Het Werkfonds werkt stimuleerend. Zwarte dag voor snelverkeer. het Industriefinanciering geniet geen onverdeelde instemming. DONDERDAG 7 MEI 1936 Vele ongelukken gebeurd Drie dooden te betreuren. Woensdag is voor het snelverkeer een zeer slechte dag geweest. Er zijn verscheidene ongelukken gebeurd, waarbij tot nu drie menschenlevens te betreuren zijn. De toestand van één gewonde is zorgwekkend. Woensdag heeft op het Zijdwerk. onder de gemeente Wervershoof, een ernstig auto ongeval plaats gehad. Een personenauto af komstig uit Harlingen en waarin behalve de chauffeur nog vijf personen waren gezeten, is vermoedelijk tengevolge van het springen van een band, met groote snelheid tegen de langs den weg staande boomen gereden. De wagen werd tengevolge hiervan ernstig be schadigd en de inzittenden allen min of meer ernstig gewond. Vijf hunner werden naar het St. Jansgasthuis te Hoorn overgebracht. Meisje al spelende onder een auto geraakt. Het 3V&-jarig dochtertje van de familie Molema te Zuidlaren is bij het oversteken van den weg door een vrachtauto van de firma Hogenberg aldaar overreden en op slag gedood. Den chauffeur van den wagen treft geen schuld, daar het kindje plotseling achter een boom vandaan voor de wielen van de auto sprong. Plotseling den weg overgestoken. Woensdagmiddag reden op den Rijksstraat weg onder Nieuwerbrug vijf jongens per rij wiel, uit de richting Bodegraven komend. Plot seling stak de veertienjarige Henk Slingerland den weg over om bij zijn huis aan te rijden. Op hetzelfde oogenblik naderde een vracht auto, waarvan de bestuurder nog signalen gaf en scherp naar links uitweek teneinde een aanrijding te voorkomen. De jongen werd nochtans gegrepen en op den berm van den weg gesmakt. Hij was op slag dood. De chauf feur verklaarde, dat de jongen geen richting zou hebben aangegeven, doch ooggetuigen zeiden, dat dit wel het geval was. Gevaarlijk spel. Woensdagmiddag te ruim vier uur is het 13- jarige zoontje van de familie van Berkom te Oss, dat aan een vrachtauto was gaan hangen, op den hoek van de Kruisstraat en de Molen straat, van den wagen gevallen. De jongen werd bewusteloos opgenomen en in zorgwek- kenden toestand naar het St. Anna Zieken huis overgebracht. Men vreest voor het leven van den knaap. Tragisch ongeval te Amsterdam. Een tragisch ongeluk heeft Woensdagmiddag plaats gehad op den Spaarndammerdijk nabij den Hemweg te Amsterdam. Een jongen van 16 jaar was op een auto geklommen van de firma Bruynzeel uit Zaandam. Toen de auto aan het einde van den Hemweg was gekomen en den Spaarndammerdijk opdraaide verloor de jongen in den bocht zijn evenwicht en viel op straat. Op hetzelfde oogenblik kwam uit de tegenovergestelde richting een auto, die hem overreed. De jongen was op slag dood. Beginsel van reisbelasting ondervindt instemming. Maar de voorgestelde regeling ontmoet veel bezwaren. Spoedig antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer gevraagd Nieuw collectief contract voor de haringvisscherij. Vloot vaart dus op 11 Mei uit. De samenwerkende organisaties in het zee- visscherijbedrijf hebben besloten voor 1936 een nieuwe collectieve overeenkomst aan te gaan voor de stoom- en de motor-schepen, welke de drijfnet-haringvisscherij uitoefenen, als mede voor de motorschepen beneden 200 P.K., welke de treilvisscherij uitoefenen, met de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij Ten aanzien van de versch-haringvisscherij en het jaagloon zijn enkele verbeteringen in de loonregelingen