HET NIEUWE AVONDBLAD Venus draait. 21e JAARGANG NO. 159 MAANDAG 11 MEI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitaaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AH VERTENTIeN1—6 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elks regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés moent tengevolge hebb.en. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe h.a.v.- Bank te Schiedam. Een Diamant. ,Na drie dagen forellen-visschen, om zijn zenuwen tot bedaren te brengen, durfde de Belg Kapla'nt te New York het aan, den be roemden Jonker-diamant in drieën te kloo- ven. In totaal zullen er twaalf steenen uit den diamant worden vervaardigd, waarvoor de huidige eigenaar, de New Yorksche dia manthandelaar Harry Winston, een som van twee millioen dollar hoopt te ontvangen." Dit lees ik onder een plaatje in een krant, waarop meneer Kaplant aan het klooven van de jonker-diamant is en iemand met een half-ircmisch glimlachje, vermoedelijk meneer Winston, toekijkt. En ik peins en denk: hoe wonderlijk is de "ftienschelijke natuur! Drie dagen forellen-visschen is noodwendig om haar te kalmeeren eer zij een diamant durft te klooven. Maar zonder eenige voorbereiding van dien aard er is tenminste niets van gemeld springt iemand op duizenden -me ters hoogte uit een vliegmachine, vertrouwend opeen paar wieken die hij zich aangemeten heeft, imiteert de vogelvlucht voor het plezier van een menigte toeschouwers, ontplooit ten slotte nog een parachute en komt wonder- lijkerwijze levend op aarde neer. Zonder in leidende forellenvisscherij klimt Amy Molli- son in een vliegtuig en stormt in haar eentje naar Kaapstad, alleen voor den nogal hollen roem van een nieuw recordeen paar uur binnen den tijd van Tommy Rose. Zonder hun zenuwen te behoeven te kalmeeren trekken massa's Italiaansche soldaten Abessynië bin nen, en zonder iets van dien aard geven hun generaals bevel het overvallen volk met gif gassen uit te moorden, omdat het teveel weerstand biedt aan de legerscharen der Eui'opeesche beschaving. Ik zou door kunnen gaan met dergelijke voorbeelden. Is het noodig? Dit merkwaar dige geval staat er tegenover: als een diamantslijper, die natuurlijk zorgvuldig uit gekozen is als één der bekwaamsten in zijn vak, een diamant yan groote waarde in drieën zal klooven moet hij zich wel eerst kalmeeren door drie dagen op florellen te gaan visschen! Want er is zooveel geld mee gemoeid! De tegenstelling is niet vroolijk. Zij ver klaart misschien heel veel van de ellende en verwarring in de wereld-van-heden, die nog grooter janboel schijnt dan zij in vorige perioden harer bloedige historie was. De duiten! dat is iets geweldigs! Twee millioen dollar op het spel! welk een geweldige verantwoording De lasten des levens moeten zwaar gedrukt hebben op de schouders van den Belg Kaplant, die voor zulk een portemonnaies-schokkende beproeving wat uitverkoren. Maar het is ge lukt! Hoera, het is gelukt. De wereld herademt. De Volkenbond is wel in gevaar, en tallooze Abessiniërs zijn vermoord, en wereldoorlogen dreigen opnieuw, maar de Jonker-diamant is netjes in drieën gekloofd en meneer Winston zal er zijn volle twee millioen dollar uit kun nen halen. Wij herademen. IJMUIDEN gouden echtvereeniging k. zwart— GOUDA. Zaterdag 16 Mei hoopt het echtpaar K. Zwart—Gouda, Bloemstraat 98 den dag te her denken, dat zij voor 50 jaar geleden in het huwelijksbootje zijn gestapt. Van die 50 jaar wonen zij 36 jaar in IJmuiden. Beiden zijn af komstig uit Egmond a. Zee en het is dus be grijpelijk, dat vader Zwart zijn bestaan steeds op zee heeft gezocht. Van de 77 jaren die hij telt, moeder Zwart is 74, heeft hij ruim 50 jaai de zee bevaren, het eerst op een bom, later op een kotter en ten slotte op een trawler, waarop mj vele jaren als schipper heeft dienst ge daan voor de reederij I. J. Groen. Thans is hij nog werkzaam bij de V. E. M. De beide oudjes die voor hun leeftijd nog zeer kras zijn hebben zich voorgenomen, hun huwelijksdag in Eg- jnond a, Zee door te brengen. Het is dan