Logger gestrand bij zware mist. DE GOUDEN BRUG. WIJK AAN ZEE. Op de eerste bank geloopen. Ue reddingboot van Wijk aan Zee wordt naar het boothuis teruggereden, na Zaterdagnacht bijstand te hebben verleend aan de gestrande logger KW. 108 (links). Reddingsboot tweemaal uitgevaren. Zaterdagavond is tijdens een vrij zwaren mist. die plotseling kwam opzetten, de log eer KW 108 tusschen de banken van de kust fn moeilijkheden gekomen en 2 K.M. ten Noorden van de Zwaanstraat gestrand. On middellijk werden door het plaatselijk bestuur van de Reddingmaatschappij en door de Wijk aan Zeeër Reddingbrigade maatregelen ge troffen om de bemanning van den logger zoo noodig te hulp te komen. Spoedig was de mare van de stranding in den omtrek ver breid. zoodat velen het reddingswerk hebben gevolgd. De sterk phosporiseerende zee lever de in de avonduren een fantastischen aanblik op In de verte waren de navigatielichten van den logger, die op de eerste bank zat, zicht baar en verder in zee toonden de motorred dingboot „Neeltje Jacoba" en de sleepboot „Hector" uit IJmuiden beurtelings haar roode en groene vuren als bewijs, dat zij in de om geving van de strandingsplaats kruisten. De „Neeltje Jacoba" kon echter niet bij den logger komen zonder zelf gevaar van stran ding te loopen. Van de sleepboot Hector" werd een sloep gestreken, waarmede twee le den der bemanning naar de gestrande logger roeiden en aan boord gingen, teneinde te on derhandelen over het eventueel vlot brengen van het vaartuig. Juist toen zij aan boord waren nam een hooge golf water de juist ver laten sloep mee en dreef deze naar de kust. waar hulpvaardige handen haar hoog op het strand zetten. De Reddingbrigade was intusschen met het groote Philips-zoeklicht ter plaatse gekomen en weldra boorde de felle, bi'eede lichtbundel zich door de duisternis. Duidelijk waren de regis- tratieletters op den boeg van den logger zichtbaar, alsmede de leden der bemanning, die vol belangstelling het drukke beweeg op het strand gadesloegen. De reddingboot was uitgereden en zes zwoe gende paarden, geholpen door de leden der bemanning, trokken den zwaren wagen, waar op de boot geplaatst is, door het rulle zand van den Relweg. Te ruim 10 uur arriveerde de boot op de strandingsplaats en tegen 11 uur kon zij zee kiezen. In het schijnsel van het zoeklicht konden de talrijke kijkers de reddingboot op haar tocht naar het gestrande schip uitnemend volgen. Er stond toch nog een vrij sterke branding en zoo nu en dan werd de boot door krachtige brekers uit den koers geslagen. De ervaren roeiers, die onder bevel stonden van schipper W. Grapendaal, trokken de boot echter rustig en met groote zekerheid door de branding. Ook aan lij van den logger liep veel water en eenige keeren mislukte de po ging om verbinding te krijgen, doordat de reddingboot werd weggeslagen. Tenslotte lag de boot langszij het gestrande vaartuig. Twee leden der bemanniivg sprongen van den log ger in de boot. De overigen bleven aan boord. Heeds te half twaalf was de reddingboot te rug en bracht de beide mannen veilig op het strand. Eerst toen bleek, dat de logger eigen dom was van de gebroeders Kuyt uit Katwijk. Schipper van den logger was Maarten Kuyt. Men keerde van de vischvangst terug naar IJmuiden, maar nog vóór de haven was be reikt werd de mist zóó dik, dat de logger te dicht onder de kust kwam met het bekende gevolg. In den nacht is de reddingboot nogmaals uitgevaren, toen echter om een lijn over te brengen, waarmede, teneinde op alle even tualiteiten voorbereid te zijn, een verbinding tusschen den logger en 't strand kon wordgn gemaakt. De „Neeltje Jacoba" was intusschen naar IJmuiden teruggekeerd Van de leden der bemanning vernamen