4220 HET NIEUWE AVONDBLAD Inbraak in het Hoogoven-kantoor. Visscherij-Snufjes Telefoon 470® Vooriaarsstorm 21e JAARGANG NO. 152 ZATERDAG 2 MEI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummert 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1regels 0.76. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten- tiee van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers aijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/o 1 onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bii verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Het Meifeest van S. D. A. P. en IJ. B. B. Een geslaagd kinderfeest en een zeer druk bezochte avondbijeenkomst. De S.D.A.P. en IJ.B.B. die evenals andere ja ren het Meifeest gezamenlijk vierden, open den den dag met een kinderfeest, dat begon met een optocht van ca. 500 kinderen, die met Voorwaarts voorop 's morgens 9 uur van het Velserduinplein vertrok: Vele kinderen waren met bloemen getooid, zoodat de stoet een en al kleur was, mede door de vele vlag gen. Achter den kinderstoet liepen tal van ouderen en ouders. Op het terrein achter Kriemhilde, tegen over de halte Zeeweg hebben de kinderen zich met spel, zang en dans vermaakt en natuur lijk ontbraken ook de tractaties niet. Cor Zwart van Haarlem had veel succes met z'n poppenkast. Door de A.J.C. werd een leeken- spel opgevoerd en Annie Stol gaf een staall tje van haar danskunst te zien. De heer W. Thomassen van Driehuis hield voor de ouderen een propagandarede, waar in hij voornamelijk het Plan van den Arbeid besprak. De voorzitter van den IJ.B.B. de heer J. de Waal, die te ca. 4 uur de bijeenkomst sloot, werd gehuldigd in verband met zijn zilveren jubileum als lid van de moderne vakbewe ging, dat hij dezer dagen vierde. Het avondfeest. Het avondfeest begon met een optocht, die even over 7 uur van het Kennemerplein langs den Velserduinweg, Cederstraat, Verloren van Themaatlaan naar het terrein vertrok. De kop van den stoet werd gevormd door de besturen van de Federatie Velsen der S.D. A.P. en den IJ.B.B. Hierachter volgde „Voor waarts" die gedurende den tocht zich niet onbetuigd liet. Tal van organisaties der mo derne vakbeweging, S. D. Vrouwenclub, A.J.C., Sportbond enz. liepen met hunne vaandels in den stoet mee, terwijl voorts verschillende doeken met leuzen werden meegedragen. Het aantal deelnemers aan den optocht be droeg ca. 1200. Te 8.15 arriveerde het eerste gedeelte van den stoet op het terrein en wel het muziek corps en eenige groepen. Het overige deel kwam groepsgewijs het terrein op, doordat op den Driehuizerkerk- weg zij herhaaldelijk onderbroken moest worden ten behoeve van het verkeer. Hierdoor werd het over half negen, voor dat met- de uitvoering van het programma kon worden begonnen. De tijd werd verkort door versterkte gramofo on muziek en door Cor Zwart die ook in het verdere deel van het avondfeest een belangrijk aandeel had. Langzamerhand vulde het podium zich met de vaandeldragers wier vaandels door een schijnwerper werden beschenen. Toen te ruim half negen de laatste groep was gearriveerd stond 'n duizendvoudige me nigte rondom het podium geschaard. Na een défilé van Sportbonders en A.J.C.