BEVERWIJK. RAADSVERGADERING. De loonregeling der werklieden zoederom aangehouden. De perso neele belasting verhoogd. Het nieuwe veilingsgebouw op de Meer. Donderdagavond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van burgemeester H. J. J. Scholtens, In verband met het a.s. vertrek van den gemeente-secretaris, den heer J. W. A. C. van Loenen, werd de raad voor den aanvang der vergadering op de gevoelige plaat vereeuwigd. Na vaststelling van de notulen werden de tijdelijke aanstellingen van Méj. Brus en Mej. v. d. Hoek als leeraressen aan de Huishoud en Industrieschool met resp. vier maanden en een jaar verlengd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd een credict toegestaan voor extra hulp aan werkloozen. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. den weg tusschen Wijkerstraatweg en de Slachthuisstraat voor het openbaar verkeer te bestemmen en dezen weg. alsmede de Slacht huisstraat te noemen „Nieuwe Weg". De salarisse7i der werklieden. In behandeling kwam daarna de brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 7 April 1936 met betrekking tot de loonen van het gemeentepersoneel. De heer M e u r s verklaarde zich tegen iedere loonsverlaging. Den heer V i s s e r is het opgevallen, dat ten raadhuize met deze zaak veel spoed is betracht. Reeds den dag na het raadsbesluit is het ant woord van den raad naar den Minister ge zonden. Dit had niet voor 3 Mei behoeven te geschieden. Naar spreker's meening had men nog wel even kunnen wachten tot na de fusie. De heer Visser en zijn fractiegenoot zullen tegen stemmen, omdat juist voor het lagere personeel de knoop doorgehakt moest worden Het lijkt spr. gewenscht, dat de Raad den Mi nister nogmaals verzoekt deze aangelegenheid tegelijk voor ambtenaren en werklieden te regelen. Mevr. KempHaan zal tegen stemmen. Deze verslechtering zal de koopkracht maar weer verminderen. De heer Post wil eerst uitgemaakt zien, of in deze vergadering een uitspraak moet wor den gedaan. De voorzitter verwijst naar den brief van den minister, die een beslissing in deze zaak wenscht te vernemen. De heer DeRuyter kan zich met de verla ging der loonen niet vereenigen. Toen in de particuliere bedrijven de loonen veel hooger waren, was het blijkbaar niet noodig ook de loonen van het gemeentepersoneel te ver- hoogen. De voorzitter wilde er op wijzen, dat er, geen sprake zal zijn van een verlaging van de salarissen der ambtenaren. Deze herziening toch zal slechts betere regeling van het systeem vorderen, waardoor een einde kan worden gemaakt aan bestaande onbillijkheden. De heer V iss e r hoopte, dat men niet altijd de minst bezoldigden zal benadeelen. Hij wil daarvoor de verantwoording niet dragen. De heer Versteeg zou het dwaas vinden, wanneer de raad met den kop tegen den muur" zou loopen. Door een weigering om aan het verlangen van den minister te voldoen, zouden de steunregeling en de Rijkssubsidie in gevaar komen. Ook de heer M. Tromp meent, dat men zal moeten zwichten voor den drang van den minister. De heer Out zou het toch aanbevelenswaar dig vinden, wanneer er een kindertoeslag werd verleend. Dat gebeurt ook nog bij Rijk en pro vincie. Wethouder van Groningen zegt, dat het maar eens uit moet zijn met die loonsverla gingen. De Minister moet daarvan de verant woording maar dragen. De heer Post vreest, dat de minister de loonbedragen zal opleggen, wanneer de Raad aan