aangebracht, terwijl de loon regelingen voor de treilvisscherij voor motor schepen beneden 200 P.K. onveranderd zijn gebleven. Hiermede staat dus thans vast, dat op 11 Mei het eerste vierde deel der vloot ongeveer 75 schepen ter drijfnet-haringvisscherij zal uitvaren. ROOFMOORDENAAR VAN HASSUM KRIJGT 20 JAAR. DEN BOSCH, 6 Mei. De rechtbank deed heden uitspraak in de strafzaak van den roofmoord op den postkantoorhouder H. in den nacht van 17 op 18 Mei 1935 in het Duit- sche grensplaatsje Hassum. De 30-jarige boekhouder uit Gennep, tegen wien de officier van Justitie levenslange ge- gevangenisstraf had geëischt, werd veroor deeld tot twintig jaar gevangenisstraf. DE „HINDENBURG" BOVEN ONS LAND. Op weg naar Noord-Amerika. Hedennacht te half een passeerde het lucht schip „Hindenburg", op weg naar Noord- Amerika, de Nederlandsche grens bij Roer mond. Om vijf minuten voor een vloog het luchtschip boven de stad Eindhoven. Het vloog op ongeveer 600 meter hoogte boven de stad en over het vliegveld „Welschap" waar honderden het gevaarte nastaarden. Door den helderen maannacht kon men duidelijk het luchtschip waarnemen en zelfs opmerken, dat de passagiers vanuit den gondel de toeschou wers op den grond toewuifden. De „Hindenburg" vervolgde zijn weg in Noordwestelijke richting om over Tilburg langs den spoorweg over Roosendaal naar Vlissingen te vliegen. Jongeman van een dak gevallen. Doodelijk ongeluk bij het nazien van een antenne. Verschenen is het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot heffing van een reisbe lasting. Blijkens dit verslag waren vele leden van meening, dat het heffen van een belasting op buitenlandsche pleizierreizen in dezen tijd in beginsel aanbeveling verdient. Deze leden zouden zich dan ook met het wetsontwerp gaarne aanstonds vereenigen, ware het niet, dat zij tegen de uitwerking van de grondge dachte. zooals die in het ontwerp is vervat, ernstige bezwaren hadden. Die bezwaren be treffen in hoofdzaak het belasten van veel reizen, die geen pleizierreizen zijn, den last, door de wijze van heffing te veroorzaken, en den ongelijken druk, waartoe de heffing in den vorm, waarin die is voorgesteld, zal leiden. Van de mate, waarin de regeering zal meenen aan deze bezwaren te kunnen tegemoet ko men, zouden zij het moeten doen afhangen, of zij uiteindelijk hun stem al of niet aan het ontwerp zullen geven. Bij andere leden bestond ook tegen de grondgedachte van het ontwerp ernstige be denking. Het vrije reizigersverkeer aldus deze leden is ongeveer het eenige. dat ons van de vroegere algeheele verkeersvrijheid nog rest. Verschillende leden verklaarden, al achtten ook .zij enkele wijzigingen gewenscht, dit ont werp zeer toe te juichen. Deze leden waar schuwden er tegen, het maken van buiten landsche reizen voor te stellen als een le vensbehoefte. De eenige werkelijk ernstige moeilijkheid, welke deze leden zagen, was ge legen in de controle. Ernstige bedenking be stond bij een groot aantal leden tegen de om standigheid. dat ook zakenreizen onder de voorgestelde regeling zullen vallen. Verscheidene leden meenden, dat -ten aan zien van de reizen, welke om gezondheidsre denen worden gemaakt, niet kan worden vol staan met een welwillende houding van de regeering bij de toepassing van het algemeene artikel, dat haar de bevoegdheid tot vrijstel ling, vermindering en kwijtschelding schenkt, doch dat met betrekking tot de vrijstelling om gezondheidsredenen een positieve bepa ling in de wet behoort te worden opgenomen. Vrij algemeen