- ers werd de bijeenkomst geopend door den heer J. de Waal, voorzitter van den IJ.B.B., die zijn ontevredenheid uitte over de door de politie opgelegde regeling, waardoor de ope ning 35 minuten later moest geschieden dan het programma aanwees. Spreker wijdde eenige woorden aan de na gedachtenis van den heer Wibaut. Hij vroeg ter eere van zijn nagedachtenis een oogenblik stilte. Het programma werd daarna geopend door den N.A.S.B. Rede van den heer Vliegen. Hierna sprak de heer W. H. Vliegen, lid van de 2e Kamer die constateerde, dat over dezen Meidag een donkere wolk is gekomen door het overlijden van F. M. Wibaut. Wel kwam de slag niet onverwacht, maar toch trof hij niet minder. Zijn nagedachtenis zal laflg bij ons in herinnering blijven. Spreker zei-de, dat deze Meidag een procla matie is tegen den oorlog, Veel zal spreker hierover niet .zeggen. In alle landen, waar het fascisme niet overheerscht, spannen alle ar beiders hun krachten in om den vrede te be waren. Van de fascistische landen dreigt het oorlogsgevaar. Italië, het fascisme dus, brengt „beschaving" in Abessynië met gifgassen en brandbommen. Het heet, dat in Velsen het fascisme aanhang heeft gekregen. Er was zelfs iemand, die een groot man in het fas cisme zou worden. Hij is inmiddels geroyeerd. Of dit nu een verlies is voor hem of voor de N.S.B. weet spreker niet. Het is noodig, dat de S.D.A.P. sterk wordt gemaakt om dit fas cisme te bestrijden. Het kapitaal dienend, de arbeid vrij, dat is het wat wij willen. Het kapitaal mag den arbeid niet beheerschen. Vrijheid van den arbeid is alleen mogelijk in het socialistisch stelsel. Er is rijkdom geschapen in de kapi talistische maatschappij, maar de arbeider is niet in de gelegenheid, zijn brood te ver dienen. De politieke vrijheden, die de S.D.A.P. heeft veroverd, zal ze handhaven. Spreker richtte een feilen aanval op het fascisme en propageerde het Plan van den Arbeid. We moeten, zeide spreker van de werkloosheid af en het is mogelijk, de helft van de 400.000 werkloozen aan werk te hel pen door het Plan van den Arbeid. Verwezen lijking van het plan kan komen door eenheid van de arbeidersklasse. Vervolgens richtte spreker een aanval op de regeering-Colijn. Het Plan van den Arbeid moet regeeringsplan worden. Deze 1 Mei kan de inzet vormen voor de invoering van het Plan. Na de rede van den heer Vliegen kwam de N.A.S.B. met rhytbmische dansen, uitgevoerd door eenige jongedames en oefeningen aan het hooge rek der heeren. Vervolgens kwamen nog op het podium Voorwaarts, Annie Stol met haar dansgroep, A-J.C. en De IJmuider Volksstem, waarna de .bijeenkomst gesloten werd. Plaatselijk Crisis-Comité. Zitting penningmeester. De penningmeester deelt mede, dat hij voor het verrekenen van crisisbons en het doen van andere betalingen, nog zitting zal houden ten Raadhuize op de Maandagen 4, 11 en 18 Mei a.s. telkens des avonds van 89 uur. Hun, die nog iets van het thans opgeheven Plaatselijk Crisis-Comité te vorderen hebben, wordt in hun eigen belang beleefd verzocht, op één der genoemde avonden te komen af rekenen. Latere afrekening zal onvermijdelijk moei lijkheden moeten opleveren. „DE JONGE NEDERLANDER". Evenals den 22en April te IJmuiden O. gaf de vereeniging „De Jonge Nederlander" een bonten avond, thans in het gebouw van Chr. Belangen te IJmuiden. Toen de voorzitter om hal-f negen dezen avond opende was de zaal slechts matig beezt. Als eerste nummer op het programma stond het tooneelstukje „Het gie rig Bontje". Dit werd gevolgd door eenige ko mische voordrachten. Door Hugo Plug, bege leid door den heer R. Kofman werd gezongen: „Santa Lucia" en „de Parelvisschers" van Bi- zet. Een hevig applaus bracht nog als toegift „De Heilige Stad". In de pauze werd een geanimeerde verlo ting gehouden met tal van prijzen. Na de pauze volgden nog eeiiige zangnum mers van Hugo Plug, keurig begeleid door den heer Kofman en een tooneelstukje getiteld: „Huwelijksdroom" waarna te elf uur aan dezen geslaagden „Bonte avond" een einde kwam. VERGADERING