Weinig tijd Dan een kaasgerecht Iets over de Vestigingswet. Het vliegongeluk bij Elburg. Piloot en mecanicien verlaten het ziekenhuis te Zwolle. De piloot Balik en de mecanicien van het de vorige week bij Elburg verongelukte Tsjechische vliegtuig, hebben Donderdag het Sophiaziekenhuis te Zwolle waarheen zij ter be handeling van de opgeloopen kwetsuren wa ren overgebracht, verlaten. Zij hebben zich per auto naar Amsterdam begeven. Zij zijn nog niet geheel van hun verwondingen gene zen, doch meenden den terugtocht naar huis wel weer te kunnen aanvaarden. Proeftocht m.s. „Eulota". Nieuwe aanwinst voor de „Koninklijke Shell"-vloot. Het is momenteel In de Nederlandsche scheepsbouw industrie bijna alles „Shell", wat de klok slaat. De tewater latingen en proef tochten der nieuwe Shell tankers volgen el kaar met korte tusschenpoozen op; voorloopig is het met de bedrijvigheid, die uit de schepen order van de „Koninklijke Shell" voor onze scheepswerven en aanverwante bedrijven voortvloeide nog niet gedaan. In de afgeloo- pen vier maanden ging een tonnage van on geveer 70.000 ton draagvermogen voor de „Koninklijke Shell" te water, terwijl een vier tal schepen met ongeveer 40.000 ton draag vermogen nog op stapel staat. Inmiddels hebben in de laatste weken drie nieuwe Shell tankers met goed gevolg proef- gevaren, terwijl Donderdag wederom een proeftocht van een nieuwe Shell tankschip plaats vond. Ditmaal was het de 9100 tonner „Eulota", gebouwd bij Wilton-Feijenoord te Schiedam, welke op de Noordzee moest be wijzen, dat zij aan de door de „Koninklijke Shell" gestelde eischen voldeed. Zooals te verwachten was bleek dit het geval te zijn en in volle zee werd het schip door den heer C. Zuiver, marine superintendent bij de „Koninklijke Shell" van de bouwers over genomen. 1 NEER LANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDI V RIJD SB T MEI 1936 (Adv. Jngez. Med.) Inkomsten Mij. Nederland teruggeloopen. ƒ1.8 0.000 van reserve naar winst- en verliesrekening. ONTSLAGEN BIJ DE GLASFABRIEK „LEERDAM". Donderdagavond is aan alle leden van het kantoorpersoneel der glasfabriek „Leerdam" aangezegd, ingaande 15 Juni a.s. AMBTSAANVAARDING DR. W. LEENDERTZ Hedenmiddag aanvaardde dr. W. Leendertz het bijzonder hoogleeraarsambt in de wijs begeerte aan de Ned. handelshoogeschool te Rotterdam met een rede over „Ratio en Exis tentie" UIT DE STAATSCOURANT BURGEMEESTER. Bij koninklijk besluit van 28 April 1936 is aan L. W. B. A. Mulder op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1936, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeenten Ove- zande en Driewegen. Bij K. B. is bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau de heer G. J. Staal, oud-gouverneur van Suriname. Bij K. B. van 15 April 1936 is aan den heer J. J. van Male te Amsterdam op zijn verzoek met ingang van 1 Juli 1936 eervol ontslag verleend als hoofdinspecteur van den arbeid, onder dankbetuiging voor de vele belangrijke diensten, door hem aan den lande bewezen. Bij K. B. van 29 April 1936 is aan mr. C. J. J. de Joncheere op zijn verzoek met ingang van 1 Mei 1936 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice-president van de arron dissementsrechtbank te 's Gravenhage, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrek kingen bewezen diensten, en is als zoodanig benoemd mr. A. N. Kuhn, thans rechter in gemelde rechtbank. Aan het verslag is het volgende ontleend De weinig gunstige ontwikkeling van den wereldhandel deed zich in het afgeloopen jaar in ons bedrijf wederom gevoelen. Van de geringe opleving, welke zich op de alge- meene vrachtenmarkt in het- laatste kwar taal openbaarde, kon ons vaste lijnbedrijf slechts in geringe mate profiteeren. Even min kwam de lichte verbetering, welke