De komende verkiezingen in Frankrijk. DRIE WEKEN WAPENSTILSTAND, THIJS IJS EN DEBOOZE VAMPYR Zomer sproeten SPRUTOL RADIG V R IT D A G 24 APRIL 1936 BUITENLAND Vooruitzichten en cijfers. Een overvloed van candidates Nu de vierjaarlijksche verkiezingen, welke zijn vastgesteld op Zondag a.s. 23 April voor het eerste gedeelte en op Zondag 3 Mei voor het tweede gedeelte, naderen, houdt men zich in Frankrijk bezig met kansberekeningen om trent den verkiezingsuitslag. Het aantal candidaten. dat gekozen moet worden is 618, waarvan 598 in Frankrijk zelf, 10 in Algiers en 10 in de andere koloniën. Men kent in Frankrijk een verkiezing in twee gedeelten. Gekozen is bij de eerste stemming de candidaat, die de volstrekte meerderheid in zijn arrondissement of stemdistrict behaalt, bij de tweede stemming degene, die de rela tieve meerderheid heeft. De verkiezingen van dit jaar aldus Ha- vas onderscheiden zich allereerst door een overdaad aan candidaten. namelijk 4807 voor Frankrijk en 1381 voor de omgeving van Pa rijs. In' 1932, dat een record-aantal candida ten had, bedroeg in geheel Frankrijk het aan tal candidaten slechts 3837. Het spreekt van zelf. dat men weinig geneigd is in dezen over daad een teeken te zien van den bloei van het politieke leven. Veeleer gaan er stemmen op. die ter bestrijding van ..fantastische can- didaturen'' een systeem van cautie willen zien ingevoerd, zooals men dat ook buiten Frank rijk kent. Door dezen overvloed van candidaten wordt het. aantal, dat bij de eerste stemming reeds verkozen kan worden verklaard, waar schijnlijk veel geringer, Ook zal vermoedelijk het aantal leden dat in de Kamer terugkeert, geringer zijn dan anders, eensdeels doordat her. groote aantal candidaten een wisselvallig element in de stemming brengt, en ook. om dat de huidige politieke situatie en de econo mische nood bijna in elk arrondissement een reactie heeft opgeroepen tegen d'e zittende Kamerleden. In 1924, 1928 en 1932 bedroeg het percentage „nieuwe menschen" respec tievelijk 38, 42 en 28 procent. Een der elementen, die den verkiezingsuit slag onzeker maken, is het aantal onhou- dingen. Gezien de betrekkelijke kalmte, waarin de verkiezingscampagne wordt ge voerd. en de politieke onverschilligheid van een deel van het kiezerscorps, kan voorspeld worden, dat het aantal onthoudingen op de beide komende Zondagen aanmerkelijk hoo- ger zal zijn dan het bij de vorige verkiezin gen gebruikelijk ^eworden percentage van rcnd" 17 procen - Opmerkelijk is, dat in het noorden steeds drukker gestemd wordt dan in de Midi. waar de politieke belangstelling of het politieke plichtsgevoel blijkbaar minder groot is. Het aantal grootere politieke partijen, is in Frankrijk zeer uitgebreid. In de Kamer telt men 17 fracties van zeer verschillende sterkte. Het aantal leden van de verschillen de fracties varieerde in de afgeloopen wet gevende periode tusschen 5 en 150. De belangrijkste partijen van de linker zijde zijn ae communisten, de socialistische en radicaal-socialistische partij, waarbij men tevens moet rekenen de „Unité Ouvrière" en *,de Socialistisch-Republikeinsche Unie. Cen trumpartijen zijn de „Alliance Democrati- que'\ de „Democrates Populaires" en. meer rechtsch, ae Republikeinsche Federatie. De vroegere rechtsche conservatieve partij is ver dwenen, de monarchisten