H Tandheelkundig Instituut DINSDAG 28 X P R I TJ 1936 De „De Ruijfer" vaart proef. Daarna weer eenige maanden naar de werf. Enkele technische bijzonderheden. De derde kruiser, die voor rekening van onze marine gebouwd is, heeft Maandag een begin gemaakt met het verrichten van de technische proeftochten, welke ten overstaan van een marine-commissie op de Noordzee en ter westkust van Schotland zullen plaats vinden en een zevental weken in beslag zul len nemen Na de proeftochten met gunstig gevolg volbracht te hebben, komt de kruiser nog ongeveer vier maanden terug bij de werf van aanbouw om geheel afgewerkt te worden, waarna indienststelling volgt. Op verzoek van het departement van de fensie, heeft de oud-luitenant-ter-zee J. C. Mollema op zich genomen, een technische be schouwing over den kruiser en zijn proeftoch ten ten behoeve van de Nederlandsche pers op schrift te stellen. Journalisten maken deze tochten niet mede: de heer Mollema zal er in opdracht van het departement van de fensie aan deelnemen. Zaterdag j.l. had de regeeringspersdienst een bezoek aan den kruiser op de werf Wil- ton-Feijenoord voorbereid, ten einde de pers in staat te stellen, eenige indrukken van den nieuwen kruiser op te doen. De nieuwe kruiser is 170 meter lang en 15.8 meter breed. De drie pantsertorens bevatten elk twee kanonnen van 15 centimeter. Voorts is er nog een alleenstaand kanon van 15 cen timeter, totaal dus zeven kanonnen van 15 centimeter, alle in de midscheeps opgesteld. De luchtafweerbatterij omvat vijf dubbel- mitrailleurs van 40 millimeter, even achter het midden van het schip opgesteld, en vier dubbel-mitrailleurs van 12,7 millimeter, voor aan den commandotoren geplaatst. Bovendien worden twee fokkerwatervlieg tuigen medegevoerd, welke met een catapult worden afgeschoten, die een dusdanigen stoot geeft, dat het vliegtuig met een snel heid van 100 kilometer de lucht in wordt ge jaagd. De snelheid van den kruiser moet 32 zee mijl zijn, waarvoor twee turbine-installaties noodig zijn, die ieder een schroef aandrijven en tezamen 66000 pk. ontwikkelen. De ma chine-installatie is gebouwd door de Konink lijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen. De benoodigde stoom wordt geleverd door zes waterpijpketels, gedeeltelijk door Wiiton- Feijenoord, gedeeltelijk door de maatschappij de Schelde vervaardigd. Alleen het stalen opperdek is met hout be kleed, waar niet bepaald sterk materiaal noo dig was, is aluminium toegepast. Alle vitale deelen en de munitie-bergplaatsen zijn door pantsers beschermd. De commandobrug is op het bovenste gedeelte van den toren. Een verdieping lager bevindt zich de brug, waar de roerganger thuis hoort. Deze is veel kleiner dan op een mailboot, maar het instrumenta rium, dat er niet alleen ten dienste van den roerganger is, is veel uitgebreider dan op een passagiersboot. Telefoons, die meer dan honderd verbindingen kunnen tot stand brengen, andere machines, die het aantal omwentelingen registreeren, en het centraal bord voor het echolood, zijn ln het aangren zende kaartkamertje ondergebracht. De com mandobrug, die zooals vermeld een ver dieping hooger is dan de brug, waar de roer ganger fungeert, is gepantserd, in tegenstel ling met die van den roerganger. De bevelen van den commandant worden gedurende den strijd langs electrische kabels naar den officier geleid, onder wiens toezicht het vuren geschiedt. Bij de geheele inrichting, zoowel uit mili tair als uit huishoudelijk oogpunt beschouwd, ls zooveel mogelijk gewoekerd met de gege ven ruimte, Alles heeft zijn plaats. Overbo dige luxe komt niet voor, maar toch zijn de verblijven van officieren en equipage op geriefelijke wijze uitgevoerd. De comman dant heeft een ruim appartement, bestaande uit een salon, werkkamer, slaap- en badka mer. De officieren hebben frissche hutten en een longroom te hunner beschikking, de kor