De Eerste Marathonloop. DAMRUBRIEK P P W m. 1# 11 jis n i-'t. IS WÉ B m B WORT EN SPEL Hoe Loues in 1896 te Athene won. On 1' Augustus, wanneer te Berlijn de Spe len van de elfde Olympiade niet groot cere monieel worden geopend, zal het indrukwek kendste moment van het geheele ceremoniëel vellicht dat zijn, waarop de laatste man van •en estafette van duizend loopers, den uit het I-iekschfc plaatsje Ölympia o verge brachten Wel bet Olympisch Stadion binnendraagt, rim hem op de daarvoor bestemde plaats te Jatten Wij willen het niet hebben over de nauwkeurige organisatie, die vereischt wordt, nm ervoor te zorgen, dat deze laatste man luist op tijd binnenkomt, nadat 999 anderen J een afstand van meer dan 2000 K.M. iiem OP in estafestte zijn voorgegaan. Wij willen ook, buiten de bloote vermelding, zwijgen over het feit dat de jeugdige koning Peter van Joego Slavië den fakkel over een afstand van 1000 Meter door zijn land zal vervoeren en even min uitweiden over de Oostenrijksche athleten men deze taak voor het vervoer door Oosten rijk is opgedragen en die allen zich bij vroe- eere spelen hebben onderscheiden. Wij willen Lt ditmaal hebben over d:en merkwaardigsten I tevens oudsten van al deze fakkeldragers, den Griek Loues De eerste der reeks moderne Olympische Boelen is in 1896 te Athene gehouden. De ver kiezing van deze plaats was een goed en pië teitvol" idee. De Spelen moesten weer opgeno men worden in het land, waar zij vroeger tot roem en tot verval waren gekomen. Dit was de gedachte van Baron Pierre de Coubertin en de belangstelling in aanmerking genomen, waarin de Spelen zich nu verheugen, kan het raker geen slechte gedachte genoemd wor den. Een bezwaar voor vele deelnemers aan deze eerste Spelen was overigens dat het ver schrikkelijk warm kan zijn, en toen ook was, in Griekenland, al had men dan ook de voor zorg genomen de wedstrijden niet later dan Maart vast te stellen. Op 29 Maart was men genaderd tot het hoogtepunt van de Spelen, den Marathonloop. Een°echte Marathonloop inderdaad, want de start vond plaats in het dorpje van dien naam en de finish lag te Athene, juist zooals het vele honderden jaren vroeger het geval was geweest. Er kwamen vijfentwintig jonge mannen aan den start en onder hen bevond zich de Grieksche herder Loues, van wien be kend was, dat hij een onvermoeibaar looper was, gebruind, en gehard in de bergen van zijn vaderland bij zijn kudde. Hij kon loopen deze Griek, maar hij was geen hardlooper in den rin, waarin wij het woord thans verstaan. Hij was herder van zijn beroep en hij liep veel, maar over sport had hij nauwelijks gehoord en zeker nooit gelezen. Een speciale training, behalve dan die, welke zijn vak hem van na ture gaf. had hij nooit gevolgd en wanneer iemand hem zou gesproken hebben over bij zondere voeding, vitaminen, massage, dan zou hij er ongetwijfeld niets van begrepen hebben. Loues was een natuurmensch, krachtig, zoo krachtig, dat hij schier onvermoeibaar was. En als er 42 K.M. geloopen moest worden, dan kon hij best meedoen, want zooiets had hij meer vertoond, achter de dieren aan, waarover het toezicht aan hem was toevertrouwd. Loues meldde zich aan voor den Marathon loop en, hoewel men de merkwaardigste in lichtingen over zijn uithoudingsvermogen kreeg, stelde men hem toch de conditie, dat hij zich wat extra