HET NIEUWE AVONDBLAD 2ie JAARGANG No. 150 DONDERDAG 30 APRIL 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen- Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct-, elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog: f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen énz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Jaarverslag Commissie van Toezicht op het L. O. Op school H gemiddeld 44 leer lingen per leerkracht. R.-K. school te Driehuis heeft een klas met 64 leerlingen. Het jaarverslag van de Commissie van Toe zicht op het lager onderwijs geeft een goeden kijk op den toestand bij het lager onderwijs in deze gemeente. Het leert ons, dat tal van klassen op bijzondere, maar vooral op open bare scholen overbevolkt zijn. Het gunstigst lijkt de toestand, voor wat de openbare scholen betreft op school K, die 112 leerlingen belt, verdeeld over 6 klassen; hiervoor zijn echter slechts drie leerkrachten beschikbaar, zooóat elke leerkracht toch nog gemiddeld 37 leerlingen onder zich heeft. 3:j de bijzondere scholen vinden we de P. W. A. Cort van der Lindensohool met 6 leer krachten voor 136 leerlingen, verdeeld over zes klassen, gemiddeld dus 23 leerlingen per klas en per leerkracht. De Da Costaschool te Velsen-Noor-d heeft in 7 klassen 111 leerlin ge:.: met 5 leerkrachten, dus 22 leerlingen per leerkracht. Ook de P. Vermeulenschool met 168 leerlingen en 6 leerkrachten, de Groen van Prinsterersc'hool met 140 leer lingen en 6 leerkrahten, de Marnixschool met 200 leerlingen en 7 leerkrachten hebben geen reden tot klagen. Bij het openbaar onderwijs vinden we be halve school H met 10 leerkrachten voor 441 leerlingen nog school G met 6 leerkrachtn voor 294 leerlingen in een ongunstige positie. Wat de klassembezetting betreft, vinden we op de R.K. school in Driehuis een klas met 64 leerlingen; de R.K. Meisjesschool al daar heeft een klas met 51 leerlingen. School G is ook goed bezet; daar is een eerste klas met 52, een tweede met 49 leer lingen; school H. heeft in de tweede klas 48, ln de derde klas 48, in de vierde klas 49, in 5a 50 en in 5b eveneens 50 leerlingen. Het verslag bevat een overzicht van de bevolking der scholen gedurende de laatste 10 jaren. Daaruit blijkt, dat de bijzondere scholen in deze periode de openbare niet weinig over het hoofd zijn gegroeid. In 1926 bezochten van de 5173 leerlingen 2413 een openbare en 2760 een bijzondere school. In 1935 waren er 6805 leerlingen, waarvan 2508 openbaar, 4297 bijzonder onder- Wijs genoten. Hooge eischen aan het personeel. Voorts lezen wij in het verslag nog het volgende: De werkzaamheden der Oommissie hebben zich ook dit jaar ln hoofdzaak bepaald tot- het bezoeken van scholen en schoolvergade ringen. Hierbij kon geconstateerd worden, dat ge bouwen en leermiddelen zich in goeden staat bevonden. De algemeene indruk is, dat, dank zij ijver en toewijding van het onderwijzend personeel, de schade, door de algemeene be zuiniging aan het onderwijs toegebracht, nog eenigszins getemperd wordt, al moet worden erkend, dat de eischen aan het personeel gesteld, zeer hoog zijn. Het viel hier en daar op, dat de leerlin gen te lijden hadden onder de steeds slech ter wordenden maatschappelijken toestand van de ouders. Dat het voor het onderwijzend personeel onmogelijk is het onderwijs onder die om standigheden op peil te houden, behoeft geen betoog. De toekomst zal dan ook daar door een nieuwen last te dragen krijgen. Het zou dan ook wenschelijk zijn, dat de ge