I. R. H. A. Donderdagavond heeft in het voormalig Geref. Kerkgebouw, Willebrordstraat, een ver gadering plaats gehad van de Internationale Roode Hulp Actie. Het gebouw was tot in alle hoeken bezet. Zij was bedoeld als protest tegen de gevangenhouding van Thaelmann en de vervolgingen in Wuppertal. Als sprekers traden op de heeren Roestam Effendi, lid der Tweede Kamer en Mr. v. d. Berg, uit Amster dam. Beide sprekers oefenden een scherpe critiek uit op het Nazi-regiem in Duitschland, waar, volgens de sprekers, het leven van andersden kenden schier onmogelijk wordt gemaakt. In het bijzonder bracht de heer Roestam Effendi naar voren, de tactiek die wordt gebezigd om tegenstanders van de nationaal-socialisten het zwijgen op te leggen. Aan de hand van cijfers toonde hij aan hoeveel er naar de con centratiekampen zijn gebracht, waarvan men later niets meer vernam. In betrekking tot de gevangenhouding van Thaelmann, zeide spr., dat dit de grootste onrechtvaardigheid is die men zich kan indenken. Met kracht en klem drong hij er bij de aanwezigen op aan, tegen deze daden protest aan te teekenen en tegen een dergelijk stelsel, dat ook in ons land tracht in te dringen, den strijd te aanvaarden. Ter- wille van den vrede, zegt spreker, dient men den onverzoenlijken strijd tegen het fascisme te aanvaarden. Fascisme beteekent oorlog en oorlog de ondergang der menschheid. PROPAGANDA-AVOND ST. JOSEPH- GEZELLEN. Onder buitengewoon groote belangstelling vond de propaganda-avond plaats van de St. Josephgezellen in het Vereenigingsgebouw aan de Mahustraat. Reeds Zondagmorgen was er te acht uur een H. Mis opgedragen door den Vice-Praeses Kapelaan C. P. Meereboer en daarna had een gemeenschappelijk ontbijt plaats in het Clublokaal aan de Kerkstraat, 's Avonds was er een intieme bijeenkomst waaronder 8 nieuwe leden werden geïnstal leerd. De groote avond was wel op het bescherm- feest der gezellen. De zaal was op feestelijke wijze versierd. Om kwart over acht opende de Vice-Praeses de bijeenkomst met den Kol- pingsgroet. De Praeses, Pastoor J. C. de Moei, hield een pittige rede over „Godsdienst en Godsdienstleven van de St. Josephgezellen". Met een „trouw aan Kolping" eindigde spre ker onder hartelijk applaus. Hierna was het woord aan rector van Son uit Haarlem, die de propagandarede hield over „Kolpingsgedachte en Gezinsgedachte". Wel, aldus spreker, is de jeugdbeweging noodzakelijk. Wij moeten ons voorbereid houden op het allerergste. Kerk vervolging leek enkele jaren geleden onmoge lijk en 't was ver van ons verwijderd. Maar nu het aan de grenzen genaderd is moeten wij sterk staan. Het gaat om de jonge menschen van nu en ze dienstbaar te maken om God te dienen. Wij moeten beantwoorden aan God. Het tweede gedeelte was over Kolpingsoor- sprong. Hoe een gezel in Duitschland, die al leen stond, priester werd om zijn heerlijk ideaal te verwezenlijken n.l. Katholieke jonge mannen te vormen voor Kerk en Staat. Het is zoo heerlijk voor de St. Josephgezellen, dat zij een priester als gezellenvader hebben en dat de priester in het brandpunt staat van het vereenigingsleven en zij voortdurend contact met hem hebben. Met een aansporing tot de gezeilen om altijd een volgzaam en goed gezel te blijven besloot Rector van Son zijn rede. De Vice-Praeses dankte spreker op hartelijke wijze, tevens Pastoor de Moei en wees vooral de ouders op de leerschool, die zij voor hun jongens van 17 tot 25 jaar noodig hebben en spoorde hen aan ze tenminste eenmaal te sturen naar het tehuis in de Kerkstraat. Daar leert men hen godsdienstzin, arbeidzaamheid, eensgezindheid