Industrie-financiering aangesneden. WOENSDAG 6 MEI 1936 TWEEDE KAMER Steentjes mikken op een Olifant", volgens mr. Westerman. De rentabiliteitseisch besproken. DEN HAAG Dinsdag. Na een lange Paaschvacantie kwamen de dames en heeren leden weer eens in het open baar bijeen. Eerst o.m. trekking' van de afdee- lingen, die tot haar voorzitters benoemden Mr. Aalberse (R.K.). Ir. Albarda (s.d.), Jhr, Mr. de Geer (c.h.), Mr. Joekes (v.d.) en den heer Schouten (a.r.). Verder besloot men mor gen Woensdag de nominatie voor het voorzitterschap op te maken. Z. h. st. gingen hierna onder den hamer door de wetsontwer pen tot wijziging en aanvulling der Nijver heidsonderwijswet. dan de Wet i.z. openbare vervoermiddelen en tot herziening van de voorschriften nopens de toelating om koste loos te procedeeren. Hetzelfde gebeurde ook met een aantal con clusies op verzoek schriften. Alleen het rekest van iemand, die als mobiiisatieslacht- offer een recht op Rïjksuitkeering meen de te hebben, deed den heer ter Laan (s.d.) een kort pleidooi voe ren voor den verzoe ker, die echter nul op het rekest kreeg. De Kamer vereenigde zich n.l. met de tot afwijzing strekkende conclusie, nadat Minister C o 1 ij n o.m. had meegedeeld, dat in Januari j.l. ten derde male medisch onderzoek had uitgemaakt, dat de man kwestie niet invalide is. Bij het wetsontwerp i.z. een vaartuigendienst in Suriname, die een gemengd bedrijf zal zijn, waarin Suriname voor 50 pet. van het kapitaal deelneemt, be toogt de heer IJzerman (s.d.), dat het be ter ware er een volkomen staatsbedrijf van te maken. De heer v. Boetzelaer v. Dubbel dam (c.h.) vond, dat men het via de Suri- naamsche begrooting had moeten doen. waar op Minister C o 1 ij n er op wees, dat zulks een jaar zou hebben gescheeld. Ook dit voorstel ging er z. h. s. door. En toen kwam via een klein verzoekschrift debat het ontwerp i.z. de oprichting van een N.V. Maatschappij voor Industrie-financie ring aan de orde. Mr. Westerman (natio naal) verweet de Regeering dat zij verzuimt de crisis van structueelen aard te bestrijden met structueele middelen. Dit ontwerp wijst er op dat men weer eens bezig is met een kie zelsteen op 'n olifant te mikken. De Minister ziet de problemen van idustrialisatie te be perkt. Voor verleening van crediet op langen termijn wil de bewindsman een financierings mij oprichten om daarmee de kleine onderne mingen te helpen, doch hij stelt daarbij ten onrechte den eisch van de rentabiliteit. Twee herinneringen doen zich hier voor. Welke in dustrieën hebben we noodig en hoe kunnen we ze beschermen? De Regeering moet hierbij coördineerend en leidend optreden. De Minis ter .trekt zijn voet terug uit het tuintje der oi-denaars, waarin hij nauwelijks was binnen getreden of hij verwijdert zich weer om knie vallen te doen voor het niet bestaande standbeeld van Pierson: getuige de rentabili teitseisch. Minister Gelissen moge het pro bleem' der industrialisatie in breeder kader bezien, dan hij blijkens dit ontwerp doet. Hoezeer ook onvol daan, verklaarde de heer v. d. Tempel (s.d.) dat zijn geestverwan ten en hij toch eeni- germate verheugd zijn over het nu ter tafel liggende voorstel. Reeds een aantal jaren had men o.m. van s.d. kant de oprichting van een Industrie-bank bepleit. Ja er was reeds een ge heel uitgewerkt plan ontworpen, dat echter nooit veel aandacht van de Regeering mocht genieten. En met het optreden van het eerste Kabinet-Colijn raakte dit denkbeeld nog veel meer op den achter