HET NIEUWE AVONDBLAD Gesneden koek. 2|e JAARGANG NO. 147 MAANDAG 27 APRIL 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cis., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal J 1.20 plus S cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Loorens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 26 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIeNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de register» zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bifalgeheele invaliditeit: ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vlsschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Botsing. De Britsche minister van oorlog. Duff Cooper, heeft verklaringen afgelegd die in botsing komen met de inzichten van de meerderheid van zijn landgenooten en met recente uitlatingen zelfs van zijn ambtge- nooten. Maar men komt in vreemde situaties als men voor de internationale toenadering strijdt, zooals Engeland in den laatsten tijd werkelijk gedaan heeft, en dan plotseling tot groote verhooging van bewapeningsuitga ven overgaat omdat Frankrijk, in zijn angst voor Duitschland, niet mee wil. Minister Duff Cooper acht het blijkbaar noodzakelijk, om zijn bewapeningsplannen te kunnen verwezenlijken, dat hij er de massa geestdriftig voor maakt, De massa in Enge land is volstrekt niet geestdriftig, hetgeen e.a. bewezen wordt door het feit dat men het leger maar niet op vredes-sterkte kan krij gen. Er is geen conscriptie 'in Engeland, en het leger op vredes-sterkte moet uit 182.000 vrijwilligers bestaan, maar men komt 12000 man te kort en de recruteeringspogingen hebben weinig resultaat ofschoon er twee millioen werkloozen zijn. Daarom spreekt de minister van oorlog nu „recruteerings-ver- gaderingen" toe, en het was in een van die vergaderingen dat hij week zulke krasse dingen zei. Volgens hem is het oorlogsgevaar voor Europa, en ook voor Engeland, grooter dan in 1914. Dit vond hij voldoenden grond om hetgeen hij noemde „de verraderlijke leer van het pacifisme" (the insidious doctrine of pacifism) aan de kaak te stellen, en de leiders van de Engelsche Staatskerk daar om aan te vallen. Leiders van de Engelsche Staatskerk zijn de Primaat (de Aartsbisschop van Canterbury) de bisschoppen van York, Ely, Londen enz. Volgens den minister van oorlog prediken zij een verraderlijke leer. „Mij werd medegedeeld," zei de minister o.a., „dat de leer van het pacifisme snel veld wint in den lande, en dat zij gedeeltelijk ver antwoordelijk is voor het mislukken van de recruteering. Deze leer is een gevolg van gebrek aan logica en aan werkelijkheidszin, en ook in zekere mate van gebrek aan leider schap en verkeerde voorlichting. Men heeft gepropageerd dat het in strijd met den Christelijken godsdienst is om, voor welk doel ook, oorlog te voeren. Ik kan geen bevestiging voor die theorie in den Bijbel vinden, en zij is direct in strijd met de gansche historie van de Kerk. Deze leer moet bestreden worden als ketterij. De leiders van de Kerk behoorden te verklaren dat het de plicht van een man is zijn land en de idealen waarin hij is opge voed te verdedigen, en dat er in de gansche historie van het Christendom geen edeler helden zijn dan soldaten." Zoo ziet men dus in Engeland den minister van Oorlog met de Kerk in botsing komen, omdat hij zijn vrijwilligers-leger recruteeren moet en omdat de Engelsche Staatskerk sinds den wereldoorlog op pacifictisch standpunt is gekomen. Bestond er conscriptie in Engeland, dan zou hij zijn leger natuurlijk door wette- lijken dwang bijeen krijgen. Deze botsing is een hoogst belangrijk ver schijnsel van dezen tijd. Men is verplicht er bij op te merken, omdat het Engeland