen bij Boca del Cerro en in de richting van Puerto Mexico gaan. De uitvoering van den aanleg van deze 200 K.M. spoorweg is in haar geheel aan het Internationaal Handelsconsortium opgedra gen. Behalve den aanleg van den eigenlijken spoorweg omvat zij den bouw van zes groote en een groot aantal kleine bruggen en van vele stationsemplacementen en andere con structies, onder andere van een aantal elec- trische centrales, welke kracht en licht zul len produceeren voor 'n landstreek van niet geringe oppervlakte. Een redacteur van het Algemeen Neder- landsch Persbuerau heeft met dr. Kresin aan stonds na diens terugkomst een onderhoud gehad. Dr. Kresin wees erop, dat het werk, dat verricht zal worden, deel uitmaakt van een grooten kolonisatie-arbeid, waarmede de Mexicaansche regeering zich bezig houdt en welke tot doel heeft, Cent.raal-Mexico, nog grootendeels uit oerwoud bestaande, tot ont wikkeling te brengen Dr. Kresin verklaarde, dat de bestelling, welke aan de Nederlandsche industrie is op gedragen, een zeer aanzienlijk bedrag ver tegenwoordigt. Alle werkzaamheden, welke de Nederlandsche industrie kan verrichten, zullen door haar worden uitgevoerd en uit het buitenland zal slechts worden betrokken datgene, wat Nederland uit den aard der zaak niet kan leveren. Tien tot vijftien Neder landsche ingenieurs zullen naar Mexico wor den uitgezonden om de leiding van het werk op zich te nemen. De eersten zullen reeds de volgende maand vertrekken. Met grooten lof sprak dr. Kresin ook over de zeer bijzondere activiteit van den Neder- landschen zaakgelastigde te Mexico den heer Fein, aan wiens onvermoeide werkzaamheid het voor een groot deel te danken is, dat de Nederlandsche Industrie zich deze belang rijke bestelling ziet opgedragen. Werkloos gezin beroofd. J)e Kamerpresident, t wa een korte ongesteldheid is de president de Tweede Kamer, de Minister van Staat !h ror c J- M" Ruys <le Beerenbrouck op 62- Lj'ffen leeftijd plotseling te Utrecht gestor- 1 en' Zoon van een minister en commissaris Koningin, heeft deze Limburger zelf ge urende lange jaren een zeer voorname posi- ou'in de Nederlandsche politiek bekleed. Drie- aal leidde hij de regeering, in totaal was hij df jaar minister, twee periodes van presi dium der Tweede Kamer staan op zijn naam. Misschien kenmerken deze laatste hem wel het meest, In zijn meer dan dertigjarige poli tieke loopbaan (reeds als 31-jarige werd hij tot Kamerlid gekozen) heeft jhr. Ruys zich bo venal doen kennen als een man die de sym- nathie en het vertrouwen van allen in de par lementaire sfeer genoot, en dien men dus zeer gaarne als onpartijdig en gezaghebbend leider dér Kamer erkende. Hij trad met beslistheid maar tevens met groote menschenkennis en onmislcenbaar gevoel voor humor in deze njoeiüjke functie op. Zijn Limburgsche ge moedelijkheid sloot niet uit dat het gezag van een voorname persoonlijkheid zich steeds liet gelden. De historie van zijn regeeringen is in hoo- gen mate die van een periode, waarin de .working majority" aan het parlement, ont viel en het compromis zijn intrede deed. Hij was zeer zeker de man wiens persoonlijkheid er zich toe leende, in een warnet van tegen stellingen en meeningsverschillen een oplos sing. een uitweg al kon die vaak slechts tijdelijk zijn te vinden. Reeds op 44-ja- riaen leeftijd, in September 1918, werd hij voor het eerst premier en binnen twee maanden zag hij zich voor de moeilijkheden van het November-conflict met de S.D.A.P. „gplaatst. Na dit voor een nieuwen regee- ringsleider ongetwijfeld zeer moeilijke begin fcwam de na-oorlogsche tijd met zijn vele verwikkelingen en onzekere politieke ver houdingen ook in ons land. Temidden van voortdurend-wisselende situaties werd telkens weer een beroep op hem gedaan en stond hij steeds weer gereed om een moeilijke en veelal ondankbare taak op de schouders te nemen. De