grond, totdat echter in het land de sympathie hiervoor, speciaal ook in de R.K. Staatspartij, toenam. Daarop trachtte Dr. Colijn de voor standers zoet te houden met te verklaren, dat er misschien wel iets zat in de oprichting van kleine regionale industrie-banken: van een centrale instelling wilde hij nog niets weten. Maar na de crisis van het vorige jaar kwam het nieuwe kabinet-Colijn met dit wetsont werp voor den dag, waarbij nu een centrale nationale regeling op den voorgrond is ge steld. Intusschen, al heeft de Regeering haar vroe gere houding tegenover het industrialisatie- J» x. d Tempel (S.D.A.P.) Complot van tabaksdieven gesnapt. vraagstuk herzien, in heel het optreden ten dezen valt toch een groote aarzeling waar te nemen. Het kabinet beschouwt wat het thans voorstelt slechts als een onvermijdelijken tij delijken noodmaatregel. De tijd, dat principieel de behartiging der economische belangen van een volk aan particulieren wordt overgelaten, is volgens spr. voorbij en het Regeeringsvoor- stel blijkt van deze gedachte nog geenszins uit te gaan. Spr. vreest, dat de Directie der N.V. wat te bureaucratisch zal worden gevoerd en dat men te streng aan de eischen voor credietverleee- ning, met name t.a.v. de rentabiliteit zal vast houden. Mocht dit gebeuren, dan komt er van de industrialisatie tenslotte niets terecht. Dus men zij hiervoor op zijn hoede. Nadat Mr. Ver voorn (plattel.) zich tegen het ontwerp ver klaard had, waarin hij 'n stap in de verkeerde richting zag, n.l. belemmering van den uitvoer van industrieeie en landbouwprodukten, gaf de heer Schilthuis (v.d.) te kennen, dat hij in het wetsontwerp een tegemoetkoming zag aan de gewijzigde economische verhoudingen. We moeten echter oppassen, dat de industriali satie niet zoover zal gaan, dat hierdoor ern stige belemmering der invoermogelijkheden zal ontstaan. E. v. R. Rotterdam's raad bezuinigt. Voorstellen van B. en W. aangenomen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft Dinsdagavond na een algemeen begrootings- debat van zeven dagen gestemd over de be zuinigingsvoorstellen van B. en W. Deze voor stellen waren ingediend, nadat door de regee ring in uitzicht was gesteld, dat de verdere ver strekking van kasgeld gestaakt zou worden, in dien niet ernstig blijk werd gegeven, van het invoeren van reëele bezuinigingen. Met 25 tegen 18 stemmen besloot de raad tot het geven van ontslag aan ambtenaren op 55- jarigen leeftijd met 35 dienstjaren en op 60- jarigen leeftijd met 30 dienstjaren, onder toe kenning van wachtgeld, nadat een amende ment der rechterzijde om vrij te stellen ambtenaren met kinderen beneden 18 jaar, was verworpen met 24 tegen 19 stemmen. De geraamde bezuiniging van dezen maatregel sedraagt f 500,000 per jaar. Het ontslag omvat ongeveer 250 ambtenaren. Voorts werd met 39 tegen vijf stemmen be sloten tot salarisverlaging van het personeel bij het voorbereidend lager onderwijs en met 26 tegen 18 stemmen tot korting van het sub sidie op het bijzonder voorbereidend onderwijs. Met 34 tegen tien stemmen vereenigde de raad zich tot een reorganisatie van het trambedrijf. Tenslotte besloot de raad met 36 tegen acht stemmen tot samenvoeging van de drie tech nische diensten, t.w. gemeentewerken, stads ontwikkeling én volkshuisvesting, en bouw- politie. De totale bezuiniging hiervan bedraagt f700.000, terwijl 250 man overbodig zullen worden. BASALTZUILEN LANGS PROVINCIALE WEGEN VERPLAATST. De K.N.A.C. heeft eenigen tijd geleden gewe