dienzelfden tijd in enkele cultures en andere bedrijven in Nederlandsch-Indië viel waar te nemen, in de resultaten van het laatste boekjaar merkbaar tot uiting. Het conflict tusschen Italië en Abessynië bracht verschillende moeilijkheden voor ons met zich; een belangrijke stijging van de molest-premie der via Suez varende schepen beïnvloedde de exploitatie onzer passagiers schepen ongunstig. Het goederenvervoer van en naar Italië, voor ons niet onaanzienlijk, is sedert op 18 November 1935 de sancties in werking traden, practisch geheel opgehou den. De totale inkomsten uit ons bedrijf liepen verder terug, onze onkosten, dank zij ver der doorgevoerde bezuinigingen, nog meer, zoodat het saldo der exploitatierekening, ook zonder rekening te houden met den re- geeringssteun, iets gunstiger was dan over het voorafgaande jaar. Met bezorgdheid zien wij evenwel, dat, zelfs dien steun medere- kenende, wij nog niet in staat waren onze afschrijvingen geheel te dekken. Op een en kele uitzondering na bevindt de Nederland sche koopvaardij zich in gelijke omstandig heden; verdere maatregelen der regeering, waardoor noodzakelijke vlootvemieuwing mogelijk gemaakt wordt, zullen dan ook niet achterwege kunnen blijven. Wij stellen voor van de „reserve voor di verse belangen" f 1.800.000 over te brengen naar de verlies- en winstrekening v. j. te kort f 5.890.000. Reeds geruimen tijd zijn de Rotterdamsche Lloyd en wij in bespreking met de Neder landsche en de Nederlandsch-Indische re geeringen omtrent de maatregelen, welke noodig zijn voor handhaving van onze positie in het passagiersverkeer met Nederlandsch- Indië. Een beslissing over het eventueel in bestelling geven van een nieuw mailschip zal eerst in den loop van dit jaar genomen kun nen worden. De verlies- en winstrekening over 1935 ver meldt de volgende cijfers: DEBET. 1935 1934 Afschrijv. op vloot der Mij. 5.235.000 7.401.737 Idem Etabl. Amsterdam 220.700 220.699 Idem Etabl. Ned. Indië 253.563 3 53.563 Ongevallenverzekering 52.295 103.076 Interestrekening 204.345 449.066 Reparatie rek. 126.845 Saldo op nieuwe rekening 13.101 10.534 5.979.005 8.665.521 1935 1934 Tentoonstelling Nederlandsch Fabrikaat geopend. AMSTERDAM, 30 April. Hedenmiddag te 2 uur is in de Apollohal te Amsterdam de Ne derlandsch Fabrikaat-tentoonstelling 1936, officieel geopend door den voorzitter der ver- eeniging „Nederlandsch Fabrikaat", ir. M. H. Damme. Dit is de eerste Nederlandsch Fabrikaat tentoonstelling, van een reeks van vijf, die in den loop van dit jaar in verschillende plaatsen van ons land zullen worden gehouden, en wel in Juli te Nijmegen, waar zij zal samenvallen met de feestelijkheden in verband met de openstelling van de nieuwe Waalbrug, in Augustus te Rotterdam, in September te Gro ningen en in October in den Haag. Tijdens een voorbespreking met de pers ver klaarde de actieve secretaris van de vereeni- ging Nederlandsch Fabrikaat, de heer H. F. R. Snoek, dat deze tentoonstellingen uitsluitend propagandistische bedoelingen hadden, ni. het publiek bekend te maken met die produc ten. die in Nederland vervaardigd worden, en voornamelijk juist de kleinere artikelen die het groote publiek noodig heeft. Het publiek een overzicht te geven van deze artikelen en het te doordringen van de betee ken is en den omvang der Nederlandsche in dustrie, die het in bijna elk opzicht tegen het buitenland kan opnemen, is de voornaamste bedoeling van deze tentoonstellingen, die dan ook geen enkel winstbejag nastreven. Tijdens den duur der tentoonstelling zullen eiken middag lezingen worden gehouden en films worden vertoond over de Nederlandsche industrie, die gratis voor tentoonstellingbezoe kers toegankelijk zal zijn. Bovendien is aan de tentoonstelling een loterij verbonden, waar