HET NIEUWE AVONDBLAD VELSEN 2le JAARGANG NO. 157 VRIJDAG 8 MEI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1 20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTleN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTleN OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER CO Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Het Lidmaatschap van den Volkenbond. gen Reuter-bericht uit Kopenhagen heeft gemeld, dat bij de besprekingen die a-s. Za terdag te Genève beginnen tusschen Finland, Zweden, Noorwegen, Denemarken en Neder land de vraag aan de orde zal worden gesteld, of het gewenscht is lid van den Volkenbond te blijven. Het A. N. P. heeft daarop de Ne derlandsche toelichting doen volgen, dat aan gezien men de gansche huidige situatie zou bekijken deze vraag natuurlijk ook wel zou rijzen. Een agenda voor de bewuste bijeenkomst is blijkbaar niet opgesteld. Bij de vijf kleine mogendheden zullen zich later nog twee Spanje en Zwitserland voegen. Maar ik ge loof niet dat al gaan zij dan met hun zevenen deze vraag nog eens bekijken, er serieus spra ke zal zijn van hun uittreding uit den Vol kenbond. Hoogstens misschien van een diplo matiek dreigement in dezen zin, dat zal kun nen leiden tot een herziening van de Volken- bondspolitiek en wellicht van het Handvest van den Volkenbond. Belangrijker dan her ziening van een statuut schijnt overigens de schepping van een practische samenwerking vooral in Europa, met inbegrip van Duitsch- land. Er zijn natuurlijk menschen die na de le zing van het bericht uit Kopenhagen gezegd hebben: „Welja, ga er maar uit, het geeft toch niets en het zou wel eens gevaarlijk kunnen worden ook". Maar dat zijn van die geïrri teerde uitlatingen zooals wij ze al zoo lang kennen, en die telkens weer gedaan worden als het mis is. Ditmaal is het weer mis, want de sanctie-politiek tegen Italië blijkt mislukt- Men had op een langer weerstandsvermogen van Abessinië gerekend. Het is gebleken dat de vliegtuigen en gifgassen afdoende werkten zelfs in zulk een land zonder bevolkingscen tra vail eenige beteekenis. En nu de Negus én de regeering van Abessinië de vlucht hebben moeten nemen zijn zij ook niet meer te hel pen, hetgeen waarschijnlijk leiden zal tot op heffing dér sancties, want men zou er alleen Italië mee kunnen blijven straffen. Blijkbaar ls dit de opvatting die bij de Engelsche con servatieven overheerscht. En zij hebben de meerderheid in regeering en parlement. Mst uit den Volkenbond te loopen zullen de kleine staten evenwel den toestand niet ver beteren en het gevaar voor zichzelf veeleer vergrooten dan verkleinen. Als men de voor standers van „opheffing van den Volken bond" vraagt wat zij dan eigenlijk wèl willen blijven zij altijd het antwoord schuldig. En dat veroordeelt hun gepraat. Opheffing van den Volkenbond beteekent niets meer of min der dan afschaffing van het permanent in ternationaal overleg in Europa en terugkeer van de internationale anarchie van vóór 1914. Met al haar gebreken en feilen is de huidige situatie voor alle landen toch nog heel wat beter dan de volkomen ongeregelde toestand die vóór 1914 bestond, waarbij ieder land plotseling overvallen kon worden. Wil men dien terug? Het gevolg van een plotselingeii overval zou nu nog veel en veel erger zijn dan ln '141 Het is ondoordacht, roekeloos gepraat, dat zulke dingen aanbeveelt! Laat men toch be seffen wat er op het spel staat! Laat men toch niet vallen over een woord, het woord Volkenbond, maar begrij pen, dat er voor het eerst een permanent-geor ganiseerd internationaal lichaam bestaat, dat zich met vallen en opstaan slechts lang zaam ontwikkelen kan, en dat als men het opgeeft, men terugvalt in de anarchie! Niet opgeven, maar verbeteren en opnieuw probee- ren. Geen lafheid, maar moed! Geen capitu latie, maar