meente weder kon beginnen met steun te -verleenen aan de schoolvoedimg en de school kleding krachtig ter hand kon nemen, op dat het levend materiaal, waarmede de school te werken heeft, zich ln betere conditie be- vinde. DRUK BEZOEK AAN DEN SPEELTUIN. Het bestuur van Kindervreugd deelt ons mede dat het een verblijdend verschijnsel is dat de tuin den laatsten tijd zoo goed door de kinderen wordt bezocht en de speelwerktuigen welke veelal vernieuwd zijn een groote aan trekkingskracht krijgen voor de jeugd. Veelal zegt het bestuur, zijn er dagelijks een 100-tal, vaak nog meer, aan het spelen. Dit is voor het bestuur een groote voldoe ning NAAR HET JOHEZ-TOURNOOI. Zaterdagmiddag a.s. te 3 uur vertrekt Van Gelders eerste elftal naar Heemstede en speelt daar in het gemeentelijk sportpark een wed strijd tegen een elftal van W.V.A. voor het Johez-Tournooi. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen de beslissing op de verzoeken van; a. L. Parlevliet Dan. te Katwijk aan Zee en L. Parlevliet Nzn. te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een ijsfabriek in het perceel Middenhavenstraat nos. 38-40; b. de N.V. Vereenigde Koninklijke Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen, ge vestigd te Amsterdam, om vergunning tot het uitbreiden van haar fabrieken met een papier machine c.a., te plaatsen in een apart fa brieksgebouw, op haar fabrieksterrein te Vel sen; is verdaagd, op grond dat het onderzoek ter zake nog niet is afgeloopen. Het nieuwe programma van De Pont. In de bioscoop „De Pont" zullen van a.s. Vrijdag af worden vertoond „Théodore Cle" (Hoe komen wij aan geld?) en „Om moreele Redenen ontslagen". In eerstgenoemde film met Raimu en Al- bert Préjean vinden we de geschiedenis van Théodore en Clodomir, twee kunstenaars, die het liefst pleizier maken en aan werken een broertje dood hebben. Théodore heeft een oom, de van het geld bulkende kaashandelaar Chénerole, die ech ter niet genegen is zijn neef geld te geven, wanneer hij niet werken wil. Het is een doorn in Théodore's oog, dat hij van zijn oom geen geld los kan krijgen en hij besluit toch wat aan hem te verdienen, zij het dan indirect. De Sultan van Catalpa zal zijn intocht houden in Parijs en van het balcon van Chénerole's huis zal de feestelijke stoet prachtig te zien zijn. Théodore geeft eenige staanplaatsen op dit balcon in commissie aan een barkeeper en zoo komt het, dat zijn oom op den dag van des Sultan's intocht tal van lieden zijn huis ziet binnenstappen, die zich allen presenteeren als vrienden van zijn neef Théodore. Onder deze vreemde snoeshanen bevindt zich ook een zekere mijnheer Malvoisier, die zich de onver geeflijke fout op den hals haalt het portret van zijn maitresse te laten vallen. Het zou nog niet zoo erg geweest zijn, als die maitresse niet toevallig Adrienne Chénerole geweest was, Théodore's tante, en wanneer Chénerole dit portret niet toevallig zelf moest oprapen. Théodore redt echter voor Malvoisier de situa tie voor zooveel honderden francs, door voor te doen komen, alsof de foto het portret is van een in de Folies Wagram optredende revue-ster Gaby Follette, die sprekend op me vrouw Chénerole lijkt. Chénerole, die Malvoisier op staanden voet had willen doodschieten, belooft Gaby Follet te dienzelfden middag nog te zuilen gaan op zoeken en als het blijkt, dat Théodore liegt, aan kan Malvoisier er staat op maken, dat zijn laatste uur geslagen heeft. Nu gaat de zaak aan het rollen als een sneeuwbal! De firma „Théodore