wij, dat voorloopig geen sleepboothulp zou wor den ingeroepen, maar dat men eerst wilde probeeren bij opkomend water op eigen kracht vlot te komen. De oude Wijk aan Zeeërs, die over deze poging bedenkelijk het hoofd schudden kregen althans in den loop van den Zondag gelijk, want noch des morgens, noch des middags slaagde men er ui beweging in het gestrande vaartuig te krijgen. De logger zat, wat men noemt „muur vast". Teneinde deze pogingen grooter kans van slagen te geven waren vanaf den logger twee ankers ver in zee uitgebracht. Ook had men een tros bevestigd aan het wrak van de reeds in 1903 gestrande Vrijheid. Zooals ge zegd mislukten deze pogingen, maar niette min heeft de bemanning den moed niet opge geven. Men wachtte maar weer geduldig op het volgende gunstige tij. Bij laag water kon den de opvarenden gemakkelijk het strand bereiken, waar zij een praatje maakten met de vele belangstellenden, die in den loop van den Zondag de positie van het schip eens kwamen opnemen. En anders konden zij in Wijk aan Zee verpoozing zoeken. Zoolang het weer niet ongunstiger wordt be staat er geen gevaar. Intusschen. is deze stranding zoowel voor de bemanning van de reddingboot als voor de zoeklicht-aideeling van de reddingbrigade een prachtige oefening geweest, een repetitie, die Levens gelegenheid bood op te merken, dat de reddingsmiddelen te Wijk aan Zee volkomen i.n orde zijn en dat onder alle omstandighe den binnen den kortst mogelijken tijd hulp kan worden geboden. Hedenmorgen, te ruim 7 uur, is bij hoog water de gestrande logger vlctgekomen. Plet vaartuig is naar IJmuiden opgevaren. BEVERWIJK Harteljjtfi huldiging van D. O. K. Bij het vierde lustrum. De Krachtsportvereeniging D.O.K. heeft Zaterdag haar twintig-jarig bestaan her dacht met een receptie, waarop veel harte lijke belangstelling werd betoond en met een prachtig geslaagder, feestavond in de boven zaal van Hotel „Oud Meerensteijn" De receptie. Ter receptie is weer eens duidelijk aan den dag getreden, dat onze plaatselijke kracht sportvereeniging D.O.K. zich toch wel In zeer breeden kring in een hartelijke belangstel ling mag verheugen en dat haar schitterende prestaties toch wel zeer de aandacht hebben getrokken. Nagenoeg samenvallend met dit jubileum veroverde D.O.K. voor de tweede maal de kampioenschappen worstelen en gewicht heffen van Nederland, een unieke prestatie in de historie van de Nederlandsche kracht sport. De voorzitter van het jubileerende D.O.K., de heer J. P. Schelvis begroette de aanwezige deputaties van verschillende vereenïgingen, al had hij er dan ook meer werwacht. Spr. wees er in de eerste plaats op. dat D.O.K. in deze twintig jaren veel heeft gepresteerd, meer dan de oprichters zich ooit hebben kun nen voorstellen. Reeds in 1924 werden leden van D.O.K. de eer waardig gekeurd de Ne derlandsche krachtsport op de Olympiade te vertegenwoordigen. Dat herhaalde zich in 1928. Bovendien verwierf D.O.K. zich inter nationale reputatie door haar deelneming aan buitenlandsche wedstrijden, o.a. in Pa rijs, Helsingfors, Spa en Luxembourg. Ook heeft D.O.K. zelf vele malen interna tionale wedstrijden gehouden. Spr. verheugde zich er tenslotte, over, dat ook het gemeentebestuur belangstelling toonde door wethouder Bisschop als zijn ver tegenwoordiger naar de receptie af te vaar digen. De heer W. M. Ragut, inspecteur van poli tie opende de rij der sprekers. Hij compli menteerde het bestuur als vertegenwoordiger van den burgemeester, namens wethouder Bisschop en tenslotte namens de gemeente lijke commissie voor de Lichamelijke Opvoe ding, die steeds bijzondere belangstelling heeft betoond in de verrichtingen van D.O.K. Afgevaardigden van K.D.O., Amsterdam en