Mijn kijk op het spel BELGIë-NEDERLAND. R.K. VOETBAL De eindstrijd om den Engelschen Cup. BILJARTEN 6 - ZWEMMEN door Criticus. De KennemersZandvoort. Het deed fleurig aan. op de uiteraard hoofdzakelijk met neutrale toeschouwers ge vulde Haarlem-tribune twee groepen vrou welijke supporters te ontwaren, waarvan de eene sectie fel de Kennemers, de andere vurig Zandvoort aanmoedigde. Een jeugdige aanhangster ran laatstgenoemde club ver wekte eenige hilariteit en tevens herinnerin gen aan een oud liedje door den rechtshalf van het blauwgele elftal telkens den raad toe te roepen: „Theo. kom terug", hem daar mede smeekende, toch vooral zijn verdedi gende taak niet uit het oog te verliezen. Het spijt me juist in dit geval verschrikke lijk. te moeten constateeren. dat bovenstaand advies verkeerd was. want het was juist een der meest in 't oog loopende tekortkomingen van de Zandvoortsche middenlinie, dat zij, zelfs bij den 21 achterstand, te veel achter bleef en de voorhoede niet genoeg steunde. Men moet daaruit niet concludeeren. dat de blauwgele halfbacks slecht gespeeld hebben, want speciaal de spil Keur heeft een uit stekende partij voetbal laten zien, zoowel verdedigend als wat het openhouden van het spel betreft. Zijn opstellen, koppen en plaat sen naar de vleugels was werkelijk zeer goed, doch waarin hij en zijn beide collega's te kort schoten, was het opvolgen van den aan val. m.a.w. als de eigen voorhoede in het offensief was en het leder werd door de Ken- nemers-verdediging voor het doel gedeelte lijk weggewerkt, er in het middenveld geen Zandvoort-halfback gereed stond om den bal op te pikken en in den doelmond te retour- neeren. Dat was jammer voor Zandvoort, want haar aanvalslinie hield het spel meer open en was daardoor gevaarlijker dan die van de tegenpartij die weliswaar vaker in het bezit van den bal was, doch waarvan vooral het binnentrio het „short-passing" overdreef. Dat Kennemers meer in den aanval was, zonder nochtans het Zandvoortsche doel ern stig te bedreigen, was voor een niet gering aandeel te danken aan het rustige en tacti sche spel van den geroutineerden centre-half Dinkla. die ook ditmaal in den waren zin des woords een spil was. waar alles om draai de. Hij werd goed gesteund door de kant- halfs Gordijn en Effern, die niet schroom den. wanneer het noodig was, achter de voorhoede aan te trekken en de eigen vleu gels te voeden. Kennemers heeft haar verdiende overwin ning te danken aan het betere spel harer vleugelhalfbacks, waardoor de middenlinie juist iets sterker was dan die van Zandvoort, ondanks het feit, dat bij laatstgenoemd elftal de spil Keur zijn vleugelspelers beter voedde dan Dinkla. Dit kleine overwicht in de half- linie heeft wellicht den doorslag gegeven in een wedstrijd, die, vooral door de zenuwen, even goed door den een als door den ander had kunnen worden gewonnen. Door deze begrijpelijke zenuwachtigheid was de geluks factor grooter dan anders, maar men zou den Kennemers onrecht doen. door te bewe ren, dat zij de overwinning aan vrouwe For- tuna te danken hebben. In de Zandvoort-voorhoede speelde de middenvoor Van Orden ditmaal op de rechts buitenplaats en verrichtte daar zeer goed werk, veel beter dan toen hij kort voor het einde naar het midden ging. Ook de links buiten Van den Bos heeft voldoende ge speeld, al liep hij enkele malen teveel naar de hoekvlag en was hij bij de voorzetten van Van Orden een paar keer dat beslissen de onderdeel van een seconde te laat om de kans te benutten. De rechtsbinnen