zen op de gevaren van de zware schamppalen van basalt langs enkele provinciale wegen in Noord-Holland. Zij ontving thans bericht van den hoofd ingenieur-directeur van den Provincialen Wa terstaat van Noord-Holland, dat bij wijze van proef de palen bij de uitritten langs den weg LimmenHembrug eenigszins achteruit zijn gezet. Indien de proef in de practijk blijkt te voldoen zal deze maatregel ook bij andere pro vinciale wegen worden toegepast. SCHIETOEFENINGEN VEROORZAKEN BRAND. OLDEBROEK 5 Mei. Dinsdagmiddag is te Oldebroek tijdens schietoefeningen brand om staan in de heide ter hoogte van controlepost 5. Het- vuur greep, aangewakkerd door den wind, snel om zich heen en het duurde dan ook niet lang, of een groote oppervlakte heide stond in brand. Aanvankelijk trachtten de in het veld aanwezige manschappen het vuur te blusschen, doch toen dit niet lukte, is het geheele garnizoen der legerplaats uitgerukt om aan de bestrijding der zich langs bosch en heide voortvretende vlammen deel te nemen. Men slaagde er in het vuur te isoleeren en overslaan naar andere gedeelten te voorko men, zoodat na enkele uren van ingespannen arbeid het gevaar bezworen was. Vijf personen in arrest. Door de politie te Rotterdam zijn aangehou den de 45-jafige winkelier J., de 50-jarige werklooze expeditieknecht M. van A., de 53- jarige vrouw van N., de 41-jarige portier S. A., allen te Rotterdam, en de slager A. K. uit Hil versum. Deze personen zijn betrokken bij een geval van diefstal van tabak ten nadeele van de N.V. v/h L. D. te Rotterdam. De portier, die in dienst was dezer N.V. bleek de eigenlijke dief. Van A. zorgde voor den verkoop, waarbij mej. N. behulpzaam was door de gestolen tabak te bewaren- (in haar woning werd bij huiszoeking voor een waarde van f 200 aan tabak gevonden). De winkelier J. was de oorspronkelijke af nemer, maar toen men te veel tabak in voor raad kreeg, moest men andere afnemers zoe ken. Die trachtte men te vinden in het Gooi en in Utrecht, waarbij de slager K. verschil lende adressen opgaf. ASVERKEERSSTREPEN OP DEN WEG KATWIJK—NOORDWIJK—AERDENHOUT. Door de K.N.A.C. is aan de beheerders van den weg Katwijk—Noordwij k—Aerdenhout (Heemstede) verzocht in het belang van de veiligheid van het verkeer te bevorderen, dat in een aantal daarvoor in aanmerking komen de gedeeltelijk onoverzichtelijke bochten as- verkeersstreepen worden aangebracht, waar door aan het verkeer een beteregeleiding wordt gegeE<m- Een Burgemeestersportret door Frans Hals. Gemeentelijk Museum. „De sterk individueel getinte en zelfbewuste samenleving van het jonge Holland had een ontzaglijke uitbreiding van de portretkunst tengevolge. Geenerlei volken geen enkele andere tijd zag zóóveel afbeeldingen ontstaan ter verheerlijking van eigen persoon" aldus Prof Martin in zijn Hollandsche Schilder kunst der zeventiende eeuw. (1935). Dat wil natuurlijk niet zeggen dat er daar vóór geen portretkunst bestond, doch ze was anders geaard: wij hebben hier in Haarlem Scorei's Jeruzalemvaarders en op altaarstuk ken de portretten der wereldsche mannen en vrouwen die van die stukken de schenkers waren. Maar de bloei van de burgerij bracht het „schilder, ik wou mezelf graag zien" in zwang; de burgers en burgeressen behingen de fijnste kamers hunner huizen met con ter- feitsels van zich zelf en van hun kinderen; op klein formaat als de beurs of de ruimte dat vereischte en grooter zoo beide dat toelieten. In den beginne hield men er nog van zich anders voor te