en royalisten van de „Action Franqaise" noemen zich ..Onaf- hankelijken". „Onafhankelijken'' vindt men echter ock in het centrum en aan de linker zijde. Men heeft zelfs onafhankelijke com munisten of Leninistische bolsjewiki. Naast al deze groepen heeft men dan nog agrari sche en andere groepeeringen. De verkiezingen van 1932 brachten aan de Conservatieven 5 zetels, aan de republi- keinsch-Democratische Unie 76. aan de verschillende Onaf hankelij ken 28, aan de Volksdernocraten 16. aan de linksrepublikei nen 72, aan de Onafhankelijke Radicalen 62, aan de Radicaal-Socialisten 157, aan de re- publikeinsch-socialisten 37, aan de Socia listen 129, aan de Connnunistisch-socialisten 11, aan ae communisten 12 zetels. Daarna echter is de samenstelling der Ka mer door 49 partieele verkiezingen gewijzigd en hebben zich nieuwe partijen gevormd, zooals de „Socialistes de France", die zich van de Socialistische partij heeft afgeschei den. Wanneer men bij de sterkte van elke frac tie de vacantte zetels meerekent en de ge- isoleerde geestverwanten bij de fractie telt, komt men tot het volgende overzicht van de huidige verhoudingen in de Kamer: Onaf hankelij ken 13, republikeinsche fede ratie 45, Republikeinsche en Sociale groep 16, Onafhanlkeiijke groep voor economische, So ciale en boerenactie 5, het Republikeinsche Centrum 35, Hersteld Republikeinsche Cen trum 33, de Republikeinen van het midden 7. Volksdemocraten 16, Linksrepublikeinen 44. Linksche onafhankelijken 26, Radicale linker zijde 48, Radicalen en Radicaal-Socialisten 159, Fransche republikeinsch socialisten 3, Onafhankelijke linkerzijde 17, Socialistische en Republikeinsche unie 40,. de Socialistische partij S.F.I.O. 101. Arbeiderseenheid 10. Com munisten 10. Wild 17 zetels. De oorlog in Abessynië. Abessynië organiseert de verdediging van Addis Abeba. Strijd zal tot het uiterste voortgezet worden Engeland. Lord Halifax in plaats van Eden naar Berlijn? In den Woensdag te houden ministerraad zal, naar Reuter verneemt, de tekst der vra genlijst worden bestudeerd, welke de Britsche regeering voornemens is tot de Duitsche re geering te richten. Deze vragenlijst zal waar schijnlijk aan de Duitsche regeering worden overhandigd door den Engelschen ambassadeur Sir Eric Phipps. In bevoegde kringen verklaart men beslist, dat van een bezoek van Eden aan Berlijn geen sprake is. Men geeft echter toe, dat het mogelijk is, dat overwogen wordt Lord Halifax naar Berlijn te zenden. Er werd nog geen enkele beslissing dienaan gaande genomen, maar het schijnt, dat velen der Britsche leiders onder de huidige omstan digheden tegen een reis van een lid van het kabinet zijn. „Geen overdracht van mandaat gebieden," zegt Baldwin. In het Lagerhuis kwam de vraag ter sprake of gebieden, die thans onder mandaat staan van een der leden van het Britsche rijk, wel licht in de toekomst aan Duitschland over gedragen zullen, worden. „Overweegt de regeering de eventueele overdracht van mandaatgebied en heeft zij hierover de dominions geraadpleegd en zoo ja hebben deze zich met een overdracht onder zekere voorwaarden accoord verklaard?", vroeg de liberale afgevaardigde Mander. Baldwin antwoordde: „Verre van bereid te zijn een overdracht van mandaatgebieden aan Duitschland te overwegen, heeft de Britsche regeering reeds herhaalde malen