in het loopen moest oefe nen. Hij had er niets tegen. Tijd genoeg. Hij liep dus wat meer, bergop, bergaf, in de gloeiende hitte en als hij moe was dronk hij wat iandwijn en legde zich te slapen, totdat zijn kudde hem weer noodig had. Oj 29 Maart stond hij tusschen de andere 24, bereid om dat middagloopje te maken, terwijl in Athene in het wit marmeren stadion en daarbuiten de geheele bevolking in gewel dige vooropwinding wachtte. De groote glorie van deze Spelen moest worden, dat een Griek den Marathonloop won. Loues was niet de eenige hoop van zijn landgenooten en zelfs niet de grootste. Maar hij stond daar aan den start in de volmaaktste kalmte te wachten, tot hij zou mogen vertrekken, zich volkomen onbewust van de groote sportieve verant woordelijkheid, die op hem en de anderen drukte. Het moment was daar. Overste Papadia- mantopoulos een naam die ook aan de vergetelheid dient te worden ontrukt gaf het startsein en het veld der 25 verdween aan eengesloten in de hitte en het stof van den kalen wit glinsterenden landweg. Men had de training van Marathon-athleten in 1896 nog niet tot een wetenschap verheven, want de klassieke afstand van 42 K.M. was toen pas weer naar voren gebracht. Maar van die 25 loopers hadden er toch in elk geval 24 ernstiger en vlijtiger geoefend dan de Griek sche herder Loues. Hij liep er midden tusschen zoo natuurlijk weg, onbevangen, zonder ge dachten aan systematische krachtverdeeling. Hij wist alleen, dat hij het gemakkelijk zou kunnen volhouden. Veel gemakkelijker d'an die zooveel zorgvuldiger getrainde athleten uit andere landen, die niet gewend waren aan zulk een verschroeiende temperatuur. Na de eerste 10 Kilometer liep hij in de voorhoede en vele concurrenten waren reeds ver afgezakt. Maar er zijn nog andere bijzondere krachten in het veld. Drie tegenstanders loopen hem voorbij en zelfs 'een eind vooruit. De herder Loues stoort er zich niet aan, zijn tijd zal wel komen. Wel begint hij wat zwaar in de bee- nen te worden en in de eerstvolgende herberg, die hij tegenkomt, zet hij zich rustig neer, om even uit te blazen en hij drinkt een paar glaasjes Iandwijn, want hardloopen in zulk een hitte is een diorstverwekkend werk en hij versmaadt ook in zijn bergen bij zijn kudde den verfrisschenden dronk niet. Dan gaat hij maar weer op stap, want de toeschouwers-landgenooten zijn gaandeweg in vertwijfeling over zijn kalme lichtzinnigheid, geraakt. Het glaasje Iandwijn heeft Loues lek ker opgefleurd en hij zet er een sneller tempo in, om zijn voorloopers in te halen. In het Stadion te Athene is iedëreen ver vuld van het verloop van den wedstrijd. Een boodschapper komt berichten, dat de eerste looper op ongeveer 6 K.M. afstand nadert en dat het de Australiër Flack is. Ontzetting maakt zich van de Grieksche menigte mees ter, Zou dan toch. een vreemdelingHet is een vreeselijke teleurstelling. Maar een kwar tiertje later komt er een nieuw bericht, dat de geslagenheid in wilde vreugde-opwinding doet overslaan. De Griek Loiues nadert het Stadion en hij loopt geheel vooraan. Een onbeschrijfelijke storm van gejubel breekt los, als een kanonschot de komst van den winnaar bij de Marathonpoort aankondigt. En daarop verschijnt de Grieksche schaap herder Loues. Hij is nog volkomen frisch, al hangt hem het lange haar bezweet in de