H. Weber beschikt over zeer goede balcontrole en vaardigheid, waar door hij keer op keer het leder uit het mid denveld ophaalde en zijn vleugelspeler voor de voeten legde. Hij heeft voortdurend hard en nuttig «gewerkt en was een der beste spe lers in dezen wedstrijd. De Kennemers hebben het groote voordeel over vier voorhoedespelers te beschikken, die technisch boven het gemiddelde tweede klassepeil staan. Wellicht juist door hun meer dan voldoende balcontrole zijn zij ge neigd, het leder te lang bij zich te houden en er te vaak mee te dribbelen, waardoor vooral het binnentrio elkaar in den wèg loopt en de aanval door de tegenpartij wordt ge broken. De rechtsbuiten Bakker kreeg ten gevolge van dit euvel te weinig vrije ballen vóór zich uit gespeeld, om van zijn snelheid profijt te kunnen trekken. De linksbuiten Brethouwer, iets minder vlot in balbehan deling, dient het leder daarom vlugger op te brengen, sneller te schieten en voor te zet ten. Door te lang aarzelen miste hij de kans van den dag, wat hij later kon goed maken door het winnende doelpunt te scoren. Het is, nu de Kennemers promotiewedstrij den gaan spelen, wellicht nuttig op enkele tactische fouten te wijzen, die. wanneer ze tijdig verbeterd worden, de ongetwijfeld in ruime mate aanwezige technische capacitei ten der ploeg beter tot hun recht zullen doen komen. In de eerste nlaats dienen half backs en binnenvoorwaartsen er voor te zor gen. het spel naar den tegenovergestelden vleugel te openen, omdat men daardoor de vijandelijke verdediging verrast en uit elkaar trekt. Ten tweede moet het binnentrio niet zoo dicht bij elkaar blijven en eerder schie ten. Voorts dient Brethouwer meer te profi- teeren van voorzetten van zijn rechtsbuiten en tenslotte wil ik op een oogenschijnlijk kleine fout wijzen, die echter groote gevolgen kan hebben. Het is een nalatigheid, waarop ik reeds vorig en ook dit seizoen gewezen heb en wel het niet of onoordeelkundig dek ken bij ingooien van de tegenpartij. Dat lijkt onbelangrijk, maar het is dikwijls het begin van gevaarlijke aanvallen van den te genstander. Merkwaardig genoeg, was het in beide ach terhoedes de rechtsback, die veel last van zijn zenuwen bleek te ondervinden, terwijl de linker achterspelers daarentegen goed in vorm waren. Vooral de iinksback Bos bij Kennemers heeft vele malen redding ge bracht. al had hij een zware tegenpartij in Van Orden, die hem eenige keeren vlot wist te passeeren. Wat de doelverdedigers betreft, speelde Van Urk als steeds rustig en stelde zich goed op. Alleen zijn wegwerken kan nog veel ver beterd worden, want teveel uittrappen gaan over de zijlijnen. Kemp in het Zandvoort sche doel was ietwat onfortuinlijk bij de doelpunten door Kennemers gescoord, doch hem treft zeer zeker geen blaam voor de nederlaag. Wel stelt hij zich bij corners en voorzetten soms iets te ver naar voren op, doch daar tegenover staat het feit. dat hij steeds op het juiste moment uitloopt en klemvast vangt. Het deed mij genoegen te zien, dat zijn wegwerken in moeilijke om standigheden zeer veel verbeterd is. Hij weet met gooien of trappen steeds een vrijstaan- den clubgenoot te vinden en dit onderdeel van zijn taak heeft hij ditmaal wel zeer goed volbracht. Ik geloof. dat de Kennemers een redelijke k?