en vroolijkheid. Hierna werd het Vlaggelied gezongen en had in de pauze een verloting plaats. Na de pauze opvoering van het blijspel „De truc van oude Jim" door enkele leden der St. Josephgezellen. Dat zij succes hadden, bewees het uitbundig applaus, waardoor dikwijls veel verloren ging. De vice-praeses bracht allen, die hadden medegewerkt een woord van dank, in het bij zonder aan de „Donkers Band". Met het zingen van het Wilhelmus werd de avond te half twaalf gesloten. (IJ)muider (T)axi (O)nderneming Altijd Veilig - Altijd Vlug Zeer Voordeelig (Adv, Ingez. Med.) Collectieve arbeidsovereen- komst haringvisscherijbedrijf. Onderhandelingen duren nog voort. Zullen op 11 Mei 75 schepen zee kiezen? De onderhandelingen over een nieu we collectieve arbeidsovereenkomst in het drijfnet-haringvisscherijbe- drijf, in verband met het eindigen van de overeenkomst 1935 zijn on langs aangevangen en nog niet ten einde. Intusschen zal de haringvisscherij wat Scheveningen betreft, op 11 Mei beginnen. Wij vernemen, dat, hoewel nog geen volledige overeenstemming is bereikt, kan worden verwacht, dat in den loop der volgende week het nieuwe contract zal kunnen worden afgesloten. In vergelijking met 1935 zullen eenige kleine verbeteringen voor de opvarenden in de loonrege ling worden aangebracht ten opzichte van de versch-haringvisscherij en het jagen (overnemen van haring op zee). Het ligt in het voornemen te Sche veningen Maandag a s. te beginnen met het in orde maken van de sche pen, die op 11 Mei moeten vertrekken (het zoogenaamde graaien). Vermoedelijk zullen van de Neder- landsche vloot op 11 Mei 75 schepen zee kiezen. JONGEREN VREDÈSACTIE. De afdeeling IJmuiden der Jongeren Vredes- actie houdt hedenavond een avond voor be langstellenden, waarvoor ook andere jeugd verenigingen zijn uitgenoodigd. De avond wordt gehouden in het Bellamygebouwtje, be gin Zeeweg. Als spreker treedt op de heer Garmt Stuiveling. PRODUCTIE EN VERBRUIK VAN ZEEVISCH IN DUITSCHLAND. De Duitsche zeevisscherij heeft zich ook in 1935 aanzienlijk uitgebreid. De totale vangst, met inbegrip van logger- en trawlerharing be droeg 478.000 ton ter waarde van 83.8 millioen Mark tegen 401200 ton ter waarde van 71.3 millioen M. in 1934, een vermeerdering dus van 76800 ton en 12.5 millioen Mark. De stoomtrawlervisscherij met inbegrip van versche haring leverde op 345600 ton t.w. van 54.2 millioen M., de haringloggervisscherij 55400 ton met 14.8 mill. M., de kotter-zee- visscherij 3800 ton met 1.9 mill. M„ de kust- visscherij 73.200 ton met 12.9 mill. M. De pekelharing-productie bedroeg 55400 ton van de drijfnet- en 26600 ton van de trawlnet- visscherij. Het totale verbruik bedroeg: 478000 ton van eigen visscherij en 206500 ton van het invoer- overschot, totaal 684500 ton. Van dit kwantum werd afgegeven aan vischmeelfabrieken 13300 ton zoodat in consumptie kwam een hoeveelheid van 671200 ton of 10.1 K.G. per hoofd (in 1934: 8.9 K.G.) Inbrekers bij hun werk gestoord toen zij met een steekvlam probeerden de brandkast te openen. Wegens voortdurend succes gaan wij voort met gratis te geven ZELFBINDER bij aan koop van HOED of OVERHEMD. ELZER'S Heeren Mode magazijn* TROMPSTRAAT 22. (Adv. Ingez. Med.) Twee inbrekers, ongetwijfeld be- hoorende tot de „zware jongens" van het inbrekersgilde, hebben in den nacht van Donderdag op Vrijdag met de hun ten dienste staande technische hulpmiddelen een aanval ondernomen op de brandkast van een der afdec- lingen van het kantoor van het Hoog- ovenbedrijf. Een buit van tienduizend gulden lag voor hen klaar, indien de aanval gelukt was. Maar de aanval