sogen. d« Griekscbe kroonprins rent naar hem toe en legt de laatste 100 Meter aan zijn zijde af- Als hij aan de finish komt na 2 uur en 53 minuten loopen, hetgeen ook nu nog een zeer goede tijd is, dringen honderden toe schouwers onder oorverdoovend igebrul om hem heen en de kroonprins en prins George van Griekenland moeten hem tegen deze be laging beschermen. De publieke opwinding van dat moment is zelfs in deze dagen van heldenvereering bij de sport niet overtroffen. Een waar pandemonium was losgebroken. Niet alleen wilde iedereen den winnaar en natio- nalen held de hand drukken, maar dames ruk ten haar juweelen van hals en handen en wierpen ze aan zijn voeten. Loues werd dioor de beide prinsen uit het gedrang gedragen, men zoent hem op wangen, neus, ooren, ha ren; gouden horloges, gevulde portefeuilles worden hem in de handeen gedrukt, een ho telhouder biedt hem vrij eten voor een jaar aan, een schoenpoetser levenslang vrij schoe nen poetsen, bij de koninklijke loge wordt hij door het staatshoofd omarmd. Men merkt in het geheel niet meer, dat ook de tweede en derde aankomenden Grieken zijn, waardoor tevens Loues' overwinning voor het nuchter beschouwende nageslacht is verklaard. Geen vertegenwoordiger van een ander ras kon in deze omstandigheden zijn beste prestatie ge ven. In dezen toestand van begeestering werden de Spelen eenvoudig automatisch voor be ëindigd verklaard, waardoor de worstelaars bijv. onverrichterzake weder naar hun dik wijls'verafgelegen haardsteden konden terug- keeren. Heel Athene vierde dien dag feest met vuurwerk op de bergen en dacht aan niets anders meer. Alleen Loues was bij al deze feestelijkheden niet meer te vinden. Hij was al lang weer op weg naar zijn dorpje, den Olympischen beker iii een doek op zijn rug gebonden. Hij had zijn zege niet vergeten, maar wilde die liever in eigen kring vieren. Wanneer op 1 Augustus a.s. in het Olym pisch Stadion de Spelen geopend worden, zal een athleet, de duizendste van een lange rij, die tot Olympia in Griekenland reikt, den fak kel aandragen, die het symbool van het Olym pische vuur is. Dit zal zeker niet het minst indrukwekkende moment van dit ceremonieel zijn, zooals wij reeds aan h.et begin zeiden. Wat wij nog niet vertélden is, dat de laatste der duizend loopers de Grieksche schaapher der Loues zal zijn, die 40 jaar geleden den Marathonloop won en die nu een zestiger is, misschien wel wat stram, maar toch nog steeds sterk van leden. ATHLETIEK. COMPETITIE K. T. K. Ook dit jaar organiseert de Kennemer Turnkring een athletiek-competitie voor da mes en heeren. De wedstrijden, onder leiding van den heer W. H. Verkes, worden voor dames in 2 klassen gehouden op Dinsdagen 23 Juni en 14 Juli, en voor heeren in 2 klassen op Vrijdagen 26 Juni en 17 Juli. Zij hebben plaats op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan. LAWNTENNIS. DE COMPETITIE. Hefc.programma voor Zondag a.s. luidt: Overgangsklasse HaarlemGame. Thor 2—T. C. H. Tweede klasse A. N.W. HeemstedeOranje T. C. Groen Wit 2Haarlem 2. T. C. H. 2—Joy. D. D. V. 3—F. C. G. T. E. D.