HET NIEUWE AVONDBLAD De retourzijde. 21e JAARGANG No. 151 VRIJDAG 1 MEI 1936' IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTïëN1—6 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTïëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers ïijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand. voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000,- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Ultkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Een Bundelaar Bestraft. De Times meldt uit Berlijn, dat een inwoner van Aken, die het boekje met de „duizend beste moppen" over het nieuwe Duitschland en zijn regeering samen stelde, door de rechtbank te Keulen tot 15 maanden gevangenisstraf is veroor deeld. De beschuldigde verklaarde gehoopt te hebben er 25.000 M. mede te zullen ver dienen door de moppenverzameling in Frankrijk, België en Nederland te ver- koopen. De rechtbank was van meening, dat een dergelijk optreden aan verraad grensde. Het lijkt mij een zware straf, ofschoon ik het boekje niet gelezen heb en dus niet kan beoordeelen of er moppen in staan, die voor het régime beleedigend zijn. Hetgeen door andere régimes ook niet geduld zou worden. In elk geval wijst de titel uit, dat de bun delaar der duizend beste moppen niet den opzet tot beleedigen heeft gehad. Hij wou moppig wezen, en 25000 mark verdienen aan de Franschen, de Belgen en ons. Nu moet hij vijftien maanden in het gevang zitten en verdient niets aan ons. Als ik dagbladcorrespondent in Berlijn was lou ik den minister van Propaganda, dr. Goeb bels, over het geval gaan interviewen. Ik zou hem vragen of hij van meening was dat. de beste moppen over een land, in boekvorm uit gegeven, het benadeelen kunnen. Ik zou zijn aandacht vestigen op het historische voorbeeld van een Nederlandschen premier, dr. A. Kuy- per, die de uitgave van zijn eigen caricatu- ren van een waardeerende voorrede voorzag ....en die caricaturen met hun onderschrif ten waren lang niet alle „moppen". Sommige waren erg agressief. Ik zou ook zijn belangstelling vragen voor een beroemd geval uit de zakenwereld: Henry Ford's moppenboekje over zijn oorspronke lijke hoogpootige automobiel, in Amerika be kend als „Tin Lizzie", dat hij als propaganda materiaal uitgaf en waarmee hij ongetwijfeld succes oogstte. Want de heele wereld praatte toen over de gebundelde Ford-moppen. De hoogpooten-omzet. vloog erdoor omhoog. „Wilt ook gij", zou ik aan dr. Goebbels vragen, „uw export niet verhoogen? Wij krijgen steeds deii indruk dat dat juist zeer sterk in uw be doeling ligt." De rechtbank te Keulen gelooft blijkbaar niet in het effect van humor als propaganda middel. Zij gaat verder en vindt dat het „grenst aan verraad". Nu, nu! Dat lijkt mij wel wat heel sterk. Als ik dr. Goebbels toch sprak, zou ik hem verzekeren dat het aantal moppen op het Duitsche regime, dat in Neder land wordt rondverteld, legio is. Het stijgt verre uit boven „de duizend beste". Zeer vele komen uit Duitschland zelf. Gebundeld of niet, zij bereiken ons. Is dat allemaal verraad? Ik heb er Margadant's Twintig Duizend Ci taten eens op nageslagen, pag. 250252, be vattende definities van het begrip Humor, en vind daar o.a. de volgende uitspraken: „Humor wil de tragiek van het leven tem peren". (Mr. A. W. Kamp). - „Humor is een combinatie van geestigheid en liefde" (Thackeray). „Humor is opgeruimdheid zonder optimisme en ironie zonder bitterheid" (Allard Pierson) „Een mensch zonder zin voor humor is iemand zonder menschelijkheid" (Keizer Wilhelm II) Hier pauzeer ik even, haal adem en ga vérder: „De humor is de zwemgordel op den stroom des levens" (Wilhelm Raabe). „Het zekerste teeken eener humoristische ziel is dat zij in staat is nu en dan ook zich zelf uit te lachen" (C. L. Schleich). „De hoogste wereldbeschouwing is die van den humor; geen menschengeest komt daar boven uit. Alle genieën hebben humor". (C. L. Schleich) „Wie humor