poraals een eigen recreatie-verblijf en de be manning beneden den rang van korporaal een schrijfkamer. De volksverblijven zijn luchtig en goed geventileerd en voorzien van koel kasten, voor het bewaren van etenswaren en drinkwaterkoelers. Nederlandsch fabrikaat is zooveel mogelijk gebruikt, ook de kanonnen zijn door Wilton-Feijenoord vervaardigd. Het schip heeft een complete electrische wasscherij, waardoor voor de oefeningen twee dagen per week meer beschikbaar ko men. Heelemaal beneden in het schip bevin den zich, behalve de machinekamers, ook de munitie-depots. Het vuren is duur en daarom worden bij de oefeningen loopen van kleinere afmeting in de loopen van de reuzen-kanonnen gescho ven, waardoor men volgens deskundigen zoo zuinig mogelijk te werk kan gaan. Het richten geschiedt niet met de hand, maar door middel van instrumenten. Aan boord is verder een inrichting om door het verwekken van een kunstmatigen nevel zich achter een rookscherm te verstoppen, alsmede twee radio-installaties: één voor vre destijd opgesteld boven de navigatiebrug en één verborgen onder het pantserdek. Men kan op de lange en kortgolf seinen wisselen; op ae lange golf is de actieradius vele hon derden zeemijlen, 's nachts zelfs de helft grooter, terwijl op de korte golf praktisch elke afstand op aarde te verbruggen is. Twee lenspompinstallaties kunnen elk 400 M3. water per uur uit het schip werken. In het schip zijn 30 zuig-persfans opge steld die tezamen 200.000 M3 lucht per uur verplaatsen kunnen. Bovendien hebben alle groote compartimenten hun eigen fans. In totaal varen op den kruiser 1 comman dant, 32 officieren, 47 onderofficieren en 352 korporaals en manschappen. K. P. M. laat een schip bouwen Bij Gebr. Pot te Bolnes. Naar wij vernemen heeft de Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij aan de scheepsbouwwerf van Gebr. Pot te Bolnes opdracht verstrekt voor den bouw van een motorvracht- en passagiersschip. Het schip, dat 950 ton zal meten, zal worden uitgerust met een Werk spoor-motoreninstallatie. De voor naamste afmetingen van het schip zijn 57 x 10.06 x 4.60 meter. Staking in de Wieringermeer. Besprekingen met minister Slingenberg. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF. 1 6 7 2 6 GEHEEL vanaf 35. GEBIT met garantie, pijn loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Maandagmiddag heeft te Alkmaar een be spreking plaats gehad in verband met de sta king in de Wieringermeer. Minister Slingen berg leidde de besprekingen. Staande de conferentie werden maatregelen genomen om den burgemeester van Wierin- gen een tiental marechaussees ter beschikking te stel'en. waarmede deze de bewaking van de geheele Wieringermeer dus ook van de niet bij Medemblïk behoorende gemeenten op zich zou kunnen nemen. Besproken werden nog de ten aanzien van de stakers te nemen maatregelen. Zij worden voor onbepaalden tijd van de werkverschaffing uitgesloten en ontvangen ln dien tijd een minimum ondersteuning in natura. waarvan de omvang in onderling overleg werd vastgesteld. Bertus van Lier weigert symphonie voor Duitschland. De Duitsche dirigent Carl Schuricht heeft den Nederlandschen componist Bertus van Lier uitgenoodigd zijn tweede symphonie af te staan voor het Nederlandsche muziekfeest, dat in Mei te Wiesbaden zal worden gege ven. Bertus van Lier heeft deze uitnoodiging echter om principieel e redenen van de hand gewezen. In een brief aan Carl Schuricht zegt Van Lier helaas te moeten constateeren, dat hij de cultuur beter dient wanneer hij zijn symphonie niet ter beschikking stelt en dat hem niets anders tot dit besluit dwingt, dan het feit, dat vele groote en edele kunstenaars en geleerden, die den vroege ren roem van Duitschland vormden, uit hun vaderland zijn geworpen en in plaats van dank slechts ver achting vinden. Kampeerkaarten Centrale opgericht. Men wil ordenend optreden. N. Z. B. protesteert. Tegen