betreft, dat deze machige mogendheid niet veel kans loopt om aangevallen te worden. Dit beseft de bevolking natuurlijk zeer goed. Engeland is in 1914 ook niet aangevallenhet ging in den oorlog omdat België aangevallen was en omdat het zich door zijn verdrag met Frankrijk ver plicht had in een dergelijk geval ten strijde te gaan. Sinds de oorlog in Europa tot den coalitie-vorm is overgegaan, doen dergelijke mogelijkheden zich telkens weer voor. Er is practisch geen kans dat Engeland wordt aan gevallen. Er is wèl kans dat het in een nieuw conflict tusschen andere mogendheden op nieuw een zijde zou kiezen. Maar wil het Engelsche volk dat nog? Is het nog tot zoo iets bereid? Men mag het betwijfelen. Het conflict tusschen de oude oorlogsbegrip pen en het nieuwe pacifisme, da: zich op het christendom beroept vindt men overal in de wereld. Twee stroomingen botsen hevig. Daar bij ziet men in een land ais het onze veront waardiging ook jegens gematigde pacifisten, omdat hun leer de uitbreiding der bewape ning, noodig geacht voor oe verdediging des lands, zou hinderen. Wij staan niet aan een aanval bloot. Maar de gematigde pacifist, die de nood;aak van de verdediging des vader lands beaamt, antwoordt: Wat eischt gij dan? Wilt gij dat ik mijn streven naar een ostere samenleving, naar een internationale toenade ring en ontwapening, nu maar opgeef? En er niets meer aan doe? Dat laat mijti geweten niet toe, dat laat mijn gevoel van plicht tegen over mijn kinderen niet toe, dat kan ik niet. Het is de groote botsing der stroomingen van dezen tijd. Het Engelsche conflict tusschen mi nister van Oorlog en Staatskerk teekent haar scherp. R. P.' IJMUIDEN R.-K. Tooneelvereeniging „Kunstkring". Uitvoering van „De Loreley". Aangemoedigd door het groote succes der eerste voorstelling in besloten kring heeft de R.K. Tooneelvereeniging Kunstkring ditmaal in het St. Fidelispatronaat een reprise gege ven van het dramatisch tooneelspel „De Lo reley". De schrijvers, dr. Joh. van Gogh en Jac. Braun, hebben met het werk beoogd geen opgeschriefd drama te geven, maar „een greep uit het moderne leven in het begin van den wereldoorlog", zegt het programma. Dit moderne leven is dan toch, al weer 22 jaar van ons verwijderd, de tijd gaat snel en het leven met hem. Zoo dacht de Kunstkring er blijkbaar ook over, want we zagen een mo derne schemerlamp en een „meisje met een jongenskop" op de Bühne. De handeling verloopt als volgt: Magda wordt terwille van het geld uitgehu welijkt aan den rijken maecenas Jim Ayres, die in stilte door haar zuster Tilly bemind wordt. Ook is haar pleegbroeder Arthur in dezelfde stilte verliefd op Magda. Arthur's toekomst (liij is een onbekend componist) hangt af van de relaties die Jim bezit. En dus offert Magda. wien ook Arthur niet onverschillig is, zich op en verlooft zich met dezen Jim. In het tweede bedrijf worden beide jongens, die vrijwillig voor Engeland in den oorlog zijn gegaan, gewond en komen weer naar huis. Magda (mej. J. Meesters) en Tilly (mej. J. v. d. Kolk) zijn verpleegsters in het landhuis van Jim (P. Lieshout), dat door de sympathieke dr. Robinson, haar oude huisvriend (C. Jongejans) tot ziekenhuis ingericht is. De schrijvers schil deren in schrille kleuren den waanzin van den massamoord en zij leggen den dokter een hartstochtelijke peroratie, die een felle aan klacht tegen den oorlog bevat, in den mond. Ook geven deze scènes gelegenheid tot sterk en ontroerend spel. Kunstkring en zijn regis seur, de heer J. Jungbacker, zagen hier hun kans en lieten haar niet onbenut. Er werd ste vig samenspel ten beste gegeven. De auteurs zullen het ongetwijfeld goed heb ben bedoeld, maar hadden zich van de dra