verklaard, dat zij zulk een overdracht nimmer overwogen heeft en haar ook thans niet overweegt. Derhalve heeft zij over deze aangelegenheid ook niet de domi nions geraadpleegd. Een groot deel van het Huis bleek even wel dor dit antwoord van den premier niet bevredigd te zijn. Een lid van de Labour-party vroeg: ..Beteekent dit, dat de regeering voornemens is, zulk een overdracht in de toekomst te overwegen?" Baldwin gaf hierop echter geen antwoord. Ook in Frankrijk valt eenige beduchtheid waar te nemen, dat de voormalige Duitsche koloniën weder aan het rijk teruggegeven zullen worden. In verband hiermede heeft, naar Reuter uit Parijs meldt, de chef van het Fransche mandatenbureau, Truitard, voor de radio een rede gehouden, waarin hij ver klaarde, dat Frankrijk evenmin als Groot- Brittannië kan denken aan het afstaan van mandaatgebieden, van welker bevolking het de bescherming op zich genomen heeft. Aan de hand van statistieken toonde Truitard aan, dat in ae vroegere Duitsche kolonie Kameroen in Afrika, die sinds den oorlog onder Fransch mandaat stond, de welvaart gestegen is. Deze grootere voorspoed is geheel aan de bevolking ten goede ge komen, wier aantal tot 300.000 zielen is toe genomen. Weer een Belgisch vliegtuig verongelukt. Nabij Gent is, naar Reuter meldt, een Bel gisch militair vliegtuig omlaag gestort ten gevolge van het verliezen van snelheid. Het toestel vloog in brand en de piloot is in de vlammen omgekomen. Hevige gevechten in het zuiden. ADDIS ABEBA. 23 April (Reuter-A.N.P.) Aan het noordelijk front spannen de Abes- syniërs zich in tot een uiterste poging om den Italiaanschen opmarsch van Dessie naar Addis Abeba te vertragen. Op verscheidene plaatsen, waar de wegen die naar de hoofd stad leiden, bergachtig gebied passeeren. en vooral bij den bergpas Sjolameda vernielen Abessynische afdeelingen groote stukken van den weg. De Italiaansche aviateurs be stoken de Abessynische afdeelingen met mi- trailleurvuur, maar kunnen ditmaal geen gebruik maken van hun bommenvoorraad. aangezien zij daarmede de Abessyniërs slechts behulpzaam zouden zijn met het ver nielen der wegen. Het opblazen der wegen, dat de Italianen tijdelijk zal stuiten, veroor looft de Abessyniërs hun tegenstand te or- ganiseeren en colonnes krijgslieden beginnen thans de omgeving van de hoofdstad te ver laten. Zij trekken in noordelijke richting en volgen den weg naar Dessie, teneinde stellin gen te gaan bezetten in het bergachtige ter rein. vanwaar zij op verscheidene plaatsen den weg kunnen bestrijken. In Addis Abeba vertoevende neutrale waar nemers zijn van opvatting, dat. hoewel een zoodanige tactiek zeer veel risico voor de Italianen zou hebben kunnen meebrengen, zij er toch beter aan zouden hebben gedaan onmiddellijk na den val van Dessie gemoto riseerde strijdkrachten waarover zij 'de be schikking hadden, vooruit te zenden, tenein de te trachten in snel tempo Addis Abeba te bezetten, voordat de Abessynische strijd krachten een begin zouden hebben kunnen maken tot reorganisatie. De Abessyniërs maken zich ook gereed de omgeving van de hoofdstad te verdedizen en het Abessynische kabinet heeft voorloopig iedere gedachte laten varen aan een vertrek uit Addis Abeba. Trouwens, andere Abessynische troepen formaties, die uit het noorden gekomen zijn, beginnen thans de Itah'aansche