de ongeregeldheden in Palestina. EEN AANDENKEN VOOR DE OPVARENDEN VAN HR. MS. K XVIII. Aan alle opvarenden van Hr. Ms. K XVTH, die de reis via Kaap de Goede Hoop naar Soe- rabaia meemaakten, werd door den Minister van Staat, Minister van Defensie a. i. een exemplaar aangeboden van „Klaar voor On derwater", het boek dat Lt. M. S. Wytema, de oudste officier a. b. van Hr. Ms. K XVin over dezen tocht heeft geschreven. Elk dezer exemplaren van dit boek door Andries Blitz te Amsterdam uitgegeven, werd voorzien van een ten. name gestelde opdracht. DR. ARUNDALE NAAR EUROPA. Dr. G. S. Arundale. president der Theoso fische Vereeniging te Adyar, Britsch-Indië, zal in Mei en Juni een groot tournee maken door Europa. Hij bevindt zich op het oogen- blik op de Nederlandsche mailstoomer ,.Jo- han van Oldenbarnevelt" en wordt 6 Mei hier te lande verwacht. Dr. Arundale zal verschillende lezingen houden te Amster dam, Den Haag en Utrecht. In de groote zaal van de beurs van den dia manthandel te Amsterdam was Maandagavond een openbare vergadering van den Nederland schen Zionisten Bond, onder voorzitterschap van mr. Abel J. Herzberg om te protesteeren tegen de recente gebeurtenissen in Palestina. Vier sprekers hebben het woord gevoerd n.l. de heeren E. Dasberg, prof. dr. D. Cohen, S. Kleerekoper en mr. K. J. Edetsheipi- Tot slot der bijeenkomst werd een motie aangenomen, waarin de Executieve van de Zionistische Wereldorganisatie en de Jewish Agency worden verzocht erbij den mandataris met klem op aan te dringen alle noodige maatregelen te nemen ter directe bevordering van het Joodsch Nationaal Tehuis, in de eer ste plaats verruiming -van Joodsche immigra- tié-mogelijkheden en opheffing van de beper kingen bij den aankoop van grond. „Graf Zeppelin" weer boven Zuid-Nederland. De Graf Zeppelin is hedennacht weer over het Zuidelijk deel van ons land gevlogen. Om kwart over een was het luchtschip boven Eindhoven. Het heeft verder de bekende route via Bergen op Zoom en Vlissingen genomen. Protest te<ren de Reisbelasting Gemeld wordt: de Conseil Central du Tou- risme International, die thans te Rome ver gadert. en waarbij Nederland o.a. vertegen woordigd is door den Kon. Nederl. Toeristen bond A.N.W.B.. heeft het in Nederland aan hangig gemaakte ontwerp tot invoering van een reisbelasting besproken en als resultaat van die besprekingen een motie aangeno men tegen iedere belemmering van het vrije internationale verkeer: De vergadering sprak haar leedwezen uit over de mogelijkheid van de invoering van een reisbelasting in Nederland, welke een ernstige belemmering zou zijn van het vrije, internationale toeristenverkeer, waarvoor sedert vele jaren door de toeristische orga nisaties van alle landen krachtig geijverd wordt. Amsterdam krijgt luchtvaart garnizoen. Jachtvliegtuig-afdeeling van Soesterberg naar Schiphol. De reeds geruimen tijd geleden aangekon digde overplaatsing van een gedeelte der mi litaire luchtvaartafdeeling van Soesterberg naar de Amsterdamsche vlieghaven Schiphol zal definitief per 1 Juni a.s. geschieden. Hoe wel aanvankelijk van een tijdelijke detachee ring sprake was, staat het thans vast dat tot definitieve overplaatsing zal worden overge gaan, en wel van de zoogenaamde „Java", de jachtvliegtuig-afdeeling, die bestaat uit de meest ervaren geroutineerde militaire vlie gers van de L. V. A„ zulks met het oog op de veiligheid in de lucht boven het drukke Schiphol, waar jongere en minder ervaren vliegers, die regelmatig oefenvluchten moeten maken, misschien wel eens moeilijkheden voor het normale burger-luchtverkeer zouden kunnen veroorzaken. De naar Amsterdam overgaande jacht vliegtuig afdeeling beschikt over 20 a 25 jachtvliegtuigen en bestaat uit 40 a 50 man personeel. Zij staat onder commando van den BIJ UITWIJKEN TEGEN EEN BOOM GEBOTST. Maandagmiddag is de motorrijder T. uit Nijmegen