omstandighe den hebben deze begaafde en voorname fi guur, trouw aan zijn plicht als weinigen, het regeeren niet gemakkelijk gemaakt. Ongetwij feld steunden hem een ingeboren optimisme en een krachtige wil tot vervulling van de taak die het lot hem toe gewezen had. Hij was geen demagoog, geen man van pathetische gebaren en gezwollen redevoeringen, maar een regeer der aan wiens trouwe energie ons land veel te danken heeft. Pas drie jaar geleden is het dat zijn laatste regeering aftrad en door het huidige kabinet- Colijn werd opgevolgd. Toen riep men jhr. Ruys opnieuw tot het presidium van de Tweede Kamer, en met toewijding nam hij zijn oude functie weer op. In 1927 was hem reeds de hooge onderscheiding van de be- benoeming tot Minister van Staat ten deel gevallen. Midden in zijn werkzaamheid als Kamer president is hij plotseling heengegaan. Toen hij enkele dagen rust ging nemen op zijn bui tengoed, ter gelegenheid van het Paaschrecès, verwachtte niemand zijn zoo spoedig einde. De Tweede Kamer, die op heden, bijeen geroepen is, zal zeker in eerbied en groote er kentelijkheid den arbeid herdenken van den man, dien zij altijd zoo ondubbelzinnig haar sympathie heeft getoond en in wiens presi dentschap zij immer zoo gerechtvaardigd ver trouwen heeft gesteld. r. p. BEVERWIJK. CHR. DEM. UNIE. Voor de openbare vergadering van de Chr. Dem. Unie, welke Dinsdagavond in Hotel „Oud-Meerenstein" gehouden wordt, en waarin het Kamerlid Van Houten zal spre ken, zijn naar wij vernemen ook de besturen uitgenoodigd van de Anti-Revolutionnaia-e- en Christelijk-Historische kiesvereenigingen Aan deze besturen is gevraagd hun bezwa ren en eventueele vragen ten opzichte van de C. D. U in de vergadering kenbaar te maken. REGLEMENTEN GOEDGEKEURD. Het Krinigbestuur van de R.K. Staatspartij heeft de onlangs door de R.K. Kiesvereeni gingen te Beverwijk, Wijk aan Duin en Wijk aan Zee vastgestelde nieuwe reglementen goedgekeurd. Als gevolg daarvan zijn deze drie afdeelingen thans in één centrale afdee- ling samengevoegd. De indeeling van de le den geschiedt parochieel. Het eveneens goed gekeurde kiessysteem zal bij de a.s. verkie zingen voor den nieuwen gemeenteraad voor de eerste maal worden toegepast. FEUILLETON roman van hanno plessen. (Nadruk verboden) 46) Snel legt Szartossy hem een ijszak, welke hij heeft meegebracht, op het hoofd. De zieke reageert met een zucht van verlichting en wordt onmiddellijk rustiger. ■..Szartossy", vraagt Renate met gesmoorde «em, „weet jij iets van die.Johanna. Hij knikt: „Ja, Renate ik weet iets van t}aai'zeer veel zelfs.... trouwens ik zou jtëej wat kunnen ophelderenalsals dat zoudt willen wil, ik moet alles hoorenMaar eerst zal ik je nog iets mededeelen". En in 't kort vertelt Renate hoe het komt at Sylvester Vonberg als Freiherr von Berg zoo lang haar gast is geweest. »Dat moest in de eerste plaats worden op gehelderd", besluit zij haar verhaal, „en nu 15 het jouw beurt. »Je kunt alles van me verlangen, Renate, bus ook dit, hoe moeilijk het me ook zal vallen....» •■Een oogenblik!", valt ze hem in de rede. De prijsuitreiking van den bakkerscursus. Feestavond in „Oud Meerenstein". Als gewoonlijk bestond voor de prijsuitrei king van den bakkers-vakcursus, die in den afgeloopen winter door de plaatselijke afdee lingen van de Algemeene- en Christelijke vak organisaties werd gehouden, weer zeer groote belangstelling. Zoo was ook Zaterdagavond de bovenzaal van Hotel ..Oud-Meerenstein" tot de laatste plaats bezet, wat den voorzitter der cursus-commissie de verzuchting ontlokte, dat de belangstelling voor de tentoonstelling daar aan toch eigenlijk evenredig diende te zijn. De vele kosten en moeiten, aan deze expositie besteed, rechtvaardigen een druk bezoek, te meer zelfs, omdat werkstukken worden ge toond, die toch werkelijk niet tot de dingen van „alle-dag" behooren en die men