gelukte niet, want zij wer den, terwijl zij werkten in het zweet huns aan- schijns, gestoord. De heer Van W., van de terreinpolïtie van het Hoogovenbedrijf, constateerde op zijn nachtelijke ronde onraad in het gebouw. Toen hij het gebouw binnentrad, stiet hij spoedig op de inbrekers, juist toen deze in een der kamers van het kantoor bezig waren de aldaar staande brandkast met behulp van een zuur stofapparaat te openen. Zoodra de heer Van W. zag. wat er aan de hand was, sommeerde hij de inbrekers, hen met zijn revolver be dreigende, zich over te geven. Zij namen ech ter de vlucht, begunstigd door de duisternis. De heer Van W. zond hen nog eenige revolver kogels na, echter zonder hen te treffen. Zij waren spoedig verdwenen, met achterlating van hun zuurstofapparaat en andere gereed schappen. De inbrekers hadden zich toegang tot het gebouw verschaft, door met behulp van een trapje de toiletten binnen te dringen. Zij hebben waarschijnlijk geweten waar wat voor hen te halen was. De „aangeboorde" brand kast bevatte, naar men ons mededeelde, een bedrag van ongeveer tien mille, dat bestemd was voor het uitbetalen der maandsalarissen enz. De inbrekers hebben een brutaal stukje uitgehaald, want het terrein is steeds goéd verlicht. Door de politie werd een uitgebreid onder zoek ingesteld, dat echter nog geen resultaat heeft opgeleverd. Visscherijnieuw8 in een notedop. Worden gesloopt. De Zeemeeuw IJM. 32 en de Albatros IJM. 192, beide van de Mij Mare- zaten zijn naar Alblasserdam verkocht om te worden gesloopt. Vischaanvoer in Duitsche havens. In de week van 2025 April kwamen in Hamburg Altona binnen 12 trawlers met in totaal 864.305 K.G. zeevisch, w.o. 4 trawlers met 140.750 K.G. koolvisch, makreel, schelvisch en wijting van de Noordzee; 6 trawlers van IJsland losten 561.055 K.G. kabeljauw, koolvisch en schel visch, 2 trawlers van de Noorsche kust voer den 162.500 K.G. roodbaars, koolvisch en ka beljauw aan. Aan de markt te Cuxhaven kwamen aan 57 visschersvaartuigen met een totale vangst van 1.417.259 K.G. waarvan 182.156 K.G. van de Noordzee, 955.465 K.G. van IJsland en 263.816 K.G. van de Lofoden. In Wesermünde kwamen binnen 47 trawlers met 3.868.550 K.G. visch, n.l. 13 van de Noor sche kust met 1.201.350 K.G., 31 van IJsland met 2.567.000 K.G. en 3 van de Noordzee met 100.200 K.G. De gemiddelde vangsten van de Noorsche kust waren 1848 manden, van IJs land 1653 manden en van de Noordzee 887 manden. CCLIII. Maandag 4 trawlers, Dinsdag 3 trawlers, Woensdag 6 trawlers, Donderdag 8 trawlers, Vrijdag 3 trawlers, dat zijn tezamen 24 trawlers. En doordat er de eerste dagen van de week zoo weinig aanvoer van de tTawlers kwam (tot en met Woensdag waren er nog maar vier kustbooten aan de markt) kraaiden de loggers victorie, wat ze ook Dinsdag en Woensdag deden. Het was voor de loggers een goede week, veel beter dan de vorige week, want besommingen boven de 500 waren lang geen uitzondering. Maar nu wordt de tong weer goedkooper en zullen ook de loggers wel weer minder gaan besommen. Zoo gaat het op en neer in het visscherij bedrijf, maar neer het meest. Voor den handel was het een han dicap, dat er eerst Donderdag behoorlijke aan voer was. Er komt een beetje opruiming in het oude roest in de Visschers- en Haringhaven. Er zijn de laatste dagen eenige trawlers aan de sloo- per verkocht. Of dat met interventie van de Nederlandsche Visscherij Centrale is geschied is mij niet bekend; vermoedelijk wel en als dat zoo is, dan kunnen we constateeren, dat het nu eindelijk tot daadwerkelijken regeerings- steun is gekomen, al is het dan ook op een