*-? maken om het tweede klaseeschap te veroveren, maar zij dienen daarbij ernstig te bedenken, dat hun kansen om in de pro motie-wedstrijden te zegevieren, even goed, zoo niet beter zijn dan die hunner tesen- standers. Hoofdzaak is zelfvertrouwen en in dit verband zij vermeld, dat het mij meer malen in belangrijke wedstrijden is opge vallen, hoe hun deze nuttige eigenschap in den aanvang van belangrijke matches ont breekt. Aanval is nog steeds de beste verde diging en vooral een fel opgezette, open atta que in het begin van den wedstrijd kan won deren doen. Zij moeten er zich slechts reken schap van geven, dat er weinig derde- zelfs tweede klasse ploegen zijn, die over een dergelijke technisch goed geschoolde ploeg beschikken om te voorkomen, dat zij door gebrek aan zelfvertrouwen in het eerste kwartier van den wedstrijd in de verdedi ging worden gedrongen, zooals ook in de match tegen Zandvoort het geval was. Open spel en meer schieten, dan wordt Kennemers tweede klasser. Tenslotte mag hier niet onvermeld blijven, dat in dezen wedstrijd de Kennemers door technisch beter spel de overwinning hebben verdiend, al had het weinig gescheeld, of Zandvoort had door tactisch nuttiger aan valsspel harer rechterwing en linksbuiten de zege behaald. Ik maak van deze gelegenheid gebruik, het Beverwijksche elftal, mitsgaders trainer Ha mei en bestuur met het verdiende kampioen schap geluk te wenschen. CRITICUS. Het Nederlandsch elftal samengesteld. VAN MALE. Het Nederlandsch elftal, dat a.s. Zon dag te Brussel te gen België speelt, is als volgt samen gesteld: Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Cal denhoven (D.W.S.) Midden: Paau- we (Feijenoord). Anderiesen Ajax) en v. Heel (Feijen oord). Vóór: Wels (Uni- tas), Drok (R.F.C.), Bakhuys (H.B.S.), Smit (Haarlem) en v. Nellen (D.H.C.) Reserves zijn: Ferwerda (Blauw Wit). Van Run (P.S.V.), Breitner (Hermes-D.V.S.) Peilikaan (Longa), Vrauwdeunt (Feijenoord) en Den Hoed (M.V.V.) Het Nederlandsch elftal tegen België. De nationale voetbalploeg, die op 3 Mei te Brussel tegen België in het veld zal komen, is weer gekozen. Jaren geleden was deze ver kiezing op zichzelf een veel interessanter aan gelegenheid, omdat er nog weieens verras singen uit den zak kwamen. Nu weet men practisch vooruit, hoe de samenstelling zal ziin, behalve wanneer er een der vaste be manning op de ziekenlijst staat. Natuurlijk is deze constantheid voor het Nederlandsche voetbal, althans wat de interlandwedstrijden betreft, een gelukkige omstandigheid. Men brengt alleen voortdurend wijzigingen in een combinatie, die niet klopt. Wij verlangen dan ook geenszins naar de dagen der verrassingen terug. Intusschen staat nu nog steeds een lid van de vaste ploeg op de ziekenlijst en de vraag was: wie zou er te Brussel onder de lat ko men, in de plaats van Halle. Over deze vraag heerschte werkelijk eenige spanning sinds Mul, na twee ernstige nederlagen van zijn club verklaarde, zijn zelfvertrouwen kwijt te zijn en. daarom zich liever terug te trekken van zijn candidatuur. Bleven over Ferwerda, de reserve doelman der laatste wedstrijden, v. Male en, als door sommigen aanbevolen „outsider" de Storm vogel Hollenberg. Wel, van Male is gekozen en laten wij direct zeggen, wij vinden dat jam mer, niet omdat wij v. Male niet vertrouwen, dit zij vooropgesteld. De Feijenoorder is den laatsten tijd in zeer goeden vorm. Verder is Hollenberg natuurlijk in internationaal voet bal nog geheel een onbeschreven blad. Wij zouden inderdaad v. Male, die wel eerder on der de nationale lat heeft gestaan, om die reden thans boven hem verkiezen, hoe gaarne wij den Stormvogel eens zijn kans gegund zouden zien. Maar dan is er nog Ferwerda. Wanneer men een speler bij herhaling tot re serve maakt, mag hij toch