doen dan men was: men ver kleedde zich als herders en herderinnetjes en liet zich in een arcadisch landschap door den schilder afbeelden. Bij de grooten der aarde nam die liefhebberij nog hooger vlucht: aar dig is het door Martin aangehaalde voorbeeld van Gerard Honthorst, die den koning' va# Boheme met zijn gemalin afbeeldde, zitte^ifl op de wolken met den hertog van Bucking ham als god Mercurius naast zich. Hen vol gend kwamen onze brave burgers er toe zien in de gedroomde gewaden der mindere goden van den Olympus te laten schilderen en zoo vond Bredius in een ouden inventaris een „Pieternella op zijn antiex" vermeld. Doch bij de nuchtere, zich van hun macht bewuste Hol landers onzer gouden eeuw maakte die ver- kleedzucht 'spoedig plaats voor het verlangen de realiteit, die toch immers al mooi genoeg ,was, ook in hun portretten te herkennen en De Levant-Fair te Tel Aviv. Nederlandsch paviljoen maakt een goeden indruk. De vlaggen van eenige tientallen landen, waaronder voor de eerste maal ook die van Nederland, wapperden- in de heldere Palestijn- sehe atmosfeer toen Donderdagmiddag j.l. de internationale Levant-Fair bij monde van den hooge-commissaris plechtig werd geopend. Er was een overweldigende belangstelling wel ke de beste beloften inhield voor deze jaar- beursmaand te Tel Aviv en als men weet dat de vorige Levant-Fair van kleinere afmetin gen dan deze, 600.000 bezoekers heeft getrok ken, kan men zich eenigern\ate een voorstelling maken van de proporties van het geheel. Do Nederlandsche afdeeling trekt de aan dacht van een ieder door den geweldig hoogen mast, waaraan de Nederlandsche driekleur wappert. Daarbinnén, binnen de besloten wanden van het Nederlandsch territorium op Pelestijnschen bodem, heerscht de strenge zakelijkheid en de rustige ernst waarmede een 48-tal Nederlandsche firma's voor de eerste maal hier zoo en masse optreden, om de voor treffelijkheid van haar producten aan den bezoeker duidelijk te maken. De verkeersgroep bestaande uit de Kon. Ncd. Stoomboot Mij. en de Ver. Ned. Stoomvaart Maatschappijen, de K. L. M„ de Handelsinrichtingen van de ge meente Amsterdam en het havenbedrijf van de gemeente Rotterdam heeft zich een ruimere taak gesteld dan de onmiddellijke verkrijging van orders of het boeken van passagiers en vrachten. Zij streven naar het grootere doel, van het nauwer aanhalen der banden tusschen Palestina en Nederland, wat toch in de eerste plaats kan geschieden via een intensiveering van het verkeer tusschen beide landen. Dit zal dan weer zijn gunstigen invloed doen gelden, op de directe handelsbetrekkingen, waarvan de andereinteressenten de zaken lieden, kunnen profiteeren. Een andere belangrijke stand, is die betref fende de melk- en melkproducten. De cijfers toonen aan hoe zeer de belangstelling voor Palestina als afzetgebied is gerechtvaardigd. DE 4'/2 pCt. DOLLAR-OBLIGATIES VAN DE KONINKLIJKE DEN HAAG, 5 Mei. Op de rol van de Haagsclie rechtbank kwam heden weder voor de door den heer Siebrasse tegen de Koninklij ke aanhangig gemaakte procedure, waarin hij ten aanzien van de Nederlandsche tranche van de door de Koninklijke uitgegeven 4V2 procents dollar-obligaties uitbetaling op goud basis vordert van de verschenen coupons. De rechtbank heeft thans in deze zaak de pleidooien op 24 November a.s. bepaald. ONDERWIJZERS VAN HET OPENBAAR ONDERWIJS BELEEDIGD. Tweede Kamerlid vraagt een onderzoek. Het Tweede Kamerlid Vervoorn heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de