feest jn Egmond, omdat daar dan herdacht wordt net 50-jarig bestaan der Oud Kath. Kerk waarin hun huwelijk, als eerste bruidspaar, is bevestigd hetgeen destijds geschiedde door Pastoor J. J. van Greuningen. Alzoo wordt dit voor de beide oudjes een dubbele feestdag. om het damkampioenschap van groot-ijmuiden. Het resultaat van de gespeelde „inhaal- tonde" is als volgt: B; DukelG. Postma, remise. Ligthart verliest van F. Basstra. C. SuykF. Basstra, remise. B. DukelH. de Boer, afgebroken. Be stand van dit uit 10 ronden bestaande wurnooi is als volgt: B. Dukel 6 g. 8 p.; C. Suyk 4 gesp. 5 p.; Ligt- öart 5 gesp. 5 p.; H. de Boer 4 gesp. 4 p.; F. Basstra 4 gesp. 3 p.; G. Postma 3e gesp. 1 p. Zooals de ranglijst aantoont is nog alles mogelijk en met spanning worden de volgende ™nden tegemoetgezien. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Overzicht over de maand April 1936. Het totaal aantal ingeschreven werkzoe kenden bedroeg aan het einde der verslag- maand: a. mannen boven de 18 jaar: 2747 (vorige maand: 2958). b. mannen onder de 18 jaar: 143 (vorige maand 164). c. vrouwen boven de 18 jaar: 35 (vorige maand 52). d. vrouwen onder de 18 jaar: 31 (vorige maand: 51). Totaal 2956 (vorige maand 3205). Vergelijkend overzicht van de zuivere werk loosheid naar de voornaamste beroepsgroe pen: Mannelijke personen boven de 18 jaar. 4Apr. llApr. 18Apr. 25Apr. Bouwvakarbeiders 553 525 495 514 Metaalbewerkers 370 346 345 368 Houtbewerkers 39 38 38 38 Landarbeiders 51 42 42 43 Havenarbeiders 119 115 117 119 Visschers 422 441 441 426 Kantoorbedienden 41 38 41 42 Losse arbeiders 761 742 746 747 Overige beroepen 357 349 349 349 2713 2636 2614 2646 mannelijke personen onder de 18 jaar: 134 149 139 143 vrouwelijke personen: 61 56 45 54 Totale werkloosheid 2908 2841 2798 2343 Over 1935 bedroegen deze aantallen 2296 23C0 2325 2267 83 88 87 82 19 36 33 36 Totaal 2398 2424 2445 2385 De werkloosheid bedroeg aan het einde der verslagmaand naar de leeftijden der inge schrevenen: beneden 1824 2530 30 jaar 18 jaar jaar jaar en ouder mannen 143 339 385 1814 vrouwen 31 17 4 8 Bemiddeling a. Aantal inschrijvingen van werkzoeken den: 732 m. en 40 vr. b. Aantal plaatsingen van werkzoekenden 396 m. en 14 vr. c. Aantal aanvragen van werkgevers: 405 m. en 23 vr. d. Aantal voldane aanvragen: 396 m. en 13 vr. Bovendien werden 3 personen buiten de gemeente geplaatst. Werkverschaffing. Tewerkgesteld waren: a. bij de N.V. Ontginningsmaatschappij Noord-Holland: 18 man; b. bij de werkverschaffing voor jeugdige werkloozen object Landgoed Waterland 8 man; object Landgoed Duin en Kruidberg: 8 man; object Speeltuin De Moerberg: 7 man en 1 leider. In den loop der maand werden 9 plaatsin gen tot stand gebracht van jongens, werk zaam op de Centrale Werkplaats. Deze plaatsingen betroffen 4 jongens, twee ,er van werden meermalen geplaatst. Een middag bij de imkers. Bijengezoem en nachtegaal-gezang. Aan den voet van den duinweg, die het landgoed Duin en Kruidberg beschut tegen den Noordenwind, ligt in een van die schil derachtige plekjes van typisch Kennemer ka rakter Den Haan's Bijenpark. Het is een aantrekkelijk plekje, gelegen te midden van uitgestrekte tuingronden, waar op dezen voorjaarsdag de lichte kleur van den zandbodem nog domineert. Slechts hiel en daar komt wat gewas boven het witte zand uitsteken. Rfiaar het grootste deel is een mulle zandgrond, waarvan de leek niet begrijpt, dat hij tot iets anders geschikt is dan tot het veroorzaken van stofwolken. Maar de hard werkende tuinman, geassisteerd door wat kunstmest doet er wonderen mee. Rondom het bijenpark zoemen duizenden bijen. Maar boven dit gezoem klinkt luid het gezang van den nachtegaal, die in de boomen langs den Duin- en Kruidbergweg en verder den kant naar de duinen uit zijn lentelied zingt. En door deze voorjaarsgeluiden en over het in een nieuwe lentekleed gehulde land schap roept luide de koekoek. Zaterdagmiddag was het rondom Den Haan's Bijenpark niet zoo rustig als anders. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat de heer Den Haan zijn bijenstand beschikbaar had gesteld voor het houden van een practischen cursus, die gegeven werd door den heer A. Joustra, secretaris van de Vereeniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland. Dezen winter had de heer Joustra in het ge bouw der Nutsbibliotheek te Haarlem voor de afdeeling Haarlem en Omstreken van ge noemde vereeniging een viertal theoretische cursussen gegeven, die met dezen practischen cursus besloten werd. Tal van imkers uit Kennemerland woon den dezen cursus bij. Zij, in het bijzonder de heer Joustra werden door den gastheer wel kom geheeten. Het gezelschap trok daarna naar de bijtjes. Oefenmateriaal werd gevonden in eenige vol ken van den heer den Haan, waarvan ver schillende rassen bezichtigd werden, welke den heer Joustra voldoende stof leverden voor zijn praetische beschouwingen Nauwkeurig werden de cellen bekeken, koninginnecellen, darrencellen, cellen waarin de bijenmot haar verderfelijke sporen had achtergelaten, doode cellen, cellen met en zonder eitjes enz, (Het beroemde beeld de Venus van Milo is in het Parijsche Louvre op een draaiende schijf geplaatst.) Proeven met gehakt in blik. Order aan IJmuidensch fabrikant. Met levering moet vóór 1 Juni worden begonnen. Juffrouw Milo, juffrouw Milo, Dat u op uw ouden dag Nog begint met draaierijtjes. Vind ik nou geen fraai gedrag. Aitijd draaiden uw vereerders Tot op heden om u heen. U van allen kant beglurend, En dat liet u koud ais steen. Maar nu gaat u zelf aan 't draaien. Als een soort van mannequin, Mensch, wat val je me nu tegen, Hoe breeddenkend ik ook ben. 't Mag dan zijn, dat wat beweging Goed is voor de slanke lijn, En dat heden uw gestalte Niet meer ideaal mag zijn Je bent toch geen speeldoospopje Stammend uit den pruikentijd, Neen, ik vind dit ver beneden Je klassieke waardigheid. D' onbekende groote meester Die jou eens het aanschijn gaf, Zal zich ook nog om gaan draaien, In zijn eeuwenoude graf. Je zult in de achting dalen Door dit ondoordacht besluit, Je vereerders zullen smalen Heusch. daar draait het nog op uit. Ieder zal j' een rondje geven En jij blijft maar aan den zwaai, Als een draaitol voortgedreven, Venus, heb je dan je draai? Breedvoerig vertelde de heer Joustra nog allerlei bijzonderheden over het interessante leven van deze nuttige insecten, van de bruids vlucht van de koningin, ook wel moer ge noemd, hij wees op het verschil tusschen werkbijen en darren. De cursisten waren vol aandacht en vergaten in hun ijver om toch maar zooveel mogelijk praetische kennis op te doen, dat een bij niet alleen honig ver gaart, maar ook een angel heeft. Gelukkig waren de bezichtigde volken in een goede bui. Alleen een huilbui van een jongetje en een gil van een vrouwelijke imker toonden aan, dat er nog wel eenige bijen waren, die ver toornd waren over deze rustverstoring. Na afloop van de les werden de bezoekers door den gastheer onthaald op een lekker kopje thee met een koekje en de heeren bo vendien op een sigaar. Zoo was het een nuttige les dank zij de vele raadgevingen van den heer Joustra en een aangenamen dank zij de gastvrijheid van den heer Den Haan. Inzake de beschikbaarstelling van zg. ge hakt in blik tegen lagen prijs aan werkloozen komt ons ter oore, dat de heer de Bruin, di recteur der Nederlandsche Vleeschindustrie, gevestigd te IJmuiden, een desbetreffend voorstel en procédé heeft aangeboden aan de ministers van Landbouw en Visscherij en van sociale Zaken. Er is ten aanzien hiervan over een proef- erder overeenstemming verkregen tusschen den minister van Sociale Zaken en genoemden fabiikant-leverancier. Met de distributie van het volgens, dit procédé toebereide vleesch zal zoo mogelijk nog voor 1 Juni worden be gonnen. In elk geval moet de eerste levering vóór 1 Juni plaats vinden. Van andere zijde vernemen wij, dat van het verdere verloop der quaestie van beschikbaar stelling van vleesch voor werkloozen zal af hangen in hoeverre na dezen proeforder nog verdere stappen zullen worden gedaan. Daar omtrent