verbindings wegen hevig aan te vallen. De Abessyniërs beweren ook twee Italiaan sche vliegtuigen ten zuiden van Dessie te hebben neergehaald. Abessynië, zoo verklaart men verder, zal voortgaan met de energie van de wanhoop te strijden en, wanneer de hoofdstad bezet mocht worden zal de re geering naar elders worden verplaatst en den strijd tot het. einde toe volhouden. Aan het zuidelnk front ziin de Italianen die eenigszins in hun bewegingen -belemmerd worden door den regen, begonnen met het consolideeren van hun nieuwe bezette stel lingen. Zij blijven echter tegelijkertijd op rukken. Volgens Abessynische lezing van den veld slag in Ogaden zijn daarbij duizenden Ita lianen gedood of gewond, maar men geeft ook toe. adt de Abessynische verliezen even eens zeer zwaar zijn geweest, aangezien de Italiaansche machinegeweren groote ver woestingen hebben aangericht, toen de Abes synische krijgers verscheidene malen trach ten door stormaanvallen den Italiaanschen opmarsch tot staan te brengen. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba seint, dat een officieele mede deeling van Ras Nassiboe meldt, dat een ontzaglijke veldslag gewoed heeft rondom den berg Djiogoe. ten westen van Sasss Baneh en ten noorden van Bircoet. De Ita liaansche aanval werd geopend door de Libysche troepen en door Somali-afdeelin- gen die gesteund werden door eenige afdee lingen blanke soldaten en door de Italiaan sche luchtstrijdkrachten, die de Abessynische troepen mitrailleerde en bombardeerde. Ge durende drie dagen hadden de beide partijen afwisselend de overhand. Aan het einde van den derden dag waren de Abessyniërs er ten slotte in geslaagd terrein te winnen. Oo den vierden dag zoo voegt Ras Nassiboe hieraan toe, wierpen de Italianen groote afdeedingen blanke troepen in den strijd en slaaeden er weer in de Abessyniërs naar hun oorspron kelijke stellingen terug te dringen. Talrijke vluchtelingen uit ihet noorden blijven Addis Abeba binnenstroomen. Zij kampeeren in de omgeving van de hoofdstad (Copyright Reuter-A.N.P.) Niet echter op de slagvelden van Abessynië, doch schen de regeeringen van Engeland en Frankrijk J"1' negatieve resultaten der veertiendaagsche GeneefschTi?' sprekingen. Frankrijk en de vrees voor Hitier. en vlam gezet werd? Het is zoo gernakv wanneer men weet, dat men toch in h» derheid blijft, de fraaiste theorieën kunnen zij nog zoo gevaarlijke uitw«-' hebben, te verdedigen! Doch kan na mannen als Anthony Eden, die de machtV^'1 ben beslissingen te treffen, kwalijk n» dat zij tenslotte huiverig zijn tot het uk n' te gaan? Zouden velen hunner, die thans strijd tegen Italië met alle middelen i ook de gevolgen zouden zijn, predikt Von Stohrer en zijn metgezel bijtijds gered. Met koelwater uit de auto hielden zij zich in het leven. De Duitsche gezant te Kaïro Von Stohrer, naar wien verscheidene dagen in de woestijn is gezocht, is zooals wij meldden gisterochtend half twaalf met zijn mecanicien op het mili tair vliegveld te Heliopolis aangekomen. Zij werden hier door vertegenwoordigers van de regeering en leden van de Duitsche legatie ontvangen. Von Stohrer en zijn metgezel werden op 30 K.M. ten Oosten van de oase Baharija gevon den in de nabijheid van hun auto. Het vlieg tuig, dat hen het eerst zag daalde in de nabij heid van de auto. Beiden waren uitgeput, doch