zijn wenschen geen gevolg geeft. Het voorstel van de R.K. raadsfractie om kinder toeslag te verleenen zou gunstiger gevolgen gehad hebben, dan wanneer de minister in grijpt. Het lijkt spr. niet flink, om de verant woording maar op den minister te schuiven. Spreker stelt alsnog voor een kindertoe slag in te voeren boven het derde kind. De heer Steijn acht het niet juist de meening van den minister te negecren. Het zou intusschen volgens spr. gewenscht zijn geweest, wanneer deze zaak in den nieuwen raad besproken had kunnen wor den. Spr. had een voorstel van B. en W. ver wacht, waarin de wenschen van den minister vervat zouden zijn. Er ontbreekt op het oogenblik alle lijn. De voorzitter antwoordt op de ge maakte opmerkingen, dat de administratie de goede gewoonte heeft, de besluiten van den raad den volgenden dag uit te werken. De opmerkingen over meer dan gewone spoed houden geen steek. Het effect van aanhouding van deze zaak zou gelijk zijn aan dat van verwerping. Het is maar beter zegt spr., klaren wijn te schenken. Wethouder van Groningen zegt, dat de gemeentewerklieden de dupe zijn van degenen die destijds tegen het beste voor stel hebben gestemd. De heer Visser stelt tenslotte voor de raad een uitspraak te laten doen over aan houding, totdat de nieuwe raad daarover kan beslissen. De heer Post motiveert het tegenstem men van de R.K. fractie in de vergadering van 26 Maart. Dit geschiedde, omdat de voor zitter er toen reeds tegen waarschuwde dat aanneming van het voorstel tot aanhouding verslechtering zou beteekenen. Hèt voorstel van den hefcr Visser tot aan houding van deze zaak werd met 8 tegen 5 stemmenaangenomen. Het voorstel van B. en W. tot het toestaan van een crediet van f 4250 voor invoering van een nieuw stelsel van verkeersborden, plaatsing van enkele verkeersleiders, herzie ning van het stelsel van straatnaamborden vernummering in verschillende straten, werd aangenomen. Enkele leden hadden bepaalde wenschen ten aanzien van het verkeer en van naam borden. De heer M. Tromp vroeg o.a. plaatsing van borden bij de R.K. kerk, de heer Meurs vroeg voorziening in een gevaarlijken toe stand bij de poorten van het St. Aagtendorp en de heer Visser wilde zelfs automatische stopsignalen. De voorzitter zei. dat deze dingen de aandacht van B. en W. hebben, voor zoo ver dat mogelijk is. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W. aangehouden tot in trekking der verordeningen op de heffing en invordering van 'n belasting voor het af voeren van vuil en tot verhooging der op centen op de hoofdsom der Personeele Be lasting. Het nieuwe veilingsgebouw. Opnieuw komt thans aan de orde het voorstel van B. en W. om aan de firma's Kluft en Tervoort en Gebr. Duijn een deel van het marktterrein in erfpacht te geven voor de stichting van een nieuw veilings gebouw. De voorzitter deelt mede. dat een nieuwe verkeersregeling wordt gemaakt, die toch noodig was. Daaruit blijkt o.m., dat van een derde veiling het verkeer niet ver werkt zou kunnen worden. Twee veilingen is op dat gebied het maximum. Op de spits uren zullen voorts geen wagens mogen stil staan voor de pakhuizen. De contractanten zullen zich eventueel moeten verbinden, dat zij geen pakhuizen voor emballage zullen huren of in gebruik nemen aan de Meer- traat of Breestraat zonder goedkeuring van B. en W. Kleine kooplieden zullen alleen met hun wagens op het marktterrein worden