kan thans nog niets worden mede gedeeld. De veehouderijcentrale levert voor dezen proeforder twee duizend varkens. In verband met in de pers verschenen berichten verne men wij voorts, dat de regesringscommissa- ris inderdaad met de slagersbonden heeft geconfereerd over de mogelijkheid van distri butie van versch vleësch onder werkloozen. Hieruit blijkt, dat ook deze mogelijkheid onder de oogen wordt gezien. Fantastische geruchten deden de laatste dagen de ronde over de stichting in een ge bouw aan de Zuidzijde van de Visschershaven te IJmuiden van een enorm vleeschbedrijf wekelijks zouden er duizend dieren verwerkt worden, honderden arbeiders zouden er te werk gesteld worden. Eorme hoeveelheden vleesch in blik zouden er voor verzending naar binnen- en buitenland worden klaar gemaakt. Het bericht van het A. N. P. komt als een koude douche voor hen, die gehoopt hadden op werk in het nieuwe bedrijf. Ons is het niet duidelijk hoe in een gebouw, dat voldoet aan geen enkele eisch, gesteld aan bedrijven waar vleesch of andere levensmiddelen worden ver werkt, reeds voor 1 Juni een begin kan wor den gemaakt met het bereiden van vleesch in blik. Ons is het onbegrijpelijk, dat zulks moet geschieden in een inrichting, die daar voor geheel ongeschikt moet worden geacht, daar ons land in Beverwijk, Leiden, Oss enz. fabrieken heeft, die doorvoor in de eerste plaats zijn aangewezen. Afwachten is hier de boodschap. PERSONALIA. Bij de te Rotterdam gehouden examens voor costumière slaagden de dames J. Bot, W. H. Kist de Ruijter, G. Schaap en J. Ursus. Voor coupeuse slaagde mej. J. H. Tabernal. HET LIEP NOG GOED AF. Zaterdagmiddag geraakte de kleine W. van E. in de Pres.. Steynstraat spelenderwijs onder een bakfiets. De moeder, die het ongeval zag gebeuren, droeg het kind, dat bewusteloos was, in huis. E. H B. O. was spoedig aanwezig. Het bleek, dat de kleine er vrij goed was afgeko men en dat geen verdere hulp behoefde te worden ingeroepen. LOGGER GESTRAND. Tijdens dikken mist vastgeloopen. Zaterdagmorgen is tijdens dikke mist op ongeveer 500 meter benoorden de Noord- pier te IJmuiden. de Katwijker logger no. 135 gestrand. Het schip zit vrij hoog, daar 't om hoogvaren bij hoog water plaats had. Het wa ter is thans vallende, zoodat de kans dat de logger vlot raakt, gering is. Hiervoor zal hoog water moeten worden afgewacht. De logger is omstreeks 5 uur Zaterdag namiddag bij hoog water op eigen gelegen heid weer vrij gekomen. Velserbeek. Velsevbeek maakt toilet, Haar sierlijk lente- kleed is een weelde van kleuren. Alleen het eikenhout wacht nog op een malsch regen buitje en een koesterend lentezonnetje, maar overigens is aan alles wat er groeit en bloeit in ons onvolprezen park te zien, dat de na tuur haar tooverstaf heeft gezwaaid over boo men en planten, waardoor het telkenjare te rugkomende wonder zich gaat voltrekken. Hoe mooi is dat alles toch. Een feest is het te zien, hoe het ijle groen van de juist ont bolsterde blaren van beuken, iepen en linden afsteekt tegen den bladertooi van den brui nen beuk, die, beschenen door de helaas nog wat zeldzame voorjaarszon als een pluim van joud-brocart de helderheid van het groen nog meer doet uitkomen. De vogelkers staat rijk te bloeien tusschen het eikenhout en ook de seringen bekennen reeds kleur. Nog zijn er, doordat het groen nog wat jong is, vele door kijkjes, maar het zal niet lang meer duren of al het hout langs de kronkelende paden zal deze als een ondoordringbare muur van groen in alle schakeeringen insluiten. Het hout is vol gerucht. Daar klinkt het machtige gezang van den koning der zangers, de nachtegaal, het heldere gefluit van de merel, geaccom pagneerd door het bescheidener lied van tal van andere gevederde zangers. De parkwachter.' voert ons langs de smalle paadjes, die dit jaar nog haast niet betreden wei-den. Want al is Velserbeek mooi op eiken dag van het jaar, bezoek komt er alleen wan neer het lente gaat worden in de natuur. Op sommige plaatsen in het park zien we een afrastering van gaas. Daar