ook lang niet altijd in de etalages kan aantreffen. Het aantal bezoekers bleef alzoo nog steeds bene den de verwachtingen. Een groot aandeel in het bereikte aantal hadden bovendien nog de scholen. De voorzitter hoopte dus wat het ten- toonstellingsbezoek betreft op verbetering. Hij dankte tenslotte het bestuur van „Algemeen Belang", dat voor de schoolkinderen, die de tentoonstelling bezochten, een tractatie be schikbaar had gesteld. Daarna reikte de voorzitter aan de bekroon de cursisten met een toepasselijk woord de prijzen uit, bestaande uit diploma's met me dailles en boekwerken. De jongste cursist, Jan Budde had behalve zijn eersten prijs nog als extra prijs een fraai zilveren potlood in ontvangst te nemen. Spr. dankte vervolgens de leiders van den cursus de heeren Dinkla en Dubbelman voor hun verdienstelijken arbeid. De heer Dinkla heeft zich weliswaar elders gevestigd, maar spr. hoopte toch hem voor den Beverwijkschen cursus te kunnen behouden. Vervolgens sprak de heer Van Es namens de afdeeiing Haarlem woorden van waardee ring voor het cursuswerk, dat in Beverwijk is uitgegroeid tot iets moois met daaraan even redige resultaten. Spr. vond het wel zeer te betreuren, dat vele jongelieden misschien geen emplooi in het vak zullen kunnen vinden. Aan verzachting van het lot van de werkloozen zullen aldus de heer Van Es, allen kunnen medewerken, door te bewerkstelligen, dat in ons land een andere dan de aanpassingspoli tiek gevolgd wordt. Aan de heeren Dinkla en Dubbelman werd een stoffelijk blijk van waardeering aangebo den. Dit geschiedde ook namens de cursisten wier woordvoerder beide leeraren, dankte voor hun theoretisch en practisch onderwijs. Hij dankte voorts de Cursuscommissie en den heer K. Haasnoot Jr., die zich eveneens verdienste lijk maakte. Tenslotte heeft de heer K. Haasnoot namens de leeraren een dankwoord gesproken en het cursuswerk nogmaals terdege aanbevolen. Het verdere deel van den avond was aan de vroolijkheid gewijd. De humorist-conferencier Van Laarhoven uit Amsterdam zong een reeks aardige liedjes, waarmede hij al spoedig de juiste stemming wist te wekken. Van den dansvloer werd een druk gebruik gemaakt. Roemer's Band verzorgde de dans muziek. Het feest duurde in de beste verstandhou ding tot in den nacht voort en vormde als naar gewoonte een prettig besluit van den bakkers vakcursus. VERGADERING VAN DEN ALGEMEENEN MILITAIREN PENSIOENBOND. Als protest tegen de kortingen op de pen sioenen waren Zaterdagavond in het Kenne- mer Hotel een groot aantal gepensionneerde militairen van Land-Zeemacht en Koloniën in een openbare vergadering van den algemee- nen militairen pensioenbond, afdeeiing Be verwijk en omstreken, bijeengekomen. Spreker was de heer D. F. Brandwijk, alge meen voorzitter van den A.M.P.B., die, na een kort welkomstwoord van den secretaris der afdeeiing, den heer J. Prijs, een rede hield over het onderwerp „De pensioenen van de oud en nieuw gepensionneerde militairen in het gedrang". Het speet den spreker, dat hij, zelf in een positie van gezagsteunend persoon geweest zijnde, moest constateeren dat aan de oud gedienden onrecht gedaan wordt door als ge volg van een nalatigheid der regeering, een aanslag op hun pensioenen te plegen. Het is te begrijpen dat zij, die hierdoor getroffen worden te hoop loopen. Reeds in de mobilisatie was er de groote onbillijkheid dat de militairen een z.g. standspensioen ontvingen, terwijl bij de burgerambtenaren het pensioengeld naar de salarissen geregeld werd. Als tegen maatregel werd daarom in November 1918 een commissie benoemd, die belast was met het ontwerpen van een pensioenwetgeving, doch hoewel deze haar taak uitstekend bleek te verstaan kon zij, door tegenwerking van de regeering, niet tot de gewenschte resultaten komen, zoodat bij de nieuwe regeling de reeds gepensionneerden hier niet meer onder moch