toege laten voor het opladen van de door hen ge kochte producten. De heer H. Tromp merkt op, dat men uit vele zaken politieke munt gaat slaan. Een raadslid uit een andere gemeente heeft zich volgens spr. over den raad van Beverwijk misprijzend uitgelaten, waarschijnlijk om vast verkiezingspropaganda te voeren. De raad moet echter volkomen in staat worden geacht deze zaak met de bekende Hollandsche voorzichtigheid te behandelen. Het pjan om deze veiling op de Meer te stichten lijkt spr. nog altijd bespottelijk. Hier mede toch wordt het algemeen belang niet gediend. Het geldt hier een persooplijk be lang en in het verleenen van de concessie chuilt een onbillijkheid. Men verhoogt prar- tisch de markt. Centralisatie van de veilin gen is om vele redenen te prefereeren. Den tijdsduur van 25 jaar acht spr. ook veel te lang. Het geheele object is een rijpe studie waard. Spr. doet dan ook het voorstel een studiecommissie in het leven te roepen, ten einde de mogelijkheid van den centralisatie onder het oog te zien. De heer Visser constateert het nuttig effect van de aanhouding dezer zaak in de vorige vergadering. Daardoor is b.v. een goede verkeersregeling ontworpen. Het is spr. voorts gebleken, dat in de door hem bijgewoonde, vergadering niets gebleken is van eeii poging tot centra-' lisat.ie. De beheerders van de particuliere veilin gen mogen niet worden verplicht af te wach ten tot beslist is in vraagstukken als tunnel bouw. verplaatsing van het station, primaire weg enzzooals de heer Van Dok dat wilde. Spr. is gerust gesteld omtrent het verkeer en hij zal dan nu ook. evenals zijn fractiege noot. met een gerust hart voor het voorstel stemmen. Wethouder B i s s c h o p vindt een studie commissie overbodig. Daarmee zou men te vens de adviseurs van het gemeentebestuur als politie en haven- en marktmeester een brevet van onbekwaamheid geven. De heer S t e y n heeft in al het omtrent deze zaak gesprokene een klank beluisterd, die daarin niet thuis hoorde. Het marktterrein was practisch door de betrokken firma's geheel in gebruik geno men. Nu vragen zij een overdekt terrein en spr. acht dit zeer in het belang van de markt. Het zal den naam van het product hoog hou den. Een begin van centralisatie is er en ten slotte is dit ook een zaak van de tuinders zelf. Bovendien zal dit niet worden belem merd door het gebouw, dat -men wil stichten. Bij een andere oplossing zou de gemeente groote inkomsten derven. Tenslotte acht spr. het ook onjuist, dat men zich nu plotseling op het verkeer werpt. Men heeft zich al die jaren daaraan nooit iets gelegen laten liggen. Al staat men aan den vooravond van de fusie, uitstel is volko men onnoodig, evenals een studiecommissie. De algeheele centralisatie van het veiling wezen zal komen, wanneer de tijd daarvoor rijp is. De heer Out kan zich nog niet met het voorstel vereenigen. Hij meent, dat de ruim te voor het veilingsgebouw ontbreekt. Daarvoor zou het noodig zijn een deel van de haven te dempen. De heer M. Tromp is van meening, dat het voorstel van B en W. is „doodgepraat". Zelfs heeft spr. ingezonden stukken van raadsleden gelezen. Dat was geheel overbo dig. zegt hij. want men kan zich hier toch -i-rker,. De hoofdstraat van Addis Abeba, welke stad enkele dagen geleden ontruimd werd ,doch waarheen de bevolking nu weer terugkeert. Al het geschrijf, ook b.v. van de vereeni- ging van „Handel en Industrie", in