HET NIEUWE AVONDBLAD Vocaal Concert IJ. M. K. Antilawaai-hotel. 21e JAARGANG NO. 145 VRIJDAC 74 APRIL 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week lü ct*., per maand 40 cents plus 2ya cents Incasso, per kwartaal ƒ120 5 cents incasso, losse nummers 3 cents, ir: Kennemerlaan 42 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIéN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct„ elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIéN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle aDonnes van dit Diad zijn, zoodra zy 14 dagen als zoodanig in de registers ïn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- eerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- refcerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen #2000,- bij algeheele invaliditeit: f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van Ln band. voet of oog: ƒ250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden v?n man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-. marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN De bazar van „De Moerberg". Door burgemeester Kwint geopend. Onder de werkobjecten, door jeugdige werk- loozen in onze gemeente uit te voeren, behoort het bouwen van een clubgebouw voor de sneeltuin vereeniging „De Moerberg". Het Rijk betaalt het loon, maar de vereeniging moet voor het benoodigde materiaal zorgen. En waar nu de „De Moerberg" wel een ijverig bestuur heeft en tevens over een groot aantal vrienden beschikt, echter niet over de noodige contan ten zat er voor het bestuur niet anders op, dan een bazar te organiseeren, waaraan de vrienden of om in de speeltuin-terminologie te blijven, de werksters en werkers ijverig hebben meegeholpen, zoodat de genoodigden, die gis termiddag de opening van den bazar in het UK. Verenigingsgebouw bijwoonden, vol be wondering waren over hetgeen door deze werksters en werkers tot stand was gebracht. Onder de genoodigden bevonden zich be stuursleden van de züstervêreenigingen „In Veilige Haven" en „Kindervreugd", alsmede onderwijzend personeel van de bewaarscholen van Volksonderwijs. De voorzitter de heer K. Broekhuis heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den burgemeester. Het comité, zeide de heer Broek huis was aangenaam getroffen, dat de burge meester direct bereid was, den bazar te openen. Het ziet er een bewijs in, dat het gemeente bestuur meeleeft met het speeltuinwerk. „De Moerberg", vervolgde spreker, heeft nooit sub sidie van de gemeente gehad. Drie jaar gele den begon de vereeniging met niets dan een door de gemeente beschikbaar gesteld terrein. Thans is. er voor wel 200 gld. materiaal en geen schuld. Alles is door spontane hulp van Hmuiden-West tot stand gebracht. Ten slotte wees de heer Broekhuis nog op het doel van den bazar. Burgemeester Kwint dankte den voorzitter voor de vriendelijke woorden van welkom. Het aantal bazars, door hem tijdens het jaar dat hij in de gemeente is, geopend, is respectabel en hij heeft zich wel eens afgevraagd, of hij op deze wijze kan voortgaan, omdat het veel tijd vordert. Dezen bazar heeft hij met vreugde zien komen, omdat er prachtig werk is gedaan. De jeugd is hier, wat frissche lucht en natuur schoon betreft, niet misdeeld, maar het drukke verkeer geeft aanleiding tot ongelukken en daarom is het gelukkig, dat zooveel door de speeltuinverenigingen wordt gedaan. Ik ken dm speeltuin van „De Moerberg" niet, zeide de burgemeester, wel dien van „In Veilige Haven" en het spijt mij zeer, dat mijn leeftijd het niet toelaat, daarvan te genieten (gelach.) Spreker- verheugde zich er over, dat de speeltuinver- eenigingen niet als vele andere vereenigingen, steunen op de publieke kas, maar zichzelf red den, Het bestuur wenscht een clubgebouw. Door samengaan van overheid en de vereeni ging kan, door steun van het Departement van Sociale Zaken, aan de wensch van de vereeniging tegemoet worden gekomen. Het is zeer juist gedacht, aldus de burgemeester, door dezen bazar te trachten, de benoodigde gelden