wel een beetje ver wachten, dat men hem zijn kans geeft, wanneer de vaste doelman tusschen twee wedstrijden uitvalt, alleen reeds op grond van het feit, dat men hem voor deze vervanging aanwijst, wanneer zij tijdens een wedstrijd noodig mocht blijken. Waarom was v. Male dan geen reserve? Ferwerda heeft ook geen interna tionale ervaring, maar hij is op het oogenblik geenszins minder in vorm dan vlak voor den Nederland—België wedstrijd te Amsterdam. En nu is het vanzelfsprekend noodzakelijk, dat men het allersterkste team opstelt, ook wanneer men zeker verwacht te winnen, zoo als ditmaal ongetwijfeld het geval is (het eenige risico overigens voor a.s. Zondag). Maar Ferwerda had men te Brussel toch waarlijk wel mogen laten spelen, zelfs met inachtneming van deze verplichting. Elnfin, het gebeurt niet, Ferwerda zal weer als re serve meegaan, nu voor v. Male. De rest van het elftal is gehandhaafd, zoo als iedereen mocht verwachten. Ook Drok is weer opgesteld en wij vestigen hierop speciaal de aandacht, omdat de laatste dagen de can didatuur van den A. F. C.'er Lungen nogal gepropageerd is. Deze Amsterdammer is on getwijfeld een der intelligentste, wij zouden haast zeggen een der geraffineerdste voet ballers van het oogenblik. Maar afgescheiden van het feit, dat de overige voorhoedespelers op het eenvoudige speltype van Drok zijn in gesteld en het altijd gevaarlijk is een ge groeide eenheid zonder noodzaak te verbre ken, lijkt het ons niet onmogelijk, dat juist een speelmethode van Lungen, die de gebo ren middenvoor is ën dus Bakhuys naar de rechtsbinnenplaats zou moeten verjagen, de voorhoede uit haar evenwicht zou brengen, want Lungen is in zijn stijl een uitgesproken individualist, bij wien de anderen om geza menlijk succes te bereiken, zich zouden moe ten aanpassen. Tenslotte, Bakhuys moge ook als rechtsbinnen op zijn plaats zijn, hij zou in die positie zijn beproefde spelverdeeling met lange passes naar de vleugels toch niet kunnen toepassen. Neen, Lungen is wel een veel beter voetballer dan Drok, maar zijn verkiezing zou, in tegenstelling met die van Ferwerda, wel een groot risico hebben ge bracht voor het bewaren van de eenheid in de ploëg. Om het kampioenschap van Nederland: BrabantiaSpartaan 61 Treffers—R.K. N.A.C. 3—3 Promotie-degradatie ExcelsiorD.E.M. 32 Competitie: Wilskrachtde Meer 31 (Door dezen uitslag moeten Wilskracht en Volendam een beslissingswedstrijd spelen om het kampioenschap der le kl. West I). Graaf WillemT.Y.B.B. 74 D.O.S.S.Volendam II 05 OliveoSpartaan II 21 G.D.A. II—Wilhelmus 1—3 VOETBAL IN ENGELAND. OOK ASTON VILLA DEGRADEERT Zaterdag heeft Aston Villa op eigen veld van Blackburn Rovers verloren, waardoor ook eerstgenoemde degradeert. De uitslagen waren: Aston Villa—Blackburn Rovers 24 Brentford—West Bromwich Albion 2—2 Derby CountySunderland 40 Everton—Birmingham 43 Huddersfield TownManchester City 11 MiddlesbroughStoke City 00 PortsmouthGrimsby Town 32 Preston North EndLeeds United 50 Sheffield Wednesday—Liverpool 00 Wolverhampton WanderersChelsea 33 De ranglijst ziet er nu als volgt uit: Sunderland Derby County Huddersf. Town Stoke City Brentford Preston N. E. Arsenal gesp. 42 41 41 41 41 41 39 Manchester City 41 Birmingham 41 Chelsea 40 Middlesbrough 41 Leeds United 41 Portsmouth 41 Bolton Wanderers 40 Wolverh. Wand. Liverpool Sheff. Wedn.d. Everton Grimsby Town West Bromw. A. Aston Villa Blackburn Rovers 41 .gew.gel. 25 6 18 12 17 12 19 7 16 12 18 8 15 13 17 8 15 11 14 12 15 10 15 10 16 8 13 13 14 10 13 12 13 12 12 13 16 5 15 6 13 9 12 9 .verl.pnt. 11 56 11 43 12 46 15 45 13 44 15 44 11 43 16 42 15 41 14 40 16 40 16 40 17 40 14 39 17 38 16 38 16 38 16 37 20 37 20 36 20 35 v.