van „Hercules" IJmuiden spraken vervolgens woorden van gelukwensch, die zij vergezeld deden gaan van bloemen en een fraaie plaquette. Mr. A. Moens, de voorzitter van de V.V.V. fehc'teerde de vereeniging. die den naam van Beverwijk op zoo kranige wijze heeft hoog gehouden. Spr. uitte de verwachting, dat men ook in de komende jaren nieuwe lauweren zou mogen oogsten. De heer Ragut sprak vervolgens namens de Kennemer Wandelclub en herinnerde te vens aan de prettige opleiding bij D.O.K. toen hij zich voor het afleggen van de Olym pische proeven bekwaamde. Daarna voerden nog het woord vertegen woordigers van de voetbalvereniging ..D.O. K.". het Mannenkoor ..Zanglust". de voet balvereniging „De Kennemers". de R.-K. Sportvereniging D E.M.. de Kennemer Zwem club. de Beverwijksche Harmoniekapel, de Gymnastiekvereeniging „Turnlust", de Be verwijksche Boksclub en tenslotte de heeren H. J. Blaauw. leeraar in de lichamelijke oefe ning. die een medaille aanbood, en wethou der J. Bisschop. Zij allen huldigden in de meest hartelijke bewoordingen de jubileerende vereeniging en boden fraaie bloemstukken aan. Voorts waren nog talrijke schriftelijke ge- lukwenschen ingekomen, waaronder een brief van mevr. Van Hattum, die levens een medaille beschikbaar stelde. De voorzitter van D.O.K. beeft alle spre kers afzonderlijk voor hun blijken van sym pathie met de jubileerende vereeniging dank gezegd. In de kleine zaal was een expositie inge richt van de buitengewoon interessante en uitgebreide collectie prijzen, die D.O.K. in den loop der jaren heeft verovei'd. Met groote belangstelling is deze tentoon stelling door de receptie-bezoekers in oogen- schouw genomen Des avonds werden het jubileum en de kampioenschappen duchtig gevierd. De zaal van ..Oud Meerenstein" was tot de laatste plaats bezet, toen de voorzitter van D.O.K.. de heer P. J. Schelvis een openingswoord sprak, waarin hij o.m. een krachtig beroep deed op de jongere Beverwiikers om zich aan te sluiten bij D.O.K. teneinde te zijner tijd de ouderen te kunnen vervangen. Eveneens be val hij aan de jubileerende vei'eeniging door donaties financieel te steunen. Onder daverend applaus werden in den loop van den avond de vier kampioenen ge huldigd. die op zoo'n schitterende wijze nieu we lauweren voor hun club hadden geoogst. Dat waren de heer C. G. Tabak, die in ge wichtheffen (licht gewicht) tevens het Ne- dcrlandsch record verbeterde, J. Vessies, ge wichtheffen (zwaar gewicht), N. Groeneveld worstelen (licht gewicht) en G. van Soest, worstelen (midden C-gewicht). In hartelijke bewoordingen releveerde de voorzitter hun fraaie prestaties, waarmede - zij tevens D.O.K, het mooist denkbare jubi leumgeschenk hebben aangeboden. De kam- men werden met de kampioenslinten om hangen en ontvingen bovendien namens de vereeniging een bloemenhulde. De heer C. G. Tabak dankte namens zijn mede-kampioenen voor de gebrachte hulde. Zeer veel hebben zij volgens spr. echter te laiiken aan den heer A. J. Burger, die altijd genegen was de athleten te trainen. Hij dankte hem daarvoor en bood den heer Bur ger bloemen aan. Deze zeer sympathieke en zoo welverdiende hulde werd met een lang durig applaus onderstreept. Het verdere verloop van den avond ken merkte zich door een zeer prettige en geani meerde stemimng. De heer H. Rensink uit Amsterdam heeft de talrijke aanwezigen een feestelijken avond en nacht bezorgd. Met zijn vroolijke liedjes en voordrachten oogstte hij een da verend succes. Het spreekt vanzelf, dat ook de dansvloer druk bezet was. „De Racket Makers" uit IJmuiden zorgden voor de dans muziek. Zoo snelden de uren henen en de Zondag was al verscheidene uren aangebroken toen de laatste feestgangers huiswaarts