werd het onjuist geacht, dat ook reizen voor studiedoeleinden door de voorgestelde heffing zullen worden ge troffen. Ook werd de wensch uitgesproken, dat zij, die zijn te beschouwen als „trekkers", d.w.z. die te voet of per fiets of per kano reizen en den nacht doorbrengen in kampeertenten of jeugdherbergen, niet als reizigers in den zin der wet zullen worden aangemerkt. Gevreesd werd, dat in het zeer drukke grensverkeer de reisbelasting waarschijnlijk op groote schaal zal worden ontdoken. De wenschelijkheid werd betoogd, dat aan de bewoners van een groot deel der grensstreken volledige vrijstelling wordt verleend. Ernstig werd gevreesd, dat de ontworpen uitvoering van de heffing op groote bezwaren zal stuiten De allergrootste moeilijkheid zag men wel in de controle. Wil men niet blootstaan aan een ontduiking op groote schaal van deze be lasting, dan zal een intensieve controle op het verkeer over de grenzen moeten worden geoefend. Verscheidene leden wenschten bij voorbaat te verklaren, dat zij het onjuist zouden ach ten, als de regeering, na van dit voorloopig verslag te hebben kennis genomen, in langen tijd geen memorie van antwoord zou indienen en aldus deze zaak slepende zou houden. Met het oog op de reactie in het buitenland is het gewenscht, dat een beslissing niet lang uit blijft. Mocht de regeering meenen, dat bij het voldoen aan alle of althans aan een groot deel der hiervoor geuite verlangens de belas ting niet een bedrag zou opleveren, dat de moeite waard is, dan zou het aanbeveling verdienen, dat het wetsontwerp zoo mogelijk werd ingetrokken. Voorwaardelijke straf heeft niet geholpen. TWEEDE KAMER Voordracht voor Kamer-President opgemaakt. Mr. Aalberse No. 1 op de voordracht. Or. n Recidivisten van 12 en 14 jaar! De gemeente-politie te Lutterade heeft de twee broers G. en J. C., resp. veertien en twaalf jaar, aangehouden, die zich de laat ste weken aan tal van diefstallen in Lutte rade en omgeving hebben schuldig gemaakt. O.a. hadden zij de offerblokken van de kerk te Lutterade gelicht. De jongens waren des tijds ook lid van een beruchte dievenbende, welke te Lutterade heeft geopereerd. Voor deze misdrijven waren zij tot voor waardelijke tuchthuisstraf veroordeeld. DEN HAAG Woensdag. Eerst nominatie voor het voorzitterschap, waarbij zich geen verrassing voordeed. Mr. Aalberse (R.K.) werd onmiddellijk met 74 van de 82 stemmen nummer een. De a.r. afgevaar digde v. Dijk kwam wederom no. 2 te staan, doch de sociaal-democraten gaven niet hem, maar hun partijgenoot Vliegen hun stemmen., waarna deze 3 werd: een aantal versnipperde stemmen diende als demonstratie dat niet alle afgevaardigden met deze keuze accoord gingen. Vermoedelijk Vrijdag installatie van den nieuwen Président. Het wetsontwerp waar door we een maat schappij tot financie ring van Industrie zullen krijgen, greep Mr. Korten horst (R.K.) aan, om zijn hart te luchten over de z.i. nogal behoudenden geest van dit Kabinet, Op zichzelf ziet hij in het aanhangige voor stel een typisch symp toom van het loslaten van het beginsel der staatsonthouding. Wat nog geenszins gelijk staat met het betreden van het pad, dat naar 't socialisme leidt, want dit beteekent het brengen der productiemid delen in handen van de gemeenschap en daar van is in dit voorstel geen sprake. Dit bewind maakt echter nog steeds den indruk hartgrondig de maatregelen te ver foeien, die zij zich genoodzaakt ziet, dank zij de evolutie in de maatschappij, te nemen. Nog altijd bestaat er een aanmerkelijk