de „ideale oorloc". Er komt omzetbelasting op luxe-brood. „Die Ultragif te"Hefte der Chemischen Fabrik, Dr. Hugo Stoltzenberg. inleiding. Op een Zondag in Mei van het Jaar 1928 ont- snaüte elf ton phosgeen uit een tank in de opslagplaats der Chemische Fabrieken van Dr. Stoltzenberg te Hamburg. Waar de giftige gas wolk voorbijtrok vielen menschen, planten en dieren als slachtoffers. Dr. Stoltzenberg heeft nog andere waren dan phosgeen te koop; hij levert: „Super-ver giften, irriteerende substanties en stoffen, die prikken als brandnetels, stinkende stoffen en chemicaliën voor 't produceeren van witte en gekleurde misten, beschermende kleeding, gas maskers en verklikkers". Wat hij dus over gifgassen te vertellen heeft, ls zeker geen leeken-opinie en het is daarom dat de vijf „Hefte der Chemischen Fabrik" alle aandacht waard zijn. De bladzijden dezer geschriften zijn slechts gedeeltelijk genum merd, geen uitgeversnaam, geen orijs en geen plaats van uitgifte worden vermeld. 'aar zij schijnen door Dr. Stoltzenberg's l'irma in 1929 —1930 te zijn gepubliceerd in Hamburg en uit den inhoud blijkt, dat zij het materiaal van gen aantal lezingen voor officieren bevatten. De/omslag is uitgevoerd in goud en groen en inliet midden prijkt een menschelijke figuur, die hurkend en met gebogen hoofd een bran dende fakkel ophoudt. Dikke droppen der brandende substantie vallen op hoofd en schouders neer, hetgeen zonder twijfel zinne beeldig bedoeld is voor de manier, waarop het jnenschdom zijn kennis gebruikt, om zichzelf te vernietigen. De illustratie van een opvat ting, die cynisch klinkt uit den mond van een leverancier van deze vernietigende stoffen. Op dezelfde cynische manier wordt ieder hoofdstuk van dit deel afgesloten met een beeld van een stralende zon, die achter dichte, lugubere wolken te loor gaat. Dr. Stoltzenberg gaat van de opvatting uit, dat oorlog onvermijdelijk is, zoolang er ge schillen in de wereld bestaan, en sinds de in troductie van gifgassen, dus ook de gifgas oorlog, want „Verdragen in Genève zullen ons niet helpen", schrijft hij. Dit aanvaard heb bende, heeft Dr. Stoltzenberg olijkbaar be sloten, dat hij evengoed als ieder ander de productie van dit materiaal der destructie ter hand zou kunnen nemen en zijn handelsbe langen hebben hem verteld, dat groote kennis van zaken en een juiste wetenschap omtrent de meest doodelijke producten op dit terrein geboden zijn. Hij is dus een wetenschappelijk zakenman; zóó wetenschappelijk, dat hij den naam gifgas vervangen wil zien door het woord „super-vergiften", want in tijden van oorlog wordt het „succes" bepaald door gas sen met de meest vergiftige werking en niet het vinden en produceeren van gifgassen is dus van belang, maar het vervaardigen en in gereedheid houden van de allervergiftigste der gifgassen: de „Ultra-Gifte". Alleen de groote ïndustrie-staten kunnen deze chemi sche wapenen voldoende produceeren en han- teeren, en alleen zulke staten aldus de schrijver zullen tenslotte overleven. „Tot nu toe", schrijft hij in 1930!, hebben slechts 50 van de 500.000 bekende organische samen stellingen practische oorlogswaarde gehad, hoewel er misschien wel 5000 zijn, waarvan dit nog ontdekt zal worden." En van die 50 hebben niet meer dan ongeveer 5 „een wer kelijk groote loopbaan gehad". Dat is een ge ruststelling met een alarmeerenden inhoud en met verschrikkelijke perspectieven De moraal van den Gas-oorlog. u? In het eerste deel worden algemeene kwes ties besproken. „Is