HET NIEUWE AVONDBLAD J QUO VADIS? In de kou. 2le JAARGANG No. 153 MAANDAG 4 MEI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2% cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—regels 10.76. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMSR COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de register» ojn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- tekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; 2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vtyf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Visch-kleinhandel gaat protesteeren. Tegen de reglementen van den Rijks- vischafslag. Eenigen tijd geleden is het reglement van den Rijksvischafslag zoodanig gewijzigd, dat personen, geen ingeschreven vischhandelaren zijnde, tijdens den afslag niet achter de pila ren, d. w. z. op de plaats, waar de visch wordt verkocht, mogen komen. Door dezen maatregel achten de kleinhan delaars (venters) zich ten zeerste gedupeerd, daar het hun thans niet meer mogelijk is, voor hun handel geschikte partijtjes visch van de ingeschreven handelaars over te nemen. In verband hiermede belegt de afdeeling IJmuiden van den Ned. Bond van Kleinhande laren in het Visch- en Haringbedrijf heden avond in „De Griffioen" een vergadering voor alle kleinhandelaren, waar als sprekers zullen optreden de heeren KI. Lammers, bondsvoor zitter te Amsterdam, C. J. F. Hendriks. 2de- bondsvoorzitter en lid van den gemeenteraad van Hoorn en L. Presser, secretaris. In de oproeping voor deze vergadering lezen wij het volgende „In verband met de meer dan moeilijke tijden, die ons visch-kleinhandelaren het be staan bijna onmogelijk maken, welke tevens nog moeilijker werden gemaakt door de stren gere uitvoeringen dér Reglementen der Rijksvischafslag. Deze bepalingen waaraan thans strenger de hand wordt gehouden, maakt het ons moei lijker het onderhoud voor onze gezinnen te blijven verdienen. Zelfs zijn processen-verbaal schering en inslag." Verder lezen wij ln de oproeping, dat de vergadering is belegd, om uiting te geven aan de ontstemming, die er leeft in de kringen van den visch-kleinhandel. De inbraak bij het Hoogoven- bedrijf. Duidelijk signalement van een der inbrekers. In verband met de inbraak in het kantoor van het Hoogovenbedrijf vernemen wij van niet-officieele' zijde (de politie verstrekte over deze „kraak" geen enkel bericht) nog nader, dat de door de beide inbrekers achtergelaten snijinstallatie, bestaande uit brander, zuurstof en acetyleencylinders door hen waren ont vreemd van een trawler, liggende in de Vis- schershaven. Met een „geleende" roeiboot hebben zij hun zware installatie naar het ter rein van hun werkzaamheden vervoerd. Verder deelde men ons nog mede, dat de heer van W. van de terreinpolitie een duide lijk signalement van een der inbrekers heeft kunnen opnemen, zoodat de kans op althans één arrestatie vrij groot genoemd mag worden. DE VLOOT VERMINDERT SNEL. De IJmuidensche trawlervloot vermindert de laatste dagen wel zeer snel. Maal jn wij eenige dagen geleden melding van den ver koop aan een slooperij van twee trawlers van de Mij. Marezaten, thans vernemen wij, dat naar Hendrik-Ido-Ambacht voor den sloop verkocht zijn de stoomtrawlers Vios I. ge bouwd in 1897, Vios III, gebouwd in 1892 en Avanti, gebouwd in 1899. Al deze schepen zijn ln Engeland gebouwd en hebben ruim 20 jaar tot de vloot van IJmuiden behoord. Verder werd naar Noorwegen verkocht de stoomtrawler Balder, voorheen eigendom van de Mij. IJsland, later in beheer bij De Vem. Deze trawler was sedert langen tijd opgelegd. Nadeelige electrische boilers. Eigenaars moeten een extra vergoeding