bijeen te krijgen. Na aan den voorzitter en zijn medebestuurders hulde te hebben gebracht voor hun werk, verklaarde de burgemeester den bazar voor geopend, waarbij hij den wensch uitsprak, dat de resultaten van den bazar aan de verwachtingen mogen beant woorden. De voorzitter dankte den burgemeester en Dracht hulde aan hen die aan den bazar heb ben meegewerkt en aan de standhouders, in het bijzonder aan „Beider Belang", die den be zoekers gratis een kopje koffie of thee heeft aangeboden. Nadat de burgemeester en de genoodigden een rondwandeling langs attracties en stands nadden gemaakt en onze fotograaf zijn plicht Md gedaan, was de officieele openingsplech tigheid achter den rug. Spoedig draaide lustig het rad van avontuur en de eerste fruitmand, die werd verloot werd gewonnen doorenfin, dat moet u maar eens raden. feestavond adspiranten t. v. ij. Evenals de soirée is ook de adspiranten- ieestavond van T. V. IJ. uitstekend geslaagd. was een avond vol afwisseling. Begonnen werd met een echte promenade, waarna twee Leutertjes een alleraardigst liedje zongen ■'Het Bakkertje". Later op den avond volgden Mg een een paar leuke voordrachten, die met beloond applaus door klein €n Sroot werden De wedstrijden voor de verschillende, groe- Pên leverden een heftigen strijd op om de prijzen, die waren beschikbaar gesteld, vooral het kruipen onder de stoelen door en Mt wegblazen van luciferdoosjes waren oor aak, dat de lachsalvo's en aanmoedigings- ®ten biet van de lucht waren. Een welkome onderbreking vormde de trac- (Te Londen is het Berkeley Hotel geopend, in welks kamers niet het geringste gerucht van het groote stadsleven heet door te dringen.) Het wereldsteedsche leven is rumoerig En Londen is daar geen exceptie op. Moderne menschen zijn nu eenmaal roerig, Zij leven in lawaaiïgen galop. Je wordt des nachts zelfs niet met rust gelaten. Er is nooit pauze in zoo'n wereldstad, De autos met hun rauwe klaxonnaten, Zijn dag en nacht op hun luidruchtig pad. Maar nu heeft men gezocht in 't hart van Londen, Naar het geheim, dat al die herrie weert, En heeft het ook in een hotel, gevonden, Dat men „in stilte" heeft geconstrueerd. Daar kun je op je kamer niets meer hooren, Daar lijkt heel het verkeer op slag gestaakt, En geen gerucht kan meer je droom verstoren, Tenzij je 't zelf, bijvoorbeeld snurkend, maakt. Dat moet een ideaal zijn voor de gasten, Een balsem voor hun zenuwengestel, Dat onze tijd zoo zwaar pleegt te belasten. Het vindt nu rust in 't Berkeley hotel. Ik vind dit wel een zeer lofwaardig streven De ware rust is steeds meer daalders waard, Het huidig leven is te vol vanleven In en door 't leven wordt ons niets bespaard. Alleen moet men voor één gevaar nog waken, De heele opzet is opeens weer mis. Als dit hotel teveel lawaai gaat maken, Om te verkondigen hoe stil het is. P. GASUS. SPREEKUUR BURGEMEESTER. Het gewone spreekuur van den Burge meester wordt in plaats van op Maandag 27 April gehouden op Woensdag 29 April a.s., des voormiddags van 1012 uur TRAWLERS NAAR DEN SLOOPER. De stoomtrawlers Zaandam I en Zaan- stroom IV zijn naar Hendrik-Ido Ambacht vertrokken, om daar te worden gesloopt. Naar wij vernemen zal binnenkort nog een aantal trawlers denzelfden weg opgaan, RIJWIEL-VARIA. De heer van R. had Woensdagavond zijn rijwiel op den Zeeweg onbeheerd laten staan. Toen hij eenige minuten later weer weg wil de rijden, was zijn stalen ros verdwenen. LANGS DE STRAAT. tatie, u'bij alle kleilne T. V. IJ'ers, in een f™* kring §ezet;en' op i'anja met gebak lipt onthaald, dat ze zich natuurlijk goed leten smaken, getuige de snelheid, waarmee i?. ver°rberd werd. BiJ al deze pret was er ook een plechtig jMment. Dat waes toen de meisjes en jon- o€ns op het podium plaats namen, die in het ^Jfopen seizoen gedurende de athletiek- «eastrijden twee egroepsprijzen hadden be- Mla. en twee medailles hadden gewonnen wandelmargchen. riaiif een ha.rtelijk speechje werden de me- hp v>fS <*°°1' van aan het vaandel ge- echt, waarna door alle aanwezigen spon- aan het T. V. IJ.