aanmer king genomen, zou spr. zelfs aanneming van het voorstel van B. en W. willen aanbevelen. De heer Post herinnert aan de adressen van de drie tuinders-standsorganisaties. Spr. was van oordeel, dat deze zaak moet worden aangehouden, teneinde B. en W. en de com missies gelegenheid te geven nadere gege vens te verzamelen. De heer W e 1 a g e n verwacht in ieder ge val van de stichting van het veilingsgebouw reeds een verbetering van den verkeers chaos. Inplaats van vier veilingen, zal men er nu slechts met twee te doen hebben. Mevr. K e m p-H aan wil eerst nog eens pogingen in het werk stellen om tot één cen trale veiling te komen. Bovendien kan het gebouw later de uitvoering van groote wer ken als tunnels enz. in den weg staan. Wethouder Van Groningen verwacht van de plaatsing van het veilingsgebouw in ieder geval een verbetering van de verkeers regeling. Ook de hygiënische voordeelen mo gen niet uit het oog worden verloren, Spr. zal zijn stem aan het voorstel van B. en W. blijven geven. De beraadslagingen hebben den voor zitter geleerd, dat één centrale veiling den meesten raadsleden als een ideaal voor oogen staat. Een nog grooter ideaal is, wan neer deze veiling aan den overkant van den spoorweg zou komen. Men moet eigenlijk zeer radicaal denken en dan komt men in derdaad tot den gedachtengang, dat een stu die vereischt is. Maar het zal de vraag zijn of men zich dan eventueel met de conclusies zou kunnen vereenigen. Men komt dus op een gebied, dat moeilijk is. Men kan deze zaak opnieuw onder de loupe nemen, maar daarbij zal men dan aan veel grooter dingen moeten denken. De heer M. Tromp zegt. dat hij het spoor bijster raakt door deze redeneering en dat hij derhalve toch de zaak wel weer zou wil len aanhouden. Ook de heer Post bepleit aanhouding, teneinde met de betrokken veilingen te con- fereeren over centralisatie op korten termijn. De voorzitter: Dat kan niet op korten termijn. - -k De heer Post meent, dat men in dat ge val over drie maanden het voorstel van B. en W. altijd zou kunnen aannemen, omdat dan alle motieven vervallen. De heer S t e y n legt er den nadruk op, dat met aanneming van het voorstel geen enkel gemeentebelang geschaad wordt. Wat nu ge beurt is in het belang van de tuinders. De raad moet niet bang zijn voor de beslissing, omdat deze verkeerd beïnvloed is. De omstandigheden hebben ook voor de drie betrokken firma's tot samenwerking geleid. De geheele handel zal er wel bij varen en dat zal een gunstige terugslag hebben op de tuinders. Deze groei, aldus spr., moet de gemeente bevorderen. Nadat nog langdurig het voor en tegen van het voorstel van B. en W. was overwogen, werd dit tenslotte in stemming gebracht. Het voorstel werd met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Out, Meurs, H. Tromp. Post en mevr. Kemp-Haan. Tenslotte werd het subsidie voor Maat schappelijk Hulpbetoon over 1935 met f 25.724,19 verhoogd. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naai de stopzetting der schoolvoeding. De voorzitter antwoordde, dat de schoolvoeding om 'financieele redenen niet kon worden voortgezet. Hierna sluiting. HET AFSCHEID VAN DEN GEMEENTE SECRETARIS. Zooals onze lezers uit vroegere berichten be kend is zal de gemeentesecretaris, de heer J, W. A. C. van Loenen met ingang van 1 Mei a.s. den gemeentedienst verlaten. In een op Donderdag 30 April a.s. te houden openbare vergadering van den gemeenteraad zal officieel afscheid van den heer Van Loenen worden genomen. Na deze vergadering zal voor allen, die dit wenschen te ongeveer half negen ten raad- huize gelegenheid bestaan van den scheiden den secretaris afscheid te nemen. CURSUS JONGEREN VREDESACTIE. Fascisme als oorlogsoorzaak. Op den vijfden cursusavond van de Jongeren Vredes Actie heeft de heer Hein van Wijk het onderwerp: „Fascisme als oorlogsoorzaak" be handeld. Spr. begon met de opmerking dat het niet gebruikelijk was om, bij het nagaan van de factoren, die tot het fascisme hebben geleid, een honderd jaar in de geschiedenis terug te gaan. Het fascisme is een na-oorlogsbeweging, die in Italië in 1922, in Duitschland in 1933 aan de macht kwam. Spr. typeerde het fascis me als een combinatie van nationale over schatting en militairisme. Het fascisme over schat den nationalen staat en zijn beteekenis. Een dergelijke beweging is in Nederland veel minder mogelijk. Het nationalisme van Ne derland dateert eerst van na de muiterij op de „Zeven Provinciën". Hoe komt het, dat het nationalisme in Duitschland en Italië veel eer der tot bloei is gekomen dan in Nederland? Hiervoor zijn in de geschiedenis bepaalde fac toren aan te wijzen. Spr. wilde hierbij begrip pen zooals volksaard buiten beschouwing la ten. De volksaard is iets, dat ontstaat uit de maatschappelijke omstandigheden en ook hier mede wisselt. Zoolang er echter een zekere volksaard is, heeft zij wel invloed op de poli tieke constellatie, maar deze is secundair. Zoo bijvoorbeeld in Duitschland: de Pruisische boer is steeds lijfeigene geweest. Het karakter van deze bevolkingsgroep is dan ook slaafsch en on derworpen en dit karakter heeft de overwin ning van Hitler weer mogelijk gemaakt. Daarna ging spr. dieper in op de waarde van het militarisme en op de beteekenis van den staat in Duitschland en Italië. Beide landen bestaan als nationale eenheid eerst kort, Italië sedert ongeveer 1860, Duitschland sedert 1870. Daar tegenover bestaat Nederland als eenheid reeds van 1815. De nationale eenheid moest zoowel in Italië als in Duitschland met een oorlog veroverd worden. We zien dus dat beide landen als nationale eenheid zeer jong zijn. Vervolgens behandelde spr. de dictatuur. Deze kan alleen ontstaan in een land zonder par lementaire traditie. In Duitschland bestaat een parlement sedert 1918, terwijl het parle ment in Italië uitermate weinig invloed had. Bovendien is volgens spr. voor het fascisme noodig. dat in het betreffende land de in dustrie eerst laat is ontstaan. Dit geldt zoo wel voor Duitschland als voor Italië. De in dustrie, die zich in de andere landen reeds tot een bepaalde hoogte ontwikkeld had, werd opeens overgeplant in de landbouwstaten Italië en Duitschland. Dit heeft belangrijke psychologische gevolgen. Het parool voor een bedrijf is: gehoorzamen. De vroegere stadia, waarin de industrie ver keerde, werden in deze landen overgeslagen. Men kende er het zelfstandige handwerk niet. Door deze plotselingen overgang krijgt men de mogelijkheid tot het vormen van massa partijen. ij Een ander punt van overeenkomst tusschen Duitschland en Italië is, dat beiden door de wereldoorlog zijn teleurgesteld. Duitschland verloor zijn koloniën, Italië kreeg er geen nieuwe bij. Vervolgens had het fascisme nog den tegenstand van de arbeidersbeweging te overwinnen. In Italië bestond na den oorlog een krachtige