-t. 109—74 61—46 58—56 55—56 7560 67—59 74—43 67—57 60—60 59—70 84—66 64—62 52—66 64—73 73—76 59—62 63—76 84—89 62—72 86—87 81—110 54—91 De stand van de kopgroep der tweede divi sie is thans: Charlton Athletic 41 22 10 9 54 84—57 Manch. United 40 2.1. 11 8 53 81—40 W. H. United 41 22 8 11 52 88—64 Sheff. United 40 19 11 10 49 73—46 Arsenal wint met 10 van Sheffield United. Filmoorlog in de lueht. Voor de 61ste maal werd Zaterdag de eind strijd gespeeld om den Engelschen Cup tus schen Arsenal en Sheffield United. Arsenal, dat sterk favoriet was, won met 1—0, daarmee den beker voor de tweede maal veroverend. Rond het Wembley-stadion hebben zich merkwaardige tooneelen a-fgespeeld. Het stadionbestuur had 2000 pond gevraagd aan Engelsche en Amerikaansche filmmaatschap pijen voor het recht van verfilming der ont moeting. Deze ondernemingen wilden slechts 500 pond betalen. Zij 'huurden vier autogiro- toestellen en tien andere vliegtuigen om hun opnamen uit de lucht te maken. De minister van luchtvaart, tot wien het stadionbestuur zich van tevoren had gewend, wilde zich niet in den filmoorlog mengen en beperkte zich tot het geven van enkele veiligheids instructies voor het vliegen boven het sport terrein. Het stadionbestuur was echter niet werke loos gebleven en stelde twintig zoeklichten op. die gericht zouden worden op ieder toe stel, dat het stadion naderde. Thveehonderd mannen verdeelden zich onder de toeschou wers om te verhinderen, dat opnamen door operateurs zouden worden gemaakt, terwijl honderd anderen met verrekijkers gewapend rondgingen. Tenslotte werd aan het publiek bekend gemaakt, dat hij. die een operateur zou aanbrengen, een belooning van een pond zou krijgen. De vliegtuigen'en autogiro's maakten zoo'n geweldig lawaai, dat dit boven de juichkre ten der toeschouwers uitkwam. De opera teurs lieten zich niet door de zoeklichten in de war brengen en zij slaagden in hun opzet zoo volkomen, dat des avonds om zes uur reeds in Londen en in de provincie films van de Cup Final vertoond werden. De wedstrijd. Ruim 90.000 toeschouwers woonden den wedstrijd bij. Het veld was uitstekend en «de weersomstandigheden lieten niets te wen schen over. Voor den wedstrijd hielden de toeschouwers de stemming er in door ge meenschappelijk zingen. Toen scheidsrechter Nattrass de beide elf tallen liet opstellen, zagen de elftallen er als volgt uit. Arsenal: Doel: Wilson. Achter: Male en Hapgood. Midden: Crayston, Roberts en Copping. Voor: Hulme. Bowden, Drake. James en Bastin. Sheffield United: Doel: Smith. Achter: Hooper en Wilkinson. Midden: Jackson, Johnson en Mc Pherson. Voor: Barton, Barclay. Dodds, Pickering en Williams. James en Hooper waren aanvoerders. In de eerste helft wogen de partijen goed tegen elkaar op. Arsenal speelde technisch beter en ook attractiever voetbal, doch daar entegen wist de Sheffield-voorhoede menige gevaarlijke situatie voor het Arsenal-doel te scheppen, waar het befaamde achtertrio alle zeilen moest bijzetten om het scoren te voor komen. Na vijf minuten spelen kon Arsenal zijn eersten corner nemen, die evenwel niets opleverde. Talrijke scoringskansen gingen aan beide zijden teniet en de rust kwam met blanken stand. In de tweede helft verkreeg Arsenal lang zaam maar zeker een overwicht. De aanval len werden gevaarlijker, de machine Hulme, Bowden, Drake. James en