HET NIEUWE AVONDBLAD Een sterfgeval. 21e JAARGANG No. 148 DINSDAG 28 APRIL 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feesiaagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIéN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 aagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog: f 250.- bij verlies van een duim: 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Lezingavond O. K. Besturen bond. Naar welke school zullen wij onze kinderen zenden?" Een dezer avonden belegde in het Oud- Katholieke Vereenigingsgebouw aan de Ka naalstraat de Oud-Katli. Besturenbond een lezin-gavond voor O. K. ouders en belang stellenden, over het onderwerp „Naar welke school zullen wij onze kinderen zenden?", welk onderwerp werd behandeld door den heer H. J. Hijzen. onderwijzer aan de open bare school te Rotterdam. Onder de aanwe zigen, welke de vergaderzaal geheel vulden, bevonden zich tal van hoofden van openbare scholen, alsmede onderwijzers en onderwijze ressen/De heer Hijzen zeide dat zijn rede was gebaseerd op Oud-Kath. standpunt van de openbare en bijzondere school. Spr. gaf dan allereerst te kennen de twee groote groepen openbare en bijzondere school tegen elkander te willen opwegen ten over staan van het kind en de resp. ouders en be handelde art. 22 van de Onderwijswet 1920 en het Grondwetsartikel betreffende het onder wijs op de openbare scholen. Hierin wordt weergegeven, de taak en het wezen van de O. S., ook te opzichte van het godsdienstonderwijs op die scholen. De O. S. zei spr., zal in het algemeen gods dienstonderwijs geven, terwijl de Bijz. School hetzij R.K., Hervormd of Gereformeerd hun godsdienstonderwijs in die richting doen gaan da! een geest van tweedracht en van spotter nij tegen elkander in de harten der kinderen kan en ook wel wordt gezaaid. Een kinderhart zegt spr. is gauw ontvan kelijk voor het kwade en al gaat het dan in onschuldig zeggen, toch zal eke misprijzing door de kinderen op de scholen geleerd, of voorgehouden het groote onnut hebben, dat deze kinderen van verschillende godsdiensten tegen elkander, ook al zijn de hartjes dier kinderen nog zoo klein, en betrekkelijk onwe tend. tweedracht zaaien, waar liefde tot den naaste geboden moet zijn. Spr. citeert van verschillende bijz. scholen eeriige leerboekjes omtrent de vaderlandsche geschiedenis en toont hiermede aan, dat bijv. ■de Hervorming en d>e persoon van Luther bij onderwijs op R.' K. en Protest, scholen een di recte tegenstelling vormen. Want nietwaar, zei spr., "dezelfde God en dezelfde Christus treden op ten voordeele óf van de R.K. óf van de Protest, zijde. Spr. zegt dan ook, dat liefde de eerste en grootste factor is, welke de kinderziel tot zich moet nemen en nu blijkt uit de verschil lende citaten, dat dit bij de bijz. scholen t.o.v. het godsdienstonderwijs niet het geval kan zijn, want de leer is juist tegengesteld bij R. K. en Protestanten. De O. S. heeft geen voorkeur voor een of andere kerkleer zegt spr., en daarin juist moet de O. S. voor ons de school zijn, daar waar onze kinderen in zedelijk en geestelijk opzicht worden opgevoerd, niet in verdeeld heid. Spr noemt voorts nog eenige citaten van heel bekende personen op onderwijsgebied, welke allen pleiten vóór de openbare school. Zelfs zijn onder hen Christelijke en kerke lijke autoriteiten. Een frappant voorbeeld noemde spr. het feit, dat onder 7 leden van een Vrijdenkersvereeniging te Amsterdam een enquête was gehouden die uitwees, dat alle 7 personen bijzonder onderwijs hadden geno ten. Als volgend voorbeeld noemde spr. Ds. Spel berg. de bekende radioredenaar, die bij een lezing te Rotterdam openlijk verklaarde, dat de Vrijz. Protestanten voorstanders zijn van openbaar onderwijs, omdat zij doordrongen