anti-militairistische strooming onder de arbeiders. Er was echter geen des kundige leiding en zoodoende was de organi satie niet in orde. In Duitschland was de arbeidersbeweging in den wereldoorlog reeds verdeeld. Hier heeft de S. P. D. gefungeerd als wegbereider van het fascisme. De tegenstand, die het fascisme hier kreeg was dan ook uiterst gering. Al deze factoren zijn noodig om de opkomst van den fascistischen staat te verklaren. Fascisme zelf is, krachtens zijn verleden, voortdurend oorlogsgevaar. De vraag is sléchts: wat stellen de andere landen er tegenover? Dit is hoogst onzeker. Spr. ziet de eenige mo- elijkheid, om een Europeeschen oorlog te voorkomen in de vorming van een krachtig en betrouwbaar statenblok rondom de fascisti sche landen. Hierna volgde nog een nabespreking over het gesprokene. PERSONALIA. Met ingang van 1 Mei zal de heer J. C. Boon, arts, alhier de geneeskundige praktijk neerleggen. Zijn opvolger is de heer W. J. Royaards, arts, Vondellaan 20 V R IJ D A G 24 A P R I L 1936 GECOMBINEERDE CANDIDATENLIJST De plaatselijke afdeelingen van de ChrA lijk Historische Unie en van de Anti-P^,'' Kiesvereeniging hebben besloten met een I combineerde lijst aan de a.s. gemeenteraad; verkiezingen deel te nemen. Deze lijst als volgt samengesteld: 1. N. Paschier 2 r Versteeg, 3. A. v. Velthoven, 4. C. Slings 5 f van Someren, 6. J. de Jager, 7. B. v. d, We? P. van Wijngaarden, 9. G. v. d. GenugWin W. van Zalinge. u- BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. De eindstand van de competitie van don Ned. Dambond, eerste klasse, afdeeling Holland is: orcU Den Helder 7 5 0 2 10 70., Beverwijk 7 5 0 2 10 77";, IJmuiden II 7 4 1 2 s on J D. K. Z. 7 3 2 2 8 7CS Haarl. Damclub 7 4 0 3 8 iTjt Haarlem II 7 3 1 3 7 Zaandam II 7 1 0 6 2 sail, Castricum 7 0 2 5 2 53.^ POSTDUIVENVEREENIGING „DE REIS DUIF". De Postduivenvereniging „De Reisduif" heeft een wedvlucht gehouden vanaf La,p Zwaluwe, afstand 81,6 K.M. Van de 400 duiven was de duif van den heer P. van Minnen al- eerste binnen. Tweede was een vogel van den heer Van 't Hof. en Van de juniores won P. Hoogerwerf den eersten en den tweeden prijs. Derde aanko mende was een duif van den heer L. Traa. WIJK AAN ZEE PROTESTANTSCHE KIESVEREENIGING. In restaurant Welgelegen houdt de Pro- testantsche Kiesvereeniging Maandag 27 April een vergadering, waarin de candidaat- stelling voor de raadsverkiezing zal worden besproken. BENOEMING. Tot geneeskundige in tijdelijken dienst bij de Rijksverzekeringbank werd benoemd onze oud-plaatsgenoot Dr. V. P. van Ameijden. FEESTAVOND „BID EN WERK". Donderdag hield de Christelijke Vrouwen vereniging Bid en Werk haar jaarlijkschen feestavond, en daar 't dezen keer de herden king van het 20-jarig bestaan der vereni ging betrof, was een bijzonder mooi en uit gebreid programma samengesteld. De presidente mevr. A. IJ. van Amersfoort- Louwe opende na gemeenschappelijk zin gen van Gezang 49 vs. 5 den avond met gebed. Vele dames-leden hebben met declamatie, zang en voordracht op verdienstelijke wijze tot het welslagen van dit feest bijgedragen. In het bijzonder zij vermeld: de tableaux uitbeeldend „Ons dagelijksch brood"; mej. Zr. C. J. Pieters liet in dichtvorm alle weder waardigheden der vereeniging gedurende dit 20-jarig tijdvak meegemaakt, de revue pas- seeren. Besloten werd met Gezang 189 vs. 4 en 6. Het jaarlijksche uitstapje der dames