-lied werd aangeheven. Dat «as weer een oogenblik, waarop door allen e;0 gevoeld de geest van eenhend en kame- aadsclTap. die ook reeds bij de jeugd aan- 21S is- De gebruikelijke verloting en een voor allemaal besloten deze prettige De schat in de autobus, Vooral na den oorlog is het peil van het menschdom er niet op gestegen. We hoeven maar geregeld on~ krant te lezen om de be vestiging hiervan te krijgen. Pessimisten zeg gen dan ook telkens wanneer zij lezen, dat een penningmeester van de een of andere or ganisatie de kas van zijn vereeniging een aderlating heeft doen ondergaan of dat een kassier met zooveel mille de beenen heeft ge nomen: „er zijn geen eerlijke menschen meer" wat natuurlijk niet een complimentje voor al dus sprekende pessimisten is. Optimisten denken er even anders over en als steeds hebben zij het bij het rechte eind. Er zijn nog eerlijke menschen. Jammer is het, dat de eerlijkheid in den regel slecht beloond wordt. Eenige bewijzen van de stelling, dat er nog eerlijke menschen zijn, zijn de volgende; Een eerzaam kasteleintje in Amsterdam vindt in een oude klok een kapitaaltje van f 4300. De klok, die deze schat bevatte, was van een juf frouw, die eens een klant van hem was. Hij haast zich, om de stapel bankbiljetten, die op zulk een vreemde plaats lag weggeborgen, aan de (vermoedelijk) rechtmatige eigenares te rug te bezorgen. Belooning nihil. Een taxichauffeur, alweer in Amsterdam, vindt in zijn wagen zeven bankbiljetten van 100 gulden. Hij deponeert de 700 pop ten kan tore van zijn onderneming. Als de rechtmatige eigenaar komt opduiken, krijgt hij misschien een flinke fooi, misschien ook niet, want heel royaal toonde de ei genaar zich jegens den chauffeur niet, aan het einde van de rit kreeg' deze als fooi.een dubbeltje, wat niet te veel is, als men in aanmerking neemt, dat de roekelooze eigenaar letterlijk met zijn geld strooide. Maar niet alleen in Amsterdam, ook in IJmuiden zijn eerlijke chauffeurs. Luistert u maar eens. Onze chauffeur was een autobuschauffeur, die een autobus reed van Haarlem naar IJmuiden. De bus was langs de bekende route door het villapark Velserbeek naar de Pont gereden. Een reiziger ziet iets blinkends in de bus liggeneen gulden. En nog een en nog een en nog een en nog een, plus een kwartje. In totaal dus de somma van vijf gulden 25 ets. Van wie(n) kan dat zijn? De chauffeur steekt het geld in zijn zak. Hij denkt niet aan een vroolijk avondje met z'n meisje of eega. Z'n eenige gedachte is: „wie kan dat verloren hebben", geheel in de lijn van de stelling van de optimisten. Misschien van de juffrouw, die even tevoren is uitgestapt, omdat ze bij de tunnels moest wezen?? De autobus vervolgt haar weg. Het duurt niet lang, of de chauffeur ziet de bewuste dame. Hij stopt. „Juffrouw is dat van U?" De aangesprokene is even onthutst, als haai de vijf gulden en het kwartje voorgehouden worden. „O ja, dank je wel hoor!" En nog een beetje beduusd over haar onver wacht geluk neemt ze de geldstukken in ont vangst. Alle zes, dus ook het kwartje. Maar wie weet, misschien was het haar heele bezit. En dan kan er ook geen kwartje af. S. B. Negen koren, met 300 zangers, zingen in Thalia. Donderdagavond zag het Thalia.. Theater een 300-tal zangers en zangeressen binnen zijn muren vereenigd, allen gasten van het IJmui- dens Mannenkoor en allen staande onder lei ding van directeur Henk J. Arisz. Zoodoende werd het dus wel een avond van dezen laat ste, want van het opengaan van het doek tot aan den slotzang omstreeks het middernach telijke uur was deze voortdurend in actie ten einde deze reünie zoo goed mogelijk te doen slagen. Zoo straalt een groot gedeelte van het suc ces van deze uitvoering af op dezen hoogst muzikalen leider, wien het voldoening zal hebben verschaft, nu eens al de onder hem staande ensembles in een zaai bij elkander te zien. De belangstelling van de zijde van het publiek liet terecht weinig te wenschen over. De burgemeester en zijn echtgenoote gaven eveneen-s blijken van medeleven