stieren-vechten geen par- baarsche sport? Zijn bajonetten en vuurwa penen minder barbaarsch dan vergiften?" Het antwoord van den fabrikant van vergiften luidt ontkennend en hij leidt onze gedachten af naar de directe en indirecte diensten, die de chemische oorlogsindustrie het mensch- dom naar zijn meening dagelijks bewijst: het zoeken naar passende gasmaskers heeft de antropologie een dienst bewezen door de sche delmetingen, die daartoe op groote schaal zijn ondernomen. Reddingsapparaten in het mijn bedrijf hebben geprofiteerd van de kennis bij de productie van gasmaskers verkregen. Me teorologie en luchtvaart gebruiken de kennis, die scheikundigen hebben verkregen bij het bestudeeren van luchtlagen in verband met het spreiden van mist- en gaswolken. Insec ten- en plantenpesten worden thans succes vol met gifgas bestreden. Maar de grootste dienst dien de Chemische oorlog heeft bewezen ligt volgens Dr. Stoltzenberg in het feit, dat hij het „scheikundig werk op elk gebied in alle landen heeft gestimuleerd." Bij deze uit spraak bladeren we onwillekeurig terug naai de figuur op den omslag De Bacteriologische oorlog. Het tweede deel bespreekt den bacteriologi- schen oorlog. Voorzoover we weten levert Dr. Stoltzenberg geen bacteriën voor oorlogsge- bruik. Hij diskwalificeert den bacteriologischan oorlog dus vrijwel volkomen. Of hij dit ock thans na alles wat hierover in de laatste jaren in Duitschland is gepubliceerd nog doet, valt te betwijfelen. Gedurende den oorlog gingen er geruchten in Duitschland, dat de Russen een zekere rivier met cholera-bacillen hadden geïnfecteerd en ook na den oorlog is het on derwerp herhaaldelijk besproken. In 1925 gaf het Italiaansche Ministerie van Oorlog een eersten prijs aan Pagniello's boek: „L'Arma Chimica", waarvan een gedeelte de vraag be handelt of Duitschland de influenza-epidemie in 1918 kunstmatig heeft verwekt. De oude be schuldiging, dat bacillen met gebruiksaanwij zing waren opgeslagen in het Duitsche Gezant schap te Boekarest, wordt hier opnieuw aan gehaald en de Oostenrijkers worden er van beschuldigd typhus-cultures aan het Italiaan sche front te hebben neergeworpen uit vlieg machines. Stoltzenberg verwerpt deze aan klachten met minachting en hij gaat zonder meer over tot het bespreken van maatregelen tegen den oorlog, die bacteriën, zoowel in vre- des- als oorlogstijd tegen den mensch voeren. Want hierbij kunnen zijn „Ultra-Gifte" weer dienst doen; zij kunnen in de woorden van den schrijver „dezen vijand van den mensch. niet minder doeltreffend vernietigen >'an den mensch zelfEen opstel van de hand van zijn zuster. Dr. F. Feiten—Stoltzenberg, over desinfectie van papiergeld, wordt hierbij ter illustratie ingevoegd. De toekomst van Gaswolken. In deel 2 wordt er op gewezen, dat het ter rein van actie door het gebruik van gifgassen aanmerkelijk wordt vergroot. „Een gaswolk, die zes minuten lang wordt uitgezonden bij een windsnelheid van drie meter per seconde over een front van tien kilometer, verandert een oppervlakte van 10.800.000 vierkanten meter in een doodelijke val, waaruit geen ontsnap ping mogelijk is." Zulke vallen werden tijdens den wereldoorlog gebruikt en na-oorlogsche ontwikkelingen doen zelfs nog groot ere „suc cessen" voor de toekomst vermoeden. Het Duitsche leger gebruikte zulke gaswolken vijf tig maal over fronten, die varieerden van 4500 meter tot 17.000 meter en gemiddeld werd één 20 kilogram cylinder gas per meter gebruikt. Het spreiden van een