zijn van het feit, dat liefde en verdraagzaam heid op die scholen als eerste factor wordt beschouwd en aangeleerd. Onze kinderen, zegt spr., moeten buiten den strijd blijven t.o.v. openbaar en bijzonder- on derwijs, zij moeten alleen leeren „liefde te hebben en verdraagzaam te zijn tot den naas te", zooais Christus dat voor allen heeft ge wild. Dit wordt den kinderen wel op de O. S., maar nog lang niet op alle bijzondere scho len geleerd, tenminste waar op de openbare scholen als lesuur „godsdienstonderwijs" wordt gegeven. Op meerdere scholen is dit nog niet- het geval, doch dan kan men zijn kinderen een kerkelijke opvoeding geven door ze naar de cathechismus te zenden. Dan zullen deze kin deren ook geen verkeerde voorstellingen krij gen, doch dan zal de geestelijke hen zeker liefde en verdraagzaamheid als eerste begin sel doen aanleer en. Door kinderen van een openbare school werd onder leiding van een onderwijzend per soneel een aardig tooneelstukje opgevoerd .,Het nieuwsgierig elfje en de booze heks". De kinderen vertoonden aardig spel. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd gebruik gemaakt en de vragers werden naar be hooren en voldoening geantwoord door spr. De heer G. Klimp, hoofdonderwijzer, merkte nog op, dat op verzoek van ouders of voogden of van de geestelijken de openbare school verplicht is gesteld een lesuur „godsdienst onderwijs" te geven en zeide dan ook, dat hoewei de onderwijzers dit niet zelf mogen doen, zij toch zeker hiertoe hun volle medewerking zouden verleenen. In al de ja ren, dat de heer Klimp bij het onderwijs is, is dit verzoek nog nimmer naar voren geko men. Deze geste werd met een applausje be- loond. De spr. van dezen avond kan op een dank baar gehoor terugzien, dat met een warme ovatie bevestigd werd. De kustvisscherij en de vis- scherij in het IJselmeer in Maart. Bevredigende resultaten. De afdeeling Visscherïjen van het Depar tement van Landbouw en Visscherij deelt'het volgende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer. waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrek king hebben op de maand Maart 1935. In de Lauwerzee en den Dollart werd de visscherij drukker, in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten daarentegen iets minder druk uitgeoefend dan in Maart 1935. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart. de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zui derzee, het IJsselmeer en de Zuid-Holland sche stroomen en zeegaten waren beter dan in Maart van het jorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg nl. volgens voorloopige opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 352.612 (104.041) K.G en f 5.159 (f 2.256), in de Waddenzee en het niet afge sloten gedeelte van de Zuiderzee 6.858.708 (6.880.009) K.G. en f 246.744 (f 242..496). in het IJsselmeer 90.069 (116.158) K.G. en f 14.315 (f 12.444), in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten 137.385 (119.864) KG. en f 11.739 (f 11.631 Uit Zeeland werden verzonden 647.464 (1.312.138) oesters ter waarde van f 28.013 (f 63.892) en 1.943.100 (2.372.94Ö) K.G. mosselen ter waarde van f 40.962 (f 32.748). In het IJsselmeer werd met de aalvissche- rij een aanvang gemaakt. Hoewel de vang sten niet groot waren, vielen deze. den tijd van het jaar in aanmerking genomen, niet tegen. De botvisscherij met staande netten werd slechts door een enkelen visscher uit geoefend. De spieringvisscherij met sleepnet ten leverde over het algemeen bevredigende vangsten op. De spiering was mooi van stuk en bracht meermalen een goeden prijs op. In de botnetten en aalfuiken werd tamelijk veel baars aangetroffen, terwijl met de spie- ringsleepnetten nog al wat snoekbaars werd medegevangen. In de. Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte, van de Zuiderzee waren de uitkom sten der haring visscherij met kommen tot 23 Maart weinig bevredigend. Nadien namen de vangsten plotseling aanmerkelijk toe. het geen echter gepaard ging met een sterke prijsdaling. Aangezien enkele malen de vast gestelde minimumprijs voor consumptieha ring niét bereikt werd, moest deze voor de vischdrogerijen gelost worden. Aan het ein de der maand was het resultaat zeer ongelijk. Voor eenigen was het zeer bevredigend, voor anderen daarentegen slecht. Voorts werden met de kommen nog wat spiering, bot, schar, snotdolven en enkele zalmen en. schotjes gevangen. De haringvang sten met den wonderkuil waren in de eerste helft der maand gering; toen de vangsten verbeterden, maakte de lage prijs deze vis scherij niet meer loonend, zoodat de meeste visschers dezen tak van visscherij beëindig den. Het resultaat der ze gen visscherij nabij Den Helder en de haringfuiken langs de Friesche kust was over het algemeen weinig bevredigend. Slechts enkele visschers hadden een loonende visscherij. De botvisscherij le verde nog geen groote vangsten op. De gar nalen visscherij was van zeer weinig beteeke- nis. Perceelmosselen werden weinig verzon den, Op de natuurbanken werd hoofdzake lijk gevischt voor den export naar Engeland. De visscherij op wulken, en alikruiken ver-, liep slecht. In de Lauwerzee verliep de garnalenvis- scherij voor enkele visschers niet ongunstig. De vangsten werden wat grooter. Er was ech ter weinig vraag van de pellerijen. De ha- ringvisscherij leverde geringe vangsten op. In den Dollart en de Eems was de visscherij nog van weinig beteekenis. JONGETJE ONDER EEN AUTO GERAAKT. Zondagmiddag is het zoontje van den heer Van R. wonende in de Kruisstraat, terwij1 het voor een bus wilde uitwijken, onder een juist passeerende auto geraakt, Eén der wielen ging over den jongen heen. Dr. Böosman verleende de eerste hulp, waarna de jongen, die geluk kig niet ernstig gewond bleek te zijn, per auto naar de ouderlijke woning werd gebracht. OPENBARE VERGADERING IN CONCORDIA Wij maken onze lezers er op attent, dat vie openbare vergadering van de Oranjevereeni ging Velsen-Noord plaats vindt a.s. Donder dagavond en niet, zooals in ons blad van Maandag werd gemeld „hedenavond". TENTOONSTELLING IN DE WILHELMINA- SCHOOL. A.s. Woensdag en Donderdag wordt in de school -voor buitengewoon lager onderwijs (Wilhelminaschool) een tentoonstelling ge houden van het werk der leerlingen. De opening der tentoonstelling zal geschie den door burgemeester Kwint. VEREEN. VAN VRIJZ. HERVORMDEN De Vereeniging van Vrijz. Hervormden heeft in haar gebouw aan den Groeneweg haar jaarvergadering gehouden. De jaarverslagen werden uitgebracht, die getuigden van eenigen groei in ledental, maar vooral van geestelijken groei, onder de uitnemende leiding van den i voorganger. Gezegd mag worden dat de ver eeniging er in dezen moeilijken tijd goed voor staat. Zooveel mogelijk werden de godsdienst oefeningen wekelijks gehouden, terwijl de ar beid onder de jeugd zich ontwikkelt. De aftredende bestuursleden mevr. Calkoen- van Thienen en de- heer W. de Groot' werden herkozen* (Te Casablanca is dezer dagen een Moor overleden, die 140 jaar oud is geworden.) Er sterven zooveel menschen ieder jaar Op deze aarde, Maar ach, wij weten weinig van elkaar. Weinig van waarde. Wij strijden allen op ons klein terrein Den strijd van 't leven, En kunnen hun, die verre van ons zijn, Geen aandacht geven. Wat weten wij van menschen uit Japan, Of van Chineezen, Behalve hetgeen wij zoo nu en dan Eens van hen lezen. Kan ons het leven van een Argentijn. Een Rus iets schelen? Een Peruaan mag vol van zorgen zijn, Kunt u ze deelen? Wanneer men het