maat regelen t-ot het tegengaan van excessen bij het houden van politieke redevoeringen niet overal worden toegepast? Is het den minister bekend, dat groote groe pen der bevolking, en met name de-onderwij zers bij het openbaar onderwijs, zich gekwetst gevoelen door de beleedigende wijze waarop de voorstanders van het bijzonder onderwijs zich over hen uitlaten? Is de minister bereid een onderzoek in te ïtellen naar hetgeen op een vergadering der anti-revolutionnaire kiesvereeniging Neder land en Oranje te Sliedrecht op of omstreeks 18 Maart j.l. door een op die vergadering op tredend spreker is gezegd, nl. dat de open bare scholen zouden zijn verworden tot broed plaatsen van socialisme en communisme? Wil de minister bevorderen, dat te dezer zake proces-verbaal wordt opgemaakt en de voorstanders en onderwijzers van 't openbaar onderwijs op dezelfde wijze worden be schermd tegen aantasting hunner eer, als zij, die tot andere groepen der bevolking behoo- ren? r ze lieten zich dus afbeelden met vrouw, kinde ren en personeel staande in den tuin van hun buitenplaats, op het bordes van hun zomer verblijf of zittend in een prieel hunner parken. En zeker moest bij het enkelvoudige portret van een magistraat of geleerde de ernst niet uit het oog verloren worden, even min als dat bij het portret eener patricische dame, het geval mocht zijn. De Haarlemmer Frans Hals was hun man. Er zullen er wel onder hen ge weest zijn, die aan Verspronck of Van Rave- steyn de voorkeur gaven, die' voor den leek allicht ingetogener, voornamer schenen, maar er was er toch geen die, als Hals, met zoo groote zwierigheid een karakter typeerde en daarbij een zoo levendigen zin voor humor aan den dag legde, welke qualiteiten toch ook door zijn tijdgenooten wel wërden gewaardeerd. HaLs heeft in zijn portretkunst „een dus danige frischheid, hij geeft ieders persoon lijkheid zoo sprekend, zoo verrassend in het moment weer, als geen ander'kunstenaar vóór of na hem. Het eigenaardige mengsel van hooghartig gevoel van eigenwaarde en joviale levensvreugde, dat uit zijn portretten spreekt, was voorzeker zijn Haarlemschen medeburgers eigen, maar als hij béide ook niet zelf bezeten had, zou hij ze zijn modellen niet zoo pakkend, bijna overweldigend, op het voorhoofd ge schreven hebben" (Wilhelm Bode). Het portret van Burgemeester Nicolaas van der Meer dat hierbij wordt afgebeeld, beant woordt geheel aan wat Bode over Hals' kunst opmerkte. Expressief isdie 'kop' in hooge mate en zoowel zelfbewuste kracht als toegankelijk- Arrestant bij Eindhoven uit trein gesprongen. Doch meteen weer gepakt. EINDHOVEN, 5 Mei. Vanmiddag is een ar restant, die van Eindhoven naar Den Bosch op transport was gesteld, even buiten het station uit den trein gesprongen, welke om 15.15 uur naar Rotterdam was vertrokken. De twee hem begeleidende marechaussees trok ken onmiddellijk aan de noodrem, en toen de trein tot stilstand kwam. zetten zij den man. die over de spoorbaan vluchtte, achterna. Zij haalden hem spoedig in, zoodat hij op den Fellenoord weer kon worden ingerekend. Met denzelfden trein is toen de reis voortgezet. De vluchteling bleek een bloedende wonde aan het gelaat bekomen te hebben, doordat hij bij zijn sprong uit den trein was komen te vallen. SLACHTOFFER VAN MOORD AAN SLAG TE MEPPEL OVERLEDEN. In het Sophia-ziekenhuis te Zwolle is in den' afgeloopen nacht overleden mevr. S., die Zon dag door haar dienstbode ernstig met een hamer werd gewond. Gebleken is