dergelijke gaswolk is niet zoo eenvoudig, zegt Dr. Stoltzenberg en in zijn cynisme laat hij alle menschel ij kheid ver achter zich, als hij enthousiast vervolgt: „Gas op juiste wijze te verspreiden is een ver fijnde kunst van uiterst subtielen aard. Het moet aangewend worden, zooals een mooie vrouw het aroma van een parfum aanwendt. Het wordt pas interessant als gaswolken om een heuvel moeten worden gelegd, cf over een wateroppervlakte geleid of van water naar land en omgekeerd moeten worden gevoerd". De schrijver deelt de meening niet, die in militaire kringen veelvuldig heerscht, cmtrent het verouderd zijn van deze wijze van gas aanvallen. Hij meent integendeel, dat gaswol ken een groote toekomst hebben, gezien de meerdere kennis omtrent luchtstroomingen, die sinds den oorlog speciaal door zweef-ex- perts is verkregen. Rook kan gebruikt worden om de gaswolk tegen zonnestralen te bescher men, om haar laag te houden en het terrein van haar werking te vergrooten. Stoltzenberg bespreekt dan de speciaal door de Duitschers in den wereldoorlog gevolgde methode om gassen met verschillende werking tegelijkertijd of in opeenvolging te versprei den, b.v. irriteerende en prikkelende rook, die tot het afzetten van gasmaskers dwong, waar op prompt doodelijk groen-kruis volgde, dat de slachtoffers onbeschermd verraste. Hij spreekt hier sarcastisch over en zegt: ,Het is typeerend voor de Duitsche wetenschap, dat men met veel meer enthousiasme naar zulke nieuwigheden zocht, dan naar oractische werkmethodes.Daardoor kwam het bijvoor beeld. dat men twee jaar lang de idee, die in de Livens projector school, negeerde, erwijl de Engelschen daarmee groote successen boek ten. Hun plannen ontwikkelen zich langzamer, maar zij volgen steeds bewust een vastgesteld doel". Alleen landen met een /ware chemische in dustrie zullen in de toekomst met anderen kunnen wedijveren, waar het gas-operaties op groote schaal betreft. Op kleine schaal kan echter ieder zijn bijdrage leveren, door bij voorbeeld thuis met wat zalf en mosterdgas ampullen te maken, die op een weg gestrooid 80 pCt. van den vijand op march kunnen doen uitvallen. Men moet wel aannemen, dat de schrijver serieus is, als hij deze en dergelijke maatregelen aanbeveelt. Hijzelf ontkent ech ter niet, dat deze zaken gevaarlijk speelgoed zijn en licht tot perversiteiten aanleiding kun nen geven. In dit verband herinnert hij aan de daad van enkele Berlijnsche aroeiders, die de zittingen van een trein met een mosterd gaspreparaat besmeerden Minder voor de hand liggende gevolgen. Dr. Stoltzenberg's cynisme houdt ..ergens halt. Super-vergiften kunnen nog meer doen dan slachtoffers dooden, zegt 'lij: ze onder mijnen de moraal der strijdenden. Men hoeft hierbij maar te denken aan het gevaarlijke en uitputtende werk van het vullen van gasbom men, aan de roekeloosheid, die zich van solda ten meester maakt, die hun zorgvuldige ge poetste wapenen zien roesten door herhaalde gas-aanvallen. Kostbare optische instrumen ten kunnen door gassen worden vernield, ozon kan de elasticiteit van rubberhandschoenen, maskers en kleeding te niet doen, bepaalde gassen veroorzaken diarrhee en voortdurend brakenen Stoltzenberg voegt lachend aan deze opsomming toe, dat we het aan deze din gen te danken hebben, dat verschillende lan den lang-uitgerekte ontwapeningsdiscussies hebben opgezet en dat vergeefsche stemmen roepen om terug te keeren naar de oude me thodes van ridderlijken strijd. Spelen vliegtuigen een belangrijke