heeft, die heeft reeds bijna genie" (Arthur Schnitzler). Nog meer citaten vereischt? Neen, ik geloof het niet. En dan vijftien maanden R. P. IJMUIDEN CHR. VOLKSONDERWIJS. Woensdagavond heeft in het Herv. Vereeni- gingsgebouw in de Kalverstraat een feest- propaganda-avond plaats gehad van de Ver- eeniging voor Christ. Volksonderwijs. Het uit gebreide programma voor dezen avond bevat o.a. zang- en declamatie en rhythmische gym nastiek door leerlingen der Emma- en Juliana- school. Voorts zal opgevoerd worden „De Oude School". Dit is een uitbeelding naar gegevens ontleend aan het schoolmuseum, van de school omstreeks het jaar 1800. Verder zal de avond opgeluisterd worden door muziek en declamatie. Viering van den verjaardag van Prinses Juliana. Schooljeugd genoot van den vrijen dag. Daar er op den dag geen feestelijkheden in verband met den verjaardag van Prinses Juliana plaats vonden, kenmerkte deze na tionale feestdag zich alleen door de vele vlaggen endoor de tierige schooljeugd. die den vrijen dag voor 100 pet. uitgebuit heeft. Hetgeen niet ten goede kwam aan de concerten, die Wilhelmina en Concordia des avonds in de muziektent op het Willemsplein gaven. Het concert van Wilhelmina, die het eerst aan bod was, ondervond wel den meesten hinder van de rumoerige jeugd, zoodat er voor hen, die waren gekomen om te luisteren niet veel to genieten was. Nadat Wilhelmina haar programma te circa 9 uur had afgewerkt, marcheerde het corps onder het spelen van marschen naar haar repetitielokaal, omstuwd door eenige -honderden jongelui. Het was na het vertrek van Wilhelmina wat rustiger op het Willemsplein geworden, waardoor Concordia, dat na Wilhelmina de muziektent bezette, een aandachtiger ge hoor had. Totdat de jongelui, die Wilhelmina „naar huis" hadden, gebracht weer op het plein arriveerden. Het viel ons op. dat de politie, niet als an dere jaren het plein tot de boomen had af gezet. Hierdoor kon de jeugd bezit nemen van het geheele plein, welke gelegenheid dankbaar werd—aanvaard. Burgemeester en mevrouw Kwint beluister den de concerten van uit de kamer van den commissaris van politie. Behalve de concerten op het Willemsplein vonden twee feestelijke bijeenkomsten plaats. In het Herv. Vereenigings- gebouw. In het Hervormd Vereenigingsgebouw Kal verstraat hield de Christ. Oranjevereeniging een feestavond, die druk bezocht was. Reeds voor den aanvang was het gebouw tot in alle hoeken bezet. De avond werd geopend met het zingen van Ps. 103.1 en gebed door den voorzitter, den heer B. Schipper. De heer Schipper sprak eerst eenige woorden naar aanleiding van den verjaardag van Prinses Juliana en herdacht wat de Oranje's voor ons land en volk zijn geweest. Hierna werd vertoond de film „De brand van Moscou", een film die wat betreft regie en technische uitvoering niet meeviel. Veel meer hebben de aanwezigen genoten van de voordracht van den heer J. Huizinga „De kurassier van 1812". Deze voordracht die met onverdeelde aandacht beluisterd werd, ver haalde van den tocht van Napoleon naar Rusland. Meesterlijk werd hierin naar voren gebracht het vreeselijk misdadige van den oorlog, die een zonde tegen God en de menschheid is. Na de pauze werden nog eenige komische films vertoond en gaf de heer Huizinga eenige komische voordrachten ten beste. De avond werd opgeluisterd met muziek van „Concinere", directeur de heer D. Klut Sr. Concinere heeft niet weinig meegeholpen tot het welslagen van den avond, door zijn vroo- lijke potpourri's, waarbij het publiek de ge legenheid werd geboden, door het meezingen van de populaire liedjes de feestvreugde te helpen verhoogen. In liet gebouw voor Chr. Belangen. Op initiatief van het Jeugdkerkkoor der Ned. Herv. Kerk (West) werd in het gebouw voor Christelijke Belangen een vroolijke avond gehouden waaraan naast hët kerk koor onder leiding van de leidster mevr. Doe- vendans-Oortwijn, medewerkten de dames S. en J. Peek, piano en het