keerden. Zoo kon D.O.K. met groote en gerecht vaardigde voldoening terugzien op de viering van haar twintig-jarig bestaan, Zij zal uit de haar in zoo ruime mate betoonde sym pathie de kracht hebben geput, om vol moed den eenmaal ingeslagen weg te blijven wan delen onder leiding van haar ijverig bestuur. Op naar het zilveren jubileum! Concert Hoogoven Kunstkring. M A A N D A G 27 APRIL 1936 Solist: Ph. S. Vlessing (cello). Voor dit concert, dat de Hoogoven Kunst kring in de goedbezette Odeonzaal aan de Baanstraat Zaterdagavond gaf. had het orkest slechts een viertal werken ingestudeerd, het geen echter aan de waarde van den avond niets afdeed. Beter een bescheiden getal com posities behoorlijk uitgevoerd dan een top zwaar programma met minder of geen kwali teiten. Het zaaltje, dat met deze uitvoering voor het eerst voor het publiek werd opengesteld, doet met zijn fleurige, in lichte tinten gehouden aankleeding prettig aan en heeft acoustisch ook zijn goede zijde. Von Weber's Ouverture Peter Schmoll be loofde bij de inleidende maten reeds zeer goed te worden. De kleuren van het in zijn onder deden flink bezette orkest werden fraai ge mengd; dynamische schakeeringen waven rij kelijk aanwezig, vooral de „schaduwzijde" is mooi van klank. De klarinet is vrij scherp van toon, doch leest zeer vlot, de fluit past zich fijntjes aan, maar was niet vrij van zwevingen. De vrij uitgebreide Faustfantaïsie gaf de heeren-solisten handen vol werk en was dus een goede gelegenheid de capaciteiten van de ieden individueel te toetsen. Dan frappeerde allereerst het stevige en- semblespel, dat wij van den H.O.K. nog nim mer zoo degelijk verzorgd en aaneensluitend gehoord hebben. Het 'piano had echter te veel forte-aspiraties; de stemming tusschen hout en koper liet te wenschen over; dit laatste on derdeel. in het bijzonder de piston, kan zich gerust intoomen, de hecren zijn dan even goed hoorbaar. In den Soldatenmarsch kon het koper zich even „uitleven". Ons is opgevallen, dat de leden individueel neg te weinig zelfvertrouwen hebben met name e.an in de lagere regionen van het strijkerscorps. De Sterrennacht is en blijft altijd een ge vaarlijk iets wat de stemming betreft en ook hier moesten de strijkers dit overduidelijk er varen. Het Slotkoor bracht niet alleen in de opera- zelf, maar ook bij de executanten alles weer tot dat troostvolle einde, dat spreekt van de harmonische verzoening der sferen na de aardsche afdwalingen. De drie-deelige suite naar Ukrainische mo tieven van de hand van den bekenden arran geur Morena gaf een veelbelovende introduc tie (op Kasbek-rhythme) in een stevig or kestraal verband; alle uitvoerenden en meer in het bijzonder de strijkers waren er „in" fraai baswei'k; tempo kan nog meer opgevoerd worden. Aan het slotdeel van deze welluidende suite (die zij het dan pretentielooze amusements- en programma-muziek. het oor van den door snee-luisteraar doorloopend boeit) zou een se rieuze retouche de uitvoering ten goede ge komen zijn. Solistische medewerking verleende "Ph. S. Vlessing met een viertal werken voor cello. Begaafd cellist als deze is was de uitvoering van Glazounow's Melodie en Gavotte van Pop per bij hem in vertrouwde handen. De met lyrische bewogenheid vertolkte soli, de beko ring en schoonheid van hét instrument zoowel als de breede, warme toon lieten niet na een diepen indruk op het gehoor te maken en te recht hem een uitermate hartelijk succes te bezorgen. Hij dankte met een Rondo van Boccherini. De geacheveerde, uiterst muzikale begelei ding van Netty Vlessing sxcot zich waardig bij dit voorname musiceeren aan. Vooral Glazou- now werd door haar expressief verklankt. Met een kleine orkestbezetting als begeleid