rol? De schrijver acht de rol, die vliegtuigen in een gifgasoorlog kunnen vervullen minder be langrijk, dan „vele pacifisten" die vinden. Hij is van meening, dat het percentage dat zij aan gifgas kunnen opnemen alsnog te gering is. Een zwaar vliegtuig is onhandig en moet het noodige geschut aan boord hebben om zich te beschermen. Om buiten cereik van afweer geschut te vallen, moet het minstens 45000 meter hoog vliegen en het is moeilijk om vanuit die hoogte bommen cn .oltragifte" op de „plaats van bestemming" te doen aan landen. De waarde van super-vergiften als verdedi gingswapen wordt slechts kort besproken. Het is moeilijk steeds het juiste gifgas cn de juiste hoeveelheid ter plaatse aanwezig en gereed t.e hebben. Een nieuw wapen, de met gifgassen geladen pantserwagen zou op dit gebied suc ces kunnen hebben, als de chauffeur resoluut is en op het juiste moment ter plaatse is, en snel een keuze uit zijn beschikbaar materiaal doet en dit onder het uitgeputte aanvallende leger brengt. Gas-aanvallen moeten over het algemeen nauwkeurig worden voorbereid m uitgevoerd om „succes" te hebben. Waar snol handelen _eboden is, kan gas moeilijk op groote schaal worden gebruikt. Indien echter over voldoen de hoeveelheden wordt beschikt, kunnen uit gestrekte stukken land ontoegankelijk ge maakt worden voor elk optrekkend leger. Het verdedigende leger kan zijn terrein van te voren kiezen, zegt de schrijver. Het kan ter wijl het anders een schuilplaats voor den vij and zou zijn (bosschen, korenvelden) verande ren in ondoordringbare hindernissen, door draad met mosterdgas-vaseline te bestrijken, door bosschen en velden in een gas-moeras te veranderen, door vergiftigd draad over vlak land te leggen, geel-kruis-ampullen te strooien en knie-diepe moerassen te maken met een mengsel van verschillende gassen, gebonden met olie, gelatine en vaseline. Men moet deze passage lezen om zich een voorstelling te kunnen maken van Dr. Stoltzenberg's men taliteit en van het moord-terrein, dat zijn producten over Europa kunnen leggen. In het fictieve geval van een oorlog tus- schen Engeland en Duitschland aan den eenen kant en Frankrijk en Amerika aan den ande ren kant, zou men van den eersten dag af met een verbruik van 4 a 500 ton mosterdgas per dag moeten rekenen, om volgens de cal culaties van Dr. Stoltzenberg de bovengenoem de „practische" resultaten te bereiken De vernietigingsleer. Deel 3 draagt de titel „Die Kampfstoffe" en bespreekt de diverse gassen, die een „groote loopbaan" in den wereldoorlog hebben gehad. Bij onderzoek, schrijft Dr. Stoltzenberg, blijkt dat al deze „Ultra-Gifte" gedeeltelijk orga nisch en gedeeltelijk anorganisch zijn. Hij geeft hiervoor een verklaring en meent tevens, dat de mate van inwerking op individuen mis schien bepaald wordt door de hoeveelheid pig ment en enzym in de huid hij herinnert er hierbij aan, dat gekleurde rassen minder na deel ondervinden van mosterdgas dan het blanke ras. Deel 3 bevat tevens Stoltzenberg's „Univer- seele Tabel", een geweldig schema, dat alle dé- 1 tails van meer dan 60 super-vergiften geeft. De tabel heeft niet alleen theoretische waarde, men kan haar gebruiken om af te leiden hoe de diverse stoffen onder verschillende om standigheden reageeren en welke hoeveelheid per kubieke meter noodig is em "net gewenschte resultaat te bereiken. De label is waard te wor den bijgezet in het Imperial War Museum te Londen, een instituut, waarin ge volgens G. B. Shaw maar een blik hoeft te