op den Berg en Dalschen weg bij het uitwijken voor een ander voertuig met groote vaart tegen een boom gereden. Zijn toestand is zorgwekkend. TWENTSCHE BANK N.V. In de te Enschedé gehouden jaarlijksche al- gemeene vergadering vain aandeelhouders van de Twentsche Bank N.V. werd het verslag over 1935 uitgebracht. De balans en winst- en ver liesrekening per 31 December 1935 werden goedgekeurd en het dividend werd vastgesteld op drie procent van het in contanten gestorte kapitaal. Ter vervanging van de heeren J. H. van Heek en Jhr. F. Teding van Berkhout Sr., die als commissarissen aan de beurt van af treden waren, en niet terstond herkiesbaar waren, alsmede in verband met de uitbreiding van het college met een lid, werden gekozen de heeren Mr. W. M. van Lanschot te Vught, H. Roelvink te Enschede en H. Smidt van Gelder te Overveen W ateler-vr edesprijs. Toegekend aan de Academie voor Inter nationaal Recht te 's-Gravenhage. Spoedig alleen kampeervergunning, indien men in bezit van kampeerkaart is. AMSTERDAM, 28 April. Op initiatief van de Algemeene Nederlandsche Kampeer- Vereeniging en de Nederlandsche Touristen Kampeer Club is na overleg en met volledige instemming van de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten te Amsterdam opge richt de Nederlandsche Kampeerkaarben- Centrale. De N.K.C. stelt zich ten doel, in samen werking met de plaatselijke autoriteiten, ordenend op te treden bij het kampeeren in Nederland en tracht dit doel te bereiken door het uitgeven van kampeerkaarten. Met deze j uitgifte wordt per 1 Mei a.s. een begin ge maakt, en hoewel in het komende zomersei zoen nog wel met groote soepelheid tewerk zal worden gegaan ligt het in de bedoeling van tal van gemeentebesturen, om op den duur slechts kampeervergunning voor hun gemeente te verleenen aan kampeerders, die in het bezit zijn van een door de N.K.C. uit gereikte kampeerkaart. Deze kaart zal op aanvraag hij de N.K.C. aan elk bona fide kampeerder worden ge zonden tegen vergoeding van een klein be drag aan administratiekosten. Zij is een jaar geldig en kan driemaal verlengd worden, waarna een nieuwe kaart moet worden aan gevraagd. Slechts wanneer kamneerders zich misdragen of bij de N.K.C. klachten van po litie of gemeentebestuur over het optreden der kampeerders binnenkomen, wordt de kaart ingetrokken of geen verlenging meer verleend. Daardoor ontstaat op den duur voor ge meentebesturen en ook voor eigenaars van landgoederen of kampeerterreinen de garan tie, dat de kampeerder, die vergunning vraagt en daarbij een geldige kampeerkaart kan toonen, zich niet zal misdragen en op de hoogte is van de gewoonten en verplich tingen van den sportieven kampeerder, dat hij de rust der omwonenden niet zal storen en eerbied zal toonen voor het natuurschoon door bij het opbreken van zijn kamp alle sporen van zijn tijdelijk verblijf grondig op te ruimen. De kampeerder, die., deze regelen overtreedt, loopt groote kans, uit de rijen der bona filde kampeerders geëlimineerd te worden. En burgemeesters of grondbezitters, die kampeervergunning geven aan personen zonder kampeerkaart, kunnen weten, dat zij dit op eigen risico doen en dat de bona fide kampeerders nief verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor de gedragingen van deze personen. Tal van burgemeesters hebben verklaard, nog slechts kampeervergunning te zullen verleenen aan kampeerders, die in het bezit van de N.K.C.