ster voerde de cellist na de pauze Andante van Godfried Mann en Goltermann's Concertstück uit. H.O.K. heeft zich van deze belangrijke taak met grooten aandacht gekweten en voldeed uitstekend. Directeur v. d. Hoeff droeg er zorg voor, dat de geluidsexpansie tot het volume van begeleidend ensemble beperkt bleef en het solo-instrument zijn voorgrond behield. H.O.K. mogen we een woord van lof voor dit secondeeren niet onthouden; het was in alle opzichten verzorgd. Met de wals Hochzeit der Winde, waar de dynamiek rijker aan contrasten had kunnen zijn heeft de dochter af deeling der personeels- vereeniging „De Gieteling" deze uitvoering uitgeluid, een uitvoering welke veler verwach tingen (en zeker de onze)) overtroffen heeft. W. Dubbele kampioensvreugde in het Kennemers-kamp. Twee kampioenschappen op écn dag. Zondag 26 April zal voor de voetbal vereeni ging de Kennemers wel met een extra ver melding voor de historie geboekstaafd wor den. Deze dag, die wat de weersomstandig heden betreft, zich zoo triestig en somber liet aanzien, is geëindigd in een uitbundige vreug destemming onder het legertje roodzwarte aanhangers, dat aan den avond van denzelf den dag maar liefst twee kampioenselftallen te begroeten had. De reserves hadden in de morgenuren reeds gezorgd, dat de kampioensvlag kon warden geheschen door de competitie van de reserve derde klasse A met een 30 overwinning te beëindigen op haar concurrente W.F.C. 3. Deze belangrijke wedstrijd werd in verband met het groote gebeuren van Zondagmiddag op het Haarlem-terrein ï'eeds des morgens te 11 uur in het gemeentelijk sportpark gespeeld. Het tweede elftal heeft zich deze mooie kans niet laten ontgaan. Een mooie overwinning was het resultaat en ongetwijfeld zal dit ook al weer een belangrijke moreele steun zijn geweest voor de spelers van het eerste elftal, die dat in den zwaren strijd tegen Zandvoort konden gebruiken. En zoo moedigden de kam- pioeneix de a.s. kampioenen aan den Schoter- weg te Haarlem geducht aan. Kennemers 2 deed in 't seizoen 1932—1933 haar intrede in den K.N.V.B.. na voor dien langen tijd in den H.V.B. te hebben gespeeld en daarin de noodige kampioenschappen ver overd. Zondag wei'd dan voor de eerste maal in den K.N.V.B. een kampioenschap veroverd, waarmede wij de rood-zwarte reserves harte lijk gelukwenschen. Zij kunnen terugzien op een zeer goed seizoen. De eindstand aan den kop van deze afdee- ling is: Kennemers 2 W.F.C. 3 16 11 2 3 24 50—24 16 8 5 3 21 39—23 Twee K.M. ten Noorden van Wijk aan Zee strandde Zaterdagavond tijdens een zware mist de logger KW. 108. Het schip zit op de eerste bank. Deze afdeeling telde negen clubs, zoodat slechts 16 wedstrijden behoefden te worden gespeeld. Het eerste elftal heeft het goede voorbeeld van de reserves gevolgd en des middags door een 21 overwinning op Zandvoort dubbele kampioensvreugde in Beverwijk te weeg ge bracht. De enerveerende strijd, die op het Haarlemterrein werd gevoerd bracht den Ken nemers den kampioenstitel. Des te grooter is de vreugde, omdat men Kennemers. dat vier punten op de club uit de badplaats ten achter was geraakt, niet veel kans meer gaf op het kampioenschap. Ook Zandvoort kreeg echter met een in zinking te kampen. Het ééne puntje, dat zij nog noodig had om de kampioensvlag te hij- schen kon zij in de twee resteerende wedstrij den tegen Scheveningen en Hillegom niet veroveren. De Kennemers kregen toen weer een kans, welke zij hebben aangegrepen om voor de vierde maal afdeelingskampioen der derde klasse te worden, Het is wel vermeldenswaard, dat ook in 1929 het kampioenschap in een beslissingswedstrijd moest worden behaald. Het ging toen tegen het Amsterdamsche O. V. V. O., dat intusschen