Bastin werkte sneller en beter en het gevolg was. dat er vaak een stevige druk op het Sheffield-doel werd uitgeoefend. Dank zij voortreffelijk werk van doelman Smith, back Hooper en den spil Johnson bleef de stand tot een kwartier voor het einde 0—0. Toen viel er echter een meesterlijk staaltje spel van Bastin en Drake te genieten. Bastin had den bal goed vrijgemaakt, gaf door aan Drake, deze dribbelde naar links en schoot van tien meter afstand op doel. Onhoudbaar verdween de bal achter Smith in het net. Fen fraai doelpunt. (10). Dit doelpunt inspireerde de Sheffield-voor hoede in den resteerenden tijd tot eeniee weloverwogen pogingen den stand nog gelijk te maken. Vooral de rechtervleugel met Barton en Barclay, alsmede midvoor Dodds waren gevaarlijk, doch toen de scheidsrech ter het einde aankondigde, had Arsenal met 10 een kleine, doch welverdiende overwin ning behaald. De voorzitter van de Football Association. Sir Charles S. Clagg. reikte na afloop aan de spelers de gouden medailles uit. De oorsprong van voetbal. Spelregel verandering in 28 v. Chr. In het jaar 28 voor Christus belegde de Romeinsche keizer Augustus een vergadering om te komen tot een verandering van de regels van het voetbalspel toen har- paston genaamd en overgenomen van de Grieken op grond van zijn meening, dat het spel niet robuust genoeg was voor hulp middel in de oefening van zijn soldaten. Nog steeds worden van tijd tot tijd de spelregels gewijzigd, zij het dan uit geheel andere overwegingen en niet op het «kracht dadig initiatief van een alleenheerschend keizer. Maar dengenen, die altijd voetbal als een spel van Engelsche origine hebben beschouwd zal het bovenstaande toch te denken gewen. Het voetbal van keizer Augustus werd in de middeleeuwen nog in Italië gespeeld onder den naam Calcio, welke trouwens voor het moderne voetbal in Italië nu nog geldt. Het wereldkampioenschap in 1934 in Italië ver speeld, heette officieel Campionato Mon diale di Calcio. Nu wat Engeland betreft. Er bestaat een legende dat in de stad Chester in het jaar 982, gedurende de Deensche invasie, een Deensche indringer werd gegrepen en ont hoofd. waarna men, griezelige gedachte, met zijn hoofd in de straten rondschopte. Dit werd tot een huiveringwekkende gewoonte in dezen rauwen tijd, «maar spoedig waarschijn lijk toen de Denen zich niet meer zoo ge makkelijk lieten ...betrappen" gingen de schoenmakers van Chester leeren ballen vervaardigen, gevuld met stroo, die „foot- balie" werden genoemd en nu ontstond een geregeld en minder griezelig spel. Het was echter toch nog wel zoo, dat tijdens een wedstrijd in de straten der stad telkens mo menten kwamen, dat de spelers den bal ge heel vergaten om elkaar grondig af te drogen waarbij vele beenderen werden gebroken en zelfs levens werden gelaten. Het kwam ook voor dat twee steden elkaar uitdaagden waarop de bal precies «midden tusschen beide werd gelegd en de opgave was, den bal in een der steden te krijgen. Ook hierbij ging het weinig zachtzinnig toe. Het oorspronkelijke Italiaansche spel moge dan al weinig geleken hebben op ons voet bal, uit het bovenstaande blijkt wel. dat voor het vroeg Engelsche voetbal hetzelfde geldt. Het volgende verdient in dit verband nog vermelding. In een muur van een groote Engelsche school bevindt zich een gedenk steen waarin de navolgende woorden gegrift zijn: Deze steen herinnert aan het feit, dat William Webb Ellis in het jaar 1823, met een volkomen negatie van de regelen van het voetbalspel, zooals het in dat jaar