verschil tus- schen wat de Regeering zegt te willen en wat zij tenslotte doet. Terwijl de R.K. fractie met haar idealen op 't gebied van de welvaarts- politiek er van uitgaat, dat de individueele be langen aan die der gemeenschap ondergeschikt zijn, blijkt de welvaarts politiek der Regeerini. die den ouden Adam maar niet kan afleggen, hiervan geenszins voldoende doordrongen te zijn. Meer solidaristische welvaartspolitiek is gewenscht. Het aanhangige ontwerp schept eigenlijk ook niets nieuws; het bepaalt zich tot controleeren en regelen. Door een veel te bureaucratischen opzet verraadt het den angst der Regeering om af te dalen van haar hoogen overheids- zetel ten einde contact en samenwerking te zoeken met de maatschappelijke krachten. Spr. dringt er op aan, dat de Rijkscommissie voor werkverruiming evenals het werkfonds een plaats zal krijgen in den Raad van Advies en voorts dat deze beide zooeven genoemde in stellingen in een gebouw zullen worden onder gebracht, maar niet in dat van het Departe ment! Mr. Wendelaar (lib.) kan niet, gelijk de vorige spreker over zich verkrijgen, zijn stem aan het ontwerp toe te zeggen. Eer zal hij 't tegendeel doen. Maar beleefdheidshalve wilde hij eerst nog even den Minister hooren, die hem echter waarschijnlijk niet zou kunnen be- keeren. Want princi pieel is dit voorstel ver keerd. In plaats van zich geleidelijk terug te trekken van het veel te breede terrein zijner bemoeiingen, begeeft de staat zich met deze zaak alweer verder met haar bemoeiingen op het gebied van het be drijfsleven. Ook met de door den R.K. woord voerder bepleite actieve handelspolitiek zouden we volgens den voor zitter der liberale par tij steeds verder achterop komen. Hierna be toogde de revol. soc. Sneevliet, dat we steeds meer van een rechtsstaat een politie staat worden; wat deze maatschappij zal be- teekenen kan men afleiden uit de samenkop peling aan het reeds in zoo slechten roep ge raakte Werkfonds. Dengenen, die van dit wetsontwerp ver mindering van werkloosheid verwachten, wenschte deze afgevaardigde een koude douche te bereiden. De heer S m e e n k (a.-r.) stipte aan, dat er nog wel groot verschil kan bestaan t.a.v. de vraag hoe het gewenschte doel, meerdere industrialisatie, op econo misch te verantwoorden, tevens praotische wijze te bereiken. Principieel is het onbe twistbaar, dat de overheid een belangrijke taak te vervullen heeft ter bevordering van de volkswelvaart: niemand kan zeggen, waar precies de grenzen liggen voor de overheids taak. In den eenen tijd zullen die elders lig gen dan in den anderen tijd, terwijl ook wat Sneevliet (R.8.PJ in andere landen gebeurt in dezen van in vloed kan zijn. Van het ter tafel liggende wetsvoorstel heeft deze afgevaardigde geen groote verwachtingen, maar hij wil 't toch ook niet bagatelliseeren en erkent, dat in de gegeven omstandigheden de overheid met betrekking tot industrie-financiering zeer zeker een taak te vervullen heeft. De heer L o v ink (c.-h.) die het in hoofd zaak met den heer Smeenk eens is, voelt niets voor Mr. Westerman's denkbeeld om a tort et a travers industrieën in het leven te roepen. Voorzichtigheid is geboden. In de commissie van toezicht moge de Minister practische personen plaatsen. Hierna con stateerde de heer W ij n k o o p (commun.) dat ook dit keer de berg een muis heeft ge baard. Als de Regeering, wat zij zelf erkent, het- Nederlandsche volk naar een lager le venspeil brengt, moet men niet aankomen met de bewering dat een wetsontwerp als het