Cie" neemt de zaak in handen en Malvoisier, bang voor zijn leven, betaalt alles, wat Théodore van hem verlangt. Met geld en vooral met veel geld is alles te bereiken. Théodore metamor foseert zijn tante in de revue-ster Gaby Fol lette, installeert haar op de flat van zijn vriendin Loulou, zorgt dat de senateur, die Loulou's levensonderhoud betaalt, hen niet lastig kan komen vallen, door hem in de lift op te sluiten en mijnheer Chénerole kan ko men om zich te overtuigen, dat Gaby Follette sprekend op zijn eigen vrouw lijkt. Chénerole laat zich heelemaal door Gaby Follette inpakken, maar toch zijn er telkens weer kleinigheden, die hem doen twijfelen aan de echtheid van de situatie. Chénerole, die zich schijnbaar op zijn gemak voelt, denkt er niet meer aan afscheid te nemen. Lang kan zijn bezoek echter niet duren, want de sena teur kan niet eeuwig in de lift blijven 'zitten en tenslotte enscèneert Théodore in de gang, hoorbaar maar niet zichtbaar voor zijn oom, een scène zoogenaamd met zijn tante, die be weert gehoord te hebben, dat haar man bij een vreemde dame op bezoek is. Het wordt een woest tooneel met revolvers en veel ge schreeuw, met een Chénerole, die onder een schrijftafel kruipt om zich aan de woede van zijn vrouw te onttrekken, met een Gaby Fol lette, die een zenuwoverspanning krijgt en die zich op haar slaapkamer terugtrekt. Er gebeuren dan nog allerlei avonturen en ten slotte wordt de situatie zoo dol, dat alles vast dreigt te loopen. Maar ten slotte loopt het voor Théodore en Clodomir nog goed af. HET 1-MEIFEEST VAN S.D.A.P. EN IJ.B.B. Omtrent den optocht, die Vrijdagavond in verband met het 1-Meifeest door S.D.A.P. en IJ.B.B. wordt gehouden vernemen wij nog, dat deze te 7 uur 's avonds vertrekt van het Ken- nemerplein. De stoet trekt langs den Velser- duinweg, Cederstraat, Ver Loren van The- maatlaan en Driehuizer Kerkweg naar het terrein bij de halte Zeeweg. Medewerking ver leenen Voorwaarts, IJmuider Volksstem, A.J.C, en Sportbond. Als spreker treedt op de heer W. H. Vliegen BONDSDAG ARB. TOONEEL- VEREENIGIN GEN. Op Zondag 14 Juni a.s. zal in het ge bouw De Daad aan den Zeeweg een bonds dag van Arbeiders Dilettanten Tooneelgezel- schappen gehouden worden. Acht afdeelingen uit verschillende plaat sen uit Noord-Holland zullen aanwezig zijn en deze cultureele -organisaties der moderne arbeidersbeweging zullen dan door de ver schillende fragmenten, welke zij ten tooneele zullen voeren, laten zien op welke wijze door de arbeiderstooneelafdeelingen gewerkt wordt en wat -daar de resultaten van zijn De voorzitter van den bond, de heer Hessel Jongsma, zal het voor en tegen van het ar- beiderstooneel in het algemeen bespreken. De plaatselijke afdeeling Palvu, heeft de leiding van dezen bondsdag, welke eigenlijk belegd is op initiatief van het bestuur van deze vereeniging en bedoeld is te zullen zijn een repliek op de wijze waarop door Ben Groeneveld het dilettantentooneel is aange vallen. B enGroéneveld, de leider van he tooneel- gezelschap De Jonge Spelers, heeft op 28 Februari j.l. op uitnoodiging van de perso neelsvereeniging Hoogovenstaten een rede ge houden over beroeps- en amateur-tooneelspel en leekenspel. -Ondanks het feit, dat de regiecursus van het ailbeiders-dilettanten- tooneel door hem geleid werd is hij dien avond scherp uitgevallen tegen al-les wat amateurisme en dilettantisme in planken- land betreft. In ons blad van Zaterdag 29 Februari vindt men hiervan een uitvoerig verslag. Dat deze zaak niet is afgedaan blijkt uit den komenden bondsdag en ook dat e.e.a. bij het hoofdbestuur van den -bond aanhangig is gemaakt. Debatvergadering A.