overigens in goede lichamelijke conditie. Von Stohrer ver telde, dat hij Zaterdag nabij Baharija in een zandstorm was geraakt en was verdwaald. Hij reed door tot zijn benzine op was. Donderdag ochtend hadden zij hun laatste levensmiddelen gegeten, de watervoorraad was bij zorgvuldige rantsoeneering toereikend geweest tot Vrij dagavond. De auto hadden de verdwaalden op een rotsigen heuvel geplaatst, opdat deze des te eerder door zoekenden zou worden gezien en naast den wagen hadden zij witte doeken uit gelegd voor de vliegtuigen. De beide mannen hebben zich in het leven kunnen houden door het koelwater van de auto te drinken, dit werd eerst gekookt om het te steriliseeren. De auto is in het ruwe terrein ernstig be schadigd, de stuurinrichtig schijnt gebroken en de banden zijn volledig vernield. (D.N.B.) ONZE DACELIJKSCHE KiNDERVERTELLINC. De vampyr wordt als gevangene naar Kiboe gevoerd, waar hij zijn gerechte straf niet zal ontgaan. Ook Thijs en Sim begeven zich naar het dorp, want de burgemeester stelt er prijs op hen te bedanken voor het vangen van den vampyr. Bij den ingang van het dorp staat de brave burgervader hen al op te wachten, omgeven door alle dorpelingen. Thijs en Sim worden er haast verlegen onder, zooveel moois als ze over zichzelf te hooren krijgen. Als de burgemeester aan het einde van zijn toespraak is speldt hij den twee vrienden ieder het Kiboesche eeremetaal op de borst, onder luid gejuich van de omstanders. Dan is het oogenblik van afscheidnemen aangebroken. Hier zie je Thijs en Sim al weer op weg naar huis, terwijl ze het heele avontuur nog eens van a tot z ophalen. „Sim," zegt Thijs nog, „eigenlijk is de goede afloop alleen aan jou te danken. Wie weet, wat er met mij gebeurd was, wanneer jij niet op dat prachtige idee gekomen was." En Sim antwoordt alleen maar: „Och, zoo heel veel bijzonders was dat niet, wanneer ik bedenk, wat jij zoo allemaal al hebt opgeknapt." In de beste stemming komen de twee avonturiers bij Thijs' huisje aan. GENéVE. 21 April 1936. (Van onzen correspondent). Gisteravond om half elf heeft de Volken bondsraad met betrekking tot den oorlog in Afrika de periode afgesloten, die op 3 Maart ibegonnen is met het door de Raadscommissie van Dertien tot de oorlogvoerende partijen gerichte beroep om onmiddellijk in onderhan delingen te treden over een spoedige staking der vijandelijkheden en over het sluiten van een definitieven vrede. Negen-en-/veertig dagen na dit beroep, waarvan 37 voorbijgingen gedurende welke de Raadscommissie van Dertien trachtte te ver geten, dat de oorlog in Afrika voortduurde en dat zij zich tot taak had gesteld daaraan zoo mogelijk een einde te maken, heeft de Volkenbondsraad in hoogst eigen persoon, extra voor dit doel in buitengewone zitting bijeengeroepen, moeten vaststellen, dat het niet mogelijk was de gewenschte staking der vijandelijkheden te verwezenlijken en vredes onderhandelingen te beginnen. De oorlog blijft dus voortwoeden, waarbij het ongeluk kige Abessynische volk niet slechts door de „geoorloofde" moordwapenen wordt gedood, doch ook het slachtoffer van verboden gif gasaanvallen wordt. Want baron Aloisi heeft 'gisteren meer dan eens indirect erkend, dat het Italiaansche leger zich inderdaad schul dig maakt aan het bij het Geneefsche Pro- tokol van Juni 1925 verboden