onderhavige in het belang der massa zal zijn. Spr. haalt er op onbegrijpelijke wijze de sancties bij en de voordracht van Mr. Aal berse als nummer één voor het Kamerpresi dentschap, waarin volgens hem de bedoeling Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 7 Mei: Van het eerlang te bouwen vereenigde post- en telegraafkantoor te 's-Hage moeten alle lokalen worden opgeleverd den len Mei 1887. Beide lokalen zullen niet met electri- sche lampen doch met gas verlicht worden. opgesloten ligt de onrust in de binnenland- sche politiek te doen toenemen. Wat overi gens het wetsontwerp betreft, het zal ten hoogste niet tot vermeerdering der werkloos heid leiden, doch dat is vrijwel alles. Ten slotte verkondigde de heer v. Voorst tot Voorst (R.-K.) dat industrialisatie slechts een lapmiddel is en dat het modderen blijft zoolang we niet gedevalueerd hebben. Daar op althans kwam zijn uiteenzetting neer, waarna de heer v. d. Put (R.-K.) vrijwel een zelfde geluid liet hooren, er verder voor al nog op wijzende, dat regionale uitvoering van dit w.o. aanbeveling zou verdienen. De Minister, die begon met te verklaren, dat hij zijn oorspronkelijke gedachte t.a.v. een nationale industriebank niet ontrouw is geworden, zal morgen het wetsvoorstel ver dedigen. E. v. R. Verschillende dingen manen echter tot vo o rzich tigheid. Uiteenzetting in een persconferentie. In de Zeeburgerstraat te Amsterdam was Woensdagmiddag een jongeman op het dak van een der huizen bezig met het nazien van de antenne. Daarbij heeft hij vermoedelijk het evenwicht verloren en is van het dak op straat gevallen. Hij kwam op zijn achterhoofd terecht en werd in zorgwekkenden toestand naar het Men behoeft met naar de Betuwe te gaan, om de lenteweelde der bloeiende boomen te be- OL Vrouwegasthuis vervoerd. Kort daarop is wonderen. De Camphuijzenlaan te Heemstede is in een bloesemallé herschapen, nu de hij daar overleden. appelboomen in vollen bloei staan. In een drukbezochte persconferentie hebben achtereenvolgens Ir. Hacke en Ir. Bölger, die respectievelijk op dit oogenblik nog de dagelij ksche leiding hebben t.o.v. de openbare werken en de industrieele bemoeiingen van het Werkfonds, uiteenzettingen ten beste gegeven over opzet, methode en resul taten aan hetgeen er ten dezen ge schied. Voor het Werkfonds tot stand kwam, zoo bracht Ir. Hacke in herinnering, opperde een groep particulieren het denkbeeld om de werkloosheid in Nederland te bestrijden met behulp van f 60 millioen van de overheid, ter wijl dan particulieren vermoedelijk ook nog eens 60 millioen zouden opbrengen. Dank zij dit totaal-bedrag van 120 millioen zou de heele werkloosheidsplaag dra tot het verleden kunnen behooren. Aldus de schoone voorstel ling van zaken, die echter meer op fantasie dan op werkelijkheidsbesef berustte. Intusschen kwam een wet tot stand, waar door 60 millioen beschikbaar werd gesteld voor Openbare Rijkswerken, uitgevoerd in het be lang van de werkverruiming, en voorschotten of bijdragen in de kosten van tot dat doel door anderen uit te voeren werken. Een tweeledig doel stond hierbij op den voorgrond: ten eerste directe werkloosheidsbestrijding door het ter hand nemen van op zichzelf econo mische nuttige werken, waartoe men echter zonder het werkfonds niet (of niet zoo gauw) zou komen, en voorts financiering van industrieele projec ten. Natuurlijk moet de beslissing over de besteding van deze Rijksgelden in handen der Regeering blijven. Vandaar de uit 6 Ministers bestaande ministerieele