betalen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het water noodig voor de vulling van vol automatische electrische boilers, door de lang zame doorstrooming van het water, meestal in het geheel niet, althans slechts voor een klein deel, door de watermeters wordt aange wezen. Het bedrag dat het waterleidingbedrijf jaarlijks, tengevolge van bovenvermelde om standigheden, aan watergeld derft, berekend naar het aantal boilers, dat momenteel is ge plaatst, wordt geschat op pl.m. f 950. B. en W. achten het noodig, hiertegen maat regelen te nemen. In overeenstemming met het advies van de Commissie voor Gas en Water stellen B. en W. daarom voor, tarief I van ar tikel 5 der verordening regelende de voor waarden voor de levering van water door het waterleidingbedrijf aan te vullen als volgt: C. Waterlevering voor woningen waar elec trische boilers zijn geplaatst. In perceelen, waar een volautomatische electrische boiler is geplaatst, moet, behoudens hetgeen in dit artikel onder I A en I B is be paald, worden betaald voor niet geregistreerd waterverbruik, waaronder verstaan wordt het waterverbruik, dat door den watermeter niet wordt aangegeven, een vaste vergoeding per kwartaal van: f 0.50 voor een 25 liters boiler; f0,80 voor een 40 liters boiler; f 1,60 voor een 80 liters boiler; 12 voor een 100 liters boiler; f3 voor een 150 liters boiler; f 5 voor een 250 liters boiler. De verbruiker is verplicht, binnen acht da gen nadat bij hem een boiler is geplaatst, hiervan schriftelijk aangifte te doen bij den directeur voor Gas en Water. De defecte gaszinker. Commissie van onderzoek schrijft de breuk toe aan een oeverafschuiving en adviseert reparatie door een Amsterdamsche firma. Zooals men zich zal herinneren werd in den nazonter van 1935 de zinker in het Noordzeekanaal door een toen on bekende oorzaak defect, waardoor dit kostbare werk buiten dienst moest worden ge steld en de gastoevoer van Hoogovens naar de gashouders op het terrein van het gas bedrijf langs den ouden zinker moest ge schillen. In de raadsvergadering van 20 December 1935 hebben B. en W. bij de behandeling van de door den heer F. P. Vermeulen over dit defect gestelde vragen toegezegd, de zaak te zullen onderzoeken en den raad. daarover volledig te zullen inlichten, In verband met dit kostbare ongeval hebben B. en W. een commissie ingesteld, bestaande uit de heeren Ir. A. H. van Rood, den directeur van het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf te Amsterdam en den heer A. de Wit, directeur van Gas en Water alhier, welke commissie tot taak had een onderzoek in te stellen naar de lekkage van den zinker en B. en W. daarna te rapporteeren over de mogelijkheid van re paratie, onder opgaaf van de geraamde kosten. Bij rapport dd. 30 Maart 1936 heeft de com missie B. en W. den uitslag van het onderzoek medegedeeld; zij kwam tot de volgende con clusie a. zoowel de mantelbuis als de gaszinker is gebroken hoogstwaarschijnlijk direct ten Zui den van de Zuidelijke syphon: b. als oorzaak van de breuk in de mantel buis is onvolmaakte lassching aan te nemen; c. als oorzaak van de breuk in den gaszin ker is een oeverafschuiving, voorgekomen in den nacht van 18 op 19 Augustus 1934. aan te wijzen; het niet van flexibele verbindingen voorziene opgaande Zuidelijke deel van dezen zinker kon op den duur de belangrijke vorm verandering, in overeenstemming met deze afschuiving, niet volgen, zoodat ten slotte op 15 December 1935 breuk optrad; d. reparatie van den gaszinker is technisch mogelijk zoowel in den droge als in den natte, maar in den droge verdient de voorkeur; e. het verdient aanbeveling den bestaanden gaszinker te herstellen met behulp van flexi bele verbindingen, welke