is de zen keer naar Rotterdam (bezichtiging der Blue Band-fabrieken) op 25 Mei a.s. SANTPOORT. UIT DEN A. N. G. O. B. De afdeeling had een goede vergadering bij Knol. Door de slechte stand der kas kan voorloopig weinig propaganda gevoerd wor den. Op hoop van zegen zullen Knol en De Jong toch een onderzoek instellen, hoeveel prijsraadsels aan de scholen in de Blauwe Week, als andere jaren moeten worden uit gereikt. Wanneer de middelen het toelaten, zal dit werk onder de jeugd worden voort gezet. Door de goede zorgen van Hazen, bij gestaan door de dames Hazen en Mein werd de afdeeling een blauwe vlag overgereikt, waarvoor ze veel dank van den voorzitter ontvingen. Mevr. Mein-Korpers deelde mede, dat 8 personen zich reeds hebben opgegeven voor de sterrit naar het Bondsterrein te Beekbergen, waar 14 Juni uit het geheele land honderden Bondsleden samenkomen om tegenwoordig te zijn bij de opening van het kamphuis en overdracht hiervan aan het H. B. Nieuwe leden kunnen ook nog meegaan. Hazen krijgt zitting in de Blauwe Week-commissie van het Velser Drankweer- comité. W. v. Reenen bracht een goed opgesteld verslag uit van de voorjaarsvergadering va.i het Noord-Holl. Prop.-comité. De jaarlijksche weekend en kampdag komt waarschijnlijk in Santpoort. Volgende vergadering Maandag 4 Mei bii Kaspers. Wüstelaan 5. Het éénjarig bestaan van de mondorgel club T.N.E.G., onderafdeeling van de afd. Santpoort van den A.N.G.OB., wordt as. Zaterdag (25 April) voor leden, donateurs en huisgenooten en verdere genoodigden feeste lijk gevierd in de „Toorts". Er is een zeer af wisselend programma. De jongelui treden natuurlijk verschillende keeren op met hun instrumenten, verder geven ze tooneelstuk- jes, terwijl twee hunner eenige nummertjes geven met hun accordeons. Tenslotte vermel den wij nog dat Kaspers (voorz. van de A.N.G.O.B. afdeeling) een toespraakje houdt en voordrachten geeft, voornamelijk ont leend aan het Groninger dialect, en dat W. v. Reenen en H. Knol een schimmenspel ten beste geven. Wie meent, dat men er bij be hoort, kan zich alsnog melden bij H. Knol. Hagelingerweg 5. 's Avonds worden geen toegangsbewijzen gegeven. HOLLAND-AMERIKA LIJN. Boschdijk, Rott. n. N.-Orleans 23 v. Antw. en pass. Vliss. Dinteldijk, Vancouver n. Rott. 21 te Cristo bal. Delftdijk, Rott. n. -Vancouver p. 22 Wight. HALCYON LIJN. Stad Arnhem, Vlaardingen n. Bagnoli p. 22 Dungeness. HOLLAND-AFRIKA LIJN. Boschfontein (uitr.) 23 te Antwerpen. Randfontein, 23 van Beira te Rotterdam. Springfontein (uitr.) 23 van Mombassa. Heemskerk (thuisr.) 22 van Zanzibar. Bloemfontein (uitr.) 23 te Port Natal. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk, 22 van Rott. te Hamburg. HOLLAND-OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (thuisr.) 21 van Dairen. Grootekerk (thuisr.) 21 van Penang. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Nijkerk (uitr.) vertr. 24 (n.m.) v. Antwerpen. HOLLAND BRITSCII-INDIëLIJN. Streefkerk (uir.) vertr. 23 (n.m. van Ant werpen. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Bacchus, 22 van Beyrouth te Kymassi. Colombia, Amst. n. Barbados 22 v. Madeira. Deucalion, 23 v. Syracuse te Catania. Nereus, 23 van Amsterdam n. Kopenhagen. Oranje Nassau, Paramaribo n. Amst. 22 van Madeira. Rhea, 22 van Kopenhagen 11. Gdynia. Stella, 22 v. Piraeus n. Vostizza. Ulysses, 22 v. Malta n. Piraeus. Venus, 22 van Coruna n. Vigo. Vesta, 22 van Ceuta te Alicante. Poseidon. 