kerige stijlbloempjes in I behooren te ontdoen in vergelijking met het qua proza betere twee de bedrijf. Dit spiegelde zich ook in het spel af, want in 2 waren alle spelers er veel steviger in. Het samenspel van den dr. en Arthur (A. Koene) in hun resp. scènes was natuurlijk en in zijn eenvoud een groote steun voor het suc ces van het stuk. Trouwens deze beiden weten door hun acteeren tegenspelers (sters) mee te nemen en zoodoende hun spel terdege op te werken. Vader James (N. Berkhout) was in zijn actie een kalme rustige figuur (met een pracht- „kop") maar dikwijls zeer rad van tong. De vereischte expressie komt dan niet altijd even sterk uit. Zijn vrouw (mej. Klaassen) beweegt zich in dit rolletje nog niet los genoeg en vooral het gebaren, dat nu in 't geheel niet geschiedde, kan in haar optreden nog verbeterd worden. Magda bewees in haar zeggen, dat zij haar belangrijke rol begreep en haar actie was daar evenredig aan. Sommige drakerige liefdes clausen in 1 kon zij daarmede echter niet weg spelen. In 2 voldeed zij daarom beter. Tilly was een frissche verschijning; uit haar vrijmoedige rol wist ze veel te halen (vooral in 1) en door ingehouden maar niettemin pit tig en natuurlijk spel deze jongensachtige fi guur leven te geven. Jim en Dr. Wood (M. Jungbacker) hadden ditmaal meer kunnen geven. Ook al zijn het van de auteurs niet de sterkste persoonlijk heden, zij kunnen meer relief hebben. Er was nog al eens een verkeerd opkomen en afgaan in de scène in het ziekenhuis; de regie droeg echter zorg voor een vlot tempo en de spelers hadden met hun tekst geen moeite. Zoodoende vermocht Kunstkring van De Loreley een reproductie te geven, die het ten onrechte in geringen getale opgekomen publiek zeker geboeid heeft. Het heeft met warmen bijval getuigd, dat 't van het dramatische ge geven en de wijze waarop de werkende leden het over het voetlicht gebracht hebben, ge noot. Pastoor de Moei heeft den avond met een Christelijken groet en enkele woorden van wel kom geopend. W. DE BAZAR VAN „DE MOERBERG" Ongetwijfeld zal het bestuur van de Speel tuinvereniging „De Moerberg" tevreden zijn over d'e resultaten van den bazar, die Donder dag, Vrijdag en Zaterdag in het R.K. Vere nigingsgebouw in de Mahustraat werd ge houden Het bezoek, dat de eerste twee dagen rede lijk was, was Zaterdag, vooral Zaterdagavond zeer druk, zood'at er dien avond, die vooral „trok", doordat de verlotingen trokken, een aardig sommetje binnengekomen is. De hoofdprijzen der verloting zijn gevallen op de nos. 969 (rijwiel) en 510 (theemeubel). De andere prijzen vielen op de nos. 5, 16, 21. 123 690 7G5 813 820 922 955 980 1042 1064 1209 1386 1598 1751 1770 1818 1914 en 2357. De sprei is gevallen op no. 191, de pop op no. 93. De eerste prijs op de sjoelbak is behaald met 57 p., de tweede met 52 p.; de eerste prijs van de schiettent werd gewonnen door B. Is- kes, de tweede door C. Bos. De winnaars op de knikkerbakken wierpen resp. 14000, 11500 en 10.000 punten. De prijzen moeten vóór 1' Juni a.s. bij het bestuur (Willem Beukelszstr. 16) woorden afge haald.. De netto-opbrengst van den bazar is nog niet bekend, imaar over de fundeering van het clubbuis behoeft het bestuur zich -niet onge rust te maken, want de firma Jansen en Van der Plas heeft hiervoor 1000 kalkzandsteenen toegezegd. JAPAN' HERDENKT DE DOODE DIEREN. Een der plechtigheden, die in Japan op den geboortedag van Boeddha plaats vinden, bestaat in een her denking der doode dieren. Op de foto een zeer populaire olifant uit Tokio's diergaarde bij het graf der doode inwoners (De organisatie van Ned.erland.sche koekfabrikanten vraagt de regee ring om verlichting der zioare heffingen op grondstoffen, die de koekindustrie ernstig bedreigen en op den duur tot sluitmg der be drijven dwingen.) Het is in deze droeve tijden Koekoek één zang geschiedenis, Er blijkt nu dat het crisislijden Ook voor den koekenbakker is. 