verbindingen zooda nig moeten worden aangebracht, dat zoowel een hoekverandering als een translatie van het opgaand Zuidelijk gedeelte der leidingen mogelijk ia zonder ondicht worden; f. overwegende, dat in den waterzinker waarschijnlijk materiaalspanningen voorko men van overeenkomstigen aard als die welke den gaszinker deden breken, achten zij het noodzakelijk ook in den waterzinker flexibele verbindingen tusschen te voegen; g. de aldus voorziene waterzinker zal een volledige reserve kunnen zijn voor den gas zinker, indien hij van een syphon c.a. wordt voorzien; zoude eventueel de waterzinker als gaszinker in dienst moeten worden gesteld, dan zal de watervoorziening van het Noor delijk deel der gemeente tijdelijk door het Provinciaal Waterleidingbedrijf worden ver zorgd. Om een inzicht te verkrijgen in de meening van de op dit gebied deskundige, uitvoerende firma's vroeg de commissie eenige firma's of zij genegen waren in te schrijven voor het uitvoeren van de nader omschreven werk zaamheden onder de daarbij behoorende voor waarden en bepalingen. Naar aanleiding van de ingekomen ant woorden en na overleg met de betreffende firma's heeft de commissie B. en W. geadvi seerd het werk op te dragen aan van Wie- nen's Slib- Zand- Duik- Maatschappij en Ber gingsonderneming N.V. te Amsterdam voor f 15.500, waarmede B. en W. zich kunnen ver eenigen. B. en W. stellen er prijs op, het werk te doen uitvoeren onder directie der bovenge noemde commissie, die daartoe bereid is, waardoor de kosten met f 1300 worden ver hoogd. Zij stellen den raad voor, hun hiertoe de noodige machtiging te verleenen. De kosten worden afgeboekt op de reserve. De commissie voor gas en water gaat hier mede accoord. Auto maakt een duikeling. Maar de inzittenden bleven ongedeerd. Op den Rijksweg Velsen—Haarlem op ca. 100 M. vóór den weg naar Amsterdam heeft Zaterdagmiddag 4 uur een auto. komende van de richting Haarlem, vermoedelijk door een kort oogenblik van onoplettendheid van den bestuurder eenige vreemde capriolen ge maakt, die een aantal ooggetuigen de hand naar het hart deden grijpen. De auto, waarin gezeten de bestuurder, een inwoner uit Santpoort en een passagier week plotseling van den weg af, zonder dat daar toe eenige aanleiding bestond. De auto botste tegen een langs den weg staand boompje, dat zich tegen dezen onverwachten aanval sterk verzette, waartoe het, door eenige jaren van gezonden groei in staat was. Het boompje ving den schok op, met het gevolg, dat de auto er als 't ware inklom. Door de vaart duikelde de wagen op zij en sloeg vervolgens over den kop, om op een afstand van ca. 7 M. van de plaats van de botsing aan den voet van een anderen boom langs den weg te blijven liggen. Men vreesde natuurlijk het ergste voor de inzittenden, doch het bleek, dat deze vrees ongegrond was. Want geheel ongedeerd doken zij uit den auto op. Slechts eenige kleine wondjes aan het hoofd hadden zij bij hun duikelpartij opgeloopen. De auto en de aangereden boom waren er minder goed afgekomen. (Tien jaar geleden had alleen Leiden een instituut voor het meten van lage temperaturen. Thans ivordt te Krak.au in Polen de dertiende instelling van dezen aard ter wereld geopend.) Wij hebben het al jarenlang geweten, Op het gebied der allerergste kou, Kan Leiden zich met heel de wereld meten. Gelukkig dan slechts binnen een gebouw. Men blijft daar heden ook nog altijd streven, Naar mogelijk nog j lager tempratuur, 't Is een der paradoxen van het leven, Dat men dit doet met onuitbluschbaar vuur. Tien jaar gelee was het alleen nog Leiden, Dat zich bewoog op dit zoo kil terrein. Maar d' onderzoekers zijn zich uit gaan breiden. De wereld heeft er nu al een dozijn. Helaas, wanneer de menschen naar iets streven, Is 't resultaat soms omgekeerd van zin, De meesten zijn van warmte koud gebleven, Wij zitten met de kou er warmpjes in. P. GASUS. Eerste „officieele" K. N. G. V.