-R.C. D. U. Groote belangstelling. De debatvergadering, die gisteravond in het Hervormd Vereenigingsgebouw werd ge houden, mocht zich in een groote belang stelling verheugen. Het gebouw was geheel bezet. De vergadering was oorspronkelijk vastge steld op 24 Januari doch moest tengevolge van een, den heer H S. van Houten den spreker van de C.D.U., overkomen auto-onge val, worden uitgesteld. Voor de A.-R. Kies- vereeniging trad als spreker op de heer T. van Popta. die de volgende vijf punten zou bespreken: a. Dr. Kuyper heeft de beginse len. waarvan de C.D.U. uitgaat, steeds ver oordeeld; b. Landnationalisatie brengt geen maatschappelijke verbetering; c. De klassen - strijdleer kan geen richtsnoer geven voor politiek beleid; -d. Het vraagstuk van den oorlog, zooals dat van zonde en ellende in het algemeen, is niet verbonden aan een bepaald maatschappelijk stelsel; e. De kern van het vraagstuk betreft de verhouding van den mensch tot God. De heer Van Popta had tevens een aantal stellingen over het beginselprogram der C.D.U. opgesteld. De voorzitter -de heer J van Beelen open de met gebed en sprak zijn vreugde uit over de groote belangstelling. Als eerste spreker trad op de heer Van Popta, die begon als zijn meening te kennen te geven, dat zooals de C.D.U. zegt, het socialisme ons nooit de redding kon brengen. De C.D.U. er kent het recht van werk voor iedereen en wenschte een scheidsgerecht voor de werk- loozen. Prof. Slotemaker de Bruine heeft er echter op gewezen dat steun in geen geval als een recht beschouwd mag worden. Spre ker wees op het verschil van standpunt tus- schen dr. Kuyper en de C.D.U. Het stellen van den staat inplaats van de gemeenschap is afkomstig van het liberalisme. Bij A.-R. wordt echter het gezag van de overheid vermengd met God. In liberale ge schriften wordt veel gesproken over de ge meenschap, waar wij spreken over „over heid". Voorts wees spreker op de verhouding van Fascisme en Communisme met den staat. Bij het socialisme is de souvereine staat de eenige macht, die tot uitvoering van de wetten moet komen Bij ons is de overheid, bij socialisten enz. de staat het ge zag. Bij ons is het gezag van God. Ds. Bus- kens zegt „den staat moeten wij gehoorza men", neen wij zeggen „de overheid moeten wij gehoorzamen". Groen van Prinsterer heeft al gezegd dat volkssouvereiniteit gaat naar de staatssouvereiniteit, het staats- absolutisme. Ds. Buskens ziet ook het gevaar van het staatsabsolutisme. Met diens oplos sing zal de heer Van Houten niet acc-oord gaan. In de zonde, het geweld, zit -de oorzaak van den staat. De grond van het overheids gezag en de begrenzing zit in de gratie Gods. Uitvoerig stond spreker stil bij het stand punt van dr. Kuyper ten dezen. Op grond van de uitspraak van dr. Kuyper mogen we gerust zeggen: de C.D.U. is revolutionnair. Dr. Kuyper heeft gezegd, dat in de Armen wet niet gesproken kan worden van 't recht van een uitkeering. Spreker heeft den heer Van Houten gevraagd of er één land is, waar de steun zoo hoog is als hier. De heer Van Houten heeft dit. land niet kunnen aan wijzen. Als de staat het land nationaliseert wil de heer Van Houten dit laten betalen, heeft deze in een vergadering gezegd, mits niet tegen te hoogen prijs. Maar wat is een „te hooge prijs?" Spreker wees op verschillende bezwaren bij het bepalen van den prijs van door