ten vallen. Dit is de oorzaak geweest, dat de Algemeene Militairen Pensioenbond werd op gericht in 1932, waarbij ook reeds gesproken werd van de noodtoestanden onder de ge pensionneerden. Juist in dien tijd, dat de levensstandaard zoo hoog was, bedroegen de pensioenen slechts 500 tot 600 per jaar. Naar aanleiding hiervan werd een groote actie ter verbetering gevoerd. Deze had ten ge volge dat besloten werd in de ergste gevallen te helpen, waarna een toeslag-regeling volgde. Dit blijft blijft echter altijd den vorm van een steunuitkeering houden, terwijl aldus spreker, de oud-militairen, die het land jaren lang gediend hebben en al dien tijd hun bij dragen gestort hebben, toch zeker wel recht hebben op een behoorlijk pensioen. En in- Haar oogen schitteren onnatuurlijk in het bleeke gelaat. „Deze inleiding zegt op zichzelf al veelze laat bijna alles vermoeden. Het is niets goeds, wat jij van Sylvester Vonberg weet. Het valt je moeilijk alles te vertellen, omdat je weet, dat ik hem liefhebof al thans lief heb gehadik weet dat, na het geen er het laatste uur gebeurd ls, zelf niet preciesMaar ik deins er op dit oogen blik niet voor terug om eerlijk en oprecht te erkennen, dat ik, hoe duister het verleden van dezen man ook mag zijn, van de eerste minuut af, waarin ik hem leerde kennen, on uitsprekelijk gelukkig ben geweest.Dat rcoest ik je zeggen, omdat ik je vriendschap nietop slinksche wijze wil verwerven". „Voor mij geldt slechts één ding, Renate, dat alles wat je doet door jou wordt geadeld. Dat is een onomstootelijk dogma voor me, sinds ik je voor het eerst ontmoette en dat zal het ten eeuwige dage blijven.... Zoo zal ik ook deze pijnlijke kwestie beschouwenIk kan alles niet zoo mooi uitdrukken...." „Daarvoor laat je je daden spreken, Stefan en daarop komt het tenslotte aan.... En nu zonder omwegen of misplaatste consideratie ik ben bereid En Stefan Szartossy vertelt.Hij is een objectieve berichtgever en weet door de wijze, waarop hij een en ander te harer kennis brengt, bel le"d van de vrouw te verzachten. Toen ik nu met Rudolf von Berg in München samen was, nam nog iemand deel plaats daarvan worden de menschen nu aan hun lot overgelaten. De actie, die hier tegen gevoerd wordt is een gevolg van de militaire opvoeding, die voor alles leert, eerlijk en rondborstig te handelen. (Applaus.) Men heeft de noodzaak gevoeld van het zich ver eenigen nu de kortingen, waarbij van de mili tairen weer meer afgehouden zal worden dan bij de burgers, dreigen. De pensioenen moeten in overeenstemming met den levensstandaard gebracht worden, doch, en dit betreurde spr., er mag niets verhoogd worden. Er is in deze zaak wel overleg gepleegd, doch alleen met de actief-dienenden. De meening van de ge pensionneerden werd niet gevraagd. Besloten is nu tot een tijdelijke korting n.l. tot 1 Jan. 1941. De regeering wil een normalisatie van de pensioenen waarbij deze moeten aansluiten bij het loonpeil. De pensioenen van 4000 wor den echter niet gekort, omdat deze toch al gelimiteerd zijn! In de meeste gevallen komen deze volgens spreker door cumulatie toch tot f 16.000. Spreker toonde dit door tal van cijfers en voorbeelden aan. Men heeft altijd gedacht dat de pensioenregeling safe was. doch ook hier wordt al aan getornd terwijl in de meeste gevallen een pensioensom voor levenslang was toegekend. De noodzakelijk heid van een goed georganiseerden bond voor militairen is daarmede wel gebleken, waarom spreker de aanwezigen opwekte voor aanslui ting bij den bond. De oud-militairen, zoo eindigde de heer Bx-andwijk, wenschen recht, zij zullen echter altijd vaderlandslievend en koningstrouw blij ven (Applaus). De hierna gestelde vi'agen werden uitvoerig door den spreker beantwoord. OPENBARE VERGADERING N. S. B. In de openbare vergadering van den Kring Kennemerland van de N. S. B ..welke Dins dagavond in de zaal „Odeon" wordt gehouden zal de heer J. H. Feldmeijer spreken over het ondei-werp „Leugens!" NIEUWE VOETBALVREUGDE. Bracht de vorige Zondag groote vreugde te weeg in de harten van de tallooze voetballief- hebbei's in Beverwijk, door den geheel onver- wachten terugkeer van de kans op het kam pioenschap voor de Kennemers. gisteren heerschte er voldoening over het feit, dat de jongste derde klasser „Beverwijk" voor het spelen van degradatiewedstrijden gespaard bleef. De roodbi-oeken behaalden iix hun laatsten competitiewedstrijd een goede 53- overwinning op Helder. De tweede candidaat voor de laatste plaats, K. V. V. verspeelde op Wieringen haar laat ste kans op behoud door met 03 van Suc ces te verliezen. „Beverwijk" stelde zich derhalve veilig. In het rood-witte kamp heei'schte begrijpelijker wijze groote vreugde over deze gunstige re sultaten. SANTPOORT „DE ZORGEN OP ZIJ". Een uitstekend geslaagde opvoering. Zaterdag ging in „Zomerlust" voor het eerst Vox Humana's revue „De zorgen op zij", in scène gezet door den heer J. W. A. Wester hoven, décors van den heer W. Th. Gerrits, muzikale illustratie van Joh. Brands. Een vereeniging die slechts over beschei den middelen beschikt en tot de zulke be hoort ook „Vox Humana" kan zich de weelde van een „bezoldigden" décor-schilder niet veroorloveix en zoo zou „Vox" zich de op voering van een revue wel uit het hoofd heb ben kunnen stellen, ware het niet, dat zij in haar midden had de heer W. Th. Gemts, haar penningmeester, die geheel belangloos zijn schilderstalenten in dienst zijner vereeniging stelde. Hoe hij er in geslaagd is de verschillende tafereelen volledig tot hun recht te doen komen, ga men zelf beoordeelen. Nu we het toch over de voorbereidingen hebben, mogen ook de dames zeker niet wor aan onze besprekingeneen vroegere Duitsche strijdmakker. Gabriel Schwarzer, die thans aan het hoofd staat van een gerenom meerd Recherche- en Informatiebureau. Mijn belangstelling voor de persoon van Sylvester Vonberg opgewekt door zijn betrekkingen tot de bewuste Johhanna, op wie ik straks nog terugkom gaf mij aanleiding mijn vriend Schwarzer om een nauwkeurige informatie omtrent Vonberg's levensloop te verzoeken. Wat ik daarin te lezen ki'eeg, was niet veel goeds. Ik heb dat belaxxgwekkende document bij me zoodat je het kunt inzien. Ik zou je echter willen aanraden je daarmee in de stilte van je eigen kamer terug te trekken. De patiënt wordt weer onrustigIk wacht hier op den dokter en de verpleegster en zal me dan straks bij je voegen „Goed", zegt Renate. Zij neemt de getypte vellen papier, welke Szartossy haar overhan- digt en verlaat met licht gebogen hoofd het vertrek En zoo bewei'kt de willekeur van het nood lot, dat de zakelijke mededeelingen van het Recherche- en Infomatiebureau Schwarzer te München, oorspronkelijk bestemd voor Jo hanna, Barones von Geitler-Hattorf, thans worden gelezen door Rente Lien, die langzaam en aandachtig van den inhoud van het rap port kennis neemt En Renate vindt, wat Johanna ontzegd is gebleventranen, welke althans voor een deel haar smart verlichten. De smart, die zoo Zaterdagmiddag heeft minister Slotemaker de Bruine het door den groot-industrieel H. J. van Abbe aan de gemeente Eindhoven ge schonken museum geopend, waarbij hij de waardeering der regeering voor de schenking uitsprak. De minister deelde mede, dat de heer Van Abbe door de Koningin tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw was be noemd. nieuw is en toch zoo oud als de menschheid zelf Niet slechts zichzelf helpt Renate met deze tranen, maar ook den man. Zij maken ruimte in haar voor medelijden in de ware beteekenis van het wooi-d, voor een volkomen doorgron den van dingen, die zoolang zij slechts uiter lijk worden beschouwd, onbegrijpelijk blijven. Boven haar zelf en haar leed verheft zich dit meegevoel, daarbij de kiem leggend