—Pr. Ju'.'una Tweede klasse B. N.W. T.E.D. 2—A. M. V. J. T. C. G. 2Segiod. T. C. H. 3Rood Zwart. Ready 1928Westrust. Koog ZaandijkGame and Set. BeverwijkHeemstede 2. Derde klasse A. N.W. Westrust 2Tw. Bank. ScoreT. C. G. 3. Bonso'Nieuwe Meer 2. Heemstede 3S. M. N. Heemstede 4Zaandam 2. Derde klasse B. N.W. Game and Set 2—Aemstelsp. Tw. Bank 2—Wimbledon. De BaryBonzo 2. Wimbledon 2—V. V. G. A. 2. Tirol—Duinlust. Gold Star 1935 H—Westrust 3. T.C.G. 4Nieuwe Meer 3. A. M. V. J. 2—Heemstede 5. Duinlust 2Score 2. Westrust 4Heemstede 6. T. C G. 5—Cocktail 2. Haarlem krijgt dus bezoek aan de Span jaardslaan en bedriegen de voorteekenen niet dan kan weer als eindresultaat een overwin ning worden genoteerd, al zal het krachtever- schil wel minimaal blijken te zijn. T.C.H. speelt- uit tegen Thor 2. De Haarlem mers schijnen weer een goeden gooi te willen doen naar een promotie-kans. De uitwed strijd tegen Thor 2 zal wel geen hinderpaal in den weg beteekenen. onder leiding van B. Dukel. PARTIJCOMBINATIE VAN R. C. KELLER. In de beslissingsmatch tegen Rustenburg om het kampioenschap van Nederland 1936 ont stond in de tweede partij onderstaande dia gramstand. Zwart: Rustenburg. ZWART HOCKEY. ZWITSERLAND—NEDERLAND. Naar wij vernemen wordt de hockeylanden- wedstrijd ZwitserlandNederland op 31 Mei niet te Lausanne, doch te Luzern gespeeld. Met Pinksteren wordt nl. te Lausanne een in ternationaal Voetbaltournooi gehouden; daar door was het niet mogelijk, ook den hockey wedstrijd daar te spélen. m rn ZATERDAG 9 MET 1936 in zijn speelvrijheid, na het spelen van 44—39 wordt belemmerd. 4. 31—27 17—22; 5. 28x17 12x21. Voor 31—27 komt een voortzetting als 2822 in aanmer king. Wit's lange vleugel wordt thans opge sloten. 6. 50—44 7—12; 7. 33—28 19—23. Na dit openingsspel heeft zwart door het vormen van een klaverblad een gering voordeel behaald, doch ten koste van een gehavende verdedi ging. Wil zwart het voordeel vergrooten dan was noodzakelijk 1823 en 1218 waarin zwart twee goede aanvalzetten had. Door het spelen van 19—23 wordt de aanval met twee stukken minder opgezet. 8. 28x19 14x23; 9. 39—33 10—14; 11. 34—30 1—7. De laatste zet van zwart is niet sterk. In aanmerking kwam 1419 of 1319. 11. 30—25 7—11; 12. 33—28 4—10; 13. 28x19 14x23; 14. 24x14 10x19; 15. 35—30. Hier is 38—33 en 33—28 sterker. 5—10; 16. 30—25 10—14; 17. 44—39 11—17. Zwart's laatste zet met de verdediging ge speeld is fout. Zetten zooals 1924 of 1420 in den aanval komen in aanmerking. 18. 3933 27. Ook deze zet is zwak. 19—24 is hier wel heel sterk. 19. 3328 711. ZWART Dat je de tent gewasschen hebt is prachtig, Emma, maar je had er toch geen stijfsel in hoeven te doen. (Humorist.) WIT Wit: Keiler, Zwart: 3 6 7 8 12 13 14 15 18 19 24 26. Wit: 28 30 32 33 35 36 37 38 39 40 45 48. De heer Keiler zond ons dit fraaie fragment voor onze damrubriek en merkt het volgende op: Zwart staat door de ongunstige opstel ling van schijf 15 slechter. Het spel verliep als volgt: 1. 7—11? Hier moest 1823 of 6—11 worden gespeeld. 2. 32—27 Wit dreigt schijf te winnen met 2722 en 28—23. 14—20 Thans kan wit op twee manieren winnen. Wij spelen graag 28—23 18x29 gedw. 39—34 en zwart geeft op, wat ons inziens het vlugst 3. 27—22 18 x 27. 4. 30—25 24—30? Thans wint wit ook een stuk. 5. 25x23 13—18 6. 35x24 18x20. 7. 37—31 26x37 8. 28—22 27 x 18 9. 