voor iedere vijftigste bezoeker een gratis lot1 krijgt. De voorzitter van de Vereeniging Neder landsch Fabrikaat, ir. M. H. Damme, sprak bij de opening der tentoonstelling zijn voldoening erover uit. dat bij de belanghebbenden vol doende belangstelling had bestaan om haar welslagen te mogen verwachten. Het bestuur der vereeniging is er vast van overtuigd, dat een eenvoudig opgezette ten toonstelling een uitmuntend middel is om met betrekkelijk weinig kosten dermate de aan dacht van het publiek op bepaalde fabrikaten te vestigen, dat ruimere afzet met grond ver wacht mag worden. Juist een tentoonstelling, waarbij niet in de eerste plaats uitlokken tot koopen in het algemeen beoogd wordt, maar waar in het bijzonder er naar wordt gestreefd om te doen zien in hoe vele gevallen men vol komen noodeloos zich van buitenlandsche pro ducten blijft bedienen, terwijl men toch even goed en even billijk Nederlandsche producten zou kunnen koopen, heeft als propaganda voor de Nederlandsche industrie zeer bijzon dere waarde. Saldo van vorige rekening 10.534 56 Exploitatierekening 3.617.530 2.288.174 Assurantie Eigen Risico 331.924 487.290 Winst op Verkochte schepen 219.016 Overgeb. van res. v. div.bel. 1.800.000 Idem Ass. reserve rek. 2.600.000 Idem Res. v. afschr. en vern.3.290.000 Zware straffen tegen Ossche misdadigers geëischt. Voor het Bossche Hof hebben gisteren weer verschillende misdadigers terecht ge staan. Wegens inbraak met moord te Oyen werd tegen H. A. v. d. P. twee jaar en tegen A. J. H. bijgenaamd de Jonge Toon de Soep acht jaar. Tegen van O., die bij deze zaak betrokken was, eischte de advocaat-generaal 12 jaar gevangenisstraf en tegen W. de B. 7 jaar en zes maanden. Wegens de inbraak te Uden werd tegen P. W. de B. zes jaar en zes maanden geëischt en tegen A. J. H. vier jaar. Tenslotte heeft de 47-jarige M. de B. te recht gestaan wegens medeplichtigheid aan of het uitlokken van het misdrijf te Oyen, zoomede het misbruik maken van het ouder lijk gezag, door zijn zoon de middelen te ver schaffen tot inbraak en aanwijzingen ter zake te geven. Tegen hem werd tien jaar ge vangenisstraf geëischt. Jamboree-Comité zal moeilijk heden overwinnen. Wat er gedaan moet worden. Veel plannen staan op 't papier. „Zeelahdia" zal gesloopt worden. Naar wij vernemen is het 7995 bruto regis ter ton metende stoomschip „Zeelandia" van den Kon. Holl. Lloyd verkocht aan de N.V. Frank Rijsdijk's Industrieel Onderneming te Hendrik Ido Ambacht, welke het schip, dat reeds eenige jaren was opgelegd, zal sloopen. ONTROUW POSTBEAMBTE GEARRESTEERD De politie te Gouda heeft als verdacht van onregelmatigheid bij de behandeling van poststukken den kantoorknecht der posterijen W. B. in arrest gesteld. SAMUEL DUITS OVERLEDEN. Te Den Haag is op 88-jarigen leeftijd over leden de heer Samuel Duits, vroeger te Am sterdam een algemeen bekend en geacht kunsthandelaar en antiquair. Vrouw door leeuw gedood. Hek van de leeuwenkuil bezweek. BOMBAY, 29 April (Reuter). Een vrouw, die in den Gwaliordierentuin tegen een laag hek, dat de leeuwenkuil omgeeft, aan- lende verloor haar evenwicht en viel in de kuil. viel in de kuil. Zij werd onmiddellijk door een der leeuwen gegrepen, die met het slachtoffer in zijn hok verdween en haar met zijn klauwen zoodanig bewerkte, dat zij dood was, voordat iemand haar te hulp kon snellen. Dit is de tweede maal dat zooiets voorvalt.Den eersten keer gold het een jong meisje. 