commissie, die van den aanvang af over alle haar voorge legde plannen beslist heeft. In den loop van zijn opmerkingen liet do heer Hacke vooral niet na duidelijk in het licht te stellen, waarom de nogal eens scherpe kritiek over een te langzaam en te weinig helpen door het Werkfonds in belangrijke mate ongegrond is. De stuurlui aan den wal, die zulks doen, geven zich immers geen re kenschap Van de velerlei moeilijkheden, die zich ten dezen voordoen. Om nu maar eens even te blijven bij de openbare werken. Voor zoover deze niet door het Rijk werden uitgevoerd moest men toch eerst onderzoeken of zij in het algemeen schema van het Rijk passen. Wanneer b.v. een jemeente met een plan voor een brug of een weg voor den dag komt. dan dient toch voor alles nagegaan of wellicht op het Rijkswegen plan niet reeds iets van dien aard op betrek kelijk korten afstand geprojecteerd is. Verder moet vaststaan, dat men geen plannen gaat uitvoeren, die zonder hulp van het Werkfonds toch in uitvoering zouden komen en dan valt ook te bedenken, dat in den regel de gemeen ten niet met uitgewerkte plannen, doch met zeer globale schema's voor den dag komen, globaal ook wat de kostenbegrooting betreft. Gedurende het vragen- en antwoordenspel ter persconferentie, viel ontegenzeggelijk te beluisteren, dat er wellicht van de zijde der Regeering, speciaal wat de organisatie in de toekomst betreft, en voorts wat het dienstbaar maken van werkfondsgelden aan werkver- schaffingsarbeid aangaat, een niet in alle op zichten gelukkig beleid aan den dag wordt ge legd. Maar de mannen, die tot nu toe aan het hoofd van het Werkfonds staan, verdienen geenszins het verwijt, dat zij niet vlug genoeg opschieten. Wij althans kregen den indruk, dat voor die krtiek geen deugdelijke gronden be staan. En evenmin voor de opmerking, dat er te weinig menschen dank zij het Werkfonds aan den slag komen. Om één arbeider gedurende één week op de bouwplaats te werk te stellen, dient f 75 a f 80 te worden uitgegeven, waarvan dan f 25 aan loon, de rest aan materialen, onteigening enz. weggaat. Nu zit er in <de materialen, voor zoo ver deze van binnenlandschen oorsprong zijn, ook loon, wat eveneens met het transport van het materiaal het geval is, zoodat er alles te zamen f40 per week of f 2000 per jaar mee ge moeid gaat om een arbeider te werk te stellen. De volgende cijfers spreken o.i. boekdleelen: 't heele bedrag van 60 millioen in één jaar ver werkt aan openbare werken, zou beteekenen 30.000 arbeiders gedurende één jaar op bouw plaats, in fabrieken enz. aan het werk. Zou men alle werkloozen willen helpen (thans pl.m. 400.000) dan ware daarvoor noodig niet minder dan.... 700 millioen gulden voor één, jaar en het volgende jaar zou het van het zelfde laken een pak zijn. Behalve de stimuleerende kracht moge ook nog vermeld, dat het werkfonds bij de open bare werken de arbeiders tot het normale bedrijfsleven tracht terug te brengen. Daar om worden alle werkfondswerken uitgevoerd met aannemers en, behalve wat de loonen betreft, onder normale arbeids voorwaarden uitgevoerd. Het werkfonds 1934 heeft, aldus de slot- so mvan den heer Hacke, bijgedragen tot werkverruiming, tot stimuleering van het be drijfsleven, tot verhooging van Nederland's economische weerkracht en heeft ook nog nuttige diensten bewezen als schakel om te komen tot normale bedrijfsverhoudingen. Industrie-financiering. Ir. Bölger stipte eerst even aan, hoe met het behulp dezer afdeeling van het werk fonds de werkgelegenheid bij de scheepswer