bericht leest, dat een Moor Is overleden, Dan geven wij geen enklen traan ervoor. En geen gebeden. Wij hadden zelfs van zijn verblijf op aard, Naar is te vreezen. Was hij niet zoo uitzonderlijk bejaard, Nooit iets gelezen. Wij denken slechts, er heeft een Moor bestaan Sinds lang gele jen, Der Mohr hat seine Schuldigkeit getan, Der Mohr kann gehen. P. GASUS. AANVARING IN DE MIDDENSLUIS. Het Zweedsche stoomschip „Burguntia" van Gothenburg naar Amsterdam varende, liep bij het binnenkomen van de middenschut sluis te IJmuiden uit het roer met het ge volg dat het met zijn voorsteven op het reeds in deze sluis liggende Engelsche stoomschip „Ravonia" invoer. De „Ravonia" kreeg schade aan bakboord en achterschip. Beide schepen vervolgden hun weg naar Amsterdam, waar de „Ravonia' eventueel gerepareerd zal worden. De „Bur- guntia" had geen schade bekomen. TOCH WEER EEN HOLLANDSCHE SNURREVAAD-VISSCHER. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat de laatste snurrevaad-visscher deze visscherij had opgegeven. Binnenkort zal deze visscherij toch nog eens geprobeerd worden door den Enkhuizer kotter E.H. 4. FEESTVERGADERING KATH. DEM. PARTIJ. J.l. Zondag vierde de afdeeling Velsen van de Kath. Democratische Partij haar één-jarig bestaan in het gebouw „De Griffioen" aan de Trompstraat. De vergadering werd door den voorzitter met den Christelijken groet geopend, waarna hij de in grooten getale opgekomen leden met hunne dames welkom heette en verder in het bijzon der den spreker, den heer van Engelen lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. Spreker schetste in het kort, waarom het een-jarig be staan feestelijk herdacht wordt en gaf daarna het woord aan den heer van Engelen. Deze huldigde namens de afdeeling Haar lem de afdeeling Velsen met een mand bloe men en zette daarna in gloedvolle woorden het doel en streven van de K.D.P. uiteen, de aanwezigen aansporende, de afdeeling tot groei en bloei te brengen. Na de rede van den heer van Engelen heeft de voorzitter van de feestcommissie onder hartelijk applaus aan de afdeeling een vlag overhandigd, die door de leden geschonken was. De voorzitter dankte de leden voor deze ver rassing. Hij spoorde de vrouwen aan, om te komen tot de oprichting van een vrouwenclub, daar er voor de vrouwen veel werk is. Een tiental der aanwezige vrouwen gaf zich voor een op te richten vrouwenclub op. Hierna was het officieele gedeelte van den avond afgeloopen en werd een pauze gehouden tijdens welke een verloting plaats vond. Het verdere gedeelte van den avond werd doorgebracht-met muziek en dans. Mogen de opvarenden de K. W. 76 lossen? Scheidsgerecht antwoordt bevestigend. Men zal zich herinneren dat In Januari j.l. een geschil ontstond tusschen den reeder van het motorvisschersvaartuig K.W. 76 en de or- ganisatiebesturen over het feit, dat de lossing van dit vaartuig geschiedde door opvarenden. Dit vaartuig, oorspronkelijk een te Schevenin- gen thuisbehoorenden stoomtrawler, had de nieuwe eigenaar doen ombouwen tot motor vaartuig. De bemanning was aangenomen op Katwijksche condities d.w.z. dat. het schip dooi de opvarenden moet worden gelost, waarmede de organisaties in IJmuiden niet accoord gin gen. Besprekingen tusschen reederij en orga- nisatiebesturen leidden tot geen resultaat. De kwestie werd daarna overeenkomstig een besluit van reeder en organisaties voor het scheidsgerecht gebracht, dat is ingesteld ter beslechting van geschillen tusschen haring- reeders en de betrokken organisaties van werk nemers en welk scheidsgerecht is samengesteld uit twee afgevaardigden der werknemers en twee van de organisaties met als voorzitter Mr. Jonker in den Haag. Het scheidsgerecht heeft thans in deze kwestie uitspraak gedaan en wel in dien zin, dat de reederij in het gelijk werd gesteld en de KW 76 dus" door de bemanning mag worden gelost. In verband hiermede hebben de organisaties thans voor een nieuw met de haringreeders af te sluiten contract voorgesteld, daarin op te nemen de bepaling, dat de lossing van motor- loggers boven 200 P.K. door de opvarenden moet geschieden. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Vel sen is ingekomen een verzoekschrift van J. van Donselaar van beroep bierhandelaar, wonen de te IJmuiden om een verlof A, voor den ver koop van zwak-alcoholischen drank in de Oranjerie in het park „Velserbeek", gelegen aan den Driehuizerkerkweg te Velsen. Vóór 9 Mei 1936 kan een ieder tegen het ver leenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd in brengen. Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van J. P. J. den Nieuwenboer, van beroep koopman, wo nende te IJmuiden, om een verlof B voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de benedenvoor- en benedenachterlocali- teit van het perceel Edisonstraat no. 1 te IJmuiden. Vóór 10 Mei 1936 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd inbrengen. HET MEIFEEST VAN S. D, A. P. EN IJ. B. B. Evenals vorige jaren zal de moderne arbei dersbeweging den len Mei op bijzondere wijze vieren. 's Morgens 9 uur vertrekken de kinderen van het Velserd'uinplein naar het feestterrein nabij de spookhalte Zeeweg. De kinderen worden onder leiding van de Soc. Dem. Vrouwenclub beziggehouden. Voor de ouderen, die met de kinderen kun nen optrekken, is een bont programma samen gesteld, waarin wordt medegewerkt door den Sportbond en de A. J. C. Als spreker treedt op de heer Thomassen Jr. Annie Stol voert eenige rhythmische dansen uit, verder is er massa- gymnastiek en spel. Het avondfeest, dat op hetzelfde terrein wordt gehouden, wordt voorafgegaan door een demonstratie. Te 7 uur vertrekt de stoet van het Kennemerplein. Aan het avondprogramma werken mede de Sportbond, A. J. C„ Voor waarts en Volksstem, verder een dansgroepje onder leiding van Annie Stol. Cor Zwart zorgt als confex-encier voor verbindenden tekst. De Meirede wordt uitgesproken door den heer W. H. Vliegen, lid van de Tweede Kamer. Bij slecht weer wordt het feest gevierd in de zalen van „De Daad" en. „Het Wapen van Velsen". In verschillende steden in Pales tina is het tot straatgevechten gekomen tusschen Joden en Ara bieren, waarbij dooden zijn gevallen.-- Eerste visscherij tentoon stelling in 1936 geopend. Roermond heeft de primeur. Zaterdagmiddag is in Roermond, ter gele genheid van een aldaar gehouden Miciden- standsten toonsteiiing de eei-ste visscher ij ten toonstelling in 1936 van de Vischpropaganda- commissie geopend. Van de zijde van burger lijke en kerkelijke autoriteiten was veel be langstelling; o.a. was aanwezig de Bisschop van Roermond.' De voorzitter van het comité heeft in zijn openingswoord met waardeering gesproken over de samenwerking tusschen het tentoon- stellingsbestuur en de vischpropaganda-com- missie. Vervolgens werd de tentoonstelling door den burgemeester van Roermond Mr. Paul Reijmer geopend. De voorzitter van de propaganda-commissie de heer T. H. Meijering alhier heeft bij deze gelegenheid het een en ander medegedeeld over het visscherij bedrijf. Hij wees op de moei lijkheden, waarmede het bedrijf door den ge slonken export te kampen heeft en vond de actie van de propaganda-commissie ter ver grooting van den afzet in het binnenland ge motiveerd. Hij wees op de samenwerking tusschen haring en versehevisch-reeders, hetgeen naar voren komt in de samenstelling van de commissie. De talrijke aanwezigen toonden groote be langstelling voor den stand van de commissie en hebben de aangeboden proefjes haring en gebakken visch