werpen om te zien, dat de grootste energie en genialiteit der menschheid aan destructie is gewijd Dr. Stoltzenberg geeft verder een lijst van de industrieën, die benoodigd zijn om super vergiften in voldoende hoeveelheid te produ ceeren. Bijna alle zijn voorhanden in vredes tijd, zegt hij en de rest kan worden opgezet „voor een tiende van het bedrag, dat in een kleinen staat wordt uitgegeven aan de tabaks industrie, die de zenuwen van het volk ver giftigt". Het is niet heelemaal duidelijk of deze laatste opmerking verontwaardiging of min achting bedoelt uit te drukken: ze is in ieder geval merkwaardig uit de mond van een man, die aanmerkelijk ernstiger vergiften voor het volk in petto heeft. Het vierde en een groot gedeelte van het 5de behandelen de techniek van het verspreiden van kunstmatige misten, waarvoor Stoltzen berg de door hem ontworpen machines, die ook door leeken kunnen worden bediend, aanbe veelt. Een speciale „mist-auto" voor gebruik achter het front door getrainde soldaten kan 3000 K.G. phosphorus bevatten, en kan in een minuut 500.000 kubieke meter mist van tien meter diepte verspreiden. Alsof het kinderspeelgoed was. Naast deze 5 deelen, die nooit officieel zijn gepubliceerd, maar waarvan zich o.a. een exemplaar in een der Engelsche Regeerings- instituten bevindt, heeft Dr. Stoltzenberg een „Anleitung" uitgegeven, cie vermoedelijk in een kleine oplage aan de markt is geweest. Het is een volledig receptenboek, dat er uit ziet als het aanteekenschrift van een school jongen en dat alle gegevens voor de vervaar diging op kleine schaal der aller-vergiftigste stoffen bevat. De prijzen der benoodigde stof fen en apparaten zijn er tevens in vermeld en die zijn van zoodanigen aard, dat zij school jongens en anderen, die zich tot experimen ten aangetrokken voelen, nog wel even zullen weerhouden voor zij hun plannen uitvoeren. Dit neemt niet weg, dat de eer der destruc tie in deze uitgaven der Chemiscne Fabrik tot in de fijnste details staat neergeschreven. En dat, wat daar op papier staat, in feite betee- kent, dat deze aller-doodelijkste stoffen in 1930 in Dr. Stoltzenberg's fabriek werden ver vaardigd en niet in zijn fabriek alleen En dat al deze fabrieken en hun laboratoria sinds 1930 niet hebben stilgestaan. Integen deel! Londen, April '36. Vr. SILLEVIS. Ingevolge de uitspraak van de tariefcommissie vervalt de vrijstelling. 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. Naar men ons mededeelt, is vanwege het departement van Financiën aan de werkgeversorganisaties in het bakkersbedrijf medegedeeld, dat de tot dusverre gebruikelijke vrijstelling van omzet belasting op alle brood met ingang van 15 Mei wordt "ingetrokken, voor zoover het be treft ander brood dan zooals dat in eenvou- digen ter plaatse gebruikelijken vorm en zonder toevoeging van bijzondere nut- of ge not verhoogen de grondstoffen tot de gebrui kelijke dagelijksche volksvoeding behoort en deswege gerekend kan worden deel uit te ma ken van de eerste levensbehoefte. De gevolgen van een en ander zijn dat krentenbroodjes, koffiebroodjes, vlinders, kadetten, gewoon krenten brood, luxe broodjes, Duitsch brood, kortom alles wat afwijkt in vorm en smaak van het eerste volksvoedsel, voortaan belast zullen zijn. De gewijzigde opvatting ten aanzien van de vrijstelling van omzetbelasting is het ge volg van een uitspraak der tariefcommissie, waarbij dë tot dusver geldende ruime inter pretatie van het begrip brood in den zin der omzetbelastingwet, verlaten