gebruik van het gifgaswapen. Bij wijze van repressailles voor de wreedheden, die sommige Abes syniërs tegen enkele Italiaansche krijgsge vangenen hebben begaan, acht de Italiaan sche regeering zich gerechtigd duizenden onschuldige tegenstanders en vrouwen en kinderen door gifgassen te dood en of voor hun leven ongelukkig te maken! Het is dus niet tot een wapenstilstand op de Afrikaansche slagvelden gekomen. Doch daarentegen hebben de regeeringen van Engeland en Frankrijk hier de vorige week een politieken wapenstilstand voor den duur van drie weken gesloten, dit wil zeggen tot na de vorming van een uit de Fransche ver kiezingen geboren Fransche regeering, met betrekking tot de strijdvraag inzake de sanc-tiemaatregeien tegen Italië. Men kent de meeningsverschilien tusschen Eden en Flandin, die in de aan het Paasch- feest voorafgaande week een zoo ernstige spanning tusschen Engeland en Frankrijk veroorzaakten. De Fransche regeering wilde, dat de Volkenbond tegenover de militaire suc cessen van Mussolini eenvoudig het hoofd in den schoot zou leggen en aan den Italiaan schen dictator de vrije hand in Abessynië zou laten, de sancties tegen Italië intrekkend; opdat Italië weder zoo spoedig mogelijk haar plaats in het tegen Duitschland gerichte Engeisch-Fransch-Italiaansche „front van Stresa" zou innemen. De Britsche regeering wilde daarentegen nog volstrekt niet van toegeven aan Mussolini weten en bepleitte, dat na een eventueele mislukking der ver zoeningspogingen der Raadscommissie van Dertien de sancties zouden verscherpt wor den, o.a. door de inwerkingstelling der reeds in November in beginsel besloten petroleum sanctie. In deze strijdvraag is het de vorige week tot een drieweekschen wapenstilstand gekomen. Anthony Eden werd het met Paul Boncour, die thans de Fransche regeering vertegen woordigde, hierover eens, dat voorloopig nóch de bestaande sancties zouden worden opgehe ven, nóch tot een verscherping ervan zou wor den overgegaan. Toen verleden Vrijdag dit compromis tus schen Eder. en Boncour was tot stand geko men. trachtte de Fransche pers hieraan deze ruimere beteekenis te geven, als zou Eden beloofd hebben voor altijd van zijn wensch naar verscherpte sancties af te zien. De rede voering van Eden, gisteren in den Volken bondsraad maakte duidelijk, dat Eden een dergelijke belofte op langen termijn volstrekt niet gegeven heeft. Eden heeft zich nadruk kelijk het recht voorbehouden de kwestie der petroleumsanctie en van andere nieuwe eco nomische of financieele sancties opnieuw ter sprake te brengen bij de regeering, die na 11 Mei in Frankrijk aan het bewind zal zijn. voor ht> Geen opheffing der bestaande sancties! Geen verscherping dezer sancties! Dit is het eerste ..negatieve" resultaat der besprekingen, die hier veertien dagen geleden begonnen zijn. Er is echter nog een ander negatief re sultaat: geen staking der vijandelijkheden in Abessyniëgeen vredesonderhandelingen „binnen het kader van den Volkenbond en in den geest van het Volkenbondsverdrag!" doch ook -geen vredesonderhandelingen op den grondslag der Italiaansche militaire succes sen en buiten den Volkenbond om!" zooals Mussolini gewenscht had. Alles is dus ondanks heel veel woordenstrijd in de vergaderzaal en in- de hotelkamers gebleven, zooals de toe stand was, voordat men in het begin