5.979.005 8.665.521 Van de „BENAS" werd uit hoofde van de gage- en oplegcredietregelingen, welke tot 31 December 1934 van kracht waren, een bedrag van f 259.949 ontvangen; dit bedrag ls slechts uit winst na afschrijvingen terugbe taalbaar en daarom niet als schuld in de balans opgenomen. Hiertegenover is een hy potheek op het sa. „Jan Pieterszoon Coen" gevestigd. Lieveling, heb je ook niet het gevoel, dat er geen tweede liefde als de onze in de heele wereld bestaat? (Humorist.) In een dezer dagen in het hoofdkwartier der vereeniging „De Nederlandsche Padvin ders" gehouden persconferentie is mededee ling gedaan van den stand van zaken met betrekking tot de voorbereiding van de Jam boree, welke in den zomer van 1937 op het landgoed „Vogelenzang" in de gemeente Bloe- mendaal zal worden gehouden en waaraan naar schatting dertig a vijf en veertig duizend padvinders uit alle streken der wereld zullen deelnemen. De hoofdverkermer van de vereeniging „De Nederlandsche Padvinders", vice-admiraal J. J. Rambonnet, heeft 'n overzicht gegeven van den verrichten arbeid. Het stemde hem tot groote voldoening, bericht te hebben ontvan gen, dat de koningin zich bereid heeft ver klaard, het beschermvrouwschap over de Wereldjamboree te aanvaarden. De hoofdverkenner heeft voorts van ver schillende moeilijkheden verteld, welke over wonnen moeten worden. De voorzitter van den dienst voor perspro- paganda en verkeer, C. R. T. baron Krayen hoff, heeft gewezen op de eischen, welke niet alleen het interlocale verkeer, maar ook huishouding aan een doelmatig wegennet stelt. De levensmiddelenaanvoer, afvoer van vuilnis, postvervoer, enz. zal vlot moeten kun nen geschieden. Het totale bedrag voor de Jamboree benoodagd, wordt op f 700.000 ge schat. Het verzorgen, verplaatsen en huisves ten van eenige tienduizenden padvinders, beteekent meer, aldus Baron Krayenhoff, dan een gezellig onderonsje. Verschillende be drijven en de middenstand zullen daarvan profijt trekken. Nederland treedt in 1937 voor het voetlicht. De indruk, mede te geven aan de jeugd, van Noorwegen tot Australië, van Siam tot Cali fornië. moet over de zeeën worden uitgedra gen. Mede daarom koos de hoofdverkenner als embleem der wereld-Jamboree Holland 1937 den Jacobs-staf, het primitieve hulp middel, waarvan de Nederlandsche zeevaar ders zich op hun ontdekkingstochten over de Oceanen bedienden. Na afloop der Jamboree zullen 3 a 4 dagen besteed worden om den buitenlandschen gas ten ons land te laten zien. De Wereld-Jamboree der padvinders streeft naar verbroedering, brengt tezamen bewoners van alle werelddeelen. Er zal in Holland, zoo besloot Baron Krayenhoff, een bewijs gegeven moeten worden, dat er bij de opkomende generatie een geest van interna tionale begrippen heerscht, die hoop doet ge ven op de toekomst, maar aan dezen opzet is de prozaïsche factor „geld" onverbiddelijk verbonden. Deelneming, verhuur en verpachting en entrée's zullen de kosten niet kunnen dekken. Hierboven is noodig de steun van ons geheele volk. Over het terrein heeft de secretaris, kolonel L. J. M. Koremans. een en ander verteld. De oppervlakte van het kampeerterrein bedraagt circa 160 H. A. Naast de noodige hulpkampen zullen tien subkampen, elk voor ongeveer 3000 kampeerders, worden ingericht. Het gastenkamp zal op „Woestduin" worden ondergebracht. Er komen demonstratie-ter reinen en twee duinpannen zullen voor de pu blieke kampvuren worden gebruikt. Op een „markt" zullen restaurants, winkels, enz. wor den ondergebracht. Van het kamp loopt dwars door de duinen een weg naar zee. Hoewel reeds voorbereidende werkzaamheden verricht worden, zal na 1 Januari intensief worden begonnen met den arbeid, welke ruim zes maanden zal vorderen. Over het terrein zullen de volgende maand nadere mededeelingen volgen. Vice-admiraal Rambonnet sloot de pers bijeenkomst met de verzekering te geven, dat het feit, dat H. M. de Koningin bescherm vrouwe over de Jamboree zal zijn, voor allen, die er aan zullen medewerken, een krachtige stimulans zal wezen om de veelomvattende or ganisatie te doen