bekende muziek- ensemble onder leiding van den heer S. A. Doevendans. Het programma, samengesteld geheel in overeenstemming met het doel van dezen avond, bevatte een 'keur van schoone zang en muzieknummers. Ds. Erdman opende den avond met het laten zingen van het eerste couplet van het oude Wilhelmus en sprak het openingswoord. Spreker wees op het plechtige van dezen Julianadag, den feestdag der „Oranjeklanten en op het feit, dat reeds vier eeuwen het drie voudig snoer: ..God, Nederland en Oranje" bestaat. De Kroonprinses bezit aldus spr. den eenvoud van haar vader wijlen Prins Hendrik en de deugden van haar moeder en grootmoeder, getuige haar arbeid in het Cri siscomité en haar warme belangstelling voor allen arbeid in Nederland, waardoor zij zich een waardig nazaat der Oranjes toont. Nadat ds. Erdman was voorgegaan in ge bed werd het programma geopend met de Marche Militaire van Fr. Schubert. Het en semble. dat zich reeds een plaats veroverd heeft in onze naaste omgeving gaf blijk van een goede muzikale opvatting door de wijze van uitvoering van Schubert's populaire marsch. Het koor zong vervolgens „lek wil Gods Heyligheit" van Valerius 'en het Oranjelied van Van Krieken. De dirigente liet dit zeer muzikaal zingen, vooral de zuivere uitspraak. Voor de pauze liet het koortje, dat slechts een 17-tal jonge dames telt nog hooren Mijn Dierbaar Vaderland van Van Rmschot en De Winter van Dr. J. P. Heije. Beide werkjes werden gevoelvol vertolkt en wanneer het koor niet te veel door wisselingen heeft te lijden zal mevrouw Doevendans nog veel weten te bereiken met deze frissche en jonge stemmen. De dames Peek lieten op de piano 4-han- dig werken van Boccherine en Menuet en De Finsche viermaster „Cecilie" is op de gevreesde zandbanken bij Salcombe aan de Engelsche kust vastgeloopen en schijnt verloren. Met zijn 3111 tonnen geldt de „Cecilie" voor het grootste zeilschip ter wereld. De niet alledaagsche stranding trekt dagelijks tallooze nieuwsgierigen. (Door een nieuioe treinverbinding kan men voortaan in één dag heen en weer van Amsterdam naar Parijs met een oponthoud van 4\2 uur in de Fransche hoofdstad.) Het vliegtuig heeft reeds op de snelste wijs De steden in ons werelddeel verbonden, Heen en terug in één dag naar Parijs Van Amsterdam en naar Berlijn en Londen. Dit is belangrijk voor den zakenman, Die 's ochtends vroeg in Schiphol op kan stijgen. In 't vreemde land zijn zaken reeglen kan En 's avonds thuis zijn nachtrust weer kan krijgen. Dit voorbeeld sloeg de spoor niet uit het veld, Onder de oude leus; ik kan verkeeren, Wordt AmsterdamParijs door haar versneld, Om met de lucht te blijven concurreeren. Zoo profiteert het reizende publiek Van dezen snelheidskamp van de transporten, Het reiscomfort staat boven de critiek Den duur weet men voortdurend te bekorten. Maar vader, anders een zachtaardig man, Is met dien gang van zaken niet tevreden, Hij was nu juist zoo'n groot bewondraar van Het kalmer tempo dat de treinen reden. Hij stelde het uitzonderlijk op prijs, Dat hij, wanneer hij tusschen de bedrijven. Voor zaken moest naar 't vrooiijke Parijs, Op die Pa-reis een nacht moest overblijven. P. GASUS. Gouden echtpaar. Barcarole van Offenbach hooren. Een mooi samenspel lieten deze dames hooren en zij ga ven den bezoekers schoone oogenblikken van muzikaal genot. Het ensemble voerde nog uit Muziek? dat de leider aankondigde als Muzikale Grap jes, een potpourri van. niet minder dan vier en twintig gedeelten uit verschillende wer ken. De verloting ontbrak ook ditmaal niet. Na de pauze volgde het verdere gedeelte waaraan vooral in „Zoo zingt Holland" het publiek krachtig medewerkte. Hans en Trie- neke, spel van dans en zang werd keurig uit gevoerd. De Spaansche dans voor piano 4- handig een werk van Moskowsky voerden de dames Peek uit. Terecht werd aan het slot van dezen avond gememoreerd, dat het Jeugdkerkkoor goed gedaan had, dezen mooien avond van