van April hier te Genève bijeenkwam. Er is geen vooruitgang behaald, doch aan den anderen kant is ook het ergste, dat als gevolg van deze Voikenbondsberaadslagingen gevreesd werd, vermeden. De sancties blijven voort bestaan en de Volkenbond heeft Mussolini's voorwaarden inzake de vredesonderhandelin gen, die energiek door de regeering van Abessynië van de hand waren gewezen, ook zijnerzijds niet aanvaard. De vertegenwoordiger van Abessynië, de heel zwarte Wolde Mariam, die natuurlijk geen held in het uitspreken van redevoerin- jen in de Fransche taal ls, klaagde zuchtend, of dit in alle opzichten negatieve resultaat inderdaad de daadwerkelijke bijstand be- teekende, dien de Volkenbondsstaten volgens artikel 16 van het Volkenbondsverdrag ver plicht zijn aan den staat, die het slachtoffer van een aanvalsoorlog is, te verleenen. Wolde Mariam's klacht is volkomen begrij pelijk. Doch men moet toch niet vergeten, dat de samenstellers van het Volkenbondsverdrag van de gedachte uitgingen, dat de Volkenbond universeel zou zijn, dat wil zeggen alle staten der wereld zou omvatten. Indien deze gedachte zou zijn verwezenlijkt, zouden de Volkenbonds staten zonder groot gevaar voor zichzelf en den wereldvrede scherp tegen een staat met aanvalsbedoelingen hebben kunnen optreden. Onder de tegenwoordige omstandigheden is dit geheel anders. Zouden allen, die thans erop aandringen, dat de Volkenbondsstaten geen sanctie, ook niet van militairen aard, onge bruikt laten, dit standpunt blijven huldigen, ook wanneer dientengevolge daarvan werke lijk (met medewerking van Duitschland en Japan, welke landen de gelegenheid- van een oorlog der Volkenbondsstaten tegen Italië wel eens zouden kunnen aangrijpen, om in troebel water te visschen!) de geheele wereld in vuur ook de gevolgen zouden zijn, prediken, hart niet blijde zijn, dat zij het niet zeggen hebben en dat dank zij de zelfbêh sching van Baldwin en Eden de vrata'' Europa behouden blijft? Iets geheel anders anders als het betrach van de noodige matiging, waardoor niet tl 't alleruiterste wordt overgegaan, is natuurin de politiek van de Fransche regJglU liefst, uit angst voor Hitier, maar 'tersto tot iederen prijs de verzoening tusschen d Volkenbond en Mussolini zou willen tot stanü brengen. Het deed pijnlijk aan uit de red voering van Paul Boncour, den ouden sttiw" makker van Aristide Briand in het strev- naar een Fransch-Duitsche verzoening wed» herinneringen te hooren opduiken °uit f eerste jaren na den wereldoorlog, toen Frank rijk eveneens den Volkenbond slechts be schouwde als een instelling, om Frankriiv tegen Duitschland te beveiligen. Boncoun herinnering aan het feit, dat de meeste aan de tafel van den Volkenbondsraad vertegen! woordigde staten tezamen den wereldoorlw hebben gevoerd en dat voorbijgaande mee. ningsverschillen een hereeniging niet in den weg mogen staan tegenover de geduchte ge. varen, die Europa bedreigen, was even on. gelukkig, als zijn aandrang naar spoedig. beëindiging van den oorlog, niet ter wille van den onrechtvaardig aangevallen staat, doch opdat Italië weder bereid zou zijn mede te werken, om het hoofd te bieden aan de Europa bedreigende gevaren! Indien de geest der nieuwe Fransche regeering na 11 Mei geen andere zal zijn, is 't te vreezen, dat de drie- weeksche wapenstilstand tusschen Engeland en Frankrijk niet lang daarna zal voortduren! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. AMERIKAANSCHE ZENDELINGEN DOOR ABESSYNISCHE BANDIETEN GEVANGEN GENOMEN? DZJIBOETI, 23 April (A.N.P.l Dominé Ken- neth Oglesby en zijn vrouw, Amerikaansclie missionarissen, die uit Los Angeles afkom stig zijn, schijnen volgens ontvangen be richten in handen te zijn gevallen van Abes synische bandieten, die in de buurt van Lalioella verblijf honden. verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. (Adv. Ingez. Med.) r-===^| PROGRAMMA ZATERDAG 25 APRIL 1935. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Gra- mof.pl. 1.15 KRO-Boys. 2.00 Voor de Jeugd. 2 30 Gram.pl. 3.00 Kinderuur. 4.00 KRO-Boys. 5.00 Gram.pl. 5.15 KRO-orkest. 6.20 Lezingen, Gram.pl. en berichten. 7.15 Kath. R.V.U. 7.35 Voordracht en Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.10 Reportage. 8.25 Gram.pl. 8.30 Gram.reportage, 8.45 KRO.orkest. 9.00 Filmpraatje. 9.15 KF.0- Boys. 9.30 KRO-orkest. 9.45 Gram.pl. 10.00 KRO-Boys. 10.15 KRO-orkest. 10.30 Berichten. 10.35 Verslag v. d. Engelsche Cup-Final. 10.50 12.00 Gram.pl. HILVERSUM II. 301 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO, 10.15 VARA-tooneel, viool, piano en gram.pl. 12.00—1.45 Gram.pl. 2.00 „Orvitropia". 2,45 Zang. 3.15 Esperanto-uitzending. 3.35 Kamer muziek. 4.00 Lezing. 4.20 De Flierefluiters m. m.v. zangsolist. 5.00 Gram.pl. 5.10 De Wiele waal en lezing. 5.40 Lezing. 6.05 Orgelspel. 6.30 „Film Theater". 7.00 Gram.pl. 7.15 Lezir.g. 7.30 Bp'uwsche uitzending. 8.00 Berichten. 8.15 Coos en Polly Speenhoff. 8.40 Fantasia. 9.05 Gram.pl. 9.15 Voordracht. 9.40 Gram.pl. 10.00 Berichten. 10.05 VARA-orkest. 11.00 Gram.pl. 11.20 Orgelspel. 11.40—12.00 Gram.pl. DROmVICH 1500 M. 10.20 BBC-Northern-orkest, m.m.v. zane- solist. 11.35 Gram.pl. 12.20 Commodore Grand Orkest. 1.20 Orgelspel. 1.50 Verslag Cup Fina.. 4.10 Gram.pl. 4.35 Dansmuziek. 5.20 Berichten 5.50 Sportpraatje. 6.05 Welsh Intermezzo. 6.20 Week-End-Programma. 7.05 Het orkest van Z. M. Irish Guards. 7.50 Vaudeville-programma. 8.50 Berichten. 9.20 Voordracht. 9.40 BBC- Theater-orkest. 10.50 Berichten. 11.0011-20 Dansmuziek. RADIO PARIS 1648 M. 6.20 en 7.20 Gram.pl. 10.20 Orkestconcert. InO Gram.pl. 3.20 Pascalorkest. 4.50 Gram.pl. 7.35 Operette-uitzending. 11.0011.35 Atkins- or kest. KEULEN 456 M. 5.20 Orkestconcert. 11.20 Populair concert. 1.35 Gram.pl. 3.20 Vroolijk programma m.m.v. solisten en orkesten. 5.20 Kwintetconcert. 7.30 Dansmuziek. 9.5511.20 Orkest, koor en solisten. BRUSSEL 322 M. 11.20 Gram.pl. 12.30 Zigeunermuziek. l-2" M. Alexys' orkest. 2.05 Gram.pl. 2.20 M- Alexys' orkest. 3.20 Dansmuziek. 4.20 Gram,pi- 5.50 Pianorecital. 6.25 Gram.pl. 7.20 Omroep orkest. 8.05 Hoorspel. 8.20 Omroeporkest, 9.30 Kwartetconcert, 10.20 Gram.pl. 10.35— Dansmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.20 Zigeunermuziek. 12.30 Omroeporkest. 1.23 Gram.pl. 1.50 Concert. 3.20 Gram.pl. 3.N Hoorspel. 4.35 Populair concert. 5.35 Zigeuner muziek. 6.20 Pianorecital. 7.20 Klein-orkest en Gram.pl. 9.30 Dansmuziek. 10.20— Gram.pl. ÜEITSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.35 Operetteconcert (Gr.pl.). 9.20 Berichten. 9.50 Viola en piano. 10.05 Weerbericht. lO.ZU— 12.15 Dansmuziek.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2