3832 en wint. Hoewel nog verschillende varianten mogelijk zijn, gaat toch steeds een stuk verloren. Een fraaie wint van den kampioen van Ne derland 1936. ONZE DAMCURSUS. Met deze rubriek hebben wij 10 lessen ge plaatst, en besluiten hiermede onze damcur- sus. Uit de vele correspondentie is gebleken, dat de lessen met de grootste aandacht wer den gevolgd, en hiermede zijn wij al reeds rijkelijk beloond. Mocht in het a.s. winterseizoen weer zulk een groote belangstelling bestaan, dan zullen wij weer een nieuwen cursus beginnen. In aansluiting op onze spelsystemen volgt hieronder een partij, gespeeld in de eerste klas om het damkampioenschap van Groot IJmuiden 1936 tusschen H. Laros, wit en P. C. Bais den 24 April 1936. 1. 33—28 17—21; 2. 39—33 21—26; 3. 44—39. Nu wit beoogt het Hollandsche genre te spe len, geniet 3127 met snelle ontwikkeling van den langen vleugel door 3731 de voorkeur, boven 4439. Wit's derde zet levert onnoodig belemmering in het spel op. 3. 1117. Zwart moet hier 18—23 spelen, waardoor wit Rondom België—Holland; De triomf van Van Male; Het gelijkmakende doelpunt; de lersche Vrijstaat boekt een succes; De laatste loodjes In de League; De wielerwedstrijd ParijsTours De Epsom-Derby Dikwijls wint de favoriet Gelegenheids-wedders. In ons nummer van 28 Maart 1.1. schreven we in verband met den voetbalwedstrijd Hol landBelgië te Amsterdam, dat men over het algemeen wel wat al te optimistisch ge stemd was, omdat voetbal altijd voetbal blijft. We meenden, dat de Belgen niet zoo erg veel doelpunten ten achter zouden blij ven en bij verrassing wel eens een gelijk spel zouden kunnen behalen. Evenzeer als het resultaat van de match te Amsterdam ons in het ongelijk stelde, heeft de uitslag van Brussel bewezen, dat onze voorzichtigheid, ons pessimisme zoo men wil, niet ongegrond was. Zonder eenige aarzeling kan men zeggen, dat België Zon dag 1.1. de overwinning dubbel en dwars ver diend had en die zeker ook zou hebben be haald, als Van Male niet een demonstratie van doelverdedigen had gegeven, die aan Göbel in zijn beste' dagen herinnerde. De lange Rotterdammer heeft werkelijk feno menaal gespeeld en hij stopte enkele schui vers in den hoek, die hij zonder zijn repu tatie te schaden, gerust had kunnen laten passeeren. De rest van het elftal kon zich geen oogen- blik boven het middelmatige verheffen en het is thans wederom gebleken, dat een Ne- derlandsch elftal zonder enthousiasme vijf tig procent zwakker is dan wanneer het met den vurigen wil om te winnen in het veld komt. Het elftal van den Ierschen Vrijstaat, dat te Keulen tegen den Gau Middenrijn en te Boedapest tegen Hongarije heeft gespeeld, was door de opname van een aantal spelers, die voor Engelsche League-clubs uitkomen, sterker dan in de match tegen Holland. Het was als volgt samengesteld Harrington (Cork); O'Neill (Dundalk) en Gorman (Bury); Glen (Shamrock Rovers), Moulson (Lincoln City) en O'Reilly (Bride- ville); Duggan (Leeds United), Donnelly (Dundalk), Dunne (Arsenal), O'Madden (Cork) en Fallon (Notts County). Met deze vijf geroutineerde spelers in de gelederen, waarvan drie in de voorhoede en één op de spilplaats, werd tegen Hongarije 33 gelijk gespeeld, welk resultaat de kracht van de ploeg goed weer geeft. Dat daarna van de Duitschers met 41 werd verloren, mag wel een verrassing heeter». Wat Dunne betreft, deze middenvoor is met zijn collega Cox door Arsenal op de transferlijst geplaatst. Laatstgenoemde is naast een be hoorlijk voetballer tevens een goed cricketer, want hij komt geregeld voor Sussex uit. Dit