't Is uiteraard in die bedrijven Noodzakelijk wel koek en ei, Maar dat kan op den duur niet blijven, Er komen teveel lasten bij. Men kan geen goede koeken maken, Als ze te zwaar zijn van „beslag", Ze zouden onverteerbaar raken En wie betaalt dan het gelag? Het hoeft per slot in deze tijden Wel geen gesneden koek te zijn. Maar als men zoo de koek gaat snijden, Dan wordt de kans op winst te klein. Wanneer de staat teveel gaat roeren In 't deeg, dan leidt dat tot een strop, Dan moet de bakker koekeloeren En raakt de koek tenslotte op. P. GASUS Verbod tot zouten van ansjovis te wachten? Een maximum van 15.000 ankers zou worden gesteld. Gezien de vooruitzichten voor de visscherij ■op ansjovis, die beheerscht worden door het aantal ankers, dat hier te lande in voorraad is, door den te verwachten uitvoer en den priis voor het artikel, bij uitvoer te bedingen, ligt het, naar wij van bevoegde zijde verne men, in het voornemen, het zouten van ansjovis te verbieden, zoodra er in totaal een hoeveelheid groene visch, noodig voor pl.m. 15.000 ankers -boven water zal zijn gebracht (ongeveer 12.000 ankers afkomstig van de vis scherij in de Wad'denzee en ong. 3-000 ankers, afkomstig uit de Zeeuwsche- c.q. Zuid-Hol- landsche stroomen. Riga heropend. Een officieele niededeeling uit Riga meldt, dat die haven sedert Donderdag voor de scheep vaart heropend is. Groote diepgang. Het naar Hamburg vertrokken Nederland- sche motorschip Tawali passeerde het N'oord- zeekanaal uitgaand met een diepgang van acht meter. Ertsaanvoer. Het Fransche stoomschip Astrée is hier van Caen aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 48 stoomschepen, 17 motorschepen en 1 zeesleepboot, tezamen 66 schepen tegen 55 schepen in de voorafgaande week. Naar zee vertrokken 43 stoomscheepn, 18 motorschepen, 1 zeesleepboot, 1 zandzuiger en 1 onderlosser, tezamen 64 schepen tegen 55 schepen in de week tevoren. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 130 schepen of 20 schepen meer dan in de voorlaatste week. IJzerverscheping. De van Amsterdam komende Nederlandsche stoomschepen „Pluto" en „Berenice" hebben bij het Hoogovenbedrijf een partij ijzer inge laden, bestemd voor Denemarken. Graan-race. De Finsche bark „Herzogin Cecilie", die 28 Januari uit Port-Lincoln vertrok, is eergiste ren na een reis van 86 dagen te Falmouth aan gekomen. Dit is het eerste zeilschip in dit sei zoen van de zeilvloot, welke jaarlijks graan van Australië naar Europa verscheept, In Fal mouth kreeg het schip order om naar Ipswich te gaan en is op weg daarheen op de rotsen geloopen. De ruimen staan reeds vol water. B'jlègtrcr. Het met duigen naar Scheveningen bestemd Nederlandsche motorschip, „Mulan" is alhier 'Zaterdag j.l, als bijlegger binnengeloopen. MOOI BEHANG Dan moet U bij BAKKER zijn. EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. Vakkundig personeel beschikbaar. Behangt U zelf? Wij snijden gratis randjes af. (Adv. Ingez. Med.) IJmuidensche trawlers onder Belgische vlag? Een ontkenning en een bevestiging. In ons blad van j.l. Dinsdag plaatsten wij een stukje over hetgeen ons was ter oore ge komen over het plan van IJmuidensche ree- derijen, opgelegde schepen onder Belgische vlag van Oostende uit te laten varen. „Het Visscherijblad" nam dit stukje over en teekende daarbij het volgende aan: „Tot op heden is hieromtrent in Belgische reeder ij kringen niets vernomen. Zoodra we daarover, inlichtingen hebben, zullen we onze lezers daaromtrent