slagen. Geert positieve bescherming van het klein-middenstandsbedrijf. Het ingediende wetsontwerp Vestigingswet gemakshalve gebruik ik deze verkorte aan duiding trekt allerwegen aandacht. In de eerste plaats natuurlijk in de kringen der landelijke- en plaatselijke middenstandsorga nisaties. Daar in 't bijzonder beschouwt men het voorgestelde als een middel om eeniger- mate tegemoet te komen aan de groote moei lijkheden, waarin de meeste dezer bedrijven zich bevinden. Intusschen zijn er velen, die de ontworpen regeling onvoldoende achten. Zij meenen, dat met name het „behoefte element" ten onrechte niet is opgenomen en dat toch alleen van een daadwerkelijke ver betering sprake zal kunnen zijn, indien men daartoe alsnog zal overgaan. Het is wel als vaststaand aan te nemen, dat in die richting voorstellen zullen worden gedaan. Over de beteekenis van dit behoefte-element bestaat zeker nog voldoende gelegenheid te zijner tijd het een en ander op te merken. Naast hen, die dus van oordeel zijn, dat er iets aan het ontwerp ontbreekt, zijn er anderen, die uit dit wetsvoorstel meer willen halen dan er feitelijk in zit. Hetzelfde verschijnsel zien wij hier, als ten tijde, dat het wetsontwerp op de Uitverkoopen en Opruimingen was ingediend. Ook toen waren er velen, die meenden, dat via deze wettelijke voorziening b.v. de vliegen de winkels, ja, zelfs het cadeaustelsel van den aardbodem zouden verdwijnen. Die gedachte bleek onjuist te zijn. De betrokken wettelijke regeling diende daarvoor niet. Na het inge diende wetsontwerp Vestigingswet kan men hier en daar de meening hooren verkondigen, dat thans dus het „kleinbedrijf" een wette lijke bescherming zal verkrijgen tegen het zich voortdurend uitbreidende „grootbedrijf". Wie evenwel nauwkeurig kennis neemt van dit wetsontwerp en de daarbij behoorende Me morie van Toelichting weet wel beter. Een positieve bescherming van het klein- tegen het groot-middenstands- bedrijf is in dit wetsontwerp niet te vinden. Nu is het volkomen begrijpelijk, dat de te genstanders van het groot-bedrijf niets liever zouden zien dan dat dit ontwerp een middel zou zijn om hunne wenschen te doen verwe zenlijken, maar het voorgestelde beoogt in de eerste plaats iets anders. Het is daarom van belang nog eens in het kort aan te geven wat van deze Vestigingswet te verwachten is. De Memorie van Toelichting omschrijft de be doeling in cnenig opzicht zeer duidelijk. De wetgever beoogt de verheffing van het vak; het peil van het middenstandsbedrijf wenscht men omhoog te brengen. De betrokken vak- genooten zullen daarbij zelf hebben mede te werken Hunne vakorganisaties zullen een ac tieve rol hebben te vervullen. Indirect schuilt daarom in dit ontwerp een zekere drang tot organisatie, waartegen door velen geen be zwaar gemaakt zal worden. De invoering der vestigingseischen kan dan ook alleen verwacht worden in daarvoor rij pe bedrijfstakken. De Minister geeft aan deze wijze van hulpverleening de voorkeur boven een rechtstreeksche afweer, die met inscha keling van het z.g. behoefte-element de toe- strooming van nieuwe levenskrachtige ele menten in den weg zou staan. Voor een „ge sloten" bedrijf voelt de Minister dus niet. Uit schakeling van gezonde concurrentie ligt dus niet in het voornemen. Kwalitatief wil men het kleinbedrijf in de eerste plaats verbete ren. Het funeste beunhazendom wil men we ren. Reeds daardoor zal de overbezetting in meerdere of mindere mate worden tegenge gaan. Zelfs zal een zekere bemoeilijking ont staan voor de uitbreidingsmogelijkheid van het groot-bedrijf. Immers, bij vervanging van „onvolwaardige" middenstanders door beter- geoutilleerden zal het „groot"-bedrijf automa tisch een zwaardere?», concurrentiestrijd te voeren krijgen en zich vooral laten