In dit vocale gebeuren. Notaris Dolleman opende in zijn kwaliteit van beschermheer met eenige inleidende wel komstwoorden. Het programma bevatte 21 werken en was dus aan den uitgebreiden kant. Het was o.i. raadzaam geweest elk der ensembles slechts 1 nummer te laten zingen want de aandacht van den luisteraar is omgekeerd evenredig aan de lengte van het programma, die nog kunstmatig werd opgevoerd met een half uur te laat te beginnen, plus de onmisbare verlo ting en pauze en het opstellen van 9 ensembles. IJmuiden's Mannenkoor. De gastheeren openden met den zangers- groet en het Sanctus van Schubert. In den groet, die gecombineerd met het knapenkoor uitgevoerd werd, gaven de frissche kinder stemmen een ongemeen prettigen klank aan den zang. Dit kwam nog béter tot zijn recht in Schubert's Sanctus, waarin de heldere jon genstenoren een kleurrijk contrast met de donkere mannenstemmen vormden, zoodat af en toe de illusie dat er een gemengd koor stond, gewekt werd. Heemstede's Gemengd Koor H.O.V. Adeste van Otto de Nobel liet een geschoold ensemble hooren. dat onderling in evenwicht is en muzikaal weet te zingen. In de stijgende forti hebben de stemmen neiging tot forcee- ren; ook valt voor de bezetting het volume ons niet mee. doch dit kan ook zijn oorzaak in de zaal vinden. „Jesus slapen gaan" van Ander sen werd heel knap gezongen met degelijk be grip van tekst en samenzang. IJmuiden's Meisjeskoor. Dit koortje is gegroeid in kwantiteit en kwa liteit, zoodat de twee vriendelijke Abtliedjes, in het bijzonder het lied van de lente (die er nog steeds niet is ook al zingt men ze nog zoo i met vlag en wimpel slaagden, speciaal in het rhythme. De pianiste, die haar best deed, trof 't met haar blikken instrument niet erg. IJmuiden's Knapenkoor. De hope des vaderlands werd met een extra appiausje begroet, zoodat hun de moed nu zeker niet- ontbrak. Het pittige rhythme in Hub. Cuypers uitstekend geslaagde composi tie De Slijper was een kolfje naar hun hand. Klaar van uitspraak, zoodat ieder woord ver staanbaar was en goed van voordracht, zoo dat iedere critiek bij voorbaat zwijgt hebben zij een storm van bijval los gezongen. Tezamen zongen de meisjes en jongens de cantate De schoonste Feestdag van Cath. van Rennes. De knapen waren nu zoo aangemoe digd door 't succes, dat er van nuanceeringen maar weinig sprake meer was en de naar achter geplaatste meisjesstemmen bijna niet meer hoorbaar waren. En ook het m f veel afbreuk deden, zoodat veel te weinig de melo dieuze passages van deze cantate uitgevoerd werden zooals het toch eigenlijk behoorde te gebeuren. Het slot werd vnl. dank zij de teere meisjesstemmen fraai uitgevoerd en was het meest pakkende van het koorwerk. Mej. Bep de Waal begeleidde. Dubbel Mannenkwartet Harmonie. Dit octet zangers uit Haarlem bracht ons een knap gezongen lied van Th. v. d. Bijl: De Zee; welluidende stemmen van hoog tot laag maar in het bijzonder in de tenoren. Arisz' leiding stond borg voor een muzikale uitvoe ring. die ons het machtige van groot koor werk echter niet kon doen vergeten. Dan is Le Sérénade d'hiver van Saint Saëns, dat een snel tempo verkreeg, voor kwartet beter ge schikt, hoewel deze muziek er niet zoo gunstig afkwam als het werk van v. d. Bijl. Spaarndam's Gemengd Koor is een koor. dat een warm timbre eigen is; vrouwenkoor heeft goed materiaal, tenoren niet te veel domineeren. bassen mooi op de andere registers afgestemd. Dat het eenvou dige lied schoonheid bevatten kan bewezen deze gasten met Blumers Trauergesang en Vrede van Jacob Hamel, die vertolkt werden op een wijze die alle lof verdient. Zuiver rea geerden de zangers en zangeressen op de aan wijzingen van Arisz met een scherp in acht nemen van alle vereischte schakeeringen; een koortje dat een verrassing was. Dubbelmannenkwartet Caecilia Dat onze gemeente rijk aan kwartetten is viel bij Caecilia weer eens op te merken, dat v/eet wat pianissimo-zingen is en het uitvoe ren kan ook. Gezonde bariton- en basstem men; de tenoren coquetteeren met hun