ven gestimuleerd wordt. Eenerzijds door, zij het dan ook zeer beperkt gehouden prijs- overbrugging, waardoor voorkomen kan wor den, dat verschillende orders voor groote schepen naar het buitenland gingen, aan den anderen kant door het, tot een maximum van 15 pet. van de bouwsom, verstrekken van credieten als tweede hypotheek voor den bouw van kustvaartuigen. Wat nu de eigenlijk credieten aan de in dustrie betreft, daarvan zijn een 20-tal toe gezegd, tot een bedrag van bijna 3 millioen gulden. Zij hebben aan den eenen kant de bedoeling, bestaande bedrijven door een re organisatie voor ondergang te behoeden en daardoor werkgelegenheid in het land te houden, aan den anderen kant de gelegen heid te openen met steun van het Werkfonds nieuwe producten te fabriceeren. Zoo hebben een aantal credieten er toe ge leid dat aan bestaande bedrijven de gele genheid werd gegeven nieuwe producten aan de markt te brengen, waardoor niet alleen de werkgelegenheid in het bestaande bedrijf behouden kon blijven, doch ook nieuwe werk gelegenheid kon worden geschapen. Bij de genoemde cijfers moet worden op gemerkt, dat dit toegezegde bedragen zijn. Wat dus nog niet wil zeggen, dat deze be dragen inderdaad zijn opgenomen of ver bruikt. Het komt voor, dat alleen door het feit, dat de betrokkene de toezegging van een crediet uit het Werkfonds had, hij van particuliere zijde voldoende geld kan aan trekken en daardoor het Werkfonds-crediet zelf niet noodig heeft. Andere bedrijven heb ben nog slechts een gedeelte van het crediet opgenomen en hopen de rest niet noodig te hebben. Hier werkt dus het Werkfonds-crediet sti muleerend, zonder dat het bedrag of al thans het totale bedrag gegeven behoeft te worden. En nu de voorwaarden der credietverlee- ning door het Werkfonds. In het algemeen is de rente AVz a 5 pet. en den eisch eener regelmatige aflossing van het crediet. meest al in jaarlij ksche of halfjaarlijksche termij nen, in dien zin, dat met een betrekkelijk kleine aflossing wordt begonnen en deze telkens iets hooger wordt, zoodat het geheele crediet in 5 a 10 jaar is afgelost. Bij de crediet-verleening gaat men uit van het beginsel, dat het Werkfonds-crediet niet gebruikt mag worden, om schulden, die het bedrijf niet uit eigen middelen kan betalen, af te lossen. In het algemeen is het Werkfonds-crediet de sluitpost, welke nog noodig is om het be drijf te financieren en die niet op andere wijze te verkrijgen valt. De crediet-verlee ning vindt slechts plaats, wanneer men vol doende rentabiliteit van het te financieren project aannemelijk kan maken. Voorts gaat men steeds na in hoeverre het crediet tot werkverulaatsing in plaats van werkverruiming aanleiding zou geven, omdat het onjuist zou zijn een crediet te verlee- nen, waarvan het gevolg is, dat de omzet ten koste van bestaande Nederlandsche fa brieken vergroot zou worden. Het aantal teleurgestelden in het Werk fonds is. doordat tal van factoren tot de ai- wijzing van heel wat crediet-aanvragen moesten leiden, heel wat grooter dan het aantal ondernemingen, dat van deze Regee- rinesbemoeiing profiteert. Men bedenke echter wel, om een woord van den Minister te gebruiken, dat het Werkfonds geen St. Nicolaas is, die met pe pernoten strooit en evenmin een kerkhof voor op andere wijze mislukte financierin gen. E. v. R- NED. HERV. KERK. Drietal te Veere P. Fagel, cand. te 's-Gra- venhage, P. H. Th. Stevens, cand. te Ginnike^ en H. v. Vliet, cand. te Velsen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2