leiden door de vraag; Zijn in de omgeving, waar wij een filiaal willen vestigen, reeds goed gefundeer de „klein"-bedrijven te vinden? Wanneer dat het geval blijkt te zijn, zal de animo tot ves tiging van een dergelijk filiaal beperkt wor den. Intusschen zal het „groote" werk uit den middenstand zelf moeten komen. Daarop kan niet voldoende de aandacht gevestigd worden. De meest voortreffelijk geredigeerde wetsbe palingen zullen tenslotte geen afdoende hulp bieden, indien de belanghebbende organisaties zich niet met alle krachten inspannen. De Minister verwacht zelf-werkzaamheid van die zijde. Een overigens volkomen begrijpelij ke eiseh. De liefde kan en moet nu eenmaal niet van één zijde komen. De wensch uit den middenstand zelf opgekomen om steun te on dervinden van vestigingseischen zal ingewil ligd worden, maar het initiatief, teneinde practische resultaten te bereiken, zal van on deren op moeten komen. De middenstand zal de handen nog eens extra aan den ploeg moe ten slaan. Daarin schuilt zeer zeker een groote waarde. Men denke slechts aan de gebiedende noodzakelijkheid om thans het opleidings vraagstuk nog weder eens extra onder de loupe te nemen. Zeker, er is op dit terrein wel het een en ander gedaan, maar absoluut on voldoende. De vakexamens moeten op de hel ling gebracht worden. Men zal deze thans moeten gaan aanpassen bij de komende ves tigingseischen. Dat daarbij een zekere centra lisatie onontbeerlijk zal blijken te zijn, staat wel bij voorbaat vast. De middenstandsorga nisaties zullen met verdubbelde kracht de af- zijdigen tot zich gaan trekken. Intusschen zal daarbij veel weerstand te overwinnen zijn. Men weet nu eenmaal uit langjarige ervaring hoeveel bezwaren en bezwaartjes er altijd nog weer naar voren geschoven worden om zich afzijdig te kunnen houden van het organisa- tleverband. De financieele overwegingen spe len daarbij gewoonlijk een zeer belangrijke rol. Helaas wenscht men in middenstands- kringen nog niet algecneen te begrijpen, dat men voor de luttele penningen, die men of fert, niet den eisch mag stellen, dat men binnen den kortst mogelijken tijd het tien voudige terugontvangt. Wellicht brengt de ko mende Vestigingswet in deze mentaliteit een wending ten goede. In ieder geval zullen de landelijke middenstandsbonden in den eerst- komenden tijd den uitbouw hunner vereeni- gingen op het eerste plan moeten plaatsen. MOLLERUS Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 1 Mei: Te Luik is een werkstaking uitgebro ken onder..de koorknapen der groote opera. Toen Mephisto van Boïto zou worden opgevoerd, weigerden zij ten getale van 50 a 60 tegen het gewone loon van 50 centimes in de koren mede te zingen en vorderden zij een verhoo ging van 25 centimes. De directeur was wel genoodzaakt hun eisch dien avond in te willigen, doch zorgde dat de jeug dige werkstakers den volgenden avond door anderen werden vervangen. ZATERDAG-MIDDAG COMPETITIE Behalve eenige wedstrijden in afdeeling c hadden j.l. Zaterdag slechts ontmoetingen om den Kennemerland-beker plaats. Als steeds is ook dezen keer weer vol enthousiasme door de deelnemende teams gespeeld om de vol gende ronde te bereiken. V. J. B. moest den strijd aanbinden tegen V. V. IJ. Voor de rust hielden de Velsena- ren stand, doch daarna werd het een debacle voor Pieneman c.s., want de kampioenen won nen met 111. Kennemerland was op bezoek bij SIZO Dank zij het goede spel der Kennemerland- middenlinie wisten de Haarlemmers dezen wedstrijd met 2—0 te winnen en daardoor de tweede ronde te bereiken. VVRA viel geducht tegen. De kampioens- ploeg van afdeeling C leed tegen Ulysses een gevoelige 61 nederlaag, een resultaat, dat wel niemand verwacht zal hebben. De match JOHEZVEW leverde een 5—5 gelijk spel op. De