gespeeld werd. voor de eerste maal den «bal in beide handen nam en ermee over het veld rende, waarmede hij het speciale karakter van het rugbyspel voor het eerst aangaf. De school, die deze herinnering vereeuwigd heeft, bevindt zich, naar de lezer reeds zal hebben geraden, in de Engelsche stad Rugby en zoo vond het zusterspel van voetbal zijn oorsprong. Federatie van Biljartverenigingen. Dinsdag 21 April is dë finale begonnen van de kampioenswedstrijden klasse A, van bo vengenoemde federatie in het clublokaal van de biljartvereeniging „Insulinde", Cronjé- straat, Dinsdag en Donderdag a.s. worden zij voortgezet. Tot op 'heden werden de vol gende partijen gespeeld: aantal hoogste caramb. beurten serie moyenne Willemse 170 43 16 3.95 N. N. 200 43 35 4.65 Metselaar 167 42 18 3.97 Willemse 200 42 18 4.76 Corver 200 38 19 5.26 Metselaar 153 38 23 4.02 Corver 200 54 37 3.70 Duivenvoorden 195 54 25 3.61 Duivenvoorden 96 29 23 3.31 F. v. d. Berg 200 29 43 6.89 Willemse 200 57 22 3.58 Hasselmeijer 193 57 32 3.38 F. v. d. Berg 200 26 35 7.69 Hasselmeijer 155 26 27 -5.96 N. N. 200 35 15 5.26 Philippo 149 38 23 3.92 De stand is thans: A. Corver F. v. d. Berg N. N. Willemse Metselaar Philippo Hasselmeijer Duivenvoorden gesp.gew.gelijk verl. punt. Ned. kampioenschap le kl. klein - biljart. Jan Wiemers gehuldigd. Baay kampioen van Nederland. Uit Leeuwarden: Onder leiding van de Friesche Biljartclub zijn Zaterdag de eerste partijen in den eindstrijd om het Ned. kam pioenschap eerste klasse klein biljart te Leeuwarden gespeeld. De uitslagen luidden: Eerste ronde pnt. brt. h.s. gem. De Bruin (Amsterdam) 166 28 24 5.92 Niessen (Amsterdam) 300 28 48 10,71 Bornkamp (R'dam) 184 19 36 9,68 Menist (Rotterdam) 300 19 73 15,78 Baay (Rotterdam) 300 27 50 11,11 De Wied (Leeuwarden) 104 27 19 3,85 Tweede ronde Bornkamp 193 32 53 9.15 Baay 300 32 53 9,37 De Bruin 176 15 98 11.73 De Wied 300 15 62 20,00 Niessen 300 30 77 10.00 Menist 218 30 62 7,02 Derde ronde: Menist 300 24 53 12.50 De Wied 170 24 43 7,08 Bornkamp 300 27 58 11,11 Niessen 140 27 20 5.18 De Bruin 300 19 68 15,78 Baay. 157 19 31 8,26 Na afloop van de derde ronde had h diging van den heer Jan Wiemers ter 1 heid van zijn zestigsten verjaardag ula,t mens den Ned. Biljartbond werd het Sa* gevoerd door Jhr. Dr. J. C. Mollerus die*'00^ eerste plaats schetste wat de jubils mensch beteekent. Als Biljarter staat wf a^ hoog, maar als mensch staat hij 00 rs hoogte. Spreker stelde voor, den heer weer5t< op 20 Juni met den heer Pinto te ben tot lid van verdienste van den bond Rii060^ handigde den heer Wiemers een plaóiieH0VeN de cijfers 18761936 en de woorden- tlit en waardeering". 11 Q&nk Daarna sprak de heer Levy, voorzltte den Bond van Noordelijke Biljartvereeiv^11 gen. die den jubilaris mededeelde dat bond hem tot eerelid heeft benoemd Öeze De heer Nieuwland bood namens de Fvi Biljartclub haar eerelid een clubfauteuil 1 De heer De Both overhandigde uit aan- van den Groninger Biljartbond een ,iinaani kandelaar. Zl!verea De deelnemers aan de kampioenswed^ 1- boden een vlag in de Dokkumer kleien De jubilaris dankte met eenige waarde aac' woorden. ue€rend« De Bruyn Bornkamp Vierde ronde: 300 34 Menist 255 42 Baay 300 42 Niessen 165 18 De Wied 300 18 Vijfde ronde Baay 300 25 Niessen 208 25 Baay 300 25 Menist 256 25 Bornkamp 156 15 De Wied 300 15 8.47 6.07 7.19 9.18 16.68 12.00 8.32 58 }2W 62 10,29 '6 12.40 65 20(o De eindstand werd; 1. Baay (Rotterdam) 4 gew. part., 135-: 145 brt., h. s. 53, a. g. 9.35. pni- 2. De Wied (Leeuwarden) 3 gew. nar1 m, pnt., 99 brt., h. s. 65, a. g. 11.35. 