geluid, hetgeen bij het achter in den mond zingen de stem niet ten goede komt. Storch's Nacht- zauber werd vaardig voorgedragen. Santpoort's Dubbel Gemengd Kwartet. Behoeft goede wijn nog een krans? Het su perieure Santpoortsehe ensemble wist met In Speculo van Loots en Diepenbrock's Den Uil werk dat tot in de finesses verzorgd was, de harten van alle zangminnaars voor zich te winnen. Genoten hebben we van de muzikale vertolking, met haar vlekkelooze dynamische schakeeringen en volledige beheersching van alle technische moeilijkheden, die Loots Diepenbrock voor deze stemmen zoo rijk ge zaaid hebben. Chr. Gem. Koor „Bennebroek' de concurrente van het IJmuidensche Looft den Heer op het a.s. concours in Bilthoven, is een uitgebreid en goed bezet ensemble, dat het voordeel heeft (en dit is niet te onderschatten) jong te zijn. En dus in de eerste plaats frisch te zingen. Sopranen en tenoren muntten uit in klank; het geheel is homogeen. Hoe knap Arisz ook De Winter van Loots liet zingen, ge- looven wij dat „Bennebroek" aan „Looft den Heer" een zeer zware mededingster zal hebben. „Bennebroek" heeft een superieur mannen koor staan, dat den kiank zeer verfraait en een frissche, prettig-aandoende expressie aan den zang verleent. Tioeehonderd zangers zingen. Tot slot hebben de koren Ellen en In Epi- phania Domini uitgevoerd met alle voor- en nadeelen aan niassazang verbonden; voor ons meer het laatste vooral in zulk een ruimte als de zaal, waarin dit plaats vond. Zoo bleek, dat de afmetingen van een koor toch eigenlijk aan bepaalde grenzen gebonden zijn. Ook net feit, dat men gezamenlijk niet of weinig gerepeteerd heeft, moest in dit massaal gebeuren wel hoorbaar worden, het minst echter in den Driekoningenzang, dat aanzien lijk beter van klank was dan Ellen. Voor Arisz, den onvermoeide, is het eigenlijk „zijn" avond geworden en dat er het gansche concert zoo gelukkig gemusiceerd kon worden is aan zijn leiderschap te danken. Daarvoor heeft de voorzitter van het IJ.M.K., de heer Oostendorp, hem terecht voor het forum ge huldigd. W. VERSTEKELINGEN ONTDEKT. De kapitein van het stoomschip Hermes van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij komende van Hamburg, heeft bij aankomst te IJmuiden gerapporteerd, dat aan boord twee verstekelingen van Duitsche nationali teit waren ontdekt. De jongelieden heeten Hans Hedemann en Alfons Bindezyk. Het schip is naar Amsterdam opgevaren, waar de kapitein de ongenoode passagiers naar het 'bureau van den vreemdelingen dienst heeft laten overbrengen. Deze heeft gezorgd dat zij weer spoedig het land hun ner herkomst bereikten. PERSONALIA. Onze vroegere plaatsgenoot de heer Ir. F. E. Mulder, ingenieur bij den Rijkswaterstaat, thans werkzaam te Zutphen is bevorderd tot hoofdingenieur. R. C. BREDERODE. Hieronder volgen de uitslagen van de Zondag gespeelde wedstrijden: Brederode-ccmbinatiede Gazelle II 43 Brederode-combinatiede Gazelle I 22 A.s. Zondag worden vriendschappelijk ge speeld 12 uur: Brederode 3V.O.G. 2 (Heem stede). 2 uur: Brederode IV. O. G. I (Heem stede) 'Burgemeester Kwint temidden van het be stuur van „De Moerberg". ARROND. RECHTBANK HAARLEM Donderdag. DE R.-K. GEESTELIJKHEID BELEEDIGD. Eenigen tijd geleden had zich voor de Haar- lemsche Rechtbank te verantwoorden de re dacteur van het orgaan der Vrijdenkersver- eeniging „De Dageraad". Volgens de dagvaarding had in dit or gaan een artikel gestaan, onderteekend door André Vlaanderen, waarvan de inhoud belee digend werd geacht voor de R.