den staat te onteigenen landen. Hij acht het niet mogelijk den grond beneden den gangbaren prijs te koopen. Wanneer de staat grond koopt zal bij de huidige verhou dingen de staat een rente-tekort hebben, hetgeen zal drukken op de schouders van de arbeiders, de gepensionneerden enz. Verder besprak de heer Van Popta het rentevraagstuk. Een renteverbod zal de C.D.U. ook niet willen. Vervolgens besprak de heer Van Popta het vraagstuk van den klassenstrijd. Marx heeft deze tot ontwikkeling gebracht. Men moet kerk, staat en maatschappij bij elkaar bren gen, heeft dr. Kuyper gezegd; Marx ontken de, dat -de kerk een.wezenlijk bestaan had. De staat is de macht van de overheersehen- de klasse heeft Marx gezegd. Neem de pro ductie weg dan valt ook de staat weg en blijft alleen de maatschappij over. Op de materialistische leer entte Marx de dialecti sche omslag-theorie van Hegel. De heer Van Houten heeft gezegd: ..ik zie den klassen strijd, dus hij is er". Voor den heer Van Houten zal het nog moeilijker zijn dit aan te houden dan voor Marx. Marx heeft alleen gesproken van kapitalisten en proletariërs want zeide hij. de middenstand gaat ver dwijnen. Welnu, de middenstand is sterker geworden, dus Marx' leer heeft gefaald. Zelfs de SDA.P. heeft in de onderwijzers, inge nieurs enz. een nieuwen middenstand ont dekt. Tenslotte besprak de heer Van Popta het oorlogsvraagstuk. De C.D.U. zegt. het oor- logsvraagstuk op te lossen door volstrekte gehoorzaamheid aan Gods woord. De C.D.U. wil gelijke verdeeling der grondstoffen, waar uit spreker afleidt, dat de C.D.U. de „koop lieden des doods" hun bedrijf wil laten voort zetten. Spreker weet al het gebeuren echter aan de zonde. Het christendom zal de zonde niet overwinnen, de zonde zal worden overwonnen door Christus zelf, als hij weer tot ons komt. Maar wij zien het naderen van den anti-christ. In Rusland is al een bond van goddeloozen opgericht en in Duitschland propageert men het heidendom. Wij zien hierin, dat de woorden van de H. Schrift bewaarheid worden. Het is niet waar, dat de oorlog ontstaat door behoefte aan koloniën of afzetgebieden. De eerste oorlog immers was de moord door Kain. De heer Van Houten wilde eerst eenige opmerkingen maken naar aanleiding van het hedenavond gesprokene. Er is door den heer Van Popta een pertinente onwaarheid naar voren gebracht. Het artikel in „De Strijder" is niet geschreven door den voorzitter doch door iemand die buiten het bestuur van de C.D.U. staat. Verder is gezegd, dat de C.D.U. de klassenstrijdleer aanvaardt. Ook dit is niet juist- en spreker verwacht dat de heer Van Popta deze woorden zal terug nemen. De C.D.U. constateert alleen het bestaan van den klassenstrijd. Verder wees spreker op nog enkele andere onjuiste citaten. Het was niet noodig een uitvoerig betoog te houden over staat en gemeenschap, want de heer Van Popta debatteert niet met de S.D.A.P maar tegen de C.D.U. Ook de C.D.U. verwerpt den klassenstrijd maar wil een betere maat schappij waarin deze klassenstrijd niet meer kan voor komen. De wijze waarop de heer Van Popta het landbouwvraagstuk besprak verraadt een moed, dien spreker bewondert. Waarom is de grond in Friesland zoo duur? Wellicht omdat er door tegenwerking der Christelijke partijen nog nooit een pachtwet is gekomen? Dat de prijzen zoo hoog zijn komt door de nalatigheid der regeering. De A.-R. partij heeft 40 jaar in haar programma staan „een betere regeling van de pacht", maar als er een verbetering wordt voorge steld, stemmen de A.