voor haar innigsten wensch: „Levenen helpen leven Onafgebroken sti*oomen de tranen haar over de wangen en op het papier in haar schoot Het strenge, rechte machineschrift wordt gedeeltelijk uitgewischt.Een symbool van het treffende pleidooi van haar hart. Wanhopig klemt zij zich vast aan het onderhoud met Sylvester, waarbij zij hem het geld, dat hij noodig had bijna heeft opgedron gen, daarmee wederom onbewust en onge wild zijn eei-lijk streven verijdelend om alles te bekennenEen speling van het noodlot Noch de aankomst noch het vertrek van den dokter uit Innsbruck dringt tot haar door. Volkomen onttrokken aan haar om geving, geheel in haar eigen gedachten ver diept, gaat de tijd aan haar voorbij. Eerst Szartossy's binnentreden plaatst haar weer midden in de gebeurtenissen van het oogenblik. Met de hem aangeboren tact vindt hij onmiddellijk de juiste woorden om haar Laffe wandaad van inbrekers te Amsterdam. Inbrekers hebben Zondagavond in een woon huis aan de Marnixstraat te Amsterdam hun slag geslagen op de miserabelste manier die mogelijk was, door een werkloos gezin te be- rooven van het weinige, waai'van het moest leven, en dat het met moeite bij elkaar ge schraapt had om te voorzien in de noodzake lijkste behoeften. Het gezin woont in een der dichtbevolkte blokken volkswoningen aan de Marnixstraat, een hoog voor, en heeft de gewoonte den Zon dagavond ergens anders door te brengen. De daders schijnen hiervan op de hoogte te zijn geweest. Toen de familie Zondagavond tegen tien uur huiswaarts keerde, vond zij de deur van de woning opengebroken, evenals de deur van de binnenkamer. Hieruit waren een busje met veertig bijeengespaarde kwartjes een bankbiljet van tien gulden alsmede eenige losse guldens verdwenen. Bovendien bleken de laffe indringers den muntmeter te hebben ge licht. Sir Henry Deterding 70 jaar. Zondag is Sir Henry Deterding 70 jaar ge worden. Henri Wilhelm August Deterding werd 19 April 1866 te Amsterdam geboren. Op zijn zestiende jaar werd hij jongste bediende bij de Twentsche Bank te Amstei'dam. In 1886 vertrok hij als employé van de Nederlandsche Handelsmaatschappij naar Indië, waar hij al heel spoedig de aandacht op zich vestigde. In 1896 werd hij ontdekt door den directeur van de Koninklijke, den heer Kessler, die den jon geman aan zijn maatschappij wist te verbin den. Toen de heer Kessler in 1900 oveideed werd Henri Deterding tot zijn opvolger be noemd. Onder zijn leiding is de Maatschappij tot een wereldomvattend concern uitgegroeid. tot de werkelijkheid terug te brengen: „Het is, zooals ik dacht.... behalve mala ria, longontstekingtengevolge van een gevatte koudeZijn toestand is wel ernstig maar toch zonder direct levensgevaar.... De verpleegster is haar taak reeds begonnen De dokter komt morgen terug...." „Dank je", zegt Renate en met een smar telijk glimlachje laat zij er op volgen: „Ik wist wel, wat ik deed. toen ik juist jouw hulp inriepNu is alles in goede handen En nu nog het laatste. Stefan. De informatie van Schwarzer heb ik gelezen; ik zou haar voorloopig graag willen behouden. Wat heb je verder nog te vertellen Szartossy neemt uit zijn zak het doosje met Johanna's ring, welke hij Renate over handigt. En daarbij vertelt hij haar in een voudige bewoordingen van de fijne draden, welke de liefde tusschen Sylvester Vonberg en Johanna Geitier heeft gesponnenTer wijl hij spreekt, blijft zijn blik onafgebroken gevestigd op den ring, welke tusschen Renate en hem op het glimmende mahoniehouten blad van de tafel ligt.... Alleen als hij ge waagt van de mogelijkheid van een aan staande verloving van Johanna met Fritz Mol- lander, richten zijn oogen zich even op de stille vrouw tegenover hemHij ziet een eelaat, waaiin de smart scherpe lijnen heeft trokken en grijze oogen, verduisterd door nameloos leed. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5