23 v. Valencia te Amsterdam. Perseus, 23 v. Amst. n. Rott. Orestes, 23 v. Amst. n. Rott. Trajanus, 23 v. Amst. n. Rott. Vesta, 23 v. Alicante n. Tarragona. Hermes, 23 v. Hamburg te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Nopan. 23 v. Hamburg te Bremen. Tapanoeli (thuisr.) 23 te Suez. Kertosono (uitr.) 22 van Padang. Djambi (thuisreis) 23 van Belawan. ROTTERDAM-ZUID-AMERIKA LIJN. Alchiba (thuisr.) p. 22 Palma. Alphacca (thuisr.) 22 van Victoria (Br.) STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Simoloer( thuisreis) 23 van Aden. Enggano, 22 v. Batavia n. Amsterdam. Marnix van St. Aldgonde (uitr.) 22 van Palma (Maj.). Poelau Roebiah (thuisr.) p. 22 Perim. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Menestheus, Japan n. Rott. 22 v. Hong kong. Pyrrhus, Batavia n. Amst. 22 v. Singapore. Phroritis, Batavia n. Amst. 23 v. Port Said. Gleniffer, Japan n. Rott. 18 te Dairen. Glengarry, Dairen 11. Rott. 22 v. Singa pore. Myrmidon, Batavia n. Amst. 23 v. Belawan. Ajax, Japan n. Rott. 22 van Marseille. Eurymedon, Batavia n. Amst. 22 v. Mars. AANGEKOMEN. 22 April: Saturnus s.s. Midd. Zee Wigbert s.s. Hamburg Oberon s.s. Lissabon 23 April: Bowling s.s. Leith Gateshead s.s. New Castle Pan Gothia m.s. Aruba. Flore s.s. Port Talbot Poseidon s.s. Valencia Essen s.s. Ned. Indië VERTROKKEN. 22 April: Helene m.s. Londen Lilian ss.. St. Louis du Rhone Theano s.s. Rotterdam Rhein s.s. Hamburg Ajax 5.s. Hamburg 23 April: Nereus s.s. Kopenhagen. Russische vissclierij in Oost-Azië. De afdeeling visscherij van de Sovjet-Russi sche regeering laat op verschillende Japan- sche werven 16 stoomtrawlers van 500 bruto ton elk; 135 motorkotters;, 50 zeilkotters en 10 krabbenvangers bouwen. Deze vloot zal het bedrijf uitoefenen in de Oost-Aziatische wa teren. De eerste houtboot. Volgens bericht uit Leningrad is het Rus sisch stoomschip Bunedy als'eerste schip met hout voor Amsterdam uit die haven vertrok ken. Het schip kan heden hier worden binnen verwacht. Groote diepgang. Het van Aruba aangekomen Zweedsche mo torschip „Pan Gothia" passeerde het Noord zeekanaal naar Amsterdam met een diepgang van niet minder dan 9,1 Meter. Samenlading- Het Duitsche stoomschip Wigbert passeerde van Hamburg naar Amsterdam om in den ge- combineerden dienst met de HollandAfrika Lijn een lading stukgoed in te nemen. Zee geeft haar prooi terug. Uit Wesermünde wordt bericht, dat het lijk van een man is aangespoeld, hetwelk later is herkend als te zijn van den kapitein van het Nederlandsch motorschip Dipping V. Dit werd in den nacht van 21 Febr. jongstleden op de Weser door een Engelsch stoomschip aange varen en tot zinken gebracht. Scheepvaart heropend. De scheepvaart op de haven van Pernau is sedert jongstleden Zondag heropend. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 23 April. Ondertrouwd 23 April: G. Thesselaar en L. H. C. Stiphout; C. Branger en H. J. Janszen; H. W. Torringa en P. M. M. Mooren. Getrouwd 23 April: J. I. J. Bouckaert en C. M. Bogaert; W. J. Wiers en A. Kammeijer. Bevallen. 21 April: M. E. G. Versterre—Klui- tenberg, d. H. M. A. Falkenberg—Hentenaar, z. 22 April: W. A. de Regt—Braunius, z G. EssenbergTerstal, z. A. VermaatUnder water, z. Overleden. 22 AprilJ. C. v. Dorsser, 60 jaar, Aelbertsbergstraat. S. de Groot, 60 jaar, Ged. Raamgracht.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6