-R. tegen. Grondnatio- nalisatie beteekent niet, dat de grond dooi den staat wordt geëxploiteerd. Kijk naar de Wieringermeer. De gebruikswaarde, niet de speculatieve waarde moet worden berekend Dat de pacht en de hypotheekrente nog be taald kunnen worden, komt door de steun maatregelen. Via de zakken van den boer krijgt, de eigenaar zijn pacht en de hypo theekbank haar rente. Over den oorlog sprekende wees de heer Van Houten er op. dat het bij Kain ook ging om afgunst, begeerte. Vervolgens besprak de heer Van Houten de stellingen van den heer Van Popta. Spre ker heeft geen stellingen, sprekers stellingen zijn het beginselprogram der C.D.U. Wij zijn, p'^us coveker. geen ontevreden A.-R. of Chr. Hist. Wij zijn menschen van een anderen stam. Wij zijn ook geen lokvogels voor de eendenkooi der S.D.A.P. De heer Buskens heeft het protest der S.D.A.P. tegen militairisme en imperialis me onderschreven. Dit doe ik ook, aldus spr en hij hoopt, dat de heer Van Popta christen dit ook doet. Spreker zeide voorts dat de heer Van Popta ds. Buskens niet vol ledig geciteerd heeft. Ds. Buskens heeft ver der gewezen op het groote verschil tusschen de C.D.U. en de S.D.A.P. Spreker wees er op, dat er veel is, wat de C.-D.U. met dr. Kuyper gemeen heeft, hetgeen hij aantoonde met citaten uit verschillende bladen en met citaten van dr. Kuyper zelf. In de stellingen van den heer Van Popta is gezegd, dat spreker te veel dr. Kuyper heeft geciteerd. Hij zal dit nog wel eens meer doen. De kern van de actie der C.D.U. is, deze on-christelijke maatschappij te vervangen door een betere. Het gaat er niet alleen om te zorgen, dat de menschen christelijkei- worden, dat er meer barmhartigheid is, wij moeten er ook voor zorgen, dat de wereld christelijker wordt. De C.DU. heeft bezwaar tegen de kapitalistische samenleving. „En zoo heerscht dan thans in heel Europa een welgedane bourgeoisieheeft dr. Kuyper gezegd. Het is of je Pieter Jelles hoort, aldus de heer Van Houten. „De bestaande maat schappij en de geest van den Christus zijn twee dingen, die met elkander vloeken", schreef dr. Kuyper in 1895. Ls het thans be ter-? Neen het is thans slechter. „Christus wordt uitgebannen", zegt men thans in de Christelijke vakbeweging. Gedekt door de A.-R. worden de tegen stellingen verscherpt. In 1935 is het natio naal vermogen met" 129 milliocn vermeerderd maar voor de armen der aarde was geen geld voor brood voor zich en zijn gezin Heeft God dit gewild? Spreker wees op uitkeerin gen aan werkloozen in Friesland; in som mige streken moet een gezin met vier kin deren met acht gulden per week rond ko men en daarvan moet dan nog de huur af. En dan slaat de heer Van Popta zich op de borst en zegt: „wijs mij het land. waar de steun hooger is dan in ons land". Er is geld genoeg in ons land om iedereen te voeden. Hebben alle menschen in Nederland alles wat ze noodig hebben aan kleeding, dekking en voedsel. Hoe wil men den toestand verbeteren? Met de eenzijdige aanpassing van dr. Colijn? De regeeringspolitiek is er op uit deze kapi talistische mataschappij in stand te houden. De C.D.U. staat een rechtvaardige crisis- politiek voor. Tenslotte besprak de heer Van Houten de kwestie der landsverdediging. Mogen we, als het om onze verdediging gaat. alle mid delen. welke die ook zijn. aanwenden? Acht de heer Van Popta deze maatschappij goed en wat moet de staat doen. als de maat schappij haar taak niet naar behooren ver vult? Verder stelde de heer Van Houten den heer