muziek en zang en gulle lach te organisee- ren. Op de gebruikelijke wijze werd de avond gesloten. EGYPTE'S NIEUWE KONING FAROUK, die vandaag Londen verlaat om zich naar zijn land te begeven. De zestienjarige vorst heeft in Engeland een militaire opleiding genoten. Vanmorgen had hij nog in het Buckingham paleis met koning Edward een onderhoud. Aanwinsten voor het Mauritshuis. Sir Henry Deterding schenkt het museum drie oude meesterwerken. Het echtpaar G. Haver—Nikkel. Het echtpaar G. HaverNikkel hoopt 20 Méi' a.s. den dag te herdenken, waarop het 50 jaar geleden de stoute schoenen aantrok en in het huwelijksbootje stapte. J.l. Woensdag zijn de bruidsdagen, ingegaan. De bruidegom 73 j. oud is in Velsen geboren, de bruid 70 j. oud is Haarlemsche van ge boorte. ij Als men iets van de havens en de sluizen van IJmuiden wil weten zou men nergens beter terecht kunnen dan bij den heer Haver, want reeds als jongen van 13 jaren kwam hij als keetjongen in dienst bij de havenwerken en zestig jaar lang heeft hij in en om de havens gewerkt het laatst als peiler. Het echtpaar heeft 13 kinderen gehad waar van nog acht in leven zijn. Hieruit blijkt, dat het echtpaar vele droeve dagen gekend heeft. NIEUWS VAN V. Z. V. Alhoewel, zooals men weet, de plannen tot den bouw van een zwembad zich in een verge vorderd stadium van ontwikkeling bevinden, zal V. Z. V. dezen zomer, misschien voor 't laatst, zich met de inrichting bij de Noorder- sluis moeten behelpen. Natuurlijk wordt ook thans weer een druk bezoek verwacht en men heeft thans reeds gelegenheid, een abonne ment tenemen, hetgeen 15 pet. besparing geeft dan wanneer men wacht tot den dag der opening. Deze is vastgesteld op 16 Mei des middags 3 uur. OPENBARE MUZIEKLES W. VAN TILBURG. Het muziekinstituut van den heer Willem v. Tilburg heeft weer zijn jaarlijksche open baren lesavond gegeven in de concertzaal 't Wapen van Velsen te IJmuiden-Oost. Zooals ieder jaar was het programma goed verzorgd en werden de verschillende nummers vlot af gewerkt. De zaal was met een talrijk aandach tig luisterend publiek bezet. Van de beginne lingen willen we vooral noemen Corrie v. d. Kolk, Jelly van Tilburg, Loes Bleeker, Annie Slijkhuis, terwijl ook Annie Wensink en Rie van Boekhoven behoudens enkele kleine vlek jes, zich goed van haar taak hebben ge kweten. Het samenspel in verschillende vormen (een belangrijke leerstof in de muziek) geeft de heer Van Tilburg altijd een ruime plaats op zijn programma's. Hierin lieten zich voor de pauze al bijzonder goed hooren Rie en Mies van Wees en Annie Drenth met een zeshandig Rondo; Harry Schor en Henri de Vries lieten mooi samenspel hooren in Humoreske en het bekende Menuet van Von Beethoven voor viool en piano. Van de meer-gevorderden verdienen Mies van Wees met Alpenglühen, Henri de Vries met Bagatelle van Von Beethoven en Martha Unger, Gré Boon en Jan Bergsma vermeld te worden. Ook het poëtische Rotkappchen werd door Corrie Jurg fijn gevoelig voorgedragen. Een extra pluim moeten we geven aan Han te Boekhorst, die een keurige voordracht gaf van 2 Hongaarsche dansen van Brahms. Na de pauze viel vooral het parelende pianospel op van Mijndert Spaan in de be roemde wals van Durand en de mooie voor dracht van Waldandacht door Arie Groot. In History en Landler voor viool en piano lieten Annie Gjaltema en Trijni Timmer mooi samenspel hooren. De avond werd besloten met eenige mooie trio's voor le en 2e viool met pianobegeleiding. Ter afwisseling liét de leeraar nog een paar leuke zang- en dansspelletjes uitvoeren, die zeer in den smaak van het publieik vielen. Dat het gegeven onderwijs door de ouders gewaardeerd wordt bleek uit de bloemenhulde en het aanbieden van een artistiek beeld. Naar wij vernemen, heeft Sir Henry Deterding aan het Mauritshuis en aan het museum Boymans prachtige meesterwerken uit zijn schilderijen verzameling ten geschenke gegeven. Het Mauritshuis ontvangt drie schilderijen