zijn nieuwe aan- plantmger. aangebracht. Het scherpe oog van den parkwachter ontdekt een paar bonte spechten. Hoog in den nog ijlen top van een boom loopen de vogels wat onrustig heen en weer. Zoodra ze ons zien of hooren naderen vliegen ze op. Ook menschenhanden hebben er weer het hunne toe bijgedragen, om het park op zijn voordeehgst uit te doen komen. Het oude blad is weggehaald, een fraai perk is aangelegd voor het hotel, de grasvelden zijn keurig ge schoren. Maar ditmaal hebben ook nog ande ren meegewerkt aan de verfraaiing van Vel serbeek; dat zijn de jongens van de cursussen voor jeugdige werkloozen. die een eenvoudig doch stevig hek hebben gemaakt en geplaatst als afsluiting van den hertenkamp. Dit werk is nu bijna geheel voltooid. De cursisten hebben er mee aangetoond, dat ze hun tijd nuttig besteed hebben. Een woord van lof komt hun daarvoor zeker toe. Er is volop leven in en nabij de volière. Een fraaie verzameling patrijzen met een in ontel bare kleurschakeeringen glazende vederdos is ..uitgestald" in de groote hokken, waar deze prachtige vogels bewonderd worden door jong en oud. Pauwen, witte en gekleurde, loopen te pronken met uitgespreiden staart. En in den vijver zwemmen snaterende eenden en ganzen, deftige witte en zwarte zwanen. En ook weer de jaarlijks terugkeerende gasten, de waterhoentjes, gevolgd door hunne jongen, die als een kluwentje zwarte wol, niet grooter dan een walnoot, over het gladde water zwe ven, vlak achter het ouderpaar aan. Wie Velserbeek op z'n mooist wil zien moet nu eens komen kijken.' S. b. OVERSTROOMINGEN IN ZWEDEN. Het Malarmeer is op verscheidene plaatsen bui ten zijn oevers getreden. Een groot gebied staat onder water en ook Stockholm wordt door de overstroomingen bedreigd. Stroomleveringsplan van Noord-Holland goedgekeurd. Begrootingspost van een millioen krijgt bewilliging van Kroon. De Kroon heeft de begrootingspost voor de provincie Noord-Holland van 1 millioen gulden voor aanleg van net ten in gemeenten, die het met de pro vincie niet eens worden, goedgekeurd. In de eerste suppletoire begrooting der in komsten en uitgaven van het dienstjaar 1934 van de provincie Noord-Holland werd een bedrag van l.OOO.OoO— opgenomen als stel post voor den bouw van nieuwe laagspannings netten met toebehooren in die gemeenten, waarin in verband met het afloopen der stroomleveringscontracten in 1935 de pro vincie tot stroomlevering rechtstreeks aan huis zou overgaan en waarmede onverhoopt geen tijdige overeenstemming mocht worden bereikt omtrent de overneming harer netten met toebehooren. Oover dezen post is heel wat te doen ge weest. De besturen der betrokken gemeenten en ook die van andere, welker stroomleverings contracten in de volgende jaren expireerden, alsmede de vereeniging van stroomdistributie- bedrijven hebben daartegen een krachtige actie gevoerd, omdat zij het niet eens waren met het streven der provincie om tot ophef fing der plaatselijke distributie-bedrijven te geraken en zij zich door bovenbedoelden maat regel der provincie in de vrijheid van hun ver- zet beknot achtten. Deze door de Staten aangenomen begrooting heeft thans de goedkeuring van de Kroon verkregen. Deze beslissing is in overeenstemming met de reeds vroeger genomene ton aanzien van de Zaanland, waardoor de levering kon over gaan aan de provincie. Wij vernemen, dat ten aanzien van de ge meenten, waarop de hooger bedoelde supple toire begrooting van toepassing zou kunnen zijn, door Gedeputeerde Staten de toezegging is gedaan, dat bij gebreke van overeenstem- ming bij de onderhandelingen niet tot den bouw van een nieuw plaatselijk net zal worden overgegaan, dan nadat door de regeering daar op goedkeuring is verleend. Het is te verwachten dat deze goedkeuring niet eerder zal worden verleend dan nadat de ministers van Waterstaat en Binnenlandsche zaken de door de provincie voor de overneming van het gemeentelijke distributienet gedane aanbieding, aan de billijkheid zullen hebben -getoetst.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1