Van Popta nog eenige vragen. In zijn repliek heeft de heer Van Popta zijn stellingen nog nader uiteengezet. Hij heeft echter de vragen van den heer Van Houten niet. beantwoord „maar" zeide spre ker. .de heer Van Houten heeft mijn vragen ook niet beantwoord". „Niet alles is in de verdediging van het land geoorloofd, maar de zelfhandhaving is den mensch ingegeven", aldus de heer Van Popta in zijn dupliek. ,.De C.D.U. zoekt- de genezing van deze „kranke" maatschappij op een verkeerde wijze. Haar middel is erger dan de kwaal." In zijn dupliek wees de heer Van Houten er op. dat hij geen behoorlijk antwoord op zijn vragen heeft ontvangen. BAKKER'S BEHANG MOOI EN TOCH GOEDKOOP tccstc Schatens-clie V,a\xiccUoHdel Gen Cronjestraat 135 - Tel. 11657 Vakkundige behangen. - Voor zel'behangers gralii afranden. (Adv. ingez. Med.) Albert Hrilic.aa.en Raimu als Théodore en Clodomir in Théodore. Cie. (De Pont.Jj HET CONCERT VAN „WILHELMINA". Op het concert, dat de Christelijke Muziek vereniging „Wilhelmina" Donderdagavond ter gelegenheid van den geboortedag van Prinses Juliana op uitnoodiging der Oranjevereniging van half acht tot negen uur op het Willems plein geeft zullen de volgende nummers ge speeld worden: Wilhelmus (2 coupletten). Residentiemarsch. Willy Schootemeyer. Le Trésor, wals Joh. Strauss. Tancred Ouverture Rossini. Tannhauser-Fantasie Richard Wagner arr. G. Gadenne. Groot Amsterdam, Marsch H. Lureman. Bovenstaande nummers worden afgewisseld met vaderlandsche liederen. Daar de directeur Marinus Adam verhinderd is, zal de leiding berusten bij den heer K. Brouwer Jr. PERSONALIA. De heer W. J. v. d. Maal, commies bij de Nederl. Spoorwegen alhier wordt met ingang van 16 Mei overgeplaatst naar Rotterdam D.P. MAISON VERHOEF. Op het gebied van de installaties voor per manent wave staat de techniek niet stil. Zoo werd op een onlangs in Rotterdam gehouden kapperscongres gedemonstreerd met het luxe apparaat Müholos, het nieuwste op dit gebied. Dit droogapparaat verspreidt de warmte al leen over het haar, zoodat de onaangename warmte in gelaat of hals wordt voorkomen. Een dergelijk apparaat, dat op het congres de bewondering van alle bezoekers wegdroeg is aangeschaft door Maison Verhoef, Juliana- kade 34. waar het zonder verplichting voor de dames ter bezichtiging is. OPDRACHT. Het sloopen %'an een café enz. aan de Julia- nakade en het ter plaatse bouwen van een café met woning en bovenhuis en twee aparte woningen, voor rekening van den heer J. H. Veldhuizen te Heemstede en onder architec tuur van den heer A. ter Broeke alhier is op gedragen aan de fa. D. Louhorst en M. Th. Welagen te Velsen-Noord, zijnde op één na laagste inschrijf ster, voor 12.967. DE HANZE. In de gehouden jaarvergadering der afdee ling van de R.K. Middenstandsvereeniging De Hanze deed de heer W. Zwanenburg namens de kascommissie verslag en verklaarde alles in orde te hebben bevonden. Inzake de op richting van een .voorschotfonds werd mede gedeeld, dat hiervoor thans een bedrag van 200 beschikbaar was, terwijl het bestuur van den Diocesanenbond ook 200 beschikbaar stelt. Men hoopt, dat meerderen hiervoor geld zullen beschikbaar stellen. De geestelijke adviseur, pater Ernestus, be sprak de instelling van een commissie van bij stand. in verband met de vorming van het voorschotfonds. Zulk een commissie zal zeker in dezen tijd vruchtbaar werk kunnen verrich ten. Eenige nieuwe leden werden, dezen avond toegelaten.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1