werd. De Nederlandsche Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf schrijft naar aanleiding van deze kwestie, dat er in de hui dige tijdsomstandigheden niet aan te denken valt, deze lasten op den consument af te wentelen. Zij komen dus geheel voor rekening der bedrijven, bij de drukkende landbouwcri sis-maatregelen op het brood rust een be lasting van ruim 4 cents en de hooge socia le lasten door de arbeidswet 1919. Belangrijke wijziging in Rijnvaart-conventie. Na jarenlange onderhandelingen overeen stemming bereikt. Naar wij vernemen, heeft de centrale Rijn vaart-commissie het volgende communiqué uitgegeven De Centrale Commissie voor de Rijnvaart heeft van 21 April tot 4 Mei 1936 te Staatsburg vergaderd. Afgezien van de bespreking van administra tieve en juridische aangelegenheden is zij na lange jaren van moeilijke onderhandelingen erin geslaagd, een belangrijken stap te doen tot volbrenging van haar taak om de acte van Mannheim van 17 October 1868 te herzien en deze in overeenstemming te brengen met de huidige vereischten van de Rijnvaart. Met het oog op bepaalde verschillen, waar omtrent nog geen overeenstemming kon wor den bereikt en die aan een dadelijke onder - teekening van een nieuwe conventie in den weg stonden, werd een modus vivendi voorge steld door de Duitsche en Fransche delegaties. Deze heeft tot doel, binnen een kort tijdsbe stek de toepassing te verzekeren van de be palingen der bedoelde conventie met uitzon dering van enkele aangelegenheden, welke ge regeld blijven volgens de thans geldende be palingen. Deze modus vivendi is geteekend en gepa rafeerd door de commmissarissen, die Duitschland, België Frankrijk, Groot-Brit- tannië, en Italië in de Rijnvaartcommissie vertegenwoordigen. Onze Haagsche correspondent vestigt er in verband met 't bovenstaande communiqué de aandacht op dat zoolang Nederland niet on derteekent er geen enkele verandering in werking kan treden. De Nederlandsche onderteekening schijnt bovenal achterwege gebleve te zijn, omdat op dit oogenblik inwilliging van ons verlangen dat men tot opheffing van de surtaxe d'en- trepót zou komen nog niet bereikt is. De vfcë-president geïnsïalléer3 Rechtbank huldigt Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten. De geïnstalleerde vice-president Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten. HAARLEM Dinsdag. Hedenmorgen vond de installatie plaats van Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten als vice- president van de rechtbank te Haarlem. Omstreeks elf uur verzamelden zich vele leden van de balie in de zittingzaal, om deze plechtigheid bij te wonen. Aan de groene tafel zaten Mr. G. Sluis, president, Mr .S. J. Pit en de installandus Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten, terwijl het Openbaar Ministerie vertegenwoordigd was door den substituut-griffier Mr. A. R. An- dringa. Mr. A. W. Baron Sloet had de grif fierszetel ingenomen. Nadat de griffier de benoeming van Mr. Strick van Linschoten had voorgelezen, nam de president het woord. „Met zeer veel genoegen hebben wij van Uw benoeming kennis genomen. .Het spreekt wel vanzelf dat wij U hiermede van harte ge> lukwenschen. Gij ziet, hiermee een wensch van U in vervulling gegaan door de benoeming tot een ambt, dat Uw volle belangstelling heeft. Reeds spoedig hebt gij dit ambt bereikt, waarvan de werkzaamheden U niet vreemd zijn. Immers reeds eenige jaren hebt gij een gedeelte van de strafzittingen geleid. Steeds bleek hierbij