op de hoogte houden". Wij kunnen hieraan toevoegen dat wij na der hebber vernomen, dat reeds j.l. Maandag een IJmuidensch reeder in Oostende is ge weest om hierover besprekingen te houden. Waaruit blijkt, dat hetgeen wij over deze plannen mededeelden, niet uit de lucht ge grepen is. JUBILEUM Ds. A. ZWIEP De feestelijke herdenkingssamenkomst in de Chr. Gereformeerde Kerk, gehouden ter ge legenheid van het 12V2-jarig ambtsjubileum van den voorganger, Ds. A. Zwiep, mocht zich in een goede belangstelling verheugen. De bijeenkomst werd door den heer A. ten Broeke op de gebruikelijke wijze geopend Onder het zingen van Ps. 134 3 werden Ds en mevrouw Zwiep door twee ambtsdragers binnengeleid. Als blijk van hulde werd hun namens de gemeente een electrische lamp en een vloerkleed aangeboden Hierna werden door de Chr. Gereformeerde Mannenvereeniging. de Zendingskrans „Ma- masa" en de jeugd ver eenigingen geluk wen- schen uitgesproken, waarbij door de Jonge- lings- en Knapenvereeniging elk een boek werk werd aangeboden. Hierna was het woord aan den jubilaris, die mede namens zijn echtgenoote den gemeente leden dank bracht voor hun spontane uiting van medeleven. Spr. had dezen dag onop gemerkt willen laten voorbijgaan, maar de gemeente dacht er anders over. In k/crte trek ken memoreerde Ds. Zwiep de jaren, door hem doorgebracht in zijn vorige gemeenten Hillegom en Zeist. Met den wensch, dat deze avond mocht medewerken tot het versterken van den band tusschen hem en zijn gemeente eindigde Ds. Zwiep zijn rede De bijeenkomst werd daarna op de gebrui kelijke wijze gesloten. Niet onvermeld dient te blijven, dat de ju bilaris ook uit zijn vorige gemeenten vele blij ken van belangstelling" mocht ondervinden. FEESTAVOND VAN GELDERS SPORT- VEREENIGIN G In het met vlaggen en lampions versierde Concordia hield Van Gelders Sportvereeniging Zaterdagavond voor leden, donateurs en ge- noodigden een feestavond, die met een har telijk woord van welkom door den voorzitter den heer J. Hommes geopend werd. Het doel van dezen avond, aldus de voorzitter, was het huldigen van het tweede elftal, dat in de fa- biïekseompetitie het kampioenschap heeft be haald. Het elftal werd met een luid applaus begroet en door den voorzitter toegesproken, die zeide dat de wensch van V. G. S., te kunnen uitko men in de Zaterdagmiddagcompetitie spoedig in vervalling zal gaan. Aanvoerder J. Kuiper kreeg bloemen. De avond werd verder op een heel gezellige wijze doorgebracht. DE HANZE De R.K. Middenstandsvereeniging De H^nze houdt Dinsdagavond' 28 April een vergadering in het Patronaatsgebouw. De agenda bexat een bespreking inzake oprichting van een voor- schctfonrls. De geestelijke rdviseuv zal eer. uiteenzetting geven over de vraag, of een commissie van bijstand noodig is voor de af- deeling. ONZE GRATIS ONGE- VALLEN VERZEKERING. UITKEERING VAN DERTIG GULDEN. Heden keerden wij een bedrag van Dertig Gulden uit aan de abonné van ons blad, den Heer S. ZIJSTRA, wonende Mient 53, te Castricum, wegens een hem overkomen ongeval, dat breuk van een van zijn armen tengevolge had. Uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe H. A. V. Bank te Schiedam. DE ADMINISTRATIE. De Vlieger Viruly neemt ontslag als Reserve-Officier. „Op grond, van een duidelijk Christelijk beginsel, zijn be- la ngrijke te levenservaring en menschelijk eergevoel De bekende K. L. M.