-kaart zijn. iDt ds o.a. het ge val in de belangrijke kampeergemeenten Velsen, Oisterwijk, Gaasterland, Ómmen en Apeldoorn. Verwacht kan worden, dat in 1937, als de N.K.C. dus een jaar zal hebben gewerkt, nagenoeg elk gemeentebestuur en elk grondbezitter dezen eisch zal stellen. De commissie van bestuur van de N.K.C. zal worden bijgestaan door een raad van toezicht, waarin zitting hebben genomen Prof. Dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van het departement van onderwijs, Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen, voorzitter-se cretaris van den Centralen Jeugdraad. Prof. Dr. H. J. Jordan, voorzitter der N.T.K.C. en Dr. G. Brouwer, voorzitter der A.N.K.V., ter wijl de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten nog een vertegenwoordiger in den raad van toezicht zal aanwijzen. Het ligt geenszins in de bedoeling van wie dan ook, door de invoering van het kampeer- kaarten-systeem het kampeeren te binden aan eenige beperkende bepaling. De kosten, die aan het aanvragen zijn verbonden, kun nen nauwelijks als zoodanig worden be schouwd, want zij bedragen slechts 50 cent voor een persoonskaart, die een jaar geldig is, 60 cent voor een gezinskaart, f 1.50 voor een leiderskaart, en f 2.50 voor een vereeni- gingskaart, doch wel hoopt men door het nieuwe systeem opvoedend te kunnen wer ken. het peil van het kampeeren in het al gemeen te verhoogen en daardoor de criti- sche stemming, die ten aanzien van den kampeerder in sommige streken van het land is ontstaan, te hunnen' gunste te doen omslaan, zoodat niet alleen geen nieuwe ge bieden voor den bona fide kampeerder zul len worden gesloten, maar op den duur zelfs bestaande kampeerverboden voor houders van kaarten der Nederlandsche kampeer kaarten centrale zullen worden opgeheven. De Wateler-vredesprijs voor 1-936, ten be drage van vijf en twintig duizend gulden, If toegekend aan de Academie voor Interna tionaal Recht te 's Gravenhage, wegens de diensten, door deze instelling aan de zaak des vredes bewezen door haar werkzaam heid, sinds 1923, op den grondslag van in ternationale samenwerking in het belang van de ontwikkeling van het internationale recht en van de rechtsgedachte als richt snoer voor de Statengemeenschap. De Wateler-vredesprijs is ingesteld door den heer J. G. D. Wateier, in leven directeur der Oranje-Nassau Hypotheekbank te :s Gravenhage. die bij zijn overlijden zijn vermogen heeft vermaakt aan de Carnegie- stichting, belast met het beheer van het vredespaleis, onder beding, dat uit het revenu jaarlijks een vredesprijs zou worden toegekend aan dengene, die op eenigerlei wijze de zaak van den vrede het beste zou hebben gediend of die zou hebben bijgedra gen tot het vinden van middelen ter be strijding van den oorlog. Ir. Feber bedankt als Kamerlid. EXAMENS KKAAMVERPLEGING. Voor het examen „Kraamverpleging" slaag den in het Diaconessenhuis de zusters: M. Azier, A. Ekhart, M. Gillissen, A. Glas. H. L. Goedhuys, G. Gort, H. H. B. Hollander, D. van Leyenhorst, E. Pape, W. Ver horst en L. S. Wage. 425 Belgische schoolkinderen in de hoofdstad. Tocht door de havens en bezoek aan verschillende musea. De 425 leerlingen van Belgische scholen, die op het oogenblik een bezoek aan ons land brengen en na een bezichtiging van Rotter dam en den Haag Zaterdagavond ln Amster dam, waar zij, gehuisvest zijn, zijn aangeko men, hebben den Maandag gebruikt om iets van de hoofdstad zelf te zien, want den Zon dag hebben zij besteed met een bezoek aan de Zuiderzeewerken en de Wieringermeer, waarna zij te Hoom en te Alkmaar door leer lingen van middelbare scholen zijn ont vangen. 's Morgens hebben zij als gasten van het Amsterdamsche gemeentebestuur een boot tocht gemaakt door de grachten en de havens en 's middags hebben zij de stad en verschil lende musea bezichtigd. Heden zou een bezoek aan Haarlem en de bollenstreek worden gebracht, alvorens in den namiddag het vertrek naar Brussel plaats vindt. Ronde Tafel Conferentie anti-oorlogsbeweging. Militaristische en anti-militaristische beïnvloeding der jeugd. Het voorstel van directie en commissarissen bekenden ïndië-vlieger kapitein-vlieger H. I tot wijziging van de statuten werd met alge- van Weerden Poelman. meene stemmen aangenomen. Zaterdag en Zondag is te Amsterdam voor den derden keer de zoogenaamde ronde tafel conferentie