met smaak gegeten. Bij de opening waren van de propaganda-commissie aanwezig de voorzitter en de heeren G. Sie- wertsen alhier en Th. van Ellinkhuizen, 's-Gra- venhage. De volgende tentoonstelling wordt 16 Mei a.s. in Kei-krade geopend. Daarop volgen nog 's-Hertogenbosch en Breda. OPBRENGST BLOEMPJESDAG. De bloempjesdag georganiseerd ten bate van de Christelijke vereeniging tot bestrijding der tuberculose „Draagt Elkanders Lasten" heeft opgebracht f 327. STOOMLOODSBOOT IN REPARATIE. De stoomloodsboot no. 4 is naar de Vis- schershaven gebracht om bij de N.V. Hera ge repareerd te worden. BEZOEK TOERISTENSCHIP. De Nederlandsche Reisvereeniging heeft het stoomschip Prinses Juliana afgehuurd-om op Zondag 28 Juni een Noordzeetocht te maken. Er worden te Hoek van Holland passagiers in genomen, die naar hier reizen, en alhier weer passagiers, die in omgekeerde richting mede gaan. Bloempjesdag Vacantie Kinderfeest. Mej. E. Vijlbrief, secretaresse van het Comité „Vacantie-Kinderfeest Groot IJmui den" schrijft ons: 30 April Bloempjesdag ten bate van het 9e Vacantie-Kinderfeest „Groot IJmuiden". „Alweer een bloempjesdag" zullen zij die dit opschrift lezen, zeggen of denken. En inder daad, er wordt veel gevraagd. Doch thans doet een comité een bei'oep op u, dat reeds in den zomer '28 aan eenige honderden IJmuiden - sche kinderen een genotvollen vacantiedag buiten gaf. Sinds '28 is het comité er in geslaagd, iedere zomervacantie, dank zij de offervaardigheid van de inwoners van IJmuiden en omgeving, een groot aantal kinderen een waren vacan tiedag te verschaffen. Alleen die kinderen gaan mede, die door de financieele omstandigheden thuis, absoluut niet uit kunnen gaan. De kinderen behoeven zelf niets mede te nemen. Zij ontvangen broodjes met roomboter en kaas of rookvleesch. Gepasteuriseerde melk en enkele glazen ranja. Tusschen de maaltijden eenige versnaperin gen en krentebrpodjes. Door dames en heeren worden de kinderen den geheelen dag bezig gehouden met spel w.o. wedstrijdspelen om prijsjes, wandelen, vertellen, voorlezen, enz. Het is een dag vol genot, een dag waar ze reeds maanden te voren op vlassen. Verleden week werd schrijfster aangehouden door een jongen met de vraag „Juf, gaat het Vacantie-Kinderfeest weer uit?" „Baas de kas is leeg, er moet eerst geld zijn". „O maar dat krijgt U toch van de bloempjes, die gaat U toch zeker weer verkoopen?" en meteen volgde er op. „Eikum, 'k hoop dat ze gaan en dat ik mee mag. Nou ik geef me vast op." Dames en heeren zooals genoemde jongen, zijn er tientallen jongens en meisjes die ver- trouwèn, dat het geld voor het uitstapje van het Vac. Kinderfeest bijeen zal komen en die zich nu reeds voornemen, zich te komen op geven. Jongens en meisjes die, door de omstandig heden buiten hun schuld, reeds zooveel ont beren, reeds zooveel missen. Maarhet Comité Vac. Kinderfeest heeft één beginsel dat het nimmer los laat n.l. „het springt niet verder dan de stok lang is". Heeft men geld genoeg om 600 kinderen mede te nemen, dan gaan 600 kinderen uit. Heeft men slechts geld om 50 kinderen te doen genieten, dan gaan slechts 50 kinderen mede en moeten velen teleurgesteld worden. Hoe meer bloempjes 30 April a.s. verkocht worden, des te meer kinderen kunnen ge nieten. Ingezetenen van de gemeente Velsen, koopt een bloempje opdat het comité geen enkel kind, dat voor het feets in aanmerking komt, behoeft teleur te stellen. Het betreft hier kin deren uit uw naaste omgeving n.l. het arme IJmuidensche kind. Dames en jongedames die a.s. Donderdag bloempjes willen verkoopen, kunnen zich he denavond tusschen 6 en 9 uur opgeven, De Wetstraat 5 en Woensdag tusschen 1.30 en 3 uur Roggeveenstraat 27.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1