dat de dienstbode vermoede lijk in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld. ZOMERTIJD EN TELEFOONVERKEER. BATAVIA, 5 Mei Aneta). Met ingang van 15 Mei, den datum van ingang van den zomertijd in Nederland, zal het radio-tele- foonverkeer met Nederland en overig Europa met 1 uur worden vervroegd en worden ge steld op 3.40 n.m. tot 11 uur n.m. Java- tijd. SHELL-TANKER VAART PROEF. De proeftochten van de nieuwe tankers, welke de „Koninklijke Shell" in ons land laat bouwen, zijn, om het eens in gewaagde beeld spraak uit te drukken, niet van de lucht. Was het de vorige week de „Eulota" waar mede werd proef ge var en, Dinsdag' was het de 9100 ton metende tanker „Etrema" gebouwd bij de Rotterdamsche Droogdok maatschappij N.V. te Rotterdam, welke begunstigd door prachtig voorjaarsweer, op.de Noordzee een proefvaart hield, waarbij het schip aan alle door de „Koninklijke Shell" gestelde eischen bleek te voldoen en een snelheid haalde van ruim 13 knoopen. .SPORTIEF HOLLAND" ALS BESTE SPORT FILM BEKROOND. 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. In 1935 werd door de Nederlandsche Vereeniging voor cul- tureele films, in samenwerking met het Ne derlandsch Olympisch Comité en den Neder- landschen Bioscoopbond een nationale wed kamp uitgeschreven voor de beste sportfilm, welke in aanmerking zou kunnen komen voor deelneming aan den Olympischen filmwed kamp in 1936 te Berlijn te houden, in verband met de Olympische Spelen. Van de ingezonden films werd door de jury de inzending der N.V. Cinetone te Amsterdam, onder den titel „Sportief Holland" bekroond. Binnenbrand in Pieter Kies- straat. Drooginstallatie voor sigaren functioneerde slecht. HAARLEM Woensdag. In de Pieter Kiesstraat brak hedenmorgen omstreeks 8 uur brand uit in het Bovenhuis No. 14rood. De brandweer was dadelijk ter plaatse en greep het vuur met zooveel succes aan dat eenige oogenblikken later de brand als gebluscht kon worden beschouwd. Oorzaak is geweest het slecht functioneeren van een drooginstallatie, die op de eerste ver dieping was opgesteld. Deze schijnt al te goed te hebben gedroogd, waardoor de vloer onder het apparaat is gaan branden. Het vuur is toen door den vloer heen gebrand, zoodat ook de zol dering van No. 14 zwart, een leegstaand be nedenhuis, vlam vatte. Op dit oogenblik greep de brandweer in en tastte het vuur energiek aan. Spoedig werden de rookwolken dunner en werd het interieur van 14rood, een sigaren- makerij, zichtbaar. Het opruimingswerk, waar bij onder anderen een gedeelte van het pla fond der benedenverdieping werd weggehakt, nam nog geruimen tijd in beslag. De belangstelling in de buurt was zeer groot. heid voor humor zijn er op af te lezen. Dat is wel de magistraat die streng kan zijn, maar ook wel een grapje kan waardeeren, de man die intelligent is en tevens het goede leven de zer aarde niet versmaadt. Als schilderstuk op zich zelf beschouwd, is dit portret al evenzeer van de bovenste plank. Hals was even de vijf tig gepasseerd toen hij burgemeester Van dei- Meer en diens huisvrouw Cornelia Vooght schilderde, en dus in de volle kracht van zijn kunnen. Behalve de forsch gemodelleerde kop, waarin een glimlachende ernst domineert, zijn de handen opmerkelijk. Dat zijn de handen van een self-made man, zooals het Holland van Hals' dagen een self-made staat was. Des ondanks zou men, dit portret met een door Velasquez geschilderde Grande van Spanje vergelijkend, van gelijke allure kunnen spre ken. Het heeft iets