3. De Bruyn (Amsterdam) 3 gew. part iwi pnt.. 121 brt., h.s. 98. ag. 10.26. 4. Menist (Rotterdam) 2 gew. part.. 132Q rmt 140 brt.. h. s. 73, a. g. 9.49. 5. Niessen (Amsterdam) 2 gew. part pnt., 128 brt., h.s. 77, - pnt. 1113 Bornkamp (Rotterdam) 1 gew. part mi 127 brt., h. s. 58, a. g. 9.85. 1 NED. KORFBALBOND. De Uitslagen. DE UITSLAGEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Blauw Wit—W. W. M. D. 6-J D. O. S—Deetos 4__j WESTELIJKE AFDEELING. Eerste klasse. Promotie-degradatie. Kattenburg—Z. K. V. Tweede klasse. SpartaOosterpark SamosVolharding 5—5». Derde klasse. Swift II—D. E .D. II 4-7 NieuwendammerhamVogel 5—ff». Zwemrecords. Heden vermelden wij een heel rijtje ver-» beteringen van zwemrecords. Door onzen' Heemstedenaar Sipkema, door den Duitscher Fischer, den Amerikaan Kojac en de Hon- gaarsche 4 maal 200 Meter ploeg. Het ia merkwaardig, hoe in deze sport van jaar tot jaar verbeteringen van zelfs wereld toppres taties nog maar steeds mogelijk blijken. En het is duidelijk, dat hét feit, dat deze ver beteringen juist nu bereikt worden eën ge volg is van de zeer intensieve training, die de zwemmers en zwemsters aller landen onder gaan met het oog op de naderende Olympi sche Spelen te Berlijn. De strijd om de gou den medailles zal in het water van het Olympisch zwemstadion ditmaal ongetwijfeld feller dan ooit worden, en het is al aardig te zien, wie de beste papieren zullen hebben op verschillende nummers. Waarbij het op vallend is, dat er geen of zeer weinig nieuws komt uit Japan, het land dat te Los Angeles de zwemwedstrijden beheerschte. Het lijkt ons niet waarschijnlijk dat dit stilzwijgen achteruitgang beteekent. Eerder vermoeden wij een bewuste tactiek van de slimme Japan ners. En het is best mogelijk, dat zij de oor zaak zullen zijn, dat te Berlijn de records nog verder bezwijken. Nieuw Ned. record 200 M. vrije slag van Sipkema. Zondagmiddag werden ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de vereeniging Z, O. N. in het sportfondsenbad te Heerlen in ternationale wedstrijden gehouden, waarbij de H. P. C.'er Sipkema er in slaagde, het Ne derlandsch record 200 meter vrije slag te ver beteren. Hij legde den afstand af in 2 min. 21 sec. Het oude record stond op zijn eigen naam met 2 min. 22,2 sec. Hierbij dient echter te worden aangeteekend, dat de Indische zwem mer P. Stam op 14 April van dit jaar het re cord reeds op 2 min. 16 sec. bracht, doch deze tijd is nog niet gehomologeerd. Sipkema had een zwaren strijd te voeren met Kreffer en den Duitscher Lenkitsch. Op de laatste 50 meter nam Sipkema de leiding; hij won met goeden voorsprong. Nieuw wereldrecord 400 M. ragslag. Kojac nog sneller dan Kiefer. Uit New-York: De bekende Amerikaansche zwemmer George Kojac, die reeds sedert lan gen tijo het wedstrijdzwemmen vaarwel had gezegd, heeft te New-York zijn rentree ge maakt met een nieuw wereldrecord. Hij ver beterde het wereldrecord over 500 M. rug- slag. dat zijn landgenoot Adolf Kiefer op Ij April 1935 in Chicago met een tijd van 5 min. 17.8 sec. had gevestigd, met precies 1 seconde en bracht het dus op zijn naam niet 5 min. 16.8 sec. Eur. record 100 M. vrije slag verbeterd. De Duitscher Fischer verbeterde - te Berlijn het Europeesch record 100 M. vrije slag. Hii deed er 56.8 sec. over. Het oude re* cord stond op naam van den Hongaar Cs* die dit record Zaterdag nog te Boedapest 57.1 sec. had gebracht.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8