- marsch. Op 320 deelnemers slechts 3 uitvallers. De Turnvereeniging „IJmuiden", de oudste turnvereeniging in onze plaats viert in Octo ber haar 35-jarig bestaan, in welk tijdvak de vereeniging, die wat haar technisch kunnen betreft onder haar zusterverenigingen in Kennemerland zeker een vooraanstaande plaats inneemt, zeer veel propaganda heeft gemaakt voor een gezonde sportbe oefening. Een paar jaar geleden begon de vereenigins ook de wandelsport te beoefenen. Om nog grooter belangstelling hiervoor te wekken, heeft zij gisteren in samenwerking met het K. N. G. V. een marsch georganiseerd van 30 K.M. voor personen van 16 jaar en ouder en van 20 K.M. voor jongelui van 11 tot en met 15 j. (jeugdmarsch). Het parcours liep door de geheele gemeente, zoowel ten Zuiden als ten Noorden van het Noordzeekanaal. Dank zij het gunstige weer is de marsch uitstekend geslaagd. Het aantal deelnemers bedroeg 320, die op drie na het geheele par cours hebben uitgeloopen. Behalve enkele individueele deelnemers waren er 6 groote en 4 kleine groepen. De grootste groep was de Wandelclub de Zilvermeeuwen van den Helder, die hiervoor een prijs ontving; tevens ontvin gen de Nieuwediepers een prijs voor de verst komende deelnemers. De start voor categorie A (30 K.M.) vond plaats Zondagmorgen 10 uur, van categorie B Zondagmorgen IOV2 uur, telkens van het Ken- nemerplein. Het Roode Kruis was overal om, zoo noodig hulp te verleenen. Na afloop van den marsch heeft de heer Bischot, wandelconsul van het K. N. G. V. in Kennemex-hof de deelnemers en deelneemsters toegesproken. Hij sprak zijn groote tevreden heid uit over de regeling, over de prestaties van de tippelaars en tippelaarsters en over de goede hulp van E. H. B. O. NOG EENS: REEPELSTEELTJE. Zaterdagavond is in Het Wapen van Velsen door de Vereeniging „Algemeen Belang", na dat in November j.l. reeds een opvoering plaats vond, een reprise gegeven van de Kinder operette „Reepelsteeltje". Wel was het bezoek grooter dan bij de eerste opvoering, maar wat de jeugdige dilet tanten hadden verdiend: een volle zaal, heb ben ze niet gekregen. De opvoering mag goed geslaagd genoemd worden, dank zij de goede regie van den heer D. P. Kossen en de goede leiding van den heer J. Wagenaar, terwijl ook mej. Wagenaar als begeleidster met de wijze, waarop zij haar moeilijke taak vervulde, veel tot het succes bijdroeg. Aan de tooneelaankleeding was meer zorg besteed, dan bij de eerste uitvoering. De leden hadden thans een bij de operette passend décor gemaakt. Ook de eigengemaakte costu mes verdienen een complimentje. Algemeen Belang moet roeien met de riemen die het heeft. En ondanks dat deze riemen niet lang zijn, heeft de vereeniging heel wat bereikt. R.K. VROUWENBOND. De afdeeling IJmuiden-Oost van den R.K. Vrouwenbond houdt Woensdagavond 6 Mei een vergadering in het Patronaatsgebouw. De agenda vermeldt de installatie van den nieu wen geestelijken adviseur, bespi'eking zomer- reisje enz. De bedevaart naar Heilo voor de leden zal Donderdag 28 Mei plaats hebben. Sleepreis. De Duitsche sleepboot Fairplay X is hier van Rostock aangekomen en later met de bagger molen Gymp en den onderlosser BVB 27 van ds firma den Breejen van de Bout naar Naestved Denemarken) vertx-okken. In die haven zal de vaargeul en de haven worden uitgediept, tot welk doel beide vaartuigen derwaarts ver huurd zijn. Voor de tweede maal binnen. Het Engelsche tankmotorschip Telena, dat na gehouden technischen proeftocht weer naar binnen kwam om een kleine reparatie aan de motor te herstellen en Vrijdagmiddag naar zee vertrok, kwam Vrijdagavond opnieuw uit zee terug omdat er een nieuwe motorschade was geconstateerd. Heden vertrekt het schip weer naar zee met bestemming naar Curasao. IJzerverschcping. Het van Amsterdam komend Nederlandsche stoomschip Hebe heeft bij de Hoogovens een partij ijzer bijgeladen. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 50 stoomschepen, 24 motorschepen en 1 zee sleepboot, tezamen 75 schepen tegen 66 sche pen in de week tevoren. Naar zee vertrokken 46 stoomschepen, 22 motorschepen, 2 zeesleep booten, 2 baggermolens en 1 zuiger, tezamen 73 schepen tegen 64 schepen in de voorafgaan de week. Uit en naar zee passeei'den in de laatste week 148 schepen of 18 schepen meer dan in de voorlaatste week. Opgelegde schepen. Te Amsterdam wai*en Vrijdag acht schepen opgelegd met een totaal-inhoud van 53.072 bruto ton. Deze varen alle onder Nederland sche vlag en behooren te Amsterdam thuis. Te Rotterdam waren dien dag 3 Nederlandsche en 1 buitenlandsch schip opgelegd. Ertsaanvoer. Het Italiaansche stoomschip Ambilitas is Zaterdag van La Goulette aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. VOOR DEN- -POLITIERECHTER De hondenslager. Hondenslager was vroeger een beroep of ïunctie; men moet hierbij niet denken aan een slager, neen, honden vormden toen ook geen consumptieartikel maar een honden slager was iemand, die de honden sloeg. Een paar eeuwen geleden toch krioelde het in de steden van honden en die volgden hun bazen ook als dezen ter kerke gingen. De hondenslager moest er dan aan te pas komen om ze de kerk uit te jagen. Jammer dat dat baantje niet meer bestaat, want dan had de man, die nu terecht stond, daar met kans op slagen naar kunnen sollici- teeren. Hij toch had een hondje met ijzeren staven zoodanig geslagen dat het dier ge storven was. De bijzonderheden, zooals de dierenarts ze mededeelde, willen wij den lezers bespai'en; het feit, dat iemand zonder noodzaak een dier een marteldood doet ster ven, is al weerzinwekkend genoeg. Als gezegd er was geen motief voor te vinden. Iemand had den man het hondje willen verkoopen; hij wou 't niet hebben, maar eindelijk zou hij het toch voor een kwartje hebben gekocht, om het meteen dood te slaan, 's Mans vrouw zou jarig worden en daar mocht het hondje niet bij wezen. U begrijpt daar niets van? Wij ook niet en den verdediger was 't al even duister. De officier en de politierechter begrepen echter, dat de man zich aller on- menschelïjkst had gedragen waarom hem 6 weken gevangenisstraf werd opgelegd, con form den eisch. Plaatjesjacht. Twee IJmuider jongens, die zonder ver diensten waren en toch graag een paar cen ten op zak hadden, begaven zich naar de ambachtsschool en de Muloschool te IJmui den, drongen er, met een nijptang gewapend in de rijwielbergplaatsen door en roofden de belastingplaatjes van de daar gestalde fietsen, in 't geheel een twintigtal. Ze verkochten die dingen, die tegenwoordig nog meer opbrengen dan een oude fiets en veel gemakkelijker te verhandelen schijnen om de opbrengst broederlijk te deelen. Nu waren dat een paar jongens, die, merk waardig genoeg, overigens van een onbe sproken gedrag waren, waaruit al weer de funeste invloed van lediggang en werkloos heid blijkt. De officier en de politierechter hielden rekening met die goede rapporten, maar vonden aan den anderen kant de om standigheid, dat de jongens van het plaat jesstelen een beroep hadden gemaakt, te erg om een geheel voorwaardelijke straf op te leggen. Ze kregen daarom beiden een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar pi-oeftijd en bovendien een geldboete van f 15, terwijl ze voor nieuwe rijwielplaatjes zullen moeten zorgen. GEESTELIJK HOOFD VAN INDISCHE SECTE GAAT OP REIS.... Sri Jagatguru Sankaracharya Virupaksha Hampi, het hoofd van een Hindoesche secte in Indië gaat binnenkort op bezoek naar Assam. Op deze reis neemt hij mede een zilveren draagstoel, vijf olifanten, twee kameelen, twin tig paarden, twaalf koeien, zestig stieren, der tig wagens en 250 bedienden. De regeering van Assam heeft opdracht ge geven het gezelschap zooveel mogelijk facili teiten te willen verleenen. T. V. IJ. klaar voor de start van den K. N. G. V.-marsch te IJmuiden. Pemberton Billing redivivus. Er zijn in de Luchtvaart, als op elk terrein, menschen, die alleen naar voren treden, wan neer er iets nieuws en aparts is te doen. Menschen, die alleen geschapen zijn voor pio nierswerk en die, wanneer eenmaal het sta dium van rustige geleidelijke perfectie is be reikt, plotseling hun belangstelling voor het onderwei-p verliezen. Een dergelijk heer is Pemberton Billing, de stichter van de groote Supermarine Aviation Works. Al voor den oorlog brachten zijn vrucht bare, zeer origineele en onorthodoxe herse nen enkele ontwerpen voort, die, hoewel ze goeddeels niet tot vliegen zijn gekomen als zoo vele andere uit dien tijd toch mee bouwden aan de verrijzende Luchtvaart. En, het is belangrijk te zien, dat zijn modellen destijds algemeen aangezien voor ketterij, in feite hun tijd ver vooruit waren. Toen, na den oorlog, de luchtvaart haar kinderstuipjes had gehad en een periode van ontwikkeling van een bestaand eenmaal ge vonden type aanbrak, verdween Pemberton Billing aan den luchtvaarthorizon en dwaalde weg in de mysteries van de politiek. Maar ziet: thans staat de Luchtvaart voor een vraagstuk, dat klaarblijkelijk vraagt om een aparte oplossing, een oplossing, die vrij zeker een afwijking in zich zal moeteix sluiten van de tot nu toe gevolgde wegen: het kleine, goedkoope toestel. Henri Mignet met zijn Pou du Ciel is de eerste geweest, die een buitengewoon goedkoop toestel ontwierp, dat door amateurs zelf kon worden gebouwd. Maar Pemberton Billing vindt de Pou du Ciel niet mooi en niet goed. Pemberton Billing rook een nieuw pionnierswerk: Pem berton Billing keerde weer tot zijn eerste liefde, de Luchtvaart. „Flight" heeft Pemberton Billing ontvan gen en Pemberton Billing's ontwerp gezien. Flight is daarvan, schrijft het, wat beduusd. Want het is allemaal weer akelig nieuw. Er mogen dan alle componenten van een ge woon toestel in deze „Skylark" aanwezig zijn: het geheel heeft een hoogst vreemdsoor tig aanzien. Luchtvaarders, gehard door het aanschouwen van Pous de Ciel en Schel- demusschen. knipperen onwillekeurig met hun oogen bij het aanschouwen van deze leeuwe rik. Het geraamte bestaat uit simpele ge- laschte fietsstangen. Ailerons niet aanwezig. Misschien komen die nog. De hoogteroeren nemen dat voorloopig over. Waar de Pou het heelemaal zonder doet, meent P. B.. dat hij het dus nog wint. Bedekking met alliminium- platen. Het heele zaakje, voorzien van piloot, een driehonderd kilo a honderd pond sterling of ongeveer 750 (zonder piloot). Dit nieuwe toestelletje moet worden ge bouwd door een nieuw op te richten concern wanneer althans de bruikbaarheid bewezen en het Luchtvaardigheidsbewijs verkregen is waaraan nog wel één en ander vast zal zitten. Het is goedkoop, maar voorloopig ziet de nieuwe Farman „Moustique", die niet meer dan 1300 gaat kosten en die bereids in ver schillende series wordt gebouwd, er voor dit betrekkelijk kleine bedrag meer vrij wat aan lokkelijker uit. Maar alles went....

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1