bescheiden wijze. En al is het voorloopig re sultaat alleen, dat er in onze havens wat meer ruimte komt. Met de onderhandelingen over de nieuwe contracten schiet het niet erg op, maar haastige spoed is zelden goed en het is van groote beteekenis, dat de onderhandelingen zonder overhaasting en in kalm overleg ge schieden. Want met het resultaat staat of valt het geheele visscherijbedrijf. Daarover zijn we het allen nu wel eens. PIETERMAN. VREESWIJK'S TAXI ONDERNEMING ZEEWEG 175 t.o. A N T. ZIEKENHUIS (Adv. Tngez. Med.) TE VERWACHTEN TRAWLERS VAN „DE VEM", Hieronder volgt een voorloopige opgave van de door „De Vem" N.V, in den loop van de volgende week aan den afslag te IJmuiden verwachten schepen, onder voorbehoud van nadere wijzigingen in de marktdagen: Maandag 4 Mei, Hercules, IJm. 196, Noord zee. Dinsdag 5 Mei, Caroline, IJM. 26, Noordzee. Woensdag 6 Mei, Christine, IJm. 2 Noordzee. Gloria IJm. 37 en Geertruida Johanna IJm. 38 van de Westkust op hake en makreel; vangsten en marktdagen onbekend NATIONALE RECLASSEERINGS DAG. De heer J. v. d. Smissen schrijft ons namens het „Comité van IJmuiden": Lezeressen en lezers! Gij zijt allen wel eens in de noodzakelijkheid geweest te moeten, straffen. Hetzij uw kind, dat ondeugend was, of uw personeel, dat in zijn plicht in een of ander opzicht te kort is geschoten, enz. Maar dan, niet waar, was het afgeloopen; gij hadt geen wrok meer. Uw kind heb gij daarna nog even lief als te voren, en uw personeel acht gij er voor het kleine verzuim niet minder om. Welnu, er zijn menschen die ook wel eens tegen de regels der samenleving zondigen, en dikwijls door omstandigheden er toe gebracht waren iets te doen wat niet goed is, en zij zeker niet gedaan zouden hebben, indien de omstandigheden voor hen gunstiger waren. In zeer vele gevallen is dan het gevolg, dat zij met den strafrechter in aanraking komen, en voorwaardelijk gestraft worden, of wel eenigen tijd hechtenis of gevangenisstraf moe ten ondergaan. Groot is het aantal dezer menschen, die geen beroepsmisdadigers zijn, en wanneer, zooals hierboven reeds werd opgemerkt, de omstandigheden voor hen gunstiger waren geweest, waren zij niet tot vergrijp of misdaad overgegaan. Dit zijn de zwakkelingen, wier kern nog wel goed is, en die geholpen moeten worden om staande te blijven. Wij moeten dat goed begrijpen, en trach ten, wanneer zij na hun straf te hebben onder gaan, weder in de maatschappij terug komen, deze door hulp en steun te bieden, weder tot goede leden der samenleving te maken. Het is niet juist om deze menschen daarna met den vinger na te wijzen, en ze het leven on mogelijk te maken. Integendeel moeten wij ze weder als gewone leden der samenleving be handelen. Doen wij dat niet, dan is de kans zeer groot, dat zij weder terug vallen, en van kwaad tot erger komen. Dit te voorkomen, beoogt de reclasseerings- werk. Maar om dit doel te bereiken, is veel geld noodig. Ten einde aan de middelen daar voor te komen, zal o.m. den 9en Mei a.s. een nationale reclasseeringsdag worden gehouden. Het groote belang van het reclasseeringswerk in aanmerking genomen, is het dus zeer gé- wenseht, uw aller bijdragen te mogen ont vangen. Daarom lezeressen en lezers, depo neert allen den 9en Mei a.s. uw gaven in de busjes. Elk bedrag, hoe gering ook, is zeer welkom. Gij doet daarmede een goed werk, waarvoor u ons aller dank zult inoogsten. Geeft u op als collectant(e) aan het secre tariaat: J. Dalmeijer, Dirk Hartoghdwars- straat 18 te IJmuiden. Namens het Comité van Uitvoering, J. H. VAN DER SMISSEN. 1

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1