-K. geestelijk heid. De zaak werd toen voor eenigen tijd ge schorst om de rechtbank in de gelegenheid te stellen, een nader onderzoek in te stellen, o.a. naar den inhoud van eenige andere nummers van dit orgaan. De President, Mr. Maassen, vroeg aan verdachte, waarom hij de plaatsing van dit artikel had toegelaten. Verdachte; „Daar had ik drie redenen voor. Ik was ziek ik had het zeer druk en ik stelde het volle vertrouwen in den heer Vlaan deren. Ik heb het bewuste artikel niet gelezen, omdat ik wist, dat hij een rustigen stijl had en nooit opgewonden stukken schreef." President; „Gebeurde het wel meer, dat u de artikelen niet eerst las?" Verdachte: „Dat gebeurde nooit." President: „U zult moeten toegeven, dat het onvoorzichtig van u was." Verdachte: „Zeer zeker. Het is een lesje voor me geweest. Ik kan er toch nog aan toe voegen, dat ik het artikel, ook om andere re denen, niet geplaatst zou hebben als ik het geweten had." President: „Zei de titel u dan niets?" Verdachte: „Ik achtte den titel niet be- leedigend, maar moet er aan toevoegen, dat ik daar als ongeloovige heel anders over denk, dan een geloovige. Ik beoordeel de dingen meer zakelijk en nuchter." De Officier van Justitie deelde mee, dat ver dachte de waarheid gesproken had, toen hij beweerde dat andere artikelen van André Vlaanderen veel minder scherp en beleedigend gesteld waren, dan het bewuste artikel. Maar toch mag de ziekte van verdachte geen excuus zijn voor het plaatsen van het artikel. Hij had het moeten lezen. Als redacteur van het or gaan blijft hij verantwoordelijk voor den in houd. En wanneer een redacteur ziek is, moet een ander voor hem in de plaats aangesteld worden. Spreker blijft hem dan ook verant woordelijk achten en was van oordeel, dat het artikel zeer beleedigend en stootend voor de R.-K. geestelijkheid was. Nu verdachte echter heeft toegegeven, dat het goed was geweest als het artikel niet was opgenomen, wilde hij ook wat van den eisch afdoen. Spreker requireerde een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van een maand en twee maanden voorwaardelijk, om verdachte te leeren, dat hij voortaan voorzich tiger moet wezen. Bij de eerste behandeling van de zaak had de Officier drie maanden gevangenisstraf ge- eischt. Verdachte verdedigde zichzelf. Hij merk te op, de verantwoordelijkheid voor de plaat sing van dit artikel niet te hebben willen ont kennen. Dat'zou hij kinderachtig vinden. Maar uitdrukkelijk zei hij, dat van een opzettelijke beleediging geen sprake was. Hij kwam op tegen de uitdrukking van den Officier bij de eerste behandeling van de zaak, „dat ook de waarheid beleedigend kan zijn." Volgens ver dachte kan de waarheid nooit beleedigend zijn. Nu verdachte heeft toegegeven, dat het artikel niet geplaatst had moeten worden en dat de opzet van beléëdiging niet aanwezig was, oor deelde hij. dat een correctie niet noodig was. Daarom vroeg hij ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. De Officier zei, dat verdachte hem uit de tent gelokt had. Inderdaad heeft hij vroe ger gezegd, dat ook de waarheid beleedigend kan zijn. Maar dit had spreker strafrechtelijk bedoeld. Een dief, die zijn straf heeft onder gaan, mag men daarna niet voortdurend dief noemen. Dat is beleedigend voor hem. De rechtbank bepaalde de uitspraak op heden over acht dagen. Laatste zitting van Mr. Maassen. Aan het slot van de ochtendzitting wendde de rechter Mr, Pit zich tot Mr. Maassen, die heden voor het laatst de zitting presideerde. „Ik acht het een buitengewoon groot voor recht, nog eenige woorden tot u te mogen spreken. Het is nu werkelijk de laatste keer geweest, dat u hier den hamer gehanteerd hebt. Dit stemt mij niet tot vreugde, maar tot weemoed en spijt. Bijna zes jaar heb ik onder uw voortreffelijke leiding mogen wer ken. Die leiding was buitengewoon aange naam en leerzaam. Ik beschouw uw vertrek voor mij persoonlijk en voor de Haarlemsche rechtbank als een onherstelbaar verlies. Ik dank u voor uw leiding, uw voorbeeld en uw vriendschap. Ik hoop, dat uw vertrek niet zal beteekenen: „uit het oog, uit het hart". Ik ben u dankbaar voor wat u voor ons zijt geweest. Wij zullen u nooit vergeten". De President verklaarde zeer getroffen te zijn door deze onverwachte sympathieke afscheidswoorden. ..Mijn heengaan van de Haarlemsche rechtbank doet bok mij veel verliezen, want gij. waart allen voor mij trouwe en goede medewerkers. Ik acht het gelukkig te weten, dat hier op dezelfde wijze zal worden voortgewerkt".

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1