zijn de eenige twee spelers, die dit maal door Arsenal aan den dijk worden ge zet, de overigen, 34 in totaal, zijn allen voor het volgende seizoen gecontracteerd. West Ham, dat voor het tweede achtereen-. volgende jaar zich promotie zag ontgaan, heeft 26 spelers behouden, waaronder de veteraan-linksbuiten Ruffell, die in 1920 ook reeds voor deze club uitkwam. Chelsea gaat een tour naar Scandinavië maken en speelt „en passant" te Amsterdam tegen Blauw Wit. De Zebra's hebben met dezen tegenstander geen goede keus gedaan, want het Chelsea-elftal telt een aantal spe lers, die om hun telkens weerkeerend ruw spel bekend staan; de grootste zondaars zijn de rechtshalf Mitchell en de linksbinnen Gibson. Dat bleek ook in de match tegen Arsenal, de laatste wedstrijd, die door scheidsrechter Fogg geleid werd, alvorens deze bekwame arbiter zijn loopbaan besloot. In de Engelsche League heeft het tot het laatst oogenblik gespannn. Port Vale ver dedigde zich tegen Charlton met den moed der wanhoop om de degradatie te onteaan. Wel behaalden de „Potters" een gelijk spel, doch Barnsley deed dat eveneens en alle moeite was tevergeefsch. Daar West Ham ver loor, eindigde Charlton onder Manchester United nog met drie punten voorsprong op haar stadgenoote, die de derde plaats aan Sheffield United moest afstaan. Spannender nog was de strijd aan den kop van III Zuid. De beide gegadigden voor het kampioenschap, Coventry en Lu-ton, moesten elkaar toevallig nog tweemaal ontmoeten en beide matches eindigden in een draw. Ter wijl daarna Coventry voor 24.000 toeschou wers met de grootste moeite in de laatste minuten van Torquay met 21 - -n, kon Luton het te Londen tegen Queen's Park Rangers niet verder dan een puntloos <?elijk spel brengén, waardoor Coventry promoveer de. te zamen met Chesterfield in IH Noord. Deze clubs nemen de plaateen in van Huil City en Port Vale. Tenslotte dient nog vermeld, dat de Ca suals voor de eerste maal in hun bestaan den amateur-beker hebben gewonnen, door in de overgespeelde finale Hford met 2—0 te verslaan. Southend United is in III Zuid op de vijfde plaats van onderen af geëindigd met 36 punten uit 42 wedstrijden, 61 goals vóór en 82 goals tegen. Op den dag van de voetbalmatch Belsrië Holland werd de groote wielerwe-rwedstrijd ParijsTours verreden, waarvoor bij onze Zuiderburen begrijpelijkerwijs een groote be langstelling bestond. Niet minder dan 139 rijders kwamen aan den start, waaronder de bekendste Franschen en Belgen, die welge moed aan de 246 kilometers begonnen, Reeds na 24 kilometers lag het peloton geheel uit elkaar, terwijl drie Frar-chen: Mithouard, Arohambaud en Chocaue 1 minuut en 45 se mz m HP ÉJ M/A V conden voorsprong hadden. Onder aanvoe ring van den Belg Danneels werd de achter volging ingezet en inderdaad werden de vluchtelingen ingehaald. Vele renners had den met lekke banden te kampen, wat na tuurlijk grooten invloed op hun vorderingen had. Kort nadat de helft van het traject was afgelegd, ontsnapten de twee Belgen Dan neels en Coelaert in gezelschap van den Franse-liman Mithouard. In een moordend tempo vervolgen de vluchtelingen hun weg, zoodat ze in ver schillende plaatsen 25 minuten eerder aan komen dan men hen had verwacht. Hun uur- gemiddelde ligt boven de 40 kilometer, wat op zulk een afstand zelfs met den wind in den rug