- vlieger A. Viruly, te vens reserve-officier bij de luchtmacht, deelt in de Groene Amsterdammer mede dat hij den volgenden brief verzonden heeft: Aan Zijns Excellentie den Minis- iiister van Staat, den Minister van Defensie ad Interim. Excellentie. In de Groene Amsterdammer van 19 Octo ber 1935 schreef ik een artikel „Boven de oorlogsgedachte uit", naar aanleiding waar van U mij door den commandant der lucht- vaartafdeeling de vraag deed stellen, of op mij, met het oog op de mij toegedachte oor logsbestemming, ten volle zou kunnen wor den gerekend en mij werd opgedragen, mijn zonder commentaar gevraagd bevestigend standpunt in hetzelfde blad te publiceeren. Ik heb er mij toen rekenschap van gegeven, dat Uwe Excellentie hiermede van mij vroeg een openlijk getuigenis van bereidheid, in ge val van oorlog een Nederlandsch belang te dienen in strijd met een Christelijk gebod en. een persoonlijk eergevoel, maar ik heb deze bereidverklaring, om in de huidige oorlogs omstandigheden menschen te gaan dooden, toch gegeven, op grond van een op jongen, leeftijd eenmaal gedane officiers-eed en in de overweging, dat iemand zich in dezen tijd niet aan de ordegevende wetten van zijn volksgemeenschap moest onttrekken. Het is mij echter duidelijk geworden, dat ik mij aan deze verklaring in feite niet zal kun nen houden en dat, juist in deze tijd, het zwaarste het zwaarst moet wegen. Voor. de daad staande, zou ik toch nimmer een na tionaal belang willen of kunnen dienen, in dien dit moest wezen door willekeurige, niet schuldige menschen te gaan dooden, met ver loochening van een duidelijk Christelijk be ginsel, mijn belangrijkste levenservaring en. menschelijk eergevoel. Daar Uwe Excelentie mij destijds publieke bekendmaking van mijn standpunt heeft op gedragen stel ik er prijs op, in hetzelfde blad mede kennis te geven van het feit, dat ik mij verplicht gevoel, U bij deze te verzoeken om ontslag als reserve-officier-vlieger. Ik kan mij namelijk niet meer beschikbaar stellen voor eenige bestemming tot militaire oorlogswerk zaamheid, doch ik verklaar mij bereid tot de- uitvoering van andere staatsdiensten, als be doeld in de desbetreffende wet van 15 Juli 1923 (w.g.) A. Viruly. Schiphol, 22 April 1936. Twee dooden op den weg. Tevens twee menschen zwaar gewond. Op den provincialen weg tusschen Oirschot en Best, onder de gemeente Best, is een auto komende uit de richting Oirschot in snelle vaart tegen 'n wielrijder aangereden, die achter, een afslaande vrachtauto vandaan kwam. De wielrijder H. van der Sande, boekhandelaar te Best, kreeg zeer ernstige verwondingen. Hij werd door een passeerenden dokter verbonden en daarna naar het ziekenhuis te Best ver voerd, waar hij enkele uren later overleed. Auto geslipt. Een auto bestuurd door een heer uit Wil lemstad is bij Oudenbosch geslipt en in eèn sloot langs den weg terecht gekomen. Van de inzittenden, twee dames, twee heeren, een kind en de chauffeur, werden de twee dames het ernstigst verwond, beide kregen hoofd wonden, een van haar ook een schedelfrac tuur. De andere inzittenden kwamen er won der boven wonder vrijwel zonder letsel af. De toestand van een der dames is zorgwekkend. Voorvorkbreuk kost een menschen- leven. Het breken van de voorvork van zijn fiets is een achttienjarigen jongen, die in de Nieuw- dammerstraat te Amsterdam fietste noodlot tig geworden. Vlak achter hem reed een electrische auto van den gemeente-reinigingsdienst. De be stuurder daarvan trachtte, door krachtig remmen nog een aanrijding te voorkomen, doch de wagen ging over den jongen heen, die aan de gevolgen is overleden. Jongeman door auto overreden. Te Zaandam is op de Westzijde bij de meisjesvakschool de 20 jarige M. Timmer woonachtig in de Tuinstraat, door een achter- oprijdende vrachtauto gegrepen, waardoor hij kwam te vaRen en door het rechtervoorwiel werd overreden. In zorgwekkenden toestand is het slachtoffer naar het gemeente zieken huis overgebracht.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1