reeds tweede klasser werd. De Kennemers zijn in die poging nog steeds niet geslaagd. Thans zullen zij weer alle krachten gaan inspannen, om het reeds zooveele jaren gekoesterde verlangen in ver vulling te doen gaan. Een der tegenstandsters voor de komende promotie- en degradatie wedstrijden is intusschen bekend. Het is Olym- pia, dat de aanvallen op haar plaats in de tweede klasse tegen de beide kampioenen van de derde klasse zal hebben te verdedigen. Het is wel een eigenaardige speling van het lot, dat ook de andere gegadigde eerst bekend zal zijn, nadat een beslissingswedstrijd is gespeeld. Dat zal dan gaan tusschen Terlaak en Vios, die beiden met een gelijk aantal punten de com petitie eindigden. De eindstand van de kop groep, waaraan wij dan gemakshalve den beslissingswedstrijd toevoegen, is: Kennemers 19 15 0 Zandvoort 19 13 2 4 30 63—28 4 28 47—23 Uit deze cijfers blijkt wel, dat beide rivalen een zwaren strijd om de eereplaats hebben moeten voeren. Ook spreekt uit de doelcijfers de productiviteit van de voorhoede der kam pioenen. Van de 63 doelpunten, die in deze competitie werden gescoord, waren de fabri kanten: Steeman 16, Groot 15, Veenstra 15, Horeman 11, Bakker 5 en Brethouwer 2. Zondagavond heerschte er natuurlijk uit bundige feestvreugde in het clubgebouw „Oud Meerenstein", waar 't dubbele kampioenschap duchtig werd gevierd. Onze hartelijke ge lukwenschen ook aan de spelers van het eerste elftal, die straks de samenvoeging van de ge meenten niet beter kunnen gedenken, dan door Groot-Beverwijk in het bezit te stellen van een tweede klasser. Play-up, Kennemers! FEUILLETON 52) ROMAN VAN HANNO D diSEN. (Nadruk verboden) Renate's bezoek aan de woning van de fa- familie Royter duurt veel langer dan den buiten in de kou wachtenden Gabriel Bchwarzer lief is. En juist hier, in deze deftige Wjk( bevindt zich geen enkele van die gezel lige Weensche café's, welke zich zoo bij uit stek leenen om degeen, die hij volgt, in het °°g te houden. Hij steekt juist min of meer wanhopig zijn achtste sigaret op, als mevrouw kien eindelijk verschijnt. Lachend steekt zij de straat over, loopt regelrecht op den detective toe en reikt hem stralend de hand. »Dag meneer Schwarzer De aangesprokene weet niet, wat hem overkomt. Hij laat zijn sigaret vallen en staart Renate aan, te verbaasd om een woord over zijn lippen te brengen. Deze echter zegt vroo- lijk: -Ik stel voor om den terugweg samen te doen. U hebt moeite genoeg gehad om me op hielen te blijven. Ik meen uw zware taak, waarvan u zich zoo trouw hebt gekweten, nu wel wat te mogen verlichten". Schwarzer drukt Renate's hand met dezelfde emphase, waarmee hij verzekert: „Ik heb van het begin af gezien, dat u de voortreffelijkste vrouw van de wereld bent". „Daarvoor bent u ook de beroemde detective met den scherpen blik", plaagt Renate, terwijl ze opgewekt vervolgt: „En nu gaan we naar Sacher. Daat laten we ons een uitstekend maal klaar maken. Dat hebben we toch wel ver diend, nietwaar?" Schwarzer knikt enthousiast, zooals hij trouwens alles zonder tegenspraak bevestig't, wat Renate in haar uitgelaten stemming be weert of voorstelt. Als dan na het middagmaal de koffie ge serveerd is, zegt Renate, plotseling ernstig: „U kunt uw vriend Szartossy het volgende meedeelen: Ik heb via mijn oom, graaf Roy ter en door bemiddeling van diens vriend, baron Berlinger, die intendant van de Staats- opera is, Vonberg's symphonie het bestuur van het Philharmonisch OrkesJt doen toekomen. Daarvóór echter heb ik mij in Dresden op de hoogte gesteld van het oordeel van den bekenden dirigent, Ernst Rung en deze was een en al lof. Nu is de symphonie aangenomen. Ik zal meneer Vonberg van een en ander in kennis