nl. het beroemde Oesteretende Vrouwtje door Jan Steen, vroeger in de verzameling Six. voorts een fraai kabinetstukje van Frans van Mieris, voorstellende een heer en dame bij een oestermaal en eindelijk een groot zeestuk van Jan van de Capelle, dat alge meen geldt als diens meesterwerk. Het museum Boymans ontvangt een supe rieur werk van Gerard Dou, een der meest complete en grootste werken van den meester voorstellende een dame voor haar kaptafel, alsmede een fraai schilderij van David Teniers den jonge, voorstellende een dorpsfeest. SLEEPBOOT „BEVERWIJK 10" HERSTELD. AMSTERDAM. 30 April. De sleepboot „Beverwijk 10" der N.V. Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk, welke kort geleden beschadigd werd na een aanvaring met de sluis te IJmuiden is na bij de Amst. Droog dok Mij. te zijn hersteld, met een bok als sleep naar Rochester, waar de havenwerken uitgevoerd worden, vertrokken. BOSCHVIOOLTJESDAG. Dinsdag 14 Mei a.s. zal in onze gemeente de boschviooltjesdag gehouden worden, die wordt georganiseerd door Kinabu en het Centraal Genootschap. De opbrengst is. zooals men weet bestemd voor het uitzenden van kinderen van alle ge zindten r.aar buiten. ONGEVAL BIJ BRANDWEER-OEFENING. Woensdagavond vond onder leiding van den opperbrandmeester den heer K. Luijting een oefening plaats van de brandweer van Velsen- Noord op het terrein van de garage van de brandweerauto. De oefening bestond uit het opvangen in een springzeil. Nadat eerst met een zandzak was geprobeerd sprong de brand weerman M. J. v. d. H. van een hoogte van 5 a 6 M. in dit zeil. Ongelukkigerwijze kwam hij verkeerd terecht en bleef in het zeil liggen. Dr. Tierstra, wiens hulp was ingeroepen con stateerde een lichte fractuur aan de wervel kolom. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. I11 de laatst gehouden ledenvergadering van de afdeeling IJmuiden en omstreken der Evan gelische Maatschappij werd een geheel nieuw bestuur gekozen, dat als volgt is samenge steld: H. van Zanten, Velsen, voorzitter; W. J. Karssen, Velsen-Noord, secretaris; J. Mens, IJmuiden, penningmeester, mevr. C. J. Storm —Hollander en F. Huberts, beiden te IJmuiden. SANTPOORT VOETBALVEREENIGING „R. C. BREDERODE" Uitslag Zaterdagmiddag gespeelde competi tie-wedstrijd voor de Noordelijke Adspiranten Competitie: BrederodeBeverwijk c 30 Uitslag Zondag gespeelde vriendsch. wed strijd: Brederode I—V. O. G. I (H'stede) 1—2 De vriendsch. wedstrijd Brederode 3V. O. G. 3 is door den regenval van Zondagmorgen niet doorgegaan. A.s. Zondag om 11,30 uur speelt Brederode I op eigen terrein weder tegen V. O. G. I (Heem stede) welke wedstrijd geldt voor de Stads- Editie-Beker. Dure voetballers. Spelers van Arsenal verzekerd tegen 8000 pond sterling per persoon. Uit Londen: De Daily Telegraph weet te melden, dat de zes spelers van Arsenal, die in de finale om den voetbalbeker hebben meegespeeld. Bas tin, Bowclen, Copping, Crayston. Hapgood en Male en die in het Engelsche elftal zijn geko zen, dat in Europa gaat toeren, zijn verze kerd voor 8000 pond sterling per persoon. Dit zou de compensatie moeten worden voor hun club. indien, deze spelers tijdens de tournee geblesseerd zouden raken. Tom Whitt-aker, de oefenmeester, die als verzorger de reis zal meemaken, is eveneens voor 8000 pond sterling verzekerd. Deze verzekering, tot een totaal bedrag van 56.000 pond sterling, heeft niets te maken met eenige mogelijke verzekering vanwege de F. A. OOSTENRIJKSCHE VOETBALLERS NED.-INDIë. NAAR Naar wij vernemen zal een 18 man sterke ploeg van de „Wiener Sportklub" naar Neder- landsch-Indië vertrekken om daar 16 wed strijder. te spelen, waarvan 2 in Singapore. De Oostenrijksche voetballers zullen 5 Juni met de „Jchan van Oldenbarnevelt" uit Ge nua vertrekken en 25 Juni in Indië aanko men. Aan het einde van Juli zal de ploeg met de „J. P. Coen" naar Europa terugkeeren.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1