voor de Anti-oorlogsbeweging in Nederland bijeengekomen. Evenals bij de beide vorige conferenties wa ren van vrijwel alle organisaties hoofdbe stuurders naast tal van andére vooraanstaan de figuren uit de vredesbeweging aanwezig. De beide Zaterdagzittingen der conferen tie waren gewijd aan het vraagstuk der mili- tairistische en anti-militairistische be-invloe- ding van de jeugd in verband met haar eco nomische en psychische situatie. Inleidingen werden over deze onderwerpen gehouden door dr. G. Stuiveling en drs. G. J. de Voogd. In de Zondagbijeenkomst werd het rap port behandeld, dat een commissie, ter tweede conferentie benoemd, had uitgebracht over de particuliere wapenindustrie. Daar naast werd uitvoerig gediscussieerd over rap porten, uitgebracht over tentoonstelling en film in dienst der oorlogsbestrijding. Besloten werd het hoofdstuk der particu liere wapenindustrie in Nederland tot inzet eener algemeene activiteit te maken. Voorts werden verdergaande bevoegdheden toege kend aan de commissies tot het opstellen van plannen t. a. v. tentoonstelling en film. Het algmeene werk der anti-oorlogsbewe ging zal in de komende tijden met alle be schikbare middelen gericht worden op jeugd en jongeren. De voorstellen dienaangaande, ingediend door het praesidium (de Jongeren Vredesactie) werden unaniem aanvaard. Besloten werd vervolgens tot het zenden van een gemeenschappelijke huldebetuiging aan den vlieger A. Viruly, in verband met zijn recente verklaring in de „Groene". De vergadering sprak zich voorts uit tot alle mogelijke ondersteuning van het wereld- jeugdcongres dat in September te Genève bij eenkomt. Zij stelde de volgende conferentie vast op 17 en 13 October a.s. te Utrecht en besloot de organisatie voortaan in handen te leggen van het Centraal Bureau voor de Vredesbe weging. Uit Haarlem's Dagblad van 1886 28 April. In den belangrijken bloemhandel welke hier en omstreken wordt gedre ven, schijnen de ongunstige toestanden" welke ook dezen tak van welvaart druk ten, voor betere te hebben plaats ge maakt. Tegenwoordig zijn de openbare veilingen van hyacinten en ander* bloembollen in vollen gang. De prijzen welke voor goede, meest in den handel voorkomende soorten, werden besteed zijn hoog en bedragen in vele gevallen het dubbele, ja zelfs meer dan de zelfde soorten in de laatste jaren kon-* den opbrengen. Onder de zeer gewilde en goed betaalde soorten komen vooral voor de „Homerus", een vroege roode variëteit, „Pelissier", rood, „La Gran- desse", wit, „Grand lilas", blauw, enz Velen, en meer in het bijzonder de tal rijke beoefenaars van het bollenvak zullen met den wensch instemmen, dat deze omkeer ten goede voor den handel van blij venden aard zijn moge. Hoewel reeds eenige velden van de bloemen zijn ontdaan, worden er echter nog talrijke plekken in de omstreken aangetroffen die een bezoek waard zijn. De heer H. E. van den Brule zijn opvolger. Naar wij vernemen zal Prof. Mi*. C. P. M. Romme, die wegens het bedanken van ir. L. J. M. Feber als lid van de Tweede Ka mer, der Staten-Ge- neraal, tot diens op volger zal worden be noemd. deze benoe ming niet aanvaar den. Op de Candida ten- lijst volgt nu de naam van den heer H. E. van den Brule te Rotterdam, hoofdbestuurslid van de R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", van wien verwacht kan worden, dat hij de be noeming tot lid van de Tweede Kamer zal aannemen. OE IK GROEIDE VAN NUL TOT ACTEUR Elly. Domoor, zei ze en streek me door mijn haren, domoor, wist je dat dan werkelijk niet? Ik zat op den grond en leunde tegen haar knie. Nee, zei ik, nee, heusch niet. Ik dacht aldoor Wat zijn jullie mannen toch verschrik kelijk achterlijk, ging ze door. Het is gewoon benauwend. Wat ben ik eigenlijk begonnen? We zaten naast elkaar op de divan. De ka mer geurde van bloemen. Want niet alleen had ik, haar komst verbeidend, alles wat ik