stellen „Mevrouw, ik voel me werkelijk verlegen De wijze, waarop u mij te verstaan gaf, dat u reeds lang yan mijn taak op de hoogte was, doet mij weliswaar de hoop koesteren, dat vriend Szartossy's goede bedoelingen ten op zichte van u niet in twijfel worden getrok ken, maar desondanks weet ik nu niet of u geen aanstoot neemt aan mijn noodzakelijk geworden inmenging, alsik bedoel, om dat. „Maar u zich daarover maar niet ongerust, meneer Schwarzer. Laat het u genoeg zijn, als ik u verzeker, dat ik Stefan Szartossy's be zorgdheid voor mij op de juiste waarde weet te schatten. En dat ik mij uw achtervolging als die van een trouwe beschermengel, gaarne heb laten welgevallen, heb ik immers be wezen. Het is noodig, dat u een en ander weeten als ik bepaalde details voor u verborgen wilde houden, zou dat dom en kinderachtig zijn. Ik ben tenslotte een vrouw, die het leven kent, oud en ervaren genoeg om te weten wat nuttig en noodig is, een vrouw van over de veertig „Een koningin bent uontglipt het Gabriel Schwarzer. En nu hij dit eenmaal gezegd heeft, is er ook geen houden meer aan. Hij moet zijn vereering onder woorden bren gen, zijn vereering voor de vrouw in haar meest idealen vorm. Zijn beroep heeft hem meestal in aanraking gebracht met den zelf kant van het leven. Voor het eerst ontmoet hij hier den zielenadel in zijn smettelooze reinheid Renate laat hem rustig uitspreken. Als hij eindelijk een pauze maakt ln zijn huldebe tuiging zegt ze met een fijn glimlachje: „Een koningin ben ik toch heusch niet. Slechts een zeer eenvoudige bruggenbouwster, die een brug van wederzijds begrijpen slaat van mensch tot mensch. En aangezien men nu eenmaal niet kan bouwen, zoolang het puin niet is weggeruimd, was deze reis, waarop u mijn trouwen beschermer bent geweest, noodzakelijk. Ik dank u daarvoor. En nog maals: schrijft u vooral aan Stefan Szartossy. Schrijf hem alles. Ook dat en hoe wij elkaar hebben ontmoet en ons hebben uitgesproken". „Ik zal het hem liever telefoneeren". „Net zoo u wiltmaar nu is mijn tijd helaas om. Ik moet teurg naar mijn hotel". „Mag ik u vergezellen....?" „Nee.liever nietik verwacht name lijk bezoekeen familielid, de jonge baro nes Geitler-Hattorf Gabriel Schwarzer weet genoeg en Renate Lien verlaat het restaui*ant om aan de brug, die zij voor Sylvester Vonberg bouwt, den sluitsteen toe te voegen. Den sluitsteen, waar door zij eerst haar draagkracht zal verkrij gen. Den geheelen middag brengen Jobanna en Renate tezamen door: zij zeggen elkaar die dingen, welke men slechts met z'n beiden kan bespreken en ook dan nog maar met halve woorden. Zoo komt het, dat de beide vrouwen ook eigenlijk niet zoo heel veel pra ten. Korte aanduidingen zijn reeds voldoende een enkel gebaaraf en toe een blik. Zij begrijpen elkaar onmiddellijk tot in de kleinste bijzonderheden. De avond is reeds gevallen, als Johanna eindelijk van de lage couch, waarop zij heeft plaats genomen, opstaat. „Hartelijk dank, Renate „DankWaarvoor „Wat je voor me gedaan hebt, ls „Nee, nee Johanna, je vergist je. Ik heb niets voor je gedaanook voor mezelf niet. Wat ik gedaan heb. was vanzelfsprekend dat moest ik doen.... van binnen uit eenvoudig volgens het gebod van m'n na tuur „Ra, RenateJij bent, zooals je zijn moet. Dat is het. Eenvoudig noem je het mij schijnt het wonderbaarlijk. Maar ik geloof, dat er eigenlijk geen woord bestaat, dat ooit het wezen van den mensch volkomen kan weergevenIn zulke gevallen is onze taal armNoem het 't hart of noem het dat wat zich binnen in den men dat, wat pijn doetdaardoor leeft n immers eerst, of dringt het althans tot het bewustzijn door, dat men leeft (Slot volgt)

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5