bezoekers komen daardoor in den halven eindstrijd tegen Kennemerland. Voor morgen zijn de volgende ontmoetingen vastgesteld: Kennemerland-beker. Tw. Jeugd—V.V.IJ., 3 uur, S. de Boer, (terrein Vergierdeweg) Afdeeling B: Kennemerland 4V.E.W., 3 uur, J. Otten. Afdeeling C: V.V.IJ. 3V.E.W. 3, 3.30 uur, O. J. M. v. Waveren. SIZO 3—Z.S.V. 2, 3.30 uur. W. Walgien. V.E.W. 2V.V.R.A., 3 uur, A. Zomer Jr. Voor de Zondag-competitie wordt eveneens Zaterdag a.s. gespeeld: 3K: Haarlem 9—Kennemers 9, 4 uur, S. Koning. Tweede Jeugd, dat voor de eerste ronde om den Kennemerland-beker vrijgeloot was, krijgt nu WIJ op bezoek. De winnaar van dezen wedstrijd komt in den halven eindstrijd tegen Ulysses. Ongetwijfeld is WIJ de vol gende tegenstander voor Ulysses, want de be kerhoudster en afdeelingskampioen zal zich zeker niet door Tweede Jeugd laten kloppen. De wedstrijden voor de competitie zijn van geen enkel belang meer; dat worden genoeg lijke partijtjes. Eindstand Afdeeling A ges o.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. V. V. IJ 1 14 14 0 0 28 94—17 2.— V. V. IJ. 2 14 6 4 4 16 27—29 1.16 Kennemerl. 1 14 6 3 5 15 34—32 1.07 S. I. Z. O. 14 5 4 5 14 37—42 1.4- Tw. Jeugd 14 5 3 6 13 31—41 0.93 Kennemerl. 2 14 3 4 7 14 23—39 0.71 Telefonia 14 3 2 9 8 24—47 0.57 Z. S. V. 14 1 6 7 81 24—37 0.57 SCHOOLVOETRAL TE VELSEN. School J kampioen. Donderdag werden op het Stormvogels terrein de finales van de verliezers- en de winnaarsronde gespeeld. Voor de verliezersfinale speelden eerst de Marnix- en Juliana-school tegen elkaar Reeds in de eerste minuut wist de Mamix- school van een misverstand in de Juliana- achterhoede te profiteeren. Tot de rust bleef de Marnixschool in den aanval, doch na de rust kreeg de Julianaschool den wind in haar voordeel en dachten we de Oostelijke IJmuidenaren te zien gelijkmaken, maar haar aanvallers waren bijzonder slecht op schot. Tegen het einde kwam de Marnixschool weer in de meerderheid en doelpuntte nogmaals, zoodat deze school met 2—0 kampioen der verliezersronde werd. Voor de winnaars finale hadden School J en de Insingerschool zich geplaatst. Laatst genoemde school, de kampioen van het vorige jaar, maakte ook nu weer ernstige aanspra ken. Zij had drie flinke overwinningen be haald, terwijl haar doelman nog niet gepas seerd was. Het is tenslotte een spannende strijd ge worden tusschen bovengenoemde finalisten. Over het geheel is school J iets sterker ge weest, maar haar voorhoede moest vrijwel voortdurend de meerderheid van het goede backstel der Insingers erkennen, terwijl in laatste instantie ook de doelman zeer be trouwbaar was. In de tweede helft trad ook de Insinger school soms flink aanvallend op, maar toen toonde de J.-doelman. wat hij waard was. Even voor het eind viel de beslissing. Toen plaatste Wim Blinkhof een telg uiteen be kend voetbalgeslacht uit een corner den bal mooi voor 't doel en het hoofd van den kleinen Martien Broek deed de rest. Met -0 won School J dus het kampioenschap. Deze eindstrijd werd gedeeltelijk bijge woond door burgemeester Kwint, die zien voor het schoolvoetbal bijzonder interesseert. Bedrijfsraden voor het T uinbouwbedrij f Bij Koninklijk besluit zijn ingesteld be drijfsraden voor het tuinbouwbedrijf in Noord-Holland en in Zuid-Holland. Het aantal leden en plaatsvervangende le den van deze bedrijfsraden is vastgesteld op 6, „NEDERLAND-EXPRESS" RIJDT SNELLER. De boottrein der Stoomvaart Mij. Neder land naar Genua, welke tot nu toe om 8.55 uit Den Haag vertrok en den volgende dag om 11.40 te Genua aankwam, zal met ingang van 15 Mei pas 's middags om 15.30 uit Den Haag vertrekken. De tijd van aankomst te Genua blijft hetzelfde. Het overstappen te Bazel ver valt..

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2