een geweldige prestatie is. Met ruim vijf minuten voorsprong bereikt het drietal Tours, waar Danneels in de spi'int zegeviert voor Mithouard. Dit was de tweede maal, dat deze Belg de monsterrace won, doch ditmaal vestigde hij een nieuw record, door den af stand van 246 kilometer in 6 uur 3 min. en 17 seconden af te leggen, een gemiddelde En dat op de fiets gedurende zes uren aan van veertig kilometer en 350 meter per uur. één stuk. Op 27 Mei zal te Epsom de Derby worden geloopen, zooals men weet een race over an derhalve mijl voor drie-jarige paarden. Mo menteel is Pay Up favoriet met 11 tegen 2, doch men hoort goede berichten over Bala Hissar (100 tegen 9) en Taj Akbar (33 te gen 1). In tegenstelling met de meeste races, komt het dikwijls voor, dat in de Derby de favo riet zegeviert, waardoor menigeen onver wachts een aardig duitje verdient. Ondanks het feit, dat de paardensport, niet in de laat ste plaats om het wedden, in Engeland zeer populair is, zijn er toch nog altijd talloos ve len, die zich niet aan dit kansspel bezondi gen. Deze maken echter één uitzondering; op de Derby wedt iedereen, van grootmoeder tot zuigeling, van rijk tot arm. Zij krijgen van hen, die beter in de paardenwereld thuis zijn, althans meenen dat te zijn, waardevolle tips of wel ze doen hun oogen dicht en prik ken met een speld in de deelnemerslijst. De jonge dames, dat zijn in dezen modernen tijd globaal gerekend dus alle dames, zijn poëti scher; zij gaan af op de kleuren, die de jockeys dragen, op de welluidendheid van den naam van het paard en ook (en dit is zeer belangrijk) op voorgevoelens en droo- men. Dit laatste middel heeft vooral succes, als een totale outsider wint en is dan dikwijls de aanleiding tot een snoepreisje of het koo- pen van een „doddig" hoedje. De prozaische man bestudeert het vorm- boek en wedt maar liever op de favoriet. Zoo als gezegd, gebeurt het in deze race dikwijls, dat het laagst genoteerde paard inderdaad wint en de vreugde is dan, behalve bij de bookmakers, algemeen. Honderdduizenden gaan op alle mogelijke manieren naar Epsom; per trein per auto, per ezelwagentje en zelfs te voet. Vliegtuigen geven den verkeersagenten 'draadloos in structies om opstoppingen van het verkeer te voorkomen. Zigeuners en kermistenten maken goede zaken en iedereen voelt zich op vacantie. Maar millioenen blijven achter in de steden, in kantoren, fabrieken en werk plaatsen. Hoe dichter het oogenblik van den start nadert, hoe grooter de spanning wordt. Iedereen luistert naar het radio-verslag en wie geen radio bezit, hangt uit het raam om den eersten den besten krantenjongen staan de :te houden, die. met den kreet van: „Derby winner" door de straten stormt. WIT Wit H. Laros: 49 48 47 46 45 43 42 41 40 38 37 36 32 28 27 25. Zwart P. C. Bais: 26 23 21 19 18 17 16 15 14 13 12 11 9 8 6 3. Wit aan zet heeft thans goed spel in 3833. Door den tekstzet kan zwart weer in het voor deel komen. 20. 37—31! 26x37; 21. 42x31 21—26; 22. 47—42 26x37; 23. 42x31 17—22? Keurig en fraai combinatiespel had zwart zich kunnen verschaffen in 2329, een zet die tevens in het karakter van het spel ligt. 24. 28x17 12x22; 25. 31—26 19—24; 26. 26x17 11x31: 27. 36x27 1520. Plotseling staat zwart weer slecht. De reden is het geheel doelloos spelen met den linkervleugel. 28. 3833 1419; 29. 