de uitstekende verhouding waar in gij stondt tot de leden van de rechtbank. Ik hoop dat het U gegeven moge zijn dat U nog vele jaren in deze functie het werk mag ver richten, dat U zoo dierbaar is." Mr. Andringa en als woordvoerder van de balie Mr. J. H. J. Simons, sloten zich hierbij aan. „De balie herinnert zich gaarne de laatste jaren, dat gij de strafzittingen leiddet. Zij herinnert zich daarbij niet alleen Uw be kwaamheid, doch ook de sfeer van waardig heid, die gij wist te handhaven. Moge ten slotte nog gewezen worden op de groote bereidwillig heid, waarmede gij de verdedigers in de gele genheid steldet alles te zeggen wat in het be lang van hun cliënten kon worden aan- gevoerd'.' De nieuwe vice-president antwoordde op deze toespraken als volgt: „In de afgeloopen jaren heb ik met veel genoegen hier gewerkt. De verhouding onderling en met de leden van de balie was steeds goed, wat naar ik meen een voorwaarde voor een goede rechtsbedoe ling is. Slechts een onaangenaamheid moet ik hier releveeren. Dat is het groote aantal vaca tures dat er aan deze rechtbank is geweest. Maar ten slotte mag ik daarop niet te veel de aandacht vestigen, gezien het feit dat ik zelf daar in zekeren zin van heb geprofiteerd. Nu ik dit ambt, waartegen ik bij den aanvang van mijn carrière zoo hoog opzag, heb bereikt, voel ik mij dankbaar gestemd. Ik voel in mij de plicht om met inspanning van alle krachten de taak, die mij thans is opgedragen, te ver vullen." De zitting werd hierop geschorst. Dr. Junod van het Roode Kruis gered. Nederlanders verzoeken opname in de Duitsche legatie. ADDIS ABEBA. 5 Mei (D.N.B -A.N.P.) Dag en nacht rijden Duitsche patrouilles met mi trailleur-pistolen gewapend door de stad, op zoek naar Duitsche onderdanen, Oostenrij kers, Zwitsers, Hongaren en Bulgaren Een van deze patrouilles heeft den verte genwoordiger van het Internationale Roode Kruis, dr. Junod. dien men reeds dood waan de, gered, alsmede den Franschen journalist Sommères van het „Joumal des Debats", die zich 3 dagen lang met een aantal Abessy- niërs in den kelder van een ingestort huis heeft verdedigd tegen de plunderaars. Bei den werden naar de Fransche legatie ge bracht. Verscheidene vreemdelingen, waaronder Nederlanders en Tsjechen, hebben verzocht om opname in de Duitsche legatie, omdat zij zich hier veiliger geborgen meenden dan el ders. Maandag dacht men, dat een sterke bende een aanval zou doen op de legatie. De aanval kwam evenwel niet, doch de Belgische legatie werd aangevallen, die voortdurend in draadlooze verbinding met de Fransche en Britsche legatie staat. De Hermannsburger missie, welke aan den westrand van de stad ligt, geeft er de voor keur aan haar bezittingen te verdedigen, hetgeen met succes geschiedt. WÖEK'SDS'G B MEI 1936 Minister De Graeff naar Genève. Besprekingen met de Scandinaafsche staten en Finland. 's-GRAVENHAGE, 5 Mei: De vertegen woordigers van Nederland, de Scan dinaafsche Staten en Finland, zijnde de vijf staten, die tot dusver den zetel in den raad van den Volkenbond heb ben bezet, welke thans door Dene marken wordt ingenomen, zullen Zaterdag 9 dezer te Genève bijeen komen ter bespreking van verschil lende aangelegenheden, verband hou dende met den Volkenbond, welke voor hun respectievelijke landen van bijzondere beteekenis zijn. Tegen dienzelfden dag is een bijeenkomst belegd, waarop de vertegenwoordigers van Spanje en Zwitserland aanwezig zullen zijn. In verband met het bovenstaande zal minister De Graeff zich