van de sobere statigheid van den Madrileenschen hofschilder, doch het heeft er nog den humor bij. Nu droeg natuurlijk de kleeding van dien tijd er veel toe bij zulk een verschijning im posant te maken. Onze moderne schilders krijgen, wat dat betreft nooit heel veel kans, en als in onzen tijd een mannelijk kniestuk op een expositie verschijnt moet het al buiten gewone schilderqualiteiten hebben, wil het aantrekkelijk zijn. En de Frans Halsen onzer eigen generatie hebben als portrettisten wei nig te doen gekregen. Breitners' groote portret van mevrouw MannBouwmeester is verwant aan Hals' peinture, doch staat vrijwel afge zonderd in de Hollandsche portretkunst, waar in andere wegen zijn ingeslagen en waarin hoeveel schoons er ook overigens in mag uit gesproken zijn juist de levensvreugde en het gevoel voor humor op pijnlijke wijze uit den weg worden gegaan. Zoo artisten als Hals en Breitner geleerde schilders genoemd mogen worden, is het niet onmogelijk dat velen onzer tijdgenooten schilderende geleerden willen zijn, aan wier pogingen de humor meestal vreemd is. En in de meeste „psychologische" portret ten van lateren tijd steekt minder psycholo gie dan in het werk van Frans Hals, die mis schien over psychologie nog nooit had nage dacht, en toch de wereld onovertroffen kunst werken heeft gegeven. J. H. DE BOIS. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 6 Mei: De heer A. Elink Sterk heeft bij den Gemeenteraad een plan ingediend van een viaduct voor rijtuigen en voetgan gers over den spoorweg alhier, waardoor een einde zou komen aan den steeds drukkender en gevaarlijker wordende last van den spoorweg-overgang. In korte woorden komt het plan van den heer Elink Sterk hierop neder, dat een via duct zou worden gemaakt, aanvangende in de Parklaan tegenover de Tuinstraat en loopende-met een langzame stijging langs die straat over de Korte Heeren straat, de Kenaustraat en de Rozen straat' tot den spoorweg, waarover een horizontaal liggende brug zou worden gelegd. Van daar zou de viaduct lang zaam dalende worden voortgezet naar het Staten Bolwerk. Teneinde aan het voor voetgangers veel meer dan voor rij tuigen in den on vermijdelij ken omweg gelegen bezwaar tegemoet te komen, zijn op drie punten trappen ontworpen, n.l. in de Kenaustraat, in de Rozenstraat en op het Staten-Bolwerk. Vergadering met eieren en kloppartijen. Rumoerige bijeenkomst te Amsterdam. Zaal van „Bellevue" door de politie ontruimd. Naar aanleiding van een dezer dagen op groote schaal in de hoofdstad verspreid, niet onderteekend strooibiljet, waarin het publiek werd medegedeeld dat in een op Dinsdag 5 Mei te beleggen openbare vergadering ont hullingen zouden worden gedaan over Stavisky-affaires" in de N.S.B.. was Dins dagavond de groote zaal van „Bellevue" vrij wel geheel gevuld met een groote schare nieuwsgierigen. Uiteraard was de opkomst uit de kringen der beweging, tegen welke de ver gadering was uitgeschreven, niet gering, doch ook verscheidene andere politieke groepeeringen waren rijkelijk vertegenwoor digd en zelfs het vrouwelijk element ontbrak allerminst. Reeds voor het begin der vergadering hereschte er in de zaal een gespannen atmos feer en vielen er reeds symptonen waar te nemen, zoo werd reeds kort na achten een jongmensch verwijderd, dat te vroeg had laten blijken, dat hij in het bezit was van een gummiknuppel dat de politieke hartstoch ten of hoe men het anders noemen wil zich zouden doen gelden. Overigens was er, wat het