aan kruiken en kannen had, volgestopt met nar cissen en tulpen, maar zij was ook met een bos bloemen aangekomen. Ze zijn eigenlijk niet voor jou bestemd, zei ze, toen ze binnenkwam, maar ze waren zoo mooi, dat ik ze koopen moest. Misschien neem ik ze straks weer mee, als we gerepe teerd hebben. We begonnen. De eerste acte liep vlot: daar in moest ik, teleurgesteld in het leven en ge drukt onder een groot leed, afscheid van haar nemen. We namen de scène eenmaal door en toen vonden we het hoog tijd te beginnen aan mijn terugkeer. Wonderlijk alle moeilijk heden waarmee ik op de repetities te kampen had, overwon ik nu spelenderwijs. We praat ten over technische finesses, over houding, over afstand, over intonatie; we waren echt hardwerkende acteurs. Na het tweede bedrijf dronken we een kopje thee. De conversatie wilde niet erg vlotten. Groote gebeurtenissen werpen haar schaduw vooruit: ik kreeg telkens een prop in mijn keel, als ik aan het derde bedrijf dacht, dat nu onvermijdelijk komen moest. Zullen we dan nu maar weer eens be ginnen? Ik stond op en liep de kamer uit. In de gang haalde ik een paar maal diep adem. Tóen" klopte ik. Was het verbeelding of klonk er werkelijk een lichte trilling in haar stem, toen ze: ja zei? Mijn hand aarzelde op de knop; maar ik vermande mij en kwam binnen. Ze zat met het gezichtje afgewend en keek niet op. Elly, zei ik zachtjes. Het stond zoo in mijn rol, maar ik voelde dat ik het anders zei dan ooit tevoren. Ze hief het hoofd op. Een licht rood kwam over haar wangen. Zoo. ben je daar weer? Wil je wel geloo- ven, dat ik heusch een klein beetje naar je verlangd heb? Op hetzelfde oogenblik was ik bij haar stoel. En nu kwamen de woorden wel, woorden van mijn rol en woorden van mij zelf in een bonte warreling. Ik praatte maar, ik zei hoe lief ik haar vond en dat ik niet had künnen repetee- ren, omdat het allemaal veel te echt voor me was, wat ik tegen haar moest zeggen. Dat ik geloofde, dat iedereen het zou merken, als ik daar, temidden van het heele gezelschap zou spreken over wat mij niet meer een brok too- neelspel, maar werkelijkheid was. Hoe ik in angst geleefd had, dat zij me zou uitlachen om mijn stuntelige manier van doen en er niets van zou begrijpen. - Maar dacht je dan heusch, dat ik het niet allang begrepen had? vroeg ze. Ik keek op. Allang begrepen? Dus dus jij wist Ik weet het al zoo lang. Ik denk, al veel langer dan jij. Daarom was ik zoo verschrik kelijk blij met deze rol. Blij? Was jij blij met die rol? Het wou nog maar niet tot me doordringen; ik kon het niet gelooven. Ze was blij .verschrikkelijk blij ge weest die rol te mogen spelen, omdat ze wist, dat ik van haar hield? Ik vrees dat ik erg dom gekeken heb, toen ik langzaam en stamelend zei: Maar dandan houd je ook een beetje van mij. Toen noemde ze me een domoor en streek door mijn haren en zei dat ik achterlijk was net als alle mannen. Het zal wel een heele poos later zijn geweest, toen we weer begonnen met de repetitie. Weer stond ik in de gang, weer klopte ik. weer kwam ik binnen en zei. tegen de deur geleund: Elly. We hebben het derde bedrijf toen maar een paar keer achter elkaar gedaan. Dat waren we aan den regisseur verplicht. En aan onszelf. CENTRALE SCHADE-COMMISSIE VOOB HET BOUWBEDRIJF. Onder voorzitterschap van den heer G. den Hollander heeft te Amsterdam de eerste jaarvergadering plaats gevonden van de Centrale Schade-commissie voor het Bouw bedrijf. De uitgebrachte jaarverslagen werden goed gekeurd. Bij acclamatie is het voorloopig dage- lijksch bestuur, bestaande uit de heeren J- T. Sbuy te Oegstgeest, voorzitter; N. M. J- Munzert te Utrecht, secretaris-penning meester en G. den Hollander, Haarlem, defi nitief als zoodanig gekozen. Melding werd gemaakt van tal van suc cessen behaald bij conflicten in Amsterdam. Haarlem en Utrecht.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2