in de tweede helft van deze week naar Genève begeven. (R.P.D.) Poging tot ontvoering van Duitsch vluchteling. LONDEN, 5 Mei IA.N.P.) De Times meldt uit Praag, dat Woensdag j.l. een poging is gedaan een in Tsjecho-Slowakije wonende Duitschen vluchteling bij het station Eisen- stein over de Beiersche grens te ontvoeren. Hugo Leupolz wilde bij de Tsjechische douane 200 Mk. innen, welke voor hem op het Beiersch gebied op 100 meter afstand gelegen postkantoor waren aangekomen. Hij liet den Beierschen douanebeambte zijn pas poort zien. Deze bood hem aan hem naar het postkantoor te brengen. Nauwelijks wa ren zij daar of een gendarme arresteerde Leupolz. Deze rukte zich los en slaagde erin weer aan de andere zijde van de grens te komen. Drie Duitsche beambten haalden hem pas weer op Tsjechisch grondgebied in, waar een vechtpartij onstond waarbij Leupolz de kleeren van het lijf werden gerukt. Tsjecho Slowaaksche gendarmen ontzetten -den man. Nog stakingen en gevechten in Spanje. De ongeregeldheden, stakingen, brandstich tingen en overvallen op kerken duren in. Spanje voort. Te San Sebastian staken de bouwvakarbei ders. te Malaga de landbouwarbeiders en de drukkers. Het verkeer staat stil. Te Sevilla stakende spoorwegarbeiders en te Cartagene de havenwerkers: de bemanningen van de schepen eveneens. Aangezien de stokers van een spoorwegmaatschappij in staking zijn ge gaan, staken in Madrid ook de machinisten. Geen enkele trein rijdt. Te Madrid zijn Maandag zeven kerken en een aantal kloosterscholen in brand gestoken. Uit Valencia meldt het A.N.P., dat Maandag avond fascisten steenen hebben geworpen naar een auto met demonstreerende socialisten. Een vechtpartij volgde, waarbij een fascist werd gedood en vijf personen ernstig werden ge wond. Verder werden twee rechtsche politici aan gevallen, die redevoeringen tegen de socialis ten hielden. Een werd met negen messteken gewond, de ander kon vluchten na twee.tegen standers met revolverschoten te hebben ge wond. MINISTER SLINGENBERG NAAR GRONINGEN. DEN HAAG, 5 Mei. De minister van so ciale zaken, Mr. Slïngenberg, zal Donderdag middag in het provinciehuis te Groningen de provinciale Rijkscommissie voor werkver schaffing installeeren. EéN DER SLACHTOFFERS VAN HET ONGELUK BIJ OLDEBROEK OVERLEDEN. ZWOLLE, 5 Mei. Dr. J. L. van Vegten. die, gisteravond bij een auto-ongeluk onder Ol- debroek ernstige verwondingen opliep, is in den afgeloopen nacht overleden. Voor het leven van Dr. Schuurman be staat momenteel geen onmiddellijk gevaar. Dat heeft hij totnutoe met lederen ther mometer gedaandokter. Hij is glasblazer van s'n vak. VOETBAL. De wedstrijden van a.s. Zondag OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. AjaxBe Quick N.A.C.Enschedé AFDEELING Promotie tweede klasse: Velox—Hermes-D.V.S. Promotie derde klasse: Kinheim—D W.V. (terrein V.S.V.) BaarnHercules Derde klasse B: AssendelftT.I.W. S.D.Z.Zeemeeuwen Promotie reserve tweede klasse: H.F.C. 2—Hilversum 2 Promotie reserve derde klasse: West Frisia 2—De Kemiemers 2 Reserve derde klasseA: Helder 2—Z.F.C. 3 AFDEELING II. Promotie tweede klasse: C.V.V.—H.V.V. (terrein (Feijenoord). Tweede klasse A: V.D.L.S.V.V. Promotie derde klasse: OlympiaDe Ken nemers AFDEELING III Tweede klasse A: Rigtersbleek—K.H C. Tweede klasse B: Rheden—Silvolde Zutpbania—Vitesse TheoleN.E.C. AFDEELING IV Promotie tweede klasse: Noad—Willem II AFDEELING V. Promotie tweede klasse: Achilles—B.R.C.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7