25x14 9x20; 30. 41—37 8—12. Stand na den 30sten zet van zwart luidt: Zwart: 24 23 20 19 18 16 13 12 6 3. Wit: 27 32 33 37 40 43 45 46 48 49. Wit, die belangrijke tempowinst heeft, kan hier heel spoedig het spel winnen. B.v. 3328. Zwart heeft plotseling van de geheele stelling enkele schijven om te spelen n.m. 6 17 24 20 en 3. Steeds zal tempogebrek zich bij zwart voordoen en de stelling in elkaar doen storten. Het spel verliep 31. 37—31!! 12—17? Hier moest zwart op zijn beurt weer 2329 spelen. 32. 31—26 17—22; 33. 46—41 22x31; 34. 26x37 3—8. Nog is 23—29 sterker. 35. 32—27 8—12; 36. 37—32 20—25; 37. 33—28 23—29. Het spelkarakter wijst toch uit dat deze zet ge speeld moest worden. 38. 4137 1823. Thans past wist de omsingelingstaktiek toe. Het vol gend spel is belangwekkend. 39. 4944 1217. 40. 40—35 17—21; 41. 43—38 6—11; 42. 48—43 11—17; 43. 44—40 13—18; 44. 43—39 21—26. Stand in cijfers na den 45sten zet luidt: Zwart: 16 17 18 19 23 24 25 26 29. Wit; 27 28 32 35 37 38 39 40 45. In de partij werd gespeeld 27—21 wat snel remise is. Het volgende spel geeft wit fraaie kansen: 4034 29x40 45x34 2429? 3933 met fraaie winstkansen. Remise is: 16—21 en 18—22. Oplossingen en correspondentie binnen acht dagen te zenden aan Van Wassenaerstraat 23, IJmuiden-Oost. HANDBAL KAMPIOENSCHMAP VAN NEDERLAND. Dames: Rapiditas—Zeeburg, 11 uur te Aalsmeer. RapiditasHygiea, 12 uur te Aalsmeer. Zeeburg-Hygiea, 14 uur te Aalsmeer. Zondag 10 Mei a.s. zal zooals men weet op het Aalsmeer-terrein een halve competitie ge speeld worden tusschen drie elftallen, welke dit seizoen het afdeelingskampioenschap be haald hebben. De winnende ploeg komt met Pinksteren a.s. uit in de eind wedstrijden om het Nederlandsch kampioenschap. Het Haarlemsch Rapiditas kan haar eer sten wedstrijd tegen Zeeburg (Amsterdam) winnen, doch in den tweeden wedstrijd tegen de landskampioenen geven we haar niet veel kans. Dat zij dit mogen logenstraffen. BILJARTEN. WERELDKAMPIOENSCHAP LIBRE. Uit Mulhouse: Donderdag is alhier een begin gemaakt met het tournooi om het wereldkam pioenschap libre. Hieraan wordt ook deelgenomen door onzen landgenoot Van Vliet uit Den Haag. Reeds op dezen eersten dag wist hij fraaie successen te boeken. In zijn partij tegen den Zwitser Loeb wist hij, door in de twaalfde beurt een slot- serie van 156 te scoren, gelijk te spelen. Zijn gemiddelde in deze partij bedroeg 41,66, het geen zeer goed te noemen is. Zijn tweede partij was tegen den Duitscher Joachim. Hij wist hier in 18 beurten met een flinken voorsprong te winnen. Een bijzondere prestatie leverde de Spanjaard Bruton, door in zijn partij tegen Loeb de 500 in één serie vol te maken. Deze partij was dus bijzonder vlug ten einde. Loeb (Zwitserland) 500 12 165 41.65 Van Vliet (Nederland) 500 12 156 41.66 Dechner (Oostenrijk) 356 34 66 10.47 Baltus (België) 500 34 103 14.70 Butron (Spanje) 293 10 149 29.30 Domingo (Spanje) 500 10 152 50.— Cote (Frankrijk) 500 24 98 20.83 Galmiche (Frankrijk) 282 24 70 11.75 Loeb (Zwitserland) 1 1 1 1.— Butron (Spanje) 500 1 500 500.— Ferraz (Portugal) 500 32 175 15.63 Dechner (Oostenrijk) 457 32 276 14.28 Joachim (Duitschland) 342 18 145 19.— Van Vliet (Nederland) 500 18 127 27 77 Galmiche (Frankrijk) 500 23 214 21.73 Baltus (België) 328 23 83 14.26

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 9