politioneele toe zicht betreft, een zeer behoorlijke bezetting in een buiten de zaal aanwezig, zoowel agenten als rechercheurs hadden zich op tal van punten van een met zorg- uitgekezen plaats verzekerd. Te ongeveer half negen namen eenige heeren op het podium achter de bestuurs tafel plaats en toen bleek, dat hetgeen trouwens aan velen reeds bekend was als leider der vergadering zou optreden de heer J. A. Baars, vroeger in fascistische krin gen een bekende figuur, thans echter een der felste bestrijders van de nationaal-socia- listische beweging. Werd de heer Baars reeds in zijn inleidend woord van de vergadering uit door interrup ties herhaaldelijk onderbroken, bepaald rumoerig werd het, toen hij naar wat hij noemde als „groote verrassing" als de spreker en onthuller van den avond aankon digde, zichzelf. Onder een fluitconcert en hoongelach deel de hij mede, dat men, ofschoon als heftig bestrijder der N.S.B. bekend staande, uit deze kringen tot hem gekomen was met het ver zoek, in de N.S.B. een „reinigingstaktiek" te willen toepassen omdat de beweging dus danig was vastgeloopen dat het noodig zou zijn gebleken, haar van verkeerde elementen te zuiveren. Spr. noemde in dit verband nadat dit van hem door verscheidene personen in de zaal geëischt was en hij geantwoord had, dat hij namen en „alles wat men maar wilde" uit zijn mond vernemen zou den naam van dengene die vermeld verzoek tot hem ge richt had. De heer Baars deed deze mededeeling vol- genn door de opmerking, dat de vele inter rupties en het lawaai in de zaal hem begon te vervelen en dat hij de politie verzoeken zou, de frontrijen te doen ontruimen. Nauwe lijks had hij deze woorden gesproken of het tumult brak in vollen omvang los. Op tal van plaatsen sprongen mensehen overeind en het volgend oogenblik vloog een groot aantal projectielen die, toen zij uiteenspatten, uit eieren bleken te bestaan over de hoofden der zich schielijk bukkende verslaggevers, in de richting van het podium, terwijl onmid dellijk na dit „salvo" een groep mannen en opgeschoten jongens het podium bestormde, waar, voordat de heer Baars, wiens kleeren doorweekt waren van de eierstruif en de anderen, die aan de bestuurstafel gezeten hadden, een goed heenkomen hadden kunnen zoeken, rake klappen werden uitgedeeld, waar bij o.m. als wapen gebruik werd gemaakt van een in stukken getrapten stoel, die een der verslaggevers tot zitplaats bij het tafeltje voor het podium gediend had.. Zoowel tijdens als onmiddellijk na dezen „stormloop" was ook de politie in actie. Elk een die Zich trachtte te verzetten, maakte op zeer gevoelige wijze kennis met den gun1" mistok. Door dit krachtig optreden werd erger voor komen en was de orde in betrekkelijk kor ten tijd hersteld. Verscheidene personen, die rustig in de zaal waren blijven zitten en er zoo'n beetje op rekenden, dat de vergadering nog zou worden voortgezet, werden in deze verwachting teleurgeste d, aangezien order werd gegeven, dat de za*ü moest worden ontruimd. Dit g««chi*dHe 'n vrij vlot tempo. Bij het ver a'en van. de zaal werd aan vele personen, zoomede aan de persvertegen woordigers, een gedrukt biljet ter hand ge steld, de mededeeling behelzend, dat de heer Baars den officier van justitie te Amsterdam langs schriftelijken weg heeft verzocht, een onderzoek te willen gelasten naar fraudes, die door functionarissen van de N.S.B. van wie één met name wordt genoemd zouden zijn gepleegd.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2