doorzettingsvermogen! R. P. OVERNEMING VAN EEN GEDEELTE DüINVLIETSTRAAT. Bij Raadsbesluit van 7 Maart 1935 werd aan N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. v.h. Fa. Smit «n Riezenkamp te Wijk aan Zee en Duin (thans Beverwijk) vergunning verleend tot 't aanleggen van een weg (sedert genaamd Duinvlietstraat) te Velsen. Een deel van dezen weg komt thans voor overneming door de gemeente in aanmerking. In overeenstemming met het advies der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken, stellen B. en W. derhalve voor, tot overneming te besluiten VERKOOP VAN GROND. J- W. Groosmuller te Driehuis heeft ver zocht, van de gemeente te mogen koopen, voor zichzelf of zijn nader te noemen meester lastgever tegen den prijs van f 5775 in Vitaal een perceel bouwterrein aan de Wynol- «y Daniëlslaan te Santpoort, ter grootte van ongeveer 1062 M2. B- en W. stellen den raad voor, tot dezen Terkoop over t§ gaan. Steen des aanstoots, maar voor- loopig geen straatsteenen. Het wachten is op oude klinkers. Talloos zijn de klachten, die de wereld zijn ingezonden over den inderdaad onhoudbaren toestand van den Rijksstraatweg nabij de Bioscoop de Pont. Bij regenachtig weer vorm den zich daar ter plaatse een aantal haast ondoorwaadbare plassen en menig bioscoop bezoeker heeft slechts ten koste van een paar natte voeten de cassa kunnen bereiken. De Vereeniging van winkeliers en nering doenden „Wijkeroog" heeft in Maart nog het gemeentebestuur verzocht, den berm ter plaatse te verbeteren. In de raadsvergadering van 10 Maart j.l. werd dit verzoek in handen van B. en W. gesteld om advies Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. den Raad thans mede, dat besprekingen met den Rijkswaterstaat, om ter plaatse verbe tering te verkrijgen, niet tot het gewenschte resultaat hebben geleid. Van gemeentewege is daarom, als voorloopige maatregel, een laagje grind op het bedoelde bermgedeelte aangebracht. Mocht aan het einde van het loopende dienstjaar een hoeveelheid oude straatsteenen ter beschikking staan, dan zal worden over wogen hier, indien dan nog noodig, een be strating van dit oude materiaal aan te bren gen. SCHOOLVOEDING. Rekening en Verantwoording. Giften: N. V. W. f 2; N.V. IJ V. f 1: v. W. f 2; W. L. K. f 1: N. N. f 4; P. B. f 5; Mej. C. L f 5; J. M. H. f 4: W. A. D. f 2.50. Bonnenverkoop 1936: 9 Maart f 54.50; 11 Maart f 95.95; 16 Maart f 44.75; 18 Maart f 51.35; 23 Maart f 38.40; 26 Maart f 83.80; 30 Maart f 55.50; 7 April f 117.85 en 9 April f 20.05 Het Comité zegt voor alle bijdragen har telijk dank. Overzicht van: Ontvangsten 20 Mei 1935 Saldo f 735.15 Van 31 Aug. '35 t/'m. 17 April 1936 3942 38 f 4677.53 Uitgaven: Van 31 Mei '35 t'm. 6 Dec. 1935: voor melkvoeding en div. benoo- digdheden f 708.97 Van 12 Dec. '35 t/m. 4 Mei 1936: voor warme voeding en div. be- noodigdheden 2668.33 6 Mei 1936 Kassaldo 1300.23 f 4677.53 Voor het Comité J. PLU, Penningmeester. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET L.O. WORDT OPGEHEVEN. De Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs heeft het gemeentebestuur in overweging gegeven, over te gaan tot de op heffing van de commissie. In verband hiermede deelen B. en W. den Raad mede. dat zij zich met dit advies kun nen vereenigen. Zij stellen voor tot opheffing der commissie te besluiten, onder dankzeg ging van de door haar bewezen diensten en met intrekking van de voor de commissie geldende verordening. REKENING-COURANT-OVEREENKOMST MET DE N.V. BANK VOOR NED. GEMEENTEN. Ingevolge raadsbesluit van 5 Nevember 1935, no. 6. is met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten een rekening-courant- overeenkomst aangegaan voor buitengewone uitgaven ad f 158.000. Deze overeenkomst vervalt 30 Juni a.s. Daar het gewenscht iïs in de nieuwe overeenkomst tevens op te nemen het bij raadsbesluit van 4 Februari j.l. toege stane crediet van f 26.000 voor het uitvoeren van rioleeringswerken te Velsen, is door B. en W. verzocht een crediet beschikbaar te stel len van f 158.000 f 26.000 f 184.000. De Bank heeft zich bereid verklaard, dit crediet tot 31 December a.s. te verleenen, B. en W. stellen voor, den Burgemeester te machtigen, dienovereenkomstig te handelen. De Commissie van bijstand voor de finan ciën kan zich hiermede vereenigen. EERVOL ONTSLAG AAN EEN ONDERWIJZER. De aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs A I te IJmuiden verbonden onderwijzer C. E. Coppée zal op 31 Mei a.s. den zestig jarigen leeftijd bereiken, schrijven B. en W. aan den Raad. In verband met het bepaalde in het Reglement op de voorloopige pension neering der onderwijzers, die den leeftijd van zestig jaren hebben bereikt, moet aan noemden onderwijzer eervol ontslag worden verleend. B. en W. stellen den Raad voor, hiertoe t-e besluiten met ingang van een nader door B. en W. te stellen datum. STATUTEN GEWIJZIGD. Met Nr 86 van de Nederlandsche Staatscou rant werden verzonden de gewijzigde statuten van de Stoomvisscherij „Mercurius" alhier. VERLOTING IJMUIDER REDDINGSBRIGADE. Het bestuur van de IJmuider Reddings brigade verzocht ons te melden, dat de trek king der verloting', welke zou plaats vinden uiterlijk 2 Mei j.l. moest worden uitgesteld omdat niet alle loten waren geplaatst. Het gaat nog om een klein aantal loten, zoodat de trekking vermoedelijk nog deze maand zal worden gehouden. Steunt de IJ.R.B. door het koopen van een lotl Het zwembad aan het Tiberiusplein. Voorstel tot verkoop van grond a.s. Dinsdag in den gemeenteraad. In de a.s. Dinsdagavond te houden verga dering van den gemeenteraad komt een be langrijk voorstel in behandeling, n.l. dat tot verkoop van den benoodigden grond aan de Velser Zwemvereeniging voor de stichting van een zwembad. Bij aanneming van het voorstel en er is geen enkele reden daaraan te twijfelen, aange zien de gemeente c.a. 4000 M2 onverkoopba ren grond kwijt raakt tegen een meer dan behoorlijken prijs is de eerste schrede gezet op het pad dat leidt naar den bouw van het zoozeer begeerde zwembad. In de betreffende voordracht lezen we, dat het comité tot stichting van een overdekte- annex open bad- en zweminrichting te Velsen heeft verzocht, aan de Velser Zwemvereeni ging of haren nader te noemen meester of lastgever tot het door haar gestelde doel te verkoopen tegen den prijs van f7 per M2. het perceel bouwterrein te IJmuiden dat wordt omsloten door de Lorentzstraat, het Tiberius plein, de Platanenstraat en den Tusschenbeeks weg, uitmakende een gedeelte, ter grootte van ongeveer 1920 M2. van het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden. sectie M no. 6064, alsmede om aan die vereeni ging tot gelijk doel tot en met 31 Mei 1937 een recht van koop te geven op een, bij het voren bedoeld aansluitend perceel bouwterrein langs de Lorentzstraat, ter grootte van ongeveer 2045 M2, deel uitmakende van het perceel kadastraal als voren no. 6083, zulks tegen den zelfden prijs, doch met bepaling, dat als de koop doorgaat over de koopsom van dit laatste gedeelte, ingaande met den dag, waarop de notarieele akte van verkoop van het eerste deel wordt gepasseerd, tot den datum van over dracht een rente, berekend naar 5 pet. per jaar wordt betaald. Uit bovenstaande blijkt, dat zooals trou wens door de betreffende commissie aan de pers werd medegedeeld, de uitvoering van het werk in twee étappes zal geschieden. Het perceel van 1920 M2., dat bij aanneming van het voorstel direct wordt overgedragen, is bestemd voor den bouw van de overdekte inrichting. Met den bouw hiervan zal dus spoe dig begonnen kunnen worden en natuurlijk hopen de enthousiaste zomer- en winter- zwemmers, dat ze dezen winter niet meer naar de een of andere buiten de gemeente liggende inrichting behoeven te trekken, maar dan dicht bij huis hun zwemlust kunnen bot- botvieren. Het tweede gedeelte, 2045 M2. gelegen ach ter bovengenoemd perceel, zal de vereeniging in handen krijgen tot en met 31 Mei 1937. Voor dien datum zal zij dus moeten beslissen, of de uitbreiding van de inrichting met een open zwembad tot stand komt. IJmuiden houdt opruiming. Druk werk voor den slooper. De Avanti, de Lobelia en de Vios 3 zijn naar hun laatste rustplaats te Hendrik-Ido-Ambacht gebracht. Naar wij vernemen zijn onderhande lingen gaande tusschen reeders en. slooperijen over den verkoop van minstens nog een tiental andere trawlers. STREEKPLANCOMMISSIE PRESENTEERT HAAR NOTA. De Streekplancommissie IJmond-Noord heeft aan het gemeentebestuur ter goedkeu ring aangeboden de rekening over het dienst jaar 1935 van 28 October t.m. 31 December en de begrooting voor het dienstjaar van 1 Januari t.m. 31 December 1936 B. en W. deelen mede, dat de ten laste van deze gemeente komende kosten bedragen over eerstgemeld dienstjaar f 94.94 en voor het dienstjaar '36 geraamd worden op f 678.15. Zij stellen den Raad voor, de rekening en de be grooting goed te keuren. KINDERMIDDAG IN „DE DAAD". A.s. Zaterdag vindt in het gebouw De Daad een middag plaats voor kinderen van leden van de Vara. Twee bekende „oomes" zullen de kinderen bezig houden, n.l. Oome Henk van de Vara en Oome Piet van (met) de Poppenkast. Uitvoer van haring wordt beter gecontroleerd. Wetswijziging voorgesteld. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp tot wijziging van de Haringwet 1927 inge diend. Het doel is eenige moeilijkheden, wel ke zich sedert het in werking treden van de Haringwet op 1 Juni 1928 hebben voorgedaan bij de uitoefening der controle op den uit voerhandel van haring, weg te nemen. In artikel 1 van de Haringwet is het ver boden haring, behoorende tot een der aan gewezen soorten, uit te voeren of aan een middel van vervoer tot uitvoer aan te bie den, tenzij de haring verpakt en de verpak king gemerkt is op de voorgeschreven wijze. De in de practijk ondervonden moeilijk heid is, dat .uitvoer" eerst kan worden vast gesteld op het oogenblik, dat de haring de grens passeert, derhalve op een oogenblik. dat het voor eventueel ingrijpen te laat is. „Aanbieden aan een middel van vervoer tot uitvoer" kan worden geconstateerd, in dien de haring aan een trein of -boot, die be stemd is naar het buitenland te vertrekken, wordt aangeboden. Veelal wordt de haring echter eerst van de pakkerij imet een of an der vervoermiddel vervoerd naar een station van de spoorwegmaatschappij of naar een havenplaats, terwijl tegenwoordig ook zeer veel haring vervoerd wordt per vrachtauto, o.a. naar Duitschland en naar België. Deze vrchtauto is dikwijls het eigendom van den haring-exporteur, zoodat er van „tot uitvoer aanbieden" aan een middel van vervoer dan geen sprake is. Aan deze bezwaren wordt thans tegemoet gekomen. Voorts is gebleken, dat sommige ingeschre ven haringexporteurs tonnen haring, voor zien van het stempelmerk, afleveren aan in een der grensplaatsen gevestigde handelaars, die deze haring eerst in opslag houden en daarna exporteeren. De uitvoer wordt dan niet verantwoord op de staten, welke de ex porteurs moeten indienen, want deze hebben geen haring uitgevoerd en de handelaars in de grensplaatsen staan meestal niet bij den dienst der Nederlandsche haringcontróle in geschreven. Bovendien is er gelegenheid te knoeien met het gewicht door haring uit de tonnen te nemen of goede haring te vervan gen door haring van mindr kwaliteit. Ook hierin wordt thans voorzien. Voorts zijn nog eenige voorzieningen van technischen aard getroffen. Overval bij Westzaanschen oud-predikant. Daders tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. HAARLEM Donderdag. Veertien dagen geleden hebben voor de rechtbank terecht gestaan een Amsterdamsch loodgieter en een los werkman uit dezelfde stad. Zij hebben in den morgen van Zondag, 15 Maart een bezoek gebracht aan de woning van den emeritus-predikant ds. Van Dokkum te Westzaan, waar zij dachten een flink be drag aan geld te kunnen stelen. Tegen hun verwachting troffen zij de 27-jarige gebrek kige huishoudster thuis en om hun voornemen te kunnen uitvoeren hebben zij deze bedreigd, en geslagen en tenslotte op een bed vastge bonden. Met een vrij waardelooze buit zijn zij gevlucht, maar door het optreden van voorbijgangers en van de politie meteen ge pakt. De verdachten, die 'de schuld van zich af trachtten te schuiven, waren elk reeds enkele malen veroordeeld. De jongste had nog een voorwaardelijke straf van zes maanden loopen, de oudste was reeds zeven maal gevonnist. De officier van justitie eischte tegen beide verdachten vier jaar met aftrek van preven tief. De verdedigers van de verdachten mr. L. G. van Dam en mr. B. W. Stomps pleitten clementie. Hedenmorgen heeft de rechtbank uitspraak gedaan. Beide mannen werden veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, zonder aftrek van de preven tieve hechtenis. In Wijk aan Duin en omgeving had om streeks de maand Februari een serie kleine diefstallen plaats gehad. Op tal van plaat sen waren portemonnaie's en kleine geldbe dragen gestolen. Eindelijk arresteerde men een jongen man, die thans voor de recht bank alles bekende. Het was gekomen om dat hij met slechte vrienden in aanraking kwam. Hij zat in nood en wilde weer zelf standig zijn. Het psychiatrisch rapport van Dr. Klein sprak van psychopathrische gesteldheid. Zoowel de psychiater als de Officier van Justitie meenden dat hier niets beters kon worden gedaan dan een opsluiting in de Scheveningsche gevangenis. Als de man nu gebruik kan maken van de pas verkregen ventvergunning, dan gaat het toch weer mis. Mr. B. W. Stomps sprak als zijn mee ning uit dat men aan het kennelijk berouw van den verdachte niet te weinig aandacht moet schenken. Pleiter vroeg de eisch van den officier, 10 maanden gevangenisstraf, sterk te willen reduceeren. Verdachte hield vol dat het allemaal nu uit zou zijn en dat hij niet weer voor de verleiding zou zwichten. De uitspraak is over 14 dagen. „De Lichthoeve'' te Santpoort. We ontvingen het Mei-nummer van „De Lichthoeve", het orgaan van het Kindertehuis van dien naam aan de Kweekerslaan te Sant poort. Daarin lezen we o.a., dat thans Zuster A. Verkerk, de ijverige secretaresse en pen ningmeester, met een ernstige ongesteldheid in één der ziekenhuizen te Haarlem is opge nomen. Dit geeft natuurlijk in het groote huis gezin veel ongerief, want zij is de rechter hand van de Directrice Zuster J. Th Kuyck. De directrice laat in een gevoelvol hoofdarti kel, getiteld „Minder dan een hondje", het groote verschil zien tusschen de liefde van een moederhond tegenover haar jongen en die van sommige menschelijke moeders. Het 900ste kind, dat de vorige maand was ingeschreven, is overleden. Verder wordt zooals gewoonlijk weer rekening en verantwoording gedaan van de giften in geld en natura. De moord te Wildervank. Moordenaars tot twintig jaar veroordeeld. De historische zitting van de Italiaansche Kamer, waarin Mussolini (tweede rij, derde van links) de verovering van Abessynië door Italië bekend maakte. LEEUWARDEN, 7 Mei. Het ge rechtshof te Leeuwarden heeft he den B. B. 27 jaar en K. S. 34 jaar, arbeiders